راه های موفقیت تحصیلی چیست؟

آموزش درست و اصولی مدارس! جمله ای که خیلی آن را از افراد بزرگ و موفق دنیا شنیده ایم. فقط با کمی تفاوت. این جمله را زیاد شنیدیم: (عدم آموزش درست و اصولی مدارس!) چون نه تنها آموزش هایی به ما داده نمی‌شود که در آینده نیازمان شود، بلکه دقیقاً درس هایی را می‌خوانیم که امکان استفاده شان در آینده یک به صد است! بگذریم. بحث امروز ما این نیست. می‌خواهیم آن روی درس و تحصیل را نگاه کنیم. یعنی موفقیت تحصیلی. چون آرزوی همه ما رسیدن به موفقیتی است که حداقل بتواند کمی ذهنمان را از این آموزش های غیر اصولی نجات دهد. پس با من و ادامه این مقاله همراه باشید تا اول ببینیم موفقیت تحصیلی چیست و سپس، به بررسی راه هایی بپردازیم که ما را به موفقیت تحصیلی نزدیک و نزدیک تر می‌کند…

راه های موفقیت تحصیلی چیست؟
راه های موفقیت تحصیلی چیست؟

نکات مهم مقاله موفقیت تحصیلی

 • موفقیت تحصیلی چیست؟
 • انوع موفقیت تحصیلی
 • موفقیت در کنکور
 • رمز موفقیت تحصیلی چیست؟
 • موفقیت تحصیلی با قانون جذب
 • راه های موفقیت تحصیلی چیست؟

با ادامه این مقاله حتماً همراه باشید. شک نکنید بعد از خواندن آن، موفقیت تحصیلی در انتظارتان خواهد بود…

موفقیت تحصیلی چیست؟

تعریف موفقیت تحصیلی، درست مثل تعریف خود کلمه موفقیت است. هرکسی می‌تواند تعریفی از آن داشته باشد. البته به شرایط و سن و سال هر شخصی هم بستگی دارد. طبیعتاً هیچ دانش آموز کلاس دومی نمی‌تواند ادعا کند که موفقیت من، قبول شدن در کنکور است! همان طور که تکالیف زیبا نوشتن برای یک دانش آموز دبیرستانی اهمیتی ندارد!

پس نمی‌توان تعریف واحدی برای موفقیت تحصیلی داشت. اما در اینجا می‌خواهم به چند مورد از رایج ترین و پرتکرارترین تعاریف برای آن اشاره کنم.

موفقیت تحصیلی - تمرکز
موفقیت تحصیلی – تمرکز

انواع موفقیت تحصیلی

۱. موفقیت تحصیلی دانش آموزان

تعریفی که یک دانش آموز از موفقیت تحصیلی می‌تواند داشته باشد، نهایتاً گرفتن نمره ۲۰ یا تشویق شدن در میان هم کلاسی هایش است! البته یک دانش آموز ابتدایی!

اوج موفقیت در دوران راهنمایی و دبیرستان هم قبولی در مدارس تیزهوشان و استعدادهای درخشان است که باعث رقم خوردن اتفاقات عالی برای خود دانش آموز و خانواده اش می‌شود. موفقیت هایی که در آینده ممکن است خیلی هم به چشم نیایند، اما نمی‌توان آنها را بی اهمیت جلوه داد. چون از همین اتفاقات خوب کوچک است که در آینده موفقیت های بزرگ حاصل می‌شود…

۲. موفقیت در کنکور

کنکور، مرحله مهم بعدی زندگی یک دانش آموز است. مرحله ای که شاید برای خانواده هم از اهمیت بالایی برخوردار باشد. چون بالأخره آینده تحصیلی و حتی شغلی فرد را مشخص و تعیین می‌کند.

برای موفقیت در کنکور، روش ها و اختلافات زیادی میان افراد صاحب سبک وجود دارد. البته نه در حیطه روانشناسی، در حیطه درسی و مهارتی آن! به هر حال هر موضوعی یک بخش مهارتی دارد و یک بخش روانشناسی که در بخش دوم، نظرات معمولاً مشترک است. پس اگر روش های روانشناسی شده موفقیت در کنکور را می‌خواهید، منتظر باشید، قرار است در ادامه به آنها اشاره کنم. اما قبل از آن، سومین موفقیتی که در تحصیل بیشتر به چشم می‌خورد را بررسی می‌کنیم.

۳. موفقیت تحصیلی در دانشگاه

بعد از کنکور، به مرحله ای می‌رسیم که دیگر نمی‌توان تعریفی مشخص برای موفقیت در آن اشاره کرد. موفقیت تحصیلی در دانشگاه! دانشجویان در این زمان با دید بازتری به زندگی و درس و تحصیل نگاه می‌کنند و هرکس، تعریف خاص خودش را از موفقیت تحصیلی دارد. یک نفر فقط می‌خواهد که زودتر از شر درس راحت شود و با مدرکش، برود سراغ زندگی خودش! یکی فقط سرش در کتاب هایش است تا بتواند به وسیله درسش، شغلی در آینده برای خودش دست و پا کند و یک نفر هم، هیچ هدف خاصی ندارد!

پس موفقیت دانشجویان را در درس نمی‌توان پیش بینی کرد. چون بسته به هر فرد، تغییر می‌کند…

موفقیت - راه های موفقیت تحصیلی چیست؟
موفقیت – راه های موفقیت تحصیلی چیست؟

رمز موفقیت تحصیلی چیست؟

خب، حالا که متوجه شدیم اصلاً موفقیت تحصیلی چیست، آماده اید برویم سراغ رمز و راه های موفقیت تحصیلی؟ اگر آماده ای، پس شروع می‌کنیم…

دقیقاً هدفتان را مشخص کنید

وقتی هدف مشخصی در کاری نداشته باشید، مسلماً مسیرتان هم نامشخص خواهد بود. فردی که بدون راهنما و برای اولین بار به سفری می‌رود را تصور کنید. چگونه می‌تواند مقصد خود را مشخص کند؟ یا کس دیگری که بدون قطب نما و در بیابانی ناشناس می‌خواهد قبله را بداند. این دو نفر چگونه می‌توانند به خواسته خود برسند؟ بسیار سخت و تقریباً غیر ممکن.

هدف ها هم برای ما نقش راهنما و قطب نما را مشخص می‌کنند. وقتی بدون هدف در تحصیل (که می‌تواند همان تعریف شما از موفقیت تحصیلی باشد) به دنبال پیروزی و موفقیتی هستید، انتظار این را نداشته باشید که بتوانید به آن برسید! چون قطعاً نمی‌توانید. پس خواسته و هدف خود را از جایی که می‌خواید به آن برسید، دقیقاً مشخص کنید…

حتماً بخوانید: چطور به روشی کاملاً اصولی برای خودمان هدف گذاری کنیم؟

موفقیت تحصیلی با قانون جذب

تا کنون راجع به قانون جذب چیزی شنیدید؟ قانونی که معمولاً باعث رسیدن ما به آرزوها و اهدافمان می‌شود. چگونه؟

دقت کردید وقتی درباره موضوعی زیاد صحبت می‌کنیم، به چیزی فکر می‌کنیم و یا اتفاقی را تجسم می‌کنیم، آن اتفاق بعد از مدتی برای ما می‌اُفتد؟

این همان قانون جذب است. همان طور که قانون جاذبه زمین با وارد کردن نیرویی به طرف جسم، آن را به سمت خودش می‌کشد، قانون جذب هم که همان فکر کردن و گذاشتن تمرکزمان روی موضوعی است، به کائنات این خبر را می‌دهد که من به افتادن این اتفاق نیاز دارم و باید به آن چیزی که می‌خواهم برسم.

پس وقتی به هدف و موفقیتی که می‌خواهیم برسیم زیاد فکر کنیم و آن را تصور کنیم، ناخودآگاه کائنات را وادار می‌کنیم که هدفمان را برایمان دست یافتنی کنند و در نهایت، به آن می‌رسیم.

پس این قانون می‌تواند به ما در موفقیت تحصیلی کمک بسیار زیاد و شایانی بکند.

غیرممکن- راه های موفقیت تحصیلی چیست؟
غیرممکن- راه های موفقیت تحصیلی چیست؟

قانون جذب همیشه در حال عمل کردن است

نکته مهمی که درباره قانون جذب می‌خواهم بهتان بگویم این است که: حواستان باشد، قانون جذب همیشه در حال عمل کردن است. پس هیچ گاه افکار منفی و نمی‌توانم ها را به ذهن خود راه ندهید. چون کائنات همان لحظه ممکن است این افکار را دریافت و جذب کنند و درست، برعکس آن چیزی که ما می‌خواهیم عمل کنند. پس هیچ گاه، تکرار می‌کنم هیچ گاه، افکار منفی را به خودتان راه ندهید…

جملات انگیزشی تحصیلی

یکی از بهترین راه ها برای رسیدن به موفقیت در هرکاری، انگیزه دادن به خود است. و دقیقاً بهترین راه برای انگیزه دادن هم خواندن جملات انگیزشی در رابطه با آن موضوع است. خود من که معمولاً با خواندن جملات انگیزشی مربوط به هدف، انرژیم چند برابر می‌شود. اما این مقاله چون در رابطه با موفقیت تحصیلی است، فکر می‌کنم بهترین نوع جملات انگیزشی، جملاتی برای تقویت پشتکار و اراده هستند. پس قصد دارم به چند مورد از بهترین جملات انگیزشی اراده اشاره کنم.

 • موفقیت، توانایی رفتن از شکستی به شکست دیگر بدون از دست دادن شور و انگیزه است. (چرچیل)
 • تلاش نکنید انسان موفقی باشید، بلکه برای با ارزش شدن تلاش کنید. (آلبرت انیشتین)
 • شانس، نام دیگر پایداری در هدف است. (رالف والدو امرسون)
 • می‌توانم شکست را بپذیرم، اما تلاش نکردن را هرگز! (مایکل جردن)
 • پشتکار یعنی مواجه شدن با ترس ها بدون اینکه تسلیم شوید.

این جملات را به اضافه کلی جمله انگیزشی فوق العاده دیگر را می‌توانید مدام با خودتان تکرار کنید و در همه جا بهشان فکر کنید. چون مسلماً انگیزه شما را چند برابر خواهند کرد…

به خودتان باور پیدا کنید

در مقاله قدرت باور به خود، به طور مفصل به این موضوع اشاره کردم که وقتی به خودت باور داشته باشی و قبول کنی که می‌توانی هر کاری را که بخواهی انجام دهی، پس قطعاً می‌توانی. دور من نمی‌توانم ها را هم خط بکش. چون مانع موفقیت تو می‌شوند.

چه جالب! دقیقاً مثل قانون جذب! بله قانون جذب و قدرت باور به خود، دو موضوع مربوط به هم هستند. با این تفاوت که با قانون جذب، به کائنات اعلام می‌کنی که می‌خواهی به موفقیت برسی، و در قدرت باور به خود، به خودت موفقیت را دیکته می‌کنی. شک نکن هیچ موفقیتی در انتظارت نخواهد بود اگر بگویی: من نمی‌توانم…

صبر کنید، ساده ترین راه این است!

دیدید افرادی را که بسیار عجول هستند و می‌خواهند تا دست به کاری زدند، طعم شیرین موفقیت را درآن بچشند؟ مگر اصلاً همچین چیزی وجود دارد؟

از قدیم به ما گفته اند که: گر صبر کنی ز غوره حلوا سازند! بدون صبر و تحمل شک نکنید که به موفقیتی نخواهید رسید. چون صبر، یکی از ویژگی های اصلی افراد موفق است. اگر این خصوصیت را در وجود خود ندارید، که پیشنهاد می‌کنم همین الآن به دنبال راهی باشید تا آن را به وجود بیاورید وگرنه ممکن است در آینده نتوانید اتفاقات خوبی را برای خودتان رقم بزنید.

وقتی شما تلاشتان را با تمام قوا انجام می‌دهید، دیگر کاری نمی‌توانید بکنید. باید منتظر باشید و با همان توان ادامه دهید تا به موفقیت شیرینتان دست پیدا کنید…

پشتکار و اراده، نکته ای کاملاً تکراری!

دقت کردید هرجا که می‌خواهیم مهارتی را یاد بگیریم، و یا به هدفی برسیم، بهمان می‌گویند تلاش کن و پشتکار داشته باش تا به هدفت برسی.

بهتان حق می‌دهم که از جمله کلیشه ای بالا خسته شده باشید. چون خود من هم بارها این جمله را شنیده ام و دیگر از شنیدن آن خیلی خوشم نمی‌آید.

اما باور کنید اولین قدم برای رقم خوردن اتفاقی، پشتکار و اراده و تلاش است. تا تصمیم نگیرید و روی آن مصمم نباشید، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. این را من با بند بند وجودم درک کرده ام که حالا دارم برایتان می‌نویسم. درست است این نکته تکراری بود، اما مهم ترین راه را که نمی‌توان از مطلب حذف کرد! می‌توان؟؟؟

موفقیت تحصیلی چیست؟ | پشتکار و اراده
موفقیت تحصیلی چیست؟ | پشتکار و اراده

به موفقیت تحصیلی رسیدید؟

۶ راه مهم برای موفقیت تحصیلی را در این مقاله برایتان بیان کردم. ۶ راهی که اگر گام به گام با آنها پیش بروید، قطعاً می‌‎توانید گام برتر زندگیتان را بردارید و به آن هدف و موفقیتی که در ذهنتان درباره درس و تحصیل هست برسید.

شک نکنید که می‌توانید. اگر قرار بود نتوانید، اصلاً به این دنیا نمی‌آمدید! بدون ترس به سمت جلو پیش بروید و حواستان باشد که حالا دیگر می‌دانید راه های موفقیت تحصیلی چیست و اگر به آن دست پیدا نکنید، ظلم بزرگی در حق خود کرده اید.

امیدوارم روی قله های موفقیت ببینمتان…


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*