شانس چیست؟

شانس ، چیزی است که بسیاری از ما به دنبال راه هایی برای افزایش آن هستیم و می‌خواهیم برای رسیدن به اهداف و آرزوهایمان از آن استفاده کنیم. شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که آیا اصلاً چیزی به نام شانس وجود دارد؟ شانس چیست؟ منشأ علمی آن چیست؟ چگونه می‌توانیم با استفاده از آن به موفقیت برسیم؟ اگر پاسخ همه این سوالات را می‌خواهید و البته به دنبال افزایش شانس موفقیت خود هستید، تا انتها با این مقاله همراه باشید

شانس چیست

در مقاله ” شانس چیست ” می‌خوانید

 • شانس یعنی چه ؟
 • شانس در زندگی چیست؟
 • چه چیزهایی شانس می‌آورد؟
 • 8 تکنیک فوق العاده برای افزایش خوش شانسی در زندگی

در ادامه با راهکارهایی برای افزایش شانس آشنا خواهید شد که بتوانید با استفاده از آن ها، موفقیت را از همیشه به خودتان نزدیک تر ببینید… پس حتماً تا انتها همراه ما باشید.

تعریف شانس

شانس ( Chance ) واژه ای با ریشه فرانسوی است که به معنای بخت، اقبال و فرصت می‌باشد. شانس برای بعضی از افراد به معنای بهانه ای برای فرار از مسئولیت هاست. زیرا این افراد مدام در پی این هستند که حوادث و اتفاقات زندگی خود را مبتنی بر شانس و احتمالات بدانند و هیچگونه تلاشی انجام ندهند.

اما از سوی دیگر برای برخی عامل اتفاقات خوب است. یعنی تلاش می‌کنند تا بتوانند شرایط را طوری تنظیم کنند و جلو ببرند که اتفاقات خوبی برای آنها رخ بدهد. شانس در فرهنگ های متفاوت معانی مختلفی دارد و در هر یک از فرهنگ ها به گونه‌ای تعبیر می‌شود.

از سوی دیگر شانس را می‌توان مسیرهای زیادی که برای رسیدن به موفقیت در مقابل شما قرار می‌گیرند نیز معنی کرد. زیرا هر چقدر تعداد مسیرهایی که بتواند شما را به اهداف تان نزدیک تر بکند بیشتر باشد، بدون شک احتمال و شانس رسیدن به آن هدف برای شما بیشتر خواهد شد.

در نگاه بعضی افراد شانس خارج از کنترل می‌باشد و در نگاه برخی دیگر توسط خود انسان ایجاد می‌شود. برخی افراد تمایل دارند این گونه فکر کنند که زندگی آنها همه جوره تحت کنترل و اراده خودشان می‌باشد. به همین دلیل است که زمانی که درباره شانس با آنها صحبت می‌کنیم سعی دارند این موضوع را انکار کنند و همه چیز را به اراده خود ربط دهند. البته باید به این افراد گفت که واقعاً شانس وجود دارد .

قبل از این که ادامه این مقاله را مطالعه کنید، پیشنهاد می‌کنم حتماْ‌ کلیپ زیر را که سخنرانی خانم تینا سیلیگ هست را مشاهده کنید تا هم به خوبی متوجه شوید شانس یعنی چی و هم با راه هایی برای تقویت شانس آشنا شوید…

شانس در زندگی

می‌توان شانس از نظر روانشناسی و علمی را همان قانون احتمالات دانست. قانون احتمال به شما می‌گوید که هر چقدر تعداد دفعاتی که برای انجام یک کار اقدام می کنید بیشتر باشد، به همان اندازه میزان احتمال موفقیت شما در آن کار نیز افزایش پیدا می‌کند.

به عنوان مثال فردی را در نظر بگیرید که برای رسیدن به یک هدف به طور خستگی ناپذیری تلاش می‌کند، ناامید نمی‌شود و از راه های مختلف برای رسیدن به این هدف اقدام می‌کند. در مقابل شخص دیگری تنها با امتحان کردن یک راه و عدم دریافت نتیجه از آن کنار دست می‌کشد. به نظر شما احتمال موفقیت کدام یک از این افراد بیشتر است؟

قطعاً فرد اول. بنابر این شانس در زندگی شما تا حد زیادی می‌تواند توسط خود شما ایجاد شود. یعنی هر چقدر بیشتر تلاش کنید، فرصت‌های بیشتری نیز برای شما ایجاد می‌شود و ممکن است افراد بیشتری با شما آشنا شوند. در واقع شانس داشتن شما برگرفته از تفکر و رفتاری است که از خود نشان می‌دهید.

همان طور که در ابتدا هم گفتیم، خیلی از افراد به دنبال این هستند که بتوانند با شانس یا اقبال خیلی راحت به موفقیت برسند. بله درست است که گفتیم شانس حقیقت دارد ، اما به این معنی نیست که یک جا بنشینید و دست روی دست بگذارید تا شانس یا مهارت تان افزایش پیدا کند. برای افزایش شانس خود باید یک سری کارها و مراحل را انجام دهید تا بتوانید به فرد خوش شانسی تبدیل شوید. در ادامه به شما این مراحل را برای افزایش شانس و اقبال خواهیم گفت.

خوش شانس بودن حاصل تفکر و رفتار شماست
خوش شانس بودن حاصل تفکر و رفتار شماست

چه چیزهایی شانس می آورد؟

برای اینکه در زندگی شانس به شما روی بیاورد و درهای بخت و اقبال به سمت شما گشوده شوند، نیاز به هیچ گونه جادویی نیست! در واقع شاید بتوان این طور گفت: تنها کسی که می‌تواند شانس را هرچه بیشتر به سمت زندگی شما جذب کند و برایتان موفقیت های پی در پی را به ارمغان بیاورد، خود شما هستید.

اگر دوست دارید فردی را که می‌تواند به شما کمک کند ببینید، بهتر است جلوی آینه بایستید. همیشه راهی برای رسیدن به شانس یا خوش شانس بودن وجود دارد. تنها کافیست تعدادی فاکتور مهم را رعایت کنید. بدون شک رعایت هر یک از این موارد می‌تواند اتفاقات بسیار خوبی را برای شما همراه داشته باشد و به قول معروف: شما یک خوش شانس واقعی باشید و حتی به خوش شانس ترین آدم دنیا تبدیل شوید! اگر این سوال برای شما پیش آمده که چگونه شانس داشته باشیم ، حتماً ادامه این مقاله را مطالعه کنید. چرا که قرار است فاکتورهای مهم افزایش شانس را با یکدیگر بررسی کنیم.

شانس همیشه به سمت افراد سخت کوش می رود

1. ارتباطات خود را گسترش دهید

شاید برای شما جالب باشد که بدانید گسترش ارتباطات تان می‌تواند تا حد قابل توجهی در میزان بالا رفتن موفقیت شما نقش داشته باشد. تصور کنید که شما با تعداد زیادی از افراد در ارتباط هستید و آنها را می شناسید. آن ها هم در شغل و حرفه های خاصی مشغول به کار هستند. پس طبیعتاً احتمال موفقیت شما بیشتر خواهد شد.

زیرا زمانی که در زمینه خاصی به مشکلی بر بخورید، می‌توانید از آنها کمک بگیرید و مسائل خود را حل کنید. باید جرأت این را داشته باشید که آغاز کننده ارتباط باشید. به عنوان مثال زمانی که در تاکسی یا اتوبوس هستید و قرار است مسیری را با فرد دیگری هم سفر باشید، ایده بسیار جالبی است که سر صحبت را با او باز کنید و درباره خودتان برای او صحبت کنید. در مقابل از او نیز اطلاعاتی را دریافت کنید. شاید فردی که در کنار شما نشسته، دارای جایگاه بسیار مهمی باشد و بتواند برای شما در زمینه های مختلف کارساز باشد. فراموش نکنید که دیل کارنگی معتقد بود که ۸۵ درصد موفقیت شما بستگی به روابط تان دارد.

روابط گسترده شانس شما را افزایش می دهد

2. بیشتر فعالیت کنید

فعالیت زیاد می‌‎تواند یکی از عوامل مهم در ایجاد شانس یا قسمت برای شما باشد. زمانی که مدام در حال انجام کارهای مختلف هستید، در واقع برای خود فرصت سازی می‌کنید. هر کاری که انجام می‌دهید فرصتی برای کسب شانس زندگی می‌باشد و می‌تواند تا حد قابل توجهی شما را به خوش شانس شدن نزدیک کند.

از سوی دیگر فعالیت های بیشتر موجب می‌شود که شما در جمع های مختلفی حضور پیدا کنید و افراد متفاوتی با شما آشنا شوند. آن ها فعالیت ها و کارهای مختلف شما را می‌بینند و حتی امکان دارد از شما در حوزه های مختلف دعوت به همکاری کنند. می‌بینید؟ به همین سادگی با افزایش فعالیت هایی که انجام می‌دهید می‌توانید شانس یا تقدیر خود را تا حد زیادی بالا ببرید.

اگر در جستجوی شانس هستید فعال تر باشید

3. تجربیات زیادی کسب کنید

کسب تجربه فراوان می‌تواند میزان موفقیت شما را بالا ببرد و در واقع شانس طلایی شما برای رسیدن به اهدافتان باشد. ممکن است گاهی برخی از این تجربه ها به شکست منتهی شود، اما نباید ناامید شوید. هر کدام از این شکست ها در صورتی که درس درست را از آن ها بیاموزید، بدون شک می‌توانند برای شما مقدمه یک شانس برتر و خوش شانسی بزرگ باشند.

البته منظور ما این نیست که در هر زمینه‌ای کاملاً بی گدار به آب بزنید و بدون فکر کردن به عواقب آن، شکست ها را به جان بخرید. زیرا ممکن است در برخی زمینه ها، این شکست ها بهای بسیار سنگینی را برای شما داشته باشند. منظور ما این است که گاهی ریسک کنید. ریسک کردن در زندگی می‌تواند میزان خوش شانسی را افزایش دهد. البته ریسکی که با فکر و برنامه به سمت جلو هدایت شود. خود ریسک پذیری یکی از مهم ترین راه های افزایش خوش شانسی است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

کسب تجربه فراوان می‌تواند شانس شما را برای رسیدن به موفقیت افزایش دهد

4. مطالعات خود را افزایش دهید

مطالعه کردن یکی از روش هایی است که می‌تواند در خوش شانسی شما موثر باشد. وقتی که شما در زمینه های مختلف مطالعه می‌کنید و اطلاعات کسب می‌کنید، به این معناست که می‌توانید در آن زمینه حرفی برای گفتن داشته باشید. به همین علت ممکن است برای شما فرصت هایی ایجاد بشود تا بتوانید این دانسته ها را تبدیل به کار عملی نمایید.

به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم تا جایی که می‌توانید اطلاعات خود را افزایش دهید و سعی کنید در حوزه های مختلف اطلاعات کسب کنید. این بالا رفتن اطلاعات قطعاً می‌تواند در جایگاه های متفاوت برای شما عامل موفقیت محسوب شود. فردی که در زمینه‌های مختلف اطلاعات داشته باشد، قطعاً نسبت به افرادی که هیچ صحبتی برای گفتن ندارند بسیار موفق تر و بهتر عمل خواهد کرد.

کسب اطلاعات در حوزه های مختلف شانس موفقیت را بالا می برد

5. مهارت های مختلف را بیاموزید

یادگیری مهارت های مختلف روش بسیار مفیدی برای خوش شانس بودن است. سعی کنید در زمینه های مختلف کسب مهارت کنید. به این ترتیب اگر در یک حوزه موفق نشدید و نتوانستید به اهدافی که مد نظر دارید دست پیدا کنید، خواهید توانست در حوزه دیگری مشغول به فعالیت شوید و برای خود موفقیت های جدیدی را رقم بزنید.

افرادی که توانایی های زیادی ندارند و معمولاً شانس زیادی هم برای رسیدن به موفقیت دارا نیستند، بهتر است که سعی کنند در زمینه های مختلف مهارت خود را بالا ببرند. شک نکنید این موضوع تا حد بسیار زیادی در افزایش شانس و فرصت های شما موثر خواهد بود.

یادگیری مهارت های مختلف روش بسیار مفیدی برای خوش شانس بودن است
یادگیری مهارت های مختلف روش بسیار مفیدی برای خوش شانس بودن است

6. باورهای خود را تقویت کنید

چه بخواهید و چه نخواهید باورهای شما تعیین کننده مسیر زندگی تان هستند. تا زمانی که ذهن شما با باورهای منفی احاطه شده باشد، نمی‌توانید به موفقیت دست پیدا کنید. باید بپذیرید که باورهای ذهنی شما هستند که تعیین می‌کنند در کدام مسیر حرکت کنید.

به عنوان مثال فردی که مدام نسبت به کارهایی که انجام می‌دهد دید منفی دارد و مرتب منتظر وقوع اتفاقات ناگوار است، نمی‌تواند توقع داشته باشد که فعالیت هایش نتایج مثبتی را برای او به همراه داشته باشند. اگر قرار است شما به موفقیت دست پیدا کنید و شانس به شما روی بیاورد، باید مثبت اندیش باشید.

زمانی که مثبت فکر کنید، انرژی مثبتی نیز به سمت جهان هستی و کائنات خواهید فرستاد. بنابراین اتفاقات خوب و مثبت نیز برای شما رخ می‌دهند. جهان هستی بر پایه انرژی بیان شده است. اگر از شما انرژی مثبتی به آن ساطع شود، بدون شک در مقابل آن اتفاقات خوبی برای شما خواهد افتاد. منتظر هر چه که باشید، همان در زندگیتان رخ می‌دهد.

در مقاله قدرت باور به طور کامل درباره باورها صحبت کردیم و گفتیم که چگونه می‌توانید با تقویت باورهای خود به موفقیت برسید و شانس خود را تقویت کنید. پیشنهاد می‌کنم حتماً آن مقاله را هم مطالعه کنید.

باورهای شما عامل ایجاد شانس هستند
باورهای شما عامل ایجاد شانس هستند

7. ارتباط شانس با زمان

یکی از نکات بسیار مهمی که اگر قصد دارید تبدیل به یک فرد خوش شانس شوید باید به آن توجه کنید، این است که باید به فاکتور مهمی به نام زمان دقت داشته باشید. عقل حکم می‌کند هر کاری در زمان مناسب انجام شود تا بهترین نتیجه را برای شما به همراه بیاورد.

به عنوان مثال اگر فصل کاشت یک محصول در تابستان باشد و کشاورزی بلعکس عمل کند و این بذر را در زمستان داخل زمین بکارد، آیا می‌تواند انتظار داشته باشد که اتفاق خوبی برای او رخ دهد و محصول خوبی را برداشت کند؟ بدون شک خیر! پس یکی از عوامل بسیار مهمی که در مولفه شانس باید به آن توجه داشته باشید زمان است. این که بتوانید فعالیت‌های خود را در زمان مناسب انجام دهید.

قطعاً فردی که در سنین جوانی به دنبال کسب تحصیلات و تجربیات می‌رود، شانس بیشتری برای موفقیت خواهد داشت نسبت به فردی که در سنین میانسالی برای این موضوع اقدام کند. بنابراین اگر خواهان افزایش شانس خود هستید، زمان بندی درستی داشته باشید. یک زمان بندی دقیق می‌تواند شما را تبدیل به یک فرد خوش شانس کند.

اقدام کردن در زمان مناسب شانس شما را افزایش می دهد

8. ریسک پذیری و خوش شانسی

بدون شک بارها ایده های بسیار زیادی به ذهن شما رسیده است که اگر یکی از آنها را عملی می‌کردید، احتمال رسیدن به موفقیت شما بسیار زیاد می‌بود. اما به دلیل ترس این کار را انجام ندادید.

ریسک پذیری دو نتیجه در پی دارد. یا شما را به موفقیت می‌رساند، یا نهایتاً به شکست منجر می‌شود. می‌توانید با احتمال شکست، هیچ ایده ای را عملی نکنید و برای انجام هیچ کاری پیش قدم نشوید. در این صورت درست است که شکستی را متحمل نمی‌شوید، اما فراموش نکنید که هیچ کاری نیز انجام نداده اید! حال اگر این ترس را کنار بگذارید و ایده های خود را تبدیل به فرصت کنید، حتی اگر گاهی شکست را برای شما در پی داشته باشد، باز هم تلاش کرده اید و کاری انجام داده اید.

از حرف زدن و مطرح کردن ایده هایتان هراس نداشته باشید. ممکن است افراد بسیار زیادی در اطراف شما باشند که حاضر هستند ایده های شما را عملی کنند. بنابراین جسارت این را داشته باشید که درباره ایده های خود صحبت کنید و آنها را با دیگران مطرح نمایید.

پیشنهاد می‌کنم برای افزایش قدرت ریسک پذیری خود و همچنین دانستن راه های درست و مناسب برای ریسک کردن، حتماً مقاله ریسک پذیری را هم مطالعه کنید.

هر چه بیشتر شکست بخورید خوش شانس تر می شوید
هر چه بیشتر شکست بخورید خوش شانس تر می شوید

امیدوارم با توجه به نکاتی که در این مقاله گفته شد، اعتقاد به شانس پیدا کرده باشید و کاری کنید که با استفاده از شانس، موفقیت از همیشه به شما نزدیک تر شود. اگر شما هم نظر و پیشنهادی درباره معنای شانس، راه های افزایش آن و یا هر چیز دیگری مرتبط با شانس دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید…

حتماً کلیپ پایین را مشاهده کنید تا در 1 دقیقه کل مقاله برای شما مرور شود.

در حال بارگذاری...


نویسنده:معصومه تیموری
نویسنده:معصومه تیموری از تیم گام برتر

 1. منیر سادات حسینی

  ممنون از مطالب مفیدتون.با یک جا نشستن ودست روی دست گذاشتن ومنتظر شانس بودن هیچ وقت موفق نمیشویم باید تلاش کنیم.

  پاسخ دادن
 2. حمیده فعال فرد

  سلام مقاله جالبی بود همه مواردی که ذکر شد در افزایش شانس موفقیت تاثیر دارند.

  پاسخ دادن
 3. سمیه تیموری

  سلام
  لازمه ی رسیدن به موفقیت و به اصطلاح عامیانه خوش شانس بودن خارج شدن از منطقه ی امن،خطر کردن، کار و تلاش، ریسک کردن و نگرش مثبت داشتن است.
  مثل همیشه عالی بود

  پاسخ دادن
 4. معصومه شاهری

  سلام.شانس همیشه به سمت افراد سختگوش می رود.گسترش روابط ویاد گرفتن انواع مهارت در خوش شانسی موثر است.عالی بود.سپاس

  پاسخ دادن
 5. صفری

  سلام ممنون از مقاله خوبتون
  بنظر من شانس علاوه بر نکات ذکر شده در مقاله نتیجه تلاش و فرصت طلبی نیز است و افراد باهوش فرصت های پیش امده را مغتنم میشمارند و دست به کار میشوند و به موفقیت میرسند.

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   خوشحالیم براتون مفید بوده
   ممنون از شما

 6. رقیه کریمی

  سلام کسی که اهل تلاش و مطالعه و کسب تجربه و کسب مهارتهای مختلف است قطعا در زندگی موفق است. و این ربطی به شانس ندارد

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image