.

شارژ پلاس

جادوی بداهه گویی

حرفه ای سخن بگویید

سخنرانی
بداهه گویی

در یک جمع دوستانه هستید و همه مشغول گپ زدن با همدیگه هستند اما شما فقط نظاره گر هستید و هر چقدر در ذهنتون دنبال موضوعی برای صحبت میگردید، چیزی پیدا نمیکنید .

در یک جلسه کاری مهم بدون هماهنگی قبلی ناگهان از شما خواسته میشه چند کلمه ای برای جمع سخنرانی کنید ، با استرس به دیگران خیره میشید و نمیتونید کلامی بر زبان بیارید.

درباره موضوعی صحبت به میان میاد و شما اطلاعات بسیار زیادی دارید اما نمیدونید چطور باید این اطلاعات رو در اختیار دیگران قرار بدید .

هر یک از ما بارها در چنین موقعیت های آزاردهنده ای گرفتار شدیم و حس سرخوردگی تمام وجودمون رو احاطه کرده. برای اینکه بتونیم از دست این مشکل رهایی پیدا کنیم نیاز نیست کار سختی انجام بشه فقط باید مهارت بداهه گویی رو در خودمون تقویت کنیم .

بداهه گویی یعنی همین که در هر زمان و مکانی که حضور دارید بتونید بدون آمادگی قبلی تمرکز کنید و در مورد موضوعی به سادگی صحبت کنید .

همراه ما باشید تا با چند روش ساده و کاربردی این مهارت ضروری و کاربردی رو فرا بگیرید.

بداهه گویی مهم تر از یک  سخنرانی با آمادگی قبلی

فراموش نکنید اینکه شخصی بتونه در لحظه و بدون آمادگی قبلی صحبت کنه قطعا بسیار مهم ترو سخت تر از زمانی هست که از قبل برای ارائه یک سخنرانی ، چندین ساعت تمرین و تمرکز داشته تا بتونه به بهترین نحو و با موفقیت اون رو اجرا کنه.

فن بیان
جادوی بداهه گویی

با چند تمرین ساده یک بداهه گوی تمام عیار شوید

بداهه گویی یک مهارت هست و هر مهارتی رو میشه به سادگی با انجام تمرینات منظم در وجود خود تقویت کنید و نیاز به نبوغ یا استعداد خاصی ندارید . پس وقتش رسیده که دست به کار بشید و مهارت جدیدی رو فرا بگیرید که قطعا به شما حس خوب و اعتماد بنفس بالایی خواهد داد.

* یک ذهن آرام برای تبدیل شدن به یک بداهه گوی حرفه ای

تا به حال به این نکته توجه کردید؟ا فرادی که به خوبی صحبت میکنند ، معمولا افرادی هستند که آرامش خاصی در وجود آن ها موج میزنه.

علت واضح هست . چون این افراد ذهن آرامی دارند. کسی که در هر لحظه هزاران مشغله ذهنی داره و پراز اضطراب و نگرانی هست ، قطعا نمیتونه به خوبی و با تمرکز بالا در جمع صحبت کنه و مدام سررشته کلام از دستش خارج میشه.

برای اینکه بتونید کمی از دست دغدغه های ذهنی رهایی پیدا کنید و آرامش بیشتری داشته باشید ، یکی از بهترین روش ها گوش دادن به موسیقی های آرامش بخش هست .سعی کنید هر روز این نکته رو جزو برنامه روزانه خودتون قرار بدید تا کمی از فشار عصبی ناشی از مشکلات روزمره کاسته بشه .

ذهن
آرامش ذهن
* بالابردن سطح اطلاعات عمومی یک قدم مهم در مهارت بداهه گویی

سعی کنید تا جایی که ممکن هست از روش های مختلف مثل مطالعه، سطح اطلاعات عمومی خودتون رو بالا ببرید و در زمینه های مختلف کسب آگاهی کنید .بالابردن اطلاعات باعث میشه به سادگی بتونید در بحث ها شرکت کنید و همینطور باعث افزایش دایره لغات شما میشه و کلمات جدیدتری رو فرا خواهید گرفت .

* از قبل سوالات احتمالی را طرح کنید و به آنها پاسخ دهید

سعی کنید در حوزه تخصصی خود همیشه سوال های احتمالی که ممکن است دیگران از شما بپرسند ، از قبل طرح کنید و برای آنها پاسخ هایی داشته باشید . با این روش همیشه یک آمادگی نسبی خواهید داشت .

حتماً بخوانید: اشتباه هدفگذاری

* ایجاد ارتباط بین موضوعات برای تقویت بداهه گویی

سعی کنید تفاوت میان اشیاء مشابه یا موضوعات مشابه را پیدا کنید و درباره آنها چند خطی برای خودتان و با صدای بلند سخنرانی کنید . به عنوان مثال تفاوت های بین دستمال کاغذی و پارچه ای .

این تمرین به شما کمک میکند تا درک بهتری از مسائل پیرامون خود داشته باشید و با دید بازتری نسبت به موضوعات مختلف سخن بگویید.

با انجام همین تمرینات ساده میتونید تا حد زیادی مهارت بداهه گویی رو در وجود خودتون تقویت کنید .

فراموش نکنید برای بداهه گویی نیاز نیست دنبال موضوعات خیلی عجیب و پیچیده باشید، هر چیزی که در اطراف خودتون مشاهده میکنید،تمام چیزهایی که به آنها علاقه دارید و حتی مسائل اجتماعی میتونند موضوعات خوبی برای شروع یک بحث باشند.

بداهه
بداهه گویی

چرا باید مهارت بداهه گویی رو در وجود خودمون تقویت کنیم ؟

فراموش نکنید اگر شما یک سخنران قوی باشید و بتونید در مقابل دیگران به خوبی صحبت کنید :

* تا حد زیادی اعتبار شما بالاخواهد رفت.

* میتونید اطلاعاتتون رو با دیگران به اشتراک بگذارید و از آنها اطلاعات جدیدی کسب کنید .

* باعث بالا رفتن اعتماد به نفس شما خواهد شد .

* و تا حد زیادی مهارت شما رو به دیگران اثبات خواهد کرد .

نحوه حرف زدن شما تا حد زیادی در برداشت دیگران از جنبه های مختلف شخصیت شما تأثیر داره و میتونه شما رو در نظر دیگران بسیار بالا ببره و یا بالعکس بسیار پایین بیاره. پس حتما روی این مهارت مهم تمرکز کنید و برای بهبود اون تلاش های لازم رو انجام بدید.

 

موفقیت
موفقیت

 


نویسنده:معصومه تیموری
نویسنده:معصومه تیموری از تیم گام برتر

 1. سمیه تیموری

  سلام
  مهارت خیلی خوبی بود که باید روش کار کنیم .
  ممنون از شما

  پاسخ دادن
 2. کیانمهر

  سلام ممنون واقعا اگرذهنمون آرامش داشته باشه راحتر سخنرانی میکنیم

  پاسخ دادن
 3. معصومه شاهری

  سلام.جالب بود.برای خودن سوال بود که چگونه با سوالهای احتمالی رو چطور برخورد وجواب دهم.سپاس

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   خوشحالیم براتون مفید بوده
   ممنون از شما

   پاسخ دادن
 4. سهیلا کریمی

  عالی بود .

  پاسخ دادن
 5. حمیده

  سلام مطالب خوبی بود من قبلا دوره سخنرانی بداهه اقای بهرام پور را تهیه کرده و کمی تمرین کرده بودم اما متاسفانه کنار گذاشته بودم یاداوری خوبی بود

  پاسخ دادن
 6. مهدی پاکدامن

  هم موضوع عالی بود
  هم متن بینظیری داشت
  ممنونم
  #MP

  پاسخ دادن
 7. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  خدا قوت عالیییی بود…
  کاملا طریقه فکرم راجب بداهه گویی تغییر کرد
  ممنون از خانم تیموری بابت مقاله خوبتون

  پاسخ دادن
 8. Mahdi_hoseinnejhad

  واقعا باید سطح اطلاعات رو افزایش بدی تا بتونی خوب بداهه گویی کنی…
  معمولا مردم فکر میکنند بداهه گویی یعنی اینکه یهو شروع کنی به سخنرانی خوب بودن داشتن داده و اطلاعات قبلی در صورتی که دقیقا عکس این قضیه درسته…

  پاسخ دادن
 9. Maryam sardari

  چقدر مطالب خوبو درجه یکی مچکر از شما. قطعا هر شخصی به این مهارتها نیاز داره و ممنون از موضوعات مفیدی که در اختیارمون قرار میدید

  پاسخ دادن
 10. mahdiyeh faraji

  سلام واقعا به نکته ی فوق العاده مهم و خوبی اشاره کردید ممنون از مقاله ی خوبتون 💜💜

  پاسخ دادن
 11. پارسا هموله

  مقاله فوق العاده ای بود چون بداهه گویی در همه جا لازمه و باید بتونیم اون رو تقویت کنیم
  ممنون از راه های درجه یکی که نام بردید…

  پاسخ دادن
 12. Sahar aliverdi

  مرسی از مقاله ی خوبتون خانوم تیموری عزیز😍😍 واقعا بداهه گویی در زندگی روزمره اصلا نباید دست کم گرفتع بسه و باید سعی کنیم این مهارت رو یاد بگیریم

  پاسخ دادن
 13. Pariya_amirpor

  بسیار بسیار عالییی ممنون از شما خانم تیموری یکی از مهارت هایی که واقعا باید روش کار کنیم و دست کم نگیریمش همین بداهه گوییی دوستان پیشنهاد میکنم بعد از اینکه مقاله روخوندین بازم بخونیدش

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*