با این 10 راهکار بازدهی خودتان را افزایش دهید

بازدهی بسیاری از افراد به کارهایشان نمی‌رسند و وقت کم می‌آورند. شاید شما هم دیده باشید این گونه افراد را که مدام از اینکه به همه کارهایشان نمی‌رسند، می نالند. این طور افراد معمولاً وقت های تلف شده بسیاری دارند. برای اینکه ما هم دچار این مدل از کمبود زمان نشویم، نیاز داریم تا یک سری ازمهارت ها را یاد بگیریم، افزایش بازدهی پیدا کنیم و به خوبی بتوانیم زمانمان را مدیریت کنیم تا سرعت رشد خودمان را افزایش دهیم. در این مقاله سعی داریم راه کارهایی برای افزایش بازدهی و همچنین مدیریت زمان را بیان کنیم.

افزایش بازدهی
افزایش بازدهی

مهم ترین مسائل در افزایش بازدهی

 • تمرکز بر روی کار
 • دزدان تمرکز را بشناسیم
 • پیدا کردن بهترین روش انجام کارها
 • استفاده از زمان های مرده
 • سحرخیز باشیم
 • خستگی و خواب آلودگی را مدیریت کنیم
 • خورد و خوراکمان را مدیریت کنیم
 • درست برنامه ریزی کنیم
 • استفاده از شبکه های اجتماعی را مدیریت کنیم
 • روابطمان را مدیریت کنیم

این ها مهم ترین مسائلی هستند که برای افزایش بازدهی باید رعایت کنیم. برای اینکه این مطالب را به صورت جامع و کامل بدانید، حتماً این مقاله را به صورت کامل مطالعه کنید…

اهمیت تمرکز در افزایش بازدهی

مغز همه ما انسان ها برای چند وظیفه بودن و انجام چند کار به طور هم زمان برنامه ریزی و ساخته نشده است. مغز ما به گونه ای طراحی شده است تا با تمرکز بر روی یک چیز در، یک زمان مسائل را حل کند و انجام چند کار هم زمان فقط سرعت مغز و عملکرد آن را کاهش می‌دهد.

دکتر ارل میلر (دکتر عصب شناس در دانشگاه ام آی تی) می‌گوید: مغز ما برای چند وظیفه بودن سیم کشی نشده است .گاهاً مردم فکر می‌کنند که چند وظیفه ای هستند و این را یک مهارت به حساب می‌آورند. در حالی که در اشتباه هستند، در واقع آن ها از یک وظیفه به وظیفه دیگر به سرعت در حال جا به جایی هستند که مغز هر باری که این کار انجام می‌شود، یک زمان مشخص صرف می‌کند.

این تغییر وظیفه، به مرور به یک عادت بد تبدیل می‌شود، زمانی که مشغول کتاب خواندن هستید و یک کار کوچک را هم زمان با آن انجام می‌دهید، به عنوان مثال پیام های دوستتان را پاسخ می‌دهید‌، بدن شما به عنوان جایزه بهتان دوپامین یا  هورمون پاداش می‌دهد. مغز شما که به شدت عاشق این هورمون است، سعی می‌کند زود به زود به آن برسد و شما را تشویق می‌کند که مدام از این کاربه آن کار برویم و تغییر وظیفه کنیم بین کارهای کوچک تا این پاداش را دریافت کند.

این اتفاق باز خورد منفی و خطرناکی را به همراه دارد. چرا که باعث می‌شود ما احساس کنیم کارهای بزرگ و زیادی را انجام داده ایم، در صورتی که کاملاً خلاف این است. در واقع یک نوع اعتیاد عصبی برای ما ایجاد می‌کند، به همین دلیل است که چک کردن ایمیل و شبکه های مجازی اعتیاد آور هستند…

مغز-افزایش بازدهی
مغز-افزایش بازدهی

دزد افزایش بازدهی

برای افزایش بازدهی ، باید سعی کنید تا حواس پرتی را به صفر برسانید. به عنوان مثال هنگام مطالعه کتاب از انجام چند کار در یک زمان یا همان مولتی تسکینگ خودداری کنید. زیرا به شدت قدرت یادگیری را کاهش می‌دهد که زمان بیشتری از شما می‌گیرد و بازدهی که باید داشته باشید نیز به حداقل می‌رسد.

باید شرایطی را فراهم کنید که حواستان پرت نشود و تمرکز بسیار بالایی داشته باشید. تا می‌توانید عوامل حواس پرتی را از خودتان دور کنید. برای مثال مطالعه کتاب در کنار کامپیوتر روشن و اینترنت، موبایل و شبکه های اجتماعی، تلویزیون و…معنایی ندارد.

فقط تمرکزتان را روی یک کار بگذارید. چون در این حالت فقط مشغول یک کار هستید و مغز، توانایی قدرت تحلیل و پردازش بسیار بالایی خواهد داشت.

در نتیجه این کارها و استفاده از زمان های مرده نتایج فوق العاده و شگفت انگیزی را در زندگی به دست می آورید.

تمرکز-افزایش بازدهی
تمرکز-افزایش بازدهی

بهترین روش افزایش بازدهی

قبل از شروع و انجام هر کاری سعی کنید بهترین روش انجام آن کار را پیدا کنید، سپس اقدام و شروع کنید. این شیوه در مدیریت زمان و همچنین بازدهی بالای شما بسیار مؤثر است. چرا که دیگر شما راه و  مسیر را به خوبی می‌دانید و می‌شناسید. با این کار شما با سرعت و دقت بیشتری حرکت می‌کنید.

قطعاً زمانی که شما نسبت به مسیر و راه آشنایی نداشته باشید، مدت زمانی را صرف پیدا کردن مسیر و راه خواهید کرد. اما زمانی که بر مسیر مسلط و آگاه باشید دیگر نیاز به صرف چنین زمانی برای یافتن آن نیست. اینگونه شما هم در زمان خود مدیریت داشته اید و سرعت خود را برای رسیدن به مقصد افزایش داده اید. این یعنی عملکرد و بازدهی شما افزایش پیدا کرده است.

برای افزایش بازدهی بهترین روش انجام کار را پیدا کنید
برای افزایش بازدهی بهترین روش انجام کار را پیدا کنید

زمانی که بهترین راه و شیوه را ندانید و دست به اقدام و شروع کاری بزنید، قطعاً زمان های زیادی از شما گرفته خواهد شد تا بهترین روش و شیوه را پیدا کنید. زیرا که شما تک تک روش ها را مجبورید امتحان کنید تا بهترین آن ها را پیدا کنید، اما زمانی که بهترین آن هارا پیدا کرده باشید مستقیماً کارتان را شروع می‌کنید بدون وقفه و وقت اضافی صرف کردن.

بهترین شیوه را از راه های مختلفی می‌توانید به دست آورید از جمله پرسش از کسانی که قبلاً این کار را انجام داده اند و سابقه دارند و بهترین روش را پیدا کرده اند و یا با هضم تجربه ای که خودتان از روش های مختلفی که دیگران انجام می‌دهند به دست می‌آورید.

کشف بهترین روش یعنی بازدهی بالا و سرعت بخشیدن به کارها که زمان کمتری را از شما می‌گیرد و باعث می‌شود تا از زمان خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

افزایش بازدهی و زمان های مرده

همه ما در زندگی خود زمان های زیادی داریم که می‌توانیم به نحو احسن از آن ها استفاده کنیم. زمانی که بتوانید این زمان های مرده را زنده کنید نتایج خیلی خوبی می‌گیرید. چون این کارهای کوچک هستند که کارهای بزرگ را می‌سازند. به طور مثال همین الان که دارم این مطالب رو برای شما تایپ می‌کنم در محل کارم هستم و زودتر از هر روز به محل کارم آمده ام تا قبل از آمدن همکارانم بتوانم بیشترین استفاده را  از این زمان ببرم.

با این کار به جای اینکه فضای مجازی ابتدای صبحم را اشغال کند، توانستم یک مقاله مفید بنویسم.

یا مثال های دیگری از زمان های مرده که بسیاری از مردم اصلاً توجهی به آنها ندارند و به راحتی آن را هدر می‌دهند مثل زمانی که در مترو هستیم.

تا به حال دقت کرده اید که مردم از این زمانی که در مترو سپری می‌کنند چطور استفاده می‌کنند؟

اگر با مترو زیاد سفر کرده باشید و کمی دقت کرده باشید، متوجه شده اید که اکثر مردم نگاهشان به اطراف است و هیچ برنامه ای برای استفاده از این زمان فوق العاده ندارند، یا درحال گوش کردن موزیک هستند، یا فقط به دیگران و دست فروش های مترو نگاه می‌کنند.

کمتر کسی پیدا می‌شود که در حال مطالعه باشد و از این زمان به خوبی استفاده بکند. به جای این که با تلفن همراه بازی کند یا به اطراف خیره شود از این زمان به نحو احسن استفاده بکند و یا در صف بانک و بسیاری از مثال های دیگر که می‌توانیم این زمان های مرده را زنده کنیم و رشد و پیشرفت بیشتری داشته باشیم.

افزایش بازدهی
افزایش بازدهی

چگونه از زمان های مرده برای افزایش بازدهی استفاده کنیم؟

ممکن است فکر کنید که همیشه کتاب در دسترس ما نیست که از زمان های مرده استفاده کنیم. لزوماً قرار نیست که زمان های مرده فقط با کتاب خواندن، زنده و پر شوند. شما می‌توانید کارهای عقب مانده و بقیه برنامه ریزی خود را پیش ببرید. هرچند امروزه می‌توانید به راحتی به هرکتابی دسترسی داشته باشید. از جمله pdf  کتاب ها را در تلفن همراه خود داشته باشید یا کتاب های صوتی آنها را دانلود و استفاده کنید.

در واقع همه جای زندگی خودتان را تبدیل به دانشگاه کنید. به قول برایان تریسی حتی اتومبیل خود را به دانشگاه تبدیل کنید. قطعاً نمی‌توانید هنگام رانندگی کتاب بخوانید اما می‌توانید به کتاب های صوتی گوش دهید و آن ها را جایگزین رادیو و موزیک کنید.

یا زمانی که در حال پیاده روی و راه رفتن هستید سخت است که مطالعه کنید. اما می‌توانید از کتاب های صوتی استفاده کنید. در آخر اینکه برای استفاده از زمان های مرده کار بسیار است و فقط کافی است که بخواهید و شروع کنید،بدون شک بعد از مدتی تفاوت و رشد بسیار زیادی را درخودتان احساس خواهید کرد. با دقت به این کارهای ساده می‌توانید از وقت و زمان خود بیشترین و بهترین استفاده را داشته باشید و بازدهی خودتان را نیز افزایش دهید.

برای افزایش بازدهی لزوما قرار نیست از کتاب استفاده کنید
برای افزایش بازدهی لزوما قرار نیست از کتاب استفاده کنید

سحرخیزی و افزایش بازدهی

اگر به دنبال افزایش بازدهی خودتان هستید پیشنهاد می‌کنم صبح زود را امتحان کنید. چرا صبح زود را پیشنهاد می‌دهم؟ چون این زمان بهترین موقع برای تمرکز حواس و بیشترین بازدهی است. چرا که عوامل حواس پرتی از شما دور است. زیرا این تایم اکثر افراد در خواب هستند و نمی‌توانند با تماس یا پیام هایشان تمرکز تان را برهم بزنند.

در نتیجه بهترین زمان برای استفاده از این زمان طلایی است. علاوه بر نبود عوامل حواس پرتی و سرو صدای کم، شادابی و سرزنده بودن ابتدای صبح کاملا موافق با شماست و در هر کاری می‌تواند کمک کننده بزرگی در سرعت و بازدهی بالای آن باشد.

بسیاری از افراد موفق روز خود را خیلی زودتر از بقیه افراد شروع می‌کنند و معمولاً کارهایی که نیاز به تمرکز بیشتری دارند را ابتدای صبح انجام می‌دهند. شما هم می‌توانید امتحان کنید. حتماً نتایج فوق العاده ای را خواهید دید…

صبح زود-افزایش بازدهی
افزایش بازدهی

مدیرت خستگی برای افزایش بازدهی

معمولاً اول صبح همه ما از انرژی بالایی برخوردار هستیم. چون بعد از یک خواب شبانه خستگی خود را رفع کرده ایم. اما زمانی که این مدت سپری می‌شود و به ظهر نزدیک تر می‌شویم، دیگر انرژی مان همان انرژی ابتدای صبح نیست و  احساس خستگی و خواب آلودگی می‌کنیم.

زمانی که از ابتدای صبح فعالیت ذهنی و فیزیکی داشته ایم، انرژی مان به مرور تحلیل رفته و نیازمند یک شارژ دوباره ای هستیم که انرژی صبحگاهی خودمان را باز گردانیم. زیرا که خستگی و خواب آلودگی تمرکز حواس را از ما می‌گیرد و سرعت و عملکردمان را نیز ضعیف تر می‌کند و مسلماً بازدهی مفید و بالایی نخواهیم داشت.

پس باید چاره ای اندیشید تا انرژی دوباره ای به روح و بدنمان دهیم… یکی از این شارژر ها که فوق العاده عالی عمل می‌کند و  در بالا بردن سطح انرژی ما بسیار مفید و تاثیر گذار است، خواب ظهر است که در روایات متون دینی ما بسیار به آن اشاره شده که از آن به خواب قیلوله یاد می‌کنند.

خواب ظهر بازدهی را افزایش می‌دهد
خواب ظهر بازدهی را افزایش می‌دهد

این خواب قیلوله در ظهر معجزه می‌کند. من بارها و بارها تجربه داشته ام و به جرأت می‌توانم بگویم که از شارژرهای فوق العاده انرژی ما است. خواب قیلوله وسط ظهر به این شکل است که فقط 10 تا 20 دقیقه را بخوابید. بیشتر از این تایم بدنتان را کسل می‌کند و اتفاقی که می‌خواهید را برایتان رقم نمی‌زند.

برای  افزایش بازدهی یکی از کارهای عالی و فوق العاده همین خواب 10 تا 20 دقیقه ای می‌تواند باشد. تجربه شخصی بنده هم بوده زمانی که این تایم را استفاده می‌کنم، بعد از خواب دیگر خستگی و بی‌حالی و حتی خواب آلودگی را حس نمی‌کنم .کسانی که ظهر احساس خستگی و کسلی می‌کنند پیشنهاد می‌کنم حتماً این روش را امتحان بکنند…

مدیریت خورد و خوراک برای افزایش بازدهی

اگر می‌خواهید خستگی و خواب آلودگی هنگام ظهر را مدیریت کنید، پیشنهاد می‌کنم حتماً بیش از حد غذا نخورید و قبل از سیری کامل دست از غذا بکشید. چرا که شکم پر، خود عامل خواب آلودگی و کسلی است و با شکم پر، توقع افزایش بازدهی حین کار را نمی‌توانید داشته باشید.

پس برای افزایش بازدهی خودتان به وعده غذایی هگام ظهر خود توجه داشته باشید تا ادامه مسیر و برنامه خودتان را براثر بی حالی و کسلی دچار مشکل نکند و شمارا از هدفتان دور تر نسازد و همچنین از غذاهایی استفاده کنید که انرژی زا هستند و نسبت به وعده های غذایی دیگر سالم تر و مقوی تر باشند.

به خصوص وعده غذایی صبحانه که می‌تواند انرژی شما را تا ظهر به خوبی حفظ کند.

پرخوری-افزایش بازدهی
پرخوری-افزایش بازدهی

برنامه ریزی برای افزایش بازدهی

آیا دقت داشته اید که برنامه نداشتن و بی برنامگی چقدر از وقت مارا تلف می‌کند و به راحتی این زمان های با ارزشمان هدر می‌رود؟

هنگامی که برنامه ای برای انجام ندارید دچار روزمرگی می‌شوید و هر روزتان مانند روز قبلتان خواهد بود. در واقع برنامه ریزی به زندگی ما شکل می‌دهد و ما را در جهت برنامه، حرکت مان می‌دهد. افرادی که از سرعت و عملکرد پایین خودشان رنج می‌برند و سعی دارند از زمان خود بهترین و بیشترین استفاده راببرند، حتماً می‌دانند که بدون برنامه ریزی و برنامه داشتن این اتفاق ها نخواهد افتاد.

فردی که برنامه ریزی دارد می‌داند چه کاری را در چه زمانی انجام دهد تا به همه کارهای خودش برسد. می‌توانید با نوشتن کارهای روز بعد خودتان یک برنامه ریزی ساده داشته باشید تا به شما در افزایش سرعت و عملکردتان کمک کند.

به عنوان مثال چک لیستی تهیه کنید و هر کاری را که قرار است روز بعد انجام دهید را در آن یادداشت کنید تا از خاطرتان نرود و همچنین برنامه تان نیز نظم مشخص و خاصی را بگیرید و می‌توانید بعد از انجام هرکاری مقابل آن علامتی بزنید که این کار را انجام داده اید، این کار باعث می‌شود شما زمانی که چک لیستتان را نگاه می‌کنید لذت ببرید. چرا که همه کارهای روزتان را انجام داده اید و انرژی مضاعفی برای روزهای آتی حاصل می‌شود.

داشتن برنامه موجب افزایش بازدهی می‌شود
داشتن برنامه موجب افزایش بازدهی می‌شود

دزد بزرگ افزایش بازدهی

یکی از بزرگترین دزدهای زمان، اینترنت و شبکه های مجازی است. شاید بارها شده فقط می‌خواستید پیام دوستی را جواب دهید اما سرتان را بلند کردید از تلفن همراهتان که شاید یک ساعت و بیشتر گذشته بود. فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به شدت اعتیادآور هستند و اگر حواسمان نباشد و برای حضور در آن ها برنامه و ساعات مشخصی نداشته باشیم در دام اتلاف وقت خواهیم افتاد.

متأسفانه به علت لذت بخش بودن و پایان ناپذیری مطالب شبکه های مجازی، به راحتی گرفتار آن ها می‌شویم بدون اینکه حواسمان به گذر زمان باشد. اگر برای شما هم اتفاق افتاده که می‌خواستید فقط دقایقی تلگرام یا گوشی خود را چک کنید اما متوجه شده اید که ساعت ها در فضای مجازی سرگردان بوده اید، یعنی نیاز به مدیریت فضای مجازی دارید.

هیچ گاه بدون برنامه قبلی وارد این شبکه های اجتماعی نشوید. چون مانند رود خروشان شما را با خود می‌برد. برای حضور در شبکه های اجتماعی ساعات خاصی در طول روز را مشخص کنید که فقط در آن زمان ها از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی استفاده کنید و یا به عنوان مثال با خود عهد ببندید که فقط 5 دقیقه از آن استفاده می کنید و گوشی خودتان را تنظیم کنید که رأس 5 دقیقه آلارم بخورد و شمارا از اتمام این 5 دقیقه آگاه کند.

و راه های گوناگون دیگری که هر شخصی می‌تواند برای مدیریت شبکه های اجتماعی و فضای مجازی از آن ها استفاده بکند تا این قاتل زمان را تحت کنترل خودش در بیاورد…

شبکه های اجتماعی-افزایش بازدهی
شبکه های اجتماعی-افزایش بازدهی

برای افزایش بازدهی نه بگویید

حتماً متوجه شده اید که یکی از مهم ترین عوامل در افزایش بازدهی مدیرت زمان و استفاده بهینه از زمان است. یعنی زمانی که شما به خوبی بتوانید زمان خود را مدیریت کنید، یعی گام بلندی برای افزایش بازدهی خود برداشته اید. زیرا که کارهایتان را طبق برنامه می‌توانید به پیش ببرید اما یکی از بزرگترین مانع هایی که مدیریت زمان را دشوار می‌کند، عدم توانایی و نداشتن مهارت نه گفتن است.

در مقاله نه گفتن مفصلاً توضیح دادیم که نه گفتن چقدر می‌تواند برای نرسیدن به کارها و کمبود زمان ما تأثیرگذار باشد و از این نه گفتن به یک مهارت بسیار مهم در مدیریت زمان یاد کردیم.

زمانی که شما این مهارت را نداشته باشید، با درخواست هر کسی کار مهم خود را رها خواهید کرد و سرگرم انجام یا پاسخ به او می‌شوید و علاوه بر زمانی که از شما گرفته می‌شود، تمرکز شما را از کارتان نیز می‌گیرد.

و این یعنی زمان و وقت بیشتر برای برگشتن دوباره تمرکز شما بر روی کارهایتان صرف می‌شود و این گونه، هم زمانتان را و هم تمرکزتان را از دست داده اید که در پی آن به راحتی کاهش شدید عملکرد و بازدهی شما را به همراه دارد.

ضعف در نه گفتن در بازدهی تاثیر گذار است
ضعف در نه گفتن در بازدهی تاثیر گذار است

مانع بزرگ افزایش بازدهی

در مقابل انتظارات بی جای دیگران نه بگویید. زیرا شما مهم تر از همه هستید و زمانی که دلتان برای خودتان نسوزد انتظار نداشته باشید که برای دیگران بسوزد. هیچ گاه کار مهم خود را رها نکنید تا خواسته دیگران را برآورده بکنید، اگر می‌خواهید بازدهی بالایی داشته باشید به راحتی نه بگویید.

اما توجه داشته باشید که دیگران انتظار دارند شما خواسته و درخواست آن ها را اجابت کنید. در این حال شما سعی کنید با نه گفتن خود دلیل خودتان را نیز بگویید. زیرا که مردم دوست دارند تا دلیل رد کردن خواسته شان را بدانند. البته قرار نیست که به هر در خواستی سریع نه بگوییم و آن را رد بکنیم. به عنوان مثال شما در حال انجام کار مهمی طبق برنامه خودتان هستید و عزیزترین دوست شما ازتان می‌خواهد که با او به مرکز خریدی بروید و خریدی را انجام دهد.

شما نمی‌توانید کار مهم خود را رها کنید و در مقابل نمی‌خواهید دوست خود را هم تنها بگذارید، در اینجا می‌توانید به او زمان دیگری را پیشنهاد دهید تا کار خود را به اتمام برسانید. به او نه میگویید ولی بعد از آن پیشنهاد خودتان را نیز مطرح می‌کنید. این گونه نه او از شما دلخور خواهد شد و نه جلوی بازدهی و عملکرد شما را می‌گیرد.

البته برای افزایش بازدهی راه های دیگری هم هست که بهترینشان قانون 80/20 است. برای آشنایی بیشتر با این قانون حتماً کلیپ زیر را مشاهده کنید.

افزایش بازدهی را شروع کنید

در پایان همه این راهکارها برای افزایش مدیریت زمان تا زمانی که عمل نشوند و دست به اقدام نزنید، فقط به اطلاعات شما اضافه شده است و کوچک ترین فایده ای برای افزایش بازدهی و سرعت شما نخواهد داشت. شاید از قبل هم می‌دانستید که باید به عنوان مثال فضای مجازی را مدیریت کنید تا زمانتان را ازبین نبرد. اما فقط می‌دانستید و این دانستن شما نه توانسته عملکرد و کارایی شما را افزایش دهد و نه زمانتان را مدیریت کند.

پس شروع کنید به عمل کردن…

به دانسته های خودتان عمل کنید تا نتایج زیبایی که انتظارش را دارید برایتان اتفاق افتد…

دانلود مقاله افزایش بازدهی به صورت PDF دانلود


نویسنده:مهدی حسین نژاد
نویسنده:مهدی حسین نژاد مربی رشد و توسعه فردی از تیم گام برتر

 1. مهدوی

  سلام مقاله خوبی بود.نکات یاداوری شده باعث تلنگر میشود.ممنون.

  پاسخ دادن
 2. منیر سادات حسینی

  ممنون از مقاله خوبتون. به نظر من برای افزایش بازدهی مهمترین کار این است که روی یک کار متمرکز شویم اما آهسته و پیوسته پیش برویم.

  پاسخ دادن
 3. سمیه تیموری

  سلام مقاله خیلی خوبیه.
  به نکات خیلی ریز و دقیقی اشاره شده نکته ای که برای من خیلی جالبه اینه که مغز ما برای چند کار ساخته نشده اشتباهی که من همیشه انجامش می دم کاری رو تموم نکرده سراغ یه کار دیگه می رم که باید اصلاحش کنم.
  ممنون این نکات خیلی برام جالب و کاربردی بود.

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   خوشحالیم براتون مفید بوده موفق باشید

 4. Pariya_amirpor

  سلام خیلی عالی بود

  پاسخ دادن
 5. رقیه کریمی

  سلام روی چند تا از عوامل افزایش بازدهی کار کرده ام و سعی کرده ام بازدهی را تا حدودی بالا ببرم

  پاسخ دادن
 6. فیروزه حاجی قنبری

  عالی بود.کاملا کاربردی.من که مشکل برنامه ریزی داشتم خیلی به درد خورد.به خصوص خواب قیلوله و آلارم

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   خوشحالیم براتون مفید بوده
   متشکرم

 7. معصومه شاهری

  سلام.همین که شروع کنیم به عمل کردن یعنی نه گفتیم به همه زمانهایی که مدریت نکردیم.خیلی عالی بود.به نکته هایی جداب اشاره شد.سپاس

  پاسخ دادن
 8. حمیده فعال

  سلام مقاله بسیار خوبی بود و مطالب جالبی داشت که پیاده کردن انها کمی دشوار است زیرا من ادم پرخوری نیستم و به دلیل مشکل گوارشی که دارم نمی توانم زیاد غذا بخورم اما تا یک ساعت بعد از ان نمی توانم درست مطالعه کنم که البته گاهی کتاب صوتی گوش می کنم خواب ظهر جالب به نظر می رسد البته برای من بهتر است که نشسته کمی چرت بزنم چون در غیر این صورت خوابم طولانی می شود و سیکل خواب شبم را به هم می زند باز هم ممنون

  پاسخ دادن
 9. سهیلا کریمی

  به به . اون آونگتون خیلی عالی بود . یکی از بهترین ازمایشات مغناطیس هست که بر اساس نیروهای جاذبه دافعه شکل گرفتن . و ازدید من این شکل اینطور تداعی شد که , از همون چیز کوچیکی که فکرشو نمیکنیم,حتی میشه دست به اکتشافم زد .

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image