استعدادیابی کودکان

استعدادیابی کودکان ، مسئله مهمی است که به دلیل این که افراد زیادی آن را بلد نیستند، برای کشف استعداد فرزندشان اشتباهات زیادی را مرتکب می‌شوند و معمولاً آن ها را به گمراهی می‌کشانند. افراد زیادی هستند که موفقیت در مدرسه و کسب نمرات بالا را دلیل هوش بالای دانش آموزان می‌دانند. این موضوع تنها یک نوع از انواع هوش را اثبات می‌کند. در حالی که ما هشت نوع هوش دیگر هم داریم که آقای هوارد گاردنر آنها را معرفی کرده است و ممکن است ما پس از استعدادیابی کودکان متوجه شویم در کارهای متفاوتی از جمله هنر فن بیان، برقراری ارتباط، نقاشی، موسیقی و مجسمه سازی و… استعداد دارند.

استعداد یابی کودکان
استعداد یابی کودکان

در مقاله استعدادیابی کودکان می‌خوانید

 • مشاهده کلیپ اشتباه استعدادیابی
 • سن استعدادیابی کودکان
 • هوش گاردنر برای کودکان
 • هوش هایی که همه فکر می‌کنند مهم ترین استعدادها هستند!
 • نظر مخالفان سیستم استعدادیابی کودکان
 • طبقه بندی انواع هوش هوارد گاردنر
 • پایان استعدادیابی کودکان

در این مقاله با 8 هوشی که از هوارد گاردنر برای استعدادیابی کودکان نام برده خواهد شد، شک نکنید که می‌توانید استعداد کودکان خود را به بهترین شکل ممکن پیدا کنید. پس تا پایان با ما همراه باشید…

استعدادیابی کودکان ، ابتدای مسیر موفقیت

ما افراد زیادی را می‌شناسیم که با وجود پایین بودن نمرات درسی در مدرسه، موفقیت های زیادی در دنیا به نامشان ثبت شده است. مانند ادیسون، هنری فورد، گاندی، موتزارت و…

بنابراین نتیجه می‌گیریم که تنها دلیل موفقیت، کسب نمرات بالا در مدرسه نمی باشد و یا کسب نمرات پایین دلیل شکست و بی استعدادی نیست. بلکه ما باید استعداد هر فردی را کشف کنیم و هوش او را در زمینه های مختلف مورد سنجش قرار دهیم تا مشخص کنیم استعداد و هوش او در چه زمینه ای قوی تر است و با توجه به آن رشته تحصیلی و شغل آینده کودکان خود را تعیین کنیم.

وقتی زندگینامه افراد موفق را می‌خوانیم، اکثر آنها از زمان کودکی علاقه مند به حیطه های خود بودند و با پیگیری علایق واقعی خود در جوانی به موفقیت‌های بزرگی رسیدند.

در ادامه مقاله به شما گفتیم که متأسفانه اکثر معلمان و والدین، به اشتباه تصور می‌کنند کودکانی که در ریاضی استعداد دارند باهوش تر هستند! قبل از این که به آن بخش برسید، پیشنهاد می‌کنم حتماً کلیپ زیر را مشاهده کنید تا به شما در فهم این موضوع کمک بسیار زیادی کند…

در حال بارگذاری...

سن استعدادیابی کودکان

کمترین سن برای استعدادیابی کودکان از سن ۳ سالگی می باشد. سنی که کودکان کم کم شخصیتشان ساخته می‌شود و می‌توان گفت آماده اند تا استعدادشان کشف شود.

از 3 سالگی به بعد، هر چه سن کودکان بیشتر شود استعدادیابی برای آن ها هم راحت تر می‌شود. اما اگر بخواهیم آن روی سکه را ببینیم، متوجه می‌شویم که هر چقدر در سن پایین تری استعداد فرزندانمان را کشف کنیم، باعث می‌شود آن ها بتوانند بیشتر و بهتر در مسیر استعدادشان حرکت کنند و احتمال رسیدن به موفقیتشان هم بیشتر خواهد شد.

البته استعدادیابی کودکان ، کاری زمان بر است و در سنین پایین باید با حوصله و صبر انجام شود و با پر کردن یک پرسش نامه، نمی‌توان به نتیجه درستی دست یافت! اما می‌توان کم کم پی برد که کودک، کدام یک از هوش های هشت گانه را دارد.

استعداد یابی کودکان

هوش گاردنر برای کودکان

هوش های هشت گانه، هوش هایی هستند که آقای هوارد گاردنر آن ها را دسته بندی کرده و اکنون یکی از مهم ترین روش های استعدادیابی، همین استعدادیابی به شیوه آقای گاردنر است.

البته استعدادیابی، انواع دیگری هم دارد که هر کدام از آن ها در یک حیطه به کشف استعداد ما کمک می‌کنند. مثلاً تست استعدادیابی هالند ، برای کشف استعداد شغلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یا تست استعدادیابی اوکانر ، در کشف استعداد ما در زندگی بهمان کمک می‌گند. ما در این مقاله قرار است 8 هوشی آقای هوارد گاردنر معرفی کرده را با یکدیگر بررسی کنیم. 8 نوع هوشی که معمولاً در استعدادیابی کودکان به کار می‌روند و قطعاً استعداد فرزند شما از این 8 هوش خارج نیست. پس اگر موافق باشید خیلی سریع برویم به سراغ 8 هوش استعدادیابی هوارد گاردنر…

انواع هوش های هشت گانه عبارتند از:

 1. هوش زبانی و کلامی
 2. هوش دیداری و فضایی
 3. هوش منطقی و ریاضی
 4. هوش جسمی و حرکتی
 5. هوش اجتماعی یا برون فردی
 6. هوش درون فردی
 7. هوش هستی گرا یا وجودگرا
 8. هوش طبیعت گرا
طبقه بندی انواع هوش هوارد گاردنر
طبقه بندی انواع هوش هوارد گاردنر

هوش هایی که همه فکر می‌کنند مهم ترین استعدادها هستند!

در سیستم آموزشی ما فقط به دو نوع هوش اهمیت بیشتری داده می‌شود. هوش منطقی و ریاضی، هوش زبانی و کلامی…

در مدرسه افرادی که این دو نوع هوش را دارند، بیشتر مورد توجه معلم و مدیر قرار می‌گیرند و نمرات بالاتری در دروس مدرسه کسب می کنند و بیشتر مورد تشویق قرار می‌گیرند.

جامعه نیازمند ترکیبی از تمام هوش ها می‌باشد تا فرد در اداره زندگی و کسب درآمد به موفقیت برسد. چقدر افرادی را دیده اید که در دانشگاه و مدرسه افراد موفقی هستند ولی در صنعت خانواده و جامعه افرادی کم توان و شکست‌خورده می باشند؟

بنابراین با مشخص کردن استعداد کودکان در سنین پایین، علاوه بر دانستن استعداد ذاتی و علایق واقعی او، در کنار آموزش‌های مدرسه می توانیم در در کلاس های فوق برنامه این کاستی ها را پوشش دهیم. مانند کلاس های نقاشی، طراحی، شطرنج، مجسمه‌سازی، ادبیات، ورزش، قصه گویی و نمایش…

بنابراین وظیفه ما کشف استعداد و سپس تلاش در جهت تغذیه و تقویت آن استعداد می‌باشد تا خودمان را در جهت استعداد و علایق مان، رشد و توسعه دهیم و فقط منتظر سیستم آموزش و پرورش کشور نباشیم…

نظر مخالفان سیستم استعدادیابی کودکان

به هر حال هر نظریه ای دارای موافقان و مخالفان فراوانی است. برخی این روش استعدادیابی را باعث ماشینی شدن انسان ها می‌دانند و یا آن را به فاشیست های آلمانی و یا تندروهای ژاپنی نسبت می دهند که انسان ها را به عنوان ابزاری برای پیشبرد اهداف اقتصادی و سیاسی خود قرار می‌دادند.

اما نکته اینجاست که هر نظریه ای، به خودی خود نظریه مثبت یا منفی نیست. بلکه نوع استفاده ما از این نظریه مشخص می کند که اجرای این نظریه تأثیرات مثبت دارد یا خیر.

به عنوان مثال وقتی آقای جانسون اوکانر وارد کارخانه جنرال موتورز شد، از او خواستند جهت افزایش کارایی کارخانه طرحی را پیشنهاد دهد. آقای جانسون اوکانر ابتدا تمام کارکنان کارخانه را مورد ارزیابی قرار داد و با استفاده از تست های استعدادیابی، استعداد هر کدام از کارکنان را مشخص نمود و هر کدام از کارکنان را با توجه به استعدادها و علایق واقعی آنها در بخش مربوطه قرار داد. این کار باعث افزایش رضایت شغلی افراد و همچنین افزایش کارایی کارخانه شد…

استعداد یابی کودکان
استعداد یابی کودکان

طبقه بندی انواع هوش هوارد گاردنر

حالا که متوجه شدیم 8 هوش هوارد گاردنر برای استعدادیابی کودکان چیست و البته نظرات بزرگان را هم در این نتیجه متوجه شدیم، فکر می‌کنم بهترین زمان باشد تا این 8 مورد را با یکدیگر بررسی کنیم. پس شروع می‌کنیم…

1. هوش زبانی و کلامی

شاید از این دسته کودکان زیاد دیده باشید. در اصطلاح به آن ها شیرین زبان هم می‌گویند! کودکانی که معمولاً زیاد حرف می‌زنند، پر قدرت صحبت می‌کنند، خیلی دوست دارند همه را قانع کنند و حاضر جواب هستند، دارای هوش زبانی و کلامی بالایی می‌باشند.

این کودکان، می‌توانند در شغل هایی مانند تدریس، سخنرانی، معلمی، وکالت، خبرنگاری، روزنامه نگاری و… به موفقیت برسند. البته این نکته به این معنا نیست که کودکان با هوش زبانی و کلامی بالا نمی‌توانند در شغل ها و حرفه های دیگر به موفقیت برسند! بلکه منظور ما این است که اگر برای موفق شدن در این کارها تلاش کنند، قطعاً نتایج بهتری خواهند گرفت…

استعداد یابی کودکان
استعداد یابی کودکان

2. هوش دیداری و فضایی

اگر کودک شما به خانه سازی و مرتب کردن بلوک های اسباب بازی علاقه دارد، برج ها و خانه های زیبا و معناداری می سازد، کتاب های خود را خط خطی می‌کند، از انجام فعالیت های هنری لذت می‌برد و به دیدن فیلم علاقه زیادی نشان می‌دهد، یعنی هوش دیداری و فضایی بالایی دارد.

با تقویت این استعداد احتمالاً در آینده می‌تواند کارهایی مانند معماری، مهندسی ساختمان، مجسمه سازی، طراحی داخلی، دریانوردی، مخترع و یا دانشمندی را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

استعدادیابی کودکان و هوش دیداری و فضایی

3. هوش منطقی و ریاضی

هوش منطقی یا ریاضی، یعنی توانایی استفاده از اعداد، منطق و استدلال.

افراد و کودکانی که هوش منطقی و ریاضی بالایی دارند، به طبقه بندی و منظم کردن وسایل علاقه مند هستند، کار با اشکال را دوست دارند، در مورد پدیده های طبیعی کنجکاوی می‌کنند و بهتر از بقیه افراد تصمیمات منطقی می‌گیرند.

به فرزند خود دقت کنید، اگر دیدید این ویژگی ها در او وجود دارد، احتمالاً می تواند در کارهایی مانند مهندسی، برنامه نویسی کامپیوتر، ریاضی، پژوهشگری و حسابداری موفق باشد.

استعداد یابی کودکان
استعداد یابی کودکان

4. هوش جسمی و حرکتی

طبق گفته هوارد گاردنر، قابلیت کار با وسایل و اشیای مختلف و همچنین به کارگیری تمام اعضای بدن را هوش جسمی و حرکتی می‌گویند.

اگر کودک شما در ورزش یا انجام کارهایی مانند بازی با توپ، انجام حرکات موزون و هماهنگ مانند ژیمناستیک، حرکات تعادلی و یا ابراز احساسات با حرکات بدن و تقلید حرکات دیگران خوب عمل می‌کند، نشان دهنده قوی بودن هوش حرکتی جسمی او می‌باشد.

افرادی با هوش جسمی و حرکتی، در شغل های ورزشی حرفه ای مانند فوتبال، ژیمناستیک، والیبال، شنا و همچنین معلم ورزش، بازیگر، آتش‌نشان و صنعتگر موفق خواهند بود…

5. هوش اجتماعی یا برون فردی

این نوع هوش به نوعی به معنای توانایی برقراری ارتباط درست با دیگران و البته درک کردن آن هاست.

دقت کنید که کودکانی که این هوش را دارا هستند، به راحتی تمایلات و مزایای کسانی که دور و برشان هست را درک می‌کنند و از مهارت های آن ها، توانایی بالایشان در برقراری ارتباط کلامی و چشمی با دیگران، فرونشاندن اختلافات در داخل گروه ها و ایجاد روابط مثبت با دیگران می باشد.
شغل هایی که برای این دسته از افراد مناسب است شامل معلمی، مشاور مدرسه، مشاور خانواده، روانشناس، مدیر روابط عمومی، مددکاری و فروشندگی می‌باشد.

6. هوش درون فردی

هوش درون فردی، یعنی توانایی انسان در شناخت افکار، احساسات و حالات درونی خودش.

افرای با هوش درون فردی بالا، دارای درک روشن از ریشه انگیزه‌ها و احساسات خود می باشند. این افراد از خودآزمایی، تخیل روزانه، کندوکاو کردن روابط خود با دیگران و برآورد توانایی های فردی خود به وجد می آیند.

شغل هایی که این افراد در آنها موفق خواهند شد عبارتند از: روانشناسی بالینی، روان کاو، فیلسوف، نویسنده و متخصص الهیات.

استعداد یابی کودکان
استعداد یابی کودکان

7. هوش هستی گرا یا وجودگرا

این روش بیانگر تمایل انسان به جستجوی پاسخ به پرسش‌های بنیادی درباره وجود و هستی می‌باشد. درباره پرسش های عمیق درباره هستی انسان معنای زندگی مفهوم مرگ و زندگی و علت آفرینش انسان و موجودات و چرایی و مفهوم زندگی و زندگی پس از مرگ است.

افرادی مانند ارسطو و بو علی سینا هم از هوش هستی گرای بالایی برخوردار بوده اند. شغل های مناسب برای آنها فیلسوف، متخصص الهیات، ستاره شناس و کیهان شناس است…

8. هوش طبیعت گرا

هوارد گاردنر پس از بیان هوش های ذکر شده، احساس کرد افرادی وجود دارند که در هیچ کدام از این دسته ها قرار نمی‌گیرند ولی علاقه زیادی به طبیعت و کار در آن دارند. این افراد علاقه زیادی به گیاه شناسی، جانورشناسی، عکاسی، پیاده روی در و چادر زدن در طبیعت و کوه نوردی دارند. این نوع افراد هوش طبیعت گرای بالایی دارند و شغل هایی هم مناسب آن هاست که مربوط به طبیعت است.
مانند کشاورزی، باغبانی، گیاه شناسی و جانورشناسی، حفاظت از محیط زیست، نقاشی و عکاسی از طبیعت و کوهنوردی…

استعداد یابی کودکان
استعداد یابی کودکا

پایان استعدادیابی کودکان

با توجه به هوش ها و استعداد های هشت گانه ذکر شده که توسط هوارد گاردنر بیان شده، ما می‌توانیم برای شناسایی هوش و استعداد فرزندان خود اقدام کنیم.

دقت کنید هیچ زمانی برای کشف استعداد و علاقه واقعی دیر نیست و شما در هر سنی که باشید، اگر در زندگی خود احساس خلاء یا بی هدفی دارید، هر چه سریع تر باید نسبت به استعدادیابی خود اقدام کنید.

شاید شما در کودکی خود، استعدادی داشتید که مغفول مانده و آن را شکوفا نکرده اید…

دانلود مقاله استعدادیابی کودکان به صورت PDF دانلود

تست آنلاین استعدادیابی کودکان

  برای گرفتن نتیجه بهتر از آزمون استعدادیابی کودکان،گام های زیر را به ترتیب طی بکنید

تست استعدادیابی کودکان چیست؟

تست استعداد یابی کودکان روشی است که آقای هوارد گاردنر آن را معرفی کرده است.
این آزمون مبتنی بر 7 نوع هوش می‌باشد که شما با پاسخ های درست به سوالات این آزمون قادر خواهید بود به راحتی اطلاع نسبی از هوش کودکتان به دست بیاوردید و اورا در جهت رسیدن به علایق و استعدادهایش راهنمایی کنید.

فواید استعدادیابی کودکان

 • شغل آینده کودکتان بر اساس استعداد و علایق او خواهد بود
 • در آینده از شغل و کار خود لذت خواهد برد
 • در انتخاب مسیر زندگی خودش،راحت تر خواهد بود
 • آسان تر پیشرفت خواهد کرد
 • زودتر از دیگران به موفقیت خواهد رسید

چگونه از این آزمون بهترین نتیجه را بگیریم؟

 • کاملاً صادقانه به سوالات پاسخ بدهید
 • با تفکر و نگاه عمیق به سوالات پاسخ دهید
 • مهم:آنچه که کودکتان هست را انتخاب کنید نه آنچه شما میخواهید باشد

آماده اید آزمون رو شروع کنیم؟


نویسنده: علیرضا وطن پور
نویسنده: علیرضا وطن پور مشاور و مدرس استعداد یابی از تیم گام برتر

 1. منیرسادات حسینی

  ممنون مقاله بسیار خوبی بود. خیلی جالب بود در حین خوندن چند نفر از بچه های نزدیکانمون رو هم استعدادیابی کردم.

  پاسخ دادن
 2. سمیه تیموری

  سلام
  خیلی مقاله ی مفیدی بود .

  پاسخ دادن
 3. صفری

  سلام
  خیلی مقاله جالب و مفیدی بود و اطلاعات زیادی رو در مورد کشف استعداد بیان کردید انشالله بتونیم با آگاهی از استعداد هامون و کمک ب کشف استعدادهای اطرافیانمون بیشترین بهره رو از این موضوع ببریم.

  پاسخ دادن
 4. کیانمهر

  سلام مقاله خوبی بود فقط درمورد کسانی که درآینده هنرمند میشن ودرکودکی چگونه هستند زیاد توضیح ندادید ممنون

  پاسخ دادن
 5. حمیده فعال

  سلام مقاله خوبی بود من قبلا با انواع هوش های گاردنر اشنا شده بودم اما مشاغل مناسب هر کدام را نمی دانستم خودم هم این تست را دادم که بالاترین نمره من مربوط به هوش کلامی بود در هوش درون فردی هم نمره بالایی به دست اوردم ممنون

  پاسخ دادن
 6. پریزاد

  سلام ممنون توضیحات خوبی بود . امیدوارم با خوندن این مقاله به کشف استعداد هامون بپردازیم تا هدف واقعی خودمون رو پیدا کنیم .و مهم تر اینکه به بچه ها کمک کنیم زودتر استعدادهاشون کشف بشه و از سنین پایین تو مسیر درست قرار بگیرند. 🌹🌹

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر
 7. Pariya_amirpor

  خیلی عالی بود ممنون

  پاسخ دادن
 8. رقیه کریمی

  سلام این مطالب برام تازگی داشت و خیلی استفاده کردم

  پاسخ دادن
 9. Ramezani

  خییییلی عالی بود… ممنون جناب وطن پور

  پاسخ دادن
  1. علیرضا وطن پور

   سلام
   خیلی ممنون از لطف شما

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*ارسال
close-link