.

چهارمین جلسه دوره مادر برتر

موفقیت
مادر برتر

این روزها کمتر کسانی را میشناسیم که برای تربیت فرزندان خود به دنبال روش های اصولی و اثبات شده ی علمی رفته و آن ها را فرا بگیرند.بلکه همه بر این باورند که همان روش های قدیمی که اغلب موروثی هستند و نسل به نسل از آنها استفاده شده و یا روش هایی که از نظر خود آن ها تأیید شده میباشد، برای تربیت فرزند کافی است.

غافل از اینکه اگر این روش ها مؤثر و کارآمد بودند، امروزه شاهد این حجم از اختلافات خانوادگی،مشکلات اجتماعی و ارتباطی، بی بند و باری، ازدواج های نافرجام و هزاران مشکل از این قبیل، نبودیم.

برخی از والدین در مورد تربیت فرزندان خود سخت گیری های بیش از حد اعمال می کنند که نتیجه آن چیزی جز دلزدگی و فرار فرزند از محیط خانواده نخواهد بود و در مقابل برخی دیگر بیش از حد آزادی عمل در اختیار فرزندان خود قرار میدهند و با عدم رعایت حد اعتدال، به قول معروف از سمت دیگر بوم پایین می افتند.

تربیت فرزند در واقع تربیت یک نسل برای جامعه است و این امر مهم جز با مطالعات فراوان، گذراندن آموزش های لازم و کمک گرفتن از افراد متخصص، امکان پذیر نخواهد بود.


هرگز این مطلب را از دست ندهید: اهمیت مطالعه و کتابخوانی


نقش اطرافیان در تربیت فرزند شما چیست؟

در تمام خانواده ها این مشکل دامن گیر والدین می شود. اغلب بزرگترهای خانواده همچون پدربزرگ، مادربزرگ و یا عمه و خاله ی کودک به طرز چشم گیری در اصول تربیتی والدین کودک دخالت دارند و از همان بدو تولد سعی دارند روش های مورد نظر خودشان را در تربیت فرزند شما ، پیاده سازی کنند.

البته این رفتار آن ها صرفاً از دلسوزی و محبت آن ها منشأ میگیرد و اهداف خیرخواهانه ای در ذهن دارند اما اغلب این روش به صورت منفی عمل میکند و پس از مدتی کودک سخن دیگران را بر پدر و مادر خود ترجیح میدهد و به گونه ای دیگران را حامی خود میپندارد و والدین در ذهن او تبدیل به بدترین موجودات دنیا میشوند که قصد دارند تمام لذت ها را از او دریغ کنند.

موفقیت
مادر

چگونه از این دخالت ها جلوگیری کنیم؟

قطعاً کمتر کسی دوست دارد به صورت مستقیم جلوی بزرگتر های خانواده بایستد و بگوید” شما حق دخالت در اصول تربیتی بنده را ندارید.”

بنابر این بهتر است به جای اینکه تنش های بزرگتری در محیط خانواده ایجاد کنید، آموزش های لازم برای حل مسئله را فرا بگیرید تا طوری رفتار کنید که فرزند شما فقط تابع شخص شما باشد و بداند که اگر از سوی شما رفتاری می بیند، به طور حتم از خیرخواهی و علاقه شما به او نشأت میگیرد.

اگر فرزند شما به سمت دیگران تمایل بیشتری نشان می دهد، یقین بدانید که شما به عنوان پدر یا مادر وی نتوانسته اید جاذبه لازم را برای او داشته باشید و رفتارتان به گونه ای بوده که موجب دوری او از شما شده است.


هرگز این مطلب را از دست ندهید: مهارت حل مسئله


نقش آموزش در جلوگیری از بروز این مشکلات

برای جلوگیری از بروز این مشکلات بهتر است آموزش های لازم را طی کنید، از افراد چیره دست در این زمینه کمک بگیرید تا بتوانید در شرایط بحرانی تصمیم های درستی را اتخاذ کنید.بسیاری از افراد توهم دانش دارند و اینگونه می پندارند که رفتارها و اعمال آنها کاملا درست است.

اما در حقیقت سطح آگاهی اغلب افراد بسیار پایین است و به همین دلیل ناخواسته باعث ایجاد مشکلات فراوانی میشوند. با فراگیری آموزش های لازم جلوی بروز مشکلات بزرگتر را میتوان گرفت…

مادر
موفقیت

 


گزارش از:معصومه تيموري
گزارش از:معصومه تيموري از تيم گام برتر

 

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*close-link
فیلم های آموزشی رایگان + ارتباط مستقیم با استاد مصطفایی در کانال تلگرامی گام برتر
با VPN روشن وارد شوید
close-image