استعداد یابی کودکان

استعداد یابی کودکان ، مسئله مهمی است که به دلیل این که افراد زیادی آن را بلد نیستند، برای کشف استعداد فرزندشان اشتباهات زیادی را مرتکب می‌شوند و معمولاً آن ها را به گمراهی می‌کشانند. افراد زیادی هستند که موفقیت در مدرسه و کسب نمرات بالا را دلیل هوش بالای دانش آموزان می‌دانند. این موضوع تنها یک نوع از انواع هوش را اثبات می‌کند. در حالی که ما ده نوع هوش دیگر هم داریم که آقای هوارد گاردنر آنها را معرفی کرده است و ممکن است ما پس از استعدادیابی کودکان متوجه شویم در کارهای متفاوتی از جمله هنر فن بیان، برقراری ارتباط، نقاشی، موسیقی و مجسمه سازی واستعداد دارند. در ادامه با ما باشید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن استعدادهای کودک خود را کشف کنید.

استعداد یابی کودکان
استعداد یابی کودکان

در مقاله استعدادیابی کودکان می‌خوانید

 • سن استعداد یابی کودکان
 • اشتباهی بزرگ در استعدادیابی!
 • هوش هایی که همه فکر می‌کنند مهم ترین استعدادها هستند!
 • نظر مخالفان سیستم استعدادیابی کودکان
 • چگونه استعداد کودک خود را کشف کنیم؟ ( 7 نکته فوق العاده مهم برای کشف استعداد کودکان)
 • هوش گاردنر برای کودکان
 • طبقه بندی انواع هوش های 10 گانه هوارد گاردنر به همراه توضیحات کامل
 • کتاب استعدادیابی کودکان
 • استعدادیابی کودکان در تهران
 • تست آنلاین استعداد یابی کودکان

در این مقاله با 10 هوشی که از هوارد گاردنر برای استعداد یابی کودکان نام برده خواهد شد و تست آنلاینی که از شما گرفته خواهد شد، حتماً می‌توانید استعداد کودکان خود را به بهترین شکل ممکن پیدا کنید. پس تا پایان با ما همراه باشید.

سن استعداد یابی کودکان

برای بسیاری از والدین همیشه این سوال مطرح است که استعدادیابی کودکان از چه سنی باید آغاز شود؟ کمترین سن برای استعداد یابی کودکان از سن ۳ سالگی می باشد. سنی که کودکان کم کم شخصیتشان ساخته می‌شود و می‌توان گفت آماده اند تا استعدادشان کشف شود.

از 3 سالگی به بعد، هر چه سن کودکان بیشتر شود استعدادیابی برای آن ها هم راحت تر می‌شود. اما اگر بخواهیم آن روی سکه را ببینیم، متوجه می‌شویم که هر چقدر در سن پایین تری استعداد فرزندانمان را کشف کنیم، باعث می‌شود آن ها بتوانند بیشتر و بهتر در مسیر استعدادشان حرکت کنند و احتمال رسیدن به موفقیتشان هم بیشتر خواهد شد.

البته استعدادیابی کودکان، کاری زمان بر است و در سنین پایین باید با حوصله و صبر انجام شود و با پر کردن یک پرسش نامه، نمی‌توان به نتیجه درستی دست یافت! اما می‌توان کم کم پی برد که فرزندتان، کدام یک از هوش یا استعدادهای های ده گانه در کودکان که ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد را دارد.

از آنجا که طبق تحقیقات مؤسسه بلوم، 80 درصد افزایش هوش کودکان تا قبل از سن 8 سالگی صورت می گیرد، انتظار می رود والدین و مربیان عزیز برای این سال ها برنامه های ویژه ای داشته تا با این کار درخشش آینده کودکان خود را به آنها هدیه دهند. در بسته جامع استعدادیابی و افزایش هوش کودکان، هر آنچه که شما برای برای کشف استعداد کودکان خود و افزایش هوش های ده گانه آن ها نیاز دارید در اختیار شما قرار گرفته است. برای مشاهده این بسته رو کلمه استعداد یابی و تقویت هوش کودکان کلیک کنید.

استعدادیابی و افزایش هوش کودکان

اشتباهی بزرگ در استعدادیابی!

ما افراد زیادی را می‌شناسیم که با وجود پایین بودن نمرات درسی در مدرسه، موفقیت های زیادی در دنیا به نامشان ثبت شده است. مانند ادیسون، هنری فورد، گاندی، موتزارت و…

بنابراین نتیجه می‌گیریم که بر خلاف تصورات خیلی از افراد، تنها دلیل موفقیت، کسب نمرات بالا در مدرسه نمی باشد و یا کسب نمرات پایین دلیل شکست و بی استعدادی نیست. بلکه ما باید استعداد هر فردی را کشف کنیم و هوش او را در زمینه های مختلف مورد سنجش قرار دهیم تا مشخص کنیم استعداد و هوش او در چه زمینه ای قوی تر است و با توجه به آن رشته تحصیلی و شغل آینده کودکان خود را تعیین کنیم. البته در ادامه درباره این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد.

وقتی زندگینامه افراد موفق را می‌خوانیم، اکثر آنها از زمان کودکی علاقه مند به حیطه های خود بودند و با پیگیری علایق واقعی خود در جوانی به موفقیت های بزرگی رسیدند.

شاید دلیل این که اکثر ما تصور می‌کنیم نمرات پایین در مدرسه نشان دهنده بی استعدادی است، این است که معنای دقیق آن را نمی‌دانیم. اگر دقیقاً بدانیم که اصلاً استعداد به چه چیزی می‌گویند، خیلی بهتر و منطقی تر با این قضایا برخورد می‌کنیم. به همین منظور به شما توصیه می‌کنم حتماً مقاله استعداد چیست را هم مطالعه کنید تا به طور کامل متوجه معنای استعداد شوید تا بهتر متوجه اشتباه خود شده و از آن جلوگیری کنید.

استعدادیابی کودکان در سن کم باعث می‌شود کاستی های آنان را پوشش دهیم

هوش هایی که همه فکر می‌کنند مهم ترین استعدادها هستند!

در سیستم آموزشی ما فقط به دو نوع هوش اهمیت بیشتری داده می‌شود. هوش منطقی و ریاضی، هوش زبانی و کلامی!

در صورتی که جامعه نیازمند ترکیبی از تمام هوش ها می‌باشد تا فرد در اداره زندگی و کسب درآمد به موفقیت برسد. چقدر افرادی را دیده اید که در دانشگاه و مدرسه افراد موفقی هستند ولی در صنعت خانواده و جامعه افرادی کم توان و شکست‌خورده می باشند؟

بنابراین با مشخص کردن استعداد کودکان در سنین پایین، علاوه بر دانستن استعداد ذاتی و علایق واقعی او، در کنار آموزش‌های مدرسه می توانیم در کلاس های فوق برنامه این کاستی ها را پوشش دهیم. مانند کلاس های نقاشی، طراحی، شطرنج، مجسمه‌سازی، ادبیات، ورزش، قصه گویی و نمایش…

بنابراین وظیفه ما کشف استعداد و سپس تلاش در جهت تغذیه و تقویت آن استعداد می‌باشد تا خودمان را در جهت استعداد و علایق مان، رشد و توسعه دهیم و فقط منتظر سیستم آموزش و پرورش کشور نباشیم که کلاس هوش و استعداد برای ما برگزار کند. همین الآن این کار را می‌توانید با خواندن مقاله تست استعدادیابی اوکانر شروع کنید. 

استاد مصطفایی در کلیپ زیر که بخشی از سمینار بزرگ استعداد یابی است، دقیقاً درباره همین موضوع صحبت می‌کند و توضیحات فوق العاده ای در این باره ارائه می‌دهد که پیشنهاد می‌کنم حتماً مشاهده کنید.

در حال بارگذاری...

نظر مخالفان سیستم استعدادیابی کودکان

به هر حال هر نظریه ای دارای موافقان و مخالفان فراوانی است. برخی این روش استعدادیابی را باعث ماشینی شدن انسان ها می‌دانند و یا آن را به فاشیست های آلمانی و یا تندروهای ژاپنی نسبت می دهند که انسان ها را به عنوان ابزاری برای پیشبرد اهداف اقتصادی و سیاسی خود قرار می‌دادند.

اما نکته اینجاست که هر نظریه ای، به خودی خود نظریه مثبت یا منفی نیست. بلکه نوع استفاده ما از این نظریه مشخص می کند که اجرای این نظریه تأثیرات مثبت دارد یا خیر.

به عنوان مثال وقتی آقای جانسون اوکانر وارد کارخانه جنرال موتورز شد، از او خواستند جهت افزایش کارایی کارخانه طرحی را پیشنهاد دهد. آقای جانسون اوکانر ابتدا تمام کارکنان کارخانه را مورد ارزیابی قرار داد و با استفاده از تست های استعدادیابی، استعداد هر کدام از کارکنان را مشخص نمود و هر کدام از کارکنان را با توجه به استعدادها و علایق واقعی آنها در بخش مربوطه قرار داد. این کار باعث افزایش رضایت شغلی افراد و همچنین افزایش کارایی کارخانه شد. پس می‌توان گفت که استعدادیابی کودکان نیز کمک بسیار زیادی به موفقیت آن ها در آینده خواهد کرد.

استعداد یابی کودکان
استعداد یابی کودکان

چگونه استعداد کودک خود را کشف کنیم؟

برای اینکه بتوانید در مسیر کشف استعداد کودکتان به بهترین نتیجه ممکن برسید، باید ابتدا روش استعداد یابی کودکان را به خوبی بدانید و برای سپس برای کشف آن اقدام کنید. با رعایت نکات زیر می‌توانید قدم اول را برای پیدا کردن استعداد های فرزند خود بردارید:

1. کودک خود را تحت نظر قرار دهید

یکی از راه های مهم و مناسب برای استعدادیابی کودک ، این است که آن ها را به خوبی تحت نظر بگیریم و ببینیم چه کارهایی را به خوبی انجام می‌دهند و در کدامشان مهارت بالایی دارند. این گونه می‌توانیم تا حدودی متوجه استعدادها و توانایی ها آن ها شویم.

2. بگذارید کودکتان خودش علاقه واقعی اش را پیدا کند

این که کودک را آزاد بگذارید تا به دنبال علایق خود برود، می‌تواند گام بلندی در راستای کشف استعداد او باشد. چرا که در بیشتر اوقات، کسانی که به کاری علاقه دارند، در آن استعداد هم دارند. پس حواستان باشد که کاری نکنید که در علایق کودکتان اخلال ایجاد کنید.

برای استعدادیابی کودکان به علایق آن ها هم توجه کنید

3. به فرزند خود اجازه اشتباه کردن دهید

یکی از تفکرات اشتباهی که متاسفانه در ین افراد رایج است، این است که کودک به هیچ وجه نباید اشتباهی مرتکب شود! اصلاً مگر چنین چیزی ممکن است؟ برخی والدین ممکن است با گفتن جملاتی که کودک را از اشتباه می‌ترساند، ناخواسته باعث کور شدن همه استعدادهای او شوند. چون کودک وقتی از کاری بترسد، به سراغ آن نرود و همین اتفاق، باعث می‌شود او هیچ کاری انجام ندهد و در نتیجه استعدادهای او برای همیشه نهفته باقی بماند.

برای استعدادیابی کودکان به آن ها اجازه اشتباه کردن بدهید
برای استعدادیابی کودکان به آن ها اجازه اشتباه کردن بدهید

4. اجبار کردن به چیزی، استعداد کودکتان را از بین می برد

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید، این است که کودک خود را مجبور نکنید کاری را انجام دهد که در آن ها استعداد ندارد. مثلاً پدر و مادری هستند که دوست دارند فرزندشان فوتبالیست خوبی شود و هر طوری که شده او را مجبور به رفتن به کلاس های فوتبال و بازی کردن می‌کنند. در حالی که آن کودک نه در فوتبال استعداد دارد و نه علاقه. پس حتماً توجه کنید که اجبار، به هیچ وجه راه حل خوبی برای کشف استعداد نیست و حتی ممکن است استعدادهایی که کودکتان دارد را هم از بین ببرد.

برای استعدادیابی کودکان ، آن ها را مجبور به انجام کاری نکنید
برای استعدادیابی کودکان ، آن ها را مجبور به انجام کاری نکنید

5. به کودکتان به هیچ وجه برچسب نزنید

شما هرگز نباید به کودک خود بگویید که تو در فلان کار استعداد داری و در فلان کار نداری. به این کار در اصطلاح “برچسب زدن” می‌گویند. زمانی که شما این کار را انجام می‌دهید، به نوعی در حال تحمیل کردن علایق خود به کودکتان هستید و ممکن است استعدادهای او را از بین ببرید. نگذارید برچسب های شما مسیر زندگی فرزندتان را عوض کنند.

برای استعدادبای کودکان، علایق خود را به او تحمیل نکنید
برای استعدادبای کودکان، علایق خود را به او تحمیل نکنید

6. به صحبت های فرزندتان با دقت گوش کنید

در بین صحبت های کودکان شما ممکن است نشانه هایی از استعدادهای او پیدا شود. با دقت به سخنان او گوش کنید و ببینید چه چیزهایی می‌گوید. شک نکنید توجه به صحبت های او قطعاً می‌تواند به شما در کشف استعدادهایش کمک بسیار زیادی بکند.

در بین صحبت های کودکان شما ممکن است نشانه هایی از استعدادهای او پیدا شود

7. از کودک خود انتظارات بالایی نداشته باشید

داشتن انتظارات بیجا از کودکانتان، باعث می‌شود کار فوق العاده سختی در کشف استعدادهای او داشته باشید. زمانی که از کودک انتظارت بالایی دارید و او از پس پس انتظارات شما بر نمی‌آید، قطعاً اعتماد به نفس او کاهش پیدا خواهد کرد و دیگر سراغ انجام هیچ کاری نمی‌رود. در نتیجه شما نخواهید تناونست به راحتی استعدادهای او را شناسایی کنید.

در کلیپ زیر می‌توانید این 7 تکنیک فوق العاده را به صورت خلاصه وار در 1 دقیقه مشاهده کنید.

در حال بارگذاری...

هوش گاردنر برای کودکان

حالا زمان آن رسیده که هوش های 10 گانه هوارد گاردنر را برای شما توضیح دهیم تا بتوانید با استفاده از آن ها و تست هوش گاردنر برای کودکان که در ادامه از شما گرفته خواهد شد، استعداد کودک خود را به راحتی کشف کنید. هوش های دهگانه، هوش هایی هستند که آقای هوارد گاردنر آن ها را دسته بندی کرده و اکنون یکی از مهم ترین روش های استعدادیابی، همین استعدادیابی به شیوه گاردنر است.

در ادامه این 10 هوش را به طوری با یکدیگر بررسی خواهیم کرد که مخصوص کودکان باشد. در مقاله هوش چیست + معرفی هوش های گاردنر ، به صورت کامل به این هوش ها ویژه بزرگسالان اشاره کردیم و در آنجا هم با انجام تست آنلاین و رایگان، هوش های دهگانه بزرگسالان را مورد ارزیابی قرار دادیم که پیشنهاد می‌کنم حتماً سری هم به آن مقاله بزنید. البته پس از معرفی هر کدام از هوش های گاردنر، لینکی در اختیارتان قرار می‌گیرد که بتوانید با کلیک روی آن، مقاله ای با موضوع تخصصی همان هوش مطالعه کنید.

انواع هوشهای دهگانه عبارتند از:

 1. هوش زبانی و کلامی
 2. هوش دیداری و فضایی
 3. هوش منطقی و ریاضی
 4. هوش جسمی و حرکتی
 5. هوش اجتماعی یا برون فردی
 6. هوش درون فردی
 7. هوش هستی گرا یا وجودگرا
 8. هوش طبیعت گرا
 9. هوش هستی گرا
 10. هوش اخلاقی

البته استعدادیابی، انواع دیگری هم دارد که هر کدام از آن ها در یک حیطه به کشف استعداد ما کمک می‌کنند. مثلاً تست استعداد یابی هالند که در مقاله ای مجزا به طور کامل به آن پرداختیم، برای کشف استعداد شغلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یا تست استعدادیابی اوکانر ، در کشف استعداد ما در زندگی بهمان کمک می‌کند که می‌توانید از آن ها هم استفاده کنید.

هوش های ده گانه هوارد گاردنر
هوش های ده گانه هوارد گاردنر

1. هوش زبانی و کلامی

شاید از این دسته کودکان زیاد دیده باشید. در اصطلاح به آن ها شیرین زبان هم می‌گویند! کودکانی که معمولاً زیاد حرف می‌زنند، پر قدرت صحبت می‌کنند، خیلی دوست دارند همه را قانع کنند و حاضر جواب هستند، دارای هوش زبانی و کلامی بالایی می‌باشند و فن بیان خوبی هم دارند.

این کودکان، می‌توانند در شغل هایی مانند تدریس، سخنرانی، معلمی، وکالت، خبرنگاری، روزنامه نگاری و… به موفقیت برسند. البته این نکته به این معنا نیست که کودکان با هوش زبانی و کلامی بالا نمی‌توانند در شغل ها و حرفه های دیگر به موفقیت برسند! بلکه منظور ما این است که اگر برای موفق شدن در این کارها تلاش کنند، قطعاً نتایج بهتری خواهند گرفت.

برای مطالعه مقاله هوش کلامی زبانی بزرگسالان و هوش کلامی کودکان کلیک کنید.

استعداد یابی کودکان
استعداد یابی کودکان

2. هوش دیداری و فضایی

اگر کودک شما به خانه سازی و مرتب کردن بلوک های اسباب بازی علاقه دارد، برج ها و خانه های زیبا و معناداری می سازد، کتاب های خود را خط خطی می‌کند، از انجام فعالیت های هنری لذت می‌برد و به دیدن فیلم علاقه زیادی نشان می‌دهد، یعنی هوش دیداری و فضایی بالایی دارد و در واقع این ها به نوعی بازی های استعداد یابی کودکان محسوب می شود.

با تقویت این استعداد احتمالاً در آینده می‌تواند کارهایی مانند معماری، مهندسی ساختمان، مجسمه سازی، طراحی داخلی، دریانوردی، مخترع و یا دانشمندی را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

برای مطالعه مقاله هوش دیداری فضایی کلیک کنید.

استعدادیابی کودکان و هوش دیداری و فضایی

3. هوش منطقی و ریاضی

هوش منطقی یا ریاضی، یعنی توانایی استفاده از اعداد، منطق و استدلال.

افراد و کودکانی که هوش منطقی و ریاضی بالایی دارند، به طبقه بندی و منظم کردن وسایل علاقه مند هستند، کار با اشکال را دوست دارند، در مورد پدیده های طبیعی کنجکاوی می‌کنند و بهتر از بقیه افراد تصمیمات منطقی می‌گیرند.

به فرزند خود دقت کنید، اگر دیدید این ویژگی ها در او وجود دارد، احتمالاً می تواند در کارهایی مانند مهندسی، برنامه نویسی کامپیوتر، ریاضی، پژوهشگری و حسابداری موفق باشد.

برای مطالعه مقاله هوش منطقی ریاضی کلیک کنید.

استعداد یابی کودکان
استعداد یابی کودکان

4. هوش جسمی و حرکتی

طبق گفته هوارد گاردنر، قابلیت کار با وسایل و اشیای مختلف و همچنین به کارگیری تمام اعضای بدن را هوش جسمی و حرکتی می‌گویند.

اگر کودک شما در ورزش یا انجام کارهایی مانند بازی با توپ، انجام حرکات موزون و هماهنگ مانند ژیمناستیک، حرکات تعادلی و یا ابراز احساسات با حرکات بدن و تقلید حرکات دیگران خوب عمل می‌کند، نشان دهنده قوی بودن هوش حرکتی جسمی او می‌باشد.

افرادی با هوش جسمی و حرکتی، در شغل های ورزشی حرفه ای مانند فوتبال، ژیمناستیک، والیبال، شنا و همچنین معلم ورزش، بازیگر، آتش‌نشان و صنعتگر موفق خواهند بود.

برای مطالعه مقاله هوش حرکتی کلیک کنید.

هوش حرکتی ، یکی از هوش های دهگانه گاردنر برای استعدادیابی کودکان

5. هوش اجتماعی یا میان فردی

این نوع هوش به نوعی به معنای توانایی برقراری ارتباط درست با دیگران و البته درک کردن آن هاست.

دقت کنید که کودکانی که این هوش را دارا هستند، به راحتی تمایلات و مزایای کسانی که دور و برشان هست را درک می‌کنند و از مهارت های آن ها، توانایی بالایشان در برقراری ارتباط کلامی و چشمی با دیگران، فرونشاندن اختلافات در داخل گروه ها و ایجاد روابط مثبت با دیگران می باشد.

شغل هایی که برای این دسته از افراد مناسب است شامل معلمی، مشاور مدرسه، مشاور خانواده، روانشناس، مدیر روابط عمومی، مددکاری و فروشندگی می‌باشد.

برای مطالعه مقاله هوش اجتماعی کلیک کنید.

استعدادیابی کودکان و هوش برون فردی

6. هوش درون فردی

هوش درون فردی، یعنی توانایی انسان در شناخت افکار، احساسات و حالات درونی خودش.

افرای با هوش درون فردی بالا، دارای درک روشن از ریشه انگیزه‌ها و احساسات خود می باشند. این افراد از خودآزمایی، تخیل روزانه، کندوکاو کردن روابط خود با دیگران و برآورد توانایی های فردی خود به وجد می آیند.

شغل مناسب هوش درون فردی عبارتند از: روانشناسی بالینی، روان کاو، فیلسوف، نویسنده و متخصص الهیات.

برای مطالعه مقاله هوش درون فردی کلیک کنید.

استعداد یابی کودکان
استعداد یابی کودکان

7. هوش هستی گرا یا وجودگرا

این روش بیانگر تمایل انسان به جستجوی پاسخ به پرسش‌های بنیادی درباره وجود و هستی می‌باشد. درباره پرسش های عمیق درباره هستی انسان معنای زندگی مفهوم مرگ و زندگی و علت آفرینش انسان و موجودات و چرایی و مفهوم زندگی و زندگی پس از مرگ است.

افرادی مانند ارسطو و بو علی سینا هم از هوش هستی گرای بالایی برخوردار بوده اند. شغل های مناسب برای آنها فیلسوف، متخصص الهیات، ستاره شناس و کیهان شناس است.

برای مطالعه مقاله هوش هستی گرا کلیک کنید.

8. هوش طبیعت گرا

هوارد گاردنر پس از بیان هوش های ذکر شده، احساس کرد افرادی وجود دارند که در هیچ کدام از این دسته ها قرار نمی‌گیرند ولی علاقه زیادی به طبیعت و کار در آن دارند. این افراد علاقه زیادی به گیاه شناسی، جانورشناسی، عکاسی، پیاده روی در و چادر زدن در طبیعت و کوه نوردی دارند. این نوع افراد هوش طبیعت گرای بالایی دارند و شغل هایی هم مناسب آن هاست که مربوط به طبیعت است.

مانند کشاورزی، باغبانی، گیاه شناسی و جانورشناسی، حفاظت از محیط زیست، نقاشی و عکاسی از طبیعت و کوهنوردی.

برای مطالعه مقاله هوش طبیعت گرا کلیک کنید.

استعداد یابی کودکان
استعداد یابی کودکا

9. هوش موسیقایی

هوش موسیقایی، به میزان توانایی درک و فهم موسیقی، آهنگسازی و اجرای آهنگ فرد گفته می‌شود.

افرادی که هوش موسیقیایی بالایی دارند، معمولاً در حال صوت زدن یا آواز خواندن هستند. ساختار آهنگ ها را به خوبی درک می‌کنند و الگوی های آهنگین را به خوبی تشخیص می‌دهند. 

شغل های مناسب افراد با هوش موسیقایی بالا عبارتند از: موسیقی دان، خواننده، آهنگ ساز.

برای مطالعه مقاله هوش موسیقایی کلیک کنید.

هوش موسیقایی و استعداد یابی کودکان
هوش موسیقایی و استعداد یابی کودکان

10. هوش اخلاقی

هوش اخلاقی به معنای توانایی درک درست از اخلاق، داشتن اعتقادات اخلاقی قدرتمند و عمل به آن ها و رفتار صحیح می‌باشد.

با قدرت می‌توان هوش اخلاقی را به عنوان مبنای اساسیدر تقویت جامعه سالم و اخلاقی مد نظر گرفت.

برای مطالعه مقاله هوش اخلاقی کلیک کنید.

آیا کودک ما فقط در یکی از این هوش ها می تواند رتبه بالایی بگیرد؟

قطعاً جواب ما به سوال بالا منفی است. چرا که قطعاً امکان دارد کودک شما در چند هوش مختلف استعداد داشته باشد. قطعاً شما هم دیدید افرادی را که در چند حوزه مختلف استعداد بالایی داشته باشند. مثلاً یک نفر می‌تواند انواع استعداد را دارا باشد یعنی هم در نویسندگی استعداد داشته باشد، هم در رهبری و هم در کلی مهارت های دیگر.

در نتیجه این امکان وجود دارد که کودک شما در چند هوش مختلف رتبه و نمره بالایی بگیرد و در آن ها استعداد داشته باشد بنابر این آزمون استعداد یابی کودکان می‌تواند در کشف استعداد کودکان به شما کمک کند. همچنین پیشنهاد می‌کنم اگر هوش کودکان شما در برخی از این موارد پایین است، سری هم به مقاله راه های افزایش هوش بزنید تا بتوانید با استفاده از تکنیک های آن مقاله، به خوبی هوش کودکان خودتان را تقویت کنید.

کتاب استعدادیابی کودکان

شاید تا این قسمت مقاله به ذهن شما نیز آمده باشد که کتابی را تهیه و مطالعه کنید تا بتوانید شناخت بیشتری از استعداد کودکتان داشته باشید. اما باید بگویم که با توجه به تحقیقاتی که در زمینه کرده ایم کتابی با این موضوع نیافته ایم و کمتر کسی در این زمینه ورود کرده است. البته کتاب هایی در زمینه استعدادیابی نگاشته شده اند اما نمیتوان آن ها را کتابی معتبر و منبع دانست.

برای استعدادیابی هیچ وقت دیر نیست

با توجه به هوش ها و استعداد های دهگانه ذکر شده که توسط هوارد گاردنر بیان شده، ما می‌توانیم برای شناسایی هوش و استعداد فرزندان خود اقدام کنیم.

دقت کنید هیچ زمانی برای کشف استعداد و علاقه واقعی دیر نیست و شما در هر سنی که باشید، اگر در زندگی خود احساس خلاء یا بی هدفی دارید، هر چه سریع تر باید نسبت به استعدادیابی خود اقدام کنید. برای این کار پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله چگونه استعداد خود را کشف کنیم را هم مطالعه کنید تا با استفاده از آن بتوانید بهترین راه های استعدادیابی را یاد بگیرید و از آن برای کشف استعداد خود و اطرافیانتان استفاده کنید و یا همان طور که گفتم از تست هوش های گاردنر که در مقاله ای جداگانه که به شما معرفی کردم استفاده کنید.

شاید شما در کودکی خود، استعدادی داشتید که مغفول مانده و آن را شکوفا نکرده اید، پس حتماً می‌توانید به استعداد های خود پی ببرید و از آن ها بهره مند شوید.

برای کشف استعداد هیچ وقت دیر نیست

مرکز استعدادیابی کودکان

کانون فرهنگی گام برتر یکی از مراکز کشف استعداد کودکان با کشف استعداد کاملاً کاربردی و با استعداد شناسی محققین خود قدم بزرگی را در استعدادیابی کودکان و نوجوانان و استعدادیابی های شغلی برداشته است. در این مرکز نحوه استعدادیابی کودکان و نوجوانان به دو صورت حضوری و غیر حضوری انجام می پذیرد. عزیزان برای رزرو مشاوره حضوری و یا غیر حضوری می توانند همه روزه با شماره 02156692113 تماس حاصل نمایند.

استعداد یابی کودکان در اسلامشهر به صورت حضوری در محل کانون گام برتر به آدرس اسلامشهر باغ فیض کوچه 1 پلاک 15 طبقه 4 انجام خواهد پذیرفت.
همچنین شما عزیزان می توانید مشاوره تخصصی استعدادیابی را با موضوعات هوش و استعدادهای 10 گانه گاردنر کودکان ، استعداد یابی کودکان جانسون اوکانر ، نحوه استعدادیابی کودکان ، استعداد یابی کودکان خردسال ، تست های هوش کودکان و… را از متخصصین امر استعدادیابی این مرکز بگیرید.

اکنون نوبت به آن می‌رسد که تست استعداد یابی کودکان خود را انجام دهید.

مشاوره تخصصی واتساپ


تست استعدادیابی کودکان چیست؟

تست استعداد یابی کودکان روشی است که آقای هوارد گاردنر آن را معرفی کرده است.

این آزمون مبتنی بر 7 نوع هوش می‌باشد که شما با پاسخ های درست به سوالات این آزمون قادر خواهید بود به راحتی اطلاع نسبی از هوش کودکتان به دست بیاوردید و او را در جهت رسیدن به علایق و استعدادهایش راهنمایی کنید.

چگونه از این آزمون بهترین نتیجه را بگیریم؟

 • کاملاً صادقانه به سوالات پاسخ بدهید.
 • با تفکر و نگاه عمیق به سوالات پاسخ دهید.
 • مهم: آنچه که کودکتان هست را انتخاب کنید نه آنچه شما می‌خواهید باشد!

آماده اید آزمون رو شروع کنیم؟


پاسخ به سوالات

 1. شایان

  سلام به همه من نگار هستم من ۱۰سالم هستش من به نقاشی علاقه دارم و نقاشی های بسیار قشنگی میکشم ولی من نمیدونم که کدام راه درست که درس هایم را بنویسم یا به چیزی که علاقه دارم ادامه بدم واقعا نمیدونم. لطفا راه درست را بگین. 🎨🎨

  پاسخ دادن
 2. لاله

  سلام آیا برای بزرگسالان هم استعداد یابی انجام می شود؟ لطفاً اگر پاسخ مثبت است توضیح کامل دهید سپاسگزار

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   بله؛ استعدادیابی بزرگسالان هم انجام میشه و اصلا تخصص ما همین موضوع هستش. شماره 09038942379 در واتساپ مخصوص مسائل استعدادیابیه و میتونید به وسیله اون مستقیما با خود استاد استعدادیابی ما صحبت کنید و حتی ازشون مشاوره رایگان بگیرید. به این شماره پیام بدید تا خود ایشون به طور کامل کمکتون کنند.

   موفق باشید

 3. شیرین

  چرا باز سایت خرابه تست رو نمیشه انجام داد

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام. وقتتون بخیر

   تست مشکلی نداره و به راحتی میشه انجامش داد. شما چه مشکلی براتون پیش اومد؟ بگید که کمکتون کنیم

 4. زهرا

  خیلی مطالبتون عالیه،من خودم از بی توجهی به استعدادم ضربه خوردم وهمیشه احساس میکنم که چیزی رو کدارم، ولی نمیخام این اتفاق برای دخترم هم بیفته

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   ممنون از نظر لطف شما

   واقعا استعداد چیزیه که باید تو سنین کودکی و خردسالی کشف بشه تا راه رسیدن به موفقیت در آینده به شدت هموارتر بشه. امیدوارم تو کشف استعداد دخترتون موفق باشید.

   یه پیشنهاد فوق العاده هم که براتون داریم، استفاده از بسته جامع استعدادیابی و افزایش هوش کودکانه که داخل همین مقاله هم بهش اشاره کردیم. شک نکنید استفاده از این بسته به شدت تاثیر بالایی در کشف استعداد و هوش دختر شما خواهد داشت…

 5. محمد صادق بیات

  – – – – – – – – بدنی – حرکتی 25%
  – – – – – – – – تصویری – فضایی 41.67%
  – – – – – – – – درون فردی 66.67%
  – – – – – – – – طبیعت گرا 33.33%
  – – – – – – – – منطقی – ریاضی 58.33%
  – – – – – – – – میان فردی 50%
  – – – – – – – – کلامی – زبانی 53.33%

  پاسخ دادن
  1. مجتبی مصطفایی|مربی استعدادیابی و مهارت‌های موفقیت

   سلام

   عزیز جان ویژگی ها و توضیحات همه این هوش ها داخل مقاله موجوده و حتی در مورد هر یک مقاله جداگانه ای هم نوشته شده است حتما مطالعه کنید و در صورت نیاز به مشاوره تخصصی به شماره 09038942379 در شبکه های اجتماعی پیام دهید تا کارشناسان ما پاسخ شمارو کامل تقدیمتون کنند .

 6. امیرمهدی اکبری

  سلام و خسته نباشید ببخشید من سنم ۱۶ سال است و به نظرم تو درس استعداد دارم و در ورزش در رشته های متفاوت مثلا سریع یاد میگیرم حرکات رو بعد نمیدونم مطمئن نیستم که کدوم به دردم میخوره گیج شدم میشه که راهنمایی کنید؟
  بعد تست استعدادی یابی مناسب با سن من چه چیزی هست که آن را انجام بدهم؟

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام

   مقاله هوش چیست را حتما مطالعه کنید و در انتهای آن تست استعدادیابی را هم انجام دهید

   و عزیز جان دقت کن برای انتخاب شغل مناسب فقط استعدادیابی صرف کفایت نمی کند و نیاز دارد علایق و ارزش ها و مهارت ها هم مورد ارزیابی قرار بگیره . در صورت تمایل به شماره 09038942379 در شبکه های اجتماعی پیام دهید تا بهتر شمارو راهنمایی کنیم .

   موفق باشید

 7. منیرسادات حسینی

  ممنون مقاله بسیار خوبی بود. خیلی جالب بود در حین خوندن چند نفر از بچه های نزدیکانمون رو هم استعدادیابی کردم.

  پاسخ دادن
  1. خیلی عالیه خانم حسینی عزیز
   موفق باشید

 8. سمیه تیموری

  سلام
  خیلی مقاله ی مفیدی بود .

  پاسخ دادن
  1. سلام
   متشکرم

 9. صفری

  سلام
  خیلی مقاله جالب و مفیدی بود و اطلاعات زیادی رو در مورد کشف استعداد بیان کردید انشالله بتونیم با آگاهی از استعداد هامون و کمک ب کشف استعدادهای اطرافیانمون بیشترین بهره رو از این موضوع ببریم.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما کاربر گرامی

 10. کیانمهر

  سلام مقاله خوبی بود فقط درمورد کسانی که درآینده هنرمند میشن ودرکودکی چگونه هستند زیاد توضیح ندادید ممنون

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از شما

 11. حمیده فعال

  سلام مقاله خوبی بود من قبلا با انواع هوش های گاردنر اشنا شده بودم اما مشاغل مناسب هر کدام را نمی دانستم خودم هم این تست را دادم که بالاترین نمره من مربوط به هوش کلامی بود در هوش درون فردی هم نمره بالایی به دست اوردم ممنون

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خیلی عالیه
   ممنون از شما

 12. پریزاد

  سلام ممنون توضیحات خوبی بود . امیدوارم با خوندن این مقاله به کشف استعداد هامون بپردازیم تا هدف واقعی خودمون رو پیدا کنیم .و مهم تر اینکه به بچه ها کمک کنیم زودتر استعدادهاشون کشف بشه و از سنین پایین تو مسیر درست قرار بگیرند. ??

  پاسخ دادن
  1. سلام خانم پریزاد عزیز
   موفق و سربلند باشید

 13. Pariya_amirpor

  خیلی عالی بود ممنون

  پاسخ دادن
  1. ممنون از شما دوست عزیز

 14. رقیه کریمی

  سلام این مطالب برام تازگی داشت و خیلی استفاده کردم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خوشحالیم براتون مفید بوده
   متشکرم

 15. Ramezani

  خییییلی عالی بود… ممنون جناب وطن پور

  پاسخ دادن
  1. علیرضا وطن پور

   سلام
   خیلی ممنون از لطف شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --