.

ساخت عادت

سلام. با قسمت نهم از مجموعه کلیپ‌های شارژ پلاس در خدمت شما هستم. درقسمت‌ها قبل، کلی اتفاق افتاد. خب، طبیعی است که همه آن اتفاقات را نمی‌توانم برایتان بگویم، پس برای اینکه بتوانید با خبر بشوید از قسمت‌ها قبل به لینکی که در ادامه برای شما گذاشته خواهد شد مراجعه کنید. در قسمت‌ها قبلی شارژ پلاس مهارت‌ها خیلی زیادی را یاد گرفتید. طبیعی است، همیشه شما سؤال می‌پرسید که ما آن‌ها را چطور انجام بدهیم، بارها شروع کردیم اما نتوانستیم آن را به سر حد منزل برسانیم. من به شما حق می‌دهم، چون آن‌ها هنوز برایتان تبدیل به یک عادت نشده است…

ساخت عادت - شارژ پلاس

عوامل مهم در ساخت عادت

 • چطور عادت بسازیم؟
 • ساخت عادت از دید برایان تریسی
 • مراحل ساخت عادت
 • استثنا و ساخت عادت

این موارد مهم ترین عوامل برای ساخت یک عادت هستند که تا شما آنها را یاد نگیرید، عادت جدیدی در شما به وجود نخواهد آمد. پس برای یاد گرفتن این عوامل، حتماً با این قسمت شارژ پلاس همراه باشید…

چطور عادت بسازیم؟

آقای برایان تریسی می‌گوید:” تا قبل از اینکه کاری برایتان تبدیل به یک عادت بشود، یک کار طاقت فرسایی را شما در پیش دارید، اما به محض این که آن کار را به عادت تبدیل کردیدف کار شما بسیار آسان می‌شود و مراحل را یکی پس از دیگری می‌توانید پشت سر بگذارید”

پس در این قسمت از شارژ پلاس، می‌خواهیم یک کار فوق العاده انجام بدهیم و آن هم این است که یاد بگیریم باهم چطور می‌توانیم یک کار را تبدیل به یک عادت درجه یک در زندگیمان بکنیم.

قبل از اینکه بروم سراغ اصل مطلب، یک نکته مهم! به ذهنتان این توجه را بدهید که اگر بتواند عادت را خوب یاد بگیرد و عملی کند در زندگی روز مره کلی اتفاق خوب برایتان می‌افتد. چرا؟

یک کسی که در حال رانندگی است را تصور بکنید، اگر در روزهای ابتدایی‌اش باشد چقدر برایش سخت است، یک ساعت رانندگی می‌کند انگار کوه کنده و کلی خسته می‌شود، اما آن کسی که به کار رانندگی عادت کرده است مثل آن‌هایی که با تاکسی دارند کار می‌کنند دیدید، حتماً خیلی دیرتر از آن‌هایی که در ابتدای کار هستند خسته را احساس می‌کنند.

پس این قسمت از شارژ پلاس کلی اتفاق خوب می‌تواند برایتان رقم بزند، آماده باشید تا یک درس درجه یک را با هم مرور بکنیم.

ساخت عادت از دید برایان تریسی

آقای برایان تریسی هفت تا مرحله را برای شما نام می‌برهد، می‌گوید اگر این هفت تا مرحله را انجام بدهید و سعی بکنید بیست و یک روز در آن کار مداومت داشته باشید، کلی اتفاق خوب برایتان رقم می‌خورد، داخل پرانتز به شما بگویم که در رابطه با تعداد روزها حرف‌های زیادی زده شده، کمتر از بیست و یک هم داشتیم بیشتر از بیست و یک هم به چشم خورده، ولی ما بین این دو را برای شما گرفتیم تا با آن شروع کنید و ببینید برای شما کدام یک از این روزها بیشتر کاربردی است.

عادت - برایان تریسی

مراحل ساخت عادت

مرحله اول برای به وجود آمدن یک عادت، تصمیم گیری است. طبیعی است تا شما توجه‌ خودتان را در یک موضوعی قرار ندهید ، نمی‌توانید اتفاقات خوبی را در آن موضوع برای خودتان رقم بزنید.

این یعنی چی؟

یعنی اینکه شما شروع کنید به فکر کردن که کدام کار را می‌خواهید به عنوان یک عادت در زندگیتان رقم بزنید و آن عادت چه اتفاقات خوب می‌تواند برایتان رقم بزند، فقط حواستان باشد که تصمیمتان باید روشن و شفاف باشد مثلاً اگر قرار است ساعت شش صبح از خواب ببیدار شوید، شب گذشته‌اش باید سر موقع بخوابید، به گوشی موبایل یا هر هشدار دیگری را کوک کنید و به دیگران بسپارید تا شما را بیدار کنند.

این کارها باعث می‌شود شما و ذهنتان آماده برای بیدار شدن در آن ساعت باشید.

استثنا و ساخت عادت

مرحله دوم، باید حواستان باشد حق ندارید، بله شما هیچ حق ندارید استثناء قاعل باشید.

یعنی چی؟

یعنی اینکه یک روز مهمان آمد خانه ما پس می‌توانم تا لنگ ظهر با آن‌ها بخوابم، یک روز من خسته‌ام، یک روز …

شما حق ندارید هیچ استثنایی برای خودتان رقم بزنید، چون وقتی شروع می‌کنید به استثناء قائل شدن در کارهایتان، ذهن آن کار را پراهمیت نمی‌داند و با شما همراهی نمی‌کند و آن کار تبدیل به یک عادت نخواهد شد.

ساخت عادت - استثناء

انرژی مثبت بگیرید

مرحله سوم، به دیگران مخصوصاً کسانی که کمک حال شما هستند  انرژی مثبت می‌دهند بگویید که کدام کارتان را می‌خواهید تبدیل به یک عادت بکنید.  آن‌ها در این مسیر کمکتان می‌کنند و مواضبتان هستند

اگریک وقت خواستید کوناهی بکنید شما را حل می‌دهند و می‌تواند این کار اتفاقات خوبی را برایتان رقم بزند.

تصور کنید

مرحله چهارم و کاری که باید انجام بدهید، این است که آن عادت جدید در ذهنتان را تصویر بکشید مدام خودتان را در آن حالت ببینید، یادتان استکه چه مثلی را با هم زدیم، قرار است ساعت شش صبح از خواب بیدار شویم، خودتان را با یک لباس ورزشی وسط پارکی که قراره ورزش کنید ببینید، این کار باعث می‌شود که ذهنتان به آن فضا عادت کند و به شما سختی کمتری را متحمل بشود.

جملات تأکیدی

پنجمین کاری که باید بکنیم، این است که شروع بکنید یک جمله تأکیدی بسازید مثلاً من هر روز ساعت شش صبح از خواب بیدار می‌شوم یا اینکه آدم‌های موفق دنیا سحرخیز هستند، این جمله را بارها با خودتان تکرار بکنید، وقتی چیزی را مدام تکرار می‌کنید در ذهنتان می‌ماند و ذهن شما را یاری می‌کند تا آن کار را راحت‌تر انجام بدهید

جملات تاکیدی-ساخت عادت

اصرار بورزید

کاری ششمی که باید انجام بدهید، این است که باید اصرار بورزید

یعنی چی؟

یعنی این که آنقدر بر روی آن کار پافشاری بکنید که هم خودتان، هم اطرافیانتان متوجه شوند که شما دست از آن کار نخواهید کشید، وقتی اصرار به یک کار می‌کنید عادت هم زودتر در شما به وجود می‌آید.

جایزه بدهید

و آخرین مرحله جایزه دادن به خودتان است یعنی این که برای تشکیل یک عادت جدید جایزه تعیین بکنید، آن جایزه می‌تواند یک جایزه کوچک و حداقلی هم باشد، اما وقتی آن جایزه برای ما لذت بخش است ذهن ما ناخودآگاه دوست دارد آن جایزه را ببرید، پس شما را یاری می‌کند تا زودتر آن عادت را در خودتان تشکیل بدهید.

نهمین قسمت از شارژ پلاس هم تمام شد، اما خدا را شکر یاد گرفتیم که چطور عادت در خودمان به وجود بیاوریم، حتماً می‌توانید با این عادتی که گفته شد کلی اتفاق خوب در خودتان به وجود بیاورید و وقت دفتر زندگیتان را ورق می‌زنید، آن پر از عادت ‌هایی که شما آن‌ها را به وجود آورده‌اید.

خدا را شکر که یک قدم دیگر به سمت موفقیت برداشتیم و آن هم گام برتر زندگیمان بود. چون آموزش دیدن حتماً اتفاقات خوبی را برای شما رقم خواهد زد.

عالم عامل عاشق باشید…

 1. رقیه کریمی

  سلام انجام هر کاری اگر با این هفت شرط تبدیل به عادت شود انجام آن کار برای ما آسان و لذت بخش است .چون خستگی احساس نمیکنیم

  پاسخ دادن
 2. میناکریمی

  عااااااالی و بی نظیربود

  پاسخ دادن
 3. کیانمهر

  سلام امیدوارم بتونم بااین روش عادت های بدرو ترک کنم ممنون

  پاسخ دادن
 4. سهیلا کریمی

  ممنون از مقاله خوبتون . این هفته برام هفته پرچالشی بود و تا چند روز دیگه تموم میشه . بخاطر همین دو روز وقت نکردم مفید سر بزنم به برنامه های مطالعه ایم.
  الان تمام مدارس تولید محتوای الکترونیکی میخوان .
  که خیلی نیازمونه مراحل یادگیریش . اگه لطف کنین این
  مقوله رو هم در جلسه بعدی و زودتر یادمون بدین, خیلی کارهامون رو راه میندازه . من و همکاران فرهنگی دیگه , الان مجبوریم رو این مقوله تمرکز کنیم که خواهش میکنم اینم اگه بشه توی تدریسها ارایه شه .🙏🌹

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*Call Now Buttonتماس با گام برتر
با این راهکار ها فروشت رو چند برابر کن
میخوام از تخفیف استفاده کنم
close-image