راز موفقیت بیل گیتس

راز موفقیت بیل گیتس از جمله راز هایی است که دانستن آن می تواند کمک کننده برای ر فردی باشد. از جمله کسانی که این راز موفقیت بیل گیتس را الگوی خود قرار داده باشند. در این مقاله علاوه بر بیان راز موفقیت بیل گیتس به بخشی از زندگی او از دوران کودکی نیز می پردازیم. بیل گیتس تا سال 2018 ثروتمند ترین فرد جهان بود و امروز دومین فرد پولدار جهان است. پس قطعا می تواند الگوی خوبی باشد.

بیل گیتس کیست؟

آنچه در مقاله راز موفقیت بیل گیتس می‌خوانید:

 • از کودکی تا بزرگ سالی بیل گیتس
 • دوران ابتدایی او
 • بیل گیتس و زمان دانشگاه
 • جرقه مایکروسافت
 • معجزه مرد کامپیوتری
 • افسانه مایکروسافت
 • مغز مخترع بیل گیتس
 • چگونه میلیاردر شد؟
 • راز موفقیت بیل گیتس چه بود؟

این مطالب، خلاصه ای از زندگی بیل گیتس بود که قرار است امروز درباره آن بیشتر بدانید. با مطالعه این مقاله به راز موفقیت بیل گیتس پی می‌برید.

از کودکی تا بزرگ‌سالی بیل گیتس

بیل گیتس، پسری زاده 28 اکتبر سال 1955 است. در حقیقت اسم او (Bill H.Gates) است، اما لقب او بیل گیتس است و او به این نام در عرصه تکنولوژی معروف شد. بیل گیتس دوران کودکی‌اش را در واشنگتن گذراند، او با خانواده 5 نفره خود اوقات خوشی را داشت، بیل دو خواهر داشت که یکی از آن‌ها کریستیانا گیتس بود، کریستیانا چندین سال بزرگ‌تر از بیل بود و خواهر کوچک‌تر او لیبی نام داشت.

بیل خیلی مادرش را دوست داشت و همچنین کمک بسیار زیادی را به او در نگه‌داری از خواهر کوچک‌ترش کرد، مادر معلم بیل گیتس در زندگی او نقش بسیار مهمی را ایفا کرده است و باعث شد که او به چنین درجه ای از موفقیت برسد.

خانواده گیتس از اقشار متوسط جامعه آمریکا بودند، اما این خانواده دارای یک سری استثنائات نسبت به دیگران ثروتمندان بود، برای مثال پدر او ولیام (William Henry Gates II) یکی از وکلای سرشناس واشنگتن و سیاتل بود، او شهرت خوبی داشت، آن هم به خاطر تبحر در حل پرونده‌هایی که به دستش می‎رسید.

از دیگر جنبه‌ها یا رازهایی که پشت پرده بیل گیتس وجود داشت این بود که پدر بزرگ پدر او بانکی را تأسیس کرده بوده که بعدها ریاست آن بانک به دست پدر بیل می‌افتد و این کار باعث می‌شود بیل در دوران کودکی‌اش دارای سرمایه یک میلیون دلاری شود.

کودکی بیل گیتس

دوران ابتدایی بیل گیتس

معمولاً، اکثر افراد موفق از دانشگاه فارغ‌التحصیل نشده‌اند یا اصلاً به مدرسه نرفته‌اند، امّا بیل از آن دسته از افراد موفق نبود، او دوران ابتدایی خودش را در مدرسه لیک ساید گذراند.

تحصیل در آن مدرسه یکی از اتفاقات بزرگ زندگی بیل گیتس بود، چرا که این مدرسه او را به برنامه نویسی علاقمند کرد و باعث شد که او در سن دوازده یا سیزده سالگی به یک برنامه نویس تبدیل شود. این برنامه نویسی بود که او را با دوستانی آشنا کرد که در سر فصل‌های بعدی به شما اهمیت آن‌ها را خواهم گفت.

از دیگر اتفاقات خوبی که برای بیل گیتس در آن مدرسه افتاد، پدیده کامپیوتر بود. وقتی که بیل در آن مدرسه درس می‎‌خواند، مدیریت مدرسه تصمیم گرفت تا صندوقی را برای کمک به خرید یک کامپیوتر راه اندازی کند تا بتوانند برای دانش‌آموزان کامپیوتر بخرد، چون که آن زمان قیمت یک کامپیوتر بیشتر از قیمت یک خانه بود و خرید این وسیله با بودجه مدرسه غیر ممکن بود.

چنین صندوقی را به راه انداختند تا بتوانند دل بچه‌های مدرسه را شاد و کسانی که در این زمینه علاقه‌مند بودند را پیشرفت دهند. آن‌‌ها فکر این را هم نمی‌کردند که دانش‌آموزان با این مسئله این طور با شور و هیجان برخورد کنند، در نهایت مدرسه توانست کامپیوتر PDP-10 را برای دانش‌آموزان خریداری کند.

بیل گیتس-دوران مدرسه

آیا بیل گیتس دانشگاه رفت؟

خب همان طور که به شما گفته بودم بیل از آن دسته از افرادی بود که تحصیلات داشت.

بیل تا جایی در دانشگاه حضور داشت، اما همان مدت یک سال برای او اتفاقاتی را رقم زد که او را مسمم‌تر کرد برای مایکروسافت. بیایید نگاهی به یکی از آن‌ها بیندازیم. سال اولی که بیل در دانشگاه هاروارد درس می‌خواند، نمونه کاری را به زبان بیسیک (Basic) برای میکرو کامپیوترهایش نوشت. این پیشرفت بسیار خوبی بود که دیگر به صورت حرفه‌ای در مسیر مایکروسافت بود. از آن وقت به بعد بیل تقریباً کارش برای مایکروسافت را به صورت حرفه‌ای شروع کرد.

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید بیل گیتس

بیل گیتس در دانشگاه

از دیگر اتفاقات خوبی که دانشگاه هاوارد برای بیل گیتس رقم زد، آشنایی با یک دوست خوب بود که او را در مسیر مایکروسافت بسیار کمک کرد و الآن در سمت یکی از اعضای هیئت مدیره است این دوست کسی جز استیو بالمر نمی‌توانست باشد.

اما درباره سال دوم دانشگاه بیل، به خوبی و خوشی سال اول به پایان نرسید، شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که چرا؟ مگر می‌شود کسی که به سختی در آنجا تلاش می‌کند، دانشگاه را ترک کند؟

اما شد و این اتفاق افتاد، منظور من این نیست که او دانشگاه را دوست نداشت و به خاطر همین آنجا را ترک کرد یا از آن‌جا اخراج شد. به هر حال این‌ها دلایل محکمی برای ترک آنجا نبودند. خب، در حقیقت بیل دانشگاه را ترک کرد تا بتواند تمام انرژی خود را بر روی مایکروسافت بگذارد و آن را سرپا کند تا بتواند بهترین اتفاقات را برای خودش رقم بزند.

تقریباً اکثر آدم‌‌های موفقی که می‌شناسم از دانشگاه فارغ التحصیل نشدند چرا که نمی‌توانستند درس‌هایشان را پاس کنند، ولی این مورد درباره بیل گیتس صدق نمی‌کند، چون که در سال دوم در دانشگاهش معجزه‌ای کرد، او مسئله ریاضی را حل کرد که تا به حال کسی نتوانسته بود آن را حل کند، این مسئله در رابطه با چیدن پنکیک‌ها روی هم بود که به مدت 30 سال از آن راه حل استفاده می‌کردند. فکر کنم که او فهمید که با این سطح از هوش جایش در دانشگاه نیست.

و درنهایت، پس از دو سال بیل گیتس به دوران دانشگاهی خودش پایان داد و به مایکروسافت پرداخت. در راز موفقیت بیل گیتس همین کافی است که خودش را در دانشگاه محدود نکرد.

جرقه مایکروسافت در ذهن بیل گیتس

فکر کنم به یاد داشته باشید که به شما گفته بودم، بیل فکر مایکروسافت را از دوران ابتدایی‌اش در سر می‌پروراند، یعنی از زمانی که با آن کامپیوتر در مدرسه رو به رو شد و همچنین برنامه نویسی را در سنین دوازده، سیزده سالگی یاد گرفت، تصمیم گرفت که شرکتی را بنیان بگذارد که مینی کامپیوترهایی را بسازد که ارزان‌ باشد و در عین حال بتوان از آن به سادگی استفاده کرد.

پس دوستان دوران مدرسه دور هم جمع شدند تا این شرکت خارق العاده را بیان بگذارند، منظور من این است که بیل و پاول آلن (paul allen) تصمیم بر این گرفتند که شرکت خود را بنیان بگذارند. البته که این شرکت برای آن‌ها سودآوری شدیدی داشته که بیل و پاول توانسته بودند به بهترین میلیاردرها تبدیل شوند.

اشتیاق بیل گیتس

دلیل انتخاب اسم ماکروسافت

خب اسم این شرکت افسانه‌ای که رؤسای آن بر این باور بودند که کامپیوتر بالاخره روزی به وسیله ارزشنمدی در هر میزی در هر خانه‌ای تبدیل می‌شود را مایکروسافت نهادند. فکر کنم که شما تا حالا به این فکر فرو رفته باشید که چرا اسم این کمپانی بین‌المللی این چنین است؟

دلیل خیلی ساده‌ای دارد، به خاطر این که بهتر متوجه شوید بر می‌گردیم به سال 1975 زمانی که دو دوست، قدیمی مایکروسافت را بنیان گذاشتند. خب، از همان اول تأسیس این شرکت، تصمیم بر این شد که پاول مدیریت این شرکت را به عهده بگیرد و بیل در زمینه برنامه‌نویس این شرکت فعالیت کند، پس تمام تصمیمات را مدیریت این مجموعه یعنی پاول آلن گرفت. مایکروسافت ترکیبی از دو واژه مایکروسیستم (Microsystem)  و سافتور (software) است که کاملاً ماهیت این شرکت را نشان می‌دهد.

بیل گیتس کیست
بیل گیتس کیست

راز موفقیت بیل گیتس در کامپیوتر

همان طور که فهمیدید بیل و دوستش کمپانی خود را به راه انداختند تا به هدف والای خود برسند و آن‌ها با سرعت هرچه تمام‌تر به آن هدف رسیدند. خب اما آنها از جایی شروع کردند که اصلاً نمی‌توان آن را تصور کرد، یعنی برای اولین باری که یک سیستم را طراحی کردند، برای شرکتی بود که از این نرم‌افزار برای کنترل ترافیک استفاده می‌کردند، اما سریعاً فهمیدند که باید در یک مسیر دیگری قرار بگیرند تا به این هدف ارزشمند خودشان برسند.

الآن می‌خواهم از آن نقطه پرشی صحبت کنم که بیل گیتس را مرد کامپیوتری کرد، پس اگر دنبال این هستید که بیل گیتس چطور به مرد کامپیوتری تبدیل شد با ادامه این مقاله همراه باشید.

خب، همه این ماجراها از یک مقاله شروع شد که شرکت کامپیوترسازی ام‌آی‌تی‌اس(mits) منتشر کرد، در این مقاله آن‌ها از ویژگی‌های کامپیوتر خودشان گفته بودند و بیل و پاول به این مقاله علاقه بسیاری پیدا کردند. آن‌ها تصمیم گرفتند که سیستم عاملی را برای این سری از کامپیوتر‌ها به وجود بیاورند.

برای همین جلسه‌ای را با رئیس آن شرکت گذاشتند تا این مسئله را با او در میان بگذارند و رئیس آن شرکت قبول کرد که آن‌ها بر روی کامپیوتر (Alt-air 8800) این برنامه را اجرایی کنند، جالب است که آن حتی از این کامپیوترها نداشتند ولی این کار را کردند و با زبان برنامه نویسی بیسیک سیستمی را برای او طراحی کردند.

این اولین موفقیتی بود که مایکروسافت به طور رسمی به دست آورد و فکر کنم که بیل آن را یکی از موفقیت‌ها بزرگ زندگی‌اش می‌داند. ولی این عامل نبود که مایکروسافت را معروف کرد. آیا شما می‌دانید که چه عاملی این کمپانی را به سطح بین المللی رساند؟

بیل گیتس جهان

افسانه مایکروسافت، بیل‌گیتس

از نظر من بیل گیتس قلب تپنده مایکروسافت است، او خالق ویندوزهای کامپیوترهای ما و همچنین پدیدآورنده سری برنامه‌های آفیس است که فکر کنم همه ما تقریباً در جای جای زندگیمان از آن‌ها استفاده کرده‌ایم.

این‌ها تنها موفقیت‌ های بیل نبودند. بلکه او شبکه اجتماعی بزرگ لینکدین (Linkdin) را به قیمت 26 میلیارد دلار خریداری کرد. توسعه این شبکه سخت‌تر از آن است که فکر می‌کنید، اما بلند پروازی های بیل گیتس به اینجا ختم نمی‌شد و او این سری قدم به سمت اسکایپ (skype) برداشت و آن را نیز به ارزش 8 میلیارد دلار خریداری کرد.

وقتی که می‌گویم بیل گیتس مرد کامپیوتری است منظورم این است که همه شرکت‌های کامپیوتر سازی را به انحصار خود درآورده، حتی او قراردادهایی مبنی بر همکاری با اپل دارد که اپل به او اجازه توسعه مکینتاش را داد و بیل و دوستانش برنامه‌های زیادی را برای این سیستم آفریدند، اما مایکروسافت این همکاری را بر هم زد و اپل را تبدیل به دشمن درجه یک خود کرد.

همانطور که به شما گفته بودم مایکروسافت برنامه‌هایی را برای اپل آفرید و مکینتاش را مکینتاش کردند، اما مایکروسافت از محصولاتی که برای اپل ساخته بود. نسخه بعدی ویندوز خودش استفاده کرد و همین باعث شد که همکاری استیو و بیل برهم بخورد و اپل را به شکایت از مایکروسافت وادار کند.

بیل گیتس کیست
بیل گیتس کیست

اختراعات بیل گیتس

در این قسمت از مقاله قرار است به بعضی از اختراعات جناب گیتس بپردازم که توانست سهم به سزایی از بازار را به انحصار خود در آورد. امّا قبل از آن، این را به شما بگوییم که بیل و دوستانش برای اولین بار در سال 1983 شروع به ساخت سخت افزارهایی از جمله ماوس کردند که توانست همه را از خود بی خود کند.

نمونه‌هایی از این اختراعات جناب گیتس، سریفس لپ‌تاپ (surface laptop)، سرفیس پرو (surface pro)، سرفیس بوک (surface book)، سرفیس ستادیو (surface studio)، سرفیس هاب (surface Hub) و سرفیس گو (surface go) است. الان سعی دارم که شرح حالی از سه محصول انقلابی غول کامپیوتری واشنگتن به شما بده تا از آن‌ها لذت ببرید.

بیل گیتس در بزرگسالی

سرفیس بوک (surface book)

از آن دسته محصولاتی بود که همه را متحیر ساخت، بازار خوبی را برای مایکروسافت یا همان غول کامپیوتری واشنگتن رقم زد، نکته جالبی که این سری از محصولات در خود داشتند، قابلیت تبدیل از لپ‌تاب به تبلت را داشتند. به گونه‌ای که سرفیس بوک تبلتی بود که کیبورد مختص به خودش را داشت.

البته فراموش کردم که به شما بگویم که بیل گیتس برای محصولات ویژه مایکروسافت، شگفتانه‌ای داشت که آن ویندوزهای پرو بود. منظور من این است که ویندوزها موجود بر روی این سری از سیستم‌های یک پله بالاتر و قوی‌تر از کامپیوترهایی است که بر روی آن‌ها ویندوز نصب است.

بیل گیتس کیست
بیل گیتس کیست

آفیس (Office)

خب از زمان ویندوز ویستا به بعد، مایکروسافت سری نرم‌افزارهای اداری خود را راهی بازار کرد. اولین سری از این نرم‌افزار دارای ورد (word) بود که در آن کاربران می‌توانستند متنی را که می‌خواهند را بنویسند و همچنین در آن تغییراتی را ایجاد کنند.

البته خالی از لطف نماند که پک اولیه مایکروسافت آفیس تنها به ورد محدود نمی‌شد. بلکه برنامه دیگری را داشت که با استفاده از آن شما می‌توانستید جدول‌هایی را برای خودتان طراحی کنید که خیلی دقیق هستند و البته محاسبات را برای شما راحت‌تر می‌کردند.

آفیس از معجزات مایکروسافت بود که هر سه سال یک بار نسخه‌ای دیگر از خود نشان می‌دهد و در هر سری، ما را با پدیده‌ای زیبا روبه‌رو می‌کند.

نرم افزار آکسفورد بیل گیتس

سرفیس پرو (surface pro)

حدوداً مایکروسافت اولین سری از این محصولات را در سال 2012 به دست بازارها جهان رساند، البته که مایکروسافت  اولین تجربه سخت‌افزاری خودش را در سال 1983 با پروژه ماوس شروع کرد، اما تا به حال در صنعت تبلت چنین حضوری را نداشته.

سرفیس‌های معجزه‌آسای مایکروسافت در مدت کوتاهی رقبای اصلی هیولاهایی چون اپل، گوگل و دیگر شرکت‌ها در این عرصه شدند. این سری از تبلت مایکروسافت قلمی را داشت که حس بسیار زیبایی را به شما می‌داد، انگار که دوست نداشتید آن را از دست‌ها خود رها کنید. با وجود این قلم سرفیس پرو مشتریان بیشتری را جذب خود کرد.

جالب است که مایکروسافت سیستم‌عامل ویندوز را بر روی کامپیوترها و سیستم‌ها دسکتاپ گسترش داده. فکر کنم برای شما هم سؤال پیش آمده که چرا این سری از تبلت‌ها باید مجهز به سیستم‌عامل ویندوز باشند؟

جالبه، به گونه‌ای مایکروسافت سرفیس پرو را به یک لپ‌تاپ تبدیل کرده است، آن‌ها با یک کیبوردی که تماماً حس زیبای یک سیستم دسکتاپ را به شما می‌دهد.

البته این را هم به شما بگویم که مایکروسافت سعی در توسعه ویندوز برای تلفن‌های همراه به نام ویندوز فون داشته است ولی آنچنان قوی نتوانست ظاهر شود. نکته جالبی که وجود دارد این است که مایکروسافت از زبانی که برای وینوز فون استفاده کرده در منوی استارت ویندوزهای دسکتاپ‌ها هم استفاده کرده. در نتیجه این عمل تا حدی زیادی صاحب نظران را راضی کرده.

بیل گیتس کیست
بیل گیتس کیست

راز موفقیت بیل گیتس به اینجا ختم نمی شود

البته که همه ما می‌دانیم که سیستم عامل ویندوز از اولین اختراعات بیل گیتس بوده، آن هم در موقعیتی به وجود آمد که مایکروسافت دچار بحران بسیار زیادی شده، بحرانی که به مدت ده سال مایکروسافت را درگیر دولت آمریکا کرده بود. بیل و تیمش در حال برنامه نویسی سیستمی به نام ویندوز ان‌ تی (windows NT) بودند که در این نوع سیستم کاربران آزادی عمل بیشتری را داشتند، چرا که مایکروسافت معمولاً در سیستم‌های خود از قانون کپی رایت استفاده نمی‌کند.

از دیگر اختراعات گیتس ایکس‌باکس‌ها (x box) هستند که آن‌ها نیز بازار را آشفته و پریشان کردند.

xbox بیل گیتس

بیل گیتس چگونه میلیاردر شد؟

خب، همان طور که می‌دانید بیل گیتس یکی از صاحبان مایکروسافت بوده است که برای آن شرکت غوغا کرد، راز موفقیت بیل گیتس در میلیارد شدن او همان ویندوز بود.

ویندوز سیستمی بود که از یک دوره‌ای به بعد، همه شرکت‌های کامپیوتر‌سازی خواهان آن شدند و  مایکروسافت مجبور به این شد که این این نوع سیستم را به دیگر شرکت‌های کامپیوتری بفروشد، اینجا دو حالت برای مایکروسافت پیش آمد، آن‌ها می‌توانستند این سیستم‌عامل را بفروشند و از آن پول خوبی را صاحب شوند یا اینکه این سیستم‌عامل را انحصاری محصولات خودشان قرار دهند که مایکروسافت اولین حالت را انتخاب کرد.

با این کار مایکروسافت، سرمایه‌گذاران این پروژه از جمله بیل گیتس میلیاردر و بعضی دیگر میلیونر شدند. به نظر من که این راز پشت پرده میلیاردر شدن بیل است، بیل گیتسی که خانه او به ارزش 125 میلیون دلار است و از جمله خانه‌های مدرن آمریکا محسوب می‌شود که حدوداً مالیات آن سالانه 1 میلیون دلار است.

این تنها بخشی از ثروت این فرد است، اگر دقیق‌تر بخواهم بگویم او به مدت پانزده سال به عنوان ثروتمندترین فرد جهان بوده است که الان با ثروت 95 میلیون دلاری در رتبه دوم این جدول قرار دارد. همچنین جناب گیتس آثاری از لئوناردو داوینچی را در لیست ثروت خود دارد که در سال 2004 آن‌ها را به قیمت 30 میلیون دلار خرید.

بیل گیتس کیست
بیل گیتس کیست

راز موفقیت بیل گیتس چه بود؟

من راز موفقیت بیل گیتس را بخشش او می‌دانم. معمولاً اکثر افراد موفق دارای خیریه هستند که به آن‌ها آرامش می‌بخشد. بیل گیتس هم از این قاعده جدا نیست، او مدیریت مایکروسافت را به دوستش استیو بالمر بخشیده و خودش را سرگرم بنیاد خیریه‌اش کرده که با همسرش میراندا به راه انداخته‌اند.

بنیاد خیریه بیل و میراندا گیتس هدف بزرگی داشت، هدف این بنیاد این بود که بچه‌های مناطق محروم را به اینترنت و کامپیوتر مجهز کند، کارها این بنیاد خیریه به اینجا ختم نمی‌شد. بیل گیتس تنها کامپیوتر و اینترنت را نمی‌بخشید بلکه میلاردها دلار ار صرف این راه کرده است. بیل در یک فرصت کمی به ارزش ده میلیون دلار را انجام داده است و من مطمئن هستم که او باز هم بیشتر از این رقم را کم خواهد کرد.

پیشنهاد نویسنده: زندگی نامه آنتونی رابینز

خداحافظی به سبک بیل گیتس

در نهایت به پایان این مقاله رسیدیم و ناچارایم که خداحافظی کنیم. اما قبل از اینکه با مقاله راز موفقیت بیل گیتس خداحافظی کنید نکاتی را که از این مقاله یاد گرفته اید را در بخش نظرات بنویسید. می‌دانید که چرا این کار را می‌کنیم؟

چون که با این کار ما هم اطلاعات بیشتری را جذب می‌کنیم و هم اینکه این مطالب را بر روی مغز خودمان هک می‌کنیم.

پیش از این کار بیایید خاطره‌ای را از زبان خود بیل گیتس بشنویم. مطمئن هستم که ازا آن لذت خواهید برد و حتماً اتفاقات خوبی را برای شما رقم می‌زند.

 

به امید دیدار.


نویسنده: محمدرضا شهری
نویسنده: محمدرضا شهری از تیم گام برتر

 1. Pariya_amirpor

  سلام یاده این جمله معروف افتادم با خوندن این مقاله موفقیت تکرار لجوجانه کارهای ساده است.

  پاسخ دادن
 2. معصومه شاهری

  سلام.خواستن توانستن است.پشتکاروتکراروتمرین لازمه کارش بود وحتی برای ارامش خودش مکان خیریه ای را سرپرستی کرد.عالی بود.سپاس

  پاسخ دادن
 3. حمیده فعال

  سلام من فکر می کنم یکی از دلایل موفقیت بیل گیتس خلاقیت و پشتکار بوده و ریسک پذیری او و همکاری خوب او با دیگران. البته او مانند بسیاری از افراد موفق بخشنده هم هست که شکرگزاری عملی محسوب می شود و نتیجه این شکرگزاری را هم دید.

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   کاملاً درسته
   ممنون از شما کاربر گرامی

 4. صفری

  بنظر من سخت کوشی و داشتن خلاقیت و فکر نو راز موفقیت بیل گیتس بوده.

  پاسخ دادن
 5. رقیه کریمی

  سلام .بیل گیتس جز کسانی است که هم در راه موفقیتش تلاش و پشتکار کرده و هم استعداد و علاقه خود را کشف کرده و هدفش را در آن مسیر انتخاب کرده و هم این که شکر این نعمتی که خدا به او داده را هم کرده و با ثروتش دست نیازمندان را گرفته .خدا هم در قبال این شکر نعمتش را بر او زیاد کرده

  پاسخ دادن
 6. فیروزه حاجی قنبری

  مقاله خوبی بود.تمرکز رمز موفقیت بیل هستش.هر روز در کارش با جزئیات بیشتر جلو می رفت،و مجهولات بیشتری برایش کشف می شد،چون مسیر عصبیش هردفعه قوی تر می شد.این یعنی فقط در یک مسیر باشیم و ثابت قدم به جلو حرکت کنیم

  پاسخ دادن
 7. فیروزه حاجی قنبری

  بیل گیتس،با پشتکاری که داشت به چنین موفقیتی رسیده.

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image

چطور از راه تدریس به درآمد
چند میلیونی برسیم؟

ورود
close-link