.

راز موفقیت در کسب و کار

راز موفقیت در کسب و کار را می خواهیم در این مقاله با شما به اشتراک بذاریم. راز موفقیت در کسب و کار هر کسی متفاوت می باشد و شما باید راز خودتان را پیدا کنید. یادتان باشد اولین قدم موفقیت در کسب و کار کوچک است. در واقع قوانین موفقیت در کسب و کار را می توانید در این مقاله مطالعه کنید پس شروع کنید.

چگونه در استارت آپ خود موفق شویم؟

راز موفقیت در کسب و کار
کسب و کار

تماشای ویدئوی راز موفقیت در کسب و کار

موفقیت
موفقیت

 

 

هیجان این را دارم که با شما برخی یافته‎‌های تعجب برانگیز درباره آنچه بیش از همه باعث موفقیت کمپانی ها شده را به اشتراک بگذارم، این که چه عواملی بیش از همه در موفقیت استارت‎آپها تاثیر دارند. به اعتقاد من موسسات استارت‎آپ یکی از بهترین اشکال در تبدیل جهان به مکانی بهتر هستند.

اگر گروهی از آدم‌ها را با انگیزه برابر در نظر بگیریم و در یک استارت‎آپ سازماندهی‎شان کنیم، قادر به باز کردن قفل از پتانسیل بشر به طریقی خواهیم بود که قبلا ممکن نبوده. آنها را وادرا می‎کنیم به دستیابی به چیزهای غیرممکن. اما اگر موسسات استارت‎آپ انقدر عالی هستند، چرا برخی از آنها ناموفقند؟

این چیزی بود که در پی آن بودم، می‌خواستم مهم ترین عامل را در موفقیت استارت‎آپها پیدا کنم و این جستجو هم سیستماتیک انجام شود، تا از غرایز و احتمالاً تصورات غلط من از بسیاری کمپانی هایی که در طول سالها بر آنها نظارت کرده بودم، خودداری کنم.

مشتاق بودم که این را بدانم، چون از ۱۲ سالگی مشغول به کار شده‎ام، چرا که در مقطع راهنمایی در ایستگاه اتوبوس آب نبات می‌فروختم و در دبیرستان دستگاه‌های انرژی خورشیدی می‌ساختم، در کالج بلندگو می‌ساختم. حتی وقتی از کالج فارغ التحصیل شدم، شروع به کار در شرکتهای نرم افزاری کردم.

۲۰ سال قبل، Idealab را آفریدم، و در ۲۰ سال اخیر بیش از ۱۰۰ کمپانی را خلق کرده‎ام، خیلی از آنها موفق بودند و خیلی شکست خوردند.

شارژ پلاس
شارژ پلاس

از آن شکست‌ها خیلی یاد گرفتم. بنابراین شروع کردم به بررسی عواملی که منجر نقش پررنگ‌تری در موفقیت یا شکست کمپانی داشتند، پس به این سه مورد نگاه کردم.

۱.ایده ها در موفقیت کسب و کار

در گذشته فکر می‎کردم که ایده همه چیز است. برای همین اسم شرکتم را Idealab (آزمایشگاه ایده) گذاشتم، وقتی که ایده به سراغتان میاید آن را خیلی ستایش می‌کردم. اما با گذر زمان، به این فکر رسیدم که شاید تیم، مدیریت اجرائی، در تطبیق پذیری حتی بیش از ایده اهمیت داشته باشند.

هرگز فکرش را نمی‎کرم که روی صحنه TEDبخواهم نقل قولی از مایک تایسون بوکسور انجام دهم، او یکبار گفت،”همه با برنامه جلو می‌آیند، اما تا لحظه‎ای که مشت به صورتشان بخورد.”

و فکر می‎کنم شدیداً درباره تجارت هم مصداق دارد.

راز موفقیت در کسب و کار
موفقیت در کسب و کار

۲. قابلیت انعطاف پذیری: راز موفقیت در کسب و کار

تیم اجرایی پس از دریافت مشت محکم از طرف مشتری خیلی اهمیت دارد. مشتری واقعیت محض است. به همین خاطر بود که فکر این که تیم شاید مهم ترین چیز باشد به ذهنم آمد. بعد شروع کردم به بررسی الگوی تجارت.

آیا کمپانی مسیر بسیار شفافی در تولید درآمدهای عائدی از مشتری دارد؟ باعث شد که در رأس فهرست موثرترین عوامل در موفقیت در تفکراتم قرار بگیرد. بعد به سرمایه‎ها نگاه کردم. گاهی کمپانی‌ها مبالغ هنگفتی از سرمایه‎ها را دریافت می‎کردند که شاید از همه مهم‌تر می‎بود.

۳. زمان بندی: یک راز دیگر در کسب و کار

آیا برای آن ایده خیلی زود است و جهان هنوز آمادگی‎اش را نداشت؟

آیا هنوز زود هست، چون شما پیشرو هستید و لازم است که جهان را ابتدا آموزش دهید؟

آیا زمان مناسب آن است یا که خیلی دیر است؟

همین حالا هم کلی رقیب هست؟

پس سعی کردم خیلی با دقت به این سه عامل در داخل کمپانی ها نگاه کنم.

و همه ۱۰۰ کمپانی ایده و ۱۰۰ کمپانی غیر ایده را مورد بررسی قرار دادم تا به نتیجه‎ای علمی درباره آن برسم.
پس نخست، در این کمپانی‌های ایده، پنج کمپانی اول Citysearch, CarsDirect, GoToNetZero, Tickets.com که تماماً موفق های میلیارد دلاری هستند و پنج کمپانی در قعر فهرستZ.com, Insider Pages, MyLife,Desktop Factory, Peoplelink که علی رغم امیدهای زیادی که درباره شان داشتیم موفق نشدند.
پس سعی کردم همه آن دست از خصیصه‎هایی که فکر می‎کردم این کمپانی‌ها در تک تک ابعاد تکمیل کرده‌اند را رتبه بندی کنم و بعد رفتم سراغ کمپانیهای غیر ایده، غولهای موفقی مثل
اینستاگرام، اوبر، لینکداین، یوتیوب و ائر بی ان بی.

و برخی ورشکسته ها مثل:Webvan, Kozmo, Pets.comFriendster وFlooz. کمپانی‌های ته فهرست سرمایه هنگفت داشتند.

در برخی موارد هم الگوهای تجاری موفق نشدند. سعی کردم مهمترین عوامل در موفقیت یا عدم موفقیت این کمپانی‌ها را مورد بررسی قرار دهم. جواب‌ها شگفت‎زده‎ام کرد!

راز موفقیت در کسب و کار
موفقیت در کسب و کار

بازهم زمان بندی!

شماره یک زمان بندی بود. زمان بدی تا ۴۲٪ در تفاوت بین موفقیت و عدم موفقیت نقش داشتیم و مدیریت اجرایی در ردیف دوم بودند. و بعد ایده بود. تشخیص پذیری ایده، منحصر به فرد بودن ایده،راستش در رده سوم قرار گرفت. خب، این تعریف مطلق نیست، این نیست که بگوییم ایده اهمیتی ندارد، اما واقعا شگفت زده‎‌ام کرد که ایده مهمترین چیز نبود.

گاهی زمان بندی درست بود، اهمیت بیشتری هم می یافت و دو تای آخر، الگوی تجاری و تأمین سرمایه، برایم قابل فهم هستند.

فکر کنم کم اهمیتی الگوی تجاری از آن جهت قابل فهم است که شما می‎توانید بدون یک الگوی تجاری شروع کرده، بعد در صورت وجود تقاضا از سوی مشتری‌هایتان اضافه‎اش کنید و تامین سرمایه، هم همینطور است.

اگر در ابتدا کمبود بودجه دارید، در این دوره تأمین بودجه بسیار بسیار آسان است. پس بگذارید برایتان مثال های دقیق تری بزنم.

راز کسب و کارهایی که کمبود بوجه داشتند

یک غول موفق مثل Airbnb که خوب آن را می‎شناسید. آن کمپانی از طرف خیلی از سرمایه گذاران زیرک رد شد، چون فکر می‎کردند،”کسی نمی‎خواهد فضای خانه‎اش را به غریبه‎ها کرایه دهد.”

البته، مردم ثابت کردند که فکر اشتباهی بوده، اما یکی از دلایلی که موفق شدند در کنار الگوی تجاری خوب، ایده خوب و مدیریت اجرایی عالی و زمان بندی است.

آن کمپانی درست در زمانی که رکود در بالاترین میزان بود شکل گرفت. زمانی که مردم واقعا احتیاج به درآمد اضافی داشتند، و این که شاید مردم بر اعتراضشان برای اجاره دادن، منازلشان را به غریبه‎ها بدهند.

همین اتفاق برای اوبر افتاد.

اوبر تشکیل شد، کمپانی فوق العاده، الگوی تجاری باورنکردنی، مدیریت اجرایی عالی. زمان بندی در نیازشان برای جهت گرفتن راننده در این سیستم بسیار کامل بود، راننده‎ها دنبال درآمد اضافی بودند؛ این خیلی خیلی اهمیت داشت، برخی از موفقیت‌های اولیه ما مثل سیتی سرچ،بر حسب نیاز آن وقت مردم به وب پیج ها بود.

GoTo.com هم در واقع در ۱۹۹۸ در صحنه TED معرفی شد. زمانی که کمپانی‌ها به دنبال روش‌های مقتصدانه برای عبور و مرور در ترافیک می‎گشتند. فکر کردیم ایده خیلی خوبی باشد اما راستش زمان بندی احتمالاً خیلی مهمتر بوده و بعد برخی از شکست‌هایمان اتفاق افتاد.

کمپانی‌ای را به اسم Z.com شروع کردیم. یک کمپانی سرگرمی آنلاین خیلی راجع به آن هیجان زده بودیم. پول کافی جمع کردیم، الگوی تجاری عالی داشتیم، حتی با نابغه بزرگ هالیوودی برای محلق شدن به کمپانی قرارداد بستیم، اما نفوذ پهنای باند در ۲۰۰۰-۱۹۹۹ خیلی کند بود.تماشای ویدیو آنلاین خیلی سخت بود، مجبور بودید کدها را توی مرورگرتان بگذارید و همه این مراحل را بروید، و کمپانی سرانجام در ۲۰۰۳ وارد دنیای تجارت شد.

درست دو سال بعد، وقتی مشکل کد با ادوبی فلش حل شد و پهنای باند تا ۵۰ درصد در آمریکا گسترش یافت، یوتیوب عالی زمان بندی شده بود.

ایده فوق العاده، اما زمان بندی غیرقابل باور. در واقع، یوتیوب در زمان راه اندازی حتی هنوز الگوی تجاری هم نداشت. حتی مطمئن نبودند که کار کند. اما واقعاً در زمان بسیار بسیار خوبی شروع به کار کرد پس خلاصه آنچه میگویم این است که اجرا قطعاً خیلی اهمیت دارد.

راز موفقیت در کسب و کار
موفقیت در کسب و کار

ایده و زمان بندی هر دو مهم هستند

ایده از اهمیت بالایی برخودار است.

اما اهمیت زمان بندی حتی از آن هم بیشتر است.

و بهترین روش برای ارزیابی واقعی زمان بندی، این است که واقعاً ببینیم آیا مشتری‌ها واقعاً آماده آنچه به آنها پیشنهاد می‎کنید هستند، و این که قطعاً درباره‎اش صادق و رو راست باشیم، نه این که درباره نتایجی که می‎بینیم در انکار به سر ببریم، چون اگر چیزی را دارید که عاشق آن هستید و درصدد رو به جلو بردنش هستید، باید درباره عامل زمان بندی بسیار بسیار صادق باشید.

همان طور که قبلاً گفتم، فکر می‎کنم استارت‎آپها توانایی تغییر جهان و تبدیل آن به مکانی بهتر را دارند. امیدوارم برخی از این نقطه نظرات بتوانند به شما در کسب نرخ نسبتا بالاتری از موفقیت کمک کنند و در نتیجه ارائه کننده چیز بهتری به دنیا باشید که در غیر این صورت میسر نمی‎شد . بسیار از شما سپاسگزارم…

 

برگرفته از سایت TED

موفقیت
موفقیت

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*