راه های درمان غرور چیست؟

اغلب زمانی که صحبت از غرور می‌‎شود، همگی ادعا می‌کنیم که ما شخصی متواضع، بخشنده، مهربان، خلاق و انسان دوست هستیم و این ویژگی زشت به هیچ عنوان در ذات پاک و مقدس ما وجود ندارد. غافل از این که همین رفتار ما از غرور سرچشمه می‌گیرد که خودمان را نسبت به دیگران فرد بهتری تصور می‌کنیم و تمام بدی ها را به دیگران نسبت می‌دهیم. ما در این مقاله می خواهیم دقیقاً به همین موضع یعنی انسان مغرور بودن بپردازیم و ببینیم که چطور می توانیم آن را به خوبی مدیریت کنیم. در واقع شما در این مقاله با موارد زیر به خوبی آشنا می شوید:

 • غرور چیست؟
 • مغرور کیست؟
 • نشانه های غرور
 • ریشه های غرور
 • مضرات غرور
 • حدیث غرور
 • راه های درمان غرور
 • فواید غرور

راه های درمان غرور

غرور چیست؟

غرور به حالتی گفته می‌شود که در آن فرد ارزش بسیار زیادی برای خود قائل است و خود را از همه بالاتر می داند. در واقع غرور زمانی ناشی می‌شود که افراد با مقامات دنیایی و ویژگی هایی که شاید حتی پایدار نباشند، فریب می خورند و در پی هوای نفس خود دچار این احساس غرور می شوند. آن ها خود را از دیگران بالا می‌دانند و فکر می‌کنند که از هر کس و هر چیزی بهتر هستند. حتی در موارد بسیار حاد، فرد احساس می کند که تمام افراد باید زیر دست او باشند و تنها او نسبت به دیگران برتری داشته باشد.

غرور حالتی است که فرد ارزش بیش از حد برای خود قائل است
غرور حالتی است که فرد ارزش بیش از حد برای خود قائل است

مغرور کیست؟

به کسی که بیش از حد به خودش ارزش قائل می‌شود مغرور می‌گویند. افراد مغرور فکر می‌کنند ویژگی‌هایی دارند که آن‌ها را برتر کرده است. البته غرور را با احترام گذاشتن و خوبی کردن در حق خود اشتباه نگیرید. غرور با عزت نفس کاملاً فرق می‌کند. افراد مغرور با پرز دادن و بد رفتاری، دوستانشان را از دست می‌دهند و هر روز تنها و تنهاتر می‌شوند. اما کسانی که به خودشان احترام می‌گذارند با کارهایی مثل غذاهای خوب خوردن، آهنگ‌های مناسب گوش دادن و توجه به سلامت خود نه تنها از حس و حال خوش زندگی لذت می‌برند، بلکه مورد توجه دیگران قرار می‌گیرند و به اشخاصی تو دل برو در جمع‌های دوستان تبدیل می‌شوند.

غرور اضافه، گوش‌های شنوای ما را در مقابل نصیحت‌های دیگران کر می‌کند
غرور اضافه، گوش‌های شنوای ما را در مقابل نصیحت‌های دیگران کر می‌کند

نشانه های غرور

در وجود افراد مغرور نشانه هایی وجود دارد که با توجه به آنها می توانید تشخیص دهید که این شخص دچار غرور است یا خیر. برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

 1. عدم سازش و انعطاف پذیری
 2. از دیگران طلبکار هستند
 3. در برابر قوی تر از خود ساکت هستند
 4. خودشان را قبول ندارند!

1. عدم سازش و انعطاف ناپذیری

افراد مغرور معمولاً سازش و انعطاف پذیری ندارند. آنها دوست دارند همیشه در هر جمعی که هستند نظر دیگران پیرو نظرات آنها باشد و به همین علت به هیچ عنوان حاضر نیستند از مواضع خود کوتاه بیایند و نظرات دیگران را نیز لحاظ کنند. افراد مغرور همیشه به دنبال این هستند که در همه جا خودشان در رأس امور باشند و سایر افراد از آنها پیروی کنند و اگر جایی چنین اتفاقی نیفتد، احساس می کنند که غرور آنها خدشه دار شده و در نتیجه جبهه گیری خواهند کرد.

عدم سازش از ویژگی های افرادی است که غرور دارند

2. از دیگران طلبکار هستند

افراد مغرور بر این باورند که بقیه انسان‌ها همیشه چیزی به آنها بدهکار هستند! به همین دلیل همیشه به گونه‌ای رفتار می‌کنند که احساس می کنید قصد دارند طلب خود را از شما مطالبه کنند. در همه زمینه‌ها باید مراقب رفتار و حرف زدن خود با آنها باشید، در غیر این صورت به سرعت از شما ناراحت خواهند شد و در مقابل شما واکنش‌های منفی از خود نشان خواهند داد. افراد مغرور دوست دارند که همیشه سایرین به آنها احترام بگذارند و آن گونه که مدنظر آنهاست رفتار کند در غیر این صورت مرتب اظهار نارضایتی می کنند و مدام از شما گله و شکایت دارند.

شعله‌های غرور، زندگی یک فرد موفق را به آتش می‌کشد
شعله‌های غرور، زندگی یک فرد موفق را به آتش می‌کشد

3. در برابر قوی تر از خود ساکت هستند

افراد مغرور معمولاً سعی می کنند در مقابل کسانی که از آنها بالاتر هستند سکوت کنند و خود را متواضع و فروتن نشان دهند. اما همیشه به زیردستان خود زور می گویند و حرف های خود را به آنها تحمیل می‌کنند. به این دلیل که برخلاف غرور ظاهری، در باطن اعتماد به نفس کافی را ندارند و به همین علت توانایی روبرویی با افرادی که از آنها قوی تر باشند را دارا نیستند. برای همین همیشه در مقابل کسانی که نسبت به آنها برتری دارند سکوت می کنند تا از آسیب مصون بمانند. اما تا جایی که توان دارند به افراد ضعیف تر زورگویی می‌کنند و خواسته‌های خود را تحمیل می نمایند.

افرادی که غرور دارند در برابر افراد قوی متواضع هستند

4. خودشان را قبول ندارند

متأسفانه افراد مغرور بر خلاف آنچه که در ظاهر نشان می‌دهند به هیچ عنوان خودشان را قبول ندارند! اصلاً به همین علت است که سعی می‌کنند ضعف های خود را در پشت غرورشان پنهان کنند. آنها تلاش می‌کنند تا با ایجاد یک چهره مغرور از خود در مقابل دیگران، کاستی‌ها و نقص‌های خود را از دید آنها مخفی کنند. اما اگر در باطن با آنها روبه‌رو شوید، متوجه می شوید که به شدت در حال رنج بردن از نواقص خود هستند و به هیچ عنوان خود را قبول ندارند. به همین علت است که مرتب سعی می کنند با بزرگنمایی نقطه ضعف های خود را از دید دیگران پنهان کنند.

غرور چیست؟ ویژگی افراد مغرور

ریشه های غرور

غرور، یک سری دلایل و به اصطلاح ریشه ها دارد و در واقع آن ها هستند که باعث ایجاد غرور می شوند که ما در اینجا قصد داریم به همین ریشه ها بپردازیم.

 1. احساس ضعف درونی
 2. جهالت و نادانی
 3. ظرفیت محدود

1. احساس ضعف درونی

یکی از بارزترین عواملی که موجب می‌شود یک فرد سعی کند خود را مغرور جلوه دهد، احساس ضعف درونی او می باشد. این افراد فکر می‌کنند انسان‌های غیر کارآمدی هستند، ویژگی های لازم برای مقبول بودن در جامعه را ندارند و معمولاً سعی می کنند این کم و کاستی ها را در پشت چهره مغرور خود پنهان کنند. در واقع تا زمانی که یک شخص از درون احساس کمبود اعتماد به نفس و حقارت نداشته باشد، سعی نمی کند درباره خود مرتب بزرگنمایی کند. مطمئن باشید یک شخص تنها زمانی شروع به تعریف و تمجید از خود و توانایی هایش می کند که احساس کند از درون دچار کمبود اعتماد به نفس است.

افرادی با غرور اکثراً لاف می‌زنند!

2. جهالت و نادانی

برخی از افراد توهم این را دارند که دارای کمالات و امتیازاتی هستند که آنها را نسبت به سایرین برتر می کند. این امتیازات می توانند زیبایی ظاهری باشند، پول و ثروت و یا حتی مقام های اجتماعی باشند. به همین دلیل است بر این باورند که دیگران در درجه پایین‌تر از آنها قرار دارند و نسبت به دیگران بسیار برتر و بالاتر هستند. در حالی که اگر خوب فکر کنند متوجه می‌شوند که هیچ یک از این مقامات و ویژگی ها پایدار نیستند. فرد نادان متوجه نیست که تمامی این ویژگی ها می توانند به آسانی از دست بروند و دیگر وجود نداشته باشند. اگر به این موضوع به درستی فکر می کردند، بدون شک دچار احساس غرور و خودبزرگ بینی نمی‌شدند.

3. ظرفیت محدود

متأسفانه بسیار دیده می شود که فرد به محض اینکه به موقعیت یا موفقیتی دست پیدا می‌کند، دچار احساس غرور می شود و فکر می کند که نسبت به دیگران برتر و بالاتر است. این موضوع از کمبود ظرفیت‌های یک فرد سرچشمه می گیرد. اگر افراد ظرفیت بالایی داشته باشند بدون شک با رسیدن به موفقیت های کوچک نسبت به خود فریفته و مغرور نخواهند شد.

کم ظرفیت بودن از نشانه های اصلی غرور است
کم ظرفیت بودن از نشانه های اصلی غرور است

مضرات غرور

 • چند بار تا به حال فرصت ها و لحظه های خوب زندگیتان را برای غرور از دست دادید؟
 • چقدر از بحث و جدل هایی که روزانه برایتان اتفاق می افتد، از غرور شما سرچشمه می‌گیرند؟
 • چندین مرتبه برای حفظ غرورتان متوسّل به دروغ گویی شدید؟
 • چند نفر از افرادی که صمیمانه به آن ها علاقه داشتید، از سرغرور و خودخواهی از دست دادید؟
 • چند بار زمانی که واقعاً مقصر بودید، برای عذرخواهی پیش قدم شدید و جلوی بروز اتفاقات ناخوشایند را گرفتید؟

این ها تنها تعداد محدودی از مضرات غرور هستند. اگه شما روی رشد فردیتان کار کرده باشید، حتماً می‌دانید که غرور این همه بلای بد سرمان می‌آورد. به خاطر همین کسانی که موفق هستند، اکثراً غروری ندارند که در نهایت باعث شکست و این همه اتفاق بد برایشان شود.

خودشناسی تو را از دروغ در امان نگه می‌دارد
خودشناسی تو را از دروغ در امان نگه می‌دارد

فواید غرور

درست است که غرور دارای جنبه‌های منفی بسیار زیادی می باشد، اما از سوی دیگر فوایدی نیز برای افراد دارد. البته تا زمانی که از حد تعادل خارج نشده باشد. از جمله نمونه هایی که غرور می‌تواند جنبه مثبت خود را در وجود شخص نمایش دهد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. افراد مغرور استانداردهای بالایی دارند

یکی از ویژگی‌های مثبت افراد مغرور این است که دارای استانداردهای بالایی هستند. آن ها معمولاً به چیزهای کم قانع نمی شوند به همین دلیل است که در انجام کارهای مهم می توان به آنها اعتماد کرد. زیرا تا زمانی که کار را به بهترین نحو ممکن انجام ندهند، دست بردار نخواهند بود. آن ها نسبت به زندگی خود ارزش بسیار زیادی قائل هستند و می‌دانند که باید به بهترین ها دست پیدا کنند.

به همین دلیل به خوبی تلاش می کنند تا نتایج بسیار خوبی را نیز تصرف کنند و این یکی از ویژگی‌ها و جنبه‌های مثبت غرور در افراد می باشد که آنها را وادار به تلاش و پیگیری مداوم می کند.

بالا بودن استانداردها از جنبه های مثبت غرور است
بالا بودن استانداردها از جنبه های مثبت غرور است

2. حامیان بسیار خوب

افراد مغرور معمولاً حامیان بسیار خوبی محسوب می شوند. آن ها به هیچ عنوان زمانی که مسئولیت گروهی را بر عهده دارند، اجازه این را نخواهند داد که چیزی به اعضای آن گروه آسیب وارد کند. این افراد معمولاً در فضای خانواده تکیه گاه بسیار خوبی محسوب می شوند زیرا جلوی هرگونه آزار و اذیتی که از جانب دیگران قرار باشد به خانواده شان برسد می ایستند. این یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت افراد مغرور است که آن ها را تبدیل به حامیانی بسیار قوی و محکم می کند.

افراد مغرور حامیان خوبی هستند

3. رهبران خوبی هستند

اگر شما سرپرستی گروه و یا سرپرستی انجام یک کار را به فردی خودخواه بسپارید، بدون شک تا حد بسیار زیادی آسودگی خاطر خواهید داشت. به این علت که افراد مغرور تمام تلاش خود را می‌کنند تا اعضای گروه را از هرگونه آسیبی حفظ کنند و علاوه بر این، کار را به هر نحوی که شده به سمت جلو پیش ببرند.

بنابراین زمانی که قصد دارید کار مهم و جدی را انجام دهید، بدون شک می توانید با آرامش خاطر این کار را به یک فرد مغرور بسپارید و مطمئن باشید که تا رسیدن به نتیجه دست از تلاش بر نخواهد داشت و گروه را به خوبی به سمت جلو هدایت خواهد کرد.

افرادی که غرور دارند در جایگاه رهبر بسیار قوی عمل می‌کنند

4. موانع را کنار می‌زنند

این ویژگی در برخی از افرادی که غرور مثبت دارند مشاهده می شود. آنها به توانایی‌های خود باور دارند و مطمئن هستند که می توانند کار را به بهترین شکل انجام دهند. به همین دلیل موانع و مشکلاتی که در مسیر ایجاد می شود، نمی تواند به هیچ عنوان جلودار آنها باشند و بدون وقفه به سمت پیشرفت حرکت می‌کنند. آنها معتقد هستند که عوامل منفی نمی تواند بر روی توانایی های آنها تاثیر بگذارد و آنها را ضعیف کند به همین دلیل تمام تلاش خود را می کنند تا ثابت کنند دچار ضعف نیستند.

حدیث غرور

غرور یکی از ویژگی‌هایی است که مورد نکوهش اولیا و بزرگان دین ما نیز بوده است البته غروری که موجب شود شما نسبت به خود بیش از حد دچار برتر بینی شوید در این زمینه احادیث بسیار زیادی وجود دارد که چند مورد آن را در ادامه برای شما ذکر کرده ایم. اگر فکر می‌کنید که غرورتان بیشت از اندازه است، حتماً از این جملات گوهر بار استفاده کنید.

در آسمان دو فرشته بر بندگان گماشته شده اند پس هر كس براى خدا تواضع كند، او را بالا برند و هر كس تكبر ورزد او را پَست گردانند. (امام صادق علیه السلام)

حرص و تكبّر و حسادت، انگيزه هاى فرورفتن در گناهانند. (امام علی علیه السلام)

خودبينی و غرور، انسان را از تحصيل علوم باز می دارد و به سمت حقارت و نادانی می‌كشاند. (امام هادی علیه السلام)

حرص و غرور و تکبر، از انگیزه های فرو رفتن در گناهان اند

راه های درمان غرور

اگر شما هم جز افراد مغرور هستید و می خواهید این ویژگی را از درون خودتان از بین ببرید و بهتر است بگویم مدیریتش کنید، تکنیک های زیر بهترین راه ها برای شما هستند که می توانند بسیار برایتان تأثیرگذار باشند.

1. بپذیرید که مغرور هستید

اولین قدم برای درمان خودبزرگ بینی این است که بپذیرید که انسان مغرور هستید. اگر شما قبول نداشته باشید که انسان مغروری هستید، چطور توقع دارید که بتوانید آن را درمان کنید؟ تا زمانی که به پذیرش کامل این موضوع نرسیده باشید، ذهن شما مدام تکرار می کند که نیازی به درمان و رفع این موضوع وجود ندارد. بنابراین در اولین اقدام بپذیرید که غرور دارید و باید آن را رفع کنید تا در زندگی خود در ارتباط با دیگران دچار مشکل نشوید. فراموش نکنید هیچ کس ارتباط با فرد بسیار مغرور را دوست ندارد.

پذیرش غرور ، اولین راه درمان آن است
پذیرش غرور ، اولین راه درمان آن است

2. به ضعف های خود توجه کنید

همه انسان ها در وجود خود دچار ضعف ها و کاستی هایی هستند. اصلاً مگر ممکن است فردی در این جهان وجود داشته باشد که دچار ضعف درونی نباشد؟ اگر چنین فردی وجود داشته باشد، قطعاً کسی نیست جز انبیا و اولیای الهی! بنابراین شما باید بپذیرید که بدون شک در برخی زمینه ها دچار ضعف هستید و قرار نیست از هر لحاظ کامل باشید.

زمانی که این موضوع را به طور کامل مورد پذیرش قرار دهید متوجه خواهید شد که دلیلی برای غرور وجود ندارد. چون شما هم مانند سایرین هستید، نقاط قوتی دارید و در کنار آن ها نقاط ضعفی نیز در شما وجود دارد.

وقتی بپذیرید که مغرور هستید راحت تر میتوانید آن را درمان کنید
وقتی بپذیرید که مغرور هستید راحت تر میتوانید آن را درمان کنید

3. چه جاهایی بیشتر غرور به کار برده اید؟

بعد از پذیرش این واقعیت، زمان آن فرا رسیده که بنشینید و با خودتان فکر کنید:

 •  چه جاهایی خیلی غرور به خرج دادید؟
 • در چه موقعیت هایی این ویژگی شما پررنگ تر جلوه می‌کند؟
 • در برابر چه اتفاقاتی واکنش های همراه با غرور از خودتان بروز می‌دهید؟

پیدا کردن سرچشمه ها تا حد زیادی به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید با تمرین و تمرکز بر این موقعیت ها، از بروز مجدد اتفاقات قبلی پیشگیری کنید و بر رفتار خود تسلط بیشتری داشته باشید.

پیدا کردن ریشه غرور کمک به درمان آن است

4. افتخار به داشته ها ممنوع

برخی از افراد به داشته های خود می‌بالند و به آنها مغرور هستند. مقدار درآمد، محل زندگی، تحصیلات، ویژگی های ظاهری، خانواده و بسیاری موارد دیگر. لطفاً توجه کنید:

اولاً: بسیاری از این ویژگی ها انتخابی نیستند و اصلاً جزء دستاوردهای شما محسوب نمی‌شوند که قرار باشد برای آن ها به دیگران فخر فروشی کنید. به عنوان مثال هیچ کس انتخاب نمی‌کند در چه خانواده ای متولد شود بنابراین داشتن یک خانواده خوب، اصلاً دلیل مناسبی برای انسان مغرور بودن نیست.

دوماً: ویژگی های اکتسابی شما مثل میزان تحصیلاتتان، میزان درآمدتان، مدل ماشین و محل زندگیتان و…، هیچ کدام قرار نیست به خوشبخت شدن دیگران کمکی بکنند. بنابراین هرگز حق ندارید برای هیچ یک از این موارد به دیگران فخرفروشی کنید. لطفاً در نظر داشته باشید ممکن بود هزاران اتفاق رخ بدهد و شما هرگز به هیچ کدام از این موارد دست پیدا نکنید.

بزرگ‌ترین حماقت برای یک فرد موفق، افتخار به داشته‌هایش است
بزرگ‌ترین حماقت برای یک فرد موفق، افتخار به داشته‌هایش است

5. قرار نیست همیشه برنده باشید

انسان مغرور به دلیل ذهنیت نادرستی که درباره خود دارد، فکر می‌کند از دیگران برتر است و به همین علت توقع دارد همه جا و در هرموقعیتی برنده نهایی باشد و اسم آن او بر زبان ها جاری باشد.

در صورتی که او سخت در اشتباه است؛ همه افراد استعداد ها و ویژگی های مثبتی دارند که می‌تواند در موقعیت های مختلف به درخشش آن ها کمک کند. بنابراین لطفاً از این که بخواهید همه جا تنها شما به چشم بیایید، دست بردارید.

اگر نمی توانید غرور خود را کنترل کنید، حتما به یک مشاور مراجعه کنید
اگر نمی توانید غرور خود را کنترل کنید، حتما به یک مشاور مراجعه کنید

6. تفکر در جهان و آفرینش

یکی از مهم ترین موضوعاتی که می‌تواند از ایجاد احساس غرور در وجود افراد جلوگیری کند، این است که آنها در جهان آفرینش تفکر داشته باشند. اگر به خوبی به نظام هستی دقت کنید، متوجه می شوید که انسان بسیار ضعیف است و در این جهان حتی به اندازه ذره ای نیز محسوب نمی شود. هیچ انسانی توانایی این را ندارد که چنین نظام قدرتمندی را ایجاد کند.

بنابراین باید دقت داشته باشید که انسان ها دچار ضعف هستند. اگر فردی این ضعف وجودی را به خوبی درک کند و از سوی دیگر عظمت جهان هستی را به درستی بشناسد، قطعاً احساس غرور نخواهد داشت. فردی که در دام غرور و خودبزرگ بینی گرفتار شده، فراموش کرده است که در ابتدا تا چه اندازه ضعیف و آسیب پذیر بوده و در انتها نیز جز مشتی پوست و استخوان چیزی از او باقی نخواهد ماند.

افراد مغرور ضعیف هستند

7. از یک روانشناس کمک بگیرید

اگر همه این موارد را رعایت کردید اما باز هم نتوانستید غرور خود را درمان کنید، تنها راهی که باقی می ماند این است که به یک مشاور خوب مراجعه کنید. دقت کنید که غرور چیزی نیست که به راحتی از کنار آن رد شوید و توجهی به آن نکنید؛ چرا که ممکن است شما را از موفقیت ها و اتفاقات خوب بسیار زیادی دور نگه دارد. پس حتماً اگر موفق به مدیریت آن نشدید، به یک مشاور و روانشناس خبره مراجعه کنید.

در کلیپ زیر هم می توانید راه های درمان غرور را خیلی خلاصه و مفید مشاهده کنید.

در حال بارگذاری...

امیدوارم که این راه ها برای شما موثر باشد و اتفاقات خوبی را برایتان رقم بزنید. اگر شما هم راه دیگری برای مدیریت غرور می شناسید یا سوالی در این زمینه دارید، حتماً در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

موفق باشید…


نویسنده:معصومه تیموری
نویسنده:معصومه تیموری از تیم گام برتر

پاسخ به سوالات

 1. محمدجواد زارعی

  یکی مشکلاتی که امکان به وجود اومدن اون توی مسیر موفقیت بسیار زیاده غرور هست
  چون انسان یک سری رشد هایی رو درون خودش و اطراف خودش پیدا میکنه و فکر میکنه که
  بهتر از دیگران شده . اما غرور انسان رو به نابودی میبره تا جایی که انسان هر چیزی
  رو که بدست آورده از دست میده . پس قبل از قدم گذاشتن در مسیر موفقیت حتما به وجود غرور
  درونمان توجه کنیم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله درسته؛ ممنون از نظرتون

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 2. محدثه صباحی

  بسیار مقاله خوب و کاربردی بود. ممنون . خسته نباشید…

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ممنون از نظر لطف شما

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 3. رقیه کریمی

  سلام .چه بسا انسانهای مغروری که به خاطر غرور شان دوستانشان را از دست داده و حتی با فامیلها قطع رابطه کرده اند و چه بسا کسانی که به خاطر این صفت بد زندگی خانوادگی آنها به طلاق منجر شده است.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله کاملا درسته…ممنون از شما

 4. بیتا محمدیان

  با درود فراوان خدمت شما مقاله ی بسیار جالبی بود از دیدگاه من اغلب آدمها غرور و عزت نفس داشتن را با هم اشتباه می گیرند و این اشتباه بزرگی هست چه بسا انسانهای مغرور دچار تعصبات و خرافات هستند چون به این وسیله می خواهند حکومت کند یک انسان عاقل هر چه چیز را به اندازه ی خودش اهمیت می دهد و متعادل هست و خود بزرگ بینی ندارد ولی انسانهای مغرور مثل حبابهای خالی هستند که با یک تلنگر از بین می روند و دچار ضعف اعتماد به نفس می شوند . پاینده باشید

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر…بله درسته ممنون از نظرتون

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 5. بی نام

  چجوری باید تعادل ایجاد کنم تو احساساتم تو افکارم؟؟؟

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر دوست عزیز

   ببینید این حالت شما، چیزی که بین خیلی از افراد رایجه و بارها هم دیده شده. منتها چون پاسختون طولانیه و نیاز به بررسی تخصصی داره، پیشنهاد می کنم به شماره 09038942379 در تلگرام یا واتساپ پیام بدید تا مشاوران ما به صورت رایگان بهتون پاسخ بدند. موفق باشید

 6. بی نام

  سلام وقتتون بخیر
  من دقیقا نمیدونم مشکلم چیه ولی بعضی اوقات احساس میکنم یکم بیشتر میدونم از بقیه بااینکه سنم کمتر از اوناس ولی درکل اهل مشورت کردن یا عذرخواهی کردن نیستم بدم میاد خیلی ولی اصلا احساس نمیکنم خیلی ادم ارزشمندی ام یا خیلی خودمو بزرگ نمیبینم دقیقا نمیدونم این خصوصیات من خودخواهیه یا غرور یا….. ولی اتفاقا خیلی خودمو کم میبینم همش به فکر بقیه ام . منتها از یکی بگه چیکارکنم خلی بدم میاد والا گیر کردم اصلا نمیدونم چمه😁

  پاسخ دادن
 7. مهدی

  سلام غرور برای خودم درزندگی خوبه یانه وبطورکلی غروردرزندگی باید حذف کنم یانه
  منتظرم بگیدلطفا به ایمیلم بفرستید

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز

   ببینید همون طور که تو مقاله هم گقته شد، غرور هم جنبه مثبت داره و هم منفی. البته اگر بخوایم بحث غرور مثبت رو درست تعریف کنیم میرسیم به عزت نفس و اعتماد به نفس بالا.

   در کل غرور بیجا تو زندگی میتونه اتفاقات بسیار ناگواری رو رقم بزنه اما عزت نفس یا اعتماد به نفس به هیچ وجه. پیشنهاد میکنم مقاله عزت نفس و اعتماد به نفس چیست رو مطالعه کنید چون خیلی میتونه بهتون کمک کنه. موفق باشید

 8. علی

  باسلام ودرود. اکثر آدمهای خجالتی افرادی مغرور هستن درهرصورت غرور مانع رشد انسانهاست. وبدتریین اثراتش توی قسمت روابطه.حالا چه روابط خانوادگی، روابط اجتماعی وروابط جنسی

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز

   بله تا حدودی نظرتون درسته ولی این که بگیم اکثرا مغرورند مسلماً کمی غیر منطقیه. چون بسیاری از افراد خجالتی هستند که واقعا اصلاً نمیتونن با دیگران ارتباط بگیرند و ربطی به غرورشون نداره.

   ممنون از به اشتراک گذاری نظرتون…موفق باشید

 9. alisina

  سلام ممنون از این مطلب خوبتون درباره غرور واقعا عالی ،مفید،ومورداستفاده بود
  به نظر من داشتن غرور خیلی خوبه ولی کمش چون زیادش مثل موریانه میمونه که شمارو از درون میخوره

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   سلام

   مچکر از شما

   چه تعبیر قشنگی در مورد غرور …آفرین حتما همین طوره

   غرور و خود بزرگ بینی حتما می تونه آدم رو نابود کنه

 10. زینب بانو

  سلام مطالبتون خیلی خوب بود ولی برای احادیثی که آورده بودین منبع نداشتین
  و این یه ضعفه که ان شاءالله درست بشه
  موفق باشید.

  پاسخ دادن
  1. سلام و درود بر شما دوست عزیز
   ممنونم از این دقت نظر شما و خیلی خوشحالیم از اینکه این مقاله برای شما مفید بوده امیدوارم تاثیر گذار بوده باشه.
   ممنونم از نظر انرژی بخش شما

 11. سهیلا کریمی

  غرور سد پیروزی.??????

  پاسخ دادن
  1. ممنون از توجه شما کاربر عزیز

 12. Shahri

  what fentastic article. it realy amazing and good expertion to people who just show off much

  پاسخ دادن
 13. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  خییلیی مقاله ی خوبی بود
  با پذیرش هرمشکلی واقعا میتوانیم بهترین راه حل ها رو براش پیدا کنیم
  وخییلیی سریع تر حلش کنیم
  ممنون ❤️❤️

  پاسخ دادن
  1. سلام دوست عزیز ، ممنون از همراهی شما

 14. Mahdi_hoseinnejhad

  عالیه… غروز از صفاتیه که زیادی داشتنش حال همرو بهم میزنه

  پاسخ دادن
  1. ممنون از دیدگاهتون…

 15. مهدی پاکدامن

  Ch jaaaalb?
  Khily behem komk krd in maqale
  Mmnoon
  #MP

  پاسخ دادن
  1. خوشحالیم که براتون مفید بوده 🙂

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *