چگونه خجالت را کنار بگذاریم؟

خجالت کشیدن، دلیلی است که شاید جلوی بسیاری از موفقیت های ما را گرفته. یادتان هست که در دوران مدرسه جواب خیلی از سوالات معلم را می‌دانستیم اما دستمان را برای جواب دادن به آن بالا نمی‌بردیم؟ یادتان هست که می‌توانستیم با انتقادی ساده از دوستانمان، روابطمان را خیلی صمیمی تر کنیم و از زندگی لذت بیشتری ببریم اما جرئت انتقاد کردن نداشتیم؟ یادتان هست می‌خواستیم یک سوال کوچک درباره یه موضوع خیلی مهم از دوست، استاد و یا حتی خانواده مان بپرسیم اما نتوانستیم؟ دلیل همه این مشکلات گذشته و نرسیدن به خواسته هایمان چیزی نیست جز خجالت و کمرویی! پس حتماً تا انتها با این مقاله همراه باشید تا راه های مقابله با آن را برایتان بیان کنم…

خجالت و کمرویی
خجالت

در مقاله چگونه خجالت را کنار بگذاریم می‌خوانید

 • خجالت چیست؟
 • ویژگی های افراد خجالتی
 • راه های از بین بردن خجالتی بودن (10 تکنیک طلایی برای از بین بردن خجالت و کمرویی)

اگر شما از مانع بزرگ خجالت عبور کردید که بهتان تبریک می‌گویم. چون گام بلندی برای رسیدن به موفقیت برداشتید. اما اگر هنوز درگیر این مشکل هستید، بهتان توصیه می‌کنم حتماً برای رفع آن اقدام کنید. حتی از همین الآن! چون شاید تا یک ساعت دیگر خجالت بازهم یک موقعیت خوب و درجه یک را ازتان بگیرد. پس با این مقاله همراه باشید تا به خاطر کمرو بودنتان، دوباره موقعیت و فرصت مهمی را برای رسیدن به موفقیت از دست ندهید…

خجالت چیست؟

لغت نامه دهخدا درباره معنی خجالت می‌گوید: شرم، شرمساری، شرمندگی و خود کم پنداشتن.

به نظر ویکی پدیا خجالت یک عاطفه اجتماعی است که در روابط اجتماعی ظاهر می‌شود.

اما اگر بخواهیم به زبان ساده تر آن را بررسی و تعریف کنیم، می‌توانیم بگوییم که خجالت کشیدن یعنی “نداشتن توانایی و اعتماد به نفس در برقراری ارتباط”

با این تعریف احتمالاً متوجه شده اید که یک فرد خجالتی هستید یا نه. درست می‌گویم؟ اگر فردی خجالتی هستید، که حتماً تا انتها این مقاله را مطالعه کنید. چرا که قرار است 10 تکنیک ساده و کاربردی برای رفع مشکل خجالت بیان کنیم. اما اگر هنوز هم فکر می‌کنید فردی خجالتی نیستید، حتماً نگاهی به ویژگی های افراد خجاتی که در ادامه برایتان نقل کرده ام بیندازید تا خیالتان از این بابت راحت شود و یا اگر فهمیدید خجالتی هستید، بتوانید آن را به راحتی از بین ببرید…

خجالت و کمرویی
خجالت و کمرویی

ویژگی های افراد خجالتی

افراد خجالتی معمولاً یک سری ویژگی های مشترک با یکدیگر دارند که آن ها را از بقیه متفاوت می‌کنند. این افراد معمولاً:

 • در جمع زیاد حضور پیدا نمی‌کنند و همیشه دور از اجتماع هستند. چون توانایی های خودشان را جدی نمی‌گیرند و فکر می‌کنند نسبت به دیگران درجه خیلی پایین تری دارند.
 • از دیگران انتقاد نمی‌کنند چون فکر می‌کنند نظرشان اشتباه است و یا فرد مقابل از دستشان ناراحت می‌شود. ( به قول خودمون روشون نمیشه!)
 • وقتی ازشان انتقاد می‌کنند خیلی سریع آن را (حتی اگر اشتباه باشد) می‌پذیرند و می‌گویند که اشتباه از من بوده!
 • تعریف هایی که ازشان می‌شود را قبول ندارند و فکر می‌کنند دیگران دارند در موردشان غلو می‌کنند!
 • احساس می‌کنند دیگران توجه زیادی بهشان نمی‌کنند و خیلی آن ها را جدی نمی‌گیرند. (البته نکته ای دقیقاً مخالف این نکته هست که بعضی افراد خجالتی فکر می‌کنند زمین و زمان توجه شان به آنهاست و همیشه محتاط اند. در نتیجه از انجام کارهای بزرگ و حتی بعضاً معمولی خودداری می‌کنند که مبادا اشتباهی از آنها سر بزند. دیل کارنگی، نویسنده کتاب آیین دوست یابی می‌گوید: برای مردم، سردرد خودشان، از مرگ شما مهم تر است!)

خب، حالا که ویژگی های یک فرد خجالتی را متوجه شدید، آیا شما یک فرد خجالتی هستید؟ اگر هستید حتماً تا انتها با این مقاله همراه باشید چون در ادامه راه های از بین بردن و خجالت و کمرویی را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد…

ویژگی افراد خجالتی-خجالت و کمرویی
خجالت

راه های از بین بردن خجالتی بودن

بعد از بررسی معنی خجالت و البته ویژگی های افراد خجالتی، نوبت به آن می‌رسد که راه های از بین بردن خجالت و کمرویی را بیان کنیم. 10 راهی که قطعاً می‌تواند خجالت و کمرویی را به صورت کامل از درون شما از بین ببرد…

1. خجالت و کمرویی را بپذیرید

شاید حتی همین الآن هم که به اینجای مقاله رسیدید، قبول نکرده باشید که یک آدم خجالتی هستید و خود را یک فرد با اعتماد به نفس و قوی می‌پندارید. (اگر واقعاً همین طور است، که فوق العاده استباز هم بهتان تبریک می‌گویم. اما اگر حتی یک درصد هم فکر می‌کنید خجالتی هستید، باید این مشکل را قبول کنید.)

اولین گام در از بین بردن خجالت و کمرویی، این است که بپذیرید انسانی خجالتی هستید تا برای رفع آن اقدام کنید.

2. اشتباه کنید!

یکی از تفکرات نادرستی که خیلی از افراد خجالتی دارند، این است که هیچ وقت نباید اشتباهی از آن ها سر بزند! ( که اصلاً شدنی و قابل قبول نیست.) همه مردم، حتی بزرگ ترین و مشهورترین افراد هم اشتباه می‌کنند! به قول معروف انسان ممکن الخطاست. پس طبیعی است که اشتباه کنند.

 یک بار دیگه به مثالی که اول مقاله زدم توجه کنید. وقتی داخل کلاس یا یک جمعی هستیم و کسی سوالی می‌پرسد و ما جواب آن را بلدیم اما خجالت نمی‌گذارد جوابش را بدهیم، در ذهنمان کلی دردسر احتمالی برای بعد جواب دادن را مرور می‌کنیم. مثلاً می‌گوییم که:

 • اگر جوابم اشتباه بود چی؟
 • اگر همه بهم خندیدند چی؟
 • اگر ضایع شدم چی؟

و بسیاری از اما و اگرهای دیگر که اغلب هم اتفاق نمی افتد!

پس این نکته را در نظر داشته باشید که حتی اگر به شما خندیدند، آرامش خودتان را حفظ کنید و بپذیرید که اتفاق خیلی بزرگی رخ نداده  و شما می‌توانید این اتفاق را به راحتی جبران  کنید!

تمرین بسیار ساده و البته مهمی که شما می‌توانید انجام دهید این است که با خودتان قرار بگذارید در هر ماه حداقل یک اشتباه کنید! این تمرین به ظاهر ساده به شما کمک می‌کند بعد از چند ماه حواستان به اشتباهاتتان باشد و به مرور زمان، می‌بینید که این اشتباهات کمتر و کمتر خواهند شد. اما هرگز، تکرار می‌کنم هرگز از یک سوراخ دوبار گزیده نشوید!

اشتباه-خجالت و کمرویی
خجالت و کمرویی

3. سعی کنید نه بشنوید!

سعی بکنید از دوستان، خانواده و اطرافیانتان خواسته های نسبتاً عجیب و غریبی داشته باشید! یعنی خواسته هایی که فکر می‌کنید به احتمال زیاد جوابشان منفی است.

یکی از تمارینی که معمولاً برای بازاریاب ها و البته برای افزایش رشد فردی مطرح می‌شود، همین است. یعنی سعی کنید زیاد نه بشنوید!

زیاد نه شنیدن باعث می‌شود این مسیر عصبی در ذهنتان ساخته شود که حتی اگر من خواسته ام را به کسی بگویم و او قبول نکند، مشکل خاص و بزرگی پیش نمی‌آید و نهایتاً من یک (نه) شنیدم و نه هیچ چیز دیگر!

آل پاچینو، بازیگر مشهور می‌گوید: “تنها بعد از این که مورد توجه عمومی قرار گرفتم، توانستم بر خجالت خود غلبه کنم.” پس شما هم بعد از زیاد نه شنیدن می‌توانید بر خجالت خود غلبه کنید…

4. مقایسه خودتان با دیگران ممنوع!

یکی از اشتباهات بزرگی که همه ما در تقریباً همه موارد مرتکب می‌شویم، مقایسه کردن خودمان با دیگران است. مقایسه، معمولاً باعث کاهش انگیزه و انرژی ما برای رسیدن به موفقیت و اهدافمان می‌شود!

اما یک نکته: خیلی از افراد موفق می‌گویند که باید خودتان را با دیگران مقایسه کنید. تا جایی که حتی یکی از تمارین رشد فردی هم هست! پس چرا ما می‌گوییم نباید این کار را انجام دهیم؟

دلیلش این است که ما در مقایسه کردن یک اشتباه بزرگ انجام می‌دهیم! اشتباه بزرگ ما این است که به جای این که خودمان را با کسی که در حد و اندازه های خودمان است مقایسه کنیم، با افرادی مقایسه می‌کنیم که سال هاست دارند تلاش می‌کنند و الآن یکی از افراد حرفه ای در حوزه تخصصی خودشان هستند!

یا به زبان ساده تر، ابتدای کار خودمان را با انتهای کار دیگران مقایسه می‌کنیم که این کاملاً اشتباه است…

خجالت و کمرویی
مقایسه

5. به نقاط قوتتان توجه کنید و آنها را تقویت کنید

اکثر ما روی نقاط ضعفمان تمرکز می‌کنیم و فقط سعی داریم آنها را از بین ببریم. با این کار، معمولاً از نقاط قوت خودمان غافل می‌شویم.

یکی از تفاوت های افراد موفق و غیر موفق این است که افراد موفق، علاوه بر توجه به نقاط ضعفشان، روی نقاط قوت خود هم تمرکز می‌کنند و آن ها را افزایش می‌دهند، ولی سایر افراد فقط به نقاط ضعفشان توجه می‌کنند.

البته نباید در این مورد زیاد به خودمان خرده بگیریم. چون این نقصی است که از سیستم آموزشی ما نشأت می‌گیرد و ناخودآگاه مسیر عصبی آن در ذهن ما ساخته شده. چرا که در مدرسه هم سعی می‌کنند به جای این که بر روی درس هایی که قوی هستیم تمرکز کنند، روی درس های ضعیفمان متمرکز شوند و باقی درس ها را فراموش می‌کنند!

پس حتماً حواستان به نقاط قوتتان هم باشد و سعی کنید آن ها را هم تقویت کنید.

نقاط قوت-خجالت و کمرویی
خجالت

6. خود را تخریب نکنید

بسیاری از افراد خجالتی خود را تخریب شخصیتی یا به نوعی ترور شخصیتی می‌کنند. یعنی مدام می‌گویند من بی عرضه ام، نمی‌توانم، هیچ چیزی بلد نیستم و…

این کار به شدت اعتماد به نفس آن ها را کاهش خواهد داد و در نتیجه پایین بودن اعتماد به نفس ، تبدیل به فردی خجالتی و کمرو می‌شوند.

پس در برابر دیگران به هیچ وجه خود را ضعیف و ناتوان جلوه ندهید تا هم آن ها شما را به عنوان فردی قدرتمند و با اعتماد به نفس تصور کنند و هم خودتان…

7. زمان هایی که خجالت می‌کشید را شناسایی کنید

یکی از بترین راه ها برای از بین بردن حس خجالت و کمرویی از درون خودمان، این است که مواقعی را که بیشتر در آن ها دچار خجالت می‌شویم را شناسایی کنیم. یعنی دقیقاً بدانیم چه کسانی، چه زمانی، چه مکانی و چه چیزهایی باعث می‌شوند ما احساس کمرویی کنیم.

مثلاً برخی افراد از سخنرانی خجالت می‌کشند، برخی از افراد بزرگ تر از خود، برخی زمانی که خوب لباس نمی‌پوشند و برخی دیگر…

شما هم این موارد را شناسایی کنید و تمام تلاش خود را بکنید که آن ها را رفع کنید. یا به نوعی به جنگشان بروید…

کارهایی که باعث می‌شوند خجالت بکشید را شناسایی کنید

8. بر خود و کارهایتان تسلط کامل داشته باشید

زمان هایی که به کارهایتان اطمینان کامل دارید، قطعاً آن کار را بهتر انجام خواهید داد. مثلاً وقتی می‌خواهید سخنرانی کنید، تا زمانی که حرف هایتان را به طور کامل قبول نداشته باشید به هیچ وجه نمی‌توانید بر دیگران تاثیرگذار باشید.

در مقابله با خجالت هم همین طور است. اگر کارهایتان را قبول نداشته باشید، خبری از نابودی خجالت و کمرویی نیست. پس ابتدا خودتان و کارهایتان را باور کنید تا دیگران هم شما را بپذیرند.

برای از بین بردن خجالت خود، خودباوری داشته باشید

9. در موقعیت های جدید قرار بگیرید

محدود شدن به دنیای اطرافمان و کارها و افرادی که دور و برمان قرار دارند، مسلماً شما را منزوی و گوشه گیر خواهد کرد. سعی کنید موقعیت های جدید را برای خود به وجود بیاورید و کارهایی بکنید که تا به حال انجام نداده اید.

مثلاً اگر تا به حال جلوی جمعیت زیادی صحبت نکرده اید و حداکثر تعداد افرادی که برایشان صحیت کرده اید 10 نفر است، تعداد آن ها را گسترش دهید! 20، 30، 40 و حتی بالاتر!

این کار کمکتان می‌کند به شدت اعتماد به نفس بگیرید و از میزان خجالت شما تا حد زیادی کاسته شود.

10. بی خیال همه چیز شوید!

زمان هایی که می‌بینید بسیار فشار بالایی را دارید تحمل می‌کنید و کل زندگیتان به هم ریخته است، بی خیال همه چیز شوید و فقط ریلکس کنید!

عضله های خود را شل کنید و دیگر به هیچ چیز اهمیت ندهید. بعد از این که کمی آرام شدید، آن وقت تلاش کنید تا مشکل خود را حل کنید.

آرام شدن به گرفتن تصمیم های بهتر توسط شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد…

برای رهایی از خجالت گاهی باید ریلکس کنید
برای رهایی از خجالت گاهی باید ریلکس کنید

بعد از ترک خجالت و کمرویی…

خب، حالا که با تعریف، معایب و راه های از بین بردن خجالت و کم رویی آشنا شدید، حتماً باید برای رفع این نقطه ضعف بزرگ، اقدام کنید. چون با اقدام برای از بین بردن خجالت، هم رشد فردیتان به شدت افزایش پیدا می‌کند، هم خلاقیتتان و هم موفقیت را از همیشه به خودتان نزدیک تر خواهید دید.

فقط حواستان باشد که شما یک روزه خجالتی نشدید که بخواهید یک روزه آن را ترک کنید! پس در مدت زمان کم، دنبال تغییر های شگرف و بسیار محسوس نباشید و به خودتان زمان بدهید.

راستی، اگر جزء افرادی هستید که از سد خجالت عبور کردید، راه حلتان برای رفع آن چه بوده؟ به خاطر خجالت کشیدن چه موقعیت های مهمی را از دست دادید؟ چقدر خجالت کشیدن باعث عدم موفقیت شما شده؟ هر مطلب مهم دیگری که دارید، خوشحال می‎شوم در بخش کامنت ها با ما درمیان بگذارید.

امیدوارم با اعتماد به نفس تر از همیشه ببینمتان…


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

 1. صغری تیموری

  سلام عالی بود.ممنونم

  پاسخ دادن
 2. منیر سادات حسینی

  خود من با توجه به مقالاتی ک خوندم دلیل خجالت و کم روییم کمال گرایی است

  پاسخ دادن
 3. فیروزه حاجی قنبری

  عالی بود.دادن مسئولیت به انسان های خجالتی،اعتماد به نفس آنها را زیاد کرده و انگیزه ای برای شرکت در جمعی را به آنها می دهد

  پاسخ دادن
 4. سید حسینی

  سلام با مطالعه مقاله یاد روز های بچه گیم افتادم که مدام بزرگتر ها تو جمع صحبت کردن رو پریدن تو حرف بزگترها میدونستند وهیچ وقت بهمون نمی گفتن کجا اجازه حرف زدن داریم کجا نداریم به برداشت خودمون این بود هر جا چند بزگتر بود ما نباید اظهار نظر کنیم همین هم باعث سد نتونیم از حق خودمون دفا کنیم وفرصتی سد برای اطرافیانمون به روسهای خودشون بهمون ظلم کنن خدا کمک کنه ما این خیانت رو به بچه هامون نکنیم وبا فرصت دادن به
  تونها باعث افزایش اعتماد به نفسشونبشیم

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   کاملاً درسته، به نکته خوبی اشاره کردید
   ممنون از شما

   پاسخ دادن
 5. کیانمهر

  سلام من خیلی دوست دارم توجمع باشم وحرف بزنم وانتقاد هم میکنم ولی باز فکر میکنم کمرو هستم. نمیدونم چرا

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   به دنبال دلیلش باشید، حتماً به جواب می‌رسید
   موفق باشید
   متشکرم

   پاسخ دادن
 6. معصومه شاهری

  سلام .صحبت درجمع اعتماد به نفس را بالا میبرد . حتی اگر اشتباه در جملات وتلفظ کلمات داشته باشیم.سپاس

  پاسخ دادن
 7. سمیه قریشی

  ممنون از مقاله خوبتون
  به نظر من حیفه برای رشد یه سد به این کوچیکی جلوی راهمون باشه

  پاسخ دادن
 8. حمیده فعال

  سلام مقاله خوبی بود من قبلا در یک کارگاه رفع خجالت شرکت کردم و تمریناتشو چندین ماه انجام دادم اما فکر می کنم هنوز ممکنه کمی خجالت در من مانده باشه مثلا در مورد نه شنیدن و اشتباه کردن نیاز به تمرین زیاد دارم

  پاسخ دادن
 9. صفری

  سلام ممنون از مقاله مفیدتون من خودم این مشکلو دارم و خیلی جاها نتونستم حرفمو بزنم ولی هر وقت ک خواستم بر این مشکلم غلبه کنم و اراده کردم موفق شدم و اون کارا رو براحتی انجام میدم بنظر من برای غلبه بر موقعیتهایی ک توش خجالت میکشیم اراده خیلی مهمه و اینکه باور کنیم ک اگه میخوایم ترس و خجالتمون از اون موقعیت از بین بره حتما باید خودمونو داخل اون موقعیت بندازیم تا ترس و خجالتمون کم بشه.

  پاسخ دادن
 10. Pariya_amirpor

  سلام خیلی خوب بود واقعا خجالت کشیدن باعث میشه از خیلی کاراهایی ک دوسشون داریم دس بکشیم

  پاسخ دادن
 11. پریزاد

  سلام مقاله مثل همیشه عالی بود و راهکارهای خوبی هم ارائه شد مثلا نه شنیدن که خیلی تاثیر گذاره برای از بین بردن خجالت . ممنون

  پاسخ دادن
 12. رقیه کریمی

  سلام خجالت و کمرویی واقعا انسان را از رسیدن به موفقیت باز میدارد

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   کاملا درسته مانع بزرگی برای شروع کردنه
   ممنون از شما

   پاسخ دادن
 13. مهدوی

  سلام .مقاله خوبی بود .من به تازگی شروع کردم با این مشکل کم رویی مبارزه کنم ولی افسوس که خیلی موقعیت هایی رو از دست دادم.در این مسیر به خاطره اینکه سر موضوعی نظرم گفتم از نظر مالی ضرر کردم .به قول استاد مصطفایی هر تصمیمی مشکلات خودش رو داره .ممنون.

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   خوشحالیم که دارید باهاش مبارزه می کنید و این ترس رو کنار میزارید
   موفق باشید کاربر عزیز
   ممنون از شما

   پاسخ دادن
 14. سهیلا کریمی

  خجالت یکی از چیزاییه که حتی ممکنه باعث شه , ما نتونیم تو دراز مدت , اونچیزی که جایگاهمونه رو پیدا کنیم و همیشه تو جایگاههای پایینتر نگه امون داره .
  ممنون ازمقاله خوبتون👏👏👏👏👏🌹

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام. بله درسته.
   خجالت کشیدن، تا الان فرصت های درجه یکی رو از خیلیامون گرفته…

   پاسخ دادن
 15. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  مقاله کاربردی و عالیی بود
  ممنون

  پاسخ دادن
  1. گام برتر

   گام برتر

   سلامت باشید و ممنون از شما بابت نظرتون…

   پاسخ دادن
 16. فرامرز

  ممنون از مقالتون

  پاسخ دادن
  1. گام برتر

   گام برتر

   سلامت باشید، و ممنون از شما بابت نظرتون

   پاسخ دادن
 17. معصومه تیموری

  واقعا خجالت توی خیلی موقعیت ها، باعث شد خیلی چیزهارو از دست بدیم. بنظرم واقعا باید دنبال راهکار های عملی بگردیم تا این مشکل فراگیر رو‌از بین ببریم و رفع کنیم هر چه زودتر .ممنون از شما بابت اینکه سعی میکنید واقعا دنبال خلأ ها باشید و رفعشون‌کنید.

  پاسخ دادن
  1. گام برتر

   گام برتر

   سلامت باشید، ممنون از شما بابت نظر زیباتون.
   بله کاملا درسته. به امید روزی که هیچ کس به خاطر خجالت موفقیت رو از دست نده…

   پاسخ دادن
 18. Pariya_amirpor

  خیلی عالی بود ممنون

  پاسخ دادن
 19. مهدی پاکدامن

  سلام پارساجان
  یه تبریک ویژه به تو رفیق گلم که انقدر مقالت رو خوب و حرفه نوشتی
  خیلیییی خوب بود ، ممنونم ازت
  با آرزوی بهترین ها برای تو….
  MP#

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   مهدی جان ممنونم ازت.
   امیدوارم که بهترین ها برای تو هم رقم بخوره و موفق باشی…
   #MP

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*Call Now Buttonتماس با گام برتر
با این راهکار ها فروشت رو چند برابر کن
میخوام از تخفیف استفاده کنم
close-image