اهمیت سحرخیزی

اگر شما هم جزء آن دسته افرادی هستید که با سحرخیزی و صبح زود از خواب بیدار شدن مشکل دارید، اگر نمی‌توانید صبح زود از خواب بیدار شوید، اگر از سحرخیزی بدتان می‌آید…اگر شما این حس ها را دارید، راه حل از بین بردن آنها چیزی نیست جز شناخت فواید و اهمیت سحرخیزی. چون وقتی با این فواید بی‌نظیر و عجیب و غریب سحرخیزی آشنا شوید، مسلماً خودتان دوست دارید همیشه صبح زود از خواب بیدار شوید و نمی‌توانید از خیر این همه فایده بگذرید. پس پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله اهمیت سحرخیزی را مطالعه کنید تا این اتفاق خوب و درجه یک برایتان بیفتد…

اهمیت سحرخیزی
اهمیت سحرخیزی

عوامل مهم اهمیت سحرخیزی

 • چرا سحرخیزی اهمیت دارد؟
 • اهمیت سحرخیزی در اعتماد به نفس
 • اهمیت سحرخیزی در روایات دینی
 • توصیه افراد موفق به سحرخیز شدن
 • اگر سحرخیز نباشیم موفق نمی‌شویم؟
 • بعد از دانستن اهمیت سحرخیزی چه اتفاقی می‌اُفتد؟

در این مقاله کلی راه برایتان آورده شده که می‌توانسید با آنها اهمیت سحرخیزی را به خوبی درک کنید. پس برای درک کامل اهمیت سحرخیزی، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

اولین پیشنهاد من به شما، این است که فایل صوتی زیر که مقدمه ای کامل و جامع از مقاله است را گوش دهید تا با ذهنیت بازتر و بهتری نسبت به اهمیت سحرخیزی، خواندن آن را شروع کنید.

شما هم اهمیت سحرخیزی را نمی‌دانید؟

اگر شما جزء افراد سحرخیز هستید و همیشه صبح زود از خواب بیدار می‌شوید، شک نکنید نسبت به سایر افراد خیلی به موفقیت نزدیک تر هستید و خواندن این مقاله، به شما کمک می‌کند که بدانید تا چه حد کار باارزش و فوق العاده ای در حق خودتان انجام می‌دهید و البته با اهمیت بسیار بالای سحرخیزی آشنا می‌شوید.

اما اگر هیچ وقت سحرخیزی نبوده اید و نمی‌توانید این عادت را در خودتان به وجود بیاورید، این مقاله درست برای شما نوشته شده است. چون همان طور که گفتم آشنایی با اهمیت سحرخیزی، می‌تواند شما را برای ایجاد این عادت خوب و مثبت در خودتان ترغیب کند.

حالا موافق هستید که دلایل اهمیت سحرخیزی را بیان کنیم؟

اهمیت سحرخیزی
اهمیت سحرخیزی

چرا سحرخیزی اهمیت دارد؟

صبح زود تعیین می‌کند ما روز خوبی داشته باشیم یا نه!

نمی‌دانم تا کنون به این نکته دقت کرده اید یا نه. اما اگر حتی یک بار صبح زود از خواب بیدار شده باشید، متوجه شده اید که آن روزتان اصلاً با سایر روزهایتان متفاوت بوده و فوق العاده انرژی بالایی در طول آن روز داشته اید.

دلیل این نکته هم چیزی نیست جز اهمیت صبح در شکل گیری روز شما.

تصور کنید اگر دیر از خواب بلند شویم، یا با یک کابوس از خواب بپریم، و یا حتی اتفاق بدی در صبح برای ما بیفتد، چه حالی در ادامه روز خواهیم داشت؟

آیا می‌توانیم با انرژی به روز خود ادامه دهیم و بهترین ها را برای خودمان رقم بزنیم؟ مسلماً رخ دادن این اتفاق ها کار بسیار سختی است، اگر صبحمان را خوب شروع نکرده باشیم.

حالا اتفاقاتی درست برعکس بالا را تصور کنید.

صبح زود و با حس خوب از خواب بیدار شدن، خوردن صبحانه کامل، حتی ورزش کردن و… می‌تواند یک روز رویایی را برایمان رقم بزند. از همان روزهایی که می‌توانیم رشد و پیشرفت بسیار زیادی داشته باشیم.

چقدر این دو حالت با یکدیگر تفاوت داشت!؟

حالا با همه این تفاسیر، بازهم توقع داریم با عدم سحرخیزی و خوابیدن تا ظهر، اتفاقات خوب برایمان رقم بخورد؟؟؟

درست به خاطر همین موضوع است که می‌گویند “سحرخیز باش تا کامروا باشی”.

صبح زود انگیزشی ترین زمان ممکن است!

طبق آخرین تحقیقات روانشناسان، ساعت ۵ تا ۸ صبح، زمانی است که ما بیشترین انگیزه ممکن را برای شروع یک روز عالی و حتی یک زندگی دوباره داریم.

نمی‌دانم شما هم مثل من تا کنون این گونه شده اید یا نه، اما این را خوب می‌دانم که اگر بین ساعات گفته شده بیدار شوید، شک نکنید که می‌توانید کارهای مفید و بسیار زیادی در این زمان انجام دهید.

چون می‌توان از خود صبح هم به عنوان مهم ترین زمان یادگیری نام برد. چرا که هم تازه از خواب بیدار شده ایم و هم بیشترین انرژی ممکن را داریم تا روزی رویایی را رقم بزنیم. پس می‌توانیم با استفاده از همین انگیزه بالا، کلی کار مفید و عالی انجام دهیم…

اهمیت سحرخیزی
اهمیت سحرخیزی

سحرخیزی اعصابتان را راحت می‌کند!

وقتی صبح ها برای رفتن به محل کار، مدرسه، قرار و… دیر از خواب بلند می‌شوید، چقدر دچار استرس می‌شوید و با عجله به سمت انجام دادن کارتان پیش می‌روید؟

این عجله و استرس می‌تواند باعث شود هم به کار خود نرسید، و هم کل روزتان به هم بریزد.

خب چه کاری است که دیر بیدار شویم و این همه استرس برای خودمان درست کنیم؟

اگر زودتر از خواب بیدار شویم، می‌توانیم اعصاب راحت تری داشته باشیم، با آرامش بیشتری رفتار کنیم و حتی زودتر به کاری که می‌خواهیم انجام دهیم، برسیم!

اعتماد به نفس خودت را بالا ببر با سحرخیزی

وقتی همه در خواب هستند و ما مشغول انجام کارمان، تا زمانی که دیگران از خواب بیدار شوند، ما صبحانه‌مان را خورده ایم و کلی از کارهای مهم و اصلی‌مان را انجام داده ایم. پس همین حس باعث می‌شود حس مفید بودن و اعتماد به نفس به ما دست دهد.

اهمیت سحرخیزی
اهمیت سحرخیزی

افزایش یادگیری و بازدهی با سحرخیزی

وقتی تمام اتفاقات خوبی که به آنها اشاره شد برایمان بیفتد، افزایش قدرت یادگیری و بازدهی‌مان در طول روز امری طبیعی به حساب می‌آید.

چون حال خوب صبحمان، روی تمام روز اثر می‌گذارد و باعث می‌شود که با ذهن بازتر و بهتری در طول روز رفتار کنیم و یاد بگیریم.

پس اگر دنبال راهی برای افزایش قدرت یادگیری خود می‌گردید، توصیه اول من به شما سحرخیزی و صبح زود از خواب بیدار شدن است…

سحرخیزی، ویژگی اصلی افراد موفق

نمی‌دانم مقاله ویژگی های افراد موفق را خوانده اید یا نه؟ در آن مقاله از سحرخیزی به عنوان یکی از ویژگی های اصلی افراد موفق نام برده شد و گفته شد که اگر سحرخیز نباشید، رسیدن به موفقیت برایتان خیلی سخت خواهد بود.

چون افراد موفق اکثراً اهمیت سحرخیزی را می‌دانستند و سحرخیز بودند و خودشان هم عامل اصلی موفقیتشان را اهمیت سحرخیزی  و صبح زود از خواب بیدار شدن عنوان می‌کنند.

برای نمونه، ساعت بیداری چند نفر از موفق ترین افراد جهان را با هم بررسی می‌کنیم:

 1. تیم کوک، مدیر عامل شرکت اپل: ۴:۳۰ صبح
 2. ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت خودروسازی تسلا موتورز: ۷صبح
 3. جک دورسی، موسس توییتر: ۵:۳۰ صبح
 4. بیل گیتس، موسس شرکت مایکروسافت و یکی از ثروتمندترین افراد جهان: ۷ صبح
 5. ریچارد برانسون، بنیان گذار گروه ویرجین: ۵:۳۰ صبح
 6. هاوارد شولتز، مدیرعامل سابق استارباکس: ۴:۳۰ صبح
 7. جف وینر، مدیرعامل لینکدین: ۵:۳۰ صبح
 8. ۸. گری وینرچاک، مدیرعامل وینر مدیا: ۶ صبح
 9. تیم آرمسترانگ، مدیر اجرایی سابق گوگل: ۵ صبح

و بسیاری از افراد بسیار موفق دیگر که همگی صبح زود از خواب بیدار می‌شوند…

اهمیت سحرخیزی
اهمیت سحرخیزی

اگر صبح زود از خواب بیدار نشویم، موفق نمی‌شویم؟

جواب قطعاً خیر است. چون در همه چیز استثنا هم وجود دارد. بودند کسانی که تبدیل به فرد موفقی شدند ولی هیچ وقت اهمیت سحرخیزی را نمی‌دانستند و سحرخیز نبودند.

مانند جف بزوس، مدیر عامل سایت آمازون، بزرگ ترین سایت فروش کالا در جهان.

او معمولاً رخت خوابی در محل کار خود داشت که شب ها را آنجا بخوابد. چون معمولاً تا صبح کار می‌کرد و حدود صبح می‌خوابید. طبیعی است که وقتی او تا این موقع کار می‌کرد، مجبور بود که تا حدود ظهر بخوابد.

البته او الآن که ثروتمندترین فرد جهان است و از بیل گیتس پیشی گرفته، این عادت را ترک کرده و مانند سایر افراد موفق ساعت ۵ صبح از خواب بیدار می‌شود.

دیدید؟ وقتی ما به موفقیت برسیم، خود به خود ساعت خوابمان هم تنظیم می‌شود. البته حواسمان به این نکته هم باشد که صبر نکنیم تا مثل بزوس به موفقیت برسیم و بعد سحرخیز شویم! او تا صبح کار و تلاش می‌کرد که نمی‌توانست زود بیدار شود. شک نکنید اگر از الان سحرخیز باشیم، رسیدن به موفقیت برایمان خیلی راحت تر می‌شود.

علاوه بر این، باید آن دسته افراد موفقی که عادت سحرخیزی را از ابتدا داشته اند و همین، عامل اصلی موفقیتشان بوده را درنظر بگیریم و از این ویژگی خوب و مثبت آنها الگو بگیریم…

توصیه شدید روایات دینی به اهمیت سحرخیزی

اگر نگاهی گذرا به احادیث و روایات دینی‌مان بیندازیم، متوجه خواهیم شد که چقدر در آنها به سحرخیزی توصیه شده. چون مسلماً امامان و پیامبرانمان خیر و صلاح ما را می‌خواهند و می‌دانند که سحرخیزی و صبح زود از خواب بیدار شدن، چه تأثیر مهمی در زندگی ما دارد.

برای پی بردن بیشتر به اهمیت سحرخیزی، قصد دارم به برخی از احادیث معصومین اشاره کنم.

حضرت محمد‌ (صلوات الله علیه) در این باره می‌فرمایند:

سحرخیزی مبارک است و همه نعمت ها به ویژه روز را می‌افزاید.

همچنین حضرت علی (علیه السلام) نیز درباره اهمیت سحرخیزی فرموده اند:

صبح زود در پی روزی رفتن، روزی را افزون می‌کند.

دیدید؟ سحرخیزی حتی در مقدار رزق و روزی ما هم تأثیر به سزایی دارد!

اهمیت سحرخیزی
اهمیت سحرخیزی

با سحرخیزی روزت را بیشتر از ۲۴ ساعت کن!

وقتی شما هم صبح زود از خواب بیدار می‌شوید، حس می‌کنید روزتان طولانی تر شده؟

خود من که این احساس را دارم. چون وقتی زودتر از خواب بیدار می‌شوم، می‌توانم بسیاری از کارهای عقب افتاده و حتی مهم روزم را انجام دهم و قبل از به اتمام رسیدن روز، به اندازه دوبرابر همیشه کار کنم. کاری که نه تنها اذیتم نمی‌کند، بلکه باعث سرحالی من نیز می‌شود!

افراد موفق هم دقیقاً همین طور هستند! آنها چون معمولاً صبح ها زودتر از بقیه از خواب بیدار می‌شوند، می‌توانند کارهای مهم تر و بیشتری هم انجام دهند.

پس افراد موفق، زمان بیشتری در طول روز ندارند! آنها هم مثل ما فقط و فقط ۲۴ ساعت وقت دارند اما با صبح زود بیدار شدنشان، می‌توانند کارهای بیشتری انجام دهند. همین!

یک پیشنهاد عالی! حتماً کلیپ پایین را مشاهده کنید، چون برایتان خیلی مفید خواهد بود و توضیحاتی که زیر ارائه شده برایتان جذاب تر خواهد شد…

 

نکته فوق العاده تأمل برانگیزی که در کلیپ بالا گفته شد، درباره تعداد ثانیه های ما در طول روز است.

ما روزی ۸۶۴۰۰ ثانیه وقت داریم که از آن بهترین بهره را ببریم.

حالا انتخاب با خودمان است. می‌خواهیم تا ظهر بخوابیم و این زمان را به ۴۰۰۰۰ ثانیه کاهش دهیم، و یا با داشتن زمان بیشتر، کارهای بهتر و مفیدتری انجام دهیم…

قورباغه را قورت می‌دهیم!

برایان تریسی در کتاب قورباغه را قورت بده می‌گوید:

وقتی صبح ها زود از خواب بیدار می‌شوید، سعی کنید کارهایی که سخت هستند را اول انجام دهید تا بتوانید با خیال راحت در طول روز به بقیه کارهایتان برسید.

این کار باعث می‎شود ما با ذهن و خیالی آسوده به سراغ سایر کارهایمان برویم و بتوانیم آنها را بهتر انجام بدهیم.

درثانی، وقتی کارهای سختتان اول انجام شوند، دیگر احتمال آن نیست که از انجام دادن آنها سر باز بزنید. چون وقتی کارهای سختتان را برای آخر وقت می‌گذارید، به احتمال زیاد آنها را به روز دیگری موکول می‌کنید و یا کلاً انجام نمی‌دهید.

پس سحرخیزی می‌تواند حتی به انجام شدن کارهای مهم‌تان نیز کمک کند…

اهمیت سحرخیزی
اهمیت سحرخیزی

با سحرخیزی بیشتر بخواب!

نکته جالب و البته طبیعی درباره سحرخیزی، این است که وقتی ما صبح زود از خواب بیدار می‌شویم، قطعاً زمان خوابمان هم درست می‌شود و چه بخواهیم و چه نخواهیم مجبوریم شب ها زود بخوابیم.

چون هم کارهای زیاد و مفید انجام داده ایم و هم صبح زود بیدار شده ایم و مجبوریم که بخوابیم تا روز بعد هم بتوانیم به همان روال پیش برویم…

و بعد از دانستن اهمیت سحرخیزی…

همان طور که در مقدمه مقاله هم خدمتتان عرض کردم، دانستن فواید و اهمیت سحرخیزی کمکتان می‌کند به این ویژگی خوب علاقه مند شوید و خودتان دوست داشته باشید که صبح ها از همه زودتر بیدار شوید.

امیدوارم حالا که اهمیت آن را دانستید، این اتفاق خوب برایتان بیفتد و شما هم مثل اکثر افراد موفق سحرخیز شوید.

منتظر مقاله بعدی من درباره سحرخیزی باشید.

چون در آن به راه های چگونه از خواب بیدار شدن و سحرخیزی اشاره خواهم کرد.

شک نکنید حالا که اهمیت بالای سحرخیزی را می‌دانید و البته با راه های عالی که به شما گفته خواهد شد، سحرخیزی برایتان فوق العاده راحت و دوست داشتنی خواهد شد.

پس منتظر مقاله بعدی باشید…

موفقیت
موفقیت

نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

 1. ناشناس

  سلام
  من از مقاله سحرخیزی ب این نکته رسیدم هرکس سحرندارد از خود خبر ندارد
  سحرخیزباش تا کامروا شوی

  پاسخ دادن
 2. مهدوی

  سلام .مقاله جالبی بود.موافق هستم روزی هایی صبح زود بیدار میشم حالم خیلی بهتر از روزهایی دیر بیدار میشم.ممنون.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   بله دقیقا روزهایی که تا ظهر خوابیم خیییلی حالمون بده…

   پاسخ دادن
 3. سهیلا کریمی

  من مواقعی که مدرسه شروع شه یا اونروز هدفی داشته باشم خیلی زود بیدار میشم . مثلا ۵ یا ۶ . اما اکثرا چون خیلی خسته میشم , و فعلا صبحها کاری ندارم برا انجامش , تا ۸ میخوابم .

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   بله متاسفانه وقتی ما هدف خاصی تو اون روز نداشته باشیم، مسلما زود بیدار شدن برامون سخت میشه…

   پاسخ دادن
 4. کیانمهر

  سلام اگرشبها به موقع بخوابیم حتما سحرخیز میشیم ولی متاسفانه اکثرکارها رو درآخرشب انجام میدیم وباعث میشه صبح خواب بمونیم مخصوصا تماشای تلوزیون

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام
   بله دقیقا
   ما باید این عادت بد را ترک کنیم که تا آخر شب بیداریم.
   موفق باشید…

   پاسخ دادن
 5. nemati

  درود بر شماااا☺

  منم لذت سحرخیزی رو چشیدم خیلی دلنشینه☺🎉🌻🍃

  منتظر مقاله ی بعدی شماا هستممم☺👏👏🌻🎉☘🌹🍃🎈☘⚘🎉🎉🎉

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   ممنونم از شما…
   امیدوارم که رضایتتون جلب شده باشه…

   پاسخ دادن
 6. سمیه تیموری

  سلام من هم تجربه اش کردم وقتی زود از خواب بیدار میشم به خیلی از کارها می رسم و اون روز خیلی حال خوبی دارم.
  ممنون از مقاله خوب و مفیدتون 🌺🌻🌼🌷🌹

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام
   بله همین طوره. سحرخیزی باعث میشه ما به کارهای بیشتری هم برسیم.
   ممنون از شما…

   پاسخ دادن
 7. معصومه شاهری

  سلام.ممنون .صبح زود شادابی به انسان میدهد وکارسخت به سرعت به پایان میرسد.سپاس

  پاسخ دادن
 8. پریزاد

  مقاله عالی بود فکر کنم باید هر روز بخونمش تا روی من هم اثر کنه و سحرخیز بشم ممنون از شما 🌸🏵

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   ممنون از شما
   شک نکنید در مقاله بعدی به راه هایی اشاره خواهد شد که با انجام دادن فقط یکی از اونها سحرخیزی رو تجربه خواهید کرد…

   پاسخ دادن
 9. حمیده فعال

  مطالب خوبی بود البته سحرخیزی نیاز به تمرین دارد و این که شب قبل به اندازه کافی خوابیده باشیم در ضمن می خواستم نکته ای بگویم بسیاری از افراد موفق سحرخیز هستند ولی نمی دانم چند ساعت در شبانه روز می خوابند تحقیقات نشان داده که خواب کمتر از ۶ ساعت اثرات منفی روی مغز می گذارد اما ۷ الی ۸ ساعت خواب خطر ابتلا به الزایمر را کاهش می دهد یعنی خواب کمتر از ۶ ساعت احتمال دچار شدن به الزایمر را افزایش می دهد

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام
   در مقاله بعدی به تمام این نکات اشاره خواهد شد…

   پاسخ دادن
 10. فیروزه حاجی قنبری

  من با دوستان معلمم ساعت ۵ونیم صبح پیاده روی می کنیم و من در مورد مطالبی که در دوره یاد می گیرم براشون سخنرانی می کنم براشون😎😋

  پاسخ دادن
 11. Pariya_amirpor

  سلام واقعا عالی بود سحرخیزی باعث میشه خیلی سرحال باشیم فقط اولش سخته یذره که بگذره عادت میکنیم برامون خیلی راحت میسه به همه کارهامونم در طول روز میرسیم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام بله اول هر چیزی سخته
   اما به مرور درست میشه…

   پاسخ دادن
 12. سمیه قریشی

  سپاس آقای هموله عالی بود
  سحرخیزی خوبیش اینه که وقتی بچه ها خوابند وقت آزاد و بی دغدغه داریم وباخیال راحت میشه خیلی از کارها رو انجام داد

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام بله دقیقا
   به همین خاطره که میگیم انگار وقتو زیاد میکنه!

   پاسخ دادن
 13. منیر سادات حسینی

  ممنون از مقاله خوبتون. منو یاد ضرب المثل سحر خیز باش تا کامروا شوی انداخت.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام ممنون از شما
   بله دقیقاً سحرخیزی باعث خوشبختی و موفقیت ما خواهد شد…

   پاسخ دادن
 14. رقیه کریمی

  سلام هر دو حالت را امتحان کرده ام و با نظر شما موافق هستم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   امیدوارم که این حالت ها بتونن کمکتون کنن…

   پاسخ دادن
 15. الهه ابراهیمی

  خیلی مطالب خوبی بود…مخصوصا کلیپ.موفق باشید 🙂

  پاسخ دادن
 16. صغری تیموری

  سلام خیلی عالی بود
  فقط لطفا ساعات بیداری افراد موفق ایرانی واسلامی را هم بگویید.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام
   ممنون از شما
   بله حتما سعی می‌کنیم در مقاله بعدی از آنها هم نام ببریم…

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*Call Now Buttonتماس با گام برتر