کشف استعداد درونی

حتماً برایتان پیش آمده که از استعداد یک شخصی در زمینه ای شنیده باشید و یا بی استعدادی فرد دیگری در زمینه دیگری به گوشتان خورده باشد. جدای از اطرافیان ممکن است برای خود شما هم پیش آمده باشد که به گفته اطرافیان شما در فلان موضوع با استعداد هستید و یا در موضوع دیگری بی استعداد. در واقع اگر از این اظهار نظرها بگذریم، معمولاً افراد درک درستی از استعداد درونیشان ندارند. در مقاله کشف استعداد درونی مطالبی را بیان می‌کنیم که افراد به درک درستی از استعداد درونی خودشان برسند.

کشف استعداد درونی
کشف استعداد درونی

چرا باید به دنبال استعداد درونی باشیم؟

در دنیایی که ما زندگی می‌کنیم، غالب افراد جامعه کارهایی را انجام می‌دهند و شغل هایی را انتخاب کرده اند که نه تنها استعدادشان در آن شغل نیست، بلکه علاقه ای هم به آن ندارند. همین باعث خستگی زود از کار و فعالیت و نداشتن نشاط و شادی در زندگی می‌شود.

طبق آمار موسسه‌ گالوپ که در مقاله استعدادیابی کلیفتون هم به آن اشاره کردیم، ۶۳ درصد از شاغلین در سراسر جهان، به کار خود علاقه ندارند. البته این رقم، ۲۴ درصدی را که به طور جدی از شغل خود بیزار هستند، شامل نمی‌شود. اگرچه دلایل متعددی برای این مسئله وجود دارد، یکی از عوامل مهم این است که بیشتر شاغلین، به طور روزانه از استعدادهای طبیعی خود در محل کار استفاده نمی‌کنند.

با این حال متوجه می‌شویم افراد جامعه در شغلشان از استعدادشان استفاده ای نمی‌کنند. استعدادی که با استفاده و به کار گرفتن آن مسیر رسیدن به موفقیت را کوتاه تر می‌کند و رضایت از زندگی را افزایش می‌دهد، تنها با به کارگیری آن، این اتفاق های زیبا و خوب برای همه رقم می‌خورد. پس منتظر چه هستید؟ برای شناخت استعداد خودتان زمان بگذارید و آن را پیدا کنید تا در همان مسیر حرکت کنید.

کشف استعداد درونی - شغل
کشف استعداد درونی – شغل

تکنیک های کشف استعداد درونی

در ادامه این مقاله سعی داریم راه هایی را برای شناخت استعداد درونی مطرح کنیم تا با استفاده از آن ها بتوانید گام بلندی در راستای کشف استعداد درونی خود بردارید. این راهکارها عبارتند از:

 1. به خودتان روی بیاورید
 2. نقاط قوت خود را پیدا کنید
 3. در موفقیت های خود جستجو کنید
 4. از تست های استعدادیابی استفاده کنید
 5. سوال بپرسید
 6. لذت های کودکی خود را پیدا کنید
 7. ببینید چه زمان هایی متوجه گذر زمان نیستید
 8. از دیگران بپرسید

این تکنیک ها، تنها برخی از راه های کشف استعداد درونی هستند. برای این که با راهکارها و تکنیک های بیشتری در این رابطه آشنا شوید، حتماً مقاله چگونه استعداد خود را کشف کنیم را هم مطالعه کنید.

مشاوره تخصصی واتساپ

1. به خودتان روی بیاورید

گاهی استعدادهای درونی ما به این دلیل پنهان می‌شوند که ما خود را مشغول انجام فعالیت یا کار دیگری کرده ایم تا پول در بیاوریم، به جای این باید به کارهایی فکر کنیم که واقعاً دوست داریم. مثلاً ممکن است شما نویسنده خیلی خوبی باشید ولی هیچ وقت فکر نمی‌کنید که این می‌تواند شغل شما هم باشد. ممکن است در دانشگاه محیط زیست خوانده باشید و بعد از فارغ التحصیلی در صنعت محیط زیست وارد کار شوید. و در همان موقعی که در حال نوشتن گزارش ها هستید متوجه می شوید استعداد واقعی شما نویسندگی است و از همان جا وارد نویسندگی می‌شوید.

بله ممکن است شما رشته تحصیلی یا کاری را انتخاب کنید که استعداد شما در آن نباشد و استعدادتان پنهان بماند و یا با جرقه ای  برایتان نمایان شود. بنابر این برای خودتان زمان و وقت صرف کنید. همیشه خودتان را مشغول کارتان ندانید و زمان هایی را به خودتان اختصاص دهید تا بتوانید استعداد درونی و طبیعی خودتان که موهبت الهی است را بیابید و نسبت به همان در زندگی تان قدم بردارید.

این چنین خودتان را به موفقیت و رضایت و آرامش از زندگی نزدیک کرده اید.

کشف استعداد درونی - کارهای نا مربوط
کشف استعداد درونی – کارهای نا مربوط

2. نقاط قوت خود را پیدا کنید

پیش خودتان مدام به این فکر کنید که چه کاری را زودتر از بقیه کارها یاد می‌گیرید و سرعت یادگیری شما نسبت به بقیه افراد در همان کار یا فعالیت بیشتر است؟ پیدا کردن استعدا دشوار است، به همین دلیل گاهاً مدت زیادی را نیاز دارید تا بتوانید یک استعداد درونی تان را کشف کنید. اگر نتوانستید با تفکر خودتان به این برسید که چه کاری را زود تر یاد می‌گیرید، از دیگران بخواهید تا کمکتان کنند.

برای اینکه ابتدا بدانید که استعداد چیست تا با ذهنیت بازتری به سمت کشف استعداد درونیتان پیش بروید، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله استعداد چیست را هم مطالعه کنید.

برای کشف استعداد درونی خود، ابتدا باید نقاط قوتتان را پیدا کنید
برای کشف استعداد درونی خود، ابتدا باید نقاط قوتتان را پیدا کنید

3. در موفقیت های خود جستجو کنید

دستاوردها و موفقیت های زندگی تان را یادداشت کنید، چه موفقیت هایی را که در دوران کودکی و یا در دبیرستان داشته اید و چه موفقیت هایی را که در بزرگسالی به آن رسیده اید. در واقع همه را یادداشت کنید، از گذشته تا به همین حال که این مقاله را مطالعه می‌کنید.

بعد از یادداشت کردن دستاوردهایتان سعی کنید در میان آنها نقاط اشتراکشان را بیابید. این گونه می‌توانید به استعداد درونی و طبیعی تان نزدیک تر شوید و آن را بیابید.

کشف استعداد درونی - زمان
کشف استعداد درونی – زمان

4. از تست استعدادیابی استفاده کنید

برای شناسایی استعدادها و علایق اصلی، می‌توانید از تست استعدادیابی شخصیت های بزرگ و مشهور موجود استفاده کنید. مثل تست استعداد یابی هالند که برای کشف استعداد شغلی تهیه شده یا تست هوش های گاردنر که تمامی هوش های انسان را مورد بررسی قرار می‌دهد. تست های دیگری هم نظیر تست استعدادیابی اوکانر، کلیفتون، MBTI و… هم وجود دارند که تمامی آن ها را در مقاله هایی مجزا بررسی کرده ایم که می‌توانید آن ها را هم مطالعه کنید.

باید به این نکته دقت کنید که هیچ یک از این منابع نمی‌توانند به تنهایی موجب شناخت استعدادهای منحصر به فرد شما شوند؛ اما استفاده از این منابع موجب می‌شود بیش و درک شما از توانایی‌هایتان بهبود یابد و به شما کمک می‌کند بفهمید که چطور مسائل و رویدادها را پردازش می‌کنید و چه عواملی موجب خستگی یا افزایش انرژی‌تان می‌شود. در واقع استفاده از این آزمون‌ها و منابع سبب آسان‌تر شدن پروسه‌ کشف نقاط قوتتان می‌شود و همان‌طور که می‌دانید نقاط قوت انسان جایی است که به احتمال زیاد استعدادهای درونی اش در آنجا نهفته است.

5. سوال بپرسید

آلبرت انیشتین می‌گوید : «مسئله‌ مهم سؤال نپرسیدن و پرهیز از پرسش نیست. موجودیت کنجکاوی نیز در این جهان دلیل خاص خود را دارد. هیچ‌کس نمی‌تواند به کسی که از اندیشیدن در مورد رمز و راز ابدیت، زندگی و ساختار شگفت‌انگیز واقعیت می‌ترسد کمک کند. اگر کسی هر روز فقط سعی کند ذره‌ای از این رمز و راز را درک کند کافی ست. هرگز کنجکاوی مقدس را از دست ندهید.»

هرگز از سؤال پرسیدن دست برندارید! اقدام کردن و اینکه همه چیز را مورد پرسش قرار دهید دو راه عالی برای کشف استعدادهاست. کنجکاو باشید. چیزی را که به شما هیجان می‌دهد را پیدا کنید و آن را دنبال کنید. اگر در یک مکان گیر کنیم و دست از سؤال پرسیدن برداریم، هرگز نمی‌توانیم به آن سرنوشت طلایی و رؤیایی خود برسیم. اقدام کنید، بیشتر انجام دهید و به سؤال پرسیدن ادامه دهید. شک نکنید که اگر همه‌ جواب‌ها را می‌دانستیم، زندگی خیلی خسته‌کننده و بی‌معنی بود.

کشف استعداد درونی - مکان
کشف استعداد درونی – مکان

6. لذت های کودکی خود را پیدا کنید

شما از انجام چه کارهایی در کودکی لذت می‌بردید و هیجان زده می‌شدید؟ کمی وقت بگذارید و به خاطران دوران کودکی خودتان سفر کنید و  لذت بخش ترین کارها و هیجان انگیزترین آنها را بیابید و مدتی زمان بگذارید و فهرستی از کارهایی که شما را به وجد می آورد و هیجان زده تان می‌کرد را یادداشت کنید.

این کارها هر چه می‌توانند باشند. آشپزی یا فوتبال و یا پروژه های دشوار… پس بدون هیچ قضاوت و فیلتر کردن این کارها آن هارا یادداشت کنید. اگر در شناسایی این فعالیت ها یا کارها دچار مشکل شدید و برایتان کمی سخت شد، این سوال ها را از خودتان بپرسید:

از چه کارهایی خوشتان می‌آید و دوست دارید آزادانه و رایگان انجام دهید؟

چه کارهایی شما را از زمان غافل می‌کند و متوجه گذر زمان نمی‌شوید؟

چه کارهایی را خودتان انجام می‌دهید و از آن لذت می‌برید بدون اینکه کسی انجام آن کار را از شما خواسته باشد؟

در کنار فکر کردن به این خاطرات لذت بخش کودکی به مسئله دیگری نیز فکر کنید. به این فکر کنید که در بزرگسالی نیز چه فعالیت ها و کارهای مشابهی وجود دارند که شما از انجام دادن آن ها به وجد می‌آیید و هیجان زده می‌شوید؟ شاید شما هنوز هم اهل رقابت و سخت کوشی باشید اما با این تفاوت که در کودکی رقابت بین نمره خوب با دیگر هم کلاسی ها و در بزرگسالی رقابت در بازار کار و جذب مشتریان بیشتر است.

امروزه چه کارهایی بیشتر از بقیه فعالیت ها همان حس لذت بخش دوران کودکی را در شما ایجاد می‌کند؟ برای نزدیک شدن به این کارها خاطرات دوران دبستان را مرور کنید. آنها خاطرات قدرتمندی هستند که نشان می‌دهند چه استعداد هایی دارید و چطور باید از آنها استفاده کنید.

کشف استعداد درونی - لذت بردن
کشف استعداد درونی – لذت بردن

7. ببینید چه وقت هایی متوجه زمان نیستید؟

تا به حال کاری یا فعالیتی را انجام داده اید که اصلاً متوجه گذر زمان نشده باشید؟ به قدری در کار غرق شده باشید که حتی گرسنگی خودتان را هم متوجه نبوده اید؟ روز جمعه ای را فرض کنید که کاملاً در اختیار خودتان هستید و برنامه ای هم برای انجام هیچ فعالیتی ندارید. در این زمان به سمت چه کار یا فعالیتی میروید که دیگر آن قدر مشغول آن کار باشید که فکر و تمرکزتان مدت ها بر روی آن متمرکز باشد و نگاهی به گذر زمان نیز ندارید؟

به این گونه لحظات دقت کنید، اگر این چنین در کاری غرق می‌شوید و متوجه گذر زمان نیستید، به احتمال زیاد در حال استفاده از یک استعداد طبیعی و درونی خودتان هستید. این یک نشانه مهم در کشف استعداد درونی شماست.

کشف استعداد درونی - استفاده از استعداد درونی
کشف استعداد درونی – استفاده از استعداد درونی

8. از دیگران بپرسید

ببینید دیگران برای کدام ویژگی های شما ارزش قائل می‌شوند؟ چه ویژگی های شخصیتی به بهترین نحو شما را توصیف خواهد کرد؟ از دوستان، همکاران و اعضای خانواده خود بپرسید عاشق چه چیزهایی در شخصیت شما هستند؟ این نه تنها برای افزایش اعتماد به نفس شما موثر است، بلکه باعث می‌شود بفهمید چه چیزهایی در مورد خودتان را از قلم انداخته اید و نمی‌دانید؟ ممکن است از چیزهایی که بشنوید تعجب کنید. غالباً، طوری که خودتان را می‌بینید، با نگاه دیگران به شما متفاوت است.

مسئله این است که استعدادها و توانایی های شما برای شما خیلی عادی به نظر می‌رسد، به همین خاطر آنها را نمی‌بینید. خیلی به آنها عادت کرده اید و قدر آنها را نمی‌دانید و از وجودشان بی خبرید، در حالی که آنها ارزشمندترین دارایی شما هستند.

از دیگران بخواهید که بدون در نظر گرفتن نقاط ضعف شما، ویژگی ها و مهارت هایی را که در شما می‌بینند بیان کنند. این پرسش ها را به صورت فردی و تک به تک بپرسید نه گروهی. سپس هر کدام از این گفته های اطرافیان را یادداشت کنید و در آخر به ویژگی هایی که یادداشت شده نگاه بکنید و ببینید در همه آن ها کدام ویژگی است که غالباً درهمه آن ها وجود دارد. با این کار شما به استعداد درونی خودتان نزدیک تر می‌شوید.

حالا استعداد خود را کشف کنید

قطعاً این راه هایی که برای کشف استعداد در این مقاله بیان شد برای کشف استعداد لازم است اما کافی نیست! شما تا زمانی که ارزش ها، علایق، تیپ های شخصیتی و هوش هایتان در کنار یکدیگر قرار نگیرند و با توجه به همه آن ها رسالت زندگیتان کشف نشود، نمی توانید ادعا کنید که استعداد خود را کشف کرده اید و بعد در مسیر آن گام بردارید. استعدادیابی بحثی کاملاً تخصصی است و هر کسی نمی تواند به راحتی این کار را انجام دهد. اما نگران نباشید؛

تیم متخصص گام برتر بعد از مدت ها بررسی میان تمام تست ها و شیوه های استعدادیابی نوین جهان، کامل ترین و جامع ترین بسته استعدادیابی موجود را تهیه کرده و به افراد به راحت ترین شکل ممکن امکان استعدادیابی آن ها را می دهد. پیشنهاد می کنم حتماً سری به این پکیج جامع کشف استعداد تخصصی بزنید و بین کشف استعدادها و پله های ترقی با زندگی عادی یکی را انتخاب کنید. حتماً صوت زیر را هم که از زبان مجتبی مصطفایی، مدرس استعدادیابی و مدیر مجموعه گام برتر گفته شده را گوش کنید تا با اهمیت این موضوع بیشتر آشنا شوید.

اگر سوال یا تجربه ای درباره استعدادیابی شغلی دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات با ما در میان بگذارید و اگر احساس می‌کنید نیاز به مشاوره تخصصی تر دارید، مشاوران خبره گام برتر آماده اند تا به تمامی سوالات شما پاسخ بدهند. برای این کار کافیست فقط در واتساپ به شماره 09038942379 پیام دهید تا کارشناسان ما به سوالات شما پاسخ دقیق دهند.

موفق باشید…

بسته جامع استعدادیابیپاسخ به سوالات

 1. معصومه شاهری

  سلام.خیلی خوب بود.گاهی واقعا زمان از دستمان میرود.سپاس

  پاسخ دادن
  1. سلام
   سپاس از همراهی شما

 2. حمیده فعال فرد

  سلام مرور خوبی برای استعدادیابی بود من مواردی را در مورد خودم بررسی کرده ام و با پرسش از کارشناس استعدادیابی دوره متوجه شدم که در زمینه هایی احتمال دارد توانایی هایم بیشتر باشد اما چون زمینه های مختلف را خیلی تمرین نکرده ام دقیقا نمی دانم در کدام زمینه استعدادی دارم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خیلی هم عالی پس کافیه یکم تمرکز کنید تا به نتیجه دلخواهتون برسید
   ممنون از شما

 3. nemati

  درود بر شماااا ???

  مقااله ایی شاایسته و قاابل تحسین ????

  .

  پاسخ دادن
  1. ممنون از انرژی خوبِ شما خانم نعمتی عزیز

 4. منیر سادات حسینی

  سلام ممنون از مقاله خوبتون.به نظر من باید اول استعدادمونو بشناسیم بعد در مورد اون مطالعه کنیم وآموزش ببینیم واستعدادمونو شکوفا کنیم. وروی اون سرمایه گذاری کنیم.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   بله کاملاً درسته
   ممنون از شما خانم حسینیِ عزیز

 5. صفری

  سلام بسیار مقاله خوبی بود در زمینه کشف استعداد.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   متشکرم

 6. رقیه کریمی

  سلام دوره کردم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   متشکرم

 7. مهدوی

  سلام مقاله خیلی خوبی بود .با این کدهایی دادید دقیقا میتوان به استعداد درونی پی برد .ممنون.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   متشکرم
   موفق و سربلند باشید

 8. رقیه کریمی

  سلام سلام فکر میکنم من تازه استعدادم را کشف کرده ام

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خیلی عالیه باعث افتخار و خوشحالی ماست
   تبریک میگم خانم کریمی جان

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *