اشتباهات رشد فردی

اشتباهات رشد فردی، مسئله ایست که اگر شما روی آن کار نکنید، بدون شک موفقیت نسبت به شما به دور‌ترین فاصله ممکن خواهد رسید. در همه سمینار‌ها و کلاس‌هایی که برگزار کردم، افراد مختلف را مورد بررسی قرار دادم. آنهایی که اغلب به درجات بالا و موفقیت نمی‌رسیدند، یکی از بزرگترین مشکلات آنها عدم توجه به اشتباهات رشد فردی بود. دلیل بالا نرفتن رشد فردی آنها اشتباهاتی بود که مداوم در حال انجامشان بودند. بین همه آن اشتباهات امّا، سه اشتباه رشد فردی از همه بیشتر و بزرگتر بود که در این مقاله به آنها پرداخته شده است.

اشتباهات رشد فردی و موفقیت
اشتباهات رشد فردی و موفقیت

مهم‌ترین مسائل در اشتباهات رشد فردی

 • تعریف رشد فردی 
 • اشتباهات رشد فردی 
 • بی‌نیازی از مباحث رشد فردی 
 • نبودن ارزیابی در رشد فردی 
 • رشد فردی بدون پشتکار

این مسائلی که گفته شد، مهم ترین مسائلی هستند که باید برای تصحیح کردن اشتباهات رشد فردی به کار ببریم.برای اینکه درباره هر کدام از این مطالب بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنم حتماً این مقاله را تا انتها مطالعه کنید…

رشد فردی چیست؟

خود رشد فردی که مهم ترین عامل موفقیت است، بحث گسترده ای دارد که به طور مفصل در مقاله ای مجزا به آن پرداخته ام. (برای خواندن آن، روی کلمه رشد فردی کلیک کنید.) اگر هنوز آن مقاله را نخوانده اید پیشنهاد می‌کنم ابتدا آن را مطالعه کنید تا دقیق تر به مفهوم رشد فردی پی ببرید و راحت تر بتوانید اشتباهات گفته شده را حل کنید تا سریع تر به موفقیت و اهدافتان برسید.

در اینجا خیلی کوتاه به مفهوم رشد فردی اشاره می‌کنم:

رشد فردی همان طور که از اسمش پیداست یعنی شما روی خودتان کار کنید، تمرکزتون رو از دیگران بردارید و به خودتان منعطف کنید، هر روز یک قدم کوچک به سمت بهتر شدن بردارید و مدام خودتان را در مسیر موفقیت ببینید، مسئولیت صد در صد زندگیتان را بر عهده بگیرید و از انداختن تقصیر شکست ها و ناکامی‌ها به گردن دیگران اجتناب کنید. اصلاً وقتی عمیق تر فکر می کنیم، می بینیم یکی از اهداف خلق شدن و زندگی کردن ما انسان‌ها روی زمین هم همین رشد فردی ،بهتر شدن و تعالی ماست.

حالا که با معنی و مفهوم رشد فردی بهتر آشنا شدیم، 3 اشتباه رشد فردی مهلک و بزرگی را که در مسیر رشد فردی و موفقیت انجام می‌دهیم را بررسی می‌کنیم.

رشد فردی-اشتباهات رشد فردی و موفقیت
رشد فردی

1. بی نیازی از مباحث رشد فردی

با قدرت باید به شما بگویم که این دلیل در اشتباهات رشد فردی، یکی از مهم‌ترین دلایل عدم توجه به این موضوع مهم و کاربردی در زندگی ماست.

افراد به علت مشغله های بسیار زیاد در زندگی، خواسته یا ناخواسته، از رشد فردی خود غافل شده و جای آن را در زندگی خالی می‌کنند.

البته نکته مهم دیگری هم وجود دارد و آن هم این که افرادی هم هستند که به گفته خودشان به جایگاه رشد و توسعه فردی ایمان دارند، ولیکن خودشان را در سطح بالایی از رشد فردی می بینند و همین امر باعث آن شده که دیگر توجه زیاد به این مقوله نکنند و روز به روز از بهبود فردی خود عقب افتاده و به عقب برگردند.

یادمان نرود که ما در همه شرایط نیاز داریم که به توسعه فردی خودمان توجه کنیم، چرا که ما انسانیم و در اوقات مختلف واکنش های گوناگونی از خود نشان داده و درجه متفاوتی از رشد فردی خود را به نمایش می‌گذاریم، پس هرچه توجه مستمر به رشد فردی خود داشته باشیم می‌توانیم به ثبات رفتار مناسب در شرایط گوناگون رسیده و گام بسیار مهمی را در مسیر موفقیت خود و نزدیک شدن به اهدافمان برداریم.

پس هیچ گاه یادمان نرود که ما همیشه و به طور مستمر نیازمند مباحث رشد فردی هستیم و غفلت ما از این مقوله مهم باعث خسارات کوچک و بزرگ و گاهاً جبران ناپذیری خواهد شد.

رشد فردی-اشتباهات رشد فردی و موفقیت
رشد فردی

2. نبودن ارزیابی در رشد فردی

بدون شک ارزیابی کردن در هر کاری، امر بسیار حیاتی در بهبود روند آن فعالیت می‌باشد و امری انکار ناپذیر است.

حال رشد فردی ما انسان‌ها هم از این قاعده مستثنی نبوده و ما با ارزیابی و بررسی فعالیت‌ها، برخوردها و  واکنش های خود در شرایط مختلف می‌توانیم چراغ راه آینده خود را روشن تر از قبل کرده و به موفقیت و رسیدن به هدفمان نزدیک و نزدیک تر شویم.

ما باید به صورت مداوم و در هر فرصتی که پیدا می‌کنیم به ارزیابی کارها و بهبود فردی خودمان بپردازیم. این کار بدون شک باعث پیشرفت چشمگیر شما شده و موفقیت های روز افزون ما را به همراه خواهد داشت. ارزیابی مستمر در مسیر رشد و توسعه فردی هر کس ثمرات بسیاری را به همراه خواهد داشت که دو مورد زیر مهم‌ترین آنهاست.

* ما با ارزیابی کردن، با نقاط ضعف و قوت خود آشنا شده و برای هر کدام از آنها برنامه ای مشخص تدوین خواهیم کرد.

* بررسی مداوم بهبود فردی، این امکان را به ما می‌دهد که به محض خارج شدن از مسیر پیشرفتمان و یا کم شدن سرعتمان متوجه این امور شده و با مقتضای هریک تصمیمات لازم را گرفته تا هرچه سریع تر به مسیر اصلی خود بازگردیم و به سمت اشتباهات رشد فردی نرویم.

رشد فردی-اشتباهات رشد فردی و موفقیت
رشد فردی

3. رشد فردی بدون پشتکار

شاید شما هم مثل من این طور فکر می‌کردید: افرادی که به موفقیت می‌رسند حتماً دارای نبوغ و استعداد خارق‌العاده ای هستند و آنها از همان اول با بقیه تفاوت چشمگیری دارند!
این اشتباه رشد فردی  باعث می‌شود که بسیاری از ما، در همان گام های ابتدایی مسیر رشد و بهبود فردی خود هنوز به موفقیت دلخواهمان نرسیده، خسته شده و ناامیدانه دست از تلاش و کوشش برداریم.

شاید برای شما هم جالب و تعجب برانگیز باشد که بدانید طبق تحقیقات فراوانی که روی افراد موفق و تراز اول دنیا انجام شده، به این نتیجه رسیده اند که آنها بیش از آنکه دارای نبوغ و استعداد خارق‌العاده ای باشند، از پشتکار و سرسختی خاصی برخوردار بوده اند!

رشد و توسعه فردی هم از این قاعده مستثنی نمی باشد و بدون شک تا پشتکار و سرسختی در فراگیری و به کار بستن علوم و مهارت های آن نداشته باشیم خبری از درجات بالای بهبود فردی نخواهد بود.

به شما پیشنهاد می‌کنم حتماً کتاب پشتکار و سرسختی خانم آنجلا داک ورث که از پر فروش‌ترین کتب نیویورک تایمز هم می باشد را مطالعه کنید.

سخنرانی خانم آنجلا داک ورث، نویسنده کتاب سرسختی، درباره اهمیت پشتکار

موفقیت
موفقیت

 

کلام آخر

این نکته مهم را در نظر داشته باشید که بیشتر موفقیت های مهم در جهان توسط افرادی به دست آمده که در زمانی که به نظر می‌رسید هیچ امیدی وجود ندارد با پشتکار به تلاش کردن ادامه دادند…

اگر شما هم می‌خواهید جزء افراد موفق باشید، باید با پشتکار و سرسختی به سمت اهدافتان حرکت کنید و حواستان باشد که هرگز سمت اشتباهات رشد فردی که در  مقاله گفته شد نروید؛ چرا که در درجه اول درس گرفتن از اشتباه، باعث رشد شما، و در درجه بعدی تکرار نکردن آنها باعث موفقیت شما خواهد شد.

امیدوارم با رعایت نکات مقاله اشتباهات رشد فردی، موفقیت را از همیشه به خودتان نزدیک تر ببینید و با افزایش رشد فردیتان، شادتر و موفق تر از همیشه باشید…


نویسنده: مجتبی مصطفایی
نویسنده: مجتبی مصطفایی مدیر و مؤسس مجموعه گام برتر مدرس رشد فردی و مهارت های موفقیت

 

 1. مهدوی

  سلام.مقاله خیلی خوبی بود.سه نکته در مقاله فرمودید خیلی لازمه ولی به نظرمن یاداوری داشتن و بدست اوردن این نکته بیش از پیش لازم وضروری می باشد .ممنون.

  پاسخ دادن
  1. کاربر گرامی سلام
   کاملا درسته یادآوری همیشه مهم تر از یادگیریه
   ممنون از شما

 2. ام لیلا احمدی

  من فکر می کنم انگیزه مهمترین اهرم رسیدن به علایق ماست حتی گاهی این انگیزه است که علاقه را به وجود می آورد .
  من خودم کارهامو با انگیزه شروع می کنم و بعد از این که علاقم تقویت شد با سخت کوشی به سمت هدفم حرکت می کنم .
  این مسیر ما رو در جریان اتفاقات بهتری قرار میده .

  پاسخ دادن
  1. کاملا درسته
   سپاس از شما

 3. الهه ابراهیمی

  سلام کاملا درسته.الان من توی خیلی چیزا استعداد دارم ولی موفق نیستم توی هیچکدوم چون پشتکار و سرسختی نداشتم…و امیدوارم با شرکت توی این کلاس بتونم بالاخره به اون هدفی که میخوام برسم .البته تاهمینجا هم خیلی تغییر کردم.ممنونم از کلاس فوق العادتوون…

  پاسخ دادن
 4. Shafizade

  سلام وخداقوت عرض میکنم مطالب رو چندین بار مطالعه کردم خیلی عالی بود ازمطالب گرانبهای استاد ارجمندو تیم به شدت موفق گام برتر تشکرمیکنم که این مهم برایم یادآوری کردند.سپاس

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از حسِ خوبی که به ما منتقل می کنید
   بهترین هارو براتون آرزو مندیم
   موفق باشید

 5. Shafizade

  باعرض سلام وخداقوت مطالب رو چندین بار بادقت خوندم خیلی عالی بود . ممنونم از تیم رشد یافته ی گام برتر که این مهم رو دوباره برای بنده یاد آوری کردند سپاس

  پاسخ دادن
 6. صغری تیموری

  سلام خیلی عالی بود.برای توسعه فردی ،ارزیابی وپشتکار خیلی مهم است.

  پاسخ دادن
 7. منیرسادات حسینی

  به نظر من اگر در حیطه رشد فردی موفق باشیم قطعا انسانی متفاوت وتاثیر گذار خواهیم بود ودر برابر مشکلات وچالشها دوام می آوریم.

  پاسخ دادن
 8. سمیه تیموری

  ان شاءالله خداوند کمک بکنه تا خودمون رو اصلاح کنیم البته با تلاش و پشتکار خودمون و در مسیر موفقیت ثابت قدم باشیم.
  به امید روزهای خوب.???

  پاسخ دادن
 9. nemati

  درود بر شمااااا☺

  رشد فردی ب ما کمک میکنه تا خودمونو بهتر بشناااسیم و زندگی ایده اهلی رو داشته بااااشیم ?☘?⚘???

  ممنووووون از کلیه ی عوامل اجراااایی????☘???⚘?

  پاسخ دادن
  1. سلام خانوم نعمتی عزیز
   ممنون از همراهی شما
   موفق باشید

 10. حمیده

  سلام یاداوری خوبی بود ما هر چند وقت نیاز به یاداوری داریم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   سپاس از همراهی شما

 11. کیانمهر

  سلام بله درسته ولی واقعا گاهی اوقات شرایط اونطور که میخواهیم پیش نمیره باهمه سعی وتلاشی که میکنیم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   براتون بهترین هارو آرزو داریم
   موفق باشید

 12. فیروزه حاجی قنبری

  ارزیابی باعث صرف فهمیدن نقاط ضعف نیست،بلکه باعث دلگرمی ما به خودمون شده و اینجوری موفقیتمون برامون بُلد می شه و در نتیجه مثل جت به جلو حرکت می کنیم
  مثال پشتکار هم که همون چسمه ای که سنگ جلوی راهش رو با تداوم خرد کرد

  پاسخ دادن
  1. کاربر گرامی سلام
   ممنون از نظر شما

 13. معصومه شاهری

  سلام.مطالب خیلی خوب بود. از ارزیابی فردی مثال میگویید.ممنون از راهنماییتون.سپاس

  پاسخ دادن
  1. سلام
   برای مثال اگر شغل شما تدریس است
   علاوه بر ارزیابی که پایان هر ترم توسط مدیر انجام می شود ، شما هم پایان ترم شیوه تدریس خود را ارزیابی کنید در نتیجه به مرور زمان و تکرار ارزیابی شما به موفقیت چشمگیری می رسید
   ممنون از شما

 14. رقیه کریمی

  سلام در زندگی با خیلی افراد مواجه شده ام که به خاطر این ۳ اشتباه موفق نشده اند

  پاسخ دادن
  1. سلام
   امیدواریم همه به این آگاهی دست پیدا کنند
   متشکرم

 15. سمیه قریشی

  سلام عالی و پرنکته بود
  امیدوارم بتونم بیشتر روی خودم کار کنم چون ثابت قدمی واقعا کار سختیه

  پاسخ دادن
  1. سلام
   بهترین هارو براتون آررزومندیم
   سپاس گزارم

 16. پریزاد

  سلام بالا بردن رشد فردی باعث اعتماد به نفس بیشتری در فرد میشه و فرد میتونه کارهای بیشتربا کیفت بهتری انجام بده. امیدوارم من هم بتونم باکمک شما و تلاش خودم به رشد فردی برسم ??

  پاسخ دادن
  1. سلام
   پرانرژی ادامه بدید
   ممنون از همراهی شما
   موفق باشید

 17. Pariya_amirpor

  سلااامم واقعا مطالبی که میگید درسته من خودم و خیلی از دوستام به این مشکل دچار میشیم مچکر که مارو درجریان میزارید???

  پاسخ دادن
  1. سلام
   هدف ما آگاهی شماست
   ممنون از شما دوست عزیز

 18. حمیده

  سلام ارزیابی رشد فردی را چگونه انجام دهیم؟ بقیه مطالب هم خوب بود.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   وقتی رشد فردی پیدا میکنید :
   اعتماد به نفس بالایی دارید
   عزت نفس شما بالا میره و وقت خودتون رو صرف کاراهای با ارزش می کنید
   زمانی که خودتون و توانایی های خودتون رو باور کردید استرس و ترس ناشی از شکست در شما به شدت کاهش پیدا میکنه
   حال خوبی دارید، از زندگیتون لذت می برید ،به دنبال موفقیت هستیدو با تمام وجود برای رسیدن به آرزوهاتون تلاش می کنید
   سپاس از شما
   موفق باشید

 19. رقیه کریمی

  سلام عالی بود

  پاسخ دادن
  1. سلام
   متشکرم

 20. سهیلا کریمی

  ?????????

  پاسخ دادن
 21. Pariya_amirpor

  عالی بود این مقاله اشتباهاتی که گاها خوده منم بهشون دچار میشدم مرسی بابت این مقاله درجه 1و عالیتون

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام
   بله درسته این 3 اشتباه، اشتباهاتی هستند که اغلب مردم در مسیر رشد فردی و موفقیت انجام میدهند.
   امیدوارم که این اشتباهات رو دیگر تکرار نکنید تا موفقیت رو از همیشه به خودتون نزدیک تر ببینید…

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *close-link