.

شارژ پلاس

اشتباهات رشد فردی

۳ اشتباهی که شاید شما هم مرتکب آنها شوید

اشتباهات رشد فردی و موفقیت
اشتباهات رشد فردی و موفقیت

مقدمه

رشد فردی، مسئله ایست که اگر شما روی آن کار نکنید، بدون شک موفقیت نسبت به شما به دور ترین فاصله ممکن خواهد رسید.

در این مدت زیادی که روی مسائل رشد فردی و موفقیت کار کردم و به بررسی زندگی افراد موفق پرداختم، دیدم که رشد فردی افراد موفق، یکی از یکی دیگر بالاتر است و اصلاً دلیل موفقیتشان هم همین بوده است.

در همه سمینار ها و کلاس هایی که برگزار کردم، افراد مختلف را مورد بررسی قرار دادم. آنهایی که اغلب به درجات بالا و موفقیت نمیرسیدند، یکی از بزرگترین مشکلات آنها عدم رشد و توسعه فردیشان بود. و دلیل بالا نرفتن رشد فردی آنها اشتباهاتی بود که مداوم در حال انجامشان بودند. بین همه آن اشتباهات امّا، سه اشتباه  از همه بیشتر و بزرگتر بود که در این مقاله به آنها پرداخته شده است.

اجازه دهید قبل از آنکه به مطلب اصلی نوشته خود بپردازم تعریفی ساده و کوتاه از موضوع مهم رشد فردی داشته باشم که با دقت نطر روی آن فهم مطلب برای شما ساده تر و آسان تر پیش خواهد رفت.

موفقیت
موفقیت

رشد فردی چیست؟

خود رشد فردی که مهم ترین عامل موفقیت است، بحث گسترده ای دارد که به طور مفصل در مقاله ای مجزا به آن پرداخته ام. (برای خواندن آن، روی کلمه رشد فردی کلیک کنید.) اگر هنوز آن مقاله را نخوانده اید پیشنهاد میکنم ابتدا آن را مطالعه کنید تا دقیق تر به مفهوم رشد فردی پی ببرید و راحت تر بتوانید اشتباهات گفته شده را حل کنید تا سریع تر به موفقیت و اهدافتان برسید.

در اینجا خیلی کوتاه به مفهوم رشد فردی اشاره میکنم:

رشد فردی همان طور که از اسمش پیداست یعنی شما روی خودتان کار کنید، تمرکزتون رو از دیگران بردارید و به خودتان منعطف کنید، هر روز یک قدم کوچک به سمت بهتر شدن بردارید و مدام خودتان را در مسیر موفقیت ببینید، مسئولیت صد در صد زندگیتان را بر عهده بگیرید و از انداختن تقصیر شکست ها و ناکامی ها به گردن دیگران اجتناب کنید. اصلاً وقتی عمیق تر فکر می کنیم، می بینیم یکی از اهداف خلق شدن و زندگی کردن ما انسان ها روی زمین هم همین رشد فردی ،بهتر شدن و تعالی ماست.

حالا که با معنی و مفهوم رشد فردی بهتر آشنا شدیم، ۳ اشتباه مهلک و بزرگی را که در مسیر رشد فردی و موفقیت انجام میدهیم را بررسی میکنیم.

رشد فردی
رشد فردی

۱. بی نیازی از مباحث رشد فردی

با قدرت باید به شما بگویم که این دلیل، یکی از مهم ترین دلایل عدم توجه به این موضوع مهم و کاربردی در زندگی ماست.

افراد به علت مشغله های بسیار زیاد در زندگی، خواسته یا ناخواسته، از رشد فردی خود غافل شده و جای آن را در زندگی خالی میکنند.

البته نکته مهم دیگری هم وجود دارد و آن هم این که افرادی هم هستند که به گفته خودشان به جایگاه رشد و توسعه فردی ایمان دارند، ولیکن خودشان را در سطح بالایی از رشد فردی می بینند و همین امر باعث آن شده که دیگر توجه زیاد به این مقوله نکنند و روز به روز از بهبود فردی خود عقب افتاده و به عقب برگردند.

یادمان نرود که ما در همه شرایط نیاز داریم که به توسعه فردی خودمان توجه کنیم، چرا که ما انسانیم و در اوقات مختلف واکنش های گوناگونی از خود نشان داده و درجه متفاوتی از رشد فردی خود را به نمایش میگذاریم، پس هرچه توجه مستمر به رشد فردی خود داشته باشیم میتوانیم به ثبات رفتار مناسب در شرایط گوناگون رسیده و گام بسیار مهمی را در مسیر موفقیت خود و نزدیک شدن به اهدافمان برداریم.

پس هیچ گاه یادمان نرود که ما همیشه و به طور مستمر نیازمند مباحث رشد فردی هستیم و غفلت ما از این مقوله مهم باعث خسارات کوچک و بزرگ و گاهاً جبران ناپذیری خواهد شد.

رشد فردی
رشد فردی

۲. نبودن ارزیابی در رشد فردی

بدون شک ارزیابی کردن در هر کاری، امر بسیار حیاتی در بهبود روند آن فعالیت میباشد و امری انکار ناپذیر است.

حال رشد فردی ما انسان ها هم از این قاعده مستثنی نبوده و ما با ارزیابی و بررسی فعالیت ها، برخوردها و  واکنش های خود در شرایط مختلف میتوانیم چراغ راه آینده خود را روشن تر از قبل کرده و به موفقیت و رسیدن به هدفمان نزدیک و نزدیک تر شویم.

ما باید به صورت مداوم و در هر فرصتی که پیدا میکنیم به ارزیابی کارها و بهبود فردی خودمان بپردازیم. این کار بدون شک باعث پیشرفت چشمگیر شما شده و موفقیت های روز افزون ما را به همراه خواهد داشت. ارزیابی مستمر در مسیر رشد و توسعه فردی هر کس ثمرات بسیاری را به همراه خواهد داشت که دو مورد زیر مهم ترین آنهاست.

* ما با ارزیابی کردن، با نقاط ضعف و قوت خود آشنا شده و برای هر کدام از آنها برنامه ای مشخص تدوین خواهیم کرد.

* بررسی مداوم بهبود فردی، این امکان را به ما میدهد که به محض خارج شدن از مسیر پیشرفتمان و یا کم شدن سرعتمان متوجه این امور شده و با مقتضای هریک تصمیمات لازم را گرفته تا هرچه سریع تر به مسیر اصلی خود بازگردیم.

رشد فردی
رشد فردی

۳. رشد فردی بدون پشتکار

شاید شما هم مثل من این طور فکر میکردید: افرادی که به موفقیت میرسند حتماً دارای نبوغ و استعداد خارق العاده ای هستند و آنها از همان اول با بقیه تفاوت چشمگیری دارند!
این اشتباه بزرگ باعث میشود که بسیاری از ما، در همان گام های ابتدایی مسیر رشد و بهبود فردی خود هنوز به موفقیت دلخواهمان نرسیده، خسته شده و ناامیدانه دست از تلاش و کوشش برداریم.

شاید برای شما هم جالب و تعجب برانگیز باشد که بدانید طبق تحقیقات فراوانی که روی افراد موفق و تراز اول دنیا انجام شده، به این نتیجه رسیده اند که آنها بیش از آنکه دارای نبوغ و استعداد خارق العاده ای باشند، از پشتکار و سرسختی خاصی برخوردار بوده اند!

رشد و توسعه فردی هم از این قاعده مستثنی نمی باشد و بدون شک تا پشتکار و سرسختی در فراگیری و به کار بستن علوم و مهارت های آن نداشته باشیم خبری از درجات بالای بهبود فردی نخواهد بود.

به شما پیشنهاد میکنم حتماً کتاب پشتکار و سرسختی خانم آنجلا داک ورث که از پر فروش ترین کتب نیویورک تایمز هم می باشد را مطالعه کنید.

سخنرانی خانم آنجلا داک ورث، نویسنده کتاب سرسختی، درباره اهمیت پشتکار

موفقیت
موفقیت

 

کلام آخر

این نکته مهم را درنظر داشته باشید که بیشتر موفقیت های مهم در جهان توسط افرادی به دست آمده که در زمانی که به نظر میرسید هیچ امیدی وجود ندارد با پشتکار به تلاش کردن ادامه دادند…

اگر شما هم میخواهید جزء افراد موفق باشید، باید با پشتکار و سرسختی به سمت اهدافتان حرکت کنید و حواستان باشد که هرگز اشتباهاتی که در این مقاله گفته شد را تکرار نکنید؛ چرا که در درجه اول درس گرفتن از اشتباه، باعث رشد شما، و در درجه بعدی تکرار نکردن آنها باعث موفقیت شما خواهد شد.

امیدوارم با رعایت نکات این مقاله، موفقیت را از همیشه به خودتان نزدیک تر ببینید و با افزایش رشد فردیتان، شادتر و موفق تر از همیشه باشید…

موفقیت
موفقیت

نویسنده: مجتبی مصطفایی
نویسنده: مجتبی مصطفایی مدیر و مؤسس مجموعه گام برتر مدرس رشد فردی و مهارت های موفقیت

 

 1. حمیده

  سلام ارزیابی رشد فردی را چگونه انجام دهیم؟ بقیه مطالب هم خوب بود.

  پاسخ دادن
 2. رقیه کریمی

  سلام عالی بود

  پاسخ دادن
 3. سهیلا کریمی

  👏👏👏👏👏👏👏👏🌹

  پاسخ دادن
 4. Pariya_amirpor

  عالی بود این مقاله اشتباهاتی که گاها خوده منم بهشون دچار میشدم مرسی بابت این مقاله درجه ۱و عالیتون

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام
   بله درسته این ۳ اشتباه، اشتباهاتی هستند که اغلب مردم در مسیر رشد فردی و موفقیت انجام میدهند.
   امیدوارم که این اشتباهات رو دیگر تکرار نکنید تا موفقیت رو از همیشه به خودتون نزدیک تر ببینید…

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*