غرور ، مزایا و معایب آن

غرور یا خودبزرگ بینی برای ما آشناست و بارها به گوش ما خورده. اغلب زمانی که صحبت از غرور می‌‎شود، همگی ادعا می‌کنیم که ما شخصی متواضع، بخشنده، مهربان، خلاق و انسان دوست هستیم و این ویژگی زشت به هیچ عنوان در ذات پاک و مقدس ما وجود ندارد. غافل از این که همین رفتار ما از غرور سرچشمه می‌گیرد که خودمان را نسبت به دیگران فرد بهتری تصور می‌کنیم و تمام بدی ها را به دیگران نسبت می‌دهیم. در این مقاله به شما تعریف، مزایا، معایب و راه های درمان غرور را به شما خواهیم گفت. پس تا انتها با ما همراه باشید...

موفقیت-غرور و خودبزرگ بینی
خودبزرگ بینی

در مقاله غرور می‌خوانید

 • غرور چیست؟
 • نشانه های غرور
 • ریشه های غرور
 • معایب غرور
 • حدیث غرور
 • راه های درمان غرور
 • فواید غرور

غرور و خودبزرگ بینی از این دسته از ویژگی‌ها است که مورد علاقه افراد زیادی نیست، کمتر کسی دوست دارد که همنشین او دارای این ویژگی باشد. پس تا انتها با ما همراه باشید تا بتوانید غرور خودتان را کنترل کنید…

غرور چیست؟

غرور به حالتی گفته می‌شود که در آن فرد ارزش بسیار زیادی برای خود قائل است و خود را از همه بالاتر می داند. در واقع غرور زمانی ناشی می‌شود که افراد با مقامات دنیایی و ویژگی هایی که شاید حتی پایدار نباشند، فریب می خورند و در پی هوای نفس خود دچار این احساس غرور می شوند. آن ها خود را از دیگران بالا می‌دانند و فکر می‌کنند که از هر کس و هر چیزی بهتر هستند. حتی در موارد بسیار حاد، فرد احساس می کند که تمام افراد باید زیر دست او باشند و تنها او نسبت به دیگران برتری داشته باشد…

غرور حالتی است که فرد ارزش بیش از حد برای خود قائل است
غرور حالتی است که فرد ارزش بیش از حد برای خود قائل است

نشانه های غرور

در وجود افراد مغرور نشانه هایی وجود دارد که با توجه به آنها می توانید تشخیص دهید که این شخص دچار غرور است یا خیر. برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

 1. عدم سازش و انعطاف پذیری
 2. از دیگران طلبکار هستند
 3. در برابر قوی تر از خو ساکت هستند

1. عدم سازش و انعطاف ناپذیری

افراد مغرور معمولاً دچار این ویژگی هستند که سازش و انعطاف پذیری ندارند. آنها دوست دارند همیشه در هر جمعی که هستند نظر دیگران پیرو نظرات آنها باشد و به همین علت به هیچ عنوان حاضر نیستند از مواضع خود کوتاه بیایند و نظرات دیگران را نیز لحاظ کنند. افراد مغرور همیشه به دنبال این هستند که در همه جا خودشان در راس امور باشند و سایر افراد از آنها پیروی کنند و اگر جایی چنین اتفاقی نیفتد، احساس می کنند که غرور آنها خدشه دار شده و در نتیجه جبهه گیری خواهند کرد.

عدم سازش از ویژگی های افرادی است که غرور دارند

2. از دیگران طلبکار هستند

افراد مغرور بر این باورند که بقیه انسان‌ها همیشه چیزی به آنها بدهکار هستند! به همین دلیل همیشه به گونه‌ای رفتار می‌کنند که احساس می کنید قصد دارند طلب خود را از شما مطالبه کنند. در همه زمینه‌ها باید مراقب رفتار و حرف زدن خود با آنها باشید، در غیر این صورت به سرعت از شما ناراحت خواهند شد و در مقابل شما واکنش‌های منفی از خود نشان خواهند داد. افراد مغرور دوست دارند که همیشه سایرین به آنها احترام بگذارند و آن گونه که مدنظر آنهاست رفتار کند در غیر این صورت مرتب اظهار نارضایتی می کنند و مدام از شما گله و شکایت دارند.

یک انسان مغرور هیچگاه اشتباه خودش را نمی پذیرد و آن را توجیه می کند

3. در برابر قوی تر از خود ساکت هستند

افراد مغرور معمولاً سعی می کنند در مقابل کسانی که از آنها بالاتر هستند سکوت کنند و خود را متواضع و فروتن نشان دهند. اما همیشه به زیردستان خود زور می گویند و حرف های خود را به آنها تحمیل می‌کنند. به این دلیل که برخلاف غرور ظاهری، در باطن اعتماد به نفس کافی را ندارند و به همین علت توانایی روبرویی با افرادی که از آنها قوی تر باشند را دارا نیستند. برای همین همیشه در مقابل کسانی که نسبت به آنها برتری دارند سکوت می کنند تا از آسیب مصون بمانند. اما تا جایی که توان دارند به افراد ضعیف تر زورگویی می‌کنند و خواسته‌های خود را تحمیل می نمایند.

افرادی که غرور دارند در برابر افراد قوی متواضع هستند

4. خودشان را قبول ندارند

متاسفانه افراد مغرور بر خلاف آنچه که در ظاهر نشان می‌دهند به هیچ عنوان خودشان را قبول ندارند. اصلاً به همین علت است که سعی می‌کنند ضعف های خود را در پشت غرورشان پنهان کنند. آنها تلاش می‌کنند تا با ایجاد یک چهره مغرور از خود در مقابل دیگران، کاستی‌ها و نقص‌های خود را از دید آنها مخفی کنند. اما اگر در باطن با آنها روبه‌رو شوید، متوجه می شوید که به شدت در حال رنج بردن از نواقص خود هستند و به هیچ عنوان خود را قبول ندارند. به همین علت است که مرتب سعی می کنند با بزرگنمایی نقطه ضعف های خود را از دید دیگران پنهان کنند.

غرور چیست؟ ویژگی افراد مغرور

ریشه های غرور

باید بررسی کنیم تا بدانیم این غرور در وجود برخی افراد از چه چیزی سرچشمه می گیرد؟ چه عواملی باعث می‌شود که یک شخص احساس کند نسبت به دیگران برتری دارد و فراموش کند که همه ما انسان هستیم و باید در کنار هم به توانایی ها و نقاط ضعف یکدیگر احترام بگذاریم؟

1. احساس ضعف درونی

یکی از بارزترین عواملی که موجب می‌شود یک فرد سعی کند خود را مغرور جلوه دهد، احساس ضعف درونی او می باشد. افرادی که فکر می‌کنند انسان‌های غیر کارآمدی هستند، ویژگی های لازم برای مقبول بودن در جامعه را ندارند و معمولاً سعی می کنند این کم و کاستی ها را در پشت چهره مغرور خود پنهان کنند. در واقع تا زمانی که یک شخص از درون احساس کمبود اعتماد به نفس و حقارت نداشته باشد، سعی نمی کند درباره خود مرتب بزرگنمایی کند. مطمئن باشید یک شخص تنها زمانی شروع به تعریف و تمجید از خود و توانایی هایش می کند که احساس کند از درون دچار کمبود اعتماد به نفس است.

افرادی با غرور اکثراً لاف می‌زنند!

2. جهالت و نادانی

برخی از افراد توهم این را دارند که دارای کمالات و امتیازاتی هستند که آنها را نسبت به سایرین برتر می کند. این امتیازات می تواند زیبایی ظاهری باشد، پول و ثروت و یا حتی مقامات اجتماعی باشد. به همین دلیل است بر این باورند که دیگران در درجه پایین‌تر از آنها قرار دارند و نسبت به دیگران بسیار برتر و بالاتر هستند. در حالی که اگر خوب فکر کنند متوجه می‌شوند که هیچ یک از این مقامات و ویژگی ها پایدار نیستند. به همین دلیل یکی از روش های غرور جهل و نادانی است. فرد نادان متوجه نیست که تمامی این ویژگی ها می توانند به آسانی از دست بروند و دیگر وجود نداشته باشند. اگر به این موضوع به درستی فکر می کردند، بدون شک دچار احساس غرور و خودبزرگ بینی نمی‌شدند.

3. ظرفیت محدود

متاسفانه بسیار دیده می شود که فرد به محض اینکه به موقعیت یا موفقیتی دست پیدا می‌کند، دچار احساس غرور می شود و فکر می کند که نسبت به دیگران برتر و بالاتر است. این موضوع از کمبود ظرفیت‌های یک فرد سرچشمه می گیرد. اگر افراد ظرفیت بالایی داشته باشند بدون شک با رسیدن به موفقیت های کوچک نسبت به خود فریفته و مغرور نخواهند شد.

کم ظرفیت بودن از نشانه های اصلی غرور است
کم ظرفیت بودن از نشانه های اصلی غرور است

4. تفکر در جهان و آفرینش

یکی از مهم ترین موضوعاتی که می‌تواند از ایجاد احساس غرور در وجود افراد جلوگیری کند، این است که آنها در جهان آفرینش تفکر داشته باشند. اگر به خوبی به نظام هستی دقت کنید، متوجه می شوید که انسان بسیار ضعیف است و در این جهان حتی به اندازه ذره ای نیز محسوب نمی شود. هیچ انسانی توانایی این را ندارد که چنین نظام قدرتمندی را ایجاد کند.

بنابراین باید دقت داشته باشید که انسان ها دچار ضعف هستند. اگر فردی این ضعف وجودی را به خوبی درک کند و از سوی دیگر عظمت جهان هستی را به درستی بشناسد، قطعاً احساس غرور نخواهد داشت. فردی که در دام غرور و خودبزرگ بینی گرفتار شده، فراموش کرده است که در ابتدا تا چه اندازه ضعیف و آسیب پذیر بوده و در انتها نیز جز مشتی پوست و استخوان چیزی از او باقی نخواهد ماند.

افراد مغرور ضعیف هستند

معایب غرور

 • چند بار تا به حال فرصت ها و لحظه های خوب زندگیتان را برای غرور از دست دادید؟
 • چقدر از بحث و جدل هایی که روزانه برایتان اتفاق می افتد، از غرور شما سرچشمه می‌گیرند؟
 • چندین مرتبه برای حفظ غرورتان متوسّل به دروغ گویی شدید؟
 • چند نفر از افرادی که صمیمانه به آن ها علاقه داشتید، از سرغرور و خودخواهی از دست دادید؟
 • چند بار زمانی که واقعاً مقصر بودید، برای عذرخواهی پیش قدم شدید و جلوی بروز اتفاقات ناخوشایند را گرفتید؟

این ها تنها تعداد محدودی از مضرات غرور هستند. اگه شما روی رشد فردیتان کار کرده باشید، حتماً می‌دانید که غرور این همه بلای بد سرمان می‌آورد. به خاطر همین کسانی که موفق هستند، اکثراً غروری ندارند که در نهایت باعث شکست و این همه اتفاق بد برایشان شود.

موفقیت-غرور و خودبزرگ بینی

حدیث غرور

غرور یکی از ویژگی‌هایی است که مورد نکوهش اولیا و بزرگان دین ما نیز بوده است البته غروری که موجب شود شما نسبت به خود بیش از حد دچار برتر بینی شوید در این زمینه احادیث بسیار زیادی وجود دارد که چند مورد آن را در ادامه برای شما ذکر کرده ایم.

در آسمان دو فرشته بر بندگان گماشته شده اند پس هر كس براى خدا تواضع كند، او را بالا برند و هر كس تكبر ورزد او را پَست گردانند. (امام صادق علیه السلام)

کسی که در قلبش به اندازه ذره ای کبر و خود بزرگ بینی باشد، به بهشت وارد نمی شود. (امام صادق علیه السلام)

حرص و تكبّر و حسادت، انگيزه هاى فرورفتن در گناهانند. (امام علی علیه السلام)

حرص و غرور و تکبر، از انگیزه های فرو رفتن در گناهان اند

خودبينی و غرور، انسان را از تحصيل علوم باز می دارد و به سمت حقارت و نادانی می‌كشاند. (امام هادی علیه السلام)

کانون بدی ها در مغرور شدن به مهلت الهی و اعتماد بر اعمال (ناچیز) است. (امام علی علیه السلام)

راه های درمان غرور

برای اینکه بتوانیم غرور خود را کنترل کنیم و یا اگر مبتلا به غرور بیش از حد هستیم بتوانیم آن را درمان کنیم، راه ها و روش های بسیار زیادی وجود دارد که تنها خود شما با انجام دادن آنها میتوانید آن را رفع کنید.

1. بپذیرید که مغرور هستید

اولین قدم برای درمان خودبزرگ بینی این است که بپذیرید مغرور هستید. اگر شما قبول نداشته باشید که فرد مغروری هستید، چطور توقع دارید که بتوانید آن را درمان کنید؟ تا زمانی که به پذیرش کامل این موضوع نرسیده باشید، ذهن شما مدام تکرار می کند که نیازی به درمان و رفع این موضوع وجود ندارد. بنابراین در اولین اقدام بپذیرید که غرور دارید و باید آن را رفع کنید تا در زندگی خود در ارتباط با دیگران دچار مشکل نشوید. فراموش نکنید هیچ کس ارتباط با فرد بسیار مغرور را دوست ندارد.

پذیرش غرور ، اولین راه درمان آن است
پذیرش غرور ، اولین راه درمان آن است

2. به ضعف های خود توجه کنید

همه انسان ها در وجود خود دچار ضعف ها و کاستی هایی هستند. اصلاً مگر ممکن است فردی در این جهان وجود داشته باشد که دچار ضعف درونی نباشد؟ اگر چنین فردی وجود داشته باشد، قطعاً کسی نیست جز انبیا و اولیای الهی! بنابراین شما باید بپذیرید که بدون شک در برخی زمینه ها دچار ضعف هستید و قرار نیست از هر لحاظ کامل باشید.

زمانی که این موضوع را به طور کامل مورد پذیرش قرار دهید متوجه خواهید شد که دلیلی برای غرور وجود ندارد. چون شما هم مانند سایرین هستید، نقاط قوتی دارید و در کنار آن ها نقاط ضعفی نیز در شما وجود دارد.

موفقیت-غرور و خودبزرگ بینی
غرور

3. چه جاهایی بیشتر غرور به کار برده اید؟

بعد از پذیرش این واقعیت، زمان آن فرا رسیده که بنشینید و با خودتان فکر کنید:

 •  چه جاهایی خیلی غرور به خرج دادید؟
 • در چه موقعیت هایی این ویژگی شما پررنگ تر جلوه می‌کند؟
 • در برابر چه اتفاقاتی واکنش های همراه با غرور از خودتان بروز می‌دهید؟

پیدا کردن سرچشمه ها تا حد زیادی به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید با تمرین و تمرکز بر این موقعیت ها، از بروز مجدد اتفاقات قبلی پیشگیری کنید و بر رفتار خود تسلط بیشتری داشته باشید.

پیدا کردن ریشه غرور کمک به درمان آن است

4. افتخار به داشته ها ممنوع

برخی از افراد به داشته های خود می‌بالند و به آنها مغرور هستند. مقدار درآمد، محل زندگی، تحصیلات، ویژگی های ظاهری، خانواده و بسیاری موارد دیگر. لطفاً توجه کنید:

اولاً: بسیاری از این ویژگی ها انتخابی نیستند و اصلاً جزو دستاوردهای شما محسوب نمی‌شوند که قرار باشد برای آن ها به دیگران فخر فروشی کنید. به عنوان مثال هیچ کس انتخاب نمی‌کند در چه خانواده ای متولد شود بنابراین داشتن یک خانواده خوب، اصلاً دلیل مناسبی برای مغرور بودن نیست.

درثانی: ویژگی های اکتسابی شما مثل میزان تحصیلاتتان، میزان درآمدتان، مدل ماشین و محل زندگیتان و…، هیچ کدام قرار نیست به خوشبخت شدن دیگران کمکی بکنند. بنابراین هرگز حق ندارید برای هیچ یک از این موارد به دیگران فخرفروشی کنید. لطفاً در نظر داشته باشید ممکن بود هزاران اتفاق رخ بدهد و شما هرگز به هیچ کدام از این موارد دست پیدا نکنید.

موفقیت-غرور و خودبزرگ بینی
غرور

5. قرار نیست همیشه برنده باشید

افراد مغرور به دلیل ذهنیت نادرستی که درباره خود دارند، فکر می‌کنند از دیگران برتر هستند و به همین علت توقع دارند همه جا و در هرموقعیتی برنده نهایی باشند و اسم آن ها بر زبان ها جاری باشد.

سخت در اشتباه هستید؛ همه افراد استعداد ها و ویژگی های مثبتی دارند که می‌تواند در موقعیت های مختلف به درخشش آن ها کمک کند. بنابراین لطفاً از این که بخواهید همه جا تنها شما به چشم بیایید، دست بردارید.

موفقیت-غرور و خودبزرگ بینی
مشاوره

6. از یک روانشناس کمک بگیرید

اگر مشکل شما خیلی جدی تر از این حرف هاست، حتماً به یک روانشناس یا مشاور خوب مراجعه کنید و مشکل خود را با او در میان بگذارید تا با ارائه راه حل های بسیار مؤثر، به رفع مشکل شما کمک کرده و آرامش بیشتری به دست بیاورید باور کنید که ضرر نخواهید کرد. در ادامه این مقاله کلیپی را آماده کرده ایم که راهکار های درمان غرور را در کمتر از یک دقیقه به صورت بسیار زیبا و ساده بیان می کند پیشنهاد میکنم حتما مشاهده کنید.

در حال بارگذاری...

فواید غرور

درست است که غرور دارای جنبه‌های منفی بسیار زیادی می باشد، اما از سوی دیگر فوایدی نیز برای افراد دارد. البته تا زمانی که از حد تعادل خارج نشده باشد. از جمله نمونه هایی که غرور می‌تواند جنبه مثبت خود را در وجود شخص نمایش دهد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1_افراد مغرور استانداردهای بالایی دارند

یکی از ویژگی‌های مثبت افراد مغرور این است که دارای استانداردهای بالایی هستند. آن ها معمولاً به چیزهای کم قانع نمی شوند به همین دلیل است که در انجام کارهای مهم می توان به آنها اعتماد کرد. زیرا تا زمانی که کار را به بهترین نحو ممکن انجام ندهند، دست بردار نخواهند بود. آن ها نسبت به زندگی خود ارزش بسیار زیادی قائل هستند و می‌دانند که باید به بهترین ها دست پیدا کنند.

به همین دلیل به خوبی تلاش می کنند تا نتایج بسیار خوبی را نیز تصرف کنند و این یکی از ویژگی‌ها و جنبه‌های مثبت غرور در افراد می باشد که آنها را وادار به تلاش و پیگیری مداوم می کند.

بالا بودن استانداردها از جنبه های مثبت غرور است
بالا بودن استانداردها از جنبه های مثبت غرور است

2_ حامیان بسیار خوب

افراد مغرور معمولاً حامیان بسیار خوبی محسوب می شوند. آن ها به هیچ عنوان زمانی که مسئولیت گروهی را بر عهده دارند، اجازه این را نخواهند داد که چیزی به اعضای آن گروه آسیب وارد کند. این افراد معمولاً در فضای خانواده تکیه گاه بسیار خوبی محسوب می شوند زیرا جلوی هرگونه آزار و اذیتی که از جانب دیگران قرار باشد به خانواده شان برسد می ایستند. این یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت افراد مغرور است که آن ها را تبدیل به حامیانی بسیار قوی و محکم می کند.

افراد مغرور حامیان خوبی هستند

3_رهبران خوبی هستند

اگر شما سرپرستی گروه و یا سرپرستی انجام یک کار را به فردی مغرور بسپارید، بدون شک تا حد بسیار زیادی آسودگی خاطر خواهید داشت. به این علت که افراد مغرور تمام تلاش خود را می‌کنند تا اعضای گروه را از هرگونه آسیبی حفظ کنند و علاوه بر این، کار را به هر نحوی که شده به سمت جلو پیش ببرند.

بنابراین زمانی که قصد دارید کار مهم و جدی را انجام دهید، بدون شک می توانید با آرامش خاطر این کار را به یک فرد مغرور بسپارید و مطمئن باشید که تا رسیدن به نتیجه دست از تلاش بر نخواهد داشت و گروه را به خوبی به سمت جلو هدایت خواهد کرد.

افرادی که غرور دارند در جایگاه رهبر بسیار قوی عمل می‌کنند

4_موانع را کنار می‌زنند

این ویژگی در برخی از افرادی که غرور مثبت دارند مشاهده می شود. آنها به توانایی‌های خود باور دارند و مطمئن هستند که می توانند کار را به بهترین شکل انجام دهند. به همین دلیل موانع و مشکلاتی که در مسیر ایجاد می شود، نمی تواند به هیچ عنوان جلودار آنها باشند و بدون وقفه به سمت پیشرفت حرکت می‌کنند. آنها معتقد هستند که عوامل منفی نمی تواند بر روی توانایی های آنها تاثیر بگذارد و آنها را ضعیف کند به همین دلیل تمام تلاش خود را می کنند تا ثابت کنند دچار ضعف نیستند.

امیدواریم این راه حل ها به شما کمک کند تا بتوانید با شخصیت بسیار مقبول تری در جامعه حضور پیدا کنید. اگر برای رفع غرور راه کار و تکنیک های دیگری میشناسید، خوش حال می شویم در بخش نظرات پایین مقاله با ما و دیگر دوستان در میان بگذارید. قطعاً نظرات شما در آینده به ما کمک بسیار زیادی خواهد کرد…


نویسنده:معصومه تیموری
نویسنده:معصومه تیموری از تیم گام برتر

 

 1. زینب بانو

  سلام مطالبتون خیلی خوب بود ولی برای احادیثی که آورده بودین منبع نداشتین
  و این یه ضعفه که ان شاءالله درست بشه
  موفق باشید.

  پاسخ دادن
  1. مهدی حسین نژاد | تیم پشتیبان گام برتر

   مهدی حسین نژاد | تیم پشتیبان گام برتر

   سلام و درود بر شما دوست عزیز
   ممنونم از این دقت نظر شما و خیلی خوشحالیم از اینکه این مقاله برای شما مفید بوده امیدوارم تاثیر گذار بوده باشه.
   ممنونم از نظر انرژی بخش شما

 2. سهیلا کریمی

  غرور سد پیروزی.👏👏👏👏👏🌹

  پاسخ دادن
 3. Shahri

  Thanks ms.tamori for this great but not good for some one that not belive that fact

  For exaple some one have expensive phone that they just show off with them

  پاسخ دادن
 4. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  خییلیی مقاله ی خوبی بود
  با پذیرش هرمشکلی واقعا میتوانیم بهترین راه حل ها رو براش پیدا کنیم
  وخییلیی سریع تر حلش کنیم
  ممنون ❤️❤️

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز ، ممنون از همراهی شما

 5. Mahdi_hoseinnejhad

  عالیه… غروز از صفاتیه که زیادی داشتنش حال همرو بهم میزنه

  پاسخ دادن
 6. مهدی پاکدامن

  Ch jaaaalb🙄
  Khily behem komk krd in maqale
  Mmnoon
  #MP

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image

چطور از راه تدریس به درآمد
چند میلیونی برسیم؟

ورود
close-link