گزارش کارگاه کشف رسالت و هدف گذاری

کارگاه کشف رسالت در تاریخ 1398/07/18 برگزار شد. شرکت کنندگان این کارگاه نوجوانانی بودند که قصد داشتند هدف از زندگی و رسالت خودشان را کشف کنند تا بتوانند با هدف گذاری دقیق و متناسب با آن زندگی سرشار از شادی و موفقیت را برای خودشان رقم بزنند. هر فردی در این دنیا رسالتی دارد که با قدم گذاشتن در راه رسالتش می‌تواند لذت، آرامش و شادی حقیقی را درک کند. این کارگاه نیز برای راهنمایی بهتر این نوجوانان عزیز برگزار شد.

کارگاه کشف رسالت
کارگاه کشف رسالت

مروری بر آنچه در کارگاه کشف رسالت گذشت:

  • علت اصلی برگزاری این کارگاه
  • چگونگی تشخیص رسالت
  • اگر هدف نباشد چه اتفاقی می افتد
  • چگونه بدانیم در کدام زمینه مستعد هستیم
  • اهداف، قطب نمای مسیر زندگی

علت اصلی برگزاری این کارگاه

در شرایط فعلی جامعه یکی از دغدغه‌های اصلی والدین نسبت به فرزندان خود این است که بتوانند مسیر درستی را برای زندگی خود اتخاذ کرده و با توجه به آن اهداف خود را تعیین کنند. هر روزه در جلسات مشاوره پی در پی که با نوجوانان داشته‌ایم نکته اصلی که در حرف‌های اغلب آنها به گوش می‌خورد این است که نمی‌دانند به چه علت زندگی می‌کنند و هدف مشخصی برای زندگی خود ندارند. در واقع به زبان ساده تر اصلا نمی‌دانند به چه علت به این جهان آمده‌اند. در کارگاه هدف گذاری و کشف و رسالت تلاش کردیم تا نوجوانان را با اهداف واقعی و ویژگی های یک هدف گذاری صحیح آشنا کنیم و بتوانیم آنها را به سمت زندگی هدفمند سوق دهیم.

کارگاه کشف رسالت-هدف
کارگاه کشف رسالت-هدف

چگونگی تشخیص رسالت

تشخیص رسالت در زندگی هر فردی مهم و ضروری است. شاید در ابتدا کمی سخت به نظر برسد. اما زمانی که آموزش‌های لازم در این زمینه را دیده باشید و با افراد کاردان و حرفه‌ای درباره این موضوع صحبت کرده باشید، بدون شک می‌توانید رسالت زندگی خود را به درستی شناسایی کنید و به سمت آن گام بردارید.

در اصل شاید بتوان اینگونه گفت که رسالت در زندگی هر شخصی همان دلیلی است که برای آن به دنیا آمده و در واقع همان تغییری است که قرار است توسط او در جهان ایجاد شود. بسیاری از افراد علاقه مند به این هستند که بتوانند جهان هستی را تغییر دهند یا حداقل اطرافیان خود را دچار تحول کنند. اما نکته‌ای که باید به آن ها گفت این است که: خود شما می‌توانید شروع همان تغییری باشید که دوست دارید در جهان اتفاق بیافتد. مفهوم واقعی رسالت در اصل همین است. پس بدون شک همه افراد باید بدانند که به چه علت به این جهان آمده‌اند و قرار است چه تغییری توسط آنها در جهان ایجاد شود.

کارگاه کشف رسالت-کارگاه
کارگاه کشف رسالت-کارگاه

اگر هدف نباشد چه اتفاقی می افتد

شاید برای همگی ما اتفاق افتاده که بارها در زندگی احساس کردیم خسته ایم و دیگر توانی برای ادامه دادن نداریم. یا اینکه بعد از مدت زمان کمی کار کردن دچار احساس کسالت و کلافگی می‌شویم. یا اینکه مدام سردرگم هستیم و نمی‌دانیم که قرار است در نهایت به کجا برسیم. قرار است چطور زندگی کنیم؟ و اصلاً پایان زندگی ما قرار است چگونه باشد؟

بسیاری از ما حتی نمی‌دانیم که چه تصمیمی برای زندگیمان داریم . دوست داریم چه اتفاقاتی برای ما رقم بخورد. در اصل همگی ما دچار این مشکل هستیم که می گویم: هرچه پیش آید خوش آید. علت همه اینها واضح است هدف نداریم. بنابراین چیزی وجود ندارد که برای آن تلاش کنیم، برای آن بجنگیم یا به امید به دست آوردن آن قرار باشد از موانع عبور کنیم.

به همین علت زندگی را به شوخی گرفته و در حال گذراندن آن به بیهوده ترین شکل ممکن هستیم دچار روزهای تکراری و کسالت بار شده‌ایم و زندگیمان به روزمرگی می‌گذرد اگر با بسیاری از افراد صحبت کنید متوجه خواهید شد که اصلاً هیچ چیز جدیدی در زندگی آنها وجود ندارد. هر روز یک سری اتفاقات به صورت متداول تکرار می شوند و هیچ تغییر و تحولی نیز اتفاق نمی‌افتد. به همین دلیل است که دچار احساس خستگی و ناامیدی شده و این روزها شاهد این هستیم که آمار افسردگی به شکل قابل توجهی در حال رشد است.

کارگاه کشف رسالت-هدف گذاری
کارگاه کشف رسالت-هدف گذاری

چگونه بدانیم در کدام زمینه استعداد داریم؟

برای اینکه بتوانیم استعداد واقعی خود را کشف کنید نیاز به انجام هیچ کار خارق العاده ای نیست. چرا می گوییم کشف استعداد؟ به این علت که استعداد شما بهترین راهنمای شما برای کشف مسیر زندگی تان است. اینکه شما بدانید در چه زمینه ای با تلاش اندک به بهترین نتایج دست پیدا می‌کنید. در اصل می‌تواند همان راهنمایی شما به سمت رسالت واقعیت آن در زندگی باشد مفهوم درست استعداد این است که در هر زمینه ای با حداقلی ترین میزان تلاش به بالاترین بازدهی دست پیدا کنید می‌توانید بگویید که در این زمینه با استعداد هستید.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که توجه کردن به استعدادها مهم نیست با تلاش کردن می‌توانند در هر زمینه موفق شوند. درست است ما کاملاً با این موضوع موافق هستیم با تلاش کردن بدون شک می‌توان نتایج خوبی به دست آورد اما توجه کنید زمانی که شما در حوزه ای که به آن علاقه مند هستید و در آن استعداد دارید تلاش می‌کنید قطعاً نتایج به مراتب بهتر و قابل توجه تر از زمانی خواهد بود که در زمینه ای که هیچگونه علاقه ای به آن ندارید در حال تلاش باشید.

بهترین راه برای کشف استعداد تان این است که به این سوالات پاسخ دهید.

 اگر هیچ اجباری در کار نباشد،

اگر از لحاظ مالی هیچ گونه دغدغه ای نداشته باشید،

و یا اگر قرار باشد یک کار را برای همیشه انتخاب کنید،

 و یا به زبان ساده تر اینکه کاری که در اوقات فراغت تمایل به انجام آن دارید،

کدام شغل، حرفه و یا فعالیت را انتخاب خواهید کرد پاسخ شما به این سوالات می تواند مشخص کننده استعداد درونی شما یا همان علایقتان باشد.

کارگاه کشف رسالت-گزارش
کارگاه کشف رسالت-گزارش

اهداف قطب نمای مسیر زندگی

تصور کنید فردی در یک بیابان گم شده است و نمی داند باید به کدام سمت حرکت کند چیزی که در این لحظه به کمک او می آید؟

بدون شک نیازمند یک قطب نما است که بتواند مسیر درست حرکت را برای او مشخص کند و به او نشان دهد اهداف شما در مسیر زندگیتان دقیقاً همانند یک قطب نما عمل می کند هیچ فردی از ابتدای تولد نمی‌داند که قرار است به کجا برسد و یا چه مسیری را در زندگی طی کند. آنچه که به او کمک می‌کند تا مسیر درست زندگی را انتخاب کند، همان اهداف رسالت و استعدادهای او هستند که موجب می‌شوند تا بتواند در مسیری که واقعاً برای آن خلق شده و قرار است در آن به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کند حرکت نماید. به این ترتیب اهمیت اهداف در زندگی ما تا حدی بالاست که نمی‌توانیم به هیچ وجه منکر آن شویم.

حال کسی که از سنین نوجوانی بتواند مسیر حرکت خود را به درستی تشخیص دهد و آن گونه که لازم است و برای او مفید می‌باشد در این مسیر حرکت کند. بدون شک باید موجب رقم خوردن یک آینده بی نظیر برای او باشد. به همین علت است که تاکید می‌کنیم که نوجوانان در همین سنین پایین برای زندگی شان به درستی تصمیم بگیرند بدون شک در انتخاب این مسیر نقش پدر مادر و اطرافیان نوجوان را نمی‌توان نادیده گرفت.


نویسنده:معصومه تیموری
نویسنده:معصومه تیموری از تیم گام برتر

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image