راز موفقیت

راز موفقیت … نه صبر کنید! ابتدا به این نکته توجه کنید: خیلی از اوقات ذهن های من و شما، دنبال یک سری رمز و رازها می‌گردد تا بتواند با استفاده از آن ها خیلی راحت تر و سریع تر به موفقیت های شغلی، درسی، کاری، اجتماعی و حتی شخصیمان برسد. انگار کلمه راز در ذهن ما معنای عجیب و غریبی پیدا کرده و دوست دارد رازها و راه های پنهان همه چیز را کشف کند! اکنون خدمتتان می‌گویم که در این مقاله به بررسی راز موفقیت خواهیم پرداخت و خواهیم گفت که رسیدن به موفقیت چه رمز و رازهایی دارد و چگونه باید به آن برسیم. پس حتماً تا انتها با ما همراه باشید…

راز موفقیت
راز موفقیت

در مقاله راز موفقیت می‌خوانید

 • چرا دنبال راز موفقیت می‌گردیم؟ (4 دلیل اصلی ما برای این کار)
 • راز موفقیت چیست؟
 • پشتکار، راز موفقیت در کار و زندگی
 • برای موفقیت باید چه کار کنیم؟
 • راز موفقیت ذهن چیست؟

همین ابتدا به شما پیشنهاد می‌کنم کلیپ زیر را که در آن، مجتبی مصطفایی درباره راز موفقیت و راه های رسیدن به آن برای شما صحبت می‌کند را مشاهده کنید تا هم پیش زمینه ای درباره موفقیت و رازهای آن داشته باشید و هم برای مطالعه ادامه این مقاله آماده شوید.

 

دانلود کلیپ راز موفقیت

چرا دنبال راز موفقیت می‌گردیم؟

قبل از این که به راز موفقیت که می‌دانم برای همه ما جذاب است و دوست داریم هر چه سریع تر آن را بدانیم اشاره کنم، بهتر است سوالی که احتمالاً در ذهن شما هم ایجاد شده باشد را پاسخ دهم. اصلاً چرا ما به دنبال راز هستیم؟ این سوال مهم 4 دلیل اصلی دارد که به آن ها اشاره خواهیم کرد.

1. ذهنمان به رمز و راز حساس است

همان طور که گفتم ذهن ما ناخودآگاه نسبت به یک سری از کلمات مثل رمز و راز توجه خاصی معطوف می‌کند. یعنی دوست دارد به آن ها دست پیدا کند. می‌دانید چرا؟ چون ذهن تصور می‌کند نکاتی مانند راز را فقط خودش می‌داند و دیگران از آن خبر ندارند!

این که ما یک از یک سری نکاتی خبر داشته باشیم که دیگران آن ها را ندانند، به نظرتان جذاب نیست؟ خب طبیعی است که ذهن ما هم به دنبال نکات جذاب می‌گردد و به همین دلیل است که از کلماتی مانند رمز و راز استقبال می‌کند.

اگر به دنبال موفقیت نروید، خودش به دنبال شما نخواهد آمد - راز موفقیت
اگر به دنبال موفقیت نروید، خودش به دنبال شما نخواهد آمد – راز موفقیت

2. چون به دنبال دلیل موفقیت افراد بزرگ می‌گردیم

همه ما فکر می‌کنیم موفقیت پر است از اتفاقات شیرین و افرادی که به آن رسیده اند، با استفاده از رازهایی رسیده اند که هیچ کس آن ها را نمی‌داند. اما باید این نکته را در نظر داشته باشیم که ما فقط ظاهر قضیه را می‌بینیم. اما واقعیت این است که  بزرگ ترین افراد دنیا هم در راه موفقیت کلی سختی کشیده اند و تلاش کرده اند و از همه مهم تر این که پشتکار زیادی داشته اند. مطمئن باشید آن ها هم مثل همه ما بودند و فقط یک سری نکات را رعایت کرده اند تا به موفقیت فعلیشان رسیده اند.

در مقاله راه موفقیت به برخی از مهم ترین تکنیک هایی اشاره کرده ایم که عمل به آن ها می‌تواند تا حدی از سختی های این مسیر کم کند و راحت تر به موفقیت و اهداف خود برسیم. پیشنهاد می‌کنم حتماً آن مقله را هم مطالعه کنید.

پس نکته مهمی که باید به آن توجه کنیم این است که هیچ وقت، ظاهر زندگی دیگران را با باطن زندگی خود مقایسه نکنیم. برای رسیدن به هر چیزی مخصوصاً موفقیت ، به تلاش و پشتکار لازم است و هیچ رمز و رازی در کار نیست.

به جای راز موفقیت از انسان های موفق الگو بگیرید
به جای راز موفقیت از انسان های موفق الگو بگیرید

3. رسیدن به موفقیت برایمان سخت است

بله درست است، ما برای رسیدن به هر هدفی در زندگی، باید سختی بکشیم و برای آن تلاش کنیم. رسیدن به موفقیت هم سخت است اما نشدنی نیست. باید این سختی را به جان بخریم تا در نهایت به آن برسیم.

اگر دقت کرده باشید موفقیت هایی که یک شبه به دست می‌آیند و باد آورده هستند، به زودی هم از بین می‌‎روند و برایمان باقی نمی‌مانند. باز هم تکرار می‌کنم که موفقیت هیچ راه دیگری جز تلاش و پشتکار ندارد.

پس حواسمان باشد که به خاطر فرار از سختی های مسیر موفقیت، دنبال راه های یک شبه و رمز و راز نباشیم.

راز موفقیت وجود ندارد، بلکه موفقیت بر روی ستون های شکست شکل می‌گیرد

4. به موفقیت علاقه داریم

دلیل چهارم و آخر این که چرا دنبال راز موفقیت می‌گردیم، این است که در وجود همه ما انسان ها، علاقه زیادی برای رسیدن به موفقیت موج می‌زند و به شدت دوست داریم به آن برسیم.

همین علاقه زیاد باعث می‌شود دنبال راه های یک شبه به موفقیت رسیدن و رمز و راز برای آن باشیم تا بتوانیم خیلی سریع به آن برسیم.

موفقیت نصیب تعداد کمی از افراد می‌شود - راز موفقیت

راز موفقیت چیست ؟

تا به حال به معنای خود کلمه راز دقت کرده اید؟

در فرهنگ های لغت راز را این طور معنا کردند: رمز، سِر و آن چیزی که انسان ها نباید بدانند. یعنی آن چیزی که باید در دلت نهفته بماند و قرار نیست عمومی منتشر شود.

حالا با توجه به معنای راز، می‌توانیم بگوییم که وقتی به مسئله بالا بردن سطح انگیزه و انرژی و قدم برداشتن در مسائل موفقیت های درسی و شغلی و خانوادگی دقت می‌کنیم، می‌بینیم این مسائل چیزی نیست که نیاز به رمز و راز داشته باشد. یا درست تر بهتان بگویم، اصلاً رمز و رازی وجود ندارد.

یک  سری از افراد هم از این ویژگی مغز ما استفاده می‌کنند و مسائل کلاس هایشان را با عنوان رمز و راز و آن چیزهایی که ما می‌دانیم و شما نمی‌دانید و با دانستنش می‌خواهید به موفقیت برسید و یک شبه می‌توانید خیلی از اتفاقات خوب را برای خودتان رقم بزنید بازگو می‌کنند.

اما دقت داشته باشید که خیلی از بزرگانی که در مسیر موفقیت های شغلی و تحصیلی و حتی خانوادگی قدم برداشتند، می‌گویند موفقیت بیشتر از اینکه نیاز به رمز و راز داشته باشد، به پشتکار و در مسیر درست حرکت کردن نیاز دارد.

راز موفقیت وجود ندارد، شما فقط باید پشتکار داشته باشید

پشتکار، راز موفقیت در زندگی و کار

خیلی از افراد، فکر می‌کنند منظور ما از پشتکار این است که فقط باید تلاش کنند و در صورت داشتن آن، دیگر هیچ استراحت و تفریحی در زندگیشان نخواهد بود. یعنی تقریباً برنامه روزانه ای مطابق برنامه زیر را تصور می‌کنند.

 1. ساعت 5 صبح از خواب بیدار شوند
 2. به ورزش صبح گاهی بروند
 3. روز خود را با مطالعه آغاز کنند
 4. به محل کارشان بروند و همین طور مدام کار کنند تا انتهای شب که دوباره بخوابند و فردا دوباره همین برنامه را از سر بگیرند.

اگر واقعاً پشتکار این شکلی است، من هم موافقم! اصلاً بهتر است به همین مدل زندگی کردن خود ادامه دهیم. اصلاً زندگی که در آن تفریح و استراحت نباشد و فقط کار کنیم که زندگی نمی‌شود!

منظور ما از پشتکار این است که یک هدفی را برای خودمان در نظر بگیریم و همه برنامه های زندگیمان را طبق آن هدف تنظیم کنیم. برایان تریسی ، سخنران و نویسنده بزرگ کانادایی درباره رابطه اهداف و پشتکار می‌گوید:

فقط 3 درصد مردم دنیا یک هدفی دارند و دارند برای آن هدف تلاش می‌کنند.

این یعنی دقیقاً همان پشتکار. زمانی که ما این پشتکار را در زندگیمان داشته باشیم، قطعاً به موفقیت و هدفمان خواهیم رسید و نیازی به رمز و راز موفقیت نداریم. در غیر این صورت باید قید موفقیت را بزنیم. اگر می‌خواهید پشتکار خود را به صورت حیرت انگیزی تقویت کنید و با چند تکنیک ساده و کاربردی مثل افراد موفق دنیا با پشتکار عمل کنید، پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله چگونه پشتکار داشته باشیم را هم مطالعه کنید.

جمله برایان تریسی در رابطه با راز موفقیت

پس برای موفقیت باید چه کار کنیم؟

پس ما یاد گرفتیم، برای این که انرژیمان را در بالا ترین سطح ممکن قرار دهیم و در مسیر موفقیت با سرعت بالا حرکت کنیم، نیاز به هیچ رمز و راز خاصی نداریم. چون اصلاً موفقیت رمز و راز خاصی ندارد که بخواهیم آن ها را پیدا کنیم. فقط باید در انجام دادن تکنیک ها و ویژگی هایی مانند ویژگی های پایین پشتکار بالایی داشته باشیم تا به موفقیت برسیم.

 1. باور داشته باشیم می‌توانیم موفق شویم
 2. در مسیر استعداد و علایقمان حرکت کنیم
 3. خودمان را مدام ارزیابی کنیم
 4. عملگرا باشیم (یعنی فقط فکر نکنیم، بلکه تصمیم هایی بگیریم و به آن ها هم به خوبی عمل کنیم.)
 5. برای خودمان هدف مشخص تعیین کنیم

به علت اهمیت بالای این موضوع، به شما پیشنهاد می‌کنم مقاله ویژگی های افراد موفق را هم مطالعه کنید تا بدانید دقیقاً چه ویژگی هایی می‌توانند موفقیت ما را تضمین کنند.

به جای راز موفقیت ، به دنبال بهترین راه برای رسیدن به موفقیت باشید
به جای راز موفقیت ، به دنبال بهترین راه برای رسیدن به موفقیت باشید

راز موفقیت تحصیلی

تا به اینجا سعی کردیم راز موفقیت در همه جوانب زندگی را بررسی کنیم و برای آن راهکارهایی پیشنهاد دهیم. یعنی پس از راز موفقیت در کار و زندگی، نوبت به این می‌رسد که راه هایی بیان کنیم برای این که بتوانید در تحصیل هم به موفقیت های بالایی دست پیدا کنید. البته در ادامه هم به راز موفقیت ذهن اشاره خواهیم کرد.

برای موفقیت در درس و تحصیل و حتی قبولی در کنکور، باید علاوه بر عمل به نکاتی که بالاتر گفتیم و البته تلاش زیاد، برخی نکات مهم دیگر را هم را هم حتماً رعایت کنید تا در نهایت به هدف خود برسید. این نکات فوق العاده مهم را در چندین مقاله برای شما معرفی کرده ایم که می‌توان مهم ترین و بهترین آن ها را، مقاله راز موفقیت در کنکور دانست. چرا که اگر به تمامی آن نکات عمل کنید و گام به گام همراه آن مقاله پیش بیاید، نه تنها در کنکور به موفقیت خواهید رسید، بلکه می‌توانید در هر پایه تحصیلی که هستید، موفقیت را از همیشه به خودتان نزدیک تر ببینید. یعنی آن مقاله فقط مخصوص کنکوری ها نیست و هر دانش آموزی می‌تواند برای موفقیت تحصیلی از نکات آن استفاده کند. پس پیشنهاد می‌کنم حتماً سری هم به آن مطلب بزنید.

اما در ادامه به 5 مورد از مهم ترین رازها یا بهتر است بگویم راهکارهای موفقیت تحصیلی اشاره می‌کنیم.

 • هدف خود را دقیقاً از موفقیت تحصیلی مشخص کنید
 • برای آن هدف به صورت گام به گام برنامه ریزی کنید
 • نگذارید درس هایتان دقیقه نودی باشند!
 • باور مثبت و ذهنی آرام داشته باشید
 • روش های مطالعه موثر را یاد بگیرید
راز موفقیت تحصیلی این است که هدف دقیقی مشخص کنیم و برای آن برنامه ریزی داشته باشیم
راز موفقیت تحصیلی این است که هدف دقیقی مشخص کنیم و برای آن برنامه ریزی داشته باشیم

راز موفقیت ذهن

امیدوارم با استفاده از نکاتی که در این کلیپ و این مقاله یاد گرفتید، راه موفقیت از همیشه برایتان هموارتر شده باشد و مسیر درست رسیدن به آن را یاد گرفته باشید.

در انتها این نکته را به شما بگویم که یکی دیگر از مهم ترین رازهای موفقیت، این است که ذهن خود را آماده موفقیت کنید و باور کنید که می‌توانید به هدف خود برسید. شک نکنید اگر این اتفاق برای شما بیفتد قطعاً نتایج بسیار خوبی خواهید گرفت و موفقیت در انتظارتان خواهد بود.

خبر خوبی که در انتها برایتان دارم این است که ما مقاله دیگری برایتان آماده کرده ایم که در آن نقشه راه موفقیت بزرگان دنیا را بررسی کرده و با عمل به گام های ساده اما کاربردی که در آن نام برده و توضیح داده ایم، دیگر نمی‌توانید به موفقیت نرسید! پس پیشنهاد می‌کنم همین حالا با کلیک روی کلمه موفقیت آن مقاله را هم مطالعه کنید.

امیدوارم روی قله های موفقیت ببینمتان…

راستی، اگر درباره موفقیت و رمز و رازهای آن نکات دیگری می‌دانید خوشحال می‌شویم در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.


 1. بانو ملیحه کاویانی

  سلام
  با تشکر از مقاله، خیلی خیلی عالی و کاربردی بود.
  بله شما درست میفرمایید اصل موفقیت اول از همه پشتکار بالا با تلاش فراوان و همچنین صبوری و عدم خستگی می باشد.
  البته که تکنیک 5 دقیقه، تکنیک 5 ثانیه، قدرت تجسم و قدرت شکرگزاری هم به شدت اثربخش و کارامد می باشد.
  به امید موفقیت های هرچه بیشتر برای تیم گام برتر و تک تک عزیزانی که در این دوره شرکت دارند.
  با تشکر از زحمات شما

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام. وقتتون بخیر

   بله حتما همه این تکنیک ها فوق العاده موثر هستند و خب علاوه بر تلاش فراوان باید راه درستی رو هم در پیش بگیریم که به اهداف خودمون و موفقیت برسیم.

   ممنون از نظر شما. موفق باشید

 2. فیروزه حاجی قنبری

  موفقیت فقط پیش روی.پیشرفت یعنی چی؟یعنی پیش روی کردن،یعنی به جلو حرکت کردن.هر روز باید قدمی برداشت و باید باید این پیشروی با مقایسه خودمون باشه تا دلگرم بشیم نه دیگران.وقتی به جلو حرکت می کنیم،قانون شتاب پیش میاد.یعنی کم کم یک قدم تو خود به خود به اندازه ده قدم کارایی داره.مثل گاز ماشین.اول مدام گاز میدی سرعت بگیره،بعد که دنده رو عوض می کنی،خیلی راحت سرعت می گیره.اول باید خودت گاز بدی،بعد عوامل دیگه مثل اون دنده میاد به کمکت و سرعتت رو افزایش می ده

  پاسخ دادن
  1. مثال خوبی بود
   ممنون از شما خانم قنبری عزیز
   موفق و سربلند باشید

 3. الهه ابراهیمی

  البته بیشتر اوقات اطرافیان هستند که میگن تو نمیتونی واز این قبیل کلمات استفاده میکنند و باعث میشن انرژی های منفی بیاد سراغمون و حال هیچ کاری رو نداشته باشیم…موفقیت رازی نداره فقط حوصله میخوادوصبر و پشتکار…

  پاسخ دادن
 4. صغری تیموری

  فقط باتلاش کردن میتونیم به موفقیت برسیم

  پاسخ دادن
  1. ممنون از شما کاربر گرامی

 5. ام لیلا احمدی

  ان شاءلله که با راهنمایی شما و بهره بردن از دوره گام برتر بتونیم با استفاده از این تکنیکها از رمز و راز بی نیاز باشیم .
  با تشکر

  پاسخ دادن
  1. سپاس گزارم

 6. سمیه تیموری

  موفقیت پشتکار و سرسختی است و راز و رمزی ندارد.
  ان شاء الله به یاری خداوند به موفقیت برسیم.

  پاسخ دادن
  1. لطف خدا و صد البته اراده و پشتکار خودتون
   ممنون از شما

 7. فرهان

  سلام، (موفقیت بیشتر از اینکه نیاز به رمز و راز داشته باشه، به پشتکار و تو مسیر درست حرکت کردن نیاز داره). سپاس فراوان از مطالب خوبی که هر روز در اختیارمون میذارید.

  پاسخ دادن
  1. کاربر گرامی سلام
   کاملا درسته
   براتون آرزوی موفقیت دارم
   ممنون از همراهی گرم شما

 8. پریزاد

  سلام موفقیت ساده ست به شرطی که هر روز قدمی به سمتش برداریم.کم کم راه برامون هموار میشه و بهش میرسیم.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   بله ، همون جمله معروف تکرار لجوجانه کار های ساده
   موفق و سربلند باشید

 9. منیرسادات حسینی

  داشتن پشتکار، همراه با یک راهنمای خوب حتما موفقیت را به همراه دارد.سپاس از شما همراه خوب

  پاسخ دادن
  1. سپاس از همراهی شما کاربر عزیز

 10. nematiF

  درود بر شمااااا☺

  دیقاا مطالبی رو ک توی مقالتووون اوردین عین واقعیته و درسته?

  و پشتکاااار اصلیترررین کلید واژه ی موفقیته ?‍♀️

  پاسخ دادن
  1. سپاس گزارم
   براتون بهترین آرزوها رو خواستارم

 11. کیانمهر

  سلام به نظرمن همون طور که توکلیپهای دیگه هم بودثابت قدم بودن خیلی مهم هست واینکه برای رسیدن به موفقیت هیچ چیزی تورو ناامید نکنه

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما

 12. رقیه کریمی

  سلام در خانواده ای بزرگ شدم که همش بهم گفتن میتونی نمیشه … ولی من با پشتکاری که داشتم به یاری خدا به خیلی از موفقیتها رسیدم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خیلی خوبه که به حرف اطرافیانتون توجهی نمی کنید و به خودتون ایمان دارید
   پر انرژی رو به جلو حرکت کنید
   موفق و سربلند باشید

 13. سمیه قریشی

  موفقیت راز نمی خواهد فقط یه برنامه ریزی میخواد که یه سری کارای ساده رو به صورت روتین تکرار کنی اون موقع میبینی که هم انجام دادنشون راحته و هم نتیجش شیرین

  پاسخ دادن
  1. سپاس از نظر شما کاربر گرامی

 14. حمیده

  سلام یاداوری در همه جنبه های زندگی لازم است و در موفقیت هم بهتر است مرتب داشتن پشتکار را به خودمان یاداوری کنیم تا یادمان نرود

  پاسخ دادن
  1. سلام
   با نظرتون موافقم
   ممنون از همراهی شما

 15. صفری

  سلام
  بله بنظرم رمز موفقیت هر کاری قرار گرفتن در مسیر درست ،داشتن پشتکار و صبوری کردن ، توکل ،تجسم چشم انداز رسیدن ب هدف و یاد گرفتن تکنیک های موفقیت هستن ک راه رسیدن به هدف رو تسریع میکنند.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   نتیجه گیری خوبیه
   موفق باشید
   ممنون از شما

 16. Pariya_amirpor

  سلام بله واقعا درسته موفقیت هیچ رمز و رازی نداره فقط و فقط باید کاراهای خیلی خیلی ساده رو تبدسل به عادت بکنیم تا بتونیم به موفقیت برسیم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   متشکرم

 17. hajali

  سلام
  خداقوت خیلی مفید بود
  ممنونم

  پاسخ دادن
 18. مهدوی

  سلام .خیلی خوب بود .علاوه بر پیشتکار وتکنیک پنج دقیقه به مهارت های دیگه لازم هست لطفا اون هم به ما یاد بدید.ممنون

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ما تا آخر مسیر و یاد گرفتن این مهارت های کنارتون هستیم
   ممنون از همراهی شما

 19. رقیه کریمی

  سلام مطالعه کردم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   متشکرم

 20. سهیلا کریمی

  ممنون ?
  انشاا.. بزودی برسیم به تمرینات عملی .

  پاسخ دادن
  1. ممنون از شما
   موفق باشید

 21. مهدی پاکدامن

  مثل همیشه عالی و آموزنده و کاملا کاربردی بود
  منتظر قسمت بعدیش هستم…
  MP#

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   ممنون از شما
   به زودی قسمت های بعدی منتشر خواهد شد…

 22. Mahdi_hoseinnejhad

  چقدر عالی بود…. حتما با قوت به ادامه ساخت شارژ پلاس ادامه بدهید❤️❤️

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   متشکر از نظرتون.
   هدف ما جلب رضایت شماست و حتما به ساخت شارژ پلاس برای جلب رضایت شما ادامه خواهیم داد

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --