بداهه گویی

افزایش قدرت بداهه گویی، مهارتی که باعث می‌شود شما در هر زمان و هر جایگاهی بدرخشید و از جادوی بداهه گویی  خود که متأثر از هوش کلامی شماست دیگران را متحیر کنید. با فرا گرفتن این مهارت زمانی که بدون هماهنگی قبلی از شما درخواست می‌شود تا چند دقیقه ای صحبت کنید و یا زمانی که وارد جمعی می‌شوید و احساس می‌کنید باید درباره موضوعی صحبت کنید ، بدون استرس و با اعتماد به نفس این کار را انجام خواهید داد. هر چه بداهه گویی شما بهتر باشد نشان از فن بیان بالای شما دارد و باعث درخشش شما در بیا اطرافیان خواهد بود . پس با مقاله افزایش قدرت بداهه گویی همراه باشید تا بتونید این مهارت رو تو خودتون تقویت کنید.

جادوی بداهه گویی
بداهه گویی

جادوی بداهه گویی

مطمئناً تا حالا براتون پیش اومده که از سوی دیگران با صحبت هاشون مورد انتقاد و تهاجم قرار گرفتید در حالی که شاید اصلاً حق شما نبوده  اما متاسفانه نتونستید تو اون لحظه از خودتون دفاع کنید هر چقدر تلاش کردید کلمات و جملات کنار هم دیگر ردیف نشدند و نتونستید پاسخ مناسبی به حرفهایی که می شنوید بدین این یکی از آزاردهنده ترین موقعیت هایی است که ممکنه برای هر شخصی پیش بیاد و تنها راه مقابله با این شرایط این هست که بتوانید در اون لحظه به خوبی صحبت کنید. دقیقا همون مهارتی که توی این لحظه های سخت به کمک شما می‌آید و از تنگنایی که در عمق قرار گرفتید نجاتتون میده.

در یک جمع دوستانه هستید و همه مشغول گپ زدن با همدیگه هستند اما شما فقط نظاره گر هستید و هر چقدر در ذهنتون دنبال موضوعی برای صحبت می‌گردید، چیزی پیدا نمی کنید.

مشاوره تخصصی واتساپ

درباره موضوعی صحبت به میان میاد و شما اطلاعات بسیار زیادی دارید اما نمیدونید چطور باید این اطلاعات رو در اختیار دیگران قرار بدید .

هر یک از ما بارها در چنین موقعیت های آزاردهنده ای گرفتار شدیم و حس سرخوردگی تمام وجودمون رو احاطه کرده. برای اینکه بتونیم از دست این مشکل رهایی پیدا کنیم نیاز نیست کار سختی انجام بشه فقط باید مهارت بداهه گویی رو در خودمون تقویت کنیم .

بداهه گویی یکی از زیر شاخه های فن بیان شما می باشد؛ یعنی همین که در هر زمان و مکانی که حضور دارید بتونید بدون آمادگی قبلی تمرکز کنید و در مورد موضوعی به سادگی صحبت کنید . به شما پیشنهاد می کنم مقاله فن بیان و تکنیک های خوب صحبت کردن را هم از دست ندهید تا بتوانید جنبه های مختلف فن بیانتان را هم تقویت کنید.

بداهه گویی-سخنران

افزایش قدرت بداهه گویی

بداهه گویی، عنصر مهمی در سخنرانی و فن بیان است. در جلسات سخنرانی یا جلسات کاری، همواره اتفاقات غیر مترقبه و نامتعارف بسیاری رخ می‌دهد. شما با پیش فرض ها و آمادگی قبلی نمی‌توانید، همواره پاسخگوی همه نیاز های یک جلسه سخنرانی یا کاری باشید؛ بلکه لازم است در لحظه تصمیم بگیرید و سخن بگویید. بداهه گویی در تمام عرصه های زندگی می‌تواند نجات بخش و مفید باشد و شما را از شرایط دشواری که برای پاسخ گویی دارید، برهاند.

تما در شرایطی گیر کرده اید که لازم بوده در همان لحظه صحبت کنید، یا جوابی ارائه دهید. این موقعیت، شرایط ترسناکی را برای همه به وجود می‌آورد که بسیاری از آدم ها ترجیح می‌دهند از آن فرار کنند. ما به شما می‌گوییم با این شرایط روبرو شوید و مهارت آن را بدست آورید.

زمانی که بتوانید تحت فشار و شرایط دشوار، با تسلط کامل بر خودتان و محیط اطراف، سخن بگویید یعنی توانایی بداهه گویی در شما در حد مطلوبی است. این ویژگی می‌‎تواند برای هر کسی چاره ساز و مفید باشد. با یادگیری مهارت بداهه گویی می‌توانید با فصاحت کلام و اعتماد به نفس بالا، منظور خود را به صورت خلاصه و مفید به دیگران القا کنید.

بداهه گویی - یادگیری قدرت بداهه گویی
بداهه گویی – یادگیری قدرت بداهه گویی

بداهه گویی چیست؟

بداهه گویی نه تنها یک فن، بلکه یک هنر است. هنر خلق چیزهای جدید در کم ترین زمان و با حداقل امکانات. بداهه پردازی در تمام علوم دیده می شود. رایج ترین آن را در موسیقی و نواختن یک آهنگ می‌بینیم که هنرمند بدون آمادگی قبلی شروع به نواختن قطعه ای دل انگیز می‌کند و تحسین تماشاگران را نیز بر می‌انگیزد. اما بداهه گویی در فن بیان امری پیچیده تر است؛ چرا که شما زمانی مجبور به بداهه گویی می‌شوید که معمولاً در شرایط عادی قرار ندارید.

بداهه گویی یعنی چطور صحبت کنیم تا حرف کم نیاوریم و آنجایی که لازم است سریع حرفمان را بزنیم.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد در موقعیتی قرار گرفته باشید که نتوانسته‌اید آن‌گونه که شایسته است، صحبت کنید؛ کلمات را فراموش کرده‌اید؛ با سؤالی مواجه شده‌اید و نمی‌دانید چه جوابی بدهید، از شما خواسته‌اند در حیطه کاری خود چند دقیقه‌ای صحبت کنید اما آمادگی نداشته‌اید؛ نظرتان را پرسیده‌اند اما نمی‌دانید بهتر است چگونه جواب بدهید؛ در مذاکرات به شما حمله شده است اما جوابی به ذهنتان نمی‌رسد و موارد بی‌شمار دیگری که قطعاً برای هرکدام از ما رخ داده‌اند.

سخنرانی بداهه به ما یک قدرت عجیب‌وغریب می‌دهد. آن قدرت هم این است که وقتی همه سکوت می‌کنند، ما می‌درخشیم. به شما پیشنهاد می کنم حتماً مقاله آموزش سخنرانی را برای درخشش بیشتر مطالعه کنید .

بداهه گویی - بداهه گویی چیست؟
بداهه گویی – بداهه گویی چیست؟

چرا باید مهارت بداهه گویی را در وجود خودمان تقویت کنیم؟

فراموش نکنید اگر شما یک فرد با مهارت کلامی بالا شوید و بتوانید در مقابل دیگران به خوبی بداهه صحبت کنید :

 • تا حد زیادی اعتبار شما بالا خواهد رفت.
 • می‌توانید اطلاعاتتون رو با دیگران به اشتراک بگذارید و از آنها اطلاعات جدیدی کسب کنید .
 • باعث بالا رفتن اعتماد به نفس شما خواهد شد .
 • تا حد زیادی مهارت شما رو به دیگران اثبات خواهد کرد .
 • می‌توانید در مراسم هایی مانند مهمانی ها یا حتی مراسم خواستگاری، پر قدرت صحبت کنید. (برای مطالعه مقاله فن بیان در خواستگاری کلیک کنید.)

نحوه حرف زدن شما تا حد زیادی در برداشت دیگران از جنبه های مختلف شخصیت شما تأثیر داره و میتونه شما رو در نظر دیگران بسیار بالا ببره و یا بالعکس بسیار پایین بیاره. پس حتما روی این مهارت مهم تمرکز کنید و برای بهبود اون تلاش های لازم رو انجام بدید.

اگر به قدرت بداهه دست پیدا کنیم، خیلی سریع رشد می‌کنیم. این قدرت بداهه است که به کارشناسان رادیو و تلویزیون که در برنامه‌های زنده به سؤالات جواب می‌دهند، جایگاه بخشیده است. قدرت بداهه است که مجریان توانمند را از مجریان معمولی متمایز می‌کند. قدرت بداهه است که برخی از اساتید دانشگاه را از برخی دیگر جدا می‌کند. قدرت بداهه است که مدیران موفق را سر میز مذاکره برنده می‌کند. بله این قدرت بداهه است که می‌تواند شما را خاص کند.

نظر شما درباره آقای فردوسی پور، رضا رشیدپور، مهران مدیری، رامبد جوان، احسان علیخانی و … چیست؟ به نظرتان یکی از ویژگی‌های مشترکی که باعث شده این عزیزان موفق و حرفه‌ای باشند، همین قدرت کلام و مخصوصاً بداهه گویی و حاضرجوابی آن‌ها نیست؟ پس لطفاً قدرت بداهه را دست‌کم نگیرید.

بداهه گویی - بداهه گویی حرفه ای
بداهه گویی – بداهه گویی حرفه ای

تصور اشتباه درباره بداهه گویی

برخی این‌گونه تصور می‌کنند که صحبت بداهه یعنی صحبتی بدون آمادگی قبلی. این تصوری کاملاً اشتباه است. یک فرد حرفه‌ای که بر حوزه کاری خود تسلط دارد، قطعاً باید بداند که از او در رابطه با چه موضوعاتی می‌خواهند که صحبت کند؛ باید بداند از او در رابطه با چه موضوعاتی سؤال می‌پرسند؛ باید بداند که ممکن از در چه موضوعاتی مورد نقد قرار گیرد؛ بنابراین بایستی ذهنش را برای صحبت کردن آماده نگه دارد.

فردی که همیشه آمادگی خود را حفظ می‌کند، وقتی در شرایطی خاص قرار ‌گیرد می‌تواند خوب صحبت کند. مخاطبان که از بیرون به ماجرا نگاه می‌کنند، تصور می‌کنند او این صحبت‌ها را به‌صورت بداهه انجام داده است درحالی‌که او همیشه برای صحبت کردن آماده بوده است و تنها از زمان صحبت کردن خود اطلاع نداشته است.

بداهه گویی مهم تر از یک  سخنرانی با آمادگی قبلی

فراموش نکنید اینکه شخصی بتونه در لحظه و بدون آمادگی قبلی صحبت کنه قطعا بسیار مهم ترو سخت تر از زمانی هست که از قبل برای ارائه یک سخنرانی، چندین ساعت تمرین و تمرکز داشته تا بتونه به بهترین نحو و با موفقیت اون رو اجرا کنه.

بداهه گویی - بداهه گویی یعنی
بداهه گویی – بداهه گویی یعنی

ایده آل ترین مدل بداهه گویی

برای اینکه به صورت بداهه صحبتی بکنید و یا مطلبی رو ارائه بدید، راه های بسیاری وجود دارد. اما یکی از بهترین روش ها مدل PREP است که از چهار بخش تشکیل شده:

P:point   بیان نکته و اصل مطلب.

R:reason  ارائه دلیل برای این مطلب.

E:example  بیان مثال برای حرف هاتون.

P:point  بیان مجدد مطلب مورد نظر.

در قسمت اول شما نکته و هدف اصلی حرف خودتون رو به صورت شفاف و واضح بیان می‌کنید و منظور اصلی تون رو در اختیار مخاطب قرار می‌دید. به این شکل مخاطب به صورت کاملاً واضح متوجه میشه که شما قصد دارید درباره چه موضوعی صحبت کنید.

در بخش دوم زمان این هستش که برای حرفی که زدید دلایل کافی و منطقی بیارید. دقت کنید که دلایل شما حتماً منطقی و درست باشند و دلایل پوچ و واهی را مطرح نکنید، چون اعتبار حرفتون زیر سوال میره.

حالا زمان این رسیده که در قسمت سوم برای حرفتون مثال هایی رو بیارید که برای دیگران قابل درک باشه. مثال اعتبار حرف شما را بالا می بره چون مخاطب متوجه میشه که حرف شما عملی و قابل اجرا هست. پس فراموش نکنید که حتما برای صحبت هاتون مثال های قابل درک و ملموس بیان کنید.

و در قسمت چهارم هم باید مطلب اصلی تون رو دوباره بیان کنید تا در ذهن مخاطبانتان به خوبی باقی بماند…

بداهه گویی - PREP
بداهه گویی – PREP

چرا این قالب PREP قدرتمند است؟

دلیل قدرتمند بودن این قالب این است که شما در صحبت‌هایتان از دلیل استفاده می‌کنید و پذیرش هر صحبتی که با دلیل همراه شود، برای ضمیر ناخودآگاه ما آسان‌تر می‌شود. دلیل دیگری که می‌توان برای قدرتمند بودن آن ذکر کرد این است که مثال زده می‌شود. مثال علاوه بر اینکه به ذهن جهت‌دهی می‌کند، نیم کره سمت راست مخاطب را فعال می‌کند و احساسات را در تصمیم‌گیری او دخالت می‌دهد.

در کلیپ زیر که بخشی از دوره غیر حضوری فن بیان است، قالب PREP را به طور کامل برای شما توضیح داده ایم که می‌توانید آن را خیلی کامل تر و بهتر یاد بگیرید.

در حال بارگذاری...

قالب PREP کجا کاربرد دارد؟

شاید در برخی از درخواست‌ها بتوان از PREP بهره برد اما این قالب، قالب مناسب و حرفه‌ای برای بیان درخواست نیست و عمدتاً زمانی که از آن برای درخواست استفاده می‌کنیم، جواب نمی‌گیریم. (برای درخواست کردن بهتر است از تکنیک‌های اصول متقاعدسازی استفاده کنیم.)

بیشترین قدرت PREP را در بداهه گویی شاهد هستیم. به‌طوری‌که می‌توان گفت هیچ تکنیک دیگری قدرت رقابت با آن را در بداهه گویی ندارد.

از PREP همچنین می‌توان برای بیان نظر، سخنرانی در جمع یا صحبت با اشخاص، گفتگوی تلفنی، مصاحبه با خبرنگاران، نگارش مقاله، نگارش نامه و … استفاده کرد.

PREP در سخنرانی‌های کوتاه (از یک تا ۱۵ دقیقه) کارایی بالایی دارد. اما اگر قصد داریم برای سخنرانی‌های طولانی‌تر از آن استفاده کنیم، بهتر است که از چند PREP استفاده کنیم.

جادوی بداهه گویی
جادوی بداهه گویی

روش های تقویت بداهه گویی

بداهه گویی یک مهارت هست و هر مهارتی رو میشه به سادگی با انجام تمرینات منظم در وجود خود تقویت کنید و نیاز به نبوغ یا استعداد خاصی ندارید . پس وقتش رسیده که دست به کار بشید و مهارت جدیدی رو فرا بگیرید. قطعا جادوی بداهه گویی به شما حس خوب و اعتماد به نفس بالایی خواهد داد.

یک ذهن آرام برای تبدیل شدن به یک بداهه گوی حرفه ای

تا به حال به این نکته توجه کردید؟ افرادی که به خوبی صحبت میکنند ، معمولا افرادی هستند که آرامش خاصی در وجود آن ها موج میزنه.

علت واضح هست . چون این افراد ذهن آرامی دارند. کسی که در هر لحظه هزاران مشغله ذهنی داره و پراز اضطراب و نگرانی هست ، قطعا نمیتونه به خوبی و با تمرکز بالا در جمع صحبت کنه و مدام سررشته کلام از دستش خارج میشه.

برای اینکه بتونید کمی از دست دغدغه های ذهنی رهایی پیدا کنید و آرامش بیشتری داشته باشید ، یکی از بهترین روش ها گوش دادن به موسیقی های آرامش بخش هست .سعی کنید هر روز این نکته رو جزو برنامه روزانه خودتون قرار بدید تا کمی از فشار عصبی ناشی از مشکلات روزمره کاسته بشه .

جادوی بداهه گویی
آرامش ذهن

بالابردن سطح اطلاعات عمومی یک قدم مهم در مهارت بداهه گویی

سعی کنید تا جایی که ممکن هست از روش های مختلف مثل مطالعه، سطح اطلاعات عمومی خودتون رو بالا ببرید و در زمینه های مختلف کسب آگاهی کنید .بالابردن اطلاعات باعث میشه به سادگی بتونید در بحث ها شرکت کنید و همینطور باعث افزایش دایره لغات شما میشه و کلمات جدیدتری رو فرا خواهید گرفت .

از قبل سوالات احتمالی را طرح کنید و به آنها پاسخ دهید

سعی کنید در حوزه تخصصی خود همیشه سوال های احتمالی که ممکن است دیگران از شما بپرسند، از قبل طرح کنید و برای آنها پاسخ هایی داشته باشید . با این روش همیشه یک آمادگی نسبی خواهید داشت .

ایجاد ارتباط بین موضوعات برای تقویت بداهه گویی

سعی کنید تفاوت میان اشیاء مشابه یا موضوعات مشابه را پیدا کنید و درباره آنها چند خطی برای خودتان و با صدای بلند سخنرانی کنید. به عنوان مثال تفاوت های بین دستمال کاغذی و پارچه ای .

این تمرین به شما کمک میکند تا درک بهتری از مسائل پیرامون خود داشته باشید و با دید بازتری نسبت به موضوعات مختلف سخن بگویید.

با انجام همین تمرینات ساده میتونید تا حد زیادی مهارت بداهه گویی رو در وجود خودتون تقویت کنید .

فراموش نکنید برای بداهه گویی نیاز نیست دنبال موضوعات خیلی عجیب و پیچیده باشید، هر چیزی که در اطراف خودتون مشاهده میکنید،تمام چیزهایی که به آنها علاقه دارید و حتی مسائل اجتماعی میتونند موضوعات خوبی برای شروع یک بحث باشند.

جادوی بداهه گویی
بداهه گویی

تمرین بداهه گویی

تمرین بداهه گویی اول

این تمرین را در تنهایی انجام دهید. یک موضوع را انتخاب کنید. می توانید یک صفحه از کتابی را باز کنید و اولین لغتی که به چشمتان خورد را انتخاب کنید. بعد از آن،‌ راجع به موضوع، پنج دقیقه به طور پیاپی صحبت کنید. هر چه به ذهنتان می‌رسد را بر زبان آورید. از محتوای صحبت خود یا بلند صحبت کردن، خجالت نکشید. کسی درون اتاق نیست تا شما را ببیند!!!

تمرین بداهه گویی دوم

مطالعه ادبی را در دستور کار خود قرار دهید. اخبار گوش دهید و روزنامه بخوانید تا دایره لغات و واژگان شما بهبود یابد و بتوانید در کلامتان از واژگان بیشتری استفاده کنید. واژگان جدید و مترادف های آن را یادداشت کنید. واژگان جدید را هر روز با خود تکرار کنید و سعی کنید در مکالمات روزمره از واژه های جدیدی که یاد گرفته اید، استفاده کنید.

بداهه گویی - آرامش

تمرین بداهه گویی سوم

تکیه کلام ها و اصوات آوایی نامفهوم را در کلام خود را پیدا کنید و در جایی یادداشت کنید. اصوات نامفهوم و تکیه کلام ها، تاثیر نامطلوبی بر بداهه گویی و شخصیت اجتماعی شما حین سخنرانی، خواهد گذاشت. تکیه کلام ها، واژگانی هستند که به صورت ناخودآگاه و بیش از مقدار مورد نیاز، در صحبت های روزمره استفاده می‌شوند. اصوات نامفهوم به اصواتی مانند اوهوم، عههه و … گفته می‌شوند که به جای و سکوت در کلام از آن استفاده می‌شود که می‌تواند نشان دهنده عدم تمرکز و دلیلی بر دستپاچگی گوینده تلقی شود.

بداهه گویی - اخبار
بداهه گویی – اخبار

نمونه بداهه گویی

این صحبت‌های دقیقه نودی می‌توانند حسابی به آدم استرس بدهند، عصبی‌مان کنند و باعث شوند احساس عدم آمادگی کنیم. یاد بگیرید حاضر جواب باشید تا بتوانید در این موقعیت‌ها آرامش خود را حفظ کنید و خوددار بمانید.

اگر قرار است برای جمعی سخنرانی کنید و چند دقیقه بیشتر برای آماده شدن وقت ندارید، چند تا نفس عمیق بکشید تا کمی سرعت اوضاع را کم کرده و آرام شوید. اگر وسط جمع هستید، خیلی آرام از صندلی‌تان بلند شوید و با قدم‌های آهسته و حساب‌شده به طرف تریبون بروید. این کار‌ها کمی وقت اضافه برای‌تان ایجاد می‌کند تا بتوانید افکارتان را منظم کنید.

وقتی پشت تریبون ایستاده‌اید، ممکن است احساس کنید که فوری باید شروع به صحبت کردن کنید. در مقابل این میل قوی تسلیم نشوید! به جای آن چند نفس عمیق بکشید تا خودتان را آرام کنید و به افکارتان سر و سامان ببخشید. به زبان بدن‌تان توجه داشته باشید. راست بایستید، شانه‌هایتان را عقب بدهید و مستقیم به شنوندگان نگاه کنید.

اگر در جلسه‌ پرسش و پاسخ شرکت دارید، وقتی سؤالی از شما پرسیدند آن را شمرده شمرده تکرار کرده یا اینکه با عوض کردن کلمات آن را به شکل دیگری بیان کنید. به این ترتیب فرصتی دارید تا در مورد جواب‌تان کمی بیندیشید. علاوه بر این، به مخاطبان‌تان هم نشان می‌دهید که دارید به سؤال‌ها فعالانه گوش می‌کنید.

لازم نیست به خاطر اینکه آماده نیستید یا اینکه در آخرین لحظه برای صحبت آمده‌اید، معذرت‌خواهی کنید. شمرده حرف بزنید، صادق باشید و ببینید چطوری می‌توانید چیزی به شنونده‌هایتان اضافه کرده یا کمکشان کنید. تمرکزتان را حفظ کنید، جلوی وراجی‌تان را بگیرید، یک حرف را دوباره و دوباره تکرار نکنید و سعی کنید حواستان پرت نشود.

دوره غیر حضوری فن بیان و بداهه گویی

یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت بداهه گویی و فن بیان معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تثویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره که بخشی از آن را در همین مقاله نیز مشاهده کردید و تهیه آن، روی دوره غیر حضوری فن بیان کلیک کنید.

دوره غیر حضوری فن بیان


نویسنده:معصومه تیموری
نویسنده:معصومه تیموری از تیم گام برتر

پاسخ به سوالات

 1. Zari

  سلام وقت تون بخیر نکته های آموزنده جالبی داشتین خداقوت

  پاسخ دادن
 2. وحید

  به به چه مقاله ی آموزشی خوبی بود.
  همیشه موفق و سربلند باشید در راهتون‌

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام

   متشکر از نظرتون

   خوشحالیم که این مقاله برای شما مفید بوده

 3. احمددانایی فر

  با سلام و عرض ادب
  مطلب بسیار مفید و کاربردی بود.
  موفق و موید باشید

  پاسخ دادن
  1. سلام وقت بخیر
   خوشحالیم که براتون مفید بوده و استفاده کردید
   متشکرم

 4. مینا کریمی

  واقعا دچار این موضوع بودم ممنون از مطلبتون، برای آرامش به خدا فکر کردن و خوندن سوره هم هم بسیار تاثیر گذار هست.

  پاسخ دادن
  1. خوشحالیم براتون مفید بوده
   سپاس از همراهیِ شما دوست گرامی

 5. رقیه کریمی

  سلام تا حالا به این مهارت توجه نکرده بودم .خیلی عالی بود

  پاسخ دادن
 6. سمیه تیموری

  سلام
  مهارت خیلی خوبی بود که باید روش کار کنیم .
  ممنون از شما

  پاسخ دادن
  1. سلام
   موفق باشید
   ممنون از شما کاربر گرامی

 7. کیانمهر

  سلام ممنون واقعا اگرذهنمون آرامش داشته باشه راحتر سخنرانی میکنیم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   متشکرم

 8. معصومه شاهری

  سلام.جالب بود.برای خودن سوال بود که چگونه با سوالهای احتمالی رو چطور برخورد وجواب دهم.سپاس

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خوشحالیم براتون مفید بوده
   ممنون از شما

 9. سهیلا کریمی

  عالی بود .

  پاسخ دادن
  1. ممنون از همراهی شما

 10. حمیده

  سلام مطالب خوبی بود من قبلا دوره سخنرانی بداهه اقای بهرام پور را تهیه کرده و کمی تمرین کرده بودم اما متاسفانه کنار گذاشته بودم یاداوری خوبی بود

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خیلی هم عالی
   موفق باشید

 11. مهدی پاکدامن

  هم موضوع عالی بود
  هم متن بینظیری داشت
  ممنونم
  #MP

  پاسخ دادن
  1. ممنون از شما

 12. Masoomeh _Hosein nejhad

  سلام
  خدا قوت عالیییی بود…
  کاملا طریقه فکرم راجب بداهه گویی تغییر کرد
  ممنون از خانم تیموری بابت مقاله خوبتون

  پاسخ دادن
  1. سلام
   سپاس از شما

 13. Mahdi_hoseinnejhad

  واقعا باید سطح اطلاعات رو افزایش بدی تا بتونی خوب بداهه گویی کنی…
  معمولا مردم فکر میکنند بداهه گویی یعنی اینکه یهو شروع کنی به سخنرانی خوب بودن داشتن داده و اطلاعات قبلی در صورتی که دقیقا عکس این قضیه درسته…

  پاسخ دادن
  1. ممنون از نظر شما

 14. Maryam sardari

  چقدر مطالب خوبو درجه یکی مچکر از شما. قطعا هر شخصی به این مهارتها نیاز داره و ممنون از موضوعات مفیدی که در اختیارمون قرار میدید

  پاسخ دادن
  1. سپاس از شما دوست عزیز
   موفق باشید

 15. mahdiyeh faraji

  سلام واقعا به نکته ی فوق العاده مهم و خوبی اشاره کردید ممنون از مقاله ی خوبتون ??

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما 🙂

 16. پارسا هموله

  مقاله فوق العاده ای بود چون بداهه گویی در همه جا لازمه و باید بتونیم اون رو تقویت کنیم
  ممنون از راه های درجه یکی که نام بردید…

  پاسخ دادن
  1. ممنون از توجه شما

 17. Sahar aliverdi

  مرسی از مقاله ی خوبتون خانوم تیموری عزیز?? واقعا بداهه گویی در زندگی روزمره اصلا نباید دست کم گرفتع بسه و باید سعی کنیم این مهارت رو یاد بگیریم

  پاسخ دادن
  1. ممنون از شما
   موفق باشید

 18. Pariya_amirpor

  بسیار بسیار عالییی ممنون از شما خانم تیموری یکی از مهارت هایی که واقعا باید روش کار کنیم و دست کم نگیریمش همین بداهه گوییی دوستان پیشنهاد میکنم بعد از اینکه مقاله روخوندین بازم بخونیدش

  پاسخ دادن
  1. سپاس گزارم
   بهترین هارو براتون آرزو داریم

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --