زندگی نامه ایلان ماسک

زندگی نامه ایلان ماسک برای کسانی که موفقیت را دنبال می کنندمی‌تواندخیلی جذاب باشد. فکر کنم تصاویری از خودروهای خارق‌العاده تسلا را دیده باشید. این ماشین‌ها فراتر از یک خودرو هستند، من این را نمی‌گویم بلکه متخصصان خودرو این را به زبان می‌آورند و انگار این سری از ماشین‌ها بیشتر شبیه به سفینه هستند تا ماشین‌هایی که از آن‌ها استفاده می‌کنیم. ضریب هوشی ایلان ماسک به قدری بالاست که می تواند او را به هدف های خود نزدیک تر کند. همانطور که تا به الان گفته‌ایم زندگی‌ نامه ایلان ماسک پر از فراز بوده و است. خب اگر می‌خواهی از زندگی نامه ایلان ماسک، شگفتی جهان آگاه شوید، این مقاله را زا دست ندهید.

زندگی نامه ایلان ماسک
زندگی نامه ایلان ماسک

مهم‌ترین ویژگی‌های زندگی‌نامه ایلان ماسک

 • ایلان ماسک و خانواده
 • ایلان ماسک به کانادا رفت
 • ضریب هوشی ایلان ماسک
 • اختراعات ایلان ماسک
 • اتفاقات خوبی که زیپ2 برای ایلان ماسک رقم زد
 • اختراعات ایلان ماسک: پی پال(pay pal) و (X.com)
 • اسپیس ایکس (space x)، جادوی ایلان ماسک
 • ماسک در بحران
 • همکاری اسپیس ایکس با دولت
 • ایلان ماسک و تسلا
 • راز موفقیت ایلان ماسک
 • سولار سیتی(SCTY)
 • خلاصه زندگی نامه ایلان ماسک

فکر کنم تا الان با دیدن ویژگی‌های مهم این مقاله از اهمیت زندگی ایلان ماسک و درصد موفقیت آن آگاه شده باشی. پس اگر دوست داری که بدانی ایلان ماسک چگونه موفق شد و به موفقیت رسید، با ادامه این مقاله همراه باش.

ایلان ماسک و خانواده

ایلان ماسک یا بهتر است بگویم ایلان ریو ماسک (Elon Reeve Musk) متولد بیست و هشتمین روز از سال 1971 در آفریقای جنوبی است. او تقریباً بخشی از دوران کودکی خود را در انگلستان به سر برد. آن هم به خاطر این که پدر مهندس او، ارول ماسک(Orral musk)بزرگ شده انگلیس بود و همان جا بود که عاشق زنی به نام می ماسک (may musk) که یک مشاور متخصص در زمینه رژیم غذایی بود آشنا شد.

آن‌ها بهترین لحظات زندگی خود را سپری می‌کردند و اوقات خوشی را صرف می‌کردند تا این که خداوند ایلان را وارد زندگی آن‌ها کرد و به زندگی آن‌ها رنگ و روی دوباره‌ای بخشید. دو سال از تولد ایلان گذشت تا این که او دارای یک برادر شد که بعدها به شما خواهم گفت که با برادرش دست به چه کارهایی زد که نباید می‌زند! از این ماجرا که بگذریم، خانواده ماسک پنج نفره بود، یعنی یک نفر دیگر در این خانواده وجود دارد. این فرد خواهر برادران ماسک به نام توسکا است.

خانواده ماسک فرو پاشید

از آن دسته از اتفاقاتی که در خانواده ماسک رخ داد، جدایی مادر و پدر ایلان ماسک در سن 10 سالگی‌اش از یک دیگر بود. آن‌ها با این کار باعث جدایی فرزندان از یک دیگر شدند، فرزندانی که پتانسیل این را داشتند که تغییرات بزرگی را در جهان ایجاد کنند و بمب تکنولوژی را بترکانند. اما به هر حال این کاری بود که شده و نهایتاً پدر ایلان آن را با خود به آفریقای جنوبی برد و در آن‌جا زندگی خود را ادامه دهد.

البته که ایلان اصلاً دوست نداشت که در آن کشور بماند، چرا که آن‌جا، جایی نبود که ایلان بتواند در آن پیشرفت کند. پس ایلان تصمیم گرفت تا دست به کاری بزند که باعث شود او از این شرایط رهایی پیدا کند و به آمریکا مهاجرت کند، پس در سن دوازده سالگی خودش شروع کرد تا بازی خودش را بسازد. این بازی، Blastar نام داشت که به نسبت فروش خوبی که داشت، ایلانی که دوازده ساله بود توانسته بود که بازی را بسازد که حدود 500 هزار دلار فروش کند. همین برای ایلان انگیزه‌ای را ایجاد کرد تا قدم در مسیرهای دیگری بیندازد. که در ادامه به شما خواهم گفت که ایلان ماسک چه کرد…

زندگی نامه ایلان ماسک - کینه
زندگی نامه ایلان ماسک – کینه

ایلان ماسک به کانادا رفت

فکر کنم به یاد داشته باشید که به شما گفته بودم، ایلان ماسک سعی داشت که از جایی که در آن زندگی می‌کرد رهایی پیدا کند، چون او فهمیده بود که در آن‌جا به خوبی نمی‌تواند پیشرفت کند. پس به واسته نزدیکان خانواده مادری خود، به کانادا رفت و پناهنده آنجا شد.

ایلان در آن‌جا تک و تنها بود و کسی را نداشت که به او کمکی کند. پس شروع به کار کرد، آن هم با درآمدی ناچیز که فقط شکم خود را سیر کند. از آن وقتی که ایلان به کانادا رفت، به مدت یک سال با فقر دست و پنجه نرم کرد. روزها به سختی برای ایلان می‌گذشت تا این که از طرف دانشگاه کوینز کینکستون بورسیه گرفت تا در رشته فیزیک آن دانشگاه تحصیل کند. فکر کنم این بهترین اتفاقی بود که در زندگی ایلان برای او رقم خورد.

چطور ایلان ماسک ایلان ماسک شد؟

اولین باری که ایلان ماسک با دانشگاه روبه رو شد در سن نوزده سالگی بود. ایلان از همان اولی که وارد کانادا شد به امید روزی بود که بتواند به ایلات متحده آمریکا مهاجرت کند که البته در دانشگاهه که تحصیل می‌کرد، این فرصت برای او به وجود آمد. او توانست در سال 1992 به دانشگاه پنسیلوانیا در برود و در ایالات متحده تحصیل کند. فکر کنم این رویایی‌ترین لحظه زندگی ایلان بود چرا که می‌توانست در جایی که دوست دارد تحصیل و زندگی کند، او درک کرده بود که در ایالات متحده آمریکا به آن درجه‌ای که لایق‌اش بود بتواند برسد. مثلاً او در ایالات متحده بود که سه شرکت بزرگ خود را تأسیس کرد یا او در آن‌جا توانست به بهترین کارآفرین جهان و مهندس تبدیل شود.

خب، در نهایت ایلان ماسک از آن دانشگاه در رشته فیزیک فارغ التحصیل شد، این مراسم شروع دوباره برای ایلان ماسک برای تحصیل در رشته علوم اقتصاد بود که یافته‌های او در این رشته او را به دومین کارآفرین جهان تبدیل کرد.

زندگی نامه ایلان ماسک - شکست
زندگی نامه ایلان ماسک – شکست

ضریب هوشی ایلان ماسک

اگر از کودکی تا بزرگ سالی ایلان ماسک را بخواهیم حساب کنیم، در کل او آدم با هوشی بوده. اگر ضریب هوشی پایینی داشت عمراً می‌توانست به بهترین کارآفرین تبدیل شود. یا اصلاً چرا مسائل درسی را نمی‌گوییم، ایلان در رشته فیزیک نیز به خوبی عمل می‌کرد و اگر نه به راحتی نمی‌توانست خودروهای زیبا و سوپر اسپورت را طراحی کند که میلیاردرهای زیادی آن‌ها را بخرند. پس کاملاً مشخص است که او دارای ضریب هوشی بالایی بوده که توانسته به چنین موفقیت‌هایی برسد که ایلان ماسک را ایلان ماسک می‌کرد.

اختراعات ایلان ماسک

ایلان ماسک یک مهندس، کارآفرین و طراح خودرو بود. من فکر کنم همه ماسک‌ها یک مهندس درون در خودشان دارند که این حس آن‌ها را به مهندس شدن سوق می‌داد. از آن که بگذریم ایلان ماسک یک مخترع تمام عیار بود، از ساختن بازی کامپیوتری خود در سن 12 سالگی گرفته، تا مدیریت و طراحی خودروهای فضایی تسلا که جهانیان را متحیر کرد. الآن می‌خواهم به شما ویژگی‌های برخی اختراعات ایلان ماسک را به شما بگویم.

اما قبل از آن که سراغ اختراعات ایلان ماسک برویم، به یاد داشته باشید که  ایلان ماسک دومین کارآفرین جهان است و همچنین او در سیلیکون (Silicon Valley) سه کسب و کار ایجاد کرد که همه آن‌ها دنیا را متحول کرد.

زندگی نامه ایلان ماسک - انتقاد و پیشنهاد
زندگی نامه ایلان ماسک – انتقاد و پیشنهاد

اختراعات ایلان ماسک: پروژه زیپ2 (zip2)

سال 1995 بود که برادران ماسک شروع به راه اندازی شرکتی به نام زیپ کردند. البته ماسک‌ها برای تأسیس این شرکت حدود 28 هزار دلار از پدرشان قرض گرفتند. زیپ تبلیغات آنلاین کسب و کارهای تازه‌کار وابسته به آن منطقه را می‌کرد. اصلاً بگذارید با مثالی کار دقیق شرکت زیپ را به شما بگویم، فرض کنید که شما محصولی برای فروش یا کسب وکار تازه‌ای را به کار انداخته‌اید. شما با شرکت زیپ قرار داد می‌بندید که برای شما تبلیغات انجام دهد. اما قبل از این که این معامله صورت بگیرد کارشناسان این شرکت از شما می‌پرسند که این محصول یا کسب و کار خودتان را در کدام منطقه می‌خواهید تبلیغ کنید. وقتی که شما آن منطقه را انتخاب می‌کردید، این افراد با توجه به علایقی که در بین مردم وجود داشت، محصول یا کسب و کار شما را تبلیغ می‌کنند.

در اصل این کار انجام می‌شد تا بازدهی تبلیغات زیاد باشد.

اتفاقات خوبی که زیپ 2 برای ایلان ماسک رقم زد

تا الآن ما فهمیده‌ایم که کار اصلی شرکت زیپ ایلان ماسک چه بود، اما اکنون می‌خواهم به شما بگویم که این شرکت قراردادهای بزرگی با نشریه‌های بزرگی چون نیویورک تایمز و شیکاگو تیریبون بسته که نتایج خوبی را برای این نشریه‌ها رقم زده. این کمپانی به خوبی درخشید اما به خاطر یک سری از دلایل، از جمله مشکلات مدیریتی، ایلان ماسک مجبور کرد که این شرکت را بفروشد.

و همان طور هم شد. این شرکت توسط یکی از غول‌های کامپیوتری به نام کامپک (که در گذشته با شرکت‌های بزرگ کامپیوتری رقابت می‌کرد) خریداری شد. آن هم به قیمت 307 میلیون دلار که از این مبلغ تنها 22 میلیون دلارش به ایلان ماسک رسید.

زندگی نامه ایلان ماسک - پافشاری
زندگی نامه ایلان ماسک – پافشاری

اختراعات ایلان ماسک: پی پال (pay pal) و (X.com)

دومین شرکتی که ایلان در سیلیکون ایده ساخت آن را برنامه ریزی کرد و در سال 1999 به حقیقت پیونداند، همین پی پال بود. پی پال با سرمایه 10 میلیون دلاری که از پروژه زیپ باقی مانده بود به وجود آمد. البته که اسم این شرکت از همان اول این چنین نبوده است. چرا که ایلان ماسک آن را به نام ایکس راه‌اندازی کرد و بعدها نام آن را تغییر داد.

در حقیقت ایلان با تأسیس این شرکت یک سرویس ارائه دهنده مالی را توسعه داد که به سرعت انتقال وجه می‌داد. مثلاً شما از یک فروشگاه اینترنتی خرید می‌کنید و سپس به مرحله پرداخت می‌رسید، وقتی که شما وجه را به صورت اینترنتی پرداخت می‌کنید، توسط یک سرویس این مبلغ را پرداخت می‌کنید که نمونه‌های بارز آن در کشور ما خود بانک‌ها هستند که سامانه‌هایی را برای این کار دارند.

و اما ماسک تنهایی بر این شرکت حکومت نمی‌کرد. بلکه بعدها با کمپانی کانیفینیتی یکی شد و آن‌ها اقدام به تغییر نام آن از ایکس به پی‌پال کردند که ایلان نیز از این اسم خوشش آمده بود و دوست داشت که نام این شرکت را به این نام تغییر کند. و درنهایت ایلان از این شرکت آنقدر خوشش آمده بود که حتی دامنه سایت را هم عوض کرد و به گونه‌ای از نو شروع کرد.

در نهایت، این شرکت در سن سه سالگی خود توسط ای‌بی (ebay) خریداری شد. آن هم به مبلغ 1.5 میلیارد دلار که تنها 165 میلیون دلار به بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار این شرکت رسید.

اسپیس ایکس (space x)، جادوی ایلان ماسک

خب رسیدیم به بهترین بخش این مقاله، اسپیس ایکس سومین اختراعی که ایلان در سیلیکون ولی آفرید. اسپیس ایکس همان شرکتی بود که در زمینه فضایی در آمریکا انقلاب‌هایی را به ارمغان آورد. ایلان ماسک این شرکت را برای این درست کرد که سفینه‌های فضایی و راکت‌های فضایی را برای دولت آمریکا بیافریند. الآن می‌خواهم ماجرای خلق شدن این شرکت را برای شما بگویم.

سال2002 بود که ایلان تصمیم گرفت دستی بر فناوری‌های فضایی ببرد، در حقیقت این شرکت را تأسیس کردند تا هزینه حمل و نقل‌های فضایی را کاهش دهد و مردم بتوانند بهتر و ساده‌تر به سیاراتی چون مریخ سفر کنند و آن‌ها را فتح کنند. البته که رویاهای ماسک به این جا ختم نمی‌شد، چرا که او تصمیم داشت که با این سفینه‌ها، سیارات و کهکشان‌های دیگر را فتح کند. ماسک بر آینده این شرکت آنقدر اطمینان داشت که 100 میلیارد دلار از جیب خود بر روی این شرکت سرمایه‌گذاری کرد.

همان طور که به شما گفتم کار این شرکت از سال 2002 شروع شد که با ساخت راکت‌های فضاپیما شروع کرد. ساخت اولین سری از راکت‌های فالکون برای ایلان به مدت چهار سال طول کشید و این راکت آقای ماسک را مجبور کرد که باز هم حدود 100 میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری کند.

سرانجام در سال 2006 بود که ساخت این راکت به پایان رسید، سازمان‌هایی چون دارپا و ناسا به ایلان گفتند که ما می‌توانیم راکت‌های تو را امتحان کنیم. اگر داستان این راکت‌ها را می‌خواهید بدانید با ادامه این مقاله همراهی کنید.

زندگی نامه ایلان ماسک - برند
زندگی نامه ایلان ماسک – برند

ماسک در بحران

و نوبت به آزمایش این راکت‌ها رسید، پراضطاب‌ترین لحظه برای ایلان ماسک فرا رسید، این راکت یا پرواز می‌کند یا نمی‌کند. لحظه اولین پرتاب از اولین سری موشک‌های فالکون رسید، این راکت به هوا پر کشید ولی سقوط کرد. فکر کنم که ایلان باید از ادامه کار کاملاً منصرف شده باشد، چرا که او صدها میلیون دلار را صرف این پروژه کرد ولی به نتیجه‌ای نرسید به قولی دویست میلیارد دلار را دود کرد فرستاد هوا، ولی می‌دانید، ایلان از آن دسته از افراد نبود که به راحتی از کار خود منصرف شود. پس به کار خود ادامه داد. حتی در حالی که دو پرتاب دیگر این موشک با سقوط مواجه بود، ایلان دست از تلاش نکشید.

سال 2008 هم فرا رسید و آخرین پرتاب موشک فالکون فرا رسید، منظورم از آخرین پرتاب این است که اگر این پرتاب جواب ندهد، نسل راکت‌های فالکون به کلی منقرض می‌شود ولی این راکت غوغا کرد، این راکت به آسمان پر کشید و در اعماق فضا غرق شد. بالأخره تلاش‌های ایلان به نتیجه رسید و توانست نظر دولت آمریکا را مجذوب خود کند.

همکاری اسپیس ایکس با دولت

همان‌طور که می‌دانید آمریکا یکی از آن کشورهای است که در عرصه فضایی پیشرفت‌های زیادی را داشته، اما در یک چیز نتواست پیشرفت کند، آن هم ساخت سفینه‌های فضایی بود که هرکدام از این سفینه‌ها را به قیمت 65 میلیون دلار از روسیه خریداری می‌کردند. این موضوع ایلان را به شدت عصبی می‌کرد، چرا که فقط دو درصد این مبلغ برای تهیه قطعات این وسیله استفاده می‌شد و بقیه این پول دستمزد روس‌ها بود.

این موضوع ایلان را خشمگین می‌کرد تا این که خود ایلان دست به کار شد و به دولت مردان آمریکا این پیشنهاد را داد که با 10 درصد کمتر این قیمت می‌تواند سفینه بسازد. آن‌ها نیز پذیرفتند و کار در جریان افتاد. همان طور که معلوم است این پروژه بزرگ‌ترین پروژه زندگی ایلان ماسک است که این شرکت تنها ساخت راکت را تجربه کرده و ساخت سفینه فضاپیما یک تجربه کاملاً جدید برای او بوده است.

در مسیر ساخت یک سفینه فضایی خوب، افراد زیادی سرمایه‌گذاری‌های بزرگی را انجام دادند که ماسک اصلاً انتظارش را نداشت. و در نهایت ماسک و سرمایه‌گذاران این پروژه توانستند سفیه‌ای برای پرواز را بسازند.

ایلان ماسک و تسلا

از دیگر شرکت‌هایی که ایلان را معروف کرد، همین تسلا بود، راستی این شرکت اصلاً ایده ماسک نبوده. پس برای چه او در این شرکت سرمایه‌گذاری کرد؟

در حقیقت ایلان دوست دارد که جهان را جای بهتری برای زندگی کردن کند، پس استفاده از سوخت‌های فسیلی به آن‌ها لطمه می‌زند. خب از آن‌جایی که ایلان آدم انسان دوستی است، 70 درصد از سهام شرکت را که مارتین ابرهارد و مارتین تارپینک تأسیس کرده بودند را خرید و شد مرد تسلا.

از آن به بعد، ایلان ماسک شد مدیر  این مجموعه، اما او فقط مدیریت این استارتاپ را نپذیرفت، بلکه طراحی خودروها را خود نیز انجام می‌داد که اولین خودرویی که طراحی کرد، تسلا رودستر نام داشت که به نظر من معجزه‌ای در جهان ماشینی به وجود آورد. اما در این میان یک سؤال باقی می‌ماند. چطور این استارتاپ تازه کار به این سطح از موفقیت رسید؟

راز موفقیت ایلان ماسک

به یاد دارید که به شما گفته بودم که ایلان ماسک شرکت تسلا را خرید و آن را آنقدر پیشرفت داد که از بهترین‌های دنیای خودرو شد؟ الان قصد داریم که یک سری از موفقیت‌هایی که ایلان ماسک برای این شرکت به ارمغان آورد را بیان کنم.

اولین کاری که ایلان کرد این بود که طراحی خوبی را برای این خودروها برگزید. ایلان خودروها را طوری طراحی کرد که همه را شگفت زده می‌کرد و این شگفتی باعث شد که ایلان یک سری از قسمت‌های خودرو مثل چراغ‌های جلو  و عقب خودرو بود که به طور خلاقانه از این خودرو که به گونه‌ای حذف کند. منظورم این نیست که این خودرو نه چراغ دارد و نه بخش‌های دیگر، بله دارد، مگر می‌شود خودرویی این چنین ویژگی‌هایی را نداشته باشد. من منظورم این بود که در این خودروها چراغ‌ها کمتر پیشرفته‌تر و سبک‌تر و قوی‌تر شده و یا بخش‌های دیگر آن کوچک‌تر، هوشمندتر و زیباتر شده‌اند.

حتی این خلاقیت ایلان در طراحی‌اش باعث شد که او در سال 2006 برنده جایزه (Global Green 2006) بشود که این از بهترین جایزه‌های طراحی خودرو است.

وقتی که ایلان این خودرو را طراحی کرد، در تولید آن با مشکلاتی چون قیمت بالا رو به رو شد که می‌توانست این خودرو را در مرحله تولید نگه دارد ولی همان طور که می‌دانید ماسک بیدی نبود که با این بادها بلرزد.

زندگی نامه ایلان ماسک - راز موفقیت
زندگی نامه ایلان ماسک – راز موفقیت

مدیریت به سبک ماسک

همان‌طور که می‌دانید وقتی که این خودرو به مرحله تولید رسید، ایلان با مشکلاتی رو به رو شد که با قدرت مدیریت خود تا آخرین لحظه در آن جایگاه ایستاد و آن شرکت را به موفقیت رساند. او دست به کارهایی چون تعدیل نیرو، اخراج مارتین ابرهارد که  یکی از اعضای هیئت مدیره این شرکت بود و همچنین برخی از دفاتر را تعطیل کرد تا این پروژه بتواند عملی شود. ایلان برای این که این ماشین را بسازد از تمام زندگی خود گذشت، منظورم این است که علاوه بر سرمایه‌گذاری میلیونی، او مجبور شد که مک لارن F1 خود را به فروش برساند که از این مدل از خودروها تنها چند نمونه در جهان است.

در نهایت، ایلان ماسک توانست خودرویی را که قرار بود به قیمت 92هزار دلار به فروش برسد را به قیمت 20 هزار دلار به فروش برساند.

از دیگر دلایلی که ایلان را بهترین فرد تسلا می‌کرد خودروی تسلا پریمیر بود که این خودرو از لحاظ امنیتی امتیاز 99 را از 100 گرفت. 

پیشنهاد ویژه نویسنده: زندگی نامه آنتونی رابینز

 

سولار سیتی (SCTY)

همان طور که به شما می‌دانید، ایلان عاشق انرژی‌های نو بود، آن هم برای این که سوخت‌های فسیلی زمین را خراب نکنند. پس برای حمایت از زمین او و پسر عمویش تصمیم گرفتند تا شرکتی را تأسیس کنند که فقط از انرژی‌های پاک استفاده کند. البته الآن ایلان از تنها باقی مانده‌های سرمایه‌گذاران این شرکت است.

از جمله کارهای بزرگ این شرکت، تأمین برق سیستم‌های فروشگاه اینترنتی‌ ای بی بوده است که پول خوبی را از این کار به جیب زد. البته کارهای این شرکت به این جا ختم نمی‌شود، این شرکت برای خودروهای تسلا ایستگاه‌های سوپر شارژ را فراهم می‌کند که باعث می‌شود تسلا مبلغ زیادی را صرفه کند.

زندگی نامه ایلان ماسک - هدف
زندگی نامه ایلان ماسک – هدف

خلاصه زندگی نامه ایلان ماسک

زندگی ایلان ماسک پر از پستی و بلندی است. او از یک دانش‌آموز در آفریقای جنوبی به یکی از سرمایه‌داران ایالات متحده آمریکا تبدیل شد. اگر واقعاً بخواهم یک نکته خوب از زندگی این فردبزرگ به شما بگویم، استفاده درست از فرصت‌هایش است. چرا که او فهمید که کی باید از آفریفا به کانادا مهاجرت کند و کی در دانشگاه در رشته علوم اقتصاد تحصیل کند و کسب و کاری را در موقعیت درست به راه بیندازد. در آخر او فهمید که در کارآفرینی استعداد دارد و به دنبال استعداد خود رفت و به موفقیت رسید.

پس ساده‌ترین راهی که به موفقیت می‌توانید برسید این است که به دنبال استعدادهایتان بروید و آن‌ها را دنبال کنید.

Biography of Elon Musk


نویسنده: محمدرضا شهری
نویسنده: محمدرضا شهری از تیم گام برتر

 

 1. سمیه تیموری

  سلام به نظر من رمز موفقیت ایلان ماسک استفاده از فرصت در شکست بود و اعتماد به نفس بالایی که داشت.
  مقاله خوب و مفیدی بود.

  پاسخ دادن
 2. حمیده فعال

  سلام مقاله جالبی بود و در مورد تلاشهای ایلان ماسک مطالب زیادی ارایه کرد از جمله مواردی که در پشرفت او نقش داشت زندگی و تحصیل در کانادا و امریکا است و این درست است که تلاشهای زیادی دارد و ناامید نمی شود اما برای دستیابی به این موفقیت ها شرایط امریکا و کانادا از ایران بهتر است و در ایران باید بیشتر تلاش کنیم.

  پاسخ دادن
 3. صفری

  بنظر من ایلان ماسک ادم باهوش و فرصت طلبی بوده که در شرایط حساس زندگیش بهترین تصمیمات رو گرفته.

  پاسخ دادن
 4. رقیه کریمی

  سلام ایلان استعداد و علاقه اش را پیدا کرده و با توجه به ضریب هوشی بالایی که دارد و همچنین اعتماد به نفس بالا و پشتکار و استفاده از فرصتها به موفقیت رسیده است

  پاسخ دادن
 5. کیانمهر

  سلام به نظرمن اعتماد به نفس بالای ایلان ماسک
  خیلی تاثیر درموفقیتش داشته علاوه برکشف استعداد باید تلاش زیادی هم کرد

  پاسخ دادن
 6. معصومه شاهری

  سلام.راز موفقیت ایلان ماسک پافشاری وتسلیم نشدن واستفاده ار فرصت ها بود.خیلی عالی بود آقای پویان.موفق باشبد.استفاده کردم.سپاس

  پاسخ دادن
 7. فیروزه حاجی قنبری

  عالی بود.راز پیروزی ایلان،خودباوری بسیار بالاش بود.

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image

چطور از راه تدریس به درآمد
چند میلیونی برسیم؟

ورود
close-link