.

استعداد یابی کودکان

چگونه استعداد کودکان خود را کشف کنیم؟

استعداد یابی کودکان
استعداد یابی کودکان

مقدمه

افراد زیادی هستند که موفقیت در مدرسه و کسب نمرات بالا را دلیل هوش بالای دانش آموزان می‌دانند. در حالی که این موضوع تنها یک نوع از انواع هوش را اثبات می‌کند که مربوط به هوش منطقی و ریاضی می باشد. در حالی که ما هشت نوع هوش دیگر هم داریم که آقای هوارد گاردنر آنها را معرفی کرده است و فرزند ما ممکن است به کارهای متفاوتی از جمله هنر فن بیان، برقراری ارتباط، نقاشی، موسیقی و مجسمه سازی و… علاقه مند باشد.

ما افراد زیادی را می‌شناسیم که با وجود پایین بودن نمرات درسی در مدرسه، موفقیت های زیادی در دنیا به نامشان ثبت شده است. مانند ادیسون، هنری فورد، گاندی و موتزارت.

بنابراین نتیجه می‌گیریم که تنها دلیل موفقیت، کسب نمرات بالا در مدرسه نمی باشد و یا کسب نمرات پایین دلیل شکست و بی استعدادی نیست. بلکه ما باید استعداد هر فردی را کشف کنیم و هوش او را در زمینه های مختلف مورد سنجش قرار دهیم تا مشخص کنیم استعداد و هوش او در چه زمینه ای قوی تر است و با توجه به آن رشته تحصیلی و شغل آینده کودکان خود را تعیین کنیم.

وقتی زندگینامه افراد موفق را می‌خوانیم، اکثر آنها از زمان کودکی علاقه مند به حیطه های خود بودند و با پیگیری علایق واقعی خود در جوانی به موفقیت‌های بزرگی رسیدند…

از چه سنی استعداد یابی کودکان آغاز می‌شود؟

کمترین سن برای استعدادیابی کودکان از سن ۳ سالگی می باشد. البته استعداد یابی کودکان، کاری زمان بر است و در سنین پایین باید با حوصله و صبر انجام شود و با پر کردن یک پرسشنامه، نمی‌توان به نتیجه درستی دست یافت. اما می‌توان کم کم پی برد که کودک، کدام یک از هوش های هشت گانه را دارد.

انواع هوش های هشت گانه عبارتند از:

* هوش زبانی و کلامی

* هوش منطقی و ریاضی

* هوش دیداری و فضایی

* هوش جسمی و حرکتی

* هوش درون فردی

* هوش برون فردی

* هوش هستی گرایی

* هوش طبیعت گرایی

استعداد یابی کودکان
استعداد یابی کودکان

هوش هایی که همه فکر می‌کنند مهم ترین استعدادها هستند!

در سیستم آموزشی ما فقط به دو نوع هوش اهمیت بیشتری داده می‌شود. هوش منطقی و ریاضی و هوش زبانی و کلامی…

در مدرسه این افراد بیشتر مورد توجه معلم و مدیر قرار می‌گیرند و نمرات بیشتری در دروس مدرسه کسب می کنند و بیشتر مورد تشویق قرار می‌گیرند.

جامعه نیازمند ترکیبی از تمام هوش ها می‌باشد تا فرد در اداره زندگی و کسب درآمد به موفقیت برسد. چقدر افرادی را دیده اید که در دانشگاه و مدرسه افراد موفقی هستند ولی در صنعت خانواده و جامعه افرادی کم توان و شکست‌خورده می باشند؟

بنابراین با مشخص کردن استعداد کودکان در سنین پایین، علاوه بر دانستن استعداد ذاتی و علایق واقعی او، در کنار آموزش‌های مدرسه می توانیم در در کلاس های فوق برنامه این کاستی ها را پوشش دهیم. مانند کلاس های نقاشی، طراحی، شطرنج، مجسمه‌سازی، ادبیات، ورزش، قصه گویی و نمایش…

بنابراین وظیفه ما کشف استعداد و سپس تلاش در جهت تغذیه و تقویت آن استعداد می‌باشد تا خودمان را در جهت استعداد و علایق مان، رشد و توسعه دهیم و فقط منتظر سیستم آموزش و پرورش کشور نباشیم…

نظر مخالفان سیستم استعداد یابی

به هر حال هر نظریه‌ای دارای موافقان و مخالفان فراوانی است. برخی این روش استعداد یابی را باعث ماشینی شدن انسان ها می‌دانند و یا آن را به فاشیست های آلمانی و یا تندروهای ژاپنی نسبت می دهند که انسان ها را به عنوان ابزاری برای پیشبرد اهداف اقتصادی و سیاسی خود قرار می‌دادند.

اما نکته اینجاست که هر نظریه ای، به خودی خود نظریه مثبت یا منفی نیست. بلکه نوع استفاده ما از این نظریه مشخص می کند که اجرای این نظریه تأثیرات مثبت دارد یا خیر.

به عنوان مثال وقتی آقای جانسون اوکانر وارد کارخانه جنرال موتورز شد، از او خواستند جهت افزایش کارایی کارخانه طرحی را پیشنهاد دهد. آقای جانسون اوکانر ابتدا تمام کارکنان کارخانه را مورد ارزیابی قرار داد و با استفاده از تست های استعداد یابی، استعداد هر کدام از کارکنان را مشخص نمود و هر کدام از کارکنان را با توجه به استعدادها و علایق واقعی آنها در بخش مربوطه قرار داد. این کار باعث افزایش رضایت شغلی افراد و همچنین افزایش کارایی کارخانه شد…

استعداد یابی کودکان
استعداد یابی کودکان

یک راه ساده برای استعداد یابی کودکان

یکی از راه های خوب برای استعداد یابی کودکان که باید مورد توجه والدین قرار گیرد، توجه و گوش دادن موثر به صحبت های کودکان می باشد. اینکه به چه کارهایی علاقه دارد و بیشتر در مورد چه چیزهایی صحبت می‌کند و اجازه دادن برای پیگیری علاقه واقعی آنها.

زیرا کودکان و با انجام کارهای مختلف از جمله نقاشی، ورزش، موسیقی، کارهای دستی و غیره، استعداد و علاقه خود را نمایان می‌کند و والدین باید اجازه بدهند کودکان برای یافتن استعدادشان، کارهای مورد علاقه خود را برای مدتی انجام دهند تا هم خود کودک و هم والدین متوجه شوند که آیا این کار جزو علایق واقعی است یا اینکه فقط یک علاقه زودگذر بوده است…

استعداد کودک در خوب حرف زدن

کودکی که زیاد حرف می زند و از ابتدای صبح تا آخر شب صحبت می‌کند و خیلی دوست دارد همه را قانع کند و حاضر جواب است، دارای هوش زبانی و کلامی قوی می‌باشد و می‌تواند در کارهایی مانند سخنرانی، تدریس، معلمی، وکالت، خبرنگاری و روزنامه نگاری و… موفق باشد.

باید این کودک را در جهت تقویت این استعداد کمک کرد تا استعداد او در جهت درست و مثبت رشد کند. همچنین باید در او، خوب گوش کردن و مطالعه را نیز تشویق کنیم تا به موفقیت های بیشتری در این زمینه برسد…

استعداد یابی کودکان
استعداد یابی کودکان

استعداد کودک در بازی با بلوک های خانه سازی و برج سازی

اگر کودک شما به خانه سازی و مرتب کردن بلوک های خانه سازی علاقه دارد و برج ها و خانه های زیبا و معناداری می سازد، نشان دهنده هوش دیداری و فضایی کودک است.

با تقویت این استعداد احتمالاً در آینده می‌تواند کارهایی مانند معماری، مهندسی ساختمان، مجسمه سازی، طراحی داخلی، دریانوردی، مخترع و یا دانشمند خوبی شود…

استعداد کودک در منظم کردن و طبقه بندی

اگر کودک شما به طبقه بندی وسایل و منظم کردن آنها علاقه‌مند است، کار با اشکال هندسی را دوست دارد و یا در مورد پدیده های طبیعی کنجکاو و یا به حل مسائل و محاسبات ریاضی علاقه‌مند است، به احتمال زیاد دارای هوش منطقی و ریاضی قوی می باشد و احتمالاً می توانند در کارهای مانند مهندسی برنامه نویسی کامپیوتر ریاضی پژوهشگری و حسابداری موفق باشد.

استعداد یابی کودکان
استعداد یابی کودکان

استعداد کودک در ورزش کردن و تقلید حرکات دیگران

اگر کودک شما در ورزش کردن مانند بازی با توپ یا انجام حرکات موزون و هماهنگ مانند ژیمناستیک و حرکات تعادلی و یا ابراز احساسات با حرکات بدن و تقلید حرکات دیگران خوب عمل می‌کند، نشان دهنده قوی بودن هوش حرکتی جسمی او می‌باشد.

این افراد می‌توانند در شغل های ورزشی حرفه‌ای مانند فوتبال، ژیمناستیک، والیبال، شنا و همچنین معلم ورزش، بازیگر، آتش‌نشان و صنعتگر موفق باشند…

استعداد هوش اجتماعی یا برون فردی

این کودکان توانایی زیادی در برقراری ارتباطات اجتماعی و درک دیگران دارند و به راحتی تمایلات و مزایای کسانی که دور و برش هستند را درک می‌کنند و از مهارت های آنها، توانایی بالایشان در برقراری ارتباط کلامی و چشمی با دیگران، فرونشاندن اختلافات در داخل گروه ها و ایجاد روابط مثبت با دیگران می باشد.
شغل های مناسب این کودکان شامل معلمی، مشاور مدرسه، مشاور خانواده، روانشناس، مدیر روابط عمومی، مددکاری و فروشندگی می‌باشد.

استعداد هوش درون فردی

این افراد توانایی زیادی در درک حالات درونی احساسات، رویاها و نقاط ضعف و قوت خود دارد. همچنین دارای درک روشن از ریشه انگیزه‌ها و احساسات خود می باشند.

این افراد از خودآزمایی، تخیل روزانه، کندوکاو کردن روابط خود با دیگران و برآورد توانایی های فردی خود به وجد می آیند. شغل هایی که این کودکان در آنها موفق خواهند شد عبارتند از: روانشناسی بالینی، روان کاو، فیلسوف، نویسنده و متخصص الهیات…

استعداد یابی کودکان
استعداد یابی کودکان

استعداد هوش هستی گرا یا وجودگرا

این روش بیانگر تمایل انسان به جستجوی پاسخ به پرسش‌های بنیادی درباره وجود و هستی می‌باشد. درباره پرسش های عمیق درباره هستی انسان معنای زندگی مفهوم مرگ و زندگی و علت آفرینش انسان و موجودات و چرایی و مفهوم زندگی و زندگی پس از مرگ است. شغل های مناسب برای آنها عبارتند از: فیلسوف، متخصص الهیات، ستاره شناس، کیهان شناس و روانشناس.

استعداد یا هوش طبیعت گرا

هوارد گاردنر پس از بیان هوش های ذکر شده، احساس کرد افرادی وجود دارند که در هیچ کدام از این دسته ها قرار نمی‌گیرند ولی علاقه زیادی به طبیعت و کار در آن دارند. این افراد علاقه زیادی به گیاه شناسی، جانورشناسی، عکاسی، پیاده روی در و چادر زدن در طبیعت و کوه نوردی دارند.
شغل های مناسب برای این کودکان عبارتند از: کشاورزی، باغبانی، گیاه شناسی و جانورشناسی، حفاظت از محیط زیست، نقاشی و عکاسی از طبیعت و کوهنوردی…

استعداد یابی کودکان
استعداد یابی کودکا

کلام آخر

با توجه به هوش ها و استعداد های هشت گانه ذکر شده که توسط هوارد گاردنر بیان شده، ما می‌توانیم به شناسایی هوش و استعداد فرزندان خود اقدام کنیم. البته باید توجه کنیم که این استعدادها تنها توسط یک پرسشنامه و در زمان کوتاه به صورت کامل و بی نقص نخواهد بود و باید همراه با صبر و حوصله و همراه با کار عملی و قرار گرفتن در محیط مناسب و انجام تست های عملی انجام پذیرد.

در ضمن هیچ زمان برای کشف استعداد و علاقه واقعی دیر نیست و شما در هر سنی که باشید، اگر در زندگی خود احساس خلاء یا بی هدفی دارید، هر چه سریع تر باید نسبت به استعداد یابی خود اقدام کنید.

شاید شما در کودکی خود، استعدادی دارید که مغفول مانده و آن را شکوفا نکرده اید…

دانلود مقاله استعداد یابی کودکان به صورت PDF دانلود

گیف موفقیت
گی موفقیت

نویسنده: علیرضا وطن پور
نویسنده: علیرضا وطن پور مشاور و مدرس استعداد یابی از تیم گام برتر

 1. Ramezani

  خییییلی عالی بود… ممنون جناب وطن پور

  پاسخ دادن
  1. علیرضا وطن پور

   سلام
   خیلی ممنون از لطف شما

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*