چگونه عادت بد را ترک کنیم ؟

چگونه عادت بد را ترک کنیم ؟ این سوالی است که بسیاری از افرادی که می‌خواهند به موفقیت برسند به دنبال جواب آن می‌گردند. شاید شما هم مثل من درگیر یک سری از عادت‌ها باشید که مثل یک لباس تنگ به شما چسبیده و هر کاری که انجام می دهید، نمی توانید از شرّ آن خلاص شوید. خیلی تلاش می کنید اما نمی‌شود. در واقع اکثر ما اینطور فکر می کنیم که هر عادت یک رفتار ثابت است، در حالی که این طور نیست و باید یاد بگیریم که چگونه عادت بد را ترک کنیم ؟

چگونه عادت بد را ترک کنیم ؟
چگونه عادت بد را ترک کنیم ؟

در مقاله چگونه عادت بد را ترک کنیم می‌خوانید

 • مشاهده کلیپ عادت ها با ما چه می‌کنند؟
 • بخش های عادت
 • چگونه یک رفتار را به عادت تبدیل کنیم ؟
 • چگونگی شکل گیری عادت
 • عادت های بد چه بلاهایی سر ما می‌آورند؟
 • روش های ترک عادت (7 تکنیک طلایی برای ترک عادت های بد)

همان طور که احتمالاً می‌دانید هر چه عادت ها قدیمی تر باشند، تغییر دادن آن ها نیز سخت تر خواهند بود. امیرالمؤمنین هم در نهج البلاغه می‌فرمایند: “گناه نکنید، چرا که گناه نکردن از توبه کردن بسیار راحت تر است.” فکر می‌کنم این حدیث به خوبی بر روی جمله بالای ما صحه می‌گذارد. کلیپ زیر که بخشی از همایش بزرگ استعدادیابی است درباره همین موضوع صحبت می‌کند و می‌تواند در ادامه به شدت به شما کمک زیادی کند. پس پیشنهاد می‌کنم ابتدا این کلیپ را مشاهده کنید و بعد سراغ خواندن این مقاله بروید…

در حال بارگذاری...

بخش های عادت

برای این که بدانیم چگونه عادت بد را ترک کنیم ابتدا باید بخش های مختلف یک عادت را بشناسیم. هر عادت از 3 بخش اصلی تشکیل شده است که درادامه آن ها را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

بخش اول (سر نخ): یعنی همان اتفاق اولیه ای که باعث می‌شود ما به سمت یک رفتار برویم.

بخش دوم (کار روتین): کار روتین یعنی آن رفتار را مداوم و به صورت روزانه تکرارش کنیم.

بخش سوم (پاداش): پاداش یعنی همان دلیلی که موجب می‌شود ما دوباره به سمت آن رفتار برویم و در نهایت به آن عادت کنیم. در واقع یعنی همان حس خوبی که انجام آن عادت به ما می‌دهد!

پس هر عادتی از سه بخش سرنخ، کار روتین و پاداش تشکیل شده است.

چگونه عادت بد را ترک کنیم؟
عادت بد

چگونه یک رفتار را به عادت تبدیل کنیم ؟

دقت کردید در شرایطی که می‌خواهیم یک عادت غلط را ترک کنیم، معمولاً از پس آن بر نمی‌آییم، نااُمید می‌شویم و یا حالمان بد می‌شود؟ هر دفعه شکست، شکست و شکست در تغییر دادن آن عادت. اما چرا؟

مهم ترین دلیل شکست هایمان این است که پاداش ها، همان طور که گفتم حس خوبی به ما می‌دهند و ما نمی‌توانیم جلوی آن حس خوب را بگیریم. پس مهم ترین گامی که برای ترک عادت های بد باید برداریم، این است که یا جلوی آن حس خوب را بگیریم و یا حس خوب دیگری را جایگزین آن کنیم. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که هر چقدر عادت ها بیشتر تکرار می شوند، قدرت بیشتری هم می‌گیرند و شاید به زیاده روی هم تبدیل شوند. پس شکست آن‌ها کار سختی است و نباید توقع داشته باشیم خیلی زود به نتیجه دلخواهمان برسیم.

خیالتان از این بابت راحت! ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه باید حس های خوب عادت های بد را از بین ببریم و کاری کنیم که از شر این عادت های بدمان راحت شویم. البته می‌توانید مقاله عادت را هم مطالعه کنید چرا که به شدت در این موضوع به شما کمک می‌کند…

چگونگی شکل گیری عادت

مهم ترین دلیل شکل گیری عادت ها این است که یک رفتار را به صورت مداوم انجام دهیم. این یعنی نگران عادت های بد خودتان نباشید، چرا که با تکرار می‌توانید آنها را تغییر دهید. هر چقدر این تکرار در رفتاری بیشتر و طولانی مدت تر باشد، به همان قدر این عادت جای خودش را در وجود ما محکم تر می‌کند. چون مغز ما به شدت سعی بر این دارد که در انجام کارها، کمترین انرژی و کالری ممکن را مصرف کند. به همین جهت کارها را تبدیل به عادت می‌کند.

شما یک لحظه تصور کنید که همه‌ توجه و حواسمان به کارهای روزمره خودمان و این کارها برایمان تبدیل به عادت نمی‌شد! چه اتفاقی می افتاد؟ چقدر از ذهن ما را به خود درگیر می‌کرد؟ چقدر حجم اطلاعات بالا می‌رفت؟

بخش عظیمی از ذهنمان اشغال می‌شد و در نتیجه جایی برای فکر کردن به مسائل دیگر باقی نمی‌ماند! پس این که مغز ما سریع به رفتاری عادت می‌کند بسیار به نفع ما هم هست. البته اگر بتوانیم از آن به شیوه درست استفاده کنیم.

مثل زمانی که در حال بستن بند کفش هایتان هستید و در همان حال با تلفن همراه خود صحبت می‌کنید. بدون این که به نحوه بستن بند کفشتان توجه کنید، به راحتی قرار کاری خود را نیز هماهنگ می‌کنید. پس بسیاری از کارهای روزمره ای که انجام می‌دهیم برایمان تبدیل به عادت شده است تا کمترین انرژی را صرف کنیم، همانند راه رفتن یا گذر از خیابان که کمترین توجه را به آنها داریم…

برای متوجه شدن بهتر اینکه عادت های بد چطور شکل می‌گیرند، حتماً کلیپ زیر را مشاهده کنید.

عادت های بد چه بلاهایی سر ما می‌آورند؟

زمانی را تصور کنید که قصد سفر کرده‌اید و می‌خواهید با وسیله شخصی خود، از شهری به شهر دیگری سفر کنید، شوقتان هم برای رسیدن به آن به شدت زیاد است و می‌خواهید هر چه سریع تر به مقصد خود برسید و از آن لذت ببرید.

همه چیز درست و خوب پیش رفته است، چرا که نیت و قصد سفر را دارید و وسایل مورد نیاز خود را نیز جمع آوری کرده‌اید و هیچ مشکل خاصی ظاهراً دیده نمی شود. اما تنها مشکلی که وجود دارد این است که وسیله نقلیه شما برای این مسیر طولانی مناسب نیست و توانایی این را ندارد که شما را به مقصد برساند. چراکه خودروی شما روغن ریزی دارد و با همین شرایط در طول مسیر، آسیب جدی به موتور خواهد زد و دیگر ادامه مسیر برای شما ممکن نخواهد بود و به مقصد و هدفتان نمی‌رساند.

عادات بد نقش همان نقص فنی خودرو را در زندگی ما ایفا می کنند که ما را نه تنها به اهداف و آرزوهایمان نمی‌رسانند، بلکه از آنها دورتر نیز می‌کنند. همه مردم دوست دارند به آرزوها و اهداف زیبای خودشان برسند و ماشین رساندن شما به این آرزوها، همین رفتارها و عادات شما است. زمانی که این عادات بد شکل گرفته باشند، یعنی در جهت و همسو با مسیر شما نباشند، مسلماً به اهداف و آرزوهای خود نمی‌رسید. اما زمانی که این عادات نسبت به اهدافتان شکل گرفته باشند، شما را به صورت خودکار به سمت مسیرتان راهنمایی و حرکت می دهند.

دلایل زیادی هم برای وابستگی انسان به عادت های بد وجود دارد. از جمله ترس از شکست، راحت طلبی و لذت بردن از انجام آن عادت و البته قدرتی که آن عادت در طول زمان به دست آورده است.

عادات بدی که زندگی بدون لذت و خوشی که ناشی از اهداف و آرزوها است را از ما می‌گیرند و بلای بزرگ بی تحرکی و ثابت ماندن در زندگی بدون کوچک ترین حرکت به سمت خواسته های خودمان هستند…

چگونه عادت بد را ترک کنیم؟

 

روش های ترک عادت بد

حالا که دانستیم عادت ها چگونه شکل می‌گیرند و عادت های بد چه بلاهای زیادی را سر ما آورده اند، نوبت به آن رسیده راه هایی را بیان کنیم که با کمک آن بتوانیم این عادت های بد را ترک کنیم. پس شروع می‌کنیم به بیان این راهکارها…

1. رفتاری را جایگزین کنید

عادت بد را نمی توان به کلی نابود کرد و از بین برد. زیرا که این عادت ها ریشه دوانده‌اند، اما نگران نباشید! عادت های بدتان را باید با جایگزین کردن عادت خوب تغییرش دهید.

یعنی سعی کنید برای یک عادت بد 15 عادت بدی که شما را به بد بختی می‌رساند خود، رفتار دیگری را انجام دهید و برای آن برنامه داشتید باشید.

به عنوان مثال اگر می‌خواهید سیگار را ترک کنید، باید زمانی که نیاز به آن پیدا می کنید، سریعاً یک رفتار دیگر را جایگزین کنید. رفتارهایی مانند خوردن چیزی، عوض کردن مکانتان، مشغول شدن به انجام کاری و…

البته حواستان باشد که آن رفتاری را که می‌خواهید جایگزین کنید باید برایتان جذاب باشد تا از انجام آن لذت ببرید. در غیر این صورت این کار به هیچ عنوان نتیجه نخواهد داد.

حال زمانی که نمی‌خواهید در شبکه های مجازی بیش از اندازه وقت خود را تلف کنید، به جای این کار چه برنامه و جایگزینی در نظر می‌گیرید؟

چگونه عادت بد را ترک کنیم؟

2. شناخت محرک‌ های عادت

برای ترک عادت، محرک آن عادت را بشناسید. یعنی بدانید که چه زمان هایی یا مکان هایی و همچنین چه افرادی باعث انجام آن عادت می‌شوند؟ وقتی محرک ها را نشناسید، مسلماً نمی‌توانید از آن ها دوری کنید و انجامشان ندهید. زیرا شما اصلاً آگاه نیستید که چرا این عادت بد را دوباره انجام داده اید.

آگاهی داشتن گام بزرگی در ترک عادت های بد شماست. اما حواستان باشد که ترک این عادت ها اصلاً کار ساده ای نیست. پس از اینکه تصمیم به ترک عادتی گرفتید، ممکن است بعضی از اوقات ناخودآگاه یا با توجه به شرایطی، آن عادت را انجام دهید.

پس باید به خوبی بدانید که این عادت های بد یک شبه شکل نگرفته‌اند که یک شبه از بین بروند. باید برای ترک آن‌ها تلاش کنید تا مسیر عصبی عادت را تغییر دهید. و بدانید که به همین سادگی نیست و اراده قوی نیاز است.

به هیچ وجه ناُامید نشوید. اگر زمان‌هایی از زیر دستتان در رفت و آن رفتار یا عادت را تکرار کردید، این حالت طبیعی است. چرا که آن مسیر و راه عصبی قوی دارد و هنوز به خوبی تغییر نکرده است…

چگونه عادت بد را ترک کنیم؟
ترک عادت

3. فقط یک عادت را ترک کنید!

بارها این جمله را شنیده‌ایم که سنگ بزرگ نشانه نزدن است.

برای ترک عادت نیز نباید لقمه بزرگی را برداریم و بخواهیم که همزمان چند عادت بد خود را ترک کنیم.

قدم به قدم شروع کنید و تنها روی یک عادت متمرکز شوید و آرام آرام شروع کنید. همانند کسانی که می‌خواهند وارد استخر شوند و آرام آرام بدن خود را وارد آب می کنند و یک دفعه این کار را انجام نمی‌دهند. بسیاری از افراد یک سری عادت دارند که سال ها است گریبان گیر آنها است. پس آرام آرام به داخل این عادت بروید و کم کم آنها را ترک کنید.

البته هر شخصی را یک نوع استراتژی به موفقیت می‌رساند. ممکن است افرادی عادت بد خود را یک باره برای همیشه کنار بگذارند. مانند کسانی که  یک دفعه وارد استخر می شوند. پس هر فردی باید بداند که کدام استراتژی او را به موفقیت می رساند…

چگونه عادت های بد را ترک کنیم ؟ باید عادت های بدمان را یک به یک ترک کنیم

4. پاداش تعیین کنید

مغز ما در برابر پاداش، انگیزه می گیرد.انگیزه ای که در طی مسیر ترک عادت بسیار مهم است و باید همیشه آن را داشته باشیم. چرا که بدون انگیزه هیچ عادتی ترک نخواهد شد و هیچ مسیری نیز طی نمی‌شود.

برای خود پاداشی تعیین کنید، هرچند پاداش کوچکی باشد. پاداش‌ها می‌توانند روزانه، هفتگی یا ماهانه باشند. این نکته مهم است که شما از چیزی که لذت می برید برای خود پاداش یا جایزه تعیین کنید. مثلاً دیدن یک فیلم سینمایی یا گردشی با دوست خود و هر چیز دیگری که برای شما خوش آیند و لذت بخش است.

شک نکنید که تعیین پاداش راه بسیار فوق العاده ای برای ترک عادت هایتان است…

5. همراه ترک عادت…

چند بار پیش آمده که قصد داشتید عادتی را ترک کنید و به کسی نگفتید؟ شاید اینطور فکر می‌کردید که اگر شکست خوردید کسی متوجه شکستتان نشود. اما کار درست این است که کسی را پیدا کنید که همانند شما می‌خواهد عادتی را ترک کند! مثلاً اگر می‌خواهید وزن خود را کم کنید، دوستی را پیدا کنید که او هم می‌خواهد وزن خود را کاهش دهد.

به این شکل شما نسبت به هم احساس مسئولیت می کنید و با موفقیت های هم و تشویق یکدیگر مسیر را برای خود و همراهتان آسان می‌کنید.

همچنین اطراف خود را از افراد حامی پر کنید. افرادی که در همه شرایط حامی شما هستند و به شما انرژی می دهند، می‌دانند که می‌توانید موفق شوید و در کنار آنها بودن انرژی شما را چند برابر می کند.

این افراد مثبت اندیش برای موفقیت و رسیدن به هدف لازم و ضروری هستند. پس تا می‌توانید از افراد منفی‌باف دوری کنید و اطراف خود را پر از افراد مثبت‌اندیش و حامی کنید…

داشتن همراه برای این که بدانیم چگونه عادت بد را ترک کنیم بسیار موثر است

6. برنامه ریزی داشته باشید

نه تنها برای رسیدن به موفقیت خود که همان ترک عادت بد است باید برنامه ریزی داشته باشید، بلکه برای شکست‌هایی که ممکن است در مسیر اتفاق بیفتد نیز باید برنامه داشته باشید. برنامه ای که با کمک آن بدانیم چطور بعد از هر شکستی، انگیزه و انرژی خود را برگردانیم و دوباره شروع کنیم؟

نسبت به شکست دید خود را مثبت کنید. چرا که شکست‌ها مشکلات و ضعف های شما را نشان می دهند، آگاهتان می‌کنند و می‌توانید آن ضعف ها را پوشش دهید. پس برنامه ای درست و حسابی و محکم برای ترک عادت بد و البته برای زمان هایی شکست می‌خورید طراحی کنید.

7. از شکست نترسید و صبور باشید

برای اینکه سرسختیِ عادت ها را بهتر متوجه شوید ابتدا فیلم زیر را نگاه کنید.

 

همان طور که مشاهده کردید یک عادتی که از زمان کودکی شکل گرفته بود، هشت ماه زمان برد تا با رفتار و عادت دیگری تغییر کند، سرسختی و تلاش آن را تغییر داد! پس هیچ گاه نااُمید نشوید. صبور باشید و سرسخت تا به هدفی که دارید برسید. نترسید از اینکه ممکن است دوباره عادت بد را تکرار کنید. هیچ اشکالی ندارد. اما مشکل زمانی به وجود می‌آید که در مسیر ترک آن دست از ادامه مسیر بردارید و به همان حالت قبل برگردید.

با تلاش و صبوری شما عادت های بد با گذشت زمان از وجود و رفتار شما حذف خواهند شد و عادت خوب دیگری برای شما نهادینه می‌شوند. مثل زمانی که شما ساختمانی را با معماری اشتباه ساخته‌اید و بعد اتمام کار متوجه می‌شوید این سازه شما به شدت آسیب پذیر است و ممکن است با کوچک‌ترین اتفاق تخریب شود و شما و زندگی و جانتان را بگیرد. زمانی که از این ضرر بزرگ آگاه می‌شوید، شروع به تخریب ساختمان و سازه خود می کنید تا دوباره با مهندسی درست آن را بسازید. تخریب ساختمان به زودی اتفاق می افتد. شاید کمتر از یک روز و چند ساعت، اما شروع به ساخت آن ممکن است ماه‌ها از شما زمان بگیرد. تخریب آن آسان و سریع اما ساخت آن زمان بر است…

پس حواسمان باشد ترک عادت بد را در ذهنمان ساده ندانیم. بلکه باید اینگونه آن را باور کنیم که عادت بد یک روزه ساخته نشده. بلکه با ماه ها و سال ها تکرار برایمان ملکه و تبدیل به یک عادت شده است. حال برای ترک آن نیز باید زمانی را طی کنیم که تکرار و تمرین در آن فراوان باشد. پس صبوری در ترک عادت بسیار مهم است.

خودتان را سرزنش نکنید و با تلاش و صبر عادت بد را ترک کنید و عادت خوب را جایگزین آن کنید…

چگونه عادت بد را ترک کنیم؟
چگونه عادت های بد را ترک کنیم؟

نویسنده: مهدی حسین نژاد
نویسنده: مهدی حسین نژاد مربی رشد و توسعه فردی از تیم گام برتر

 1. منیر سادات حسینی

  هممون عادت بد تو زندگیمون داریم و گاهی این عادتهای بد مسیر زندگیمون رو تغییر داده
  امیدوارم با کمک مقاله خوبتوت یک به یک عادتهای بدم را ترک کنم

  پاسخ دادن
 2. صغری تیموری

  سلام راهکارهای خیلی خوبی ارائه شد.ممنونم

  پاسخ دادن
 3. مهدوی

  سلام مقاله خوبی بود .بعضی اوقات انسان از خودش به خاطره عادت های ورفتارهای اشتباه نا امید میشه با این مراحلی که گفتید انشاالله به همه شون غلبه کنیم ممنون.

  پاسخ دادن
 4. رقیه کریمی

  سلام یکی از عادتهای بد من این بود که خوابم زیاد بود. با جایگذین کردن مطالعه این عادت بد را سعی کرده ام که برطرف کنم

  پاسخ دادن
 5. معصومه شاهری

  سلام.نظرات دوستان جالب بود.زمان وپشتکاررمز موفقیت در ترک عادت بد است.مقاله عالی بود.سپاس

  پاسخ دادن
 6. فیروزه حاجی قنبری

  مقاله خوبی بود.ممنون .استفاده کردیم.همه چی با تکرار حل میشه.عادات بد هم بایستی کوچیک انتخاب شده و کم کم بریم جلو تا ناخوداگاهمون واکنش نشان ندهد.چون اگه بخواهیم به خودمون فشار بیاریم،به ناخوداگاه پیام میریه کهمی خواد از لذتی محرکم بشه و این یختشه.وقتی آروم آروم میریم جلوو پاداش میدیم در برابراندکی درد،لذت برده و حایگزین می شود

  پاسخ دادن
 7. پریزاد

  سلام مثل همیشه عالی بود . واقعا سخته یه عادت قدیمی رو با یه عادت جدید جایگزین کرد ولی غیر ممکن نیست و کمی تلاش و اراده ی جدی میخواد . امیدوارم همگی بتونیم عادتهای بد رو به عادت خوب تبدیل کنیم .🌷🌷

  پاسخ دادن
 8. Pariya_amirpor

  سلام مقاله خیلی عالی بود
  عادت های بد خیلی موقع باعث ابروریزی هم میشند اگه عادت بده جویدن ناخن داشته باشیم توی یه جمع اینکارو کنیم باعث میشه دیده همه نسبت به ما تغییر کنه. امیدوارم بتونیم عادت های بدمون به عادت های خوب تبدیل کنیم.
  خیلی خیلی ممنون💜

  پاسخ دادن
 9. حمیده فعال

  سلام مطالب بسیار خوبی بود مثل همیشه من دارم سعی می کنم مهارت گوش دادن و گفتگو را در خودم تقویت کنم اما عادت های بد گوش دادن هنوز در من وجود دارند که باید به این موضوع که گفتید توجه کنم باز هم ممنون

  پاسخ دادن
 10. nemati

  درود بر شمااااا☺

  مث همیشه عااالی و شاااایسته ی تحسین 👏👏🎉🎈🍂🌺🌸🍁🍃🎉🎉☺☺

  پاسخ دادن
 11. کیانمهر

  سلام چقدرخوبه که برای ترک عادتهای بدمون به خودمون پاداش بدیم وخودمون رو تشویق کنیم

  پاسخ دادن
 12. سمیه قریشی

  سلام ممنونم آقای حسین نژاد عالی بود ترک عادت بد یه نوع هنره که امیدوارم همگی اونو کسب کنیم

  پاسخ دادن
 13. لیلا نوری

  به جرات میشه گف همه ی ما آدمها ی عادت بدی داریم ک مانع لذت بردن از زندگی مون میشه ..ایشالا ک بتونیم با تمرین کردن و ادامه دادن هرچی بدی ک داریم رو از خودمون دور کنیم و ب آرامش روحی برسیم

  پاسخ دادن
 14. ناشناس

  سلام
  برای ترک عادت بد باید ب خودمون پاداش بدیم و اینکه برای ترک عادت بد باید صبرواستمرار داشته باشیم
  ممنون از مقاله خوبتون

  پاسخ دادن
 15. محمد مهدی مالکی

  احسنت…خیلی عالی بود…واقعا اگر محیط ذهن رو عوض کنیم میتونیم هرکاری بکنیم.
  باور به یک چیز باعث ایجاد ارزش میشه که در نهایت رفتار رو تشکیل میده.
  باور بر ترک عادت منتهی میشه به رفتاری که دیگه اون عادت درونش نیست.

  دست شما هم درد نکنه..خیلی زحمت کشیدید…
  یا علی مدد..

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   کاربر گرامی سلام
   کاملا درسته
   موفق و سربلند باشید
   ممنون از شما

  2. محمد مهدی مالکی

   سلام
   ممنون از توجه شما

 16. سیدرضاحسینی

  باسلام ممنون بابت مقالات به روز و کاربردی تون.محتوی عالی. زندگی ما تبدیل شده به تکرار عادتهای ما .اگر جایگاه الان زندگیمون دلخواه و مطلوب ما نیست .کسی جز خود ما مقصر نیست چرا که حاصل تک تک تصمیمات و انتخابهای ماست. ما برای تغییر در مسیر زندگی به سوی اهدافمون باید بتونیم انتخابهای درستی رو انجام بدیم و رفتارهای متناسب با اهدافمووونو تکرار و تکرار و تکرار کنیم تا بتونیم عادات جدیدی برای خودمون درست کنیم تا به اون چیزی که میخوایم برسیم.با تشکر از مقاله خوبتون.

  پاسخ دادن
 17. صفری

  سلام
  ممنون از مقاله خوبتون بله همه ما عادتهای خوب و بدی داریم ک ترک عادت بد نیازمند اراده قوی تلاش برای جایگزین کردن اون با رفتار خوب، توکل بر خدا و درنظر گرفتن پاداش و تنبیه و تمام مواردی ک در این مقاله به اونها اشاره شد

  پاسخ دادن
 18. سمیه تیموری

  سلام مقاله ی خوبی بود
  باید تلاش کنیم تا عادت های بد رو ترک کنیم و از زندگیمون لذت ببریم.🌺🌻🌹🌷🌼

  پاسخ دادن
 19. سهیلا کریمی

  بله درسته . انشاا.. بتونم بهش غلبه کنم . منتها اینم مسلتزم زمانه .

  پاسخ دادن
 20. سهیلا کریمی

  به به . بسیارم عالی بود .
  منم یه عادت بدی دارم. اونم خیلی دوست دارم همه چیو زود انجام.بدم و تمومش کنم . ومتاسفانه حوصله کمی دارم برا اینکه منتظر بمونم تو یادگیری . حتی تو کلاسها. یه وقتهایی خسته میشم میگم چرا طولانی شده .دست خودمم نیست . عادته. میخوام زودتر همه چیو تو زمان کمتر تمومش کنم. که بیشتر بتونم مطلب یاد بگیرم. که گاها برام سرسام اورم میشه . برا همین من تابحال تو صف نونوایی نرفتم و نون نگرفتم . چون برام خسته کننده و دیوانه کنندس به حد مرگ.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام. این عادت شما تا حدی خوبه. اما فقط تا حدی، چون همون طور که خودتون گفتید حال خیلی خوبی رو براتون رقم نمی‌زنه.
   علاوه بر اون، باعث اذیت شدن خوتون میشه. و تا حدی هم کمال گرایی حساب میشه.
   امیدوارم راه هایی که در این مقاله گفته شد براتون موثر واقع بشه و بتونه کمکتون کنه.
   موفق باشید…

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image

چطور از راه تدریس به درآمد
چند میلیونی برسیم؟

ورود
close-link