.

گیف
گیف

ترک عادت های بد

سخنرانی آقای جودسون برور

ترک عادت های بد
ترک عادت های بد

سخنرانی آقای جودسون برور

گیف
گیف

مقدمه

وقتی اولین بار یاد گرفتم مراقبه کنم، دستورالعمل این بود فقط به تنفسم توجه کنم.

وقتی حواسم پرت می شد، ذهنم را دوباره به آن معطوف کنم. راحت به نظر می رسید .

خب من در این خلوتگاه های آرام می نشینم. عرق ریزان وسط زمستان از هر فرصتی برای چرت زدن استفاده می کنم، چون واقعا کار سختی است.

راستش، خسته کننده بود. دستورالعمل به اندازه کافی آسان بود اما من یک چیز خیلی مهم را نمی فهمیدم .

خب، چرا توجه کردن اینقدر دشوار است؟

چرا توجه کردن اینقدر دشوار است؟

تحقیقات نشان داده که حتی وقتی سعی دارید به چیزی توجه کنید، شاید مثل این سخنرانی، در مرحله ای حدود نیمی از ما غرق خیال پردازی می شویم یا تمایل شدید به چک کردن اخبار توییتری داریم!

در اینجا چه اتفاقی می اُفتد ؟

معلوم شده که ما مشغول جنگیدن یکی از تکاملی، حفاظتی ترین فرایند های یادگیری شناخته شده، کنونی در علوم هستیم.

حفاظت آن به ابتدایی ترین سیستم های عصبی شناخته شده از سوی انسان برمی گردد.

این فرآیند یادگیری مبتنی بر پاداش، تقویت مثبت و منفی نامیده می شود و عمدتاٌ اینطور است.

ما خوراکی را می بینیم ، که به نظرمان خوب است. مغز ما می گوید، کالری ها! … بقا یافتن! غذا را می خوریم، مزه اش می کنیم. خوشمزه است و به خصوص با شکر!

بدن ما علامتی را برای مغزمان می فرستد که می گوید: یادت باشد چه می خوری و از کجا پیدایش کردی.

این خاطره وابسته به بافت را کنار می گذاریم و یاد می گیریم که دفعه بعد این فرایند را تکرار کنیم .

دیدن خوراکی ها،خوردن خوراکی ها، لذت بردن و باز تکرار کردن آن…انگیزش، رفتار، پاداش… راحت است ، نه؟

ترک عادت های بد
ترک عادت های بد

بعد از مدتی مغز خلاق ما می گوید: می دانی که می توانی این روش ها را بکار ببری. برای کارهایی علاوه بر بیاد آوردن که غذا کجاست، می دانی دفعه بعدی که خیلی سرحال نیستی، چرا سعی نمی کنی  چیزی بخوری که به تو حس خوبی می دهد ؟

از مغزمان بابت این ایده عالی ممنونیم. این را امتحان کنید و سریع یاد بگیرید که اگر موقع عصبانیت یا غم، شکلات یا بستنی بخوریم، حالمان بهتر می شود.

همان فرآیند، فقط با انگیزه ای متفاوت بجای این علامت گرسنگی که از شکممان می‌آید. این علامت عاطفی (احساس غم) انگیزه ما برای میل به خوردن می شود.

ترک عادت بد با انگیزش، رفتار، پاداش…

شاید در سال های نوجوانی، در مدرسه بچه خرخوان بودیم و آن بیرون بچه های یاغی را در حال سیگار کشیدن دیدیم و فکر کردیم. ( من هم می خواهم باحال باشم) پس شروع به سیگار کشیدن می کنم. باحال بودن را ببین، سیگار بکش تا باحال باشی .حس خوبی است، تکرار کن.

انگیزش، رفتار، پاداش… و هربار که این را انجام می دهیم، می آموزیم که فرایند را تکرار کنیم و عادتمان می شود .

پس بعداٌ در هنگام فشار و اضطراب تمایل به سیگار کشیدن داریم.یا خوردن چیزی شیرین اکنون، با همین فرایند های مغزی از یادگیری به بقاء و کشتن خودمان با این عادت ها در معنای واقعی کلمه عادت کردیم.

چاقی مفرط و سیگار کشیدن از دلایل عمده قابل پیشگیری مرگ و میر و ناخوشی در جهان است.

برگردیم به نفس کشیدنم. چطور می شود جای مبارزه با مغز هایمان، یا سعی برای وادار کردن خویش به توجه کردن، در عوض این فرایند یادگیری طبیعی مبتنی بر پاداش را به کار ببریم …

اما با یک ترفند اضافه ؟ چطور می شود اگر فقط  درباره آنچه در تجربه گذرا ما اتفاق می افتد کنجکاو بشویم ؟

برایتان مثالی می زنم. در آزمایشگاهم، به مطالعه این پرداختیم که آیا آموزش آگاهی می تواند به ترک سیگار در افراد کمک کند.

اکنون، درست مثل وادار کردن خودم در تمرکز روی نفس کشیدنم. آن ها باید خودشان را مجبور به ترک سیگار کنند.

و اکثریت آن ها قبلاً این کار را کرده اند و ناموفق بوده اند …به طور متوسط 6 بار!

اکنون، با آموزش آگاهی، ما مورد اجبار را کنار گذاشتیم و در عوض بر کنجکاو بودن تمرکز کردیم .

در واقع، حتی به آن ها گفتیم سیگار بکشند. گفتیم :<< بروید و سیگار بکشید >> فقط این بار نسبت به حالتی که موقع سیگار کشیدن دارید کنجکاو باشید.

و آن ها به چه چیزی پی بردند ؟

تر ک عادت بد نتیجه اش چه بود؟

خب در اینجا مثالی از یکی از سیگاری های ما هست.

او گفت:(( سیگار کشیدن آگاهانه مثل پنیر بوگندو است و مزه مواد شیمیایی می دهد، مزخرف است! ))

خب، او با علم و ادراک به این که، سیگار کشیدن برایش بد است، به برنامه ما ملحق گردید.

آنچه او فقط از کنجکاو بودن کشف کرد این آگاهی بود که ، سیگار کشیدن مزه بدی می دهد .

اکنون او از مرحله آگاهی به دانایی رسیده است. او علاوه بر این آگاهی در ذهنش که سیگار کشیدن برایش بد است، با پوست و استخوانش به این دانش رسیده است. طلسم جادوی سیگار کشیدنش باطل شده است. او از این رفتار خودش به سرخورده شدن شروع کرد.

اکنون کورتکس جلو مغز سر، جوان ترین بخش مغز ما از دید تکاملی در سطح هوشمندانه ای پی می برد که ما نباید سیگار بکشیم و سخت تلاش می کند، تا رفتار ما را تغییر دهد، تا جلوی سیگار کشیدن ما را بگیرد و کمک کند به این که آن کلوچه دوم ، سوم یا چهارم را نخوریم!

ترک عادت های بد
ترک عادت های بد

مهار شناختی چیست؟

اسمش را گذاشتیم مهار شناختی . ما از شناخت برای مهار رفتار خویش استفاده می کنیم.

متاسفانه، اینجا نخستین مرحله از مغز ماست، که موقع دچار شدن به استرس ، ارتباطش قطع می شود، که آنقدر مؤثر نیست.

الآن همه می توانیم با این تجربه در خودمان ارتباط برقرار کنیم. موقع خستگی یا استرس اغلب کارهایی مثل داد زدن ،سر همسر یا فرزندانمان را انجام می دادیم، هرچند می دانیم کمکی نخواهد کرد اما دست خودمان نیست.

وقتی کورتکس جلو مغز سر، ارتباطش قطع می شود، برمی گردیم سر عادات قدیمی مان، برای همینه که این رهایی از طلسم خیلی مهم است.

مشاهده آنچه از عاداتمان کسب می کنیم به درک عمیق ترشان کمک می کند که با پوست و استخوان آن را بفهمیم. پس نباید خود را مجبور به جلوگیری یا محدود کردن نسبت به رفتاری کنیم .

فقط این که کمتر به انجام آن در گام اول هستیم و آگاهی تماماً حول و حوش همین مسأله است.

مشاهده واقع شفاف از آنچه از رفتارهایمان، کسب می کنیم، منجر به رهایی از طلسم آن ها شده است و از این لحظه رهایی است که به طور طبیعی بیخیال می شویم.

خب این به این معنی نیست که بگوییم با جادو سیگار کشیدن را ترک می کنیم. اما با گذر زمان، همانطور که شروع به دیدن هرچه شفاف تر، نتایج اعمال خویش می کنیم، عادات قدیمی را ترک کرده و عادات جدید را شکل می دهیم.

پارادوکس موجود این است که آگاهی فقط درباره واقعا علاقه مند بودن به نزدیک شدن و شخصی کردن چیزی است که در واقع در جسم و ذهن ما هر لحظه اتفاق می افتد.

و این آگاهی معطوف شدن به تجربه مان به جای تلاش در جهت دور شدن سریع تا حد ممکن از ایجاد تمایلات ناخوشایند و این آگاهی معطوف شدن به تجربه مان از جانب کنجکاوی پشتیبانی می شود که ذاتاً پرارزش است.

ترک عادت های بد
ترک عادت های بد

کنجکاوی چه حسی دارد؟

و چه اتفاقی می افتد وقتی کنجکاو بشویم ؟ شروع می کنیم به پی بردن به این نکته که تمایلات ناشی از شور و هیجانات جسمی است .

مثل : فشار، تنش، بیقراری. و این هیجانات که می‌آیند و می‌روند. به خاطر این تجربیات خود هست که قدرت مهار لحظه به لحظه اوضاع را داریم. در غیر این صورت که خود را با این تمایلات ترسناک عظیم خفه می‌کنیم.

به عیارت دیگر موقع کنجکاوی از الگوهای عادتی قدیمی، واکنشی و مبتنی بر ترسمان پا بیرون می‌گذاریم و همانی می‌شویم که باید باشیم. تبدیل به این دانشمند درونی می‌شویم که مشتاقانه منتظر رفتن به نقطه داده های بعدی است.

الان شاید از لحاظ تأثیرگذاری بر رفتار خیلی ساده به نظر برسد. اما در یک بررسی پی بردیم که آموزش آگاهی، دو برابر بهتر از تداوم استاندارد طلایی در کمک به اشخاص در ترک سیگار کشیدن بوده. پس در واقع مؤثر است…

و وقتی ما مغزهای مراقبه گرهای باتجربه را بررسی کردیم، پی بردیم که بخش هایی از یک شبکه عصبی از پردازش خودارجاعی به اسم شبکه حالت پیش فرض در بازی است.

الآن یک فرضیه رایج این است که یک ناحیه از یک شبکه، به نام قشر کمربندی پشتی که لزوماً با ولع یافتن خود به خودی فعال نمی‌گردد، بلکه زمانی زمانی اتفاق می‌اُفتد که ما گرفتارش شده و در آن غرق می‌شویم و ما را به همراه خود به سواری می‌برد.

در مقابل، وقتی ما بی‌خیال می‌شویم، تنها با کنجکاوی آگاهانه از آنچه در حال اتفاق است از این فرایند خارج می‌شویم، همان ناحیه از مغز آرام می‌شود.

الآن مشغول آزمایش اپلیکیشن و برنامه های آموزشی آگاهی آنلاین هستیم که هدفشان این مکانیزم های اصلی است. و طنز آن اینجاست که از همان فناوری که محرک ما در حواس پرتی است برای ترک الگوهای عادتی ناسالم خود کمک می‌گیریم. از جمله: کشیدن سیگار، پرخوری عصبی و عادات اعتیادآورمان.

ترک عادت های بد
ترک عادت های بد

الآن آن بخش مربوط به حافظه وابسته به متن را به یاد می‌آورید؟

می‌توانیم این ابزار را به نوک انگشتان افراد در متن‌های تاثیرگذار ارائه کنیم. پس قادریم به آنها وقتی که میل شدید به کشیدن سیگار یا پرخوری عصبی یا موارد مشابه برای بهره برداری از قابلیت ذاتی خود در جهت آگاهی کنجکاوانه به جا کمک کنیم.

پس اگر سیگار نمی‌کشید یا پرخوری عصبی ندارید، شاید دفعه بعد موقع داشتن این میل شدید به ایمیل چک کردن در زمان بی حوصلگی یا که سعی در پرت کردن حواستان از کاری که می‌کنید، یا شاید دادن جواب اضطاری به پیامکی در حین رانندگی، ببینید می‌توانید دست به دامن این قابلیت ذاتی بشوید، این که فقط نسبت به آنچه در آن لحظه در جسم و ذهن شما درحال اتفاق افتادن است، آگاهی کنجکاوانه داشته باشید.

این فقط یک شانس دیگری برای اینکه یکی از گره های عادتی تمام عیار و پایان ناپذیرمان را دائمی کنیم یا اینکه از دستش راحت بشویم، به جای دیدن متن پیام، خود را وادار به پاسخ گویی کنید. کمی احساس بهتری داشته باشید، متوجه اصرار باشید، کنجکاو باشید، مسرت ناشی از رها کردن را احساس کرده و تکرار کنید.

ممنونم از شما…

گیف موفقیت
گیف موفقیت

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*ارسال
close-link