چگونه خجالت را کنار بگذاریم؟

خجالت کشیدن، دلیلی است که شاید جلوی بسیاری از موفقیت های ما را گرفته. یادتان هست که در دوران مدرسه جواب خیلی از سوالات معلم را می‌دانستیم اما دستمان را برای جواب دادن به آن بالا نمی‌بردیم؟ یادتان هست که می‌توانستیم با انتقادی ساده از دوستانمان، روابطمان را خیلی صمیمی تر کنیم و از زندگی لذت بیشتری ببریم اما جرئت انتقاد کردن نداشتیم؟ یادتان هست می‌خواستیم یک سوال کوچک درباره یه موضوع خیلی مهم از دوست، استاد و یا حتی خانواده مان بپرسیم اما نتوانستیم؟ دلیل همه این مشکلات گذشته و نرسیدن به خواسته هایمان چیزی نیست جز خجالت و کمرویی! پس حتماً تا انتها با این مقاله همراه باشید تا راه های مقابله با آن را برایتان بیان کنم…

خجالت و کمرویی
خجالت

در مقاله چگونه خجالت را کنار بگذاریم می‌خوانید

 • خجالت چیست؟
 • ویژگی های افراد خجالتی
 • راه های از بین بردن خجالتی بودن (10 تکنیک طلایی برای از بین بردن خجالت و کمرویی)
 • چگونه پرو باشیم
 • بعد از خجالت و کمرویی…

اگر شما از مانع بزرگ خجالت عبور کردید که به شما تبریک می‌گویم. چون گام بلندی برای رسیدن به موفقیت برداشتید. اما اگر هنوز درگیر این مشکل هستید، بهتان توصیه می‌کنم حتماً برای رفع آن اقدام کنید. حتی از همین الآن! چون شاید تا یک ساعت دیگر خجالت بازهم یک موقعیت خوب و درجه یک را ازتان بگیرد. پس با این مقاله همراه باشید تا به خاطر کمرو بودنتان، دوباره موقعیت و فرصت مهمی را برای رسیدن به موفقیت از دست ندهید…

خجالت چیست؟

لغت نامه دهخدا درباره معنی خجالت می‌گوید: شرم، شرمساری، شرمندگی و خود کم پنداشتن.

به نظر ویکی پدیا خجالت یک عاطفه اجتماعی است که در روابط اجتماعی ظاهر می‌شود.

اما اگر بخواهیم به زبان ساده تر آن را بررسی و تعریف کنیم، می‌توانیم بگوییم که خجالت کشیدن یعنی “نداشتن توانایی و اعتماد به نفس در برقراری ارتباط”

با این تعریف احتمالاً متوجه شده اید که یک فرد خجالتی هستید یا نه. درست می‌گویم؟ اگر فردی خجالت زده ای هستید، حتماً تا انتها این مقاله را مطالعه کنید. چرا که قرار است 10 تکنیک ساده و کاربردی برای رفع مشکل خجالت زده شدن بیان کنیم. اما اگر هنوز هم فکر می‌کنید فردی خجالتی نیستید، حتماً نگاهی به ویژگی های افراد خجاتی که در ادامه برایتان نقل کرده ام بیندازید تا خیالتان از این بابت راحت شود و یا اگر فهمیدید خجالتی هستید، بتوانید آن را به راحتی از بین ببرید…

خجالت-یعنی-نداشتن-توانایی-و-اعتماد-به-نفس-در-ارتباط-با-دیگران
خجالت-یعنی-نداشتن-توانایی-و-اعتماد-به-نفس-در-ارتباط-با-دیگران

ویژگی های افراد خجالتی

افراد خجالتی معمولاً یک سری ویژگی های مشترک با یکدیگر دارند که آن ها را از بقیه متفاوت می‌کنند. این افراد معمولاً:

 • معمولاً دچار کم حرفی هستند.
 • در جمع زیاد حضور پیدا نمی‌کنند و همیشه دور از اجتماع هستند. چون توانایی های خودشان را جدی نمی‌گیرند و فکر می‌کنند نسبت به دیگران درجه خیلی پایین تری دارند.
 • از دیگران انتقاد نمی‌کنند چون فکر می‌کنند نظرشان اشتباه است و یا فرد مقابل از دستشان ناراحت می‌شود. ( به قول خودمون روشون نمیشه!)
 • وقتی ازشان انتقاد می‌کنند خیلی سریع آن را (حتی اگر اشتباه باشد) می‌پذیرند و می‌گویند که اشتباه از من بوده!
 • تعریف هایی که ازشان می‌شود را قبول ندارند و فکر می‌کنند دیگران دارند در موردشان غلو می‌کنند!
 • احساس می‌کنند دیگران توجه زیادی بهشان نمی‌کنند و خیلی آن ها را جدی نمی‌گیرند. (البته نکته ای دقیقاً مخالف این نکته هست که بعضی افراد خجالتی و کمرو فکر می‌کنند زمین و زمان توجه شان به آنهاست و همیشه محتاط اند. در نتیجه از انجام کارهای بزرگ و حتی بعضاً معمولی خودداری می‌کنند که مبادا اشتباهی از آنها سر بزند. دیل کارنگی، نویسنده کتاب آیین دوست یابی می‌گوید: برای مردم، سردرد خودشان، از مرگ شما مهم تر است!)

خب، حالا که ویژگی های یک فرد خجالتی را می‌دانید، فکر کنم از ضررهای خجالت در زندگی خود هم آگاه شده باشید، ضررهایی که ریشه خجالت را درون ما می‌کنند و صدمات جبران ناپذیری را به ما وارد. از این رو، در ادامه قرار است که به 10 تا از راه های رفع خجالت و کمرویی بپردازیم که ریشه های این مار خوش خط خال را از بدن ما خواهد کشید.

ویژگی افراد خجالتی-خجالت و کمرویی
خجالت

راه های از بین بردن خجالتی بودن

بعد از بررسی معنی خجالت و البته ویژگی های افراد کمرو، نوبت به آن می‌رسد که راه های از بین بردن خجالت و کمرویی را بیان کنیم. 10 راهی که قطعاً می‌تواند خجالت و کمرویی را به صورت کامل از درون شما از بین ببرد. به عبارتی 10 داروهای ضد خجالت برای شما تجویز می‌کنیم که سر موقع باید آن‌ها را مصرف کنید.

1. خجالت و کمرویی را بپذیرید

شاید حتی همین الآن هم که به اینجای مقاله رسیدید، قبول نکرده باشید که یک آدم خجالتی هستید و خود را یک فرد با اعتماد به نفس و قوی می‌پندارید. (اگر واقعاً همین طور است، که فوق العاده استباز هم بهتان تبریک می‌گویم. اما اگر حتی یک درصد هم فکر می‌کنید خجالتی هستید، باید این مشکل را قبول کنید.)

اولین گام در از بین بردن خجالت و کمرویی، این است که بپذیرید انسانی خجالتی هستید تا برای رفع آن اقدام کنید. اصلاً یکی از ویژگی های افراد به اعتماد به نفس این است که چیزی را که هستند می‌پذیرند.

اولــیــن-گــام-بــرای-از-بـیــن-بـردن-خــجــالـت-و-کمرویی-این-است-که-بپذیرید-خجالتی-هستید
اولــیــن-گــام-بــرای-از-بـیــن-بـردن-خــجــالـت-و-کمرویی-این-است-که-بپذیرید-خجالتی-هستید

2. اشتباه نکنید

یکی از تفکرات نادرستی که خیلی از افراد خجالتی دارند، این است که هیچ وقت نباید اشتباهی از آن ها سر بزند! ( که اصلاً شدنی و قابل قبول نیست.) همه مردم، حتی بزرگ ترین و مشهورترین افراد هم اشتباه می‌کنند! به قول معروف انسان ممکن الخطاست. پس طبیعی است که اشتباه کنند.

 یک بار دیگه به مثالی که اول مقاله زدم توجه کنید. وقتی داخل کلاس یا یک جمعی هستیم و کسی سوالی می‌پرسد و ما جواب آن را بلدیم اما خجالت نمی‌گذارد جوابش را بدهیم، در ذهنمان کلی دردسر احتمالی برای بعد جواب دادن را مرور می‌کنیم. مثلاً می‌گوییم که:

 • اگر جوابم اشتباه بود چی؟
 • اگر همه بهم خندیدند چی؟
 • اگر ضایع شدم چی؟

و بسیاری از اما و اگرهای دیگر که اغلب هم اتفاق نمی افتد!

پس این نکته را در نظر داشته باشید که حتی اگر به شما خندیدند، آرامش خودتان را حفظ کنید و بپذیرید که اتفاق خیلی بزرگی رخ نداده  و شما می‌توانید این اتفاق را به راحتی جبران  کنید!

تمرین بسیار ساده و البته مهمی که شما می‌توانید انجام دهید این است که با خودتان قرار بگذارید در هر ماه حداقل یک اشتباه کنید! این تمرین به ظاهر ساده به شما کمک می‌کند بعد از چند ماه حواستان به اشتباهاتتان باشد و به مرور زمان، می‌بینید که این اشتباهات کمتر و کمتر خواهند شد. اما هرگز، تکرار می‌کنم هرگز از یک سوراخ دوبار گزیده نشوید!

برای-رفع-خجالت-باید-حداقل-یک-اشتباه-در-ماه-کرد
برای-رفع-خجالت-باید-حداقل-یک-اشتباه-در-ماه-کرد

3. سعی کنید نه بشنوید!

سعی بکنید از دوستان، خانواده و اطرافیانتان خواسته های نسبتاً عجیب و غریبی داشته باشید! یعنی خواسته هایی که فکر می‌کنید به احتمال زیاد جوابشان منفی است.

یکی از تمارینی که معمولاً برای بازاریاب ها و البته برای افزایش رشد فردی مطرح می‌شود، همین است. یعنی سعی کنید زیاد نه بشنوید!

زیاد نه شنیدن باعث می‌شود این مسیر عصبی در ذهنتان ساخته شود که حتی اگر من خواسته ام را به کسی بگویم و او قبول نکند، مشکل خاص و بزرگی پیش نمی‌آید و نهایتاً من یک (نه) شنیدم و نه هیچ چیز دیگر! 

آل پاچینو، بازیگر مشهور می‌گوید: “تنها بعد از این که مورد توجه عمومی قرار گرفتم، توانستم بر خجالت خود غلبه کنم.” پس شما هم بعد از زیاد نه شنیدن می‌توانید بر خجالت خود غلبه کنید…

تنها-بعد-از-این-که-مورد-توجه-عمومی-قرار-گرفتم،-توانستم-بر-خجالت-خود-غلبه-کنم
تنها-بعد-از-این-که-مورد-توجه-عمومی-قرار-گرفتم،-توانستم-بر-خجالت-خود-غلبه-کنم

4. مقایسه خودتان با دیگران ممنوع

یکی از اشتباهات بزرگی که همه ما در تقریباً همه موارد مرتکب می‌شویم، مقایسه کردن خودمان با دیگران است. مقایسه، معمولاً باعث کاهش انگیزه و انرژی ما برای پیمودن نقشه راه موفقیت و اهدافمان می‌شود!

اما یک نکته: خیلی از افراد موفق می‌گویند که باید خودتان را با دیگران مقایسه کنید. تا جایی که حتی یکی از تمارین رشد فردی هم هست! پس چرا ما می‌گوییم نباید این کار را انجام دهیم؟

دلیلش این است که ما در مقایسه کردن یک اشتباه بزرگ انجام می‌دهیم! اشتباه بزرگ ما این است که به جای این که خودمان را با کسی که در حد و اندازه های خودمان است مقایسه کنیم، با افرادی مقایسه می‌کنیم که سال هاست دارند تلاش می‌کنند و الآن یکی از افراد حرفه ای در حوزه تخصصی خودشان هستند!

یا به زبان ساده تر، ابتدای کار خودمان را با انتهای کار دیگران مقایسه می‌کنیم که این کاملاً اشتباه است…

ابتدای-کار-خود-را-با-انتهای-کار-دیگران-مقایسه-نکنید
ابتدای-کار-خود-را-با-انتهای-کار-دیگران-مقایسه-نکنید

5. به نقاط قوتتان توجه کنید و آنها را تقویت کنید

اکثر ما روی نقاط ضعفمان تمرکز می‌کنیم و فقط سعی داریم آنها را از بین ببریم. با این کار، معمولاً از نقاط قوت خودمان غافل می‌شویم.

یکی از تفاوت های افراد موفق و غیر موفق این است که افراد موفق، علاوه بر توجه به نقاط ضعفشان، روی نقاط قوت خود هم تمرکز می‌کنند و آن ها را افزایش می‌دهند، ولی سایر افراد فقط به نقاط ضعفشان توجه می‌کنند. باوری داشته باشیم که می‌توانیم.

البته نباید در این مورد زیاد به خودمان خرده بگیریم. چون این نقصی است که از سیستم آموزشی ما نشأت می‌گیرد و ناخودآگاه مسیر عصبی آن در ذهن ما ساخته شده. چرا که در مدرسه هم سعی می‌کنند به جای این که بر روی درس هایی که قوی هستیم تمرکز کنند، روی درس های ضعیفمان متمرکز شوند و باقی درس ها را فراموش می‌کنند!

پس حتماً حواستان به نقاط قوتتان هم باشد و سعی کنید آن ها را هم تقویت کنید.

برای-رفع-خجالت،-به-نقاط-قوت-خودتان-توجه-کنید
برای-رفع-خجالت،-به-نقاط-قوت-خودتان-توجه-کنید

6. خود را تخریب نکنید

بسیاری از افراد خجالتی خود را تخریب شخصیتی یا به نوعی ترور شخصیتی می‌کنند. یعنی مدام می‌گویند من بی عرضه ام، نمی‌توانم، هیچ چیزی بلد نیستم و…

خود تخربی به شدت اعتماد به نفس آن ها را کاهش خواهد داد و در نتیجه پایین بودن اعتماد به نفس ، تبدیل به فردی خجالتی و کمرو می‌شوند.

پس در برابر دیگران به هیچ وجه خود را ضعیف و ناتوان جلوه ندهید تا هم آن ها شما را به عنوان فردی قدرتمند و با اعتماد به نفس تصور کنند و هم خودتان…

ترور-شخصیت-خود،-اعتماد-به-نفستان-را-از-بین-می‌برد
ترور-شخصیت-خود،-اعتماد-به-نفستان-را-از-بین-می‌برد

7. زمان هایی که خجالت می‌کشید را شناسایی کنید

یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن حس خجالت و کمرویی از درون خودمان، این است که مواقعی را که بیشتر در آن ها دچار خجالت می‌شویم را شناسایی کنیم. یعنی دقیقاً بدانیم چه کسانی، چه زمانی، چه مکانی و چه چیزهایی باعث می‌شوند ما احساس کمرویی کنیم.

مثلاً برخی افراد از سخنرانی خجالت می‌کشند، برخی از افراد بزرگ تر از خود، برخی زمانی که خوب لباس نمی‌پوشند و برخی دیگر…

شما هم این موارد را شناسایی کنید و تمام تلاش خود را بکنید که آن ها را رفع کنید. یا به نوعی به جنگشان بروید…

کارهایی که باعث می‌شوند خجالت بکشید را شناسایی کنید

8. برخود و کارهایتان تسلت داشته باشید

زمان هایی که به کارهایتان اطمینان کامل دارید، قطعاً آن کار را بهتر انجام خواهید داد. مثلاً وقتی می‌خواهید سخنرانی کنید، تا زمانی که حرف هایتان را به طور کامل قبول نداشته باشید به هیچ وجه نمی‌توانید بر دیگران تاثیرگذار باشید.

در مقابله با خجالت هم همین طور است. اگر کارهایتان را قبول نداشته باشید، خبری از نابودی خجالت و کمرویی نیست. پس ابتدا خودتان و کارهایتان را باور کنید تا دیگران هم شما را بپذیرند. پس باور به خود مهم‌ترنی نقش را در این قسمت دارد. برای همین مقاله‌ای به نام قدرت باور برای شما نوشته‌ایم که می‌تواند شما را به باور به خودتان برساند.

برای از بین بردن خجالت خود، خودباوری داشته باشید

9. در موقعیت های جدید قرار بگیرید

محدود شدن به دنیای اطرافمان و کارها و افرادی که دور و برمان قرار دارند، مسلماً شما را منزوی و گوشه گیر خواهد کرد. سعی کنید موقعیت های جدید را برای خود به وجود بیاورید و کارهایی بکنید که تا به حال انجام نداده اید.

مثلاً اگر تا به حال جلوی جمعیت زیادی صحبت نکرده اید و حداکثر تعداد افرادی که برایشان صحیت کرده اید 10 نفر است، تعداد آن ها را گسترش دهید! 20، 30، 40 و حتی بالاتر!

این کار کمکتان می‌کند به شدت اعتماد به نفس بگیرید و از میزان خجالت شما تا حد زیادی کاسته شود. همانطور که در مقاله کمال گرایی چیست گفتیم، از جنبه مثبت این ویژگی استفاده کنید تا به استانداردهای خودتان برسید.

10. بی خیال همه چیز شوید!

زمان هایی که می‌بینید بسیار فشار بالایی را دارید تحمل می‌کنید و کل زندگیتان به هم ریخته است، بی خیال همه چیز شوید و فقط ریلکس کنید!

عضله های خود را شل کنید و دیگر به هیچ چیز اهمیت ندهید. بعد از این که کمی آرام شدید، آن وقت تلاش کنید تا مشکل خود را حل کنید.

آرام شدن به گرفتن تصمیم های بهتر توسط شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد…

برای رهایی از خجالت گاهی باید ریلکس کنید
برای رهایی از خجالت گاهی باید ریلکس کنید

چگونه پرو باشیم ؟

باور این که راه مقابله با خجالت، در پرو بودن است، در اشتباه هستید. به دلیل این که پروگری باعث آزردن دیگران می‌شود و بیشتر به جای این که شما را دوست داشتی تر بکند. دیگران از شما دور خواهند شد و شما تنهاتر از دورانی خواهید شد که در خجالت زده بودید. این اتفاقات، آثار پروگری منفی را برای ما بازگو می‌کنند. اما اگر این پروگری در جهت مثبت خودش رشد پیدا کند، مسلماً کلی اتفاقات خوب برای شما رقم خواهد خورد. به عبارتی وقتی که پروی با ادبی باشید، حتماً می‌توانید به راحتی از حق خودتان دفاع کنید و در مجامع به بهترین شکل خودتان ظاهر شوید. همه شما را دوست خواهند داشت. با این کار شما می‌توانید به راحتی از منطقه امن ذهنی خودتان خارج شود و به وارد دنیایی شوید که مملوء خوبی‌ها و خوشی‌هاست.

البته این خوبی‌ها و خوشی‌ها مانند گنج‌هایی هستند که باید پیدا شوند و راهی که برای رسیده به این گنچ‌ها می‌پیمایید درس‌هایی هستند که از خود اصل ماجرا بیشتر می‌ارزند.

بعد از ترک خجالت و کمرویی…

خب، حالا که با تعریف، معایب و راه های از بین بردن خجالت و کم رویی آشنا شدید، حتماً باید برای رفع این نقطه ضعف بزرگ، اقدام کنید. چون با اقدام برای از بین بردن خجالت، هم رشد فردیتان به شدت افزایش پیدا می‌کند، هم خلاقیتتان و هم موفقیت را از همیشه به خودتان نزدیک تر خواهید دید. مخصوصاً خلاقیت همانطور که در مقاله عوامل از بین رفتن خلاقیت گفتیم، وجود فشار روانی و استرس نمی‌گذارد که شما درست فکر کنید و نداشتن فکر نادرست خلاقیت شما را از بین ببرد می‌کند.

فقط حواستان باشد که شما یک روزه خجالتی نشدید که بخواهید یک روزه آن را ترک کنید! پس در مدت زمان کم، دنبال تغییر های شگرف و بسیار محسوس نباشید و به خودتان زمان بدهید.

راستی، اگر جزء افرادی هستید که از سد خجالت عبور کردید، راه حلتان برای رفع آن چه بوده؟ به خاطر خجالت کشیدن چه موقعیت های مهمی را از دست دادید؟ چقدر خجالت کشیدن باعث عدم موفقیت شما شده؟ هر مطلب مهم دیگری که دارید، خوشحال می‎شوم در بخش کامنت ها با ما درمیان بگذارید.

امیدوارم با اعتماد به نفس تر از همیشه ببینمتان…


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

پاسخ به سوالات

 1. Mobina

  سلام
  من اصلن نمیتونم توی جمع صحبت کنم و حتی یک نفر هم که از من سوال بپرسه دقیقا نمیدونم چطوری جوابشوبدم.
  توی خانواده ی خودم هم نمیتونم راحت حرف بزنم واسم سخته.
  فکرمیکنم خجالتی بودنم دلیلش اینه ک فرصت حرف زدن به من رو نمیدن.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ببینید پاسخ این سوالتون چون تخصصی هستش و نیاز به بررسی داره، پیشنهاد می کنم به دایرکت پیج اینستاگرام ما (mostafaee_com) پیام بدید تا مشاورین ما خیلی بهتر راهنمایی تون کنند. موفق باشید

 2. hasti

  سلام وقتتون بخیر
  ممنون برای مطالب مفیدی که در سایت قرار دادین.
  راستش من توی جمع دوستانه م خیلی راحتم و درواقع شوخ ترین بین بچه ها من بودم و به همین دلیل کمی از این قضیه اعتماد به نفس میگرفتم ولی به دلایلی من همزمان از دوستام جدا شدم و در کلاس تأتر شرکت کردم و جمع کااس تأتر هم مختلط هستش و من نزدیک یک ترم بخاطر همین مختلط بودن اصلا هیچ مشارکتی نداشتم وذو اخر های ترم داشتم کم کم عادی میشدم که ترم تموم شد و بچه ها هم به جز یکی از دوستام عوض شدن و من توی جمع فامیلی هم خیلی خجالتی هستم و من فکر میکنم یه درصدی از خجالتی بودنم بخاطر سختگیری و حساس بودن بیشتر از حد پدر و مادرم هستش.
  ممنون میشم اگه نکته ای بهم بگین که بهم کمکی کنه

  پاسخ دادن
 3. ابوالفضل

  من وقتی توی جمع های خانوادگی ((فامیل و…)) قرار میگیرم به خاطر خجالت و کم رو بودن نمیتونم درست حرف بزنم یا خیلی کم حرف و ساکت میشم یا جلوی کسانی که تازه باهاشو آشناشده باشمم همینطور من حتی با خانواده خودمم نمیتونم درست صحبت کنم و حرف دلمو بزنم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ببینید برای حل این موضوع طبیعتا باید مهارت های صحبت در جمع و عدم ترس در صحبت رو یاد بگیرید. چون پاسخ به این سوال نیاز به بررسی تخصصی داره، پیشنهاد می کنم به شماره 09038942379 در واتساپ پیام بدید تا مشاورین ما بهتون پاسخ کامل بدن. موفق باشید

 4. رویا

  سلام وقتی میخواهم تو یه جمع صحبت کنم برام خیلی سخته و حتی تو جمع دوستام الان که مجازی شده که دیگه تماشا چی شدم و هیچ حرفی نمیزنم تا زمانی که اسمم گفته شه چی کار کنم تا این راه حل حل بشه؟؟

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ببینید طبیعتا شما باید فن بیان و مهارت های اون مثل صحبت در جمع و ترس از سخنرانی و… خودتون رو تقویت کنید. برای این کار هم راه های بسیار زیادی وجود داره؛ از مقالات آموزشی رایگان زیادی که در سایت خود ما هم موجود هستش تا شرکت در دوره های مختلف مثل دوره غیرحضوری فن بیان گام برتر. اما پیشنهاد میکنم برای این که تخصصی تر و باتوجه به ویژگی های شخصیتی خودتون به این سوال پاسخ داده بشه، حتماً به شماره 09038942379 در واتساپ پیام بدید تا مشاورین ما بهتون پاسخ بدن. موفق باشید

 5. نیلوفر

  سلام.
  وقتی می‌خواهم از معلمان خودم سؤال بپرسم، خیلی خجالت میکشم.
  اگر امکان دارد،بهترین راه های از بین بردن خجالتی بودن را می‌توانید بگویید؟

  پاسخ دادن
  1. محمدرضا شهری | پشتیبانی گام برتر

   سلام، بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که پدیده خجولی از عدم اعتماد به نفس ناشی می‌شود. به همین منظور توصیه می‌کنم مقاله راه‌های افزایش اعتماد به نفس را مطالعه کنید.

 6. zahra

  سلام
  خیلی ممنون
  برای من مفیدبودن مطالب
  چون خودم نیمه خجالتی هستم وچیزای خوبی یادگرفتم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام همراه گرامی

   خوشحالیم که مطالبمون مورد استفادتون قرار گرفته. امیدوارم با قدرت پیش برید و با استفاده از این مطالب، به خوبی خجالت خودتون رو درمان کنید.

   موفق باشید

 7. صغری تیموری

  سلام عالی بود.ممنونم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   سپاس گزارم

 8. منیر سادات حسینی

  خود من با توجه به مقالاتی ک خوندم دلیل خجالت و کم روییم کمال گرایی است

  پاسخ دادن
 9. فیروزه حاجی قنبری

  عالی بود.دادن مسئولیت به انسان های خجالتی،اعتماد به نفس آنها را زیاد کرده و انگیزه ای برای شرکت در جمعی را به آنها می دهد

  پاسخ دادن
 10. سید حسینی

  سلام با مطالعه مقاله یاد روز های بچه گیم افتادم که مدام بزرگتر ها تو جمع صحبت کردن رو پریدن تو حرف بزگترها میدونستند وهیچ وقت بهمون نمی گفتن کجا اجازه حرف زدن داریم کجا نداریم به برداشت خودمون این بود هر جا چند بزگتر بود ما نباید اظهار نظر کنیم همین هم باعث سد نتونیم از حق خودمون دفا کنیم وفرصتی سد برای اطرافیانمون به روسهای خودشون بهمون ظلم کنن خدا کمک کنه ما این خیانت رو به بچه هامون نکنیم وبا فرصت دادن به
  تونها باعث افزایش اعتماد به نفسشونبشیم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   کاملاً درسته، به نکته خوبی اشاره کردید
   ممنون از شما

 11. کیانمهر

  سلام من خیلی دوست دارم توجمع باشم وحرف بزنم وانتقاد هم میکنم ولی باز فکر میکنم کمرو هستم. نمیدونم چرا

  پاسخ دادن
  1. سلام
   به دنبال دلیلش باشید، حتماً به جواب می‌رسید
   موفق باشید
   متشکرم

 12. معصومه شاهری

  سلام .صحبت درجمع اعتماد به نفس را بالا میبرد . حتی اگر اشتباه در جملات وتلفظ کلمات داشته باشیم.سپاس

  پاسخ دادن
  1. سلام
   سپاس از همراهی شما

 13. سمیه قریشی

  ممنون از مقاله خوبتون
  به نظر من حیفه برای رشد یه سد به این کوچیکی جلوی راهمون باشه

  پاسخ دادن
  1. ممنون از نظر شما

 14. حمیده فعال

  سلام مقاله خوبی بود من قبلا در یک کارگاه رفع خجالت شرکت کردم و تمریناتشو چندین ماه انجام دادم اما فکر می کنم هنوز ممکنه کمی خجالت در من مانده باشه مثلا در مورد نه شنیدن و اشتباه کردن نیاز به تمرین زیاد دارم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   موفق و سربلند باشید
   متشکرم

 15. صفری

  سلام ممنون از مقاله مفیدتون من خودم این مشکلو دارم و خیلی جاها نتونستم حرفمو بزنم ولی هر وقت ک خواستم بر این مشکلم غلبه کنم و اراده کردم موفق شدم و اون کارا رو براحتی انجام میدم بنظر من برای غلبه بر موقعیتهایی ک توش خجالت میکشیم اراده خیلی مهمه و اینکه باور کنیم ک اگه میخوایم ترس و خجالتمون از اون موقعیت از بین بره حتما باید خودمونو داخل اون موقعیت بندازیم تا ترس و خجالتمون کم بشه.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   موفق باشید
   ممنون از همراهی شما

 16. Pariya_amirpor

  سلام خیلی خوب بود واقعا خجالت کشیدن باعث میشه از خیلی کاراهایی ک دوسشون داریم دس بکشیم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   کاملا درسته
   سپاس گزارم

 17. پریزاد

  سلام مقاله مثل همیشه عالی بود و راهکارهای خوبی هم ارائه شد مثلا نه شنیدن که خیلی تاثیر گذاره برای از بین بردن خجالت . ممنون

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما

 18. رقیه کریمی

  سلام خجالت و کمرویی واقعا انسان را از رسیدن به موفقیت باز میدارد

  پاسخ دادن
  1. سلام
   کاملا درسته مانع بزرگی برای شروع کردنه
   ممنون از شما

 19. مهدوی

  سلام .مقاله خوبی بود .من به تازگی شروع کردم با این مشکل کم رویی مبارزه کنم ولی افسوس که خیلی موقعیت هایی رو از دست دادم.در این مسیر به خاطره اینکه سر موضوعی نظرم گفتم از نظر مالی ضرر کردم .به قول استاد مصطفایی هر تصمیمی مشکلات خودش رو داره .ممنون.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خوشحالیم که دارید باهاش مبارزه می کنید و این ترس رو کنار میزارید
   موفق باشید کاربر عزیز
   ممنون از شما

 20. سهیلا کریمی

  خجالت یکی از چیزاییه که حتی ممکنه باعث شه , ما نتونیم تو دراز مدت , اونچیزی که جایگاهمونه رو پیدا کنیم و همیشه تو جایگاههای پایینتر نگه امون داره .
  ممنون ازمقاله خوبتون??????

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام. بله درسته.
   خجالت کشیدن، تا الان فرصت های درجه یکی رو از خیلیامون گرفته…

 21. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  مقاله کاربردی و عالیی بود
  ممنون

  پاسخ دادن
 22. فرامرز

  ممنون از مقالتون

  پاسخ دادن
 23. معصومه تیموری

  واقعا خجالت توی خیلی موقعیت ها، باعث شد خیلی چیزهارو از دست بدیم. بنظرم واقعا باید دنبال راهکار های عملی بگردیم تا این مشکل فراگیر رو‌از بین ببریم و رفع کنیم هر چه زودتر .ممنون از شما بابت اینکه سعی میکنید واقعا دنبال خلأ ها باشید و رفعشون‌کنید.

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   سلامت باشید، ممنون از شما بابت نظر زیباتون.
   بله کاملا درسته. به امید روزی که هیچ کس به خاطر خجالت موفقیت رو از دست نده…

 24. Pariya_amirpor

  خیلی عالی بود ممنون

  پاسخ دادن
 25. مهدی پاکدامن

  سلام پارساجان
  یه تبریک ویژه به تو رفیق گلم که انقدر مقالت رو خوب و حرفه نوشتی
  خیلیییی خوب بود ، ممنونم ازت
  با آرزوی بهترین ها برای تو….
  MP#

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   مهدی جان ممنونم ازت.
   امیدوارم که بهترین ها برای تو هم رقم بخوره و موفق باشی…
   #MP

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image