مثبت اندیشی

مثبت اندیشی یعنی شما مدام منتظر وقوع اتفاقات خوب هستید. سرشار از امیدواری در انتظار وقوع اتفاقاتی هستید که برای شما لذت بخش باشند. اصلاً مثبت اندیشی برای این است که ما همیشه حالمان خوب باشد و از زندگی بهترین استفاده و بیشترین لذت ممکن را ببریم. در این مقاله به راه هایی اشاره کردم که شک نکنید با مطالعه و عمل کردن به آن ها، موفقیت از همیشه به شما نزدیک تر خواهد شد…

مثبت اندیشی
مثبت اندیشی

عوامل مهم در مثبت اندیشی

 • نقش مثبت اندیشی در زندگی ما
 • تفاوت مثبت اندیشی و خوش خیالی
 • ویژگی های افراد مثبت اندیش
 • تمارین مثبت اندیش شدن
 • نقش هم نشین ها در نوع نگرش
 • صبور بودن

این موارد، مهم ترین مسائل در مثبت اندیشی و تبدیل شدن به یک فرد مثبت اندیش هستند و با رعایت این نکات، می‌توانید کاملاً به یک فرد مثبت اندیش و شاد تبدیل شوید. پیشنهاد می‌کنم این مقاله را تا انتها بخوانید چون مطمئناً به شما خیلی کمک خواهد کرد…

نقش مثبت اندیشی در زندگی ما

زندگی هر روزه برای ما در بر دارنده هزاران حادثه است است. حوادثی که برخی از آنها برای ما شیرین هستند و برخی دیگر موجب تلخ کامی ما می‌شود. نقش مثبت اندیشی در این زمان ها بیشتر مشخص می شود، چرا که افراد مثبت اندیش در پس هر حادثه ای به دنبال نقاط روشن آن می‌گردند و سعی می‌کنند که از آنها به نفع خود و برای پیشرفت خود استفاده کنند.

بنابراین انسان های مثبت اندیش اغلب افراد شادی هستند که سعی می‌کنند در هر موقعیتی احساسات مثبت خود را حفظ کنند و هنگام وقوع شرایط سخت با آرامش به دنبال پیدا کردن راه حل ها باشند. امروزه بسیاری از افراد نسبت به این ذهنیت علاقه‌مند شده اند و در تلاش اند تا آن را به بهترین شکل ممکن فرا بگیرند. مثبت‌اندیشی در اصل یکی از مهارت ها و ابزارهای لازم برای رسیدن به موفقیت است.

مثبت اندیشی و خوش خیالی

وقتی با برخی از افراد درباره مثبت اندیشی صحبت می‌کنیم، آن ها ما را متهم به خوش خیالی می‌کنند و فکر می‌کنند افراد مثبت اندیش انسان هایی هستند که در همه شرایط با خیالات باطل و بیهوده پیش می‌روند و در اصل هیچ اعتقادی به این نوع تفکر ندارند. در اینجا لازم است که تفاوت مثبت اندیشی و خوش خیالی را برای شما به صورت واضح و روشن بیان کنیم.

مثبت اندیشی:

همان طور که گفتیم اشخاص مثبت‌ اندیش در وقوع هر حادثه ای به دنبال نقاط قوت آن می‌گردند و از آنها برای پیشرفت خود استفاده می‌کنند.

به طور مثال زمانی که یک فرد مثبت اندیش در حیطه کاری خود دچار شکست می شود، به دنبال راه حل هایی می‌گردد تا این مشکل را رفع کند. او به خوبی واقف است که عدم موفقیت تنها به دلیل عدم آگاهی کافی حاصل می‌شود. بنابراین با مثبت اندیشی خود از این موقعیت استفاده می‌کند و سعی می‌کند تا با بالابردن سطح آگاهی و اطلاعات خود، از بروز مجدد این مشکل جلوگیری کند.

به این قبیل از افراد که بدون درجا زدن و بدون ناامیدی تلاش می کنند تا هر مشکلی را از راه حل درست خود رفع کنند، مثبت اندیش می گویند. در واقع مثبت اندیشی باعث می شود که شخص به یک حل کننده مشکل تبدیل شود که در هر شرایطی با حفظ آرامش خود بهترین راه حل ها را اتخاذ می کند.

افراد مثبت اندیش
مثبت اندیشی

خوش خیالی:

در مقابل افراد مثبت اندیش افراد خوش خیال قرار دارند. بارزترین ویژگی این دسته از آدم ها این است که آنها مثبت اندیشی را با بی خیالی اشتباه گرفتند.

این افراد اغلب بدون هیچ فکر و زحمتی منتظر می‌نشینند تا مشکلات به خودی خود حل شوند و مسیر موفقیت برای آنها به طرز معجزه‌آسایی باز و هموار گردد و همین ویژگی باعث می‌شود که همیشه شکست های زیادی را متحمل شوند. آنها در اصل مثبت اندیش بودن را ابزاری برای عدم تلاش و اهمال کاری می‌شناسند، در صورتی که یک فرد مثبت اندیش واقعی به طور مرتب در حال تلاش و تکاپو است.

بسیار طبیعی است زمانی که دیگران با چنین فردی مواجه می‌شوند که ادعای مثبت‌اندیش بودن دارد اما در اصل یک شخص بی خیال است، به طور ناخودآگاه نسبت به افراد مثبت اندیش بدبین شده و آنها را اشخاصی تنبل با امید های پوچ و واهی می دانند.

افراد مثبت اندیش چگونه هستند؟

فکر می‌کنم همه ما در بین افراد فامیل و یا دوستانمان آدم‌ هایی را داریم که حضورشان موجب دلگرمی و آرامش و ایجاد کننده حس خوب زندگی است. این ها همان افراد مثبت اندیش هستند که در همه شرایط سعی میکنند حال دیگران را به بهترین شکل ممکن تغییر داده و زندگی را از بعد مثبت آن نگاه کنند. تعدادی از ویژگی‌های این قبیل افراد عبارتند از:

1. زندگی را با همه موانع آن دوست دارند

زندگی برای همه سرشار از پستی ها و بلندی ها است و ممکن است در طول زندگی هر کسی، برای او حوادثی رخ دهد که بسیار ناگوار و تلخ باشد، اما تفاوت افراد مثبت اندیش با دیگران در این است که آنها می پذیرند که زندگی با تمام این موانع زیباست و معتقدند یکی از دلایلی که موجب لذت بخش بودن زندگی می‌شود، عبور از چالش‌های آن است. بدون شک اگر همیشه زندگی تنها با لبخند و خوشی همراه باشد بعد از مدتی شما  دچار بی‌انگیزگی خواهید شد. چون هیچ دلیلی برای تلاش وجود ندارد.

بنابراین یکی از بهترین ویژگی های افراد مثبت اندیش همین است که آنها زندگی را با این موانع دوست دارند.

مثبت اندیشی
مثبت اندیش

2. از حقایق فرار نمی‌کنند

بعضی از انسان ها  تصور می‌کنند که اگر واقعیت ها را کتمان کنند مشکلات به خودی خود حل خواهد شد.

در صورتی که یکی از بهترین ویژگی های اشخاص مثبت اندیش همین است که آنها هرگز از حقایق فرار نمی‌کنند، بلکه آنها را می‌پذیرند و سعی می‌کنند بهترین تصمیم را اتخاذ کنند و به بهترین شکل ممکن مشکلات را حل کنند.

زمانی که شما سعی می‌کنید مدام برخی از حقایق را کتمان کنید، در واقع این توانایی را که بتوانید مشکل را به درستی شناسایی کنید و بعد بهترین راه حل را برای آن انتخاب کنید، از دست می دهید. حقایق وجود دارند انکار کردن آنها نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه زمینه‌ساز ایجاد مشکلات بعدی است.

3. آرامش و شادی در چهره آنها نمایان است

قطعاً همه شما با افرادی برخورد داشته اید که در هر شرایطی لبخند بر لب دارند و سعی می‌کنند آرامش را به دیگران انتقال دهند.

این یکی از بارزترین ویژگی‌های افراد مثبت اندیش است. آنها می‌دانند که با ترش رویی و بدخلقی نه تنها مشکلی حل نخواهد شد، بلکه حس بد نیز به دیگران منتقل می‌شود. برای همین افراد مثبت اندیش اغلب با چهره هایی شاداب و بشاش در مقابل دیگران ظاهر می‌شوند و سعی می‌کنند این لبخند را در هر شرایطی حفظ کنند.

مثبت اندیشی
مثبت اندیشی

4. به وقوع اتفاقات خوب، یقین دارند

اتفاقات خوب در زندگی همه اشخاص وجود دارند و همه ما لذت آنها را تجربه کرده ایم. اما افراد مثبت اندیش این لذت را به مقدار بیشتری لمس می کنند.

به دلیل اینکه آنها به بروز این اتفاقات شک ندارند و مطمئن هستند که پس از هر شب تاریک صبح زیبایی از راه خواهد رسید. وقتی شما برای وقوع اتفاقات خوب در زندگی لحظه شماری می‌کنید، در اصل این پیام را به جهان هستی می‌دهید که ارزش زندگی را می‌دانید و قدردان لحظات شاد آن هستید و به این ترتیب به ساده ترین شکل ممکن، اتفاقات خوب به سمت زندگی شما سرازیر می شوند.

این ویژگی موجب می‌شود زندگی شما بسیار لذت بخش تر باشد.

5. بعد از هر شکستی باز برمی‌خیزند

تا به حال به کودکی که در تلاش است تا راه رفتن را بیاموزد دقت کرده اید؟

بارها زمین می‌خورد و درد را تجربه می‌کند، اما باز بلند می‌شود و سعی می‌کند روی پاهای خود بایستد. علت آن بسیار واضح است.

کودک هنوز معنی نااُمیدی را نمی‌داند و تلاش می‌کند تا به موفقیت برسد. همه ما زمانی که متولد می‌شویم همانند این کودک ذهن مثبت اندیشی داریم. حال تفاوت افراد معمولی با مثبت اندیش ها در این است که آنها این ذهنیت را در سنین بزرگسالی خود نیز حفظ می‌کنند و همانند دوران کودکی خود بعد از هر بار زمین خوردن بر می‌خیزند و قدم های خود را محکم تر برمی‌دارند و بدون شک نهایتاً به موفقیت دست پیدا می‌کنند.

مثبت اندیشی
مثبت اندیشی

6. برای لبخند زدن نیاز به شادی های بزرگ ندارند

بعضی ها فکر می‌کنند برای لبخند زدن حتماً باید اتفاقات فوق‌ العاده‌ای رخ دهد.

در حالی که این ذهنیت کاملاً اشتباه است و موجب می‌شود که این اشخاص هرگز لذتی را تجربه نکنند. افراد مثبت اندیش به خوبی می‌دانند هر اتفاقی که در زندگی رخ می‌دهد، هر چند کوچک می‌تواند عامل شادی آنها باشد. آنها لحظات زندگی خود را قدر می‌‍دانند و سعی می‌کنند هرکدام از این لحظه ها را به زیباترین شکل ممکن ماندگار کنند و این یک ویژگی مثبت آنهاست.

وقتی در کنار این افراد باشید بی دلیل به شما خوش می‌گذرد، چون آنها بدون دلیل شاد هستند. این اشخاص به خوبی می‌دانند که زندگی هدیه بزرگی است و هر لحظه آن را باید به بهترین شکل ممکن سپری کرد. بنابراین سعی می‌کنند ترویج دهنده حس خوب و شادی برای خود و دیگران باشند.

تمرین مثبت اندیشی

مثبت اندیشی یکی از مهارت های لازم برای رسیدن به موفقیت است و شما با داشتن این مهارت می‌توانید سرعت رسیدن به موفقیت تان را چندین برابر کنید. علت واضح است، زمانی که شما مثبت اندیش هستید مدام تمرکزتان بر روی فرصت ها و استفاده درست از آن هاست، مرتب منتظر وقوع اتفاقات خوب هستید و مدام در حال تلاش و تکاپو می‌باشید. پس کاملاً منطقی است که مثبت اندیشی باعث چند برابر شدن سرعت رشد شما شود. در ادامه قصد داریم چند راه حل موثر برای تقویت این مهارت مهم را به شما آموزش دهیم…

همنشین های مثبت اندیش

تأثیر همنشین برای هیچ کدام از ما پوشیده نیست! چه بخواهید و چه نخواهید بعد از مدتی شبیه نزدیک ترین افراد زندگی خود خواهید شد.

اصلاً یکی از دلایلی که می‌گویند خانواده مهم ترین مکان برای شکل گیری شخصیت افراد است همین علت می‌باشد. بیشترین افرادی که شما در طول زندگی خود با آنها ارتباط دارید خانواده شما هستند. بنابراین کاملاً طبیعی است که شما نسخه کپی شده پدر و مادر و یا خواهر و برادر آن تان باشید.

بنابراین یکی از بهترین راه ها برای این که بتوانید مثبت اندیشی را در وجود خود تقویت کنید، این است که یک همنشین مثبت اندیش برای خود پیدا کنید. فراموش نکنید که یک دوست غرغرو و منفی باف می‌تواند زندگی شما را به چاله نااُمیدی و تاریکی بیندازد و در مقابل یک همنشین مثبت‌ اندیش می‌تواند باعث شود تا نوع نگاه شما به زندگی تغییر کند و لذت های بیشتری را تجربه کنید.

به یاد داشته باشید شما خلاصه افرادی هستید که بیشترین ارتباط را با آنها دارید…

مثبت اندیشی
مثبت اندیشی

مثبت اندیش های بازیگوش

بعضی از افراد مرتب نگران این هستند که دیگران در مورد آنها چه فکری می‌کنند. این نگرانی ها باعث می‌شود تا در پس هر اتفاقی، اولین چیزی که به ذهن آنها می‌رسد نقاط منفی این اتفاق برای آنها باشد که آنها دوست دارند همیشه عالی به نظر برسند.

بنابراین مدام نگران این هستند که نکند اتفاقی به وقوع بپیوندد که آنها را زیر سوال ببرد!

یکی از بهترین راه ها برای اینکه بتوانید آرامش را در وجود خود بیشتر کنید، این است که گاهی بازیگوش باشید، از زندگی لذت ببرید، تجربه های جذاب و شیرین کسب کنید، اجازه دهید ذهنتان از نقاط منفی خالی شود. پاک شدن نقطه های منفی صفحه ذهن شما را خالی می کند و آماده کسب نقاط مثبت خواهید شد.

تمرین عملی مثبت اندیشی

یکی از بهترین تمرین هایی که برای تبدیل شدن به یک فرد مثبت اندیش می‌توانید انجام دهید، این است که سعی کنید بعد از وقوع هر نوع اتفاقی به سرعت تمام ابعاد مثبت آن را یادداشت کنید.

این کار به ذهن شما کمک می کند تا آرام آرام به سمت تمرکز روی نقاط مثبت پیش برود. زیرا زمانی که شما مدام سعی می کنید جنبه های مثبت هر اتفاقی را پیدا کنید، ذهن شما از مسائل منفی دور می شود و در هر اتفاقی به دنبال نقاط مثبت آن می گردد.

تمرکز-مثبت اندیشی
مثبت اندیشی

صبور باشید تا تقدیر کنید

از بین بردن هر ویژگی در وجود انسان و جایگزین کردن یک ویژگی جدید به جای آن بدون شک زمان بر خواهد بود و شما باید این نکته را مد نظر قرار دهید برای این که بتوانید به موفقیت در این زمینه دست پیدا کنید و ذهن خود را تبدیل به یک ذهن مثبت اندیش کنید، نیاز به صبر و و تلاش مداوم دارید.

شاید در ابتدا کمی سخت به نظر برسد، اما مطمئن باشید بعد از مدتی برای شما بسیار ساده تر و جذاب تر خواهد بود و پس از مدتی متوجه خواهید شد که دیگر به طور ناخودآگاه دنبال نقاط مثبت هر اتفاق می‌گردید…

دانلود مقاله مثبت اندیشی به صورت PDF دانلود

گیف موفقیت
گیف موفقیت

نویسنده:معصومه تیموری
نویسنده:معصومه تیموری از تیم گام برتر

 1. زهرا موسوی

  خیلی خیلی عالی

  پاسخ دادن
 2. سمیه تیموری

  مقاله مفیدی بود.
  که به ما راهکارهایی میده که بتونیم به یک فرد مثبت اندیش تبدیل بشیم.
  مثل همیشه عالس 🌷🌼🌹💗🌷💫

  پاسخ دادن
 3. صفری

  خیلی مقاله خوب و انرژی بخشی بود خوندن این مقاله به فرد انرژی مثبت تزریق میکنه حالا اگه خودمون مثبت اندیش باشیم این انرژی به مراتب چندین برابر خواهد شد و چقدر رضایت از زندگی بیشتر میشه.

  پاسخ دادن
 4. حمیده فعال

  سلام مقاله خوبی برای یاداوری مثبت اندیشی بود تلاش کنیم در زندگی مثبت ها را ببینیم

  پاسخ دادن
 5. رقیه کریمی

  سلام فردا مثبت اندیش چون از مشکلات ناامید نمیشه و تلاش میکنه که مشکلات را حل کنه همیشه موفق است؟

  پاسخ دادن
 6. فیروزه حاجی قنبری

  جمله #سعی کنید بعد از هر اتفاقی نقاط مثبت آن را یادداشت برداری کنید#را مثل یک کد برنامه نویسی در کامپیوتر ذهنم وارد خواهم کرد تا سیستمم را ویروس کشی کنه.از امروز شروع می کنم

  پاسخ دادن
 7. معصومه شاهری

  سلام.خیلی خوب بود.واقعا لبخند بر لب باعث مثبت اندیشی میشود ودوستان مثبت اندیش هم تاثیر میگذارند.سپاس

  پاسخ دادن
 8. مهدوی

  سلام مقاله خوبی بود .با اینکه تغییر هر چیزی زمانبر می باشد ولی در بعضی موارد نمیشود که مثبت اندیش بود .ممنون.

  پاسخ دادن
 9. منیر سادات حسینی

  ممنون از مقاله خوبتون. آدم بدبین گرفتاری را در هر فرصتی می بیند؛ آدم خوش بین فرصت را در هر گرفتاری میبیند.وینستون چرچیل

  پاسخ دادن
 10. صفری

  سلام مثبت اندیشی یکی از ابزارهای افراد موفق هستش ک همواره مثبت فکر میکنن و برای شروع کارهاشون بهانه های بی مورد ندارن و به موقع کارهایی ک باید انجام بدن رو انجام میدن و از نا امید نمیشن و اطرافیشکستانشواطرافیانشونز کنار اونها بودن لذت و از اونها انرژی میگیرن. مثبتمیبرن اندیشی لازمه ی حرکته در حالیکه بد بینی فرد رو از حرکت رو به جلو باز میداره.

  پاسخ دادن
 11. Pariya_amirpor

  سلام مثبت اندیشی به نظر من یه مهارته که باید اونو تو خودمون پرورش بدیم. مثبت اندیش که باشیم میتونیم کارهای فوق العاده رقم بزنیم مقاله خیلی عالی بود

  پاسخ دادن
 12. کیانمهر

  سلام واقعا مثبت اندیشی خیلی به ما کمک میکنه من خیلی سعی میکنم ولی بازکم میارم تلاش زیادی میخواد

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   پرانرژی به تلاشتون ادامه بدید
   متشکرم

   پاسخ دادن
 13. فیروزه حاجی قنبری

  عالی بود.شاید خنده دار باشه من وقتی پفک می خورم به شدت مثبت اندیش میشم😅😅😅

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   چقدر بامزه 🙂
   ممنون از شما خانم قنبری عزیز

   پاسخ دادن
 14. حمیده فعال

  سلام مقاله خوبی بود ببخشید من الان نکات زیادی به ذهنم نمی رسد که بنویسم

  پاسخ دادن
 15. حمیده فعال

  سلام مقاله کاربردی ای بود مثبت اندیش شدن به خصوص در جامعه پر از امواج منفی ما نیاز به تمربن زیاد دارد بیشتر اطرافیان من متاسفانه روی نکات منفی بیشتر تمرکز می کنند.

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   سعی کنید از کسانی که به شما انرژی منفی می‌دهند دوری کنید

   پاسخ دادن
 16. رقیه کریمی

  سلام واقعا آدم چه حالی میکنه وقتی با آدمهای مثبت اندیش نشست و برخاست میکنه .من که خیلی انرژی میگیرم

  پاسخ دادن
 17. سهیلا کریمی

  مثبت اندیشی رو قبول دارم . اما لازمه یه وقتایی هم احتیاط کنیم . مثال میزنم . من برای هر کارم همیشه سعی میکنم برای پیشامد نقضشم یه راهکاری پیدا کنم که یهو ضربه نخورم . مثلا تو مدرسه ای که باهام قرارداد بسته بودن, علیرغم اینکه خیالمم راحت بود اما یک.درصد احتمال دادم ممکنه وسط راه زیر قراردادشون بزنن یا احتمالات دیگه . بعد دنبال راه کار گشتم و با چند تا مدرسه دیگه ام صحبت کردم برا شهریور . یه جور محکم کاری . که دقیقا همچین اتفاقیم افتاد و من شکست نخوردم و مدرسه زد زیر قرارداد قبلشو خواست منتقلم کنه کلاسی که دلم نمیخواست و علاقم نبود . و چون از قبل درموردش فکر کرده بودم, خیلی راحت تونستم عوضش کنم و اون چیزی که دوست دارم دنبالش برم . ایا این میتونه اسمش منفی اندیشی باشه ؟

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   نه به نظر من تدبیر اندیشی برای آینده،اسمش تفکر منفی نیست
   ممنون از شما

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*Call Now Buttonتماس با گام برتر
با این راهکار ها فروشت رو چند برابر کن
میخوام از تخفیف استفاده کنم
close-image