فواید و اصول کار گروهی + فیلم

کار گروهی ، مهارتی است که رعایت کردن اصول و ویژگی های آن، می‌تواند به شدت در سرعت رشد و موفقیت خودمان و کارمان تاثیرگذار باشد. نمی‌دانم چقدر از شغل کنونی خود رضایت دارید؟ اما این را خوب می‌دانم که آرزوی هرکسی کار کردن در یک محل کار عالی و با همکاران درجه یک است. متأسفانه جامعه ما طوری جلو رفته که اکثر افراد ذهنیت خوبی نسبت به شغلشان ندارند و می‌خواهند از آن فرار کنند. من در این مقاله توضیح دادم که چطور کاری کنیم تا بهترین اتفاقات را در محل کار خود رقم بزنیم و از کار کردن با همکاران خود لذت ببریم. افتادن این اتفاقات چاره ای ندارد جز رعایت اصول کار گروهی در محل کار. در ادامه این مقاله با مفاهیم زیر آشنا خواهید شد:

 • کار گروهی در سازمان
 • تعریف کار گروهی چیست؟
 • کار گروهی چه فوایدی دارد؟
 • کار گروهی چه ویژگی هایی دارد؟ ( 6 تکنیک طلایی برای افزایش مهارت کار گروهی )
 • رشد فردی، مهم ترین لازمه اصول کار گروهی
اصول کار تیمی
اصول کار تیمی

این مطالب، مهم ترین مسائلی هستند که اگر از آنها به خوبی مطلع باشیم، می‌توانیم اصول کار گروهی را به خوبی رعایت کنیم. پس برای دانستن نکات ریز رعایت آن، با من و ادامه این مقاله همراه باشید تا با هم اتفاقات خوبی را برای خود رقم بزنیم.

کار گروهی در سازمان

بسیاری از سازمان ها و شرکت های بزرگ دنیا هستند که به دلیل داشتن کار گروهی مناسب بین کارمندان خود به موفقیت رسیده‌اند.

چون وقتی شما کار گروهی را به خوبی بلد باشید، مسلماً فضای بهتری برای رشد و پیشرفت دارید و اصلاً نمی‌شود شما در فضای به این خوبی باشید و در مسیر رشد و پیشرفت قرار نگیرید.

نمی‌دانم تا کنون تجربه کار در این فضای رویایی که می‌گویم را داشته اید یا نه. اما این را خوب می‌دانم همه انسان ها آرزوی کار کردن در این محیط کاری را دارند. ولی متاسفانه اکثراً از شغل و فضای کاریشان ناراضی اند و اصلاً رضایت شغلی ندارند.

این نکته را به یاد داشته باشید که احتمالاً شما نمی‌توانید همه همکاران خود را وادار به انجام دادن اصول کار گروهی کنید، اما می‌توانید خودتان، فضا و حس و حال خوبی را برای خودتان بسازید.

پس با من و ادامه این مقاله همراه باشید تا آن فضای کاری دوست داشتنی که همیشه آرزویش را داشتید، برای خودتان ایجاد کنید…

شما نمی‌توانید دیگران را وادار به انجام کار گروهی خوب کنید
شما نمی‌توانید دیگران را وادار به انجام کار گروهی خوب کنید

تعریف کار گروهی چست ؟

تا اینجا درباره فضای عالی و رویایی برای کار کردن صحبت کردیم. اما به نظر شما چه می‌شود که این همه اتفاق خوب برای یک کسب و کار و محیط کار می‌اُفتد؟

آیا می‌شود تا کارکنان و کارمندان یک کسب و کار نخواهند، اتفاقات خوبی برای آن کار بیفتد؟ مسلماً جواب منفی است.

اگر بخواهم به زبان ساده مفهوم کار گروهی را بیان کنم، می‌توانم بگویم کار گروهی یعنی همکاری همکاران با یکدیگر، به منظور ایجاد یک فضای کاری عالی و با بازدهی بالا.

پس حواستان به این موضوع باشد که شما در محیط کار، فقط خودتان نیستید، بلکه در قبال همکاران خود هم مسئول هستید.

حالا با این ذهنیت، فکر می‌کنم آماده باشید تا فواید و راهکارهای داشتن کار گروهی مناسب را یاد بگیرید. پس برویم برای یاد گرفتن این همه مطلب عالی…

کار تیمی چیست
کار تیمی چیست

کار گروهی چه فوایدی دارد ؟

برای اینکه ما چیزی را در زندگیمان عملی کنیم، بهترین راه این است که قبل از انجام آن، انگیزه آن را در خودمان ایجاد کنیم و چه راهی برای ایجاد انگیزه بهتر از آنکه ما فواید آن کار را بدانیم؟

کار گروهی هم همین طور است. اگر بدانیم با رعایت این اصول، چقدر در کارمان پیشرفت می‌کنیم و چقدر حس خوب برایمان حاصل می‌شود، مسلماً سراغ یادگیری اصول آن می‌رویم. پس شروع می‌کنیم به بیان فواید آن.

1. افزایش بازدهی

اولین و مهم ترین فایده رعایت اصول کار گروهی ، این است که با رعایت این اصول، نه تنها خودمان بازدهیمان افزایش پیدا می‌کند، بلکه به افزایش راندمان کاری همکارانمان نیز کمک می‌کنیم و همانطور هم که در مقاله پر درآمد ترین شغل‌های دنیا گفتیم، کسب و کارهایی به موفقیت می‌توانند برسند که بیشترین بازدهی و نتایج را داشته باشند.

مگر می‌شود در محیطی که آرام، بی سر و صدا و البته دارای حال خوب باشد، بازدهی کاری پایین باشد و نتایج بدی بگیریم؟

وقتی همه چیز ایده آل باشد، مسلماً نتایج بهتری هم برایمان حاصل می‌شود. تمرکزمان بالا می‌رود و در نتیجه کار نتیجه با کیفیت‌تری خواهد داشت.

راندمان کاری - اصول کار تیمی
کار گروهی

2. ایجاد علاقه و حال خوب میان اعضای تیم

وقتی می‌گوییم در یک تیم رویایی همه چیز ایده آل است، یعنی واقعاً همه چیز ایده آل است. نه تنها محیط کار، بلکه اعضای تیم هم ایده آل هستند.

خب در این تیمی که همه چیز عالی است، قطعاً روابط دوستانه و بهتری هم میان هم تیمی ها حکم فرماست. خود من که کار در این محیط را تجربه کرده ام و حالا می‌توانم با قدرت این نکته را بگویم که وقتی میان اعضای یک تیم علاقه ایجاد شود، ناخود آگاه رضایت شغلی هم افزایش پیدا می‌کند و همه مانند یک خانواده، با محبت و دوست دار یکدیگر هستند. در مقاله اهمیت رضایت شغلی راهکارهای دیگری را برای لذت بردن از کار بررسی کردیم که خواندن آن می‌تواند میزان رضایت شما را از شغلتان چندین برابر کند! پس حتماً آن را هم مطالعه کنید.

یک سوال: شما می‌توانید در این محیط، حس خوبی نداشته باشید؟؟؟

3. بالا رفتن حس اعتماد بین هم تیمی ها

وقتی میان دو دوست علاقه ایجاد شود، به دنباله آن اعتماد هم به وجود می‌آید. در میان همکاران نیز این حس وجود دارد.

زمانی که شما کسی را دوست داشته باشید، اعتمادتان به آن فرد هم زیاد می‌شود و همین نکته، باعث حس امنیت در شما می‌شود. چه امنیت کاری، و چه امنیت عاطفی…

افزایش اعتماد در یک تیم، بازدهی کار گروهی را افزایش خواهد داد

4. افزایش تمرکز

تمرکز و بازدهی تا حدود زیادی به یکدیگر مربوط هستند. به این صورت که اگر تمرکز نباشد، بازدهی هم افزایش پیدا نمی‌کند.

محیط رویایی کاری که گفتم را به یاد می‌آورید؟ همان محیطی که سکوت بود و همه با عشق و علاقه مشغول کار بودند. بله همان محیط را می‌گویم.

در آن فضایی که همه جا سکوت است، آیا این امکان وجود دارد که کسی تمرکزش بالا نرود؟

همین الآن که دارم برایتان این مقاله را می‌نویسم، در همان محیط عالی هستم. می‌بینید؟ اگر این فضا، فضای کاری نبود و تفکر همکاران هم تفکر کاری نبود، آیا می‌شد من با این تمرکز و بازدهی بالا این مقاله را بنویسم؟ مسلماً خیر.

پس دقت داشته باشید که برای تمرکز خودتان هم که شده، اصول کار تیمی را رعایت کنید! البته راه های دیگری برای بالا بردن قدرت تمرکز را در مقاله افزایش تمرکز برایتان ذکر کرده ام که می‌توانید آن را هم مطالعه کنید.

افزایش تمرکز - اصول کار تیمی
کار تیمی

5. ایجاد تعهد کاری

زمانی که شما در فضای کاریتان احساس اعتماد، امنیت، علاقه و کلی حس خوب دیگر کردید، بدون شک نسبت به همکاران و البته کار خودتان هم تعهد پیدا خواهید کرد.

مشکل بسیاری از مردم ما نیز همین است که به کارشان متعهد نیستند. فردی که به کار خودش که بیشتر زمان روزش را در آنجا می‌گذراند متعهد نباشد، نمی‌توان از او انتظار تعهد در سایر قسمت های زندگیش داشت.

پس با ایجاد یک محیط کاری خوب، تبدیل به یک فرد وظیفه شناس و متعهد هم خواهید شد.

محیط کاری خوب، کار گروهی خوب هم می‌آورد

کار گروهی چه ویژگی هایی دارد ؟

حالا که دانستیم مزایای کار گروهی خوب تا چه حد بالاست، وقت آن رسیده که ویژگی های آن آشنا شویم.

اما قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم، یادتان هست که در مقدمه گفتم که شما نمی‌توانید همه همکاران خود را وادار به رعایت این اصول کنید، بلکه باید خودتان حس خوبی برای خودتان ایجاد کنید؟

اکنون می‌خواهم به بیان این موضوع بپردازم که چه فایده ای دارد ما به تنهایی این اصول را انجام دهیم؟

دیدید کسانی را که وقتی بهشان می‌گوییم چرا فلان کار بد را انجام می‌دهی (مثلاً چرا گران فروشی می‌کنی)، سریع مغلطه می‌کنند و می‌گویند اگر ما این کار را نکنیم دیگران می‌کنند و با انجام ندادن این کار فقط توسط ما، هیچ چیزی درست نمی‌شود؟

خود من که از این افراد زیاد دیدم. جواب دادن به این افراد بسیار آسان است. می‌توان به این دسته از افراد گفت:

دوست عزیز، اگر همه مثل شما فکر کنند که هیچ وقت هیچ چیزی درست نمی‌شود! اگر هرکس از جمله خود شما از خودش شروع کند، به مرور همه چیز درست می‌شود.

کار تیمی هم همین‌طور است، اگر شما اصولش را رعایت کنید، جرقه‌اش کم کم در ذهن همه می‌خورد و در نهایت، همه این اصول را رعایت خواهد کرد.

خب، حالا ویژگی های یک کار گروهی خوب را با هم بررسی می‌کنیم.

اصول کار تیمی
اصول کار تیمی

1. تفکر سیستمی داشته باشید

تفکر سیستمی، مسلماً مهم ترین چیزی است که یک تیم داشته باشد. اصلاً اگر تفکر سیستمی نباشد، مسلماً کار خوب تیمی هم در کار نخواهد بود.

اجازه بدهید تفکر سیستمی را با یک مثال برایتان توضیح بدهم.

شما همکاری دارید که با فاصله از شما نشسته است و کار مهمی هم با او دارید.

در این موقعیت چه کار می‌کنید؟ آیا با بلند صدا زدن او تمرکز تمام همکاران خود را بهم می‌ریزید یا سعی می‌کنید به آرامی نکته خود را بگویید؟

پاسخ سوال بالا تعیین می‌کند شما تفکر سیستمی دارید یا نه؟

اگر بخواهم به زبان ساده تفکر سیستمی را برایتان تعریف کنم، می‌توانم بگویم تفکر سیستمی یعنی به فکر سیستم (تیم) باشید نه به فکر خودتان!

پس ببینید اگر شما این تفکر را دارید، می‌توانید اصول کار تیمی را هم به خوبی رعایت کنید. در غیر این صورت، حتماً به دنبال افزایش تفکر سیستمی خود باشید. چون مهم‌ترین فاکتور برای یک همکار خوب، تفکر سیستمی است. در مقاله تفکر سیستمی در سازمان ، بسیار مفصل تر در این باره برایتان صحبت کرده ام که به شدت بهتان توصیه می‌کنم آن را هم مطالعه کنید. چون خواندن و عمل کردن به مطالب آن، ناخودآگاه تاثیر عجیبی بر افزایش بازدهی کاریتان و کار گروهی برای شما خواهد داشت.

برای اینکه درباره تفکر سیستمی بیشتر بدانید پیشنهاد می‌کنم حتماً کلیپ پایین را که صحبتی از آقای پیتر سنگه هست مشاهده کنید تا اطلاعات کامل تر و جامع تری در این رابطه به دست آورید.

2. خودتان مدیر خودتان باشید

تصور کنید که یک مدیر هستید. دوست دارید کارمندانتان چگونه کارشان را انجام دهند؟ خودتان همان گونه رفتار کنید.

حدیث امام علی (علیه سلام) را در این زمینه به یاد بیاورید. با دیگران طوری رفتار کن که دوست داری دیگران با تو رفتار کنند.

این موضوع هم به همین شکل است. وقتی شما طوری کار انجام بدهید که یک مدیر و رئیس دوست دارد، مسلماً هم خودتان پیشرفت زیادی در کارتان خواهید کرد و هم به پیشرفت تیمتان کمک خواهید کرد.

اصول کار تیمی
کار تیمی

3. به دیگران و خودتان حس مهم بودن بدهید

همه افراد دوست دارند که به آن ها حس مهم بودن بدهیم. شک نکنید کسی نیست که این احساس را نداشته باشد. پس برای ایجاد فضای بهتر و روابط دوستانه تر با همکارانتان، به آنها حس مهم بودن دهید.

بهشان بگویید که اگر نباشند بخش مهمی از کارها عقب می‌اُفتد. بهشان ثابت کنید که دوستشان دارید. بهشان بفهمانید که مهم هستند…

شک نکنید از این کار خوشحال خواهند شد و احساس غرور مثبت خواهند کرد.

برای مدیریت یک کار گروهی خوب به خودتان و دیگران حس مهم بودن بدهید

4. انعطاف پذیر باشید تا اصول کار تیمی را رعایت کنید

انعطاف پذیری به این معنا نیست که شما با هر چیزی که باب میلتان نیست کنار بیایید. بلکه به این معنی است که سعی کنید تابع نظر جمع باشید و به قول معروف ساز مخالف نزنید!

افراد انعطاف پذیر، افرادی هستند که روی خود کنترل بیشتری دارند و سعی می‌کنند با تغییرات به خوبی کنار بیایند. به نوعی می‌توان گفت افرادی که تفکر سیستمی بالایی دارند، انعطاف پذیرتر هستند.

پس انعطاف پذیری، تفکر سیستمیتان را هم افزایش می‌دهد.

انعطاف پذیر - اصول کار تیمی
انعطاف پذیری

5. از هم تیمی های خود انتظار بی جا نداشته باشید

بعضاً دیده شده افراد یک تیم، از یکدیگر توقعات بیجا و زیادی دارند. مثل اینکه کاری را وظیفه کسی می‌دانند در حالی که اصلاً وظیفه او نیست!

این جور افراد را اصلاً نمی‌شود هیچ جوره درک کرد. وقتی توقعات بیجا و بالا باشد، مسلماً روابط دوستانه کمتر می‌شود و در نهایت به محل و فضای کاری بد منجر می‌شود.

خب چه کاری است؟ بهتر نیست هرکس کار خودش را انجام دهد و از دیگران توقع بیجا نداشت؟

6. به طور مرتب بازخورد بگیرید

بازخورد گرفتن پس از انجام یک کار، مهم ترین بخش انجام آن کار است. وقتی شما یک کار جدید را انجام می‌دهید، باید آن را بسنجید که آیا این کار من مفید بوده؟ آیا باید آن را دوباره ادامه دهم و یا باید همین جا از آن دست بکشم؟

این کار به شما برای گرفتن نتیجه بهتر خیلی کمک می‌کند.

در کار تیمی هم همین طور است. وقتی شما سعی می‌کنید با همکاران خود مهربان تر باشید، به آنها اعتماد به نفس بدهید، حس مهم بودن بدهید و… در نهایت باید ببینید آیا این روش های من جواب داده است؟

اصلاً با این راهکارها می‌شود تیم پر بازده و دقیقی ساخت؟

چون بالأخره هر تیم با تیم دیگر، و هر شخص با شخص دیگ فرق می‌کند و ممکن است راه‌هایی که برای یک نفر مفید باشد، برای دیگری خوب نباشد و جواب ندهد.

پس بعد از انجام کارهایتان، حتماً از آن بازخورد بگیرید.

بازخورد گرفتن - اصول کار تیمی
کار گروهی

رشد فردی، مهم ترین لازمه اصول کار گروهی

نمی‌دانم خوب به ویژگی های یک کار گروهی خوب دقت کردید یا نه. اما اگر همین حالا به آنها با دقت بیشتری نگاه کنید، می‌بینید آدمی که رشد فردی داشته باشد، مسلماً همکار خوبی هم برای سایر همکاران خود هست. چون انسانی که رشد فردی بالایی داشته باشد، همه خصوصیات بالا را دارد و چه خودش بداند و چه نداند، می‌تواند در یک تیم به خوبی مشارکت کند.

اصلاً شنیدید می‌گویند ایرانی ها اصولاً کار تیمی را به خوبی بلد نیستند؟ بله من هم این را تأیید می‌کنم. چون ما ایرانی ها اکثرمان رشد فردی بالایی نداریم که بخواهیم کار تیمی خوبی را انجام دهیم. و متأسفانه یا خوشبختانه، رشد فردی و کار گروهی ، به شدت به یکدیگر مربوط هستند.

در واقع کسی که رشد فردی نداشته باشد، همکار خوبی هم برای همکاران خود نخواهد شد. اگر نمی‌دانید رشد فردی چیست، بهتان تأکید می‌کنم حتماً مقاله رشد فردی را مطالعه کنید. چون قطعاً بدون رشد فردی، موفقیتی هم در انتظارتان نخواهد بود.

رشد فردی باعث داشتن کار گروهی عالی خواهد شد
رشد فردی باعث داشتن کار گروهی عالی خواهد شد

ویژگی های کار گروهی را یاد گرفتید؟

حالا که فواید و ویژگی های داشتن یک کار گروهی مناسب گفته شد، فکر می‌کنم بتوانید یک فضای کاری خوب را حداقل برای خودتان درست کنید. شما شروع کنید به انجام دادن اصول کار گروهی ، همکاران شما هم به مرور با شما همراه خواهند شد.

امیدوارم با این راه ها، رضایت شغلیتان به اندازه کافی بالا برود و تبدیل به یک فرد همه محبوب در میان همکاران خود شوید.


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

 1. شعله

  مدیر من بدلیل خصومت با من یکی رو اورده که همه کارامو بهش داده و عملا من الان هیچ کاری ندارم.چاره کار چیست؟

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   پیشنهاد میکنم چون پاسخ به این سوال تخصصی و کمی طولانی هست، به شماره 09038942379 در واتساپ پیام بدین تا مشاوران ما خیلی تخصصی تر بهتون پاسخ بدن. موفق باشید

 2. مهدوی

  سلام مقاله خوبی بود.همکاری واصول کاری در یک کار گروهی مهم است ولی ایرانی ها در کار گروهی ضعیف هستند وبعضی اوقات بعضی افراد برای پیشرفت خود وپول بیشتر دیگران راتخریب میکنند تا موقعیت دیگران بدست بیاورند.ممنون.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از توجه شما

 3. منیر سادات حسینی

  ممنون از مقاله خوبتون. به نظر من در کار تیمی انتخاب درست افراد و بعد اعتماد کردن به آنها بسیار مهم است.

  پاسخ دادن
  1. کاملاً درسته به نکته خوبی اشاره کردید
   ممنون از توجه شما خانم حسینی عزیز

 4. کیانمهر

  سلام واقعا به نکته دقیقی اشاره کردید کارتیمی وانعطاف پذیر بودن خیلی باعث پیشرفت کار میشه ولی متاسفانه ایرانی ها فقط به فکرپیشرفت خودشون هستن وازترقی دیگران جلوگیری میکنند درحالی که باکارتیمی خیلی خوب میشه پیشرفت کرد

  پاسخ دادن
  1. سلام
   بله قطعاً همینطوره
   ممنون از شما خانم کیانمهر عزیز

 5. رقیه کریمی

  سلام من قبلا جایی کار کارگری کردم و الان که این مقاله را می خونم به خوبی میفهمم که اعضای یک تیم با هم همکاری کنند چقدر کارها به خوبی پیش میره

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از نظر شما

 6. صفری

  ممنون از مقاله مفیدتون به نکات ارزشمندی در این مقاله اشاره شد و بنظر من داشتن رشد فردی و انعطاف پذیر بودن و تفکر سیستمی داشتن برای فعالیت در یک کار گروهی خیلی لازمه و باعث میشه فرد از هر کاری ک به نفع سیستمه و موفقیت سیستم رو در پی داره دریغ نکنه و از هر کاری ک به ضرر سیستمه اجتناب کنه.

  پاسخ دادن
  1. نتیجه گیری هوشمندانه ای بود
   ممنون از همراهی شما

 7. Pariya_amirpor

  خیلی عالی بود دقیقا مطالبی که باید بدونیم بود خیلی ممنون

  پاسخ دادن
  1. ممنون از همراهی شما دوست عزیز

 8. سهیلا کریمی

  بازخورد کار تیمی نکته مهمی بود که خودمم همیشه انجامش میدم.هر شب قبل خواب تمام کارهامو مرور میکنم.چیزایی که منو به موفقیت نزدیکتر کردنو یادداشت کردم و تقویتشون میکنم و چیزایی که منو دورتر کردن رو کم.کم حذف کردم . فک میکنم این مهمترین قسمت باشه و باید زیاد روش تمرکزکنیم . ممنون ???

  پاسخ دادن
  1. خیلی عالیه خانم کریمی
   موفق و سربلند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --