تکنیک های مثبت اندیشی

مثبت اندیشی یعنی شما مدام منتظر وقوع اتفاقات خوب هستید و سرشار از امیدواری در انتظار وقوع اتفاقاتی هستید که برای شما لذت بخش باشند. اصلاً مثبت اندیشی برای این است که ما همیشه حالمان خوب باشد و از زندگی بهترین استفاده و بیشترین لذت ممکن را ببریم. در این مقاله به راه هایی اشاره کردیم که شک نکنید با مطالعه و عمل کردن به آن ها، موفقیت از همیشه به شما نزدیک تر خواهد بود و می توانید به مثبت اندیش ترین فرد در میان اطرافیان خود تبدیل شوید. پس تا پایان با ما باشید.

مثبت اندیشی
مثبت اندیشی

در مقاله مثبت اندیشی می‌خوانید

 • مثبت اندیشی چیست؟
 • مثبت اندیشی یا خوش خیالی؟!
 • ویژگی های افراد مثبت اندیش
 • تکنیک های مثبت اندیشی (۱۴ تکنیک فوق العاده برای مثبت اندیش بودن)
 • جملات زیبا درباره مثبت اندیشی

در ادامه با این موارد به خوبی آشنا خواهید شد؛ اما قبل از مطالعه آن، باید به شما بگویم که تا زمانی که حال خودتان و دلتان خوب نباشد و نتوانید انگیزه و انرژی تان را در بالاترین حد ممکن نگه دارید، به هیچ وجه نمی توانید به فردی مثبت اندیش تبدیل شوید! به همین دلیل، پیشنهاد می کنم علاوه بر این مقاله، نوشته تکنیک های داشتن حال خوب را هم مطالعه کنید تا بدانید که چطور باید همیه و در همه جا پرانرژی باشید.

مثبت اندیشی چیست ؟

زندگی هر روزه برای ما در بر دارنده هزاران حادثه است است. حوادثی که برخی از آنها برای ما شیرین هستند و برخی دیگر موجب تلخ کامی ما می‌شود. نقش مثبت اندیشی در این زمان ها بیشتر مشخص می شود، چرا که افراد مثبت اندیش در پس هر حادثه ای به دنبال نقاط روشن آن می‌گردند و سعی می‌کنند که از آنها به نفع خود و برای پیشرفت خود استفاده کنند.

بنابراین انسان های مثبت اندیش اغلب افراد شادی هستند که سعی می‌کنند در هر موقعیتی احساسات مثبت خود را حفظ کنند و هنگام وقوع شرایط سخت با آرامش به دنبال پیدا کردن راه حل ها باشند. امروزه بسیاری از افراد نسبت به این ذهنیت علاقه‌مند شده اند و در تلاش اند تا آن را به بهترین شکل ممکن فرا بگیرند. مثبت‌اندیشی در اصل یکی از مهارت ها و ابزارهای لازم برای رسیدن به موفقیت است.

افراد مثبت اندیش، با تنبلی رابطه ای ندارند
افراد مثبت اندیش، با تنبلی رابطه ای ندارند

مثبت اندیشی یا خوش خیالی ؟!

وقتی با برخی از افراد درباره مثبت اندیشی صحبت می‌کنیم، آن ها ما را متهم به خوش خیالی می‌کنند و فکر می‌کنند افراد مثبت اندیش انسان هایی هستند که در همه شرایط با خیالات باطل و بیهوده پیش می‌روند و در اصل هیچ اعتقادی به این نوع تفکر ندارند. در اینجا لازم است که تفاوت مثبت اندیشی و خوش خیالی را برای شما به صورت واضح و روشن بیان کنیم.

1. مثبت اندیشی

همان طور که گفتیم اشخاص مثبت‌ اندیش در وقوع هر حادثه ای به دنبال نقاط قوت آن می‌گردند و از آنها برای پیشرفت خود استفاده می‌کنند.

به طور مثال زمانی که یک فرد مثبت اندیش در حیطه کاری خود دچار شکست می شود، به دنبال راه حل هایی می‌گردد تا این مشکل را رفع کند. او به خوبی واقف است که عدم موفقیت تنها به دلیل عدم آگاهی کافی حاصل می‌شود. بنابراین با مثبت اندیشی خود از این موقعیت استفاده می‌کند و سعی می‌کند تا با بالابردن سطح آگاهی و اطلاعات خود، از بروز مجدد این مشکل جلوگیری کند.

به این قبیل از افراد که بدون درجا زدن و بدون ناامیدی تلاش می کنند تا هر مشکلی را از راه حل درست خود رفع کنند، مثبت اندیش می گویند. در واقع مثبت اندیشی باعث می شود که شخص به یک حل کننده مشکل تبدیل شود که در هر شرایطی با حفظ آرامش خود بهترین راه حل ها را اتخاذ می کند.

اشخاص مثبت اندیش در وقوع هر حادثه ای به دنبال نقاط قوت آن می گردند

2. خوش خیالی

در مقابل افراد مثبت اندیش افراد خوش خیال قرار دارند. بارزترین ویژگی این دسته از آدم ها این است که آنها مثبت اندیشی را با بی خیالی اشتباه گرفتند.

این افراد اغلب بدون هیچ فکر و زحمتی منتظر می‌نشینند تا مشکلات به خودی خود حل شوند و مسیر موفقیت برای آنها به طرز معجزه‌آسایی باز و هموار گردد و همین ویژگی باعث می‌شود که همیشه شکست های زیادی را متحمل شوند. آنها در اصل مثبت اندیش بودن را ابزاری برای عدم تلاش و اهمال کاری می‌شناسند، در صورتی که یک فرد مثبت اندیش واقعی به طور مرتب در حال تلاش و تکاپو است.

بسیار طبیعی است زمانی که دیگران با چنین فردی مواجه می‌شوند که ادعای مثبت اندیش بودن دارد اما در اصل یک شخص بی خیال است، به طور ناخودآگاه نسبت به افراد مثبت اندیش بدبین شده و آنها را اشخاصی تنبل با امید های پوچ و واهی می دانند.

افراد خوش خیال بدون هیچ فکر و زحمتی منتظر حل مشکلات هستند

ویژگی های افراد مثبت اندیش

فکر می‌کنم همه ما در بین افراد فامیل و یا دوستانمان آدم‌ هایی را داریم که حضورشان موجب دلگرمی و آرامش و ایجاد کننده حس خوب زندگی است. این ها همان افراد مثبت اندیش هستند که در همه شرایط سعی میکنند حال دیگران را به بهترین شکل ممکن تغییر داده و زندگی را از بعد مثبت آن نگاه کنند. تعدادی از ویژگی‌های این قبیل افراد عبارتند از:

1. زندگی را با همه موانع آن دوست دارند

زندگی برای همه سرشار از پستی ها و بلندی ها است و ممکن است در طول زندگی هر کسی، برای او حوادثی رخ دهد که بسیار ناگوار و تلخ باشد، اما تفاوت افراد مثبت اندیش با دیگران در این است که آنها می پذیرند که زندگی با تمام این موانع زیباست و معتقدند یکی از دلایلی که موجب لذت بخش بودن زندگی می‌شود، عبور از چالش‌های آن است. بدون شک اگر همیشه زندگی تنها با لبخند و خوشی همراه باشد بعد از مدتی شما دچار بی‌انگیزگی خواهید شد. چون هیچ دلیلی برای تلاش وجود ندارد.

بنابراین یکی از بهترین ویژگی های افراد مثبت اندیش همین است که آنها زندگی را با این موانع دوست دارند.

مثبت اندیشی
مثبت اندیش

2. از حقایق فرار نمی کنند

بعضی از انسان ها  تصور می‌کنند که اگر واقعیت ها را کتمان کنند مشکلات به خودی خود حل خواهد شد.

در صورتی که یکی از بهترین ویژگی های اشخاص مثبت اندیش همین است که آنها هرگز از حقایق فرار نمی‌کنند، بلکه آنها را می‌پذیرند و سعی می‌کنند بهترین تصمیم را اتخاذ کنند و به بهترین شکل ممکن مشکلات را حل کنند. زمانی که شما سعی می‌کنید مدام برخی از حقایق را کتمان کنید، در واقع این توانایی را که بتوانید مشکل را به درستی شناسایی کنید و بعد بهترین راه حل را برای آن انتخاب کنید، از دست می دهید. حقایق وجود دارند انکار کردن آنها نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه زمینه‌ساز ایجاد مشکلات بعدی است.

3. آرامش و شادی در چهره آنها نمایان است

قطعاً همه شما با افرادی برخورد داشته اید که در هر شرایطی لبخند بر لب دارند و سعی می‌کنند آرامش را به دیگران انتقال دهند.این یکی از بارزترین ویژگی‌های افراد مثبت اندیش است. آنها می‌دانند که با ترش رویی و بدخلقی نه تنها مشکلی حل نخواهد شد، بلکه حس بد نیز به دیگران منتقل می‌شود. برای همین افراد مثبت اندیش اغلب با چهره هایی شاداب و بشاش در مقابل دیگران ظاهر می‌شوند و سعی می‌کنند این لبخند را در هر شرایطی حفظ کنند.

مثبت اندیشی
مثبت اندیشی

4. به وقوع اتفاقات خوب یقین دارند

اتفاقات خوب در زندگی همه اشخاص وجود دارند و همه ما لذت آنها را تجربه کرده ایم. اما افراد مثبت اندیش این لذت را به مقدار بیشتری لمس می کنند. به دلیل اینکه آنها به بروز این اتفاقات شک ندارند و مطمئن هستند که پس از هر شب تاریک صبح زیبایی از راه خواهد رسید. وقتی شما برای وقوع اتفاقات خوب در زندگی لحظه شماری می‌کنید، در اصل این پیام را به جهان هستی می‌دهید که ارزش زندگی را می‌دانید و قدردان لحظات شاد آن هستید و به این ترتیب به ساده ترین شکل ممکن، اتفاقات خوب به سمت زندگی شما سرازیر می شوند.

این ویژگی موجب می‌شود زندگی شما بسیار لذت بخش تر باشد.

5. بعد از هر شکستی باز برمی‌خیزند

تا به حال به کودکی که در تلاش است تا راه رفتن را بیاموزد دقت کرده اید؟

بارها زمین می‌خورد و درد را تجربه می‌کند، اما باز بلند می‌شود و سعی می‌کند روی پاهای خود بایستد. علت آن بسیار واضح است. کودک هنوز معنی نااُمیدی را نمی‌داند و تلاش می‌کند تا به موفقیت برسد. همه ما زمانی که متولد می‌شویم همانند این کودک ذهن مثبت اندیشی داریم. حال تفاوت افراد معمولی با مثبت اندیش ها در این است که آنها این ذهنیت را در سنین بزرگسالی خود نیز حفظ می‌کنند و همانند دوران کودکی خود بعد از هر بار زمین خوردن بر می‌خیزند و قدم های خود را محکم تر برمی‌دارند و بدون شک نهایتاً به موفقیت دست پیدا می‌کنند.

مثبت اندیشی
مثبت اندیشی

6. برای لبخند زدن نیاز به شادی های بزرگ ندارند

بعضی ها فکر می‌کنند برای لبخند زدن حتماً باید اتفاقات فوق‌ العاده‌ای رخ دهد.

در حالی که این ذهنیت کاملاً اشتباه است و موجب می‌شود که این اشخاص هرگز لذتی را تجربه نکنند. افراد مثبت اندیش به خوبی می‌دانند هر اتفاقی که در زندگی رخ می‌دهد، هر چند کوچک می‌تواند عامل شادی آنها باشد. آنها لحظات زندگی خود را قدر می‌‍دانند و سعی می‌کنند هرکدام از این لحظه ها را به زیباترین شکل ممکن ماندگار کنند و این یک ویژگی مثبت آنهاست.

وقتی در کنار این افراد باشید بی دلیل به شما خوش می‌گذرد، چون آنها بدون دلیل شاد هستند. این اشخاص به خوبی می‌دانند که زندگی هدیه بزرگی است و هر لحظه آن را باید به بهترین شکل ممکن سپری کرد. بنابراین سعی می‌کنند ترویج دهنده حس خوب و شادی برای خود و دیگران باشند.

در کلیپ زیر می توانید ویژگی های افراد مثبت اندیش را به طور خلاصه و سریع مشاهده کنید.

در حال بارگذاری...

تمرین مثبت اندیشی

مثبت اندیشی یکی از مهارت های لازم برای رسیدن به موفقیت است و شما با داشتن این مهارت می‌توانید سرعت رسیدن به موفقیت تان را چندین برابر کنید. علت واضح است، زمانی که شما مثبت اندیش هستید مدام تمرکزتان بر روی فرصت ها و استفاده درست از آن هاست، مرتب منتظر وقوع اتفاقات خوب هستید و مدام در حال تلاش و تکاپو می‌باشید. پس کاملاً منطقی است که مثبت اندیشی باعث چند برابر شدن سرعت رشد شما شود. در ادامه قصد داریم چند راه حل موثر برای تقویت این مهارت مهم را به شما آموزش دهیم…

۱. همنشین های مثبت اندیش

تأثیر همنشین برای هیچ کدام از ما پوشیده نیست! چه بخواهید و چه نخواهید بعد از مدتی شبیه نزدیک ترین افراد زندگی خود خواهید شد.اصلاً یکی از دلایلی که می‌گویند خانواده مهم ترین مکان برای شکل گیری شخصیت افراد است همین علت می‌باشد. بیشترین افرادی که شما در طول زندگی خود با آنها ارتباط دارید خانواده شما هستند. بنابراین کاملاً طبیعی است که شما نسخه کپی شده پدر و مادر و یا خواهر و برادر آن تان باشید.

بنابراین یکی از بهترین راه ها برای این که بتوانید مثبت اندیشی را در وجود خود تقویت کنید، این است که یک همنشین مثبت اندیش برای خود پیدا کنید. فراموش نکنید که یک دوست غرغرو و منفی باف می‌تواند زندگی شما را به چاله نااُمیدی و تاریکی بیندازد و در مقابل یک همنشین مثبت‌ اندیش می‌تواند باعث شود تا نوع نگاه شما به زندگی تغییر کند و لذت های بیشتری را تجربه کنید.به یاد داشته باشید شما خلاصه افرادی هستید که بیشترین ارتباط را با آنها دارید…

مثبت اندیشی
مثبت اندیشی

2. مثبت اندیش های بازیگوش!

بعضی از افراد مرتب نگران این هستند که دیگران در مورد آنها چه فکری می‌کنند. این نگرانی ها باعث می‌شود تا در پس هر اتفاقی، اولین چیزی که به ذهن آنها می‌رسد نقاط منفی این اتفاق برای آنها باشد که آنها دوست دارند همیشه عالی به نظر برسند.

بنابراین مدام نگران این هستند که نکند اتفاقی به وقوع بپیوندد که آنها را زیر سوال ببرد!

یکی از بهترین راه ها برای اینکه بتوانید آرامش را در وجود خود بیشتر کنید، این است که گاهی بازیگوش باشید، از زندگی لذت ببرید، تجربه های جذاب و شیرین کسب کنید، اجازه دهید ذهنتان از نقاط منفی خالی شود. پاک شدن نقطه های منفی صفحه ذهن شما را خالی می کند و آماده کسب نقاط مثبت خواهید شد.

۳. ابعاد مثبت را یادداشت کنید

یکی از بهترین تمرین هایی که برای تبدیل شدن به یک فرد مثبت نگر می‌توانید انجام دهید، این است که سعی کنید بعد از وقوع هر نوع اتفاقی به سرعت تمام ابعاد مثبت آن را یادداشت کنید.این کار به ذهن شما کمک می کند تا آرام آرام به سمت تمرکز روی نقاط مثبت پیش برود. زیرا زمانی که شما مدام سعی می کنید جنبه های مثبت هر اتفاقی را پیدا کنید، ذهن شما از مسائل منفی دور می شود و در هر اتفاقی به دنبال نقاط مثبت آن می گردد.

تمرکز-مثبت اندیشی
مثبت اندیشی

4. استفاده از واژگان مثبت

بعضی از افراد عادت دارند که مدام در حین صحبت کردن از کلمات و واژه های منفی استفاده می کنند. بدون شک این موضوع به این دلیل است که آنها متوجه قدرت کلمات نمی باشند و نمی دانند که استفاده از یک واژه تا چه اندازه می‌تواند، بر روی ذهنیت آنها اثرگذار باشد. زمانی که شما مرتب در حین صحبت های خود از کلمات منفی استفاده می‌کنید، در واقع در حال جذب تمام مسائل و اتفاقاتی هستید که از آنها هراس دارید.

شاید اصلاْ منظور شما از صحبت کردن درباره مسائل منفی ابراز نگرانی باشد. اما فراموش نکنید شما هر کلمه ای که به زبان بیاورید و هر صحبتی که انجام دهید، در حال انتقال انرژی به جهان هستی می باشید و این انرژی به صورت وقایع و اتفاقات به سمت شما باز می گردد. بنابراین به جای صحبت کردن و نگرانی در مورد چیزهایی که دوست ندارید اتفاق بیفتد، بهتر است این انرژی را جهت جذب اتفاقات مثبت به کار ببندید.

برای انجام اقدام مثبت باید مثبت اندیشی داشته باشیم
برای انجام اقدام مثبت باید مثبت اندیشی داشته باشیم

۵. عبارات تاکیدی را به کار ببرید

عبارات تاکیدی در واقع جملاتی هستند که با افعال مثبت درباره خواسته های شما ساخته می شوند. عبارات تاکیدی زمانی که به طور مرتب مورد استفاده قرار گیرند و مدام تکرار شوند، نتایج بسیار خوبی برای شما به همراه خواهند داشت. زیرا موجب ساخت ذهنیت مثبت می‌شوند. فراموش نکرده اید که ذهن همه چیز است و می تواند تمام وقایع زندگی شما را رقم بزند؟ بنابراین استفاده از عبارات مثبت می تواند ذهنیت شما را تا حد قابل توجهی در جهت فوق خواسته‌هایتان معطوف کند.

شما می توانید با مطالعه مقاله جملات تاکیدی ، با تعداد بیشتری از این جملات استفاده کرده و در شرایط لازم از آن ها استفاده کنید.

عبارات تاکیدی مسیر ذهنی شما را تغییر می‌دهند و ممکن است کاری کنند مثبت اندیشی نداشته باشید

6. قوه تخیل خود را به کار بگیرید

در دوران کودکی بدون ترس از هیچ اتفاقی و با فراغ بال درباره آرزوهای خود فکر می کردیم و تا هرجا که می توانستیم رویاپردازی انجام می دادیم. کاری که باید برای مثبت اندیشی انجام دهید، دقیقا همین است. تخیل خود را به کار بگیرید. جهان هیچ محدودیتی برای شما قرار نداده است. می‌توانید به تمام خواسته های خود دست پیدا کنید.

تنها چیزی که لازم است این می‌باشد که به آنها ایمان داشته باشید. اگر به خواسته های خود یقین دارید و مطمئن هستید که می‌توانید به آنها دست پیدا کنید، بنابراین قوه تخیل می‌تواند کمک بسیار زیادی به شما بکند. رویاپرداز باشید. رویاپردازی موجب بروز احساسات بسیار خوب در وجود شما خواهد شد و این احساسات می تواند حس مثبت اندیشی را در وجود شما فعال کند.

جمله ای از بودا درباره مثبت اندیشی

۷. توانایی رسیدن به آن را دارید

هر چیزی که به ذهن شما خطور می کند، بدون شک توانایی رسیدن به آن در وجود شما قرار داده شده است. اگر غیر از این بود، مطمئن باشید که هرگز این موضوع به ذهن شما نمی آمد. هر فردی در جستجوی چیزی می رود که برای آن آفریده شده است و این یک قانون غیر قابل انکار می باشد.

بنابراین هر زمان که ناامید شدید و سطح انرژی شما کاهش یافت، این موضوع را برای خود یادآوری کنید که اگر آرزویی دارید قطعاً توانایی رسیدن به این آرزو نیز به شما داده شده است.

اگر آرزویی دارید توانایی رسیدن به آن هم به شما داده شده. پس مثبت اندیشی داشته باشید

8. تصویرسازی کنید

تجسم کردن و تصویرسازی کردن یکی از بهترین راه ها برای تقویت مثبت اندیشی می باشد. اگر شما بتوانید چیزی را در ذهن خود تصویر سازی کنید و آن را تجسم نمایید، بدون شک می توانید در دنیای حقیقی نیز به آن دست پیدا کنید. این موضوع را فراموش نکنید که ذهن شما نامحدود است و هر آنچه که اراده کنید، می توانید با استفاده از قدرت ذهنی خود به دست آوردید.

البته منظور ما این نیست که بنشینید یک گوشه و بدون هیچ تلاشی توقع داشته باشید بهترین ها برای شما اتفاق بیفتد. بلکه هدف این است که بدانید اگر ذهن خود را بر روی چیزی معطوف کنید و مدام درباره آن تصویرسازی انجام دهید، بدون شک آن چیز برای شما اتفاق خواهد افتاد. تلاش شما نیز می‌تواند سرعت وقوع این اتفاق را چندین برابر کند.

مثبت اندیشی داشته باشید و بدانید تخیل بالاتر از دانش است
مثبت اندیشی داشته باشید و بدانید تخیل بالاتر از دانش است

۹. خودتان را نکوبید!

برخی از افراد نسبت به خود به شدت سخت گیر هستند و مدام در حال انتقاد کردن از خودشان و دیگران می باشند. این گونه افراد اغلب نقاط ضعف خود را به بدترین شکل ممکن بزرگ می کنند و با تمرکز بر آن، موجب کمرنگ شدن نقاط قوت شان می شوند. این کمرنگ ‌شدن علاوه بر خود آنها ممکن است که ذهنیت دیگران را نیز تحت‌الشعاع قرار دهد.

به عنوان مثال فردی که مرتب درباره ناتوانی خود در یک حوزه تمرکز می کنند و خود را سرزنش می نماید، قطعاً نمی تواند توانایی های نامحدود خود را در مورد انجام کار دیگری به خوبی برای دیگران به نمایش بگذارد. به همین دلیل است که برای مثبت اندیشی باید دست از سرزنش کردن خود بردارید.

برای مثبت اندیشی منتقد سرسخت خود نباشید

10. به خودباوری برسید

تا زمانی که خودتان توانایی هایتان را باور نداشته باشید، نمی توانید دیگران را متقاعد کنید که دارای استعداد مختلفی هستید. باید بر روی خودباوری تمرکز کنید. لازم است برای رسیدن به موفقیت و همچنین تقویت مثبت اندیشی ابتدا خودتان همان فردی باشید که توانایی های وجودی تان را به خوبی می شناسید و می توانید آنها را تماماً به کار ببندید.

اگر در زمینه خود باوری دچار مشکل هستید، استفاده از عبارات تاکیدی یکی از بهترین روش ها برای حل این مشکل می باشد. زیرا مستقیماً ذهنیت شما را تغییر می دهد. بنابراین تا جایی که می توانید سعی کنید بر روی نقاط مثبت خود تمرکز کنید و توانایی هایتان را تقویت نمایید تا احساس خود باوری در وجود شما چندین برابر شود. در مقاله راه های تقویت خودباوری کاملاْ به این موضوع و راه های افزایش آن اشاره کره ایم که پیشنهاد می‌کنم حتماٌ آن مقاله را هم مطالعه کنید.

برای موفقیت و مثبت اندیشی باید باور کنید که می‌توانید

۱۱. کیفیت روابطتان را بازنگری کنید

گاهی مواقع مثبت اندیشی در زندگی شما به طرز عجیبی کاهش پیدا می‌کند و این موضوع حتی می‌تواند روابطتان را نیز تحت الشعاع قرار دهد. مرتب بهانه گیر می شوید و دیگر نقاط قوت اطرافیانتان را نخواهید دید. حتی ممکن است آنها اهمیت خود را به طور کامل نزد شما از دست بدهند. به محض اینکه کوچکترین نقصی در رفتار یک نفر مشاهده کنید، او را کنار خواهید گذاشت و دیگر تلاشی برای ادامه رابطه با او نخواهید کرد.

این افراط در منفی نگری می تواند تا حد بسیار زیادی شما را مورد آزار و اذیت قرار دهد. داشتن روابط خوب و سالم یکی از لازمه های مثبت اندیش بودن است. افرادی که با دیگران به خوبی ارتباط برقرار می‌کنند و نقاط قوت سایرین را مورد توجه قرار می دهند، معمولاً انسان های با نشاط تری هستند و ذهن مثبت تری نسبت به دیگران دارند. بنابراین شاید زمان آن رسیده که بر کیفیت روابط خود تمرکز کنید.

85 درصد موفقیت و مثبت اندیشی شما وابسته به روابط شماست

12. رها کنید

گاهی اوقات یکی از عواملی که موجب ایجاد حس منفی نگری در وجود شما می شود، این است که مدام سعی دارید کنترل همه چیز را در دست بگیرید. در حالی که چه بخواهید و چه نخواهید، برخی مسائل وجود دارند که شما به هیچ طریقی نمی توانید آنها را کنترل کنید و یا برای حل آنها اقدامی انجام دهید. پس لازم است بسیاری از آنها را رها کنید و اجازه دهید که زندگی، مسیر عادی خود را طی کند.

اگر بسیاری از اتفاقات باب میل شما نیست و شما نمی توانید آنها را تغییر دهید، نیاز نیست منفی نگر شوید و یا خود را زیر سوال ببرید. این اتفاقی بسیار عادی در زندگی می باشد که گاهی اوقات هیچ کاری از دست ما ساخته نیست. تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که سعی کنیم زندگی خود را به سمت جلو هدایت نماییم.

مثبت اندیشی داشته باشید اما بدانید قرار نیست به تنهایی جهان را تغییر دهید

۱۳. شکرگزاری کنید

شکرگزاری کردن توجه شما را نسبت به نقاط مثبت زندگی تان بیشتر می کند. زمانی که شکرگزاری انجام می دهید، در واقع در حال تمرکز بر روی تمام داشته های خود هستید. گاهی اوقات لازم است قدر چیزهایی که در زندگی ما وجود دارند، بدانیم و به خاطر آن ها شکرگزار باشیم. بدون شک در زندگی همه ما افراد و یا موضوعاتی وجود دارند که از ارزش بسیار بالایی برخوردار هستند. بنابراین به جای توجه مداوم به نیمه خالی لیوان، گاهی بهتر است نیمه پر آن را نیز ببینیم.

می توانید با مطالعه مقاله شکرگزاری ، با شیوه های درست شکر کردن و قدرت بالای آن بیشتر آشنا شوید. همچنین در ان لیست شکرگزاری را هم برای شما دوستان قرار داده‌ایم تا با استفاده از آن چیزهایی را که بابت ان شکرگزار هستید را یاد داشت کنید. 

شکرگزاری موجب جذب اتفاقات مثبت اندیشی می‌شود
شکرگزاری موجب جذب اتفاقات مثبت اندیشی می‌شود

14. صبور باشید تا تغییر کنید

از بین بردن هر ویژگی در وجود انسان و جایگزین کردن یک ویژگی جدید به جای آن بدون شک زمان بر خواهد بود و شما باید این نکته را مد نظر قرار دهید برای این که بتوانید به موفقیت در این زمینه دست پیدا کنید و ذهن خود را تبدیل به یک ذهن مثبت اندیش کنید، نیاز به صبر و و تلاش مداوم دارید.

شاید در ابتدا کمی سخت به نظر برسد، اما مطمئن باشید بعد از مدتی برای شما بسیار ساده تر و جذاب تر خواهد بود و پس از مدتی متوجه خواهید شد که دیگر به طور ناخودآگاه دنبال نقاط مثبت هر اتفاق می‌گردید.

جملات زیبا درباره مثبت اندیشی

برخی جملات هم هستند که به قدری قدرت و انرژی بالایی دارند که می توانند به شدت نوع فکر و انگیزه شما را تغییر دهند و شما را به فردی مثبت اندیش تبدیل کنند. در ادامه به برخی از این جملات که در اصطلاح به آن ها جملات انگیزشی هم می گویند اشاره خواهم کرد. اما پیشنهاد می کنم اگر می خواهید با تعداد بیشتری از آن ها آشنا شوید، به مقاله جملات انگیزشی مراجعه کنید که بیش از 100 مورد از این جملات را در آن برای شما بیان کردیم و عکس نوشته های اختصاصی هم برای هر کدام از آن ها قرار داده ایم.

هر چه به آن فکر کنید در آینده شما پدیدار خواهد شد. پس برای تغییر آینده تان، از تغییر ذهنتان شروع کنید.

هر چه در ناخودآگاه ذهن بکاریم و با تکرار آن را تغذیه کنیم یک روز به واقعیت تبدیل خواهد شد.

رویاهای خود را باور داشته باش، همه چیز امکان پذیر است.

شما در نهایت تنها تبدیل به چیزی خواهید شد که به آن فکر می‌کنید.

اگر می‌دانستید که باورهایتان چقدر قدرتمند هستند، حتی برای یک لحظه دیگر هم منفی فکر نمی‌کردید!

امیدوارم این نکات و جملات برای شما مفید بوده باشد و بتواند اتفاقات بسیار خوبی را برای شما و نوع نگرشتان رقم بزند. موفق و مثبت اندیش باشید…


نویسنده:معصومه تیموری
نویسنده:معصومه تیموری از تیم گام برتر

پاسخ به سوالات

 1. ثمین

  بسیار عالی بود خوندن این مقاله تزریق انرژی بود برام
  تصمیم دارم همه نکات خوب را یادداشت کنم و انشالله اجرا کنم
  خدا خیرتون بده

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام

   بسیار خوشحالیم که مطالبمون مورد استفادتون قرار گرفته. ممنون از نظر لطف شما

   امیدوارم تو همین مسیر به خوبی بدرخشید و موفق باشید…

 2. بیژن

  سلام. ممنون از مقاله فوق العادتن. قدرت مثبت اندیشی واقعا همون طور که گفتید میتونه بهمون کمک کنه و برای رسیدن به موفقیت فوق العادست. ممنون از مقاله خوبتون

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز

   بله دقیقا همین طوره. ممنون از به اشتراک گذاری نظرتون درباره مثبت اندیشی…

   موفق باشید

 3. زهرا موسوی

  خیلی خیلی عالی

  پاسخ دادن
  1. سپاس گزارم

 4. سمیه تیموری

  مقاله مفیدی بود.
  که به ما راهکارهایی میده که بتونیم به یک فرد مثبت اندیش تبدیل بشیم.
  مثل همیشه عالس ??????

  پاسخ دادن
  1. ممنون از شما خانم تیموری عزیز

 5. صفری

  خیلی مقاله خوب و انرژی بخشی بود خوندن این مقاله به فرد انرژی مثبت تزریق میکنه حالا اگه خودمون مثبت اندیش باشیم این انرژی به مراتب چندین برابر خواهد شد و چقدر رضایت از زندگی بیشتر میشه.

  پاسخ دادن
  1. ممنون از حسِ خوبی که منتقل می کنید

 6. حمیده فعال

  سلام مقاله خوبی برای یاداوری مثبت اندیشی بود تلاش کنیم در زندگی مثبت ها را ببینیم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما

 7. رقیه کریمی

  سلام فردا مثبت اندیش چون از مشکلات ناامید نمیشه و تلاش میکنه که مشکلات را حل کنه همیشه موفق است؟

  پاسخ دادن
  1. سلام
   متشکرم
   موفق باشید

 8. فیروزه حاجی قنبری

  جمله #سعی کنید بعد از هر اتفاقی نقاط مثبت آن را یادداشت برداری کنید#را مثل یک کد برنامه نویسی در کامپیوتر ذهنم وارد خواهم کرد تا سیستمم را ویروس کشی کنه.از امروز شروع می کنم

  پاسخ دادن
  1. خیلی عالیه
   پرانرژی ادامه بدید

 9. معصومه شاهری

  سلام.خیلی خوب بود.واقعا لبخند بر لب باعث مثبت اندیشی میشود ودوستان مثبت اندیش هم تاثیر میگذارند.سپاس

  پاسخ دادن
  1. سلام
   سپاس از همراهی شما

 10. مهدوی

  سلام مقاله خوبی بود .با اینکه تغییر هر چیزی زمانبر می باشد ولی در بعضی موارد نمیشود که مثبت اندیش بود .ممنون.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما

 11. منیر سادات حسینی

  ممنون از مقاله خوبتون. آدم بدبین گرفتاری را در هر فرصتی می بیند؛ آدم خوش بین فرصت را در هر گرفتاری میبیند.وینستون چرچیل

  پاسخ دادن
  1. سپاس گزارم

 12. صفری

  سلام مثبت اندیشی یکی از ابزارهای افراد موفق هستش ک همواره مثبت فکر میکنن و برای شروع کارهاشون بهانه های بی مورد ندارن و به موقع کارهایی ک باید انجام بدن رو انجام میدن و از نا امید نمیشن و اطرافیشکستانشواطرافیانشونز کنار اونها بودن لذت و از اونها انرژی میگیرن. مثبتمیبرن اندیشی لازمه ی حرکته در حالیکه بد بینی فرد رو از حرکت رو به جلو باز میداره.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   کاملاً درسته
   ممنون از شما

 13. Pariya_amirpor

  سلام مثبت اندیشی به نظر من یه مهارته که باید اونو تو خودمون پرورش بدیم. مثبت اندیش که باشیم میتونیم کارهای فوق العاده رقم بزنیم مقاله خیلی عالی بود

  پاسخ دادن
  1. سلام
   موفق باشید دوست عزیز

 14. کیانمهر

  سلام واقعا مثبت اندیشی خیلی به ما کمک میکنه من خیلی سعی میکنم ولی بازکم میارم تلاش زیادی میخواد

  پاسخ دادن
  1. سلام
   پرانرژی به تلاشتون ادامه بدید
   متشکرم

 15. فیروزه حاجی قنبری

  عالی بود.شاید خنده دار باشه من وقتی پفک می خورم به شدت مثبت اندیش میشم???

  پاسخ دادن
  1. سلام
   چقدر بامزه 🙂
   ممنون از شما خانم قنبری عزیز

 16. حمیده فعال

  سلام مقاله خوبی بود ببخشید من الان نکات زیادی به ذهنم نمی رسد که بنویسم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما

 17. حمیده فعال

  سلام مقاله کاربردی ای بود مثبت اندیش شدن به خصوص در جامعه پر از امواج منفی ما نیاز به تمربن زیاد دارد بیشتر اطرافیان من متاسفانه روی نکات منفی بیشتر تمرکز می کنند.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   سعی کنید از کسانی که به شما انرژی منفی می‌دهند دوری کنید

 18. رقیه کریمی

  سلام واقعا آدم چه حالی میکنه وقتی با آدمهای مثبت اندیش نشست و برخاست میکنه .من که خیلی انرژی میگیرم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   متشکرم

 19. سهیلا کریمی

  مثبت اندیشی رو قبول دارم . اما لازمه یه وقتایی هم احتیاط کنیم . مثال میزنم . من برای هر کارم همیشه سعی میکنم برای پیشامد نقضشم یه راهکاری پیدا کنم که یهو ضربه نخورم . مثلا تو مدرسه ای که باهام قرارداد بسته بودن, علیرغم اینکه خیالمم راحت بود اما یک.درصد احتمال دادم ممکنه وسط راه زیر قراردادشون بزنن یا احتمالات دیگه . بعد دنبال راه کار گشتم و با چند تا مدرسه دیگه ام صحبت کردم برا شهریور . یه جور محکم کاری . که دقیقا همچین اتفاقیم افتاد و من شکست نخوردم و مدرسه زد زیر قرارداد قبلشو خواست منتقلم کنه کلاسی که دلم نمیخواست و علاقم نبود . و چون از قبل درموردش فکر کرده بودم, خیلی راحت تونستم عوضش کنم و اون چیزی که دوست دارم دنبالش برم . ایا این میتونه اسمش منفی اندیشی باشه ؟

  پاسخ دادن
  1. نه به نظر من تدبیر اندیشی برای آینده،اسمش تفکر منفی نیست
   ممنون از شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *close-link