راز موفقیت استیو جابز که شما را هم میلیارد می‌کند

فکر می‌کنم که تا حالا شده یکی از سری داستان‌های اسباب‌بازی‌ها را دیده باشید. مطمئن هستم که تجربه بسیار بسیار عالی بوده. آنقدر برایمان لذت بخش بود که کمپانی را وادار کرد تا سری‌های دیگر این انیمیشن را بسازد، امّا آیا شما می‌دانید که چه کسی پشت پرده این پدیده است؟ چه کمپانی این سری از انیمیشن‌ها را به ارمغان آورده و کاری کرده که ما مجذوب آن شویم؟ مسلماً این فرد کسی به جز استیو جابز (Steven Paul Jobs) نمی‌تواند باشد. اگر دنبال این هستید که راز موفقیت استیو جابز چه چیزی بوده است، با ادامه این مقاله همراه باشید تا راز موفقیت استیو جابز را به شما بگویم…

راز موفقیت استیو جابز
راز موفقیت استیو جابز

نگاه کلی به زندگی استیو جابز

 • از کودکی تا بزرگسالی
 • مشکلات استیو جابز
 • تجربه های استیو جابز
 • راز موفقیت استیو جابز
 • استیو جابز و اپل
 • اختراعاتش
 • وقتی میلیونر شد
 • اخراج او از اپل
 • استیو جابز به اوج برگشت

خواندن زندگی نامه افراد موفق، همیشه به ما برای موفقیت کمک می‌کند. پس با ادامه این مقاله همراه باشید تا زندگی جذاب و البته راز موفقیت استیو جابز را مطالعه کنید…

راز موفقیت استیو جابز در زمان کودکی

هر جا صحبت از استیو جابز می‌شود من به حیرت می‌افتم، فرزندی که با پدر خوانده و مادر خوانده‌اش زندگی می‌کرد. منظورم این هست که حتی پدر و مادر اصلی خودش را ندیده بود. او تا به خود آمد، خود را در خانواده جابز دید و حتی تا بیست و هفت سال بعد از آن ماجرا از خانواده خود خبر نداشت. اگر با ادامه این مقاله همراه باشید حتماً به شما خواهم گفت که چرا او این کار را نکرد.

خانواده سه نفره جابز دوران خوبی را سپری می‌کرد، مثلاً استیو بیشتر وقت خود را با پدرش در گاراژ خانه شان می‌گذراند. آن‌ها با هم بر روی وسایل الکترونیکی کار می‌کردند که بعد از مدتی، استیو آن‌ها را خودش باز می‌کرد و بعد آن قطعات را سرهم می‌کرد.

خب، چرا پدر استیو این همه وقت با او می‌گذراند؟

اولاً که او یک سرباز قدیمی گارد ساحلی بود که بازنشسته شده و وقت زیادی را داشت تا صرف فرزند خوانده خودش بکند.

دوماً، او می‌خواست که جای خالی پدر و مادر استیو را پر کند.

شرایط به این خوبی و خوشی پیش می‌رفت که استیو جابز به سن هفت سالگی رسید و حتماً باید به مدرسه می‌رفت. چون خانواده او به داشتن تحصیلات معتقد بودند.

کودکی استیو جابز

استیو جابز در برابر مشکلات

استیو از کلاس‌های سنتی خوشش نمی‌آمد و دوست نداشت که وقت خودش را الکی صرف آن‌ها کند، برای همین در مدرسه دست به کارهایی زد و شوخی‌هایی را کرد که  چندین بار او را به مرز اخراج از مدرسه کشاند. او آنقدر شلوغ بود که معلم کلاس چهارم او به او رشوه می‌داد تا درس‌هایش را بخواند!

البته خالی از لطف نماند که این جوایز کار خودش را کرد و جابز در آن سال به درس خوان ترین دانش آموز آن مدرسه تبدیل شد، به طوری که مدیران مدرسه گفتند که او می‌تواند دو پایه را جهشی بخواند، امّا پدر و مادرش تنها گذاشتند که او پایه پنجم را جهشی بخواند، آن‌ها استیو جابز را تهدید کردند و نگذاشتند که پایه ششم را هم جهشی بخواند، حتی باعث شده‎اند که جابز در آن مقطع تحصیلی مدرسه را ترک کند و شروع به کار کردن بکند.

سال‌ها گذشت تا اینکه استیو وارد دانشگاه شد، داستان‌ها، هاکی از این است که استیو سال‌های اول دانشگاه را خواند و بعد از آن در کلاس‌های خطی که دانشگاه برگزار می‌کرد شرکت کرد، آن هم به مدت هجده ماه. استیو درباره این کلاس‌ها گفته مکینتاش طرح‌های شگفت‌اگیز و فونت‌های زیبایش را مدیون این کلاس‌ها است…

اولین تجربه به سبک استیو جابز

اولین تجربه کاری استیو در صنعت کامپیوتر سال 1974 اتفاق افتاد. او با شرکت آتاری همکاری می‌کرد و همین باعث شده بود که فشاری بیش از اندازه به استیو وارد شود که او را وادار به خوردن قرص‌های روان‌گردان کرد. در این دوره کاری، خود استیو سخت‌ترین تلاش خود را می‌کرد تا بهترین مدل خودش را ارائه دهد.

علاوه بر این که آتاری جابز را تبدیل به یک دیوانه کار کرده بود، او را با فردی به نام استیو وازنیک در کلوپ هوم برو  آشنا کرد که در رشد کمپانی افسانه‌ای او نقش بسیار مهمی را داشت. جابز و واز سال‌های زیادی را با هم گذراندند تا اپل را اپل و مکینتاش را مکینتاش کنند.

فکر کنم تا اینجای کار که آمده‌اید بخواهید بدانید که استیو وازنیک، که بوده و چرا جابز دوستی چندین و چندساله خود را با او بهم زد؟

خب، از همان اول پروژه اپل یک، قرار شد که واز نقش سخت افزاری را داشته باشد و جابز نقش بازاریابی و فروش برای محصولات رویایی را. این یعنی این که جابز چهره اپل است، امّا جابز در این راه زیاده روی کرد و اختراعات دو نفره را به نام خودش رساند، این باعث شد که واز مثل همه توسعه دهندگان جهان، پشت پرده بماند و اثری از او بر جای نماند. او این موضوع را بارها و بارها به جابز گوش زد کرد ولی جابز او را کنار گذاشت و از تاریخ اپل محوه شد.

راز موفقیت استیو جابز
راز موفقیت استیو جابز

استیو جابز چرا اپل را برگزید؟

همانطور که گفتیم، استیو جایز اولین تجربه خود را در آتاری داشت و در نتیجه آن با فردی آشنا شد که همه نگرش‌های او را تغییر داد.

سال بعد، یعنی 1975 استیو وازنیک، جابز را وارد مسیر حرفه‌ای ها کرد و با هم به کلوپ رفتند. جابز از همان اول اپل را یک کمپانی موفق در صدر می‌دانست.

خب، پس دوست نداشت که آن را از دست بدهد، بنابراین وقتی که پروژه لیزا با شکست مواجه شد، جان اسکالی مدیرعامال سابق پپسی را به کرسی ریاست اپل نشاند و باعث شد که این شرکت سقوط نکند.

یا حتی زمانی از اپل اخراج شد و کمپانی نکست را ساخت، آن را در سطح جهانی گسترش نداد. کمپانی که با معرفی اولین محصولش بازار اپل را دزدید و به صدر لیست فروش‌های آمریکا رسید.

مسلماً سؤال برایتان پیش می‌آید که چرا؟

چون استیو به این باور بود که فقط اپل است که لیاقت بهترین شدن را دارد، یعنی او نکست را برای متوجه کردن هیئت مدیره اپل ساخت تا بدانند که او حرف درست را می‌زده و شکست‌های قدیمی به او یاد داده بود که چطور موفق شود و در نهایت او اپل را به درجه‌ای که لایقش بود رساند.

اپل، از آن دسته از موفقیت‌های استیو جابز بوده که خود را به جهانیان شناساند.

استیو جابز نکست

اختراعات استیو جابز چه بود؟

استیو جابز، مرد مخترعی که آنقدر اختراعات دارد که بعضی از آن‌ها در نظرها پنهان است، برای مثال کامپیوترهای نکست به نام (next cube) که البته در تاریخ اختراعات جابز آنقدر چشم‌گیر نبود. الان قصد دارم که به شما محبوب‌ترین اختراعات استیو را به شما ارائه دهم که از آن‌ها اطلاع کامل پیدا کنید. پس بریم که داشته باشیم اختراعات این مرد بزرگ را…

راز موفقیت استیو جابز
راز موفقیت استیو جابز

1. اپل یک (Apple 1)

سال 1975 بود که جابز آماده انقلابی در سال 1975 شد، یعنی تاریخ شروع کار بر روی پروژه اپل بود. وقتی که به سمینار معرفی این محصول بزرگ نگاه می‌کنیم، همه مردم شور و شوق خاصی را داشتند و همچنین آنها لحظه شماری می‌کردند تا ببینند که اپل یک چیست؟

آن لحظه فرا رسید، اپل یک تنها کامپیوتری بود که تا آن لحظه می‌توانست سلام بدهد. این لحظه همه را مبهوت خود کرد چون اپل یک، کامپیوتری فراتر از یک کامپیوتر بود. طراحی زیبای مکینتاش اپل را منحصر و آن را فراتر از یک کامپیوتر می‌ساخت.

اپل وان استیو جابز

2. آیفون (iphone)

تکنولوژی مدرن در جسمی کوچک، بله معنای اصلی آیفون این است. استیو جابز در سال 2005 تلفن‌های همراه اپل را معرفی کرد و این جعبه‌های اسرارآمیز آنقدر محبوب دل‍ ها شدند که در سال 2007 به نام اختراع سال لقب گرفت که تقریباً داشت تمامی بازار تلفن‌های همراه را در درست می‌گرفت.

ویژگی‌هایی که این آیفون‌ها داشتند جی پی اس، قابلیت پشتیبانی از داده‌های اینترتی و داشتن 3 باند بود. کاری که باعث شد استیو در سال 2011 غوغا کند، این بود که او برای اولین بار آیفون‌هایی را با پشت شیشه‌ای در دو رنگ مشکی و سفید عرضه کرد که در این سری شاهد حافظه 64 گیگابایت بودیم!

راز موفقیت استیو جابز
راز موفقیت استیو جابز

3. آی پاد (ipod)

خب، تقریباً آی‌پاد های اپل از آن دسته از اختراعات نسل اولی اپل هستند که در سال 2001 عرضه شد. کار اصلی که این آی پادها انجام می‌دهند پخش موزیک است. آی‌پادها اپل در چهار دسته تقسیم می‌شود که به نام‌های آی‌پاد تاچ (ipod touch)، آی‌پاد مینی (ipod mini)، آی‌پاد شافل (ipod shuffel) و آی‌پاد نانو (ipod nano) هستتند که تا به الآن خبر ساز‌ترین آن‌ها آی‌پاد تاچ است.

چرا که این آی‌پاد به طوری یک آیفون سطح پایین بودن قابلیت تماس است که الآن دارای هشت نسل است که آخرین نسل آن از آی او اس (ios) سیزده پشتیبانی می‌کند.

آی پاد استیو جابز

4. آی او اس (IOS)

جادوی اپل، همان عاملی که اپل را اپل می‌سازد، آی او اس هست. سیستم عاملی روان، راحت و زیبا. دقیقاً وجه تمایز اپل با سایر برندها در همین سیستم عاملش است که حرفی را برای گفتن باقی نمی‌گذارد.

جدای از این همه خوبی‌ها، بیشتر منتقدان معتقد هستند که سیستم عامل آی او اس بسته است و توانایی تغییرات در آن بسیار بسیار کم است. استفاده از قابلیت بلوتوث آن محدود است و اینکه برنامه‌های گوشیتان را فقط از یک مکان می‌توانید دانلود کنید.

همه اینها درستند امّا به قولی هر تصمیمی مشکلات خاص خودش را دارد، البته به این موضوع توجه داشته باشید که از یک دوره‌‍‌ای به بعد سیر لوکس بودن محصولات اپل شروع می‌شود و این موج همچنان  ادامه دارد، به خاطر این که موادی که در ساخت این محصولات به کار رفته، گران قیمت است برای اثبات این مسئله به وجود طلا در داخل آیفون‌ها می‌شود اشاره کرد که اپل را مجبور به گران عرصه کردن این محصولات می‌کند.

البته این نکته را هم در نظر باید داشته باشید که برای خاص بودن نیاز دارید که هزینه بیشتری را صرف خودتان کنید تا خاص بمانید، مثلاً کارخانه رولس رویس تنها چند نمونه از جدیدترین خودروهای خود را در یک سال تولید می‌کند تا خودروهایش خاص بماند.

راز موفقیت استیو جابز
راز موفقیت استیو جابز

5. آی پد (ipad)

فناوری آیفون، اما این بار در صفحه‌ای بزرگ‌تر، این چیزی جز ای‌پد نمی‌تواند باشد. اپل اولین سری از آی‌پدهایش را در سال 2010 عرضه کرد، آی‌پدهایی که دو برابر سریع تر از آیفون‌ها جابز به فروش رسید. این آی‌پدها در چهار سری آی‌پد ایر (ipad air)، آی‌پد مینی (ipad mini)، آی‌پد پرو (ipad pro) و آی‌پد عرضه می‌شوند.

در این سال‌ها اپل اهمیت زیادی را به آی‌پدهایش داده است حتی بعد از مرگر استیو بزرگ. مثلاً برای آن‌ها قلم‌هایی را به نام اپل پنسل (apple pencil) که حسی بهتر از نوشتن با مداد را می‌دهد ساخته و یا کیبوردی که ان را مثل یک لپ تاپ می‌سازد.

یا کاری که جانشین استیو جابز انجام داد این بود که سیستم عامل آی‌پد ها را از آی او اس، به آی‌پد او اس (ipad os) تغییر داد.

آی پد استیو جابز

استیو جابز چطور میلیونر شد؟

و الآن وقت آن رسیده که از راز موفقیت این مخترع بزرگ آگاه شویم، همه این ماجراها بر می‌گردد به سال  1980، اپل 2 یکی دیگر از دستاوردهای اپل بوده است که خیلی متفاوت‌تر از نسل قبلی خود بود، عمده‌ترین تفاوتی که این سری از کامپیوترها داشت، در پشتیبانی از رنگ‌های گرافیکی و داشتن بسته‌بندی شکیل‌تر و آسانی عمل کرد با آن بود.

در این میان، جابز و واز هر دو می‌دانستند که اپل 2 اتفاقات خوبی را برایشان رقم خواهد زد، پس به دنبال یک سرمایه‌گذار گشتند که بر روی این کامپیوترها سرمایه‌گذاری کند. این فرد کسی نبود جز انجل مارک مارکون که سرمایه گذاری او مبلغی بالغ بر 250 هزار دلار بود.

و اپل 2 واقعاً موفق شد! به طوری که بسیاری از صاحبان کسب و کار و همچنین حسابداران برای انجام محاسباتشان از این دستگاه‌ها استفاده می‌کردند. اینجا بود که وقت شناسی جابز او را به ثروت کلان رساند، او سهام اپل را وارد بازار بورس کرد و به ثروت خالص 200 میلیون دلار رسید.

خب، دیدید که جابز از موقعیتی که برایش پیش آمده بود بهترین استفاده را برد، پس شما هم قدر فرصت‌هایتان را بدانید…

راز موفقیت استیو جابز

اخراج استیو جابز از اپل

جابز خود مدیریت اپل را به عهده داشت، امّا به خاطر شکستی که از پرژه‌های اپل 3 و لیزا خورده بود، مجبور شد که جان اسکالی (مدیر عامل سابق پپسی) را به صندلی مدیریت برساند. جان چون می‌دید که استیو دست به هر کاری که می‌زند شکست می‌خورد، در جلسه‌ای با کل هیئت مدیره اپل تصمیم گرفت که قدرت اجرایی را از جابز بگیرد و او فقط به عنوان یکی از عوامل هیئت مدیره باشد. امّا جابز نمی‌توانست بیکار بنشیند. او خود از اپل استعفا داد و رفت.

او برای اینکه خودش را به اپل اثبات کند شرکت کامپیوتری نکست (next) را با سرمایه هفت میلیون دلاری در سال 1989 به راه انداخت که سیستم عاملش بر پایه آیفون‌ها بود. کمپانی نکست اگر چه قدرت بسیار زیادی را داشت، مثلاً اولین مرورگر وب نرم افزاری جهان را داشت اما هیچ وقت آن‌‍ را در سطح جهانی عرضه نکرد، چون هنوز هم بر این معتقد بود که اپل لایق بهترین شدن است.

حتی با اینکه نسخه دوم کامپیوترهای نکست به نام جعبه نکست (next cube) که دارای سیستم ایمیل بود را به جهانیان ارائه داد که با استفاده از آن می‌شد تصاویر گرافیکی و صوت را فرستاد. و حتی نکست، در سال 1993 تمام مجموعه نرم‌افزارهایش را وارد اینتل کرد، ولی در سال 1996 اپل نکست را به قیمت 429 میلیون دلار خرید، یعنی اپل با این کارش جابز را برای خودش خرید.

وقتی از اپل اخراج شد…

از دیگر کارهایی که استیو در دوران بازنشستگی از اپل کرد، پیکسار (pixsar) بود. یکی دیگر از رازهای جابز این بود که پیکسار را از جرج لوکاس به قیمت 50 میلیون دلار خرید. این استادیو انیمشن خالق بسیاری از آن انیمیشن‌هایی است که ما با آن‌ها خاطره داریم.

فکر کنم همه شما با داستان اسباب بازی‌ها، کمپانی هیولاها، نجات نمو و شگفت‌انگیزان خاطره داشته باشد. این‌ها همه از دستاوردهای این کمپانی فیلم سازی است. جابز آنقدر بر روی این استادیو کار کرد که این کمپانی در سال 2006 با کمپانی والت دیزنی قرار داد همکاری را امضا کرد! این کار، جابز را به یکی از سهام‌داران والت دیزنی تبدیل کرد…

راز موفقیت استیو جابز
راز موفقیت استیو جابز

بازگشت استیو جابز به اپل

سرانجام اپل به این نتیجه رسید که بدون جابز هیچ است، چون کسی که پایه و اساس کاری را نهاده، خود می‌داند ک با آن چطور باید رفتار کند. البته این رفت و برگشت جابز با خود یک محصول جدیدی را به همراه داشت، آی‌مک (imac) همراه جدید اپل بود.

در حقیقت این محصول کامپیوتری همه کاره است که تمام اجزای آن در مانیتورش پخش شده. اگر ویدئوهایی را از رویداد معرفی این محصول دیده باشد، حتماً شاهد این هستید که چقدر افراد حاضر در جلسه به شور آمده بودند، چون جابز جادویی را به آن‌ها ارائه می‌داد.

استیو جابز آی مک یک

ایستادگی در برابر همه چیز

یک مشکلی که همیشه وجود دارد این است که بیشتر مردم فقط وجه موفقیت افرادی را می‌بینند که به موفقیت رسیده‌اند، نه بقیه ماجرا را.

استیو جابز هم همین طور بود، او در سال 2003 دچار سرطان پانکراس شد، دکتر‌ها به او گفته بودند که دو راه برای درمان او بیشتر وجود ندارد. یا  عمل کند و یا اینکه از خورد و خوراک خود مواظبت کند و او راه دوم را برگزید. به مدت ده سال رژیم گیاه‌خواری را گرفت و این سرطان باعث شده بود که هیئت مدیره اپل نگران این ماجرا شوند که اگر خبر این سرطان منتشر شود، ممکن است بیشتر سرمایه‌گذاران سهام خودشان را بفروشند و اپل…

و جابز سعی داشت که این بیماری را محرمانه نگه دارد تا شرکتش پا برجا بماند. او تمام تلاشش را کرد و این کار را کرد، استیو در سال 2004 عمل جراحی‌اش را با موفقیت پشت سر گذاشت و سپس به همه رسانه‌ها این خبر را اعلام کرد.

اما این سرطان در نگاه اول خوب شد ولی آثاری مثل ده سال گیاه خواری را به همراه خوش آورد. منظورم این است جابز کلی سختی کشید ولی در روز 5 اکتبر سال 2011 با اپل خداحافظی کرد و رفت.

راز موفقیت استیو جابز
راز موفقیت استیو جابز

در نهایت…

استیو جابز نابغه، مؤسس و چهره سال اپل رفت و اپل یکی از بهترین نیروهایش را از دست داد، به نظر من اپل تمام موفقیت‌هایش را مدیون استیو جابز بوده. استیوی که فهمید که کی باید چه کاری را بکند.

راستی، یادتان می‌آید که به شما گفته بودم به شما خواهم گفت که چرا استیو جابز به این اسم معروف شد، چون که خانواده اصلی او یعنی خانواده سیمپسون توانایی بزرگ کردن او را نداشت و آن‌ها یک دختر به فرزندی می‌خواستند که خداوند به آن‌ها داد، یعنی خداوند به خانواده سیمپسون دختری داد همچنین به استیو جابز خواهری که بعداً جابز خواهر رمان نویس‌اش به نام مونا را شناخت. 

او از همان اول هم می‌دانست که باید دنبال رویاهایش برود، چون این تنها راهی است که می‌تواند ما را به درجه‌ای از رسالت زندگی برساند که تا آخر عمر از آن لذت می‌بریم. به نظر من استیو جابز آن برگ برنده اپل بود که توانست اپل را اپل کند و رویاهای بسیاری را از برنامه نویسان را به تحقق برساند و زندگی را برای خودش لذت بخش‌تر. فکر می‌کنم راز موفقیت استیو جابز این بوده که در رویا‌هایش زندگی می‌کرده، ولی راز موفقیت استیو جابز مثل خیلی از بخش‌ها زندگی‌اش در سیاهی‌ها غرق شده.

همان گونه که تا به اینجای کار مشخص شد همه این افراد بزرگ و نامی در نیا مثل استیو جابز ، وارن بافت و آنتونی رابینز و دیگر بزرگان دنیا با همت و تلاش و خستگی ناپذیری خودشان به موفقیت های بزرگ دست پیدا کرده اند. آنها از شکست نمی‌ترسیدند و با شجاعت بعد از هر شکستی دوباره به راه خودشان به گونه ای دیگر ادامه می‌دادند.

امیدوارم این راز های افراد بزرگ و موفق دنیا برای ما نیز سرمشقی شوند تا بتوانیم هماند آن ها بدرخشیم.

دانلود مقاله راز موفقیت استیو جابز به صورت PDF دانلود


نویسنده: محمدرضا شهری
نویسنده: محمدرضا شهری از تیم گام برتر

 1. ali.a

  احساس میکنم استیو جابز و خیلی از افراد موفق جهان نابغه نبودند بلکه انسان هایی بودند ک دنیال رویاشون رفتند و ب همین دلیل پشتکاری رو داشتند ک هیچکس نمیتونسته داشته باشه

  پاسخ دادن
 2. سید محمد عباسی

  تشکر از شما

  پاسخ دادن
 3. سهیلا کریمی

  اینستام مسدوده چند روز نمیتونم پیام بفرستم

  پاسخ دادن
 4. فیروزه حاجی قنبری

  مصمم بودن و اینکه به هیچ عنوان باور شکست رو نداشتند ،باعث میروزی این انسانها شده.حالا اگه یک انسان معمولی باشه،با یک چالش کوجک،خودش رو شکست خورده می دونه و بولدزر هم نمی تونه اون رو دیگه بلند کنه?

  پاسخ دادن
 5. فیروزه حاجی قنبری

  “طراحی نحوه کار را نشان می دهد” جمله بسیار کاربردی هستش

  پاسخ دادن
 6. رقیه کریمی

  سلام مقاله خوبی بود. برای رسیدن به موفقیت باید مسیر پر پیچ و خمی را طی کرد

  پاسخ دادن
 7. حمیده فعال

  مقاله جالبی در مورد استیو جابز بود فقط در مورد به دلیل طولانی شدن جمله من خوب متوجه منظور نشدم

  پاسخ دادن
 8. صفری

  معمولا راز موفقیت اکثر افراد موفق مثل همه.وقت شناسی پشتکار پشتکار پشتکار ،درس گرفتن از اشتباهات دیگران و خودشون، از صفر شروع کردن و همه مواردی ک در مقاله به اون اشاره شد

  پاسخ دادن
 9. پریزاد

  یک انسان چقدر میتونه توانایی و خلاقیت داشته باشه. امیدوارم ماهم بتونیم از تواناییهامون در مسیر پیشرفت استفاده کنیم .

  پاسخ دادن
 10. Pariya_amirpor

  سلام خیلی عالی بود همچین مقاله ای فقط از اقای شهری انتظار میرفت خیلی خوب بود.

  پاسخ دادن
 11. محمدرضا مختاری

  آفرین آقای شهری
  خلیلی جالب بود برام
  متن زیبا،دقیق و بی نقص بود
  تبریک میگم

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image