.

گیف
گیف

معجزه شکرگزاری

آثار و معجزات شکرگزاری کردن در زندگی

شکرگزاری
شکرگزاری

مقدمه

نعمت های پروردگار یکتا مانند یک اقیانوس بی انتها و بیکران است. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید از این اقیانوس چه اندازه بهره ببرید و تا چه حد لذت استفاده از نعمت های بی‌شمار آن را بچشید. ساده ترین و لذت بخش ترین راه برای استفاده هرچه بیشتر از نعمت های این اقیانوس، شکرگزاری است.

شما با شکرگزاری می‌توانید تمام نعمت های موجود در این آبی بیکران را به زندگی خود وارد کرده و از آنها نهایت لذت و استفاده را ببرید. شکرگزاری زیباترین راه ابراز عشق و محبت نسبت به تمام داشته هایتان است. تمام چیزهایی که اگر هر یک از آنها حتی یک روز از شما دریغ شود بدون شک زندگی شما مختل خواهد شد.

برای اینکه بتوانید صاحب همه چیزهایی که آرزویشان را دارید باشید و یا زندگیتان سراسر شادی عشق و آرامش باشد، نیاز به انجام کار خارق العاده ای نیست، تنها کافیست نسبت به تمام چیزهایی که هم اکنون در زندگی تان دارید ابراز عشق کنید. به جهان هستی این پیام را بدهید که شاکر تمام نعمت هایی هستید که به شما ارزانی داشته و لایق کسب مقدار بیشتری از آنها هستید. شکرگزاری یک معجزه است، معجزه ای که می تواند تمام جنبه های زندگی شما را به زیباترین شکل ممکن رقم بزند.

شکرگزاری واقعی

شکرگزاری واقعی و حقیقی به معنای این است که از تمام نعمت هایی که پروردگار یکتا در اختیار ما قرار داده به جا و درست استفاده کنیم.

منظور ما از این سخن این است که هر نعمتی را برای رسیدن به هدفی که به منظور آن آفریده شده است، به کار گیریم. به عنوان مثال زمانی که خداوند شرایط پیشرفت و ترقی را برای شما فراهم کرده و امکانات مورد نیازتان را در اطراف شما پدید آورده، از این امکانات به بهترین شکل ممکن برای حرکت به سمت جلو استفاده کنید.

به شما اطمینان می‌دهم که اگر برای این نعمت ها به معنای واقعی کلمه شکرگزار نباشید و نسبت به آنها بی توجهی اعمال کنید، نهایتاً تمام آنها را از دست خواهید داد. زیرا آنگونه که شایسته بود از آنها استفاده نکردید و قدردان آنها نبودید.

معجزه شکرگزاری
معجزه شکرگزاری

مراتب یک شکرگزاری واقعی

برخی از افراد بر این باورند که تنها به زبان آوردن واژه” خدایا شکرت” کافیست و مفهوم شکرگزاری بدین طریق ادا شده است.

اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که پروردگار یکتا و توانا به قلب و باطن تمام انسانها و مخلوقات آگاه و عالم است. با این توصیف آیا می‌توان در برابر چنین خالق بی همتایی تظاهر به شکرگزاری نمود؟

کسی که به معنای واقعی خواهان به جای آوردن شکر نعمت های بی دریغ پروردگار یکتا باشد، باید به سه مرحله زیر واقف باشد.

۱. قلبی آکنده از حس شکرگزاری

باید در قلب خود برای نعمت هایی که در دسترس دارید شکرگزار باشید. چند لحظه با خود بیندیشید که اگر خانه ای که در آن زندگی می‌کنید، پدر و مادرتان، خوراک و غذای روزانه‌تان، شغلی که دارید و یا هر چیز کوچک دیگری که در زندگی فعلی خود آن را در اختیار دارید، از شما گرفته شود چه احساسی خواهید داشت؟ آیا می‌توانید همچنان به زندگی خود ادامه دهید و آرامش فعلی تان را حفظ کنید؟

بدون شک خیر!

یکی از اساسی ترین مشکلاتی که اغلب ما با آن درگیر هستیم این است که فکر می‌کنیم برای این که شکرگزار نعمت های پروردگار باشیم، باید از همه چیز عالی ترین و بهترین شکل ممکن آن را در اختیار داشته باشیم.ا

در صورتی که این تفکر کاملاً نادرست است. اگر در همین لحظه درد کوچکی در یکی از اعضای بدن شما وارد شود، حاضرید تمام دنیا را به هم بریزید تا این درد در وجود شما تسکین یابد. اطراف همگی ما پر از نعمت هایی است که باید هر روز برای داشتن آن ها چندین بار پروردگار توانا را شاکر باشیم.ا

برای چند لحظه هر چیزی که در اختیار دارید حتی کوچکترین آنها را پیش چشمانتان مجسم کنید و با خود بیندیشید اگر آن را از زندگی تان حذف کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ مطمئنم آنگاه از صمیم قلب خداوند بلند مرتبه را شاکر خواهید بود…د

معجزه شکرگزاری
معجزه شکرگزاری
۲. شکرگزاری زبانی

زمانی که می‌خواهید محبت و قدردانی خود را نسبت به پدر و مادر، همسر، دوست و یا هر شخص دیگری اظهار کنید، تمام کلمات زیبا و محبت آمیزی را که در ذهن دارید، کنارهم می چینید تا به بهترین شکل ممکن خشنودی خود را به او ابراز کنید. به نظر شما در برابر خداوندی که تمام زندگی و وجود ما به او و الطافش وابسته است و اگر لحظه ای هر یک از این نعمت ها را از بزرگترین آنها تا کوچکترین از ما دریغ کند، به ورطه نابودی کشیده خواهیم شد، چگونه باید سپاس گزاری کرد؟

چه کلماتی را باید به کار ببریم تا بتوانیم آنگونه که شایسته و لایق بزرگی اوست از او تشکر کنیم؟

خداوندی که تمام زیبایی های خلقت از او سرچشمه می‌گیرد و نسبت به بندگان خود حتی از پدر و مادر مهربان تر است. بدون شک پیدا کردن کلماتی که بتوانند احساس ما را نسبت به این همه نعمت بیان کند کاری دشوار و غیر ممکن است. اما می‌توانید در هر سنی که هستید و با هر سطح تحصیلات ،زیباترین کلماتی که در ذهن دارید کنار هم چیده و با او سخن بگویید و برای تمام لحظات زندگی خود از او سپاس گزار باشید.

۳. شکرگزاری اعضا و جوارح

شکرگزاری اعضا و جوارح در حقیقت همان شکرگزاری عملی در برابر نعمت های پروردگار است.

چرا با زبانی که می‌تواند سخنان نیکو بیان کند و موجب آرامش و شادی قلب دیگران شود، حرف هایی بیان کنیم که موجب تلخ کامی و آزار دیگران باشد؟

دست هایی که می تواند برای یاری به سمت دیگران دراز شود و افتاده ای را از روی زمین بلند کند، چرا در جهت خراب کردن زندگی دیگران و آزار دادن آنها استفاده شود؟

خداوند به ما این اعضا و جوارح اهدا کرده که با آنها می‌توانیم علاوه بر ساختن زندگی خودمان برای دیگران هم یاری دهنده خوب و شایسته‌ای باشیم.

بنابراین شکر عملی به این مفهوم است که از این نعمت بسیار بزرگ که با هیچ چیز دیگری قابل جایگزینی نیست، به بهترین شکل ممکن در همان جهتی که به منظور آن آفریده شده است استفاده کنیم…

معجزه شکرگزاری
معجزه شکرگزاری

شکر نعمت، نعمتت افزون کند

شعری که همگی ما بارها آن را شنیده ایم و حتی بارها از آن در صحبت های روزانه خود استفاده کرده ایم.

اما آیا تا به حال به مفهوم واقعی آن فکر کرده اید؟ چه اتفاقی می‌افتد که شکرگزاری موجب افزایش نعمت های شما می شود؟ اجازه دهید به طور مفصل آن را برای شما توضیح دهم.

جهان هستی و کائنات بر پایه انرژی بنا شده اند. بدین معنی که در این جهان هر چیزی که نسبت به آن احساسی داشته باشید و به آن انرژی دهید، خواه این احساس شیرین و لذت بخش باشد و یا تلخ و هولناک، بدون شک آن را به سمت خود جذب خواهید کرد. به همین دلیل است که ضرب المثل معروف” از هرچی بترسی سرت میاد” برای ما بسیار آشناست.

اگر شکرگزاری کنید و نسبت به داشته های خود اعلام رضایت کنید، در اصل به آنها احساس و انرژی مثبت منتقل کرده اید.

بنابراین این امری کاملاً عادی و عاقلانه است که مقدار بیشتری از آن نعمت به سمت شما روان شود.

شکر گزاری و احساس شادی بی انتها

یکی از زیباترین احساساتی که با شکرگزاری نصیب شما خواهد شد، حس شیرین شادی و آرامش است.

علت آن بسیار واضح و توضیح آن هم بسیار ساده است. زمانی که شما شکرگزاری می‌کنید، در واقع دارید ذهن خود را تعلیم می دهید که روی نکات مثبت زندگی تمرکز کند و همین امر باعث می‌شود بیش از قبل نسبت به اتفاقات مثبت، نسبت به دارایی های خود و تمام چیزهایی که شاید تا قبل از این برای شما بسیار عادی و روزمره بودند احساس خوبی داشته باشید. در نتیجه ذهن شما تبدیل به یک ذهن مثبت اندیش خواهد شد.

بدین گونه دیگر در پس هر اتفاق و رویدادی که در زندگی شما رخ می دهد به دنبال نکات مثبت آن می‌گردید و با پررنگ شدن آن‌ها زندگی شما نسبت به قبل چندین برابر شادتر و لذت بخش تر خواهد شد.

بهتان پیشنهاد می‌کنم کلیپ زیر را که درباره رابطه بین شادی و شکرگزاری هست را ببینید چون خیلی به شما در شکرگزاری کردن کمک می‌کند.

 

معجزه شکرگزاری
معجزه شکرگزاری

یک تمرین لذت بخش

یکی از جذاب‌ترین تمریناتی که برای تقویت شکرگزاری و تبدیل آن به عادت در وجود خود می‌توانیم انجام دهیم، این است که هر شب قبل از اینکه بخوابیم در بستر خود تمام اتفاقات روز را مرور کنیم.

منظورم اتفاقات منفی نیست! بلکه اتفاقات خوبی که باعث شد در آن روز احساس بهتری به شما دست بدهد.

با به یادآوری این اتفاقات قطعاً لبخند بر روی لب شما نقش خواهد بست و احساس خوشایندی در وجود شما ایجاد خواهد شد.

اگر فکر می‌کنید که ممکن است این کار را فراموش کنید، به شما توصیه می‌کنم که یک یادداشت یا یک یادآوری روی موبایل خود برای این موضوع تنظیم کنید. مطمئن باشید انجام این کار بعد از مدتی نتایج دلچسب و شگفت انگیزی را برای شما به همراه خواهد آورد.

وقتی بابت اتفاقات کوچکی که در زندگی برایتان رخ می دهد و منجر به ایجاد حس خوبی در وجود شما می شود شکرگزار باشید، به این معناست که در حال دعوت کردن تعداد بیشتری از این اتفاقات به سمت زندگی خود هستید و همین امر باعث می‌شود که تجربه بیشتری از این احساسات خوشایند و شیرین نصیب شما شود. شکرگزاری به معنای واقعی پای شادی و آرامش را به زندگی شما باز خواهد کرد…

روابط شگفت انگیز

یکی از جذاب‌ترین ویژگی های شکرگزاری این است که می‌توانید آن را در همه جنبه های زندگی خود به کار ببندید و شاهد اتفاقات زیبا و دلچسبی باشید.

به افرادی که در اطراف شما هستند فکر کنید. پدر، مادر، دوست، خواهر، برادر، همسر و یا هر شخص دیگری. چه ذهنیتی از آنها برای شما وجود دارد؟

نسبت به هر یک از آنها چه احساسی دارید؟

اغلب اوقات در روابط خود روی ویژگی‌های منفی شخص در مقابل تمرکز می‌کنیم و همین امر باعث می‌شود همان طور که شاهد هستید روابط ما روز به روز به سمت افول پیشروی کند.

تمرین بسیار جذابی که در این زمینه وجود دارد این است که با خود بیندیشید و در بین اشخاصی که با آنها سروکار دارید برای هر کدام ویژگی های مثبت آنها را یادداشت کنید. به ذهن خود اجازه بدهید بدی‌ها را کنار زده و با مرور ویژگی های خوب و مثبت این افراد احساس عشق و محبت شما را نسبت به آنها دو چندان کند، هیچ یک از افرادی که در کنار ما هستند به معنای واقعی و مطلق خوب یا بد نیستند. اگر درست فکر کنید هر یک از آن‌ها ویژگی‌هایی دارند و جذابیتی به زندگی شما بخشیده‌اند که بدون حضور آنها ممکن نیست.

به لحظه های شیرینی که در کنار آنها گذرانده‌اید فکر کنید، به تمام روزهایی که در لحظات سخت شما یاریتان کرده‌اند، به لبخند‌هایی که به خاطر وجود آنها بر روی لبانش لبان شما نقش بست و به تمام محبت‌هایی که در حق شما کردند.

بابت این موضوع شاکر باشید. آنگاه خواهید دید که این لحظه های شاد و این ویژگی های مثبت چندین برابر خواهند شد و می توانید لذت بیشتری را از بودن در کنار آنها تجربه کنید.

معجزه شکرگزاری
معجزه شکرگزاری

کلام آخر

مهم نیست چه چیزی می‌خواهید! پروردگاری که شما را آفریده و زندگی شما را به زیباترین شکل ممکن ترتیب داده، بدون شک آن قدر تواناست که بزرگترین آرزوی شما کوچکترین معجزه او باشد.

خواهان وفور هر نوع نعمتی که هستید تنها کافیست برای نعمت هایی که هم اکنون در اختیار دارید شکرگزار باشید، در مدت زمان کوتاهی شاهد خواهید بود که تا چه اندازه  اتفاقات بی‌نظیری در زندگی شما رخ خواهد داد و زندگیتان را به بهترین شکل ممکن تغییر می‌دهد.

معجزه در نزدیکی شماست. تنها کافی است برای دیدن آن چشم‌هایتان را باز کنید و تمام ذهنتان را به آن معطوف دارید. شکرگزاری زیباترین معجزه زندگی شماست…

دانلود این مقاله به صورت PDFی دانلود

گیف موفقیت
گیف موفقیت

نویسنده:معصومه تیموری
نویسنده:معصومه تیموری از تیم گام برتر

 1. لیلانوری

  همیشه وهرلحظه شاکر هستم و قلبا ازخدای خودم تشکرمیکنم که همه جوره هوای منو زندگیمو داشته و خیلی جاها معجزه ی وجودت رو کنارم از نزدیک حس کردم ….ای کاش بهتر و بیشتر بشناسیم خداروووو….خدایا مرسی ک هستی و دارمت…

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   ممنون از حسِ قشنگی که منتقل می‌کنید خانم نوری عزیز

   پاسخ دادن
 2. سهیلا کریمی

  بله باید هرلحظه خداروشکر کرد 🌺👏👏👏

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*