زندگینامه شهید چمران

از شهید مصطفی چمران، به عنوان یکی از موفق‌ترین افراد روی زمین می‌توان یاد کرد. کسی که رتبه 15 کنکور سراسری را آورد. کسی که از بهترین دانشگاه‌های کالیفرنیا و تگزاس دعوت نامه گرفت و با نمرات خیلی بالا دکترا گرفت. کسی که سازمان ناسا آرزوی داشتن آن را داشت. دکتر چمران کاندیدای جایزه نوبل شده بود، اما چون در راه اسلام نبود، همه پل‌های پشت سرش را خراب کرد و به خدمت در راه اسلام پرداخت. زندگی نامه شهید چمران مملوء از پستی بلندی‌هایی است که هر یک از آن‌ها درسی است اگر آن‌ها را یاد بگیریم، می‌تواند هم ما را در این دنیا و در آن دنیا به موفقیت برساند. پس تا انتها همراه درس‌هایی از زندگینامه شهید چمران باشید.

 • کودکی شهید چمران
 • مدرسه نیکویی
 • راز موفقیت شهید چمران
 • شهید چمران چطور به دانشگاه رفت؟
 • استعداد طلایی شهید چمران
 • از بیست بالاتر
 • یک مدرک کافی نیست
 • خصوصیات اخلاقی شهید چمران
 • خلاصه زندگینامه شهید چمران
زندگی نامه شهید مصطفی چمران
زندگی نامه شهید مصطفی چمران

کودکی شهید چمران

آقا سید مصطفی چمران ساوه‌ای، متولد دهم مهر ماه سال 1311 از بچه‌های محله 15 خرداد بود. شاید از خودتان بپرسد چرا ساوه‌ای؟ جواب جالبی دارد. حاج حسن چمران، پدر بزرگوار شهید چمران در روستایی نزدیک ساوه زندگی می‌کرد و وقتی که دید در آنجا نمی‌تواند درآمد خوبی داشته باشد به تهران آمد تا زندگی بهتری را برای فرزندانش بسازد. به هر حال آن‌ها در تهران بودند و مصطفی دوران کودکی خودش را در آن محل سپری کرد.

مصطفی چمران از همان کودکی در مکتب اسلام بزرگ شد و همیشه در جلسات قرآن شرکت می‌کرد. این جلسات آتقدری در روحیه او تأثیر داشتند که شهید چمران خیلی به درس خودش توجه کرد و بعداً در آمریکا دست به اعتراضات بزرگی که خیلی از آزاده‌خوان د جای جای جهان جرأت انجام دادن آن را نداشتند. خلاصه که مکتب نسنان ساز اسلام، چمران را به مسیر راست هدایت کرد باعث موفقیت‌های بزرگ او شد.

زندگی نامه شهید مصطفی چمران-تقوا
زندگی نامه شهید مصطفی چمران-تقوا

مدرسه مصطفی چمران

حاج مصطفی دوران بتدایی و کودکی خودش را در مدرسه انتصاریه گذراند. شاید فکر کنید با آوازه‌ای که از چمران شنیده‌اید، او باید از همان اول بچه‌ای بوده که همه نمراتش 20 بوده است. اما اصلاً اینطور نیست. شهید مصطفی چمران زیاد مدرسه را جدی نمی‌گرفت و برایش مهم نبود که چه نمره‌ای می‌گیرید. مدتی از دوران ابتدایی نمی‌گذشت که چمران در یکی از جلسات قرآن فهمید که گرفتن نمره خوب، خودش یک جلوه زیبا و قشنگ برای اسلام است.

کلاس‌هایی که شهید مصطفی چمران در آن‌ها شرکت می‌کرد به او یاد داده بود که مسلمانان در همه جنبه‌ها باید بدرخشند. چه علمی و چه معنوی. مسلمانان اگر در علم این دنیا ندرخشند، غیر ممکن است که دیگران چهره واقعی دین اسلام را ببیند. همانطور که گفتم، چمران دوست داشت که باورهای خودش را به کل جهان نسان بدهد و زیبایی‌های آن را برای دیگران آشکار. هدف بزرگی بود، اما آیا واقعاً چمران پتانسیل این را دارد که بتواند به مدارج بزرگ علمی برسد.

خب، وقتی آدم هدفی داشته باشد که بخواهد به آن برسد، برای رسیدن به آن دست به هر کاری می‌زند. هر چیزی که داشته باشد فدا می‌کند تا به آن برسد. حاج مصطفی هم همین کار را کرد تا توانست به مدارس مدارج بالایی مثل البرز و دارالفنون راه پیدا کند. آنقدر تلاش کرد تا با درس خواندن خود بتواند برای اسلام موفقیت آفرین باشد. خب، شهید هدف اصلی‌اش که تلیغ دین اسلام بود را پیدا کرد و تا پا جان برای آن ایستاد. اگر شما هم می‌خواهید هدفی را پیدا کنید که با آن به مدارج بالایی در زندگی برسید، حتماً مطالعه‌ای بر روی مقاله شیوه هدف گذاری در زندگی داشته باشید. این هدف همان حلقه گم شده‌ای است که فرق بین چمران‌ها با بقیه را مشخص می‌کند.  

زندگی نامه شهید مصطفی چمران-مدرسه ابتدایی
زندگی نامه شهید مصطفی چمران-مدرسه ابتدایی

راز موفقیت شهید چمران

همانطور که گفتیم، آقا مصطفی چمران هدف خودش را انتخاب کرده بود و حال وقت آن رسید بود که به آن عمل کند. که دکتر چمران هدف خودش را پیدا کرد. پس سخت و حساب شما تلاش کرد به هدف خودش برسد. در درجات اول، موفق شد که به مدارس دارالفنون و البرز راه پیدا کند. مدارسی که معمولاً نخبگان در آن درس می‌خوانند و از شهرت و آوازه خواستی برخوردار هستند.

با ورود شهید مصطفی چمران به آن مدرسه، او توانست پایه ریاضیات خود را خیلی قوی کند. در طی همان دوره دبیرستان تصمیم گرفت که وارد یکی از شاخه‎‌های رشته ریاضی شود. تلاش‌های شبانه روزی و پشتکار زیاد، باعث شد که او کنکور خودش را به بهترین نحوه بدهد و بتواند رتبه 15 کنکور سراسری را به دست آورد و در رشته مهندسی الکترومانیک در دانشکده فنی تهران شروع به تحصیل کند. خب، مدیریت بحران کنکور کار خیلی مشکلی است.

همانطور که دیدید، خود شهید هم از سد کنکور رد شد تا توانست به موفقیت‌های بزرگ در زمینه‌های دیگر برسد. شرایط کنکور را هیچ طوری نمی‌توان شرایط آن را شبیه سازی کرد. چرا که برای کنکور هیچ جبرانی وجود ندارد. خب برای این که شما هم مثل این شهید والا مقام بتوانید در آزمون مهمی مثل کنکور به موفقیت برسید، برای شما مقاله‌ای را آماده کرده‌ایم که با انجام تکنیک‌های آن سر جلسه کنکور به آرامش می‌رسید. برای این که این مقاله را بخوانید، کافی است که بر روی راه های موفقیت در کنکور کلیک کنید.  

زندگی نامه شهید مصطفی چمران-فزیک پلاسما
زندگی نامه شهید مصطفی چمران-فزیک پلاسما

شهید چمران چطور به دانشگاه رفت؟

دکتر چمران در رشته مهندسی الکترومانیک تحصیل می‌کرد، رشته‌ای که کمتر کسی قادر به فهمیدن مطالب آن بود. اما مصطفی تصمیم گرفته بود که غیر ممکن‌ها را ممکن کند. پس در همان رشته کارهایی را به نمایش گذاشت که دیگران مبهوت ماندند. کار چمران آنقدر خوب بود که مورد توجه غربی‌ها قرار گرفت و از طرف دانشگاه تگزاس ای اند ام به او نامه‌ای زده شد که در آن دانشگاه قبول شده و دولت او را بورسیه می‌کند. این که بورسیه شد بود اتفاق خیلی خوبی بود، اما شهید مصطفی چمران اصلاً دوست نداشت که به آمریکا برود. آنجا با روحیات او سازگار نبود و علاقه‌ای هم به رفتن نداشت.

اما از طرفی دیگر می‌خواست به هدف اصلی خودش برسد، هدفی که سالیان سال برای آن تلاش کرده بود. حالا فرصتی پیش آمده بود که آن را جهانی کند. او از یک سو باید دنبال هدفش می‌رفت و از سوی دیگر می‌خواست خودش را در مسیری که هست حفظ کند. 

درنهایت آقا مصطفی دانشگاه رفتن را انتخاب کرد، چرا که با هدف او مرتبط است. از سوی دیگر به او کمک می‌کرد مسیری را که می‌خواست در آن بماند را در کشورهای دیگر ترویج دهد. پس بعد از کلی جنگ و دعوا تصمیم گرفت که چمدان‌هایش را ببندد و عازم آمریکا شود. 

زندگی نامه شهید مصطفی چمران-فقر
زندگی نامه شهید مصطفی چمران-فقر

استعداد زیاد شهید چمران

واقعاً مگر جوانی با این همه استعداد می‌تواند وجود داشته باشد. بعد از هنرنمایی مصطفی چمران در کنکور سال 1332، کوله بار سفر خودش را به سوی آمریکا بست و به دانشگاه تگزاس ای اند ام رفت و در رشته مهندسی برق شروع به تحصیل کرد. اکثر افرادی که در دانشگاه درس می‌خوانند، مهندسی برق را یکی از سخت‌ترین رشته‌های دانشگاهی می‌دانند. هیولایی که هر کسی حتی در کشورهای خارجی هم از رفت سمت آن ترس دارد. اما همانطور که گفتیم، هدف چمران از بزرگ‌تر از این حرف‌ها بود و تحصیل کردن در این رشته‌ها تازه شروع کار او بود.

شهید مصطفی چمران بعد از این که تحصیلات خود در دانشگاه ای اند ام تگزاس به پایان رساند، برای گرفتن مدرک دکترا به دانشگاه برکلی کالیفرنیا رفت و در رشته فیزیک پلاسما مشغول به درس خواندن شد. آقا مصطفی در آنجا هم گرد و خاک به پا کرد و ایده‌های شگفت انگیزی را به اساتید دانشگاه ارائه داد. به طوری که پایان نامه او ، مرجع دو مقاله علمی در همان رشته شد. همین کارنامه درخشان او باعث شد که آزمایشگاه‌هایی مثل جت ناسا و آزمایشگاه بل او را به استخدام خود در بیاورند آزمایشگاه‌هایی که هر یک از آن‌ها در زمینه تکنولوژی و فناوری بسیار پیشرفته هستند.

زندگی نامه شهید مصطفی چمران-ای اند ام
زندگی نامه شهید مصطفی چمران-ای اند ام

از بیست بالاتر

در این قسمت از بیوگرافی شهید چمران می‌خواهم به داستانی اشاره کنم که کمتر کسی آن را شنیده است داستانی که در رابطه پایان نامه او در رشته برق است. پایان نامه‌ای که زبانزد اساتید دانشگاه شد. بهتر است که پر حرفی نکنم و داستان را برای شما بگویم.

” لحظه ارائه او فرا رسیده بود، مثل همیشه با لباس‌های غیر رسمی و گشاد به صحنه آمد. وقتی داشت ارائه می‌داد، درخشش خاصی در چشمانش بود. درخششی که چشمان اساتید را کور کرده بود، سخنان او مثل قطرات باران، به دل صدف‌های اردیبهشتی می‌نشست و مروارید می‌شد. وقتی که ارائه خودش را به پایان رساند، همه اساتید و حضار به افتخار او بلند شدند و دست زدند. بعد از این که نشستند، نوبت بخش نمرات شد. اساتید مانده بودند که واقعاً چه کار در حق او کنند که حق او باشد. همه در حال فکر کردن بودند که ناگهان یک از اساتید گفت:((تو آنقدر خوب بودی که واقعاً حیف است به 20 شوی، پس من نمره 22 را به شما می‌دهم.))”

زندگی نامه شهید مصطفی چمران-جبهه
زندگی نامه شهید مصطفی چمران-جبهه

خصوصیات اخلاقی شهید چمران

از مهم‌ترین خصوصیاتی که شهید چمران در زندگی خود داشت می‌توان به تواضع، مهارت تصمیم گیری مناسب، فروتنی و آزاده خواهی اشاره کرد.

چمران آزاده خواه بود چون نگذاشت کسی به او زور بگوید، درست مثل زمان دانشگاه. وقتی که در دانشگاه تگزاس درس می‌خواند یکی از اساتید گفته بود هر کسی که کروات بزند 2 نمره می‌گیرد. یعنی امتحان را از 18 حساب می‌کرد و 2 نمره برای ظاهر در نظر گرفته بود. همه می‌دانستند که منظور استاد با چمران بود. خلاصه، روز ارائه رسید و چمران مثل همیشه با لباس‌های گشاد و بدون کروات بر سر صحنه حاضر شد. خیلی خوب مطالب خود را ارئه کرد و درنهایت نمره 18 کامل را گرفت. نمره‌ای که بالاترین نمره کلاس شد. چمران مثل همیشه نگذاشت که کسی به او زور بگوید و  او را از مسیرش منحرف کند.

شهید مصطفی چمران متواضع بود چون برای این که بتواند به مسلمانان جهان کمک کند، تمام پل‌های پشت سرش در دنیای علم و تکنولوژی را خراب کرد به جنگ با ظالمان دنیا پرداخت.

اصلاً برای این که بهتر بتوانید چیزهایی را که می‌گویم درک کنید. به جنبش‌هایی که در کشورهای مختلف به راه انداخته است نگاه کنید. جنبش‌هایی که تنها رهبرانی مثل گاندی، موسی صدر و نلسون ماندلا با آن همه تجربه بعد از سال‌ها توانستند به راه بیندازند. پس کارهای او را ببینید تا در‌س‌های نهفته در آن را یاد بگیرید.

راستی، اصلاً فراموش کردم که از مهم‌ترین خصوصیت شهید برای شما بگویم. وقتی که زندگینامه شهید چمران را برای شما می‌نوشتم، به این نتیجه رسیدم که مطالعه بسیار زیاد باعث شد که چمران به سطح بالایی از عرفان برسد. همیشه دنبال علم بود و هیچ وقت کتاب را زمین نمی‌گذاشت. امیدوارم که شما هم خودتان را اینطور تقویت کنید.

شهید چمران در آمریکا

مصطفی چمران به خاطر تحصیل و بورسیه شدن به آمریکا آمد و در آنجا مشغول به کار شد، البته او در آمریکا هم دست از سیاست برنداشته بود و مدام اخبار سیاسی ایران را دنبال می‌کرد. انی روحیه سیاسی و انتقلابی او باعث شده بد که جنبش‌هایی در آمریکا انجام دهد که از هم‌ترنی آن‌ها می‌تان به داستان تجمع سامان ملل اشاره کرد.

داستان از این قرار بود که ایرانیان تصمیم گرفته بودند بروند و در عبادتگاه سازمان ملل بست بشینند. این عبادتگاه ترکیبی از مسجد و کلیسا بود و برخی از رهگذران در آن‌جا برای چند لحظه‌ای می‌ایستادند و با خدای خود راز و نیاز می‌کردند. دوازده ایرانی تصمیم گرفتند تا در آن‌جا به نشانه اعتراض بنشینند. پس از مدتی توجه مأموران امنیتی سازمان به ایرانیان جلب شد.

چرا که آن‌ها بیش‌تر از حد معمول در آن عبادتگاه نشسته بودند. وقتی که مأموران به داخل عبادتگاه آمدند، به ایرانیان دستور دادند که از آن‌جا خارج شوند و محل را فوراً ترک کنند. اما همانطور که آن‌ها با هم توافق کرده بودند به حرف‌ها توجه نکردند و گفتند: ((ما تا وقتی که دبیر کل سازمان ملل را نبینیم از جای خودمان تکان نمی‌خوریم!))

از طرف دیگر، عده‌ای از دانشجویان نیز رو به روی سازمان ملل به اعتراض از رژیم شاهنشاهی ایران تجمع کرده بودند. این تجمع دانشجویان نظر بسیاری از خبرنگاران را جلب کرد و آن‌ها را به آن‌‍ جا کشاند. در همین حال، مأموران سازمان ملل با ایرانیانی که در عبادتگاه نشسته بودند، به طرز خیلی بدی رفتار کردند و آن‌ها را کشان کشان به بیرون محوطه سازمان ملل راندند. جالبه که همه این اتفاقاتی که افتاد، توسط خبرنگاران در سراسر آمریکا بخش شد و به مردم نشان داد که پشت پرده سازمان ملل چه چهره‌های پلیدی خوابیده است.

شهید چمران در مصر

پس از مدتی کار در آمریکا و اتفاق افتادن قیام پانزده خرداد در تهران، مصطفی به همراه خسرو قشقایی به مصر رفت و در آنجا مشغول به آموزش در دوره‌های چریکی شد، دوره‌هایی طاقت فرسا که عرق مسافرانش را در می‌آورد و آن‌ها را به شدت خسته می‌کرد. به طور کلی کمتر کسی می‌توانست در آن جا طاقت بیاورد و نمره خوبی به دست آورد. اما مصطفی مرد روزهای سخت بود و مثل دوران دانشگاهش، در آنجا م درخشید.

ابو یاسر، یکی از دوستان معروف مصطفی چمران از او پرسید:((چرا به مصر سفر کرده‌ای، تو که در آمریکا همه چیز داشتی و می‌توانستی زندگی خیلی خوبی برای خودت بسازی. واقعاً دلیل آمدنت چیست؟))

در جواب این سؤال چمران گفت: (( من به مصر آمدم که در پیشرفت صنایع آمریکا سهیم نباشم، به مصر آمدم تا به برادران مسلمان خودم کمک کنم و باعث پیشرفت آن‌ها شوم.))

از این جواب‌ها در زندگینامه شهید چمران کم نیست، جواب‌هایی که به خاطر سطح بالای او در عارفانی او به ذهنش می‌رسید. یادتان هست که در قسمت خصوصیات شهید چمران به شما گفتم زیاد مطالعه می‌کرد.

زندگی نامه شهید مصطفی چمران-عکس چمران
زندگی نامه شهید مصطفی چمران-عکس چمران

شهید چمران در لبنان

در سال 1350 دکتر چمران، آموزش جنگ های نامنظم یا به اصطلاح چیریکی را به صورت کامل دیده بود و می‌توانست به عنوان یکی از فرماندهان جنگی فعالیت کند. در همان سال عازم لبنان شد تا در کنار برادران مسلمانش بجنگد. در آن دوران چمران در کنار موسی صدر(رهبر شیعیان در لبنان) به جنگ با متجاوزان پرداخت. جنگ تأثیرات زیادی را بر روی زندگی چمران داشت. او به خاطر ایستادگی و کمک به برادران مسلمان خودش مجبور شد که خانواده خودش را ترک کند و در کنار خانواده فقرا بایستد. او خودش را خاک پای فقرا می‌دانست.

چمران در لبنان فرمانده مدرسه صنعتی جبل و العمل بود و دانشجویان زیادی را تربیت کرد. به طوری که زندگینامه شهید چمران، پر از درد و رنج‌هایی است که در مقابله با اسرائیل انجام داده است. درد و رنج‌هایی که پایان آن به بیرون راندن اسرائیل ختم شد.  

خلاصه زندگینامه شهید چمران

چمران متولد 10 مهر 1311 در زندگی خود تغییرات بسیرای زیادی را به وجود آورد.

سخنان پایانی شهید چمران در کتاب خدا بود و هیچ کس نبود

اي حيات با تو وداع مي کنم؛ با همه زيبايي هايت، با همه مظاهر جلال و جبروتت، با همه کوه ها وآسمان ها ودرياها وصحراها، با همه وجود وداع مي کنم.

با قلبي سوزان وغم آلود به سوي خداي خود مي روم و از همه چيز چشم مي‌پوشم. اي پاهاي من، مي‌دانم شما چابکيد، مي‌دانم که در همه مسابقه ها گوي سبقت از رقيبان ربوده ايد ، مي دانم فداکاريد، مي دانم که به فرمان من، به سوي شهادت صاعقه وار به حرکت درمي‌آييد، اما من آرزويي بزرگ تر دارم، من مي‌خواهم که شما به بلندي طبع بلندم، به حرکت درآييد، به قدرت اراده آهنينم محکم باشيد، به سرعت تصميمات وطرح هايم سريع باشيد. اين پيکر کوچک ولي سنگين آرزوها ونقشه ها واميدها ومسئوليت ها را، به سرعت، به هر نقطه دلخواه برسانيد. در اين لحظات آخر عمر، آبروي مرا حفظ کنيد.

شما سال هاي دراز به من خدمت کرده ايد، از شما مي‌خواهم که اين آخرين لحظه را به بهترين وجه ادا کنيد. اي پاهاي من، سريع وتوانا باشيد، اي دست هاي من قوي ودقيق باشيد، اي چشمان من تيزبين وهوشيار باشيد، اي قلب من، اين لحظات آخرين را تحمل کن، اي نفس، مرا ضعيف وذليل مگذار، تا چند لحظه بيشتر با قدرت واراده، صبور وتوانا باش. به شما قول مي‌دهم که پس از چند لحظه همه شما در استراحتي عميق وابدي، آرامش خود را براي هميشه بيابيد وتلافي اين عمر خسته کننده واين لحظات سنگين وسخت را دريافت کنيد. من، چند لحظه بعد به شما آرامش مي دهم ….»


نویسنده: محمدرضا شهری
نویسنده: محمدرضا شهری از تیم گام برتر

 

 1. منیر سادات حسینی

  ممنون بسیار عالی بود. فقط حیف که همچین بزرگانی زود از پیش ما رفتند روحش شاد.

  پاسخ دادن
 2. معصومه شاهری

  سلام.جالب بود.ممنون

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما

 3. حمیده فعال فرد

  مقاله بسیار خوبی بود راستش من دوست دارم وقتی بیوگرافی بزرگان را می خوانم ان بیوگرافی کامل و جامع باشد و تمام ابعاد زندگی ان فرد مهم را در برگیرد نه این که فقط به نکاتی از زندگی او اشاره کند که البته همه زندگی را نمی توان در یک مقاله گنجاند ولی مقاله می تواند ما را تشویق کند که برویم و به طور کامل با زندگی بزرگان اشنا شویم

  پاسخ دادن
  1. درسته همینطور که خودتون اشاره کردید تمام زندگی نامه یک فرد را نمی توان در قالب یک مقاله گنجاند
   ممنون از همراهی شما

 4. صفری

  بسیار مقاله عالی و جذابی بود بین زندگی نامه همه بزرگانی که این چند وقت گذاشتید زندگی نامه ی دکتر چمران یک چیز دیگه ای بود.هدف والا و ایمان قلبی قوی و خستگی ناپذیری راز ماندگاری و اسطوره ای شدن ایشون است.

  پاسخ دادن
  1. خوشحالیم براتون مفید بوده
   ممنون از همراهی شما

 5. کیانمهر

  سلام خیلی ممنون بسیار زیبا بود زندگی شهیدچمران

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از حسِ خوب شما

 6. رقیه کریمی

  سلام دکتر چمران واقعا لایق شهید شدن بود . ما به وجود چنین انسانهایی افتخار میکنیم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   بله همینطوره
   ممنون از شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *close-link

در اینستاگرام گام برتر،رایگان آموزش ببینید

close-link