هوش کلامی

هوش کلامی، یکی از مهم ترین مهارت هایی است که شما برای اینکه فن بیان خوبی داشته باشید، ابتدا باید آن برخوردار باشید. فن بیان مجموعه مهارت هایی هستند که بعد از خارج شدن کلام از دهان شما بهتون کمک می‌کنند تا منظورتون رو به مخاطب انتقال بدید. بنابراین شما در ابتدا اصلاً باید توانایی صحبت کردن داشته باشید تا در مرحله بعد از مهارت های بیانی بهره ببرید. به این توانایی صحبت کردن، هوش کلامی گفته میشه که در این مقاله قصد داریم به طور دقیق تر برای شما دربارۀ اون صحبت کنیم.

هوش کلامی
هوش کلامی

مهم ترین عوامل در هوش کلامی

 • هوش کلامی چیست؟
 • هوش کلامی بالا چه می‌کند؟
 • راه های تقویت هوش کلامی
 • بازی برای تقویت هوش کلامی
 • افزایش هوش کلامی کودکان
 • کتاب هوش کلامی

در حال بارگذاری...

در ادامه با این مقاله همراه باشید تا هوش کلامی خود را به طور عجیبی افزایش دهید…

هوش کلامی چیست؟

برای هوش کلامی، تعاریف زیاد و مختلفی ارائه شده، اما ساده ترین مفهومی که برای این بحث می‌تونیم ذکر کنیم اینه:

“میزان تسلط شما به کلمات و توانایی استفاده درست از اونا بر اساس مفهوم، صوت، ترتیب، موقعیت، جمله بندی و …..”

چرا هوش کلامی مهمه؟

این روزها بازار فن بیان تا حد زیادی داغ شده و خیلی از افراد در موقعیت های شغلی و اجتماعی مختلف پیگیر این هستند که بتونند فن بیان یا همون مهارت سخنرانی رو در وجود خودشون تقویت کنند. اما نکته قابل ذکری که در اینجا وجود داره این هست که برای اینکه بتونید یک خونه بسازید ابتدا باید مصالح لازم برای ساخت این خونه برای شما فراهم باشه.

هوش کلامی
هوش کلامی

هوش کلامی بالا چه می‌کند؟

افرادی که از هوش بالای کلامی برخوردار هستند معمولاً در زندگی شخصی و اجتماعی خود نسبت به دیگران موفق ترند.

تسلط به مهارت های ارتباط کلامی یکی از بهترین راه ها برای برقراری ارتباط مؤثر با دیگران هست. به همین دلیل وقتی شخصی به این مهارت تسلط داشته باشه میتونه در زندگی شخصی و اجتماعی خودش خیلی بهتر با دیگران صحبت کنه، منظور خودش رو به اونها انتقال بده، و همینطور مفهوم صحبت های طرف مقابل رو هم به خوبی درک کنه.

و از اونجایی که درصد زیادی از مسائل و مشکلات به دلیل سوء تفاهم های ناشی از عدم درک درست منظور شخص مقابل ایجاد میشه، در نتیجه برخورداری از هوش بالای کلامی برای شما یک امتیاز خیلی عالی محسوب میشه.

افراد دارای هوش بالای کلامی، مهارت های زیر رو دارا هستند:

1. توانایی در متقاعد سازی

فردی که ازمهارت های کلامی خوبی برخوردار باشه، این قابلیت رو داره که در موقعیت های مختلف و در برخورد با اشخاص متفاوت، بتونه متناسب با همون شرایط صحبت کنه . این فرد به خوبی آگاه هست که در هر شرایطی باید از چه جملات و واژگانی استفاده کنه و به دلیل همین موقعیت شناسی، کلامی که از دهانش خارج میشه بالاترین تآثیر رو داره و به خوبی در ذهن طرف مقابل نفوذ میکنه.

هوش کلامی
هوش کلامی

2. الهام بخش و انرژی دهنده

هیچ وقت از حرف زدن با فردی که از هوش بالای کلامی برخوردار هست، خسته نخواهید شد. چون آنقدر زیبا جملات رو در کنار هم میچینه و صحبت میکنه که با تمام وجود لذت خواهید برد. این شخص حتی میدونه که لحن تلفظ هر کلمه باید به چه صورتی باشه تا بیشترین اثر رو بر شخص مقابل بگذاره. به همین دلیل این افراد به شدت الهام دهنده و همینطور عامل ایجاد انگیزه در دیگران هستند. یکی از مهارتهای اصلی مشاوران موفق همین هوش کلامی بالای اونهاست که باعث میشه صحبت هاشون باعث ایجاد آرامش و حال خوبی در مراجعین اونها بشه.

3. خوب گوش می‌دهند

زمانی که به صحبت های دیگران دقت میکنید، میتونید خیلی بهتر منظور اونها رو درک کنید و در نتیجه بهترین جملات رو در ذهنتون بچینید و در جواب اونها بیان کنید. و این یکی از خصوصیات بارز افرادی هست که هوش کلامی بالایی دارند. اونها به صحبت های دیگران با دقت گوش میدند، و در نتیجه بهترین کلمات رو انتخاب میکنند و پاسخ شخص مقابل رو میدهند.

4. نویسنده های ماهری هستند

نوشتن یکی از مهارت هایی هست که میتونه این ویژگی رو تا حد زیادی در وجود شما تقویت کنه. بنابراین نویسندگان اغلب افرادی هستند که این ویژگی رو دارند. چون برای نویسندگی شما باید به واژگان زیادی تسلط داشته باشید و بتونید این کلمات رو به خوبی در کنار هم قرار بدید تا بهترین و واضح ترین منظور رو از جمله به مخاطب انتقال بدید که در عین حال بسیار هم دلنشین باشه.

هوش کلامی
هوش کلامی

راه های تقویت هوش کلامی

با تمام صحبت های بالا، فکر میکنم حالا دیگه از اهمیت این موضوع به خوبی آگاه هستیم، و میدونیم یکی از مؤلفه های اصلی موفقیت رو داشتن هوش کلامی بالا بدونیم. بنابراین برای تقویت اون دست به کار بشیم. تمرینات زیر میتونه تا حد زیادی به شما برای تقویت این مهارت کمک کنه.

1. یادداشت وقایع روزانه

برخی از افراد این کار رو به طور مرتب انجام میدند. برای همین بعد از مدتی علاوه بر تقویت مهارت نویسندگی تا حد زیادی نحوه صحبت کردن اونها در جهت مثبت تغییر میکنه و بهبود پیدا میکنه.میتونید همین حالا دست به کار بشید و یک دفترچه تهیه کنید و یا حتی این نوشته ها رو در صفحات اجتماعیتون با دیگران به اشتراک بذارید. به این ترتیب میتونید نظرات دیگران رو هم درباره نوشته هاتون بدونید و هر جا نقصی احساس کردید، برای رفع اونها اقدام کنید.

2. بازی با کلمات

برای خودتون بازی طراحی کنید. به عنوان مثال میتونید خودتون رو در جایگاه یک گزارشگر تصور کنید و سعی کنید یک موقعیت خاص رو برای مخاطب تعریف کنید. فکر میکنم این بازی به دلیل اینکه شمارو مجبور میکنه کلمات رو پشت سرهم ردیف کنید ، تا حد زیادی به تقویت مهارت های کلامی شما کمک میکنه و از طرفی میتونه قدرت تصویرسازی شما رو هم افزایش بده. ضمناً خیلی شاد و جذاب هم بنظر میرسه. نظرتون چیه که یکبار امتحان کنید؟

هوش کلامی
هوش کلامی

3. مطالعه کردن در هر موقعیتی

فکر میکنم اصلا نیازی نیست از مزایای بی شمار مطالعه کردن براتون صحبت کنم. بالا بردن سطح آگاهی، کمک به درک بهتر موضوعات، گسترش دایره واژگان و هزاران مزیت دیگه. زمانی که مطالعه میکنید با کلمات جدید آشنا میشید، نحوه به  کارگیری اونها رو در جملات میبینید و در نتیجه تا حد زیادی میتونید مهارت های کلامی خودتون رو با این روش تقویت کنید. پس حتما مطالعه کردن رو جزوی از برنامه روزمره خودتون قرار بدید حتی اگر شده در حد 10 دقیقه.

4. درهنگام بحث ها، نظاره گر نباشید

خیلی وقت ها وسط جمع های دوستانه، بحث های زیادی درباره موضوعات مختلف شکل میگیره. مشارکت در این بحث ها میتونه بهترین فرصت برای شما باشه و بتونید تا حد زیادی مهارت های کلامی خودتون رو تقویت کنید. ذهن شما درگیر این موضوع میشه که چطور در لحظه جملات و کلمات مناسب رو پشت سر هم بچینه تا بتونید بهترین جواب رو بدید، برای همین تا حد زیادی به شما کمک خواهد کرد. از ضرب المثل ها و جملات انگیزشی هم می توانید استفاده کنید.

این ویژگی یک استعداد یا ویژگی مادرزادی نیست و خیلی راحت با استفاده از روش های ساده و صحیح میتوانید این مهارت را در وجود خودتان تقویت کنید.

بازی برای تقویت هوش کلامی

برای تقویت هوش کلامی یکی از بازی هایی که می‌توان نام برد این است که یکی از اشیای اطراف خود را انتخاب کنید. سعی کنید سه دقیقه بدون مکث کردن درباره آن شیء توضیح دهید. این کار باعث می‌شود که ذهن شما مرتب به دنبال کلمات جدیدی بگردد و بتوانید با آن ویژگی های شیء مورد نظر را توصیف کنید.

هوش کلامی-بازی کردن
هوش کلامی-بازی کردن

صحبت درباره اشیا پیرامون

مطمئن باشید زمانی که در حال انجام این کار هستید کلمات بسیار زیادی به ذهن شما می رسند که می توانید از آن ها استفاده کنید. ممکن است بعضی از آنها کاملاً جدید باشند همانطور که می‌دانید هوش کلامی شامل چندین بخش است دایره واژگان گسترده تلفظ صحیح کلمات و همچنین نحوه چیدمان آنها و استفاده درست از آنها به همین دلیل است که وقتی شروع به صحبت درباره ی چیزی می‌کنید و ویژگی های آن را شرح می‌دهید همه این جنبه‌ها با هم مورد استفاده قرار می‌گیر.

و به همین علت به شما کمک می‌کند تا بتوانید مهارت هوش کلامی خود را تا حد زیادی تقویت کنید این بازی شاید یکی از بهترین بازی‌های باشد که برای تقویت هوش کلامی می توانید از آن استفاده کنید.

هوش کلامی-صحبت
هوش کلامی-صحبت

صحبت بدون مکث و تپق

از آنجایی که هوش کلامی یکی از مهارت هایی است که هر چه بیشتر درباره آن صحبت کنید نتیجه بهتری که از آن خواهید گرفت. به همین علت بیشتر تمرینات آن با استفاده از صحبت کردن میسر می‌شوند. تمرین دیگری که می توانید برای افزایش هوش کلامی خود از آن استفاده کنید این است که مقابل آینه یک دقیقه بدون مکث و بدون تپق زدن صحبت کنید. مهم نیست موضوع شما چه چیزی باشد تنها چیزی که اهمیت دارد این است که شما بتوانید یک دقیقه کامل صحبت کنید. این پشت سر هم صحبت کردن به شما کمک می‌کند تا بتوانید از تمام واژگانی که در ذهن دارید استفاده کنید و آنها را به بهترین شکل کنار هم قرار دهید تا منظور خود را به مخاطب تان برسانید.

هوش کلامی-آیینه
هوش کلامی-آیینه

فایل صوتی

ضبط فایل صوتی یکی از تمریناتی که در هر زمینه ای که مربوط به صحبت کردن می‌شوند، می‌توانند تا حد بسیار زیادی برای شما کارساز باشد. دلیل آن را در مقالات دیگر نیز برای شما بیان کرده ایم اینکه شما بعد از هر بار گوش کردن به فایل صوتی خود می‌توانید تشخیص دهید که تا چه اندازه پیشرفت داشته اید و یا ایراد شما در کدام قسمت ها بیشتر بوده است و یا حتی شاید با خود بگویید اگر در فلان جمله این کلمه را استفاده می‌کردم قطعاً جمله جذاب تر می‌شد. به همین علت است که ضبط فایل صوتی همواره یکی از بهترین تمریناتی است که در مباحث مختلف به افراد ارائه می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از این تمرین تا حد بسیار بالا و موثری مهارتهای خود را افزایش دهید.

هوش کلامی-ضبط صدا
هوش کلامی-ضبط صدا

افزایش هوش کلامی کودکان

همانطور که می‌دانید کودکان سرشار از شیطنت هستند بنابراین هرگز نباید توقع داشته باشید که بتوانید یک کودک را سر کلاس بنشانید و با او همانند یک بزرگسال رفتار کنید و آموزش‌های لازم را به او ارائه دهید. این بدون شک امری محال و غیر ممکن است و حتی اگر هم انجام شود قطعا هیچ نتیجه و سودی به همراه نخواهد داشت. کودکان طالب آموزش و یادگیری به همراه بازی هستند. آنها دوست دارند همه چیز را با شیطنت آموزش ببینند. بنابراین بهترین راه برای افزایش هوش کلامی آنها استفاده از بازی‌های کودکانه است که مختص این امر می‌باشد.

هوش کلامی-مشاوران
هوش کلامی-مشاوران

1_داستان سازی

بهترین بازی هایی که می‌توانید با کودک خود انجام دهید تا مهارت هوش کلامی تقویت شود، این است که تعدادی تصویر در اختیار کودک خود قرار دهید. از او بخواهید بر اساس این تصاویر برای شما یک داستان بسازد. این نوسازی موجب می‌شود که خلاقیت کودک شما تا حد قابل توجهی افزایش پیدا کند. زیرا او باید از ذهن خود کمک بگیرد و کلماتی را که می شناسد کنار هم قرار دهد تا با یک ساختار مناسب بتواند یک داستان خوب بسازد در این بین زمانی که به مشکلی بر می‌خورد و یا کلمه مناسبی را پیدا نمی‌کند، قطعا از شما کمک خواهد گرفت تا کلمات بیشتری را به او آموزش دهید.

این یکی از بهترین راه ها برای افزایش هوش کلامی کودک است. شاید در ابتدا نیاز باشد که کمی صبوری به خرج دهید و خودتان به کودک کمک کنید تا بتواند کلمات را به صورت مناسب در کنار هم قرار دهد اما بعد از مدتی شاهد تغییرات بسیار خوبی در او خواهید بود. فراموش نکنید کار کردن با کودکان امری زمان‌بر است و نیاز به صبوری بسیار زیادی دارد. یک کودک هرگز قدرت یادگیری برابر با یک بزرگسال را ندارد. به علاوه شیطنت های موجود باعث می‌شود که نتواند تمرکز خود را به طور کامل بر روی مطلب بگذارد و به همین علت باید در آموزش کودکان خود صبوری زیادی به خرج دهید.

هوش کلامی-قصه
هوش کلامی-قصه

2_ بازی کلمات بهم ریخته

می‌توانید تعدادی کلمه را در اختیار کودک خود قرار دهید و از او بخواهید که با کنار هم قرار دادن این کلمات به هم ریخته جملات با معنا و مفهومی را بسازند و به شما ارائه دهد. این امر باعث می‌شود که کودک شما در جنبه تلفظ صحیح و ساختار چینی هوش کلامی تا حد قابل توجهی پیشرفت داشته باشد. به همین دلیل می توانید از این بازی برای بالا بردن هوش کلامی استفاده کنید. این هنر شماست که چگونه این بازی را برای فرزند خود جذاب کنید.

می‌توانید حتی به او کمک کنید که جملات خنده دار و بامزه را بسازد. فراموش نکنید هدف ما این نیست که کودک شما تبدیل به یک نخبه در صحبت کردن شود بلکه هدف از انجام این بازی‌ها این است که او بتواند تا به خوبی مهارت صحبت کردن خود را افزایش دهد و دیگر دچار مشکل ارتباطی نباشد. ضمنا فراموش نکنید که مهارت‌های هوش کلامی مقدمه فن بیان هستند بنابراین نباید توقع داشته باشید به محض فراگیری این مهارت ها کودک شما بتواند بسیار عالی صحبت کند و یا همانند یک سخنران برای شما حرف بزند.

هوش کلامی-نخبه
هوش کلامی-نخبه

3_بازی شخصیت های تخیلی

از کودک خود بخواهید خود را به جای شخصیت های تخیلی قرار دهد. شخصیت‌هایی مانند شهردار مدیر عامل معلم و یا هر چیز دیگری سپس از او بخواهید که بگوید اگر به جای هر کدام از این شخصیت ها قرار داشت چه کارهایی را انجام می‌داد؟ چه تصمیماتی را می گرفت؟ و دوست داشت بیشتر به چه اموری بپردازد؟ این امر موجب می شود که کودک شما از دایره واژگان خود کمک بگیرد تا مفهومی را که در ذهن دارد برای شما به زبان بیاورد. به همین علت است که این بازی می‌تواند تا حد قابل توجهی به افزایش هوش کلامی کودک شما کمک کند.

این که کودکان، خود را در جای هر یک از این شخصیت ها تصور کنند، موجب افزایش اعتماد به نفس و می‌شود این بالا رفتن اعتماد به نفس باعث می شود که بتواند در مقابل دیگران صحبت کند و اصطلاحاً خودی نشان دهد. نقش شما در این قسمت پر رنگ خواهد شد قطعا او هرگز نمی‌تواند مانند یک مدیر یا شهردار فکر کند و تصمیم بگیرد اما می‌توانید زمانی که دارد درباره ایده های خود به عنوان یک شهردار صحبت می کند با او همراه شوید و با پرسیدن سوالات متفاوت از او، کمک کنید تا بیشتر صحبت کنند و مجبور شود کلمات بیشتری را به کار بگیرد تا منظور خود را به طور کامل به شما برساند.

هوش کلامی-رویاپردازی
هوش کلامی-رویاپردازی

کتاب هوش کلامی

در زمینه هوش کلامی همانند بسیاری از موارد دیگر می‌توان با مطالعه کردن به اطلاعات بسیار خوبی دست پیدا کرد و سپس با استفاده از این اطلاعات و پیاده سازی عملی آنها می‌توان به نتایج دلخواه و مورد نظر رسید. تعدادی از کتاب‌هایی که در این زمینه مناسب هستند و می‌توانند بسیار به شما کمک کنند در این مقاله برای شما معرفی خواهند شد.

هوش کلامی-کتاب قدرت هوش کلامی
هوش کلامی-بازی کردن

کتاب قدرت هوش کلامی اثر تونی بوزان

یکی از بهترین کتاب‌ها در حوزه تقویت مهارت‌های هوش کلامی می‌باشد. به این علت که با روش های نویسنده شما می‌توانید دایره واژگان خود را گسترده دهید. هوش و خلاقیت خود را تقویت کنید. همچنین بهبود حافظه شما با این روش ها کاملاً عملی خواهند بود. می‌توانید این کتاب را تهیه کرده و از آن به این منظور کمک بگیرید.

هوش کلامی-از هقت تا بی‌نهایت
هوش کلامی-از هقت تا بی‌نهایت

کتاب از هفت تا بی نهایت اثر ایرج شرفی

در این کتاب شما با هفت روش موثر و کاربردی می آموزید که چطور مهارت های هوش کلامی خود را تقویت کنید. چطور در مقابل دیگران ظاهر شوید تا آنها تحت تاثیر شما قرار بگیرند و در اصل، کلام شما مورد توجه آنها واقع شود. چطور خود را برای آنها معرفی کنید و یا اینکه چطور بتوانید در عین حفظ احترام به دیگران پاسخ های خوبی دهید. تمامی این نکات در این کتاب گنجانده شده بدون شک یکی از بهترین کتاب هایی است که می توانید از آن در حوزه تقویت مهارت های هوش کلامی خود استفاده کنید و تا حد قابل توجهی مشکلات خود را در این حوزه حل کنید.

Verbal intelligence

موفقیت
موفقیت

نویسنده:معصومه تیموری
نویسنده:معصومه تیموری از تیم گام برتر

 1. منیر سادات حسینی

  خیلی دوست دارم هوش کلامی بالایی داشته باشم
  امیدوارم با کمک مقاله خوبتون به هدفم برسم

  پاسخ دادن
 2. سیدرضاحسینی

  سلام با تشکر بابت مقاله خوبتون.یکی از راههای دیگه اینکه ما میتونیم یک از اشیا اطرافمونو انتخاب کنیم و سه دقیقه پشت سرهم و سریع راجب اون صحبت کنیم.

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   کاربر گرامی سلام
   کاملا درسته
   ممنون از همراهی شما

   پاسخ دادن
 3. صفری

  سلام
  ممنون بابت مقاله خوب و کاربردیتون بنظر من هم مطالعه کردن و داشتن اطلاعات کافی در مورد موضوعات مورد بحث خیلی در داشتن هوش کلامی موثر هستند

  پاسخ دادن
 4. حمیده فعال

  سلام مطالب مفیدی بود که یاداوری برای من شد چند روزیه سعی می کنم چند دقیقه ای رو به ضرب المثلهای فارسی اختصاص بدم که فکر می کنم برای بهبود مهارتهای ارتباطی خوب باشه

  پاسخ دادن
 5. معصومه شاهری

  سلام.خیلی عالی بود.عامیانه وزبان رسا بیان شد.سپاس

  پاسخ دادن
 6. سمیه قریشی

  سلام قدم اول فن بیان داشتن اطلاعات کافی در مورد موضوع مورد بحثه به نظر من اگه آگاهی لازم رو نداشته باشیم باید تماشاچی باشیم ممنون از مقاله ی خوبتون😊🤗

  پاسخ دادن
 7. فیروزه حاجی قنبری

  بازی با کلمات برام خیلی جالب بود.ممنون از خانم تیموری عزیز🤩

  پاسخ دادن
 8. Pariya_amirpor

  سلاام خیلی خیلی عالی بودد مرسی برای این مقاله

  پاسخ دادن
 9. nemati

  درود بر شماااا☺

  من بشخصه برای تقویت هوش کلااامی گزینه ی مطالعه ی کتاااب رو تایید و سفارش میکنممم ☺🌹🎉🍃

  مث همیشه عااااالی 👏👏🎉⚘☘🎈🌹🍃🎉🎈❣🍃🎉🎈

  پاسخ دادن
 10. ناشناس

  سلام صبح جمعتون بخیر
  ممنون از مقالتون واقعا لذت بردم

  پاسخ دادن
 11. رقیه کریمی

  سلام خیلی مفید بود و استفاده کردم

  پاسخ دادن
 12. abdolhadi ameli

  سلام عالی بود ممنونم
  ان شالله موفقیت روزافزون شما بزرگواران در مجموعه گام برتر را شاهد و ناظر باشیم
  دوستدار تیم گام برتر عبدالهادی عاملی

  پاسخ دادن
 13. صغری تیموری

  سلام ممنون ازمقاله خوبتون
  خیلی عالی بود لذت بردم.

  پاسخ دادن
 14. سهیلا کریمی

  ممنون بابت این مقاله تون . منتظرش بودم .
  میشه برا تقویت بیشتر هوش کلامی , به صورت تمرینی اطرافمونو نگاه کنیم و خودمونو ملزم کنیم 3 دقیقه بصورت پشت سر هم و بدون توقف راجب اون صحبت کنیم

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*Call Now Buttonتماس با گام برتر
با این راهکار ها فروشت رو چند برابر کن
میخوام از تخفیف استفاده کنم
close-image