.

شارژ پلاس

دوره مادر برتر

گزارش جلسه آخر

مادر برتر
مادر برتر

گزارش ویدئویی جلسه پایانی مادر برتر

موفقیت
موفقیت

 

جلسه پایانی دوره مادر برتر روز دوشنبه مورخ 98/4/24 برگزار شد . این دوره آموزشی با هدف رفع نواقص تربیتی برگزار شده بود.

بسیاری از مشکلات دوران کودکی و نوجوانی در فرزندان یکسان است و این به دلیل اقتضای سنشان است.

اما متأسفانه بیشتر والدین این مشکلات کاملاً طبیعی را غیر طبیعی می پندارند و سعی دارند آنها را در فرزندشان از بین ببرند و همین منجر به اختلاف و در نهایت دوری آنها از خانواده میشود.

این مسائل حتماً باید با آموزش رفع شوند و مشکلات بین والدین و فرزند کمتر شود. وگرنه همان طور که گفتم ممکن است دردسر های غیر قابل حل را به وجود بیاورند.

نقش باور والدین نسبت به خدا

یکی از جنبه های مهم شخصیت هر فرد، بُعد دینی اوست.

همه انسان ها در وجود خویش فطرت خداجویی دارند که باید به درستی و با روش های صحیح آن را پرورش داد. عدم پرورش صحیح و پاسخگویی درست به این جنبه ازشخصیت فرد میتواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. بنابر این والدین باید تا حد زیادی توجه خود را بر تربیت موثر و اصولی این بعد شخصیت فرد قرار دهند.

هدف و رسالت دوره مادر برتر هم درست همین است که بتواند با آموزش های بی نظیر و کاربردی این مسائل و مشکلات معمول را حل کند، تا والدین ناخواسته فرزندشان را به نابودی نکشانند، محبت و علاقه بین خانواده ها بیشتر شود و فرزندان هم در فضایی آسوده تر به دنبال اهداف و آرزوهای خود بروند.

مادر برتر
مادر برتر

در تربیت دینی معتدل باشید

برخی از والدین با اعمال سخت گیری های بیش از حد این باور را برای فرزندان خود ایجاد میکنند که دین داری و خداشناسی تنها با مشقت و سختی همراه خواهد بود و لذت ها را از آنها دریغ خواهد کرد. در حالی که چنین نیست و رعایت اصول دینی جز شیرینی و لذت چیزی همراه ندارد. این وظیفه شماست که به عنوان پدر و مادر بتوانید پروردگار متعال را به گونه ای جذاب برای فرزند خود تصویر کنید و موجب افزایش علاقه او نسبت به رعایت اصولی دینی باشید.

افراط و تفریط در هر کاری نتیجه عکس خوهد داد. رعایت اصول صحیح اولین گام در اجرای یک تربیت موفق است و این موضوع جز با گذراندن آموزش های لازم امکان پذیر نیست.

باورهای غلط درباره تربیت فرزند

این روزها کمتر کسانی را میشناسیم که برای تربیت فرزندان خود به دنبال روش های اصولی و اثبات شده علمی رفته و آن ها را فرا بگیرند.

همه بر این باورند که همان روش های قدیمی که اغلب موروثی هستند و نسل به نسل از آنها استفاده شده و یا روش هایی که از نظر خود آن ها تأیید شده میباشد، برای تربیت فرزند کافی است.

غافل از اینکه اگر این روش ها مؤثر و کارآمد بودند، امروزه شاهد این حجم از اختلافات خانوادگی، مشکلات اجتماعی و ارتباطی، بی بند و باری، ازدواج های نافرجام و هزاران مشکل از این قبیل، نبودیم.

مادر برتر
مادر برتر

نقش اطرافیان در تربیت دینی

هر فردی که با کودک شما صحبت میکند، با او در ارتباط است، او را میبیند و تمام کسانی که به محیط خانواده شما رفت و آمد دارند همگی در شکل گیری باورهای دینی فرزندانتان موثر هستند و نقش مهمی در این زمینه ایفا میکنند. بنابر این وظیفه شماست که به عنوان یک پدر یا مادر بر این موضوع کنترل های لازم را ایفا کنید و مانع از بروز مشکلات اساسی در سنین بالاتر باشید.

به نظر شما چه زمانی این همه تلاش بهترین نتیجه را برای شما به همراه خواهد داشت؟ قطعاً زمانی که فرزندتان در رفتارهای شما اثرات این باورهای دینی را مشاهده کند و اول از همه خود شما پیرو این اصول باشید.

شما الگوی کامل او هستید

ممکن است بارها  پیش آمده باشد که وقتی از سوی فرزندتان با رفتار های نامناسبی مواجه میشوید و حال خوب خانواده تحت الشعاع این رفتارها و کشمکش ها قرار میگیرد، از خود سوال کنید که من در کدام بخش از اصول تربیتی خود سهل انگاری کرده ام و این عدم موفقیّت از کجا سرچشمه میگیرد؟

پاسخ این سوال شما بسیار واضح و روشن است.

فرزند شما در مراحل اولیه شکل گیری شخصیت خود، بیش از هرشخص دیگری با خود شما در ارتباط است. بنابر این اگر مشکلی در شیوه رفتاری او مشاهده میکنید بهتر است ابتدا در اصول رفتاری خودتان بازنگری داشته باشید. پس اگر نقصی در باورهای دینی او میبینید، بهتر است نقص را در خودتان جستجو کنید.

مادر برتر
مادر برتر

پیشگیری بهتر از درمان

مسائلی که شاید در نگاه اوّل کوچک و جزئی به نظر برسند، ممکن است در صورت عدم درمان عواقب وحشتناک و حتی اغلب جبران ناپذیری را با خود به همراه بیاورند.

همانند بیماری که اگر در مراحل اولیه درمان نشود، میتواند جان شخص را به خطر بیندازد . وظیفه خود میدانیم با آگاه سازی والدین در این زمینه ، از خطرات احتمالی پیشگیری کرده و به نوبه خود در حفظ جامعه از آفات و صدمات، نقشی اثرگذار ایفا کنیم. قطعاً شکل دادن شخصیت فرزند در مراحل اولیه بسیار آسان تر و موثرتر از تلاش برای اصلاح شخصیت او در سنین بالاتر خواهد بود .

حتماً ببینید: کلید موفقیت

پایان دوره یعنی پایان آموزش؟

فرزندان هدیه های گران بهایی هستند که از سوی پروردگار توانا به امانت دست والدین سپرده شده اند.

بنابراین باید بهترین شیوه تربیتی را برای آنان اتخاذ کرد و تا حد ممکن از وارد آمدن آسیب های احتمالی به آنها جلوگیری نمود.

قطعاً اگر زمانی فرزندان شما دچار مشکلی شوند و سنگی بر مسیر آنها قرار بگیرید، اولین کسی که با تمام وجود برای رفع مشکل آنها تلاش خواهد کرد، خود شما خواهید بود.

پایان یک دوره به معنای این نیست که شما از لحاظ آموزشی در بالاترین سطح قرار گرفته اید و دیگر نیاز به هیچ گونه آموزش و تلاشی ندارید، بلکه باید همچنان در تلاش باشید تا با بالا بردن سطح مهارت های خود بتوانید بهترین روش های تربیتی را اتخاذ نمایید . دائم در حال مطالعه و یادگیری باشید تا بتوانید آینده درخشانی را برای خود و فرزندتان رقم بزنید.

دوره مادر برتر هم با تمام خوشی ها و آموزش های درجه یک تمام شد و در نهایت هم به مادران برتر هدایای ارزشمندی اهدا شد. اما نکته مهم اینجاست که مادرانی که الآن واقعاً برتر به حساب می آیند، باید عمل کردن به آموزش ها را تا پایان ادامه دهند تا فرزندان برتری هم تحویل جامعه دهند.

با آرزوی توفیقات فراوان برای همگی والدین عزیز…

مادر برتر
مادر برتر
موفقیت
موفقیت

گزارش از: معصومه تيموری
گزارش از: معصومه تيموری از تيم گام برتر

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*ارسال
close-link