5 گام برای افزایش هوش کلامی

این روزها بازار هوش کلامی و فن بیان تا حد زیادی داغ شده و خیلی از افراد در موقعیت های شغلی و اجتماعی مختلف پیگیر این هستند که بتوانند فن بیان یا مهارت سخنرانی را در وجود خودشان تقویت کنند. اما نکته قابل ذکری که در اینجا وجود دارد این است که برای اینکه بتوانید یک خانه ای بسازید ابتدا باید مصالح لازم برای ساخت آن خانه برای شما فراهم باشد! هوش کلامی هم یکی از همان مصالح لازم برای داشتن یک فن بیان قوی است. تا زمانی که ندانید به چه شکلی باید هوش کلامی خودتان را افزایش دهید، نباید انتظار فن بیان بالایی را هم از خودتان داشته باشید. در ادامه به شما تکنیک هایی بیان خواهیم کرد که بتوانید با استفاده از آن ها به هوش کلامی سخنرانان بزرگ دنیا برسید

هوش کلامی
هوش کلامی

در مقاله هوش کلامی می‌خوانید

 • هوش کلامی چیست؟
 • هوش کلامی زبانی از نگاه هوارد گاردنر
 • موضوعات هوش کلامی
 • قدرت هوش کلامی بالا
 • چگونه هوش کلامی را افزایش دهیم؟
 • بازی برای تقویت هوش کلامی
 • افزایش هوش کلامی کودکان
 • کتاب هوش کلامی

قبل از اینکه ادامه مطالب این مقاله را مطالعه کنید پیشنهاد می‌کنم ابتدا کلیپ زیر را با دقت مشاهده کنید. این کلیپ به صورت خیلی کاربردی و مفصل به تعریف هوش کلامی پرداخته است. همچنین ویژگی افرادی که هوش کلامی بالایی دارند را بیان می‌کند و در ادامه با دادن راه کارهای عملی به شما کمک می‌کند تا هوش کلامی خودتان را افزایش دهید.

در حال بارگذاری...

منظور از هوش کلامی چیست؟

هوش کلامی، یکی از مهم ترین مهارت هایی است که شما برای اینکه فن بیان خوبی داشته باشید، ابتدا باید از آن برخوردار باشید. فن بیان مجموعه مهارت هایی هستند که بعد از خارج شدن کلام از به شما کمک می‌کنند تا منظورتان را به مخاطب انتقال بدهید. بنابراین شما در ابتدا باید توانایی صحبت کردن داشته باشید تا در مرحله بعد از مهارت های بیانی بهره ببرید. به این توانایی صحبت کردن، در اصطلاح هوش کلامی می‌گویند.

اما ساده ترین مفهوم هوش کلامی که میتوان ذکر کرد این است که:

“میزان تسلط شما به کلمات و توانایی استفاده درست از آن ها بر اساس مفهوم، صوت، ترتیب، موقعیت، جمله بندی و …..”

هوش کلامی
هوش کلامی

هوش کلامی زبانی از نگاه هوارد گاردنر

آقای هوارد گاردنر، یکی از پژوهشگران حوزه هوش و استعداد، هوش های 8 گانه ای را معرفی کرده است که اکنون در این مقاله به هوش کلامی پرداخته ایم. اگر میخواهید با بقیه هوش های 8 گانه آشنا شوید میتوانید مقاله هوش چیست و انواع آن را مطالعه کنید. از آنجایی که این هوش ها برای شناخت استعداد ها نیز استفاده می شود ما در مقاله استعدادیابی کودکان این 8 هوش را مفصلاً بررسی کردیم و حتی شغل های مناسب هر یک از آن ها را هم بیان کردیم که پیشنهاد می‌کنم آن را برای کشف استعداد و میزان هوش تان مطالعه کنید.

اما هوش کلامی زبانی که ما اکنون درباره آن صحبت می‌کنیم، یکی از مهم ترین هوش های هوارد گاردنر است. طبق گفته های او افرادی که هوش کلامی بالایی دارند، می‌توانند در شغل هایی مانند تدریس، وکالت، خبرنگاری، سخنران و… موفق شوند و اتفاقات بسیار خوبی را برای خودشان در این شغل ها رقم بزنند. گاردنر هوش کلامی را به 4 موضوع اصلی تقسیم کرد و داشتن هر 4 مولفه را برای تقویت هوش کلامی ضروری دانست. مولفه هایی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

شغل های مناسب افرادی که هوش کلامی بالایی دارند
شغل های مناسب افرادی که هوش کلامی بالایی دارند

موضوعات هوش کلامی

1. معناشناسی:

اولین مولفه گاردنر معناشناسی است که بیان می‌کند شما باید ابتدا معنای کلماتی را که استفاده می‌کنید به خوبی بشناسید و از کلمات صحیح در جای درست استفاده کنید.

2. آواشناسی:

طبیعی است که اگر جملات را با لحن و آوای درستی تلفظ نکنیم قطعاً منظورمان را به خوبی به مخاطب نخواهیم رساند. مثلاً اگر شما سوالی را با لحن خبری از مخاطبتان بپرسید به احتمال زیاد متوجه منظور شما نخواهد شد. پس رعایت صوت و آوای صدا برای برقراری ارتباط کلامی با دیگران ضروری است.

3. توانایی در جمله سازی:

جمله سازی را شاید بتوان مهم ترین موضوع هوش کلامی در نظر گرفت. اگر شما توانایی بالایی در جمله سازی و جمله بندی نداشته باشید و نتوانید کلمات را به درستی پشت سر هم بچینید، چگونه انتظار دارید بتوانید هوش کلامی خود را تقویت کنید؟

4. کاربرد کلمات:

چهارمین موضوع هوش کلامی زبانی گاردنر ، دانستن کاربرد کلمات است. چون بعضی لغات هستند که چند معنا دارند و اگر ندانیم چگونه باید از آن ها استفاده کنیم، ممکن است باعث رخ دادن سوءتفاهم های زیادی شود.

اگر می‌خواهید هوش کلامی خود را تقویت کنید، باید حتماً توانایی خود را در این 4 حوزه هم افزایش دهید تا اتفاقات خوبی را بتوانید رقم بزنید.

موضوعات هوش کلامی
موضوعات هوش کلامی

قدرت هوش کلامی بالا

افرادی که از هوش کلامی بالایی برخوردار هستند معمولاً در زندگی شخصی و اجتماعی خود نسبت به دیگران موفق ترندتسلط به مهارت های ارتباط کلامی یکی از بهترین راه ها برای برقراری ارتباط مؤثر با دیگران هست. به همین دلیل وقتی شخصی به این مهارت تسلط داشته باشد، میتواند در زندگی شخصی و اجتماعی خودش خیلی بهتر با دیگران صحبت کند و منظور خودش را به آن ها انتقال بدهد، و همینطور مفهوم صحبت های طرف مقابل را هم به خوبی درک کند.

و از آنجایی که درصد زیادی از مسائل و مشکلات به دلیل سوء تفاهم های ناشی از عدم درک درست منظور شخص مقابل ایجاد می شود، فرصت بسیار مناسبی است تا با تمرین راه های افزایش هوش کلامی این مشکلات را برای خودتان به حداقل برسانید.

افراد دارای هوش کلامی، معمولا در مهارت های زیر توانمند هستند:

1. توانایی در متقاعد سازی

فردی که از مهارت های کلامی خوبی برخوردار باشد، این قابلیت را دارد که در موقعیت های مختلف و در برخورد با اشخاص متفاوت، بتواند متناسب با همان شرایط صحبت کند. این فرد به خوبی آگاه است که در هر شرایطی باید از چه جملات و واژگانی استفاده کند به دلیل همین موقعیت شناسی زمانی که کلامی از دهانش خارج میشود بالاترین تآثیر را دارد و به خوبی در ذهن طرف مقابل نفوذ میکند.

هوش کلامی
هوش کلامی

2. الهام بخش و انرژی دهنده

هیچ وقت از حرف زدن با فردی که از هوش بالای کلامی برخوردار هست، خسته نخواهید شد. چون آنقدر زیبا جملات را در کنار هم قرار میدهد و صحبت میکند که با تمام وجود لذت خواهید برد. این شخص حتی میداند که لحن تلفظ هر کلمه باید به چه صورتی باشه تا بیشترین اثر را بر شخص مقابل بگذارد.

به همین دلیل این افراد به شدت الهام دهنده و همینطور عامل ایجاد انگیزه در دیگران هستند. یکی از مهارتهای اصلی مشاوران موفق همین هوش کلامی بالای آنهاست که باعث میشه صحبت هاشون باعث ایجاد آرامش و حال خوبی در مراجعین اونها بشه.

ویژگی مهم افراد با هوش کلامی بالا

3. خوب گوش می‌دهند

زمانی که به صحبت های دیگران دقت میکنید، میتوانید خیلی بهتر منظور آن ها را درک کنید و در نتیجه بهترین جملات را در ذهنتان بچینید و در جواب آنها بیان کنید و این یکی از خصوصیات بارز افرادی است که هوش کلامی بالایی دارند. آنها به صحبت های دیگران با دقت گوش میدهند در نتیجه بهترین کلمات را انتخاب میکنند و پاسخ شخص مقابل را میدهند.

4. نویسنده های ماهری هستند

نوشتن یکی از مهارت هایی هست که میتواند این ویژگی را تا حد زیادی در وجود شما تقویت کند بنابراین نویسندگان اغلب افرادی هستند که این ویژگی را دارند چون برای نویسندگی شما باید به واژگان زیادی تسلط داشته باشید و بتوانید این کلمات را به خوبی در کنار هم قرار بدهید تا بهترین و واضح ترین منظور را به مخاطب انتقال بدهید که در عین حال بسیار هم دلنشین باشد.

هوش کلامی
هوش کلامی

چگونه هوش کلامی را افزایش دهیم ؟

با تمام صحبت های بالا، فکر میکنم از اهمیت این موضوع به خوبی آگاه هستیم، و میتوانیم یکی از مؤلفه های اصلی موفقیت را داشتن هوش کلامی بالا بدانیم بنابراین برای تقویت آن دست به کار بشویم. تمرینات زیر که مخصوص تقویت هوش کلامی در بزرگسالان هستند میتواند تا حد زیادی به شما برای تقویت مهارت کلامی کمک کند.

1. یادداشت وقایع روزانه

برخی از افراد این کار را به طور مرتب انجام میدهند برای همین بعد از مدتی علاوه بر تقویت مهارت نویسندگی تا حد زیادی نحوه صحبت کردن آن ها در جهت مثبت تغییر میکند. میتوانید همین حالا دست به کار شوید و یک دفترچه تهیه کنید و یا حتی این نوشته ها را در صفحات اجتماعی خودتان با دیگران به اشتراک بذارید به این ترتیب میتوانید نظرات دیگران را هم درباره نوشته هایتان بدانید و هر جا نقصی احساس کردید، برای رفع آنها اقدام کنید.

برای افزایش هوش کلامی خود، اتفاقات روزانه زندگی خود را یادداشت کنید
برای افزایش هوش کلامی خود، اتفاقات روزانه زندگی خود را یادداشت کنید

2. بازی با کلمات

برای خودتان بازی طراحی کنید. به عنوان مثال میتوانید خودتان را در جایگاه یک گزارشگر تصور کنید و سعی کنید یک موقعیت خاص را برای مخاطب تعریف کنید. این بازی به دلیل اینکه شما را مجبور میکند کلمات را پشت سرهم ردیف کنید ، تا حد زیادی به تقویت مهارت های کلامی شما کمک میکند و از طرفی میتواند قدرت تصویرسازی شما را هم افزایش دهد. این بازی شاد و جذاب هم بنظر میرسد نظرتان چیست که یکبار امتحان کنید؟

هوش کلامی
هوش کلامی

3. مطالعه کردن در هر موقعیتی

فکر میکنم اصلا نیازی نیست از مزایای بی شمار مطالعه کردن برایتان صحبت کنم. بالا بردن سطح آگاهی، کمک به درک بهتر موضوعات، گسترش دایره واژگان و هزاران مزیت دیگر میکند. زمانی که مطالعه میکنید با کلمات جدید آشنا میشوید، نحوه به کارگیری آنها را در جملات میبینید و در نتیجه تا حد زیادی میتوانید مهارت های کلامی خودتان را با این روش تقویت کنید. پس حتما مطالعه کردن را جزوی از برنامه روزمره خودتان قرار بدهید حتی اگر شده در حد 10 دقیقه.

4. درهنگام بحث ها، نظاره گر نباشید

خیلی وقت ها وسط جمع های دوستانه، بحث های زیادی درباره موضوعات مختلف شکل میگیره. مشارکت در این بحث ها میتواند بهترین فرصت برای شما باشه که بتوانید تا حد زیادی مهارت های کلامی خودتان را تقویت کنید. ذهن شما درگیر این موضوع میشود که چطور در لحظه جملات و کلمات مناسب را پشت سر هم بچینید تا بتوانید بهترین جواب را بدهید، برای همین تا حد زیادی به شما کمک خواهد کرد همچنین از ضرب المثل ها و جملات انگیزشی هم می توانید استفاده کنید.

این ویژگی یک استعداد یا ویژگی مادرزادی نیست و خیلی راحت با استفاده از روش های ساده و صحیح میتوانید این مهارت را در وجود خودتان تقویت کنید.

برای تقویت هوش کلامی در بحث ها و گفتگوها زیاد شرکت کنید

بازی برای تقویت هوش کلامی

برای تقویت هوش کلامی یکی از بازی هایی که می‌توان نام برد این است که یکی از اشیای اطراف خود را انتخاب کنید. سعی کنید سه دقیقه بدون مکث کردن درباره آن شیء توضیح دهید. این کار باعث می‌شود که ذهن شما مرتب به دنبال کلمات جدیدی بگردد و بتوانید با آن ویژگی های شیء مورد نظر را توصیف کنید.

هوش کلامی-بازی کردن
هوش کلامی-بازی کردن

صحبت درباره اشیا پیرامون

مطمئن باشید زمانی که در حال انجام این کار هستید کلمات بسیار زیادی به ذهن شما می رسند که می توانید از آن ها استفاده کنید. ممکن است بعضی از آنها کاملاً جدید باشند. همانطور که می‌دانید هوش کلامی شامل چندین بخش است دایره واژگان گسترده تلفظ صحیح کلمات و همچنین نحوه چیدمان آنها و استفاده درست از آنها به همین دلیل است که وقتی شروع به صحبت درباره ی چیزی می‌کنید و ویژگی های آن را شرح می‌دهید همه این جنبه‌ها با هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین علت به شما کمک می‌کند تا بتوانید مهارت هوش کلامی خود را تا حد زیادی تقویت کنید. این بازی شاید یکی از بهترین بازی‌های باشد که برای تقویت هوش کلامی می توانید از آن استفاده کنید.

هوش کلامی-صحبت
هوش کلامی-صحبت

صحبت بدون مکث و تپق

از آنجایی که هوش کلامی یکی از مهارت هایی است که هر چه بیشتر درباره آن صحبت کنید نتیجه بهتری که از آن خواهید گرفت، به همین علت بیشتر تمرینات آن با استفاده از صحبت کردن میسر می‌شوند.

تمرین دیگری که می توانید برای افزایش هوش کلامی خود از آن استفاده کنید این است که مقابل آینه یک دقیقه بدون مکث و بدون تپق زدن صحبت کنید. مهم نیست موضوع شما چه چیزی باشد تنها چیزی که اهمیت دارد این است که شما بتوانید یک دقیقه کامل صحبت کنید. این پشت سر هم صحبت کردن به شما کمک می‌کند تا بتوانید از تمام واژگانی که در ذهن دارید استفاده کنید و آنها را به بهترین شکل کنار هم قرار دهید تا منظور خود را به مخاطب تان برسانید.

هوش کلامی-آیینه
هوش کلامی-آیینه

فایل صوتی

ضبط فایل صوتی یکی از تمریناتی که در هر زمینه ای که مربوط به صحبت کردن می‌شوند، می‌توانند تا حد بسیار زیادی برای شما کارساز باشد. دلیل آن را در مقالات دیگر نیز برای شما بیان کرده ایم اینکه شما بعد از هر بار گوش کردن به فایل صوتی خود می‌توانید تشخیص دهید که تا چه اندازه پیشرفت داشته اید و یا ایراد شما در کدام قسمت ها بیشتر بوده است و یا حتی شاید با خود بگویید اگر در فلان جمله این کلمه را استفاده می‌کردم قطعاً جمله جذاب تر می‌شد.

به همین علت است که ضبط فایل صوتی همواره یکی از بهترین تمریناتی است که در مباحث مختلف به افراد ارائه می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از این تمرین تا حد بسیار بالا و موثری مهارتهای خود را افزایش دهید.

هوش کلامی-ضبط صدا
هوش کلامی-ضبط صدا

افزایش هوش کلامی کودکان

همانطور که می‌دانید کودکان سرشار از شیطنت هستند. بنابراین هرگز نباید توقع داشته باشید که بتوانید یک کودک را سر کلاس بنشانید و با او همانند یک بزرگسال رفتار کنید و آموزش‌های لازم را به او ارائه دهید.

کودکان طالب آموزش و یادگیری به همراه بازی هستند. آنها دوست دارند همه چیز را با شیطنت آموزش ببینند بنابراین بهترین راه برای تقویت هوش کلامی کودکان استفاده از بازی‌های کودکانه است که مختص این امر می‌باشد.

هوش کلامی-مشاوران
هوش کلامی-مشاوران

1_داستان سازی

بهترین بازی هایی که می‌توانید با کودک خود انجام دهید تا مهارت هوش کلامی تقویت شود، این است که تعدادی تصویر در اختیار کودک خود قرار دهید. از او بخواهید بر اساس این تصاویر برای شما یک داستان بسازد. این نوسازی موجب می‌شود که خلاقیت کودک شما تا حد قابل توجهی افزایش پیدا کند. زیرا او باید از ذهن خود کمک بگیرد و کلماتی را که می شناسد کنار هم قرار دهد تا با یک ساختار مناسب بتواند یک داستان خوب بسازد در این بین زمانی که به مشکلی بر می‌خورد و یا کلمه مناسبی را پیدا نمی‌کند، قطعا از شما کمک خواهد گرفت تا کلمات بیشتری را به او آموزش دهید.

این یکی از بهترین راه ها برای افزایش هوش کلامی کودک است. شاید در ابتدا نیاز باشد که کمی صبوری به خرج دهید و خودتان به کودک کمک کنید تا بتواند کلمات را به صورت مناسب در کنار هم قرار دهد اما بعد از مدتی شاهد تغییرات بسیار خوبی در او خواهید بود. فراموش نکنید کار کردن با کودکان امری زمان‌بر است و نیاز به صبوری بسیار زیادی دارد. یک کودک هرگز قدرت یادگیری برابر با یک بزرگسال را ندارد به علاوه شیطنت های موجود باعث می‌شود که نتواند تمرکز خود را به طور کامل بر روی مطلب بگذارد و به همین علت باید در آموزش کودکان خود صبوری زیادی به خرج دهید.

هوش کلامی-قصه
هوش کلامی-قصه

2_ بازی کلمات بهم ریخته

می‌توانید تعدادی کلمه را در اختیار کودک خود قرار دهید و از او بخواهید که با کنار هم قرار دادن این کلمات به هم ریخته جملات با معنا و مفهومی را بسازند و به شما ارائه دهد این امر باعث می‌شود که کودک شما در جنبه تلفظ صحیح و ساختار چینی هوش کلامی تا حد قابل توجهی پیشرفت داشته باشد به همین دلیل می توانید از این بازی برای بالا بردن هوش کلامی استفاده کنید و این هنر شماست که چگونه این بازی را برای فرزند خود جذاب کنید.

می‌توانید حتی به او کمک کنید که جملات خنده دار و بامزه را بسازد. فراموش نکنید هدف ما این نیست که کودک شما تبدیل به یک نخبه در صحبت کردن شود بلکه هدف از انجام این بازی‌ها آن است که او بتواند تا به خوبی مهارت صحبت کردن خود را افزایش دهد و دیگر دچار مشکل ارتباطی نباشد. ضمناً فراموش نکنید که مهارت‌های هوش کلامی مقدمه فن بیان هستند بنابراین نباید توقع داشته باشید به محض فراگیری این مهارت ها کودک شما بتواند بسیار عالی صحبت کند و یا همانند یک سخنران برای شما حرف بزند.

هوش کلامی-نخبه
هوش کلامی-نخبه

3_بازی شخصیت های تخیلی

از کودک خود بخواهید خود را به جای شخصیت های تخیلی قرار دهد. شخصیت‌هایی مانند شهردار، مدیر عامل، معلم و یا هر چیز دیگری سپس از او بخواهید که بگوید اگر به جای هر کدام از این شخصیت ها قرار داشت چه کارهایی را انجام می‌داد؟ چه تصمیماتی را می گرفت؟ و دوست داشت بیشتر به چه اموری بپردازد؟ این امر موجب می شود که کودک شما از دایره واژگان خود کمک بگیرد تا مفهومی را که در ذهن دارد برای شما به زبان بیاورد به همین علت است که این بازی می‌تواند تا حد قابل توجهی به افزایش هوش کلامی کودک شما کمک کند.

این که کودکان، خود را در جای هر یک از این شخصیت ها تصور کنند، موجب افزایش اعتماد به نفس و می‌شود این بالا رفتن اعتماد به نفس باعث می شود که بتواند در مقابل دیگران صحبت کند و اصطلاحاً خودی نشان دهد. نقش شما در این قسمت پر رنگ خواهد شد قطعاً او هرگز نمی‌تواند مانند یک مدیر یا شهردار فکر کند و تصمیم بگیرد شما می‌توانید زمانی که دارد درباره ایده های خود به عنوان یک شهردار صحبت می کند با او همراه شوید و با پرسیدن سوالات متفاوت از او، کمک کنید تا بیشتر صحبت کند و مجبور شود کلمات بیشتری را به کار بگیرد تا منظور خود را به طور کامل به شما برساند.

هوش کلامی-رویاپردازی
هوش کلامی-رویاپردازی

کتاب هوش کلامی

در زمینه هوش کلامی همانند بسیاری از موارد دیگر می‌توان با مطالعه کردن به اطلاعات بسیار خوبی دست پیدا کرد و سپس با استفاده از این اطلاعات و پیاده سازی عملی آنها می‌توان به نتایج دلخواه و مورد نظر رسید. تعدادی از کتاب‌هایی که در این زمینه مناسب هستند و می‌توانند بسیار به شما کمک کنند، در این مقاله برای شما معرفی خواهند شد.

کتاب قدرت هوش کلامی تونی بوزان

یکی از بهترین کتاب‌های موفقیت در حوزه تقویت مهارت‌های هوش کلامی می‌باشد که با روش های نویسنده شما می‌توانید دایره واژگان خود را گسترده دهید و هوش و خلاقیت خود را تقویت کنید همچنین بهبود حافظه شما با این روش ها کاملاً عملی خواهند بود. می‌توانید این کتاب را تهیه کرده و از آن به این منظور کمک بگیرید.

هوش کلامی-کتاب قدرت هوش کلامی
هوش کلامی-بازی کردن

از هفت تا بی نهایت اثر ایرج شرفی

در این کتاب شما با هفت روش موثر و کاربردی می آموزید که چطور مهارت های هوش کلامی خود را تقویت کنید. چطور در مقابل دیگران ظاهر شوید تا آنها تحت تاثیر شما قرار بگیرند و در اصل، کلام شما مورد توجه آنها واقع شود. چطور خود را برای آنها معرفی کنید و یا اینکه چطور بتوانید در عین حفظ احترام به دیگران پاسخ های خوبی دهید. تمامی این نکات در این کتاب گنجانده شده بدون شک یکی از بهترین کتاب هایی است که می توانید از آن در حوزه تقویت مهارت های هوش کلامی خود استفاده کنید و تا حد قابل توجهی مشکلات خود را در این حوزه حل کنید.

هوش کلامی-از هقت تا بی‌نهایت
هوش کلامی-از هقت تا بی‌نهایت

نکته پایانی درباره هوش کلامی

در این مقاله سعی شد تمامی نکاتی که می‌توانند هوش کلامی شما را افزایش دهند مورد بررسی قرار بگیرد. امیدوارم با استفاده از این نکات بتوانید هوش کلامی خود را افزایش دهید. هر چند این نکات قطعاً می‌توانند بدترین سخنران روی زمین را هم به فردی با هوش کلامی بالا تبدیل کنند. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید می‌خواهید با رعایت این نکات هوش کلامی بالایی داشته باشید و یا این که آن ها را عملی نکنید و فقط به دانسته های خود اضافه کنید. اگر تجربه ای در زمینه هوش کلامی با انجام تمرینات بیان شده دارید خوشحال میشویم در بخش نظرات پایین همین مقاله با ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.

Verbal intelligence


نویسنده:معصومه تیموری
نویسنده:معصومه تیموری از تیم گام برتر

 

 1. منیر سادات حسینی

  خیلی دوست دارم هوش کلامی بالایی داشته باشم
  امیدوارم با کمک مقاله خوبتون به هدفم برسم

  پاسخ دادن
 2. سیدرضاحسینی

  سلام با تشکر بابت مقاله خوبتون.یکی از راههای دیگه اینکه ما میتونیم یک از اشیا اطرافمونو انتخاب کنیم و سه دقیقه پشت سرهم و سریع راجب اون صحبت کنیم.

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   کاربر گرامی سلام
   کاملا درسته
   ممنون از همراهی شما

 3. صفری

  سلام
  ممنون بابت مقاله خوب و کاربردیتون بنظر من هم مطالعه کردن و داشتن اطلاعات کافی در مورد موضوعات مورد بحث خیلی در داشتن هوش کلامی موثر هستند

  پاسخ دادن
 4. حمیده فعال

  سلام مطالب مفیدی بود که یاداوری برای من شد چند روزیه سعی می کنم چند دقیقه ای رو به ضرب المثلهای فارسی اختصاص بدم که فکر می کنم برای بهبود مهارتهای ارتباطی خوب باشه

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   خیلی هم عالی
   موفق و سربلند باشید

 5. معصومه شاهری

  سلام.خیلی عالی بود.عامیانه وزبان رسا بیان شد.سپاس

  پاسخ دادن
 6. سمیه قریشی

  سلام قدم اول فن بیان داشتن اطلاعات کافی در مورد موضوع مورد بحثه به نظر من اگه آگاهی لازم رو نداشته باشیم باید تماشاچی باشیم ممنون از مقاله ی خوبتون??

  پاسخ دادن
 7. فیروزه حاجی قنبری

  بازی با کلمات برام خیلی جالب بود.ممنون از خانم تیموری عزیز?

  پاسخ دادن
 8. Pariya_amirpor

  سلاام خیلی خیلی عالی بودد مرسی برای این مقاله

  پاسخ دادن
 9. nemati

  درود بر شماااا☺

  من بشخصه برای تقویت هوش کلااامی گزینه ی مطالعه ی کتاااب رو تایید و سفارش میکنممم ☺???

  مث همیشه عااااالی ???⚘☘?????❣???

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   ممنون از انرژی خوبِ شما خانوم نعمتی عزیز

 10. ناشناس

  سلام صبح جمعتون بخیر
  ممنون از مقالتون واقعا لذت بردم

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام صبح شما هم بخیر
   سپاس از حسِ خوب شما

 11. رقیه کریمی

  سلام خیلی مفید بود و استفاده کردم

  پاسخ دادن
 12. abdolhadi ameli

  سلام عالی بود ممنونم
  ان شالله موفقیت روزافزون شما بزرگواران در مجموعه گام برتر را شاهد و ناظر باشیم
  دوستدار تیم گام برتر عبدالهادی عاملی

  پاسخ دادن
 13. صغری تیموری

  سلام ممنون ازمقاله خوبتون
  خیلی عالی بود لذت بردم.

  پاسخ دادن
 14. سهیلا کریمی

  ممنون بابت این مقاله تون . منتظرش بودم .
  میشه برا تقویت بیشتر هوش کلامی , به صورت تمرینی اطرافمونو نگاه کنیم و خودمونو ملزم کنیم 3 دقیقه بصورت پشت سر هم و بدون توقف راجب اون صحبت کنیم

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image