10 گام عملی برای رسیدن به خودباوری + فیلم

خودباوری ، چیزی است که بسیاری از افراد آن را در وجود خودشان ندارند. آن ها خودشان را دسته کم می‌گیرند، فکر می‌کنند نمی‌توانند هیچ کاری را انجام دهند، اعتماد به نفس کافی برای انجام کارها را ندارند و در یک کلام، به خودشان باور ندارند. خودباوری چیزی نیست که یک شبه بتوانیم آن را به دست بیاوریم، چون مسلماً ما آن را یک شبه از دست نداده ایم که بخواهیم سریع آن را پس بگیریم. پس با من و این مقاله همراه باشید تا کاری کنیم که به مرور زمان، آن را در وجود شما افزایش دهیم…

قدرت باور به خود
قدرت باور به خود

در مقاله خودباوری می‌خوانید

 • تعریف باور
 • باورهای محدود کننده
 • خودباوری و موفقیت
 • خودباوری و اعتماد به نفس
 • راه های افزایش خودباوری ( 10 تکنیک ساده و کاربردی برای افزایش خودباوری )

در این مقاله با تکنیک هایی آشنا خواهید شد که با استفاده از آن ها نمی‌توانید حس خودباوری را درون خودتان به وجود نیاورید! پس حتماً تا انتها همراه ما باشید…

تعریف باور

قبل از اینکه بروم سراغ راه های ایجاد خودباوری ، فکر می‌کنم بد نباشد گریزی هم به معنا و مفهوم اصلی باور بزنیم.

باورهای ما افکاری هستند که بارها و بارها توسط خودمان یا اطرافیانمان تکرار شده و در نهایت تبدیل به یک عقیده و باور برایمان شده. این باورها، واقعیت زندگی ما را می‌سازند و باعث می‌شوند تا جهت و مسیر خودمان را پیدا کنیم. طبیعی است فردی که به خودش باور دارد و مطمئن است که می‌تواند دست به انجام کارهای بزرگ بزند، خود به خود رو به موفقیت پیش می‌رود و کسی هم که باورهای محدودکننده در ذهن او پراکنده شده باشد، احتمالاً موفقیتی در انتظار او نخواهد بود.

باورها تا جایی مهم هستند که افراد بزرگ دنیا در زمینه مسائل رشد فردی و انگیزشی می‌گویند: شما آن چیزی که هست را نمی‌بینید، آنچه را که باور دارید می‌بینید.

پس حواستان به باورهایی که در ذهن شما هستند باشد. چون ممکن است مسیر زندگی شما را تغییر دهند. در مقاله قدرت باور ، خیلی بیشتر و بهتر درباره معنای باور صحبت کردیم و راه ها و تمریناتی برای تغییر باور بیان کرده ایم که می‌تواند در موفقیت شما تاثیر به سزایی داشته باشد. پیشنهاد می‌کنم حتماً آن مقاله را هم مطالعه کنید. در ادامه به شما راه هایی را پیشنهاد خواهم کرد که باور موفقیت را در خود ایجاد کنید، نه باور شکست و نمی‌توانم…

قدرت باور به خود
قدرت باور به خود

باورهای محدود کننده

وقتی باور من نمی‌توانم در ذهن ما ایجاد می‌شود، مسلماً هم تغییر دادن آن خیلی برایمان سخت و طاقت فرسا می‌شود، و هم اتفاقات بد بسیاری برایمان می‌اُفتد.

چون اصولاً باوری که ایجاد شود، تغییر دادنش بسیار دشوار خواهد بود و چون آن باور به خورد وجودمان رفته، باید اتفاقات زیادی را رقم بزنیم تا از شر آن راحت شویم. در ادامه درباره آن اتفاقات و راه ها بیشتر توضیح خواهم داد اما الآن می‌خواهم به بلاهایی که باور “من نمی‌توانم” که در اصطلاح به آن باورهای محدود کننده می‌گویند سرمان می‌آورد، اشاره کنم.

باورهای محدود کننده باعث می‌شوند:

 • اعتماد به نفس خودمان را به طور کامل از دست بدهیم
 • به سراغ شروع هیچ کاری نرویم
 • قدرت تصمیم گیری در هیچ کاری نداشته باشیم
 • به دنبال اهداف و آرزوهای بزرگمان نرویم
 • بی‌خیال همه چیز شویم
 • در یک کلام، قید موفقیت را بزنیم.

حالا متوجه شدید اگر خودباوری نداشته باشیم ولی در عوض، باورهای محدود کننده گریبان گیرمان شده باشند، چه اتفاقات نفرت انگیزی برایمان خواهد افتاد؟

برای افزایش خودباوری ، باور من نمی‌توانم را از ذهن خود حذف کنید
برای افزایش خودباوری ، باور من نمی‌توانم را از ذهن خود حذف کنید

خودباوری و موفقیت

حالا فردی را دقیقاً با باوری مخالف باور بالا تصور کنید. کسی که:

 • همیشه امیدوار است
 • انگیزه زیادی دارد
 • مدام در حال تلاش کردن است
 • به اهداف بزرگ خود می اندیشد
 • و خلاصه می کوشد تا موفق شود

مگر می‌شود باوری جز من می‌توانم داشته باشد؟ اصلا دلیل موفقیت افراد موفق هم همین بوده است. آنها می‌گفتند بالأخره روزی به هدفشان که موفقیت است خواهند رسید و حالا به آن رسیدند. یعنی قدرت باور به خودشان داشته اند. پس اگر شما هم موفقیت می‌خواهید، خودباوری را برای خودتان به وجود آورید…

قدرت باور به خود
قدرت باور به خود

خودباوری و اعتماد به نفس

مهم ترین دلیلی که باعث می‌شود ما خودباوری پیدا کنیم، این است که سعی کنیم اعتماد به نفس خودمان را افزایش دهیم.

چیزی که مسلّم است، این است که خودباوری و اعتماد به نفس، دو مهارت و قدرت از هم جدا نشدنی هستند و اگر هرکدام از آنها را نداشته باشیم، قطعاً از دیگری هم بی بهره خواهیم بود. در این دو موضوع شاید تفاوت هایی وجود داشته باشد، اما بسیاری از راه های افزایش آن ها با یکدیگر مشترک است. از این رو پیشنهاد می‌کنم مقاله راه های افزایش اعتماد به نفس که راه هایی فوق العاده برای رساندن اعتماد به نفستان به بالاترین حد ممکن بیان می‌کند را هم مطالعه کنید.

پس قطعاً این توقع بی‌جاییست تا وقتی که اعتماد به نفس بالایی نداریم، بخواهیم به خودباوری بالایی به خود برسیم.

قدرت باور به خود

راه های افزایش خودباوری

فکر می‌کنم حالا که به خوبی با تعریف باور و بلاهایی که نداشتن خودباوری بر سرمان می‌آورد آشنا شده ایم، زمان مناسبی است که تمرینات خودباوری را با یکدیگر بررسی کنیم تا بتوانیم با استفاده از آن ها خودباوری عجیبی درون خودمان ایجاد کنیم و موفقیت را از همیشه به خودمان نزدیک تر ببینیم.

1. دست کم گرفتن خودتان ممنوع!

افرادی که همیشه خودشان را دست پایین تصور می‌کنند، فکر می‌کنند از دیگران در همه موارد عقب هستند و به قول معروف همیشه خود زنی می‌کنند، هیچ وقت نمی‌توانند خودباوری بالایی داشته باشند. البته تا وقتی که این تفکرات و عادات بد را ترک نکنند. بعد از اینکه از دست این باورهای غلط راحت شدند، می‌توانند به فردی با خودباوری عالی تبدیل شوند. پس شما هم حواستان باشد که با دست کم گرفتن خودتان در برابر دیگران، چیزی درست نخواهد شد…

با دست کم گرفتن خودتان در برابر دیگران، خودباوری نخواهید داشت

2. برنامه ریزی

دقت کردید افرادی که همیشه با برنامه هستند و همه زندگیشان طبق آن پیش می‌رود، چقدر نسبت به دیگران حس برتری می‌کنند و انگار همیشه چند مرحله از بقیه جلوتر هستند؟

این طور افراد نه تنها هیچ وقت کاری ندارند که نیمه تمام باشد، بلکه وقت های آزاد بیشتری نسبت به دیگران دارند تا بتوانند در آن زمان های خالی، از زندگیشان لذت بیشتری ببرند. در نتیجه این لذت بردن بیشتر و جلوتر بودن از بقیه، خودباوری هم حاصل می‌شود. به همین راحتی!

برنامه ریزی حس خودباوری را به شدت افزایش خواهد داد
برنامه ریزی حس خودباوری را به شدت افزایش خواهد داد

3. سحرخیز بودن

شما نمی‌توانید فرد سحرخیزی را پیدا کنید که خودباوری نداشته باشد. اکثر افراد موفق دنیا صبح زود از خواب بیدار می‌شوند و در آن زمان به کارهای مهم خودشان می‌پردازند و در ادامه روز، کارهایی که شاید خیلی مهم نیست را عملی می‌کنند. به قول برایان تریسی شما باید کار مهمتان را اول صبح انجام دهید. چون انجام دادن آنها هنگام صبح، خیال شما را در ادامه روز راحت می‌کند که مهم ترین کار آن روزتان را انجام دادید و همین آسوده شدن خیال، باعث افزایش خودباوری شما می‌شود.

می‌دانم ممکن است در ابتدا برای شما کمی سخت باشد که فردی سحرخیز باشید. به همین دلیل مقاله ای با عنوان اهمیت سحرخیزی برایتان نوشته ام تا بتوانید با دانستن اهمیت بالای سحرخیزی و البته تکنیک های ساده و کاربردی برای سحرخیز بودن، به یک فرد سحرخیز تبدیل شوید که پیشنهاد می‌کنم حتماً آن را هم مطالعه کنید.

شما هیچ فرد سحرخیزی را پیدا نخواهید کرد که خودباوری نداشته باشد

4. خودتان تصمیم گیری کنید

این نکته را همیشه به یاد داشته باشید: نگذارید دیگران به جای شما تصمیم بگیرند. تصمیم گرفتن دیگران به جای شما باعث می‌شود همیشه برای تصمیم گیری هایتان به آنها متکی شوید و شاید نظر شما کاملاً با نظر دیگران فرق داشته باشد.

همین تفاوت نظرات و سلیقه هاست که باعث می‌شود از تصمیماتی که دیگران برای شما می‌گیرند راضی نباشید و در نهایت به حس عدم قدرت و توانایی ختم شود. پس همیشه خودتان تنها تصمیم گیرنده خودتان باشید.

برای افزایش نیروی خودباوری ، فقط خودتان تصمیم گیرنده زندگیتان باشید

5. افزایش رشد فردی یعنی افزایش همه مهارت ها

مگر می‌شود صحبت از مهارت مهمی برای تقویت خود شود و نام رشد فردی در میان نباشد؟ رشد فردی در همه زمینه ها مؤثر است و اصلاً رشد فردی یعنی رشد در همه زمینه ها!

ما وقتی رشد فردی بالایی داشته باشیم، قطعاً به خودمان هم باور داریم. چون همه مهارت های خوب و کاربردی زندگی را بلدیم و طبیعتاً خودباوری هم یکی از این مهارت هاست. پس یادتان باشد که همیشه رشد فردی برایتان لازم است. همیشه…

اگر فکر می‌کنید نیاز به رشد فردی ندارید، همین یک نشانه است که رشد فردی ندارید.

نقش رشد فردی در خودباوری از دید مجتبی مصطفایی

6. اطلاعات و مهارتتان را افزایش دهید

قبول دارید وقتی در یک زمینه ای اطلاعات بالایی دارید، خودباوری تان هم در آن زمینه خیلی بالاست؟ مثلاً اگر در جمعی باشید که همه درباره فوتبال صحبت می‌کنند و شما چیزی درباره فوتبال ندانید، چقدر حالتان و قدرت تان گرفته می‌شود؟ اما اگر شما تنها کسی باشید که می‌تواند مثلاً کارهای اینترنتی انجام دهد، چه حسی به شما دست می‌دهد؟ آیا قدرتی بالاتر از این حس هست؟

پس تا می‌توانید دنبال افزایش اطلاعات و مهارت هایتان باشید…

قدرت باور به خود

7. دائماً خودتان را شارژ کنید

مهارت بازگرداندن دوباره انرژی و به اصطلاح شارژ کردن مجدد خودمان، نیاز به راه های زیادی دارد. از جمله تماشای کلیپ های انگیزشی، خواندن جملات انگیزشی، فکر کردن به هدف و کلی راه دیگر که در مقاله چگونه پر انرژی باشیم مفصلاً به آن اشاره شده. اما نکته مهم اینجاست که ما انسان ها هم مثل موبایل هایمان نیاز داریم تا زود به زود شارژ از دست رفته خودمان را باز گردانیم و دوباره پر انرژی شویم.

وقتی انرژی مان را دوباره به دست آوریم، قطعاً با شور و اشتیاق بیشتری هم به سوی هدف و موفقیت حرکت می‌کنیم و خودباوری مان هم روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

پیشنهاد می‌کنم کلیپ انگیزشی فوق العاده زیر را که اتفاقاً درباره باورها هم هست را تماشا کنید تا همین الآن با تماشای آن بمب انرژی شوید.

8. جملات تأکیدی خودتان را بسازید

جملات تأکیدی، جملاتی هستند که برای تأکید بیشتر به کار می‌روند که به آن ها جملات اعتماد به نفس دهنده هم می‌گویند! به همین راحتی!

مثل: امروز همان گونه است که باید باشد، سختی ها نیومدن که بمونن، من می‌خواهم و می‌توانم و از این دست جملات که نسبت به هر فردی، تغییر می‌کنند. ممکن است کسی با یک جمله برای حرکت رو به جلو ترغیب شود و فرد دیگری از همان جمله متنفر باشد. پس بگردید و پیدا کنید آن جمله تأکیدی را که باعث می‌شود شما برای موفقیت آماده شوید و به خودتان باور موفقیت پیدا کنید.

9. برای خودتان اهداف بزرگی تعیین کنید

انتخاب اهداف بزرگ یعنی انتخاب انگیزه های بزرگ. وقتی شما بدانید و شوق داشته باشید که قرار است به چه هدف یا اهداف بزرگی برسید، بدون شک حتی دوست ندارید یک لحظه از تلاش کردن دست بکشید و متوقف شوید. چه برسد به این که بخواهید دست از تلاش کردن بکشید.

همه افراد بزرگ دنیا اهداف بزرگی هم داشته اند که توانستند به آن ها برسند. پس شما هم اهداف بزرگی برای خودتان انتخاب کنید تا نیروی خودباوری عجیبی درونتان به وجود بیاید. مطمئن باشید که می‌توانید…

قدرت باور به خود
قدرت باور به خود

10. کمال گرایی نداشته باشید

کمال گرایی باعث می‌شود تا شما هیچ کاری را شروع نکنید. شروع نکردن باعث می‌شود تا در هیچ کاری پیشرفتی نکنید. پیشرفت نکردن هم باعث می‌شود تا خودباوری پیدا نکنید.

این سه عامل مسلسل وار به یکدیگر مرتبط اند و همان طور که از نوع نوشتن جملات مشخص است، کاملاً به یکدیگر وصل اند. هر کدام که از بین بروند، بقیه هم نابود می‌شوند. پس کمال گرایی را کنار بگذارید تا خودباوری عجیبی پیدا کنید. (البته ممکن است معنای کمال گرایی را هم به خوبی ندانید که پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله کمال گرایی را مطالعه کنید تا با استفاده از آن به خوبی به معنای آن پی ببرید و بتوانید از آن برای افزایش قدرت خودباوری خود استفاده کنید.)

حالا شما به خودتان باور دارید

در این مقاله تمام تلاشم را کردم که 10 مورد از مهم ترین و کاربردی ترین عوامل برای افزایش خودباوری را برای شما بیان کنم. حالا اگر شما این موارد را رعایت کنید، قدرتمند ترین باور ممکن به خودتان را پیدا می‌کنید و اگر نه، همین طوری که بودید ادامه می‌دهید. انتخاب با خودتان است. شروع کنید به تغییر کردن. تا جایی که می‌توانید تلاش کنید و به سمت آرزوهایتان حرکت کنید. شک نکنید که می‌توانید…


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

 1. رقیه کریمی

  سلام خوشبختی و بد بختی انسان تو باورش هستش

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   کاملاً درسته، فقط کافیه ذهن ما باور کنه
   متشکرم

 2. مهدوی

  سلام مقاله خوبی بود . دقیقا باورهای هرکسی زندگی رو میسازه وعواملی که درمقاله گفتید میتواند به پیشرفت وپشتکار انسلن کمک کند.ممنونم.

  پاسخ دادن
 3. سمیه تیموری

  مقاله خیلی خوبی بود
  با خوندن این مقاله متوجه شدم که قدرت باور خیلی مهمه و با قدرت باور می تونیم به موفقیت دست پیدا کنیم.

  پاسخ دادن
 4. صفری

  سلام مقاله خیلی خوبی بود باور داشتن به کاری که میخوایم اون رو انجام بدیم خیلی مهمه اگه افراد ب اون کارهایی ک در زندگی انجام میدن و به اون اهدافی که در زندگی دنبالش هستن باور ن اشته باشن قطعا در اوایل کار یا سرانجام در نیمه های راه خسته میشن و از ادامه مسیر دست بر میدارن پس داشتن باور هم به خود و هم به اهداف مدنظر در رسیدن به موفقیت خیلی ضروریه.

  پاسخ دادن
 5. معصومه شاهری

  سلام.عالی بود.اساس پیشرفت ورسیدن به موفقیت خود باوریست.استفاده کردم.سپاس

  پاسخ دادن
 6. Pariya_amirpor

  سلام خیلی عالی بود خودباوری یکی از مهمترین دلایلی هستش که برای خوشبختی لازمه وگرنه ادم همش توی استرسه باید به خودت ایمان داشته باشی

  پاسخ دادن
 7. حمیده فعال

  سلام مقاله خیلی خوبی بود برای افزایش باور به خود به موارد گفته شده نیاز داریم

  پاسخ دادن
 8. پریزاد

  سلام روزتون خوش . پیدا کردن باور به خود خیلی تمرین میخواد و بخش بزرگیش با کنترل ذهن باید انجام بشه چون ذهن ناخودآگاه به دنبال دیدن اتفاقات منفی هست و همون طور که گفته شد باور مثبت به خود خیلی کمکمون میکنه . و باید به خدا ایمان داشته باشیم که دوست داره ما پیشرفت کنیم و هر لحظه در کنارمون هست .

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   موفق و سربلند باشید خانم پریزاد عزیز

 9. فیروزه حاجی قنبری

  جملات تاکیدی و شارژ مجدد خیلی به درد من می خوره.ممنونم

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image