.

درس گرفتن از اشتباهات

به آخرین اشتباهاتی که انجام داده اید فکر کنید. اولین اشتباه شما بود؟ یا تکرار اشتباه قبلی؟ به این فکر کنید که چقدر اشتباه میکنید توی زندگی و احساسی که بعد از آن اشتباه دارید چیه؟ لعن و نفرین و سرزنش خودتون؟ یا عصبانی شدن از اینکه اشتباه کردید؟ اگه دنبال جواب سؤالاتتان هستید و اینکه درس گرفتن از اشتباهات مهم است یا نه، بیاید با ادامه مقاله درس گرفتن از اشتباهات همراه باشید.

موفقیت
اشتباه

نکات مهم در درس رفتن از اشتباهات خود

 • چرا این اتفاق‌ها افتاد؟
 • چرا باید از اشتباهاتمان درس بگیریم؟
 • اشتباه کردن چه چیزهایی به ما می‌آموزد؟

درس گرفتن از اشتباهات خود، وقتی که ما شکست میخوریم بالاخره باید کاری را باید انجام بدهیم تا بتوانیم در مسیر بعدی به موفقیت برسیم. خب اگه دوست داری شکستهات با نتیجه باشند و به گونه‌ای شکست نباشند با ادامه این مقاله همراهی کنید.

چرا این اتفاق ها می افتد؟

همه و همه به خاطر اینه که ما هیچ وقت از اشتباهاتمون درس نمیگیریم و زمانی که دوباره تکرار میکنیم موجی از لعن و نفرین و عصبانیت میاد سراغمون که چرا باز این اشتباه رو تکرار کردیم؟

در واقع یکی از عواملی که ممکنه افراد رو از اهدافشون دور کنه و بی خیال موفقیت و اهدافشون بشوند همین شکست ها و موانع مسیر است که ترس از شکست و اشتباه کردن باعث میشه افراد حرکتی نداشته باشند و ساکن بمانند.

همه ما شنیدیم که “انسان جایز الخطاست” ومکنه خطا و اشتباهی از انسان رخ بده.

در حقیقت توجه داشتن به این مسئله که اشتباه کردن و شکست خوردن امری طبیعی است که از یک انسان میتونه رخ بده، اما قسمت ناخشنود این مسئله این است که شکست ها و اشتباهات ما دوباره و دوباره و همچنین بارها و بارها تکراربشه و ما از آنها درس نگیریم.

درصورتی که همین اشتباهات و شکست ها درس هایی رو به ما یاد میده که بیشترین تاثیر رو در موفقیت و بهترین شدن ما میذاره.

موفقیت
زندگی

در این مقاله سعی داریم دید افراد رو نسبت به اشتباه تغییر بدهیم وباز گو کنیم که اشتباه کردن چه سودی برای افراد دارد و چقدر میتواند مفید واقع شود؟

چرا باید از اشتباهاتمان درس بگیریم؟

اشتباه کردن ضررهای زیادی دارد البته همان طور که گفتیم هیچ کس از اشتباه کردن مصون نیست ولی اگر از انها درس نگیریم باعث میشود که دوباره آنها را تکرار کنیم.

تکرار اشتباهات این تبعات را به دنبال خود می آورد:

1. انرژی مان هدر میرود

هر بار که خطا و اشتباهی را تکرار میکنیم انرژی مان بیهوده هدر میرود و شارژمان خالی میشود،دوباره کاری و اشتباه دو قاتل تلف کردن انرژی هستند بنابر این باید از اشتباهاتمان درس بگیریم تا انرژی بیشتری ذخیره کنیم.

2. وقتمان هدر میرود

هر باری که اشتباه میکنیم وقتمان را هدر کرده ایم و درس گرفتن از اشتباه باعث می شود دیگر آن را تکرار نکنیم و از هدر رفتن وقتمان جلو گیری کنیم.

3. رشدمان متوقف میشود

اگر هیچ وقت اشتباه نکرده اید یعنی هیچ وقت کاری انجام نداده اید!

جمله بالا به ما نشان میدهد که اشتباه کردن یعنی رشد کردن، زمانی اشتباه میکنید که کاری انجام داده باشید، بنابر این اگر اشتباهی انجام نمیدهید یعنی شما ساکن هستید واز محدوده باور هایتان خارج نشده اید تا با  اشتباه کردن خود، درسی هم گرفته باشید.

موفقیت
اشتباه

4. باعث ناراحتی و خشم درونی میشود

اشتباه تکراری باعث افزایش استرس و خشم درونی ما میشود. به یاد بیاورید زمانی را که اشتباهی را تکرار کردید ،چقدر خودتون رو سرزنش کردید و لعن و نفرین؟

وقتی اشتباهی رو تکرار میکنیم ما به شدت از خودمون ناراحت میشویم که چرا باز همان اشتباه رو مرتکب شدیم؟

حتماً بخوانید: اشتباه هدفگذاری

5. اعتماد دیگران را از دست می دهیم

زمانی رو در نظر بگیرید که از دوستتان خودرویی رو قرض میگیرید و با یک اشتباه، منجر به خسارت به خودروی دوست خود میشوید. در این حالت ممکن است دوست شما برای بار دوم هم خودرو خودش را به شما بدهد. اما اگر شما هر دفعه، خودرو را خسارت زده برگردانید آیا باز هم به شما اعتماد میکند که خودرو خودش را در اختیارتان قرار دهد؟

موفقیت
درس

اشتباه کردن چه چیزهایی به ما می آموزد؟

1. اشتباهات به ما یاد میدهند که…

در واقع اشتباه کردن یعنی مقایسه چیزی که ما انتظار داشتیم اتفاق بیوفتد با چیزی که اتفاق افتاده است. در این حالت ما با این دید باید بنگریم که نقص های ما چه چیزی هایی بوده است و تلاش کنیم برای بهبودی آن نقص ها تا اتفاقی که انتظار داریم را رقم بزنیم وتکراراشتباه نداشته باشیم.

در حقیقت اشتباه کردن ما باعث شناخت بهتر ما از خودمان میشود و میزان تلاش رسیدن به خواسته و اهدافمان را مشخص میکند.

2. اشتباهات خود حقیقی شما را نشان میدهند

ممکن است به طور طبیعی سر پوش روی اشتباهاتتان بگذارید و سعی کنید آنها را مخفی کنید و شاید دلتان بخواهد پاک کنی داشته باشید تا شکست ها و اشتباهاتتان را به وسیله آن پاک کنید.

اما باید نسبت به اشتباهات صداقت داشته باشیم و آنهارا بپذیریم که در این صورت دریچه رشد و پیشرفت ما فراهم میشود مانند زمانی که شما در مقابل آینه می ایستید و حقیقت خودتون رو میبینید پس با شناخت بهتر از خودتون زمینه رشدتون رو بیشتر و بهتر میکنید.

3. اشتباهات به ما می آموزند که کدام کار درست است

زمانی که اشتباهی از شما رخ میدهد متوجه این میشوید که چه کارهایی نتیجه بخش هستند و چه کار هایی نتیجه بخش نیستند و چه کارهایی باعث اشتباه و شکست ما میشوند و چه کارهایی برای رسیدن به موفقیت ما موثر هستند با این مدل شناخت درصد خطاها و اشتباهات بعدی ما کاهش میابد و با اشتباه کمتر اعتماد به نفس ماهم افزایش پیدا میکند.

موفقیت
اشتباه

4. اشتباهات یاد میدهند تا مسئولیت پذیر باشید

ممکن است بعد از هر اشتباهی شما به دنبال مقصر باشید تا اشتباه و خطا را به گردن کس دیگری بیاندازید و از آن شانه خالی کنید و بگویید که اصلا این اشتباه ربطی به شما نداشته است.

در واقع پذیرش اشتباه قدرتمند بودن شما را نشان میدهد و مسئولیت پذیری شما را افزایش میدهد به این صورت که وقتی قبول میکنید اشتباه کرده اید سعی در پیدا کردن نقاط ضعف خود میشوید تا بهبود ببخشید.

در صورتی که اگر مسئولیت پذیری نکنید هرگز به نقاط ضعف خود فکر نخواهید کرد و قطعا شما با این شرایط مسیر رشد فردی خود را متوقف کرده اید.

برای مثال ممکن است اشتباه ما به خاطر نداشتن کنترل خشم رخ دهد که اگر بپذیریم ومسئولیت پذیر باشیم متوجه این ضعف خواهیم شد و به سراغ یادگیری مهارت کنترل خشم میرویم که همین امر باعث بهتر شدن ارتباط موثر ما با اطرافیانمان میشود.

یا زمانی که شما اشتباهی رو مرتکب میشوید به خاطر اینکه نمیتوانید «نه» بگویید و درخواست اطرافیان رو به راحتی قبول میکنید که شاید با انجام در خواست آنها ممکن است به اشتباه بزرگی بیوفتید. بنابر این متوجه میشوید که شما ضعف در «نه»گفتن دارید و باید قدرت «نه» گفتن خود را افزایش دهید.

موفقیت
اشتباه

دیدتان رو به اشتباه کردن عوض کنید و با درس گرفتن از اشتباهاتتان مانع تکرار آن شوید تا قدرت یادگیری خودتون رو افزایش بدید و زندگی شادی داشته باشید.

موفقیت
موفقیت

نویسنده:مهدی حسین نژاد
نویسنده:مهدی حسین نژاد مربی رشد و توسعه فردی از تیم گام برتر

 1. رقیه کریمی

  سلام اگه همه ما از اشتباهات درس می گرفتیم که باز این همه مشکل وجود نداشت. این یعنی ما هنوز از اشتباهات عبرت نگرفتیم

  پاسخ دادن
 2. محمد متین تازش

  واقعا عالی بود👌👌👌

  پاسخ دادن
 3. سهیلا کریمی

  لایک 👏👏👏👏👏🌹

  پاسخ دادن
 4. Pariya_amirpor

  بسیییااارر عالللی

  پاسخ دادن
 5. Shahri

  با سلام حاج مهدی عالی بود مشکلی که امروزه بسیاری از مردم با ان دست و چنجه نرم می کنند.
  انشا الله به امید ان روزی که سر افرازی در راه اهداف را ببینیم.
  Rabert#

  پاسخ دادن
 6. mahdiyeh faraji

  واقعا ما باید از هراشتباهمون درسی بگیریم تابتونبم به سمت موفقیت قدم برداریم
  مقاله ی خوبی بود ممنون🌹

  پاسخ دادن
 7. ناشناس

  سلام
  به نظر من با کمی تامل روی این مقاله متوجه میشیم که همه این مشکلات رو دارن امیدوارم همگی مون از تهدیدات فرصتی برای موفقیت بسازیم
  ممنون آقای حسین نژاد از مقاله ی خوبتون

  پاسخ دادن
 8. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  ما تا از اشتباهاتمون درس نگیریم پیشرفت نمی کنیم و راه هایی که به موفقیت نمی رسد را
  شناسایی نمی کنیم
  ممنون برادر عزیزم بابت مقاله خوبی که نوشتی

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*Call Now Buttonتماس با گام برتر
با این راهکار ها فروشت رو چند برابر کن
میخوام از تخفیف استفاده کنم
close-image