15 عادت خوب ثروتمندان بزرگ دنیا

عادت خوب … وقتی به زندگینامه بزرگان دنیا نگاه می کنیم در می یابیم که آنها با ساخت عادت های خوب برای خودشان بود که به موفقیت رسیده اند. چرا که وقتی ما کاری را برای خود تبدیل به عادت می کنیم دیگر انجام آن فعالیت برای ما بسیار آسوده تر از قبل خواهد بود چرا که به اصطلاح مسیر عصبی آن کار در ذهن ما شکل گرفته و ما با کمترین توان ممکن قادر به انجام آن کار خواهیم بود. در این مقاله 15 عادت خوب افراد موفق و ثروتمند دنیا جمع آوری شده است ک بدون شک با خواندن و الگو برداری از آنها شما هم می توانید به درجات بالای موفقیت برسید.

عادت خوب

عادت های خوب

 1. سحرخیزی
 2. قدردانی کردن
 3. لبخند زدن
 4. صبحانه کامل
 5. ورزش روزانه
 6. مدیریت زمان
 7. چک لیست
 8. پس انداز
 9. حسابدار جیبتان باشید
 10. کسب دانش
 11. حال دیگران را خوب کنید
 12. تیکه کلام
 13. مسخره نکنید
 14. اتفاق های خوب روز
 15. خودتان را خوش حال کنید
قبل از اینکه عادت خوب را بدانید بهتر است به شیوه شکل گیری عادات نیز پی ببرید چرا که آگاهی از چگونگی تشکیل و ایجاد عادت کمک می‌کند تا بتوانید عادات خوب را شکل دهید.  این ویدئو را برایتان آماده کرده ام که با مشاهده آن به روند شکل گیری عادت از زبان برایان تریسی که در 7 مرحله مطرح کرده است پی ببرید.

 

1. سحرخیزی

اولین عادت خوبی که در این مقاله بیان می‌کنیم عادت سحرخیزی است و کوچک ترین اهمیتی که سحر خیزی دارد این است که شما زمان بیشتری را در طول روز در اختیار دارید. طبق آخرین تحقیقات روانشناسان، ساعت 5 تا 8 صبح، زمانی است که ما بیشترین انرژی ممکن را برای شروع یک روز عالی و حتی یک زندگی دوباره را داریم.

حتماً تا به حال سحرخیزی را امتحان کرده اید و از انرژی که ابتدا صبح در وجودتان بیدار است استفاده خوبی برده اید اما باید این را بدانید که سحرخیزی و داشتن انرژی برای انجام کارها نیازمند این است که شما شب قبل را به اندازه و خوب خوابیده باشید. زمانی که نگاهی به زندگی افراد ثروتمند دنیا می‌اندازیم متوجه می‌شویم که همه این افراد عادت سحر خیزی را به خوبی در خودشان ایجاد کرده اند.

اگر می‌خواهید بدانید که ثروتمندان بزرگ دنیا چه ساعتی از خواب بیدار می‌شوند و چگونه موفق شده اند این عادت خوب را برای خودشان ایجاد کنند به مقاله اهمیت سحرخیزی مراجعه کنید تا بتوانید فردی قدرتمند و سحر خیز باشید.

عادت خوب سحرخیزی
عادت خوب سحرخیزی

2. قدردانی کردن

بهترین و آسان‌ترین کاری که می توانید در زمان برخورد با یک کار خوب انجام دهید، این است بگویید: “کار خیلی خوبی بود” یا “من اطمینان دارم آن‌ها از کار شما سپاسگزاری می کنند”. قدردانی از دیگران و تائید آن‌ها کار بسیار خوبی است و باعث نهادینه شدن یک رفتار مثبت و تبدیل آن به یک عادت خوب خواهد شد.

قدردانی از دیگران حس خوب و زیبایی را به آن ها می‌دهد و همین امر موجب افزایش عزت نفس آن ها می‌شود. زمانی که شما عزت نفس دیگران را افزایش دهید با قدردانی کردن، در واقع آن ها را به خودتان علاقه مند کرده اید در نتیجه این عادت خوب را در خودتان نهادینه کرده اید.

عادت خوب قدردانی کردن
عادت خوب قدردانی کردن

3. لبخند زدن

هر زمان که لبخند می‌زنیم، فعل و انفعالاتی در مغزمان ایجاد می‌شود و عمل خندیدن سبب فعال کردن پیام‌ رسان‌های عصبی می‌شود که برای سلامتی و شادی مفید هستند. زمانی که انسان ها از لبخند استفاده می‌کنند خوش چهره تر می‌شوند و حتی دیگران نیز به راحتی و بهتر با آن ها ارتباط برقرار می‌کنند.

برای یک  لبخند زدن ساده دانشمندان بسیاری تلاش کرده اند تا به تاثیرات آن بر زندگی و بدن ما برسند. آن ها می‌گویند لبخند زدن علاوه بر مطالبی که بالا گفتم موجب افزایش طول عمر و سلامتی نیز می‌شود. چقدر زیبا تنها یک عادت خوب کوچک می‌تواند اتفاقات بسیار خوش و  بزرگی را رقم بزند پس شما نیز سعی کنید این عادت زیبا را برای خودتان ایجاد کنید تا بتوانید از تاثیرات بسیار آن بهره مند شوید.

عادت خوب خندیدن
عادت خوب خندیدن

 4.  صبحانه کامل

همه افرادی که نگران سلامتی ما هستند، از پزشک گرفته تا مادرها و غیره، هر روز بر خوردن صبحانه تاکید می‌کنند. واقعیت این است که صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی روزانه است و البته یک دلیل خوب دیگر نیز برای صبحانه خوردن وجود دارد و آن حفظ تناسب اندام است. اگر به تناسب اندامتان اهمیت می‌دهید و می‌خواهید لاغر و سالم بمانید، بدانید که خوردن صبحانه سالم شما را به هدفتان نزدیکتر می‌کند.

اما چرا عادت خوب صبحانه از اهمیت بالایی برخوردار است؟ شما یک چراغ نفتی را تصور کنید که از شب تا صبح کار کرده است و دیگر نفتی برای روشن شدن روز بعد ندارد در این حال نفت، حکم همان صبحانه را برای انسان ها دارد که اولین وعده غذایی بعد از یک شبانه روز است.

اگر بخواهیم از فواید خوب این وعده غذایی نام ببریم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تحریک سوخت و ساز بدن
 • تنظیم قند خون بدن
 • موجب لاغری افراد می‌شود
 • افزایش انرژی و تمرکز
 • افزایش سلامتی و طول عمر

این موارد تنها بخشی از فواید این عادت خوب است و اگر عادت به خوردن صبحانه ندارید پس همین الان تصمیم بگیرید که این وعده غذایی را در اولویت های خود قرار دهید.

عادت خوب صبحانه کامل

5. ورزش روزانه

قطعاً همه ما از فواید ورزش کردن بسیار شنیده ایم که مهم ترین آن ها حفظ سلامتی بدن است. عادت خوب ورزش کردن را باید برای خودمان ایجاد کنیم حتی شده به مقدار خیلی کم مثلا روزی 20 دقیقه آن را انجام دهیم. گاهاً زمانی که از ورزش کردن صحبت می‌کنیم همه ذهن ها به سمتی معطوف می‌شود که حتما باید در باشگاهی نام نویسی کنند و به صرت حرفه ای تمرین کنند.

اما منظورمان از ورزش در اینجا ورزش کردن روزانه است به قدری که بدن کمی تحرک داشته باشد مانند پیاده روی کردن از خانه تا محل کار و … که به راحتی می‌توان انجام داد. اما چرا بر ایجاد این عادت خوب تاکید دارم؟ به این دلیل که ورزش کردن علاوه بر افزایش سلامتی فواید دیگری نیز دارد از جمله:

 • کنترل وزن بدن
 • درمان افسردگی
 • درمان استرس
 • خواب راحت
 • و از همه مهم تر افزایش انرژی

این عادت خوب با افزایش انرژی به شما کمک می‌کند تا در مسیر اهدافتان پر انگیزه و خستگی ناپذیر شوید. پیشنهاد می‌کنم که حتماً ورزش روزانه را برای خودتان تبدیل به عادت کنید.

 

عادت خوب ورزش روزانه

6. مدیریت زمان

بارها و بار ها شنیده ایم که افرادی گله دارند که زمانشان به شدت کم است و به همه کار هایشان نمی‌رسند هر چند تمام مدت در تلاش و کارکردن هستند اما باز گله مندند. اشکال کار آن ها تنها در عدم مدیریت زمان است و نمی‌توانند از زمانی که در دسترس خودشان است به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.

مدیریت زمان یک مهارت است که باید آن را فراگرفت و تبدیل به عادت کرد. از آن جایی که مدیریت زمان اهمیت بالایی دارد، مقاله ای را نوشته ام که در آن 7 تکنیک برای مدیریت زمان را بیان می‌کند پیشنهاد میکنم آن مقاله را مطالعه کنید تا بتوانید وقت و زمان خودتان را به بهترین حالت مدیریت کنید.

عادت خوب مدیریت زمان
عادت خوب مدیریت زمان

7. چک لیست

چک لیست درواقع لیست انجام کارهای هر روز شما است که با داشتن چک لیست نه تنها کارهای کوچک را فراموش نمی‌کنید بلکه کمک بسیار بزرگی در مدیریت زمان می‌کند.

لیست کارهای هر روز شما باید در دسترستان باشد تا هر زمان که یکی از آن ها را انجام دادید به سراغ بعدی بروید. ساخت این عادت خوب تنبلی و اهمال کاری را نیز درمان می‌کند و سرعت رشد و پیشرفت افراد را به شدت افزایش می‌دهد. حتماً این عادت خوب را برای یک هفته امتحان کنید با دیدن نتایج شگفت انگیز آن قطعاً مصمم به ساخت عادت و انجام هر روزه آن می‌شوید.

عادت خوب چک لیست

8. پس انداز کنید

یکی از عاداتی که بعد ها به کمک شما می‎آید پس انداز کردن است که باید سعی کنید حداقل 10 درصد از درآمد خودتان را پس انداز کنید به گونه ای که هیچ وقت به آن دست نزنید تا به یک بلوغ خوب برسد و بتوانید سرمایه گذاری کنید. تنها نکته ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که نباید از پس اندازتان مصرف کنید و طوری برنامه ریزی داشته باشید که انگار پس اندازی ندارید که بخواهید از آن صرف کنید.

عادت خوب پس انداز کردن بسیار در بخش مالی کمک کننده است به عنوان مثال زمانی که پس انداز شما به بلوغ رسید می توانید در جایی سرمایه گذاری کنید و از سود آن سرمایه گذاری دوباره 10 درصد پس انداز کنید. این پس انداز از سود شما در واقع فرزندان پس انداز اولی شما هستند و این روند را باید به طوری ادامه دهید که به نوه و نتیجه و…. غیره برسد.

شک نکنید تکیه گاه محکمی برای شما با این سرمایه گذاری کردن ایجاد می‌شود و از دغدغه های ذهنیتان کم می‌کند.

عادت خوب پس انداز کردن

9. حسابدار جیبتان باشید

باید ورود و خروج مخارجتان به خوبی در دستتان باشد و بدانید که  در هر ماه چقدر و در کجا هزینه می‌کنید. فردی که هیچ نظارت و مدیریتی بر خود و هزینه هایش نداشته باشد قطعاً نمی‌تواند از لحاظ مالی به جایگاه های بالایی دست پیدا کند. شاید کمی شما را به زحمت بیاندازد اما این عادت خوب حتی از هزینه های بی رویه شما نیز جلو گیری می‌کند.

زمانی که شما ریز جزئیات هزینه خودتان را داشته باشید متوجه می‌شوید که در ماه چقدر برای چه چیز هایی هزینه داشته اید و می‌توانید به راحتی تصمیم بگیرید که از هزینه کردن های نامناسب و غیر ضروری جلوگیری کنید. در واقع این عادت به شما آگاهی خوبی از هزینه هایتان می‌دهد.

عادت خوب مدیریت هزینه ها
عادت خوب مدیریت هزینه ها

10. کسب دانش

کسب دانش یعنی موفقیت چراکه در هیچ کاری بدون داشتن دانش به مقصد نمی‌رسیم. سعی کنید هر روز یک چیزی یاد بگیرید و بدون دانش و مطالعه نباشید یعنی هر روز یک قدم جلوتر از روز قبل باشید. خودتان را به مطالعه کردن و کسب دانش عادت دهید تا اتفاقات بزرگ را در زندگی تجربه کنید و بدانید که کسب داشن و اهل مطالعه بودن از عادات خوبی است که فرق شما را با دیگران به خوبی آشکار می‌کند.

11. حال دیگران را خوب کنید

سعی کنید این عادت خوب و زیبا را در خودتان ایجاد کنید که هر روز حداقل حال یک نفر را خوب کنید. خوب کردن حال دیگران انرژی دو چندانی به شما می‌دهد و حال شما نیز خوب می‌شود پس بی تفاوت از کنار این عادت نگذریم حتی شده با یک جمله یا تعارف یک خوراکی سعی کنید حال اطرافیانتان را بهتر کنید.

اهمیت این را زمانی متوجه می‌شوید که خودتان به شدت بی حال هستید و حوصله کار کردن ندارید اما شروع می‌کنید به خوب کردن حال دیگران و با خوب شدن حال آن ها تغییرات در وجودتان را حس می‌کنید.

عادت خوب کردن حال دیگران

12. تیکه کلام

برخی از افراد هستند که تیکه کلام های منفی را استفاده می‌کنند که دیگران را با این الفاظ از خودشان دور می‌کنند. حتما شما هم دیده اید کسانی را که عادت به زخم زبان زدن با تیکه کلام های منفی هستند و همیشه دیگران را رنجور از خودشان می‌کنند بنابر این اگر این عادت را دارید ترک کنید و آن را با عادت خوبِ خوش بیان بودن جایگزین کنید.

همانطور که متوجه شدید تیکه کلام ها تاثیر بسیاری در ارتباطات ما دارند بنابر این تیکه کلام های مثبت را برای خودتان تبدیل به عادت کنید تا در روابط اجتماعی موفق تر عمل کنید.

عادت خوب تیکه کلام های مثبت

13. مسخره نکنید

تلاش کنید هیچ کسی را مسخره نکنید حتی اگر اتفاق خنده دارد و عجیبی را از کسی دیدید آن ها را مسخره نکنید که به جرات می‌گویم اگر می خواهید رابطه خودتان را با افراد خراب کنید و آدم منفوری در نزد او و دیگران شوید آن ها را مسخره کنید. دیگران را مسخره نکنید اما عادت خوب تحسین کردن از دیگران را در خودتان ایجاد کنید و از هر موقعیت کوچک و بزرگی برای تحسین کردن و تعریف از دیگران استفاده کنید

همه این رفتار ها و عادت ها را انجام می‌دهیم تا زندگی شاد تر و سالم تری را داشته باشیم بنابر این عادت خوب تحسین کردن حال دل خودتان را بهتر می‌کند.

عادت خوب تحسین کردن دیگران

14. اتفاق های خوب روز

یکی از بهترین کارهایی که برای افزایش انرژی و انگیزه خودمان می‌توانیم انجام دهیم این است که هرشب اتفاقات خوب و خوشایندی که در طول همان روز برایمان اتفاق افتاده است را بنویسیم. نشستن آن ها باعث می‌شود نگاه ما به اتفاق های روز مره مثبت تر شود که در نتیجه آن حس و حال ما بسیار عالی خواهد شد.

برای اینکار حتما سعی کنید اتفاقات را بنویسید چرا که نوشتن تاثیر بیشتری در به یاد ماندن این اتفاقات دارد آنقدری این کار را انجام دهید تا تبدیل به عادت خوب شود.

عادت خوب خوشحال کردن خودتان

15. خودتان را خوشحال کنید

هر روز برای خوشحالی خودتان کاری بکنید حتی با کوچک ترین کارها می‌توانید خودتان را شاد کنید مثلا ممکن است فردی با خرید بستی برای خودش شاد شود و فرد دیگری با دیدن دوست نزدیک یا خانواده اش شاد شود به خودتان زیاد سخت نگیرید که حتما با رسیدن به هدف خوشحال می‌شوید یا باید ده ها میلیارد پول داشته باشید این تفکر را رها کنید و از مسیر رسیدن به هدف همین الان لذت ببرید و خوشحال باشید. خودتان را شاد کنید و شاد نگه دارید چرا که این شاد بودن شما سوختتان برای رسیدن به هدف است.

عادت - برایان تریسی


 1. رقیه کریمی

  سلام انجام هر کاری اگر با این هفت شرط تبدیل به عادت شود انجام آن کار برای ما آسان و لذت بخش است .چون خستگی احساس نمیکنیم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   کاملاً درسته
   ممنون از نظرتون

 2. میناکریمی

  عااااااالی و بی نظیربود

  پاسخ دادن
  1. ممنون از همراهی گرم شما

 3. کیانمهر

  سلام امیدوارم بتونم بااین روش عادت های بدرو ترک کنم ممنون

  پاسخ دادن
 4. سهیلا کریمی

  ممنون از مقاله خوبتون . این هفته برام هفته پرچالشی بود و تا چند روز دیگه تموم میشه . بخاطر همین دو روز وقت نکردم مفید سر بزنم به برنامه های مطالعه ایم.
  الان تمام مدارس تولید محتوای الکترونیکی میخوان .
  که خیلی نیازمونه مراحل یادگیریش . اگه لطف کنین این
  مقوله رو هم در جلسه بعدی و زودتر یادمون بدین, خیلی کارهامون رو راه میندازه . من و همکاران فرهنگی دیگه , الان مجبوریم رو این مقوله تمرکز کنیم که خواهش میکنم اینم اگه بشه توی تدریسها ارایه شه .??

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --