استرس مثبت

خانم کلی مک گونیگال، در سخنرانی که دارد، برای شما می‌گوید که استرس مثبت چیست و چگونه می‌توانیم از استرس به صورت مثبت استفاده کنیم. پس با این سخنرانی همراه باشید تا نکات خوبی را درباره استرس مثبت یاد بگیرید…

استرس مثبت
استرس مثبت

مهم ترین مسائل درباره استرس مثبت

  • آیا استرس برای بدن زیان آور است؟
  • تغییر عقیده نسبت به آن
  • نشانه های نیرو گرفتن بدن با استرس مثبت
  • طرز فکر شما نسبت به این اتفاق
  • استرس شما را اجتماعی می‌کند!
  • باعث می‌شود شما سالم تر باشید!

این مسائل، مسائلی هستند که خانم مک گونیگال در سخنرانی اش درباره استرس مثبت به آن ها اشاره کرده است. پس با این سخنرانی همراه باشید تا این مسائل را به خوبی یاد بگیرید…

اعتراف من درباره استرس

من باید یک اعترافی بکنم، اما اول از شما می‌خواهم که شما هم یک اعتراف کوچک بکنید. من فقط می‌خواهم دستتان رو بالا ببرید، اگر شما در سال گذشته استرس نسبتاٌ کمی رو تجربه کردید. کسی هست؟

در مورد میزان متوسطی از استرس چطور؟ چه کسی خیلی زیاد تجربه کرده؟

اما این اعتراف من نیست. اعتراف من این است که: من یک روانشناس سلامت هستم، و وظیفه من کمک کردن به مردم هست تا شاد تر و سالم تر باشند. اما می‌ترسم چیزی که برای 10 سال آموزش می‌دادم، بیشتر زیان داشته تا سود. و آن راجع به استرس بوده.

سال ها به مردم می‌گفتم: استرس شما را بیمار می‌کند، باعث افزایش ریسک همه چیز می‌شود. از یک سرماخوردگی معمولی گرفته تا بیماری های قلبی عروقی. در واقع، من استرس را  به یک دشمن تبدیل کردم. اما بعد نظرم راجع بهش عوض شد و امروز می‌خواهم نظر شما را عوض کنم. اجازه بدهید با تحقیقی که من را به تجدید نظر در مورد برخورد با استرس واداشت، شروع کنم.

آیا استرس برای بدن زیان آور است؟

این تحقیق سی هزار بزرگسال را در آمریکا برای 8 سال مورد بررسی قرار داد، آن را با پرسیدن این که چه قدر استرس در سال گذشته تجربه کردید؟ شروع کردند. و بعد پرسیدند،” آیا باور دارید که استرس برای سلامتی شما زیان آور است؟ ” و بعد آن ها از آمار مرگ و میر استفاده کردند تا بفهمند چه کسی مرده.

اول خبرهای بد: افرادی که استرس خیلی زیادی را در سال گذشته تجربه کرده بودند، درصد افزایش خطر مرگ را داشتند. اما این فقط برای کسانی بود که باور داشتند، استرس برای سلامتی زیان آور است. کسانی که استرس زیادی را تجربه کرده بودند اما عقیده ای بر مضر بودن آن نداشتند، دیگر احتمال مرگ و میرشان آنقدر نبود. در واقع، آن ها کم ترین ریسک مردن را داشتند در میان تمام افراد حاضر در این تحقیق، حتی در بین کسانی که استرس نسبتاً کمی را داشتند.

مطالعات امروزه تخمین می‌زنند در 8 سالی که مرگ و میرها را پیگیری می‌کردند، آمریکایی به صورت نا به هنگام مرده اند، نه به خاطر استرس داشتن، بلکه به دلیل باور به این که استرس برای شما مضر است.این برای بیش از 20000 مرگ در سال صدق می کند!

خب، اگر این ارزیابی درست باشد باور داشتن به بد بودن استرس برای شما، تبدیل می‌شود به پانزدهمین دلیل مرگ! در آمریکا و در سال گذشته، باور به بد بودن استرس افراد بیشتری را می‌کشد تا سرطان پوست، ایدز و قتل. شما می‌توانید ببینید چرا این تحقیق من را ترساند!

من اینجا کلی انرژی مصرف می‌کردم که به مردم بگویم، استرس برای سلامتیشان زیان آور است. بنابراین این تحقیق من را غافلگیر کرد.

استرس مثبت
استرس مثبت

تغییر عقیده نسبت به استرس شما را سالم تر می‌کند؟

اینجاست که علم می‌گوید بله. وقتی تو می‌توانی ذهنت را راجع به استرس عوض کنی، می‌توانی پاسخ بدنت را هم به استرس تغییر بدهی. حالا برای توضیح عملکردش من می‌خواهم شما وانمود کنید که در یک مطالعه که برای استرس دادن طراحی شده شرکت می‌کنید.

اسمش هست آزمون استرس جمعی. شما به یک آزمایشگاه می‌آیید و به شما می‌گویند که باید در 5 دقیقه، یک سخنرانی بدون آمادگی قبلی در مورد ضعف نقاط شخصیتتان داشته باشید، در برابر یک هیئت متخصص ارزیابی که درست رو به روی شما نشستند و برای اطمینان از اینکه فشار را احساس می‌کنید، آنجا نورپردازی شده و یک دوربین روی صورت شما قرار دارد. و تیم ارزیابی تعلیم داده شدند تا به شما بازخورد دلسردکننده بدهند.

الآن به اندازه کافی روحیه تان را باختید، وقت قسمت دوم شده: یک تست ریاضی و بدون اطلاع شما، کسی که آزمون می‎‌گیرد تعلیم داده شده تا شما را حین انجام تست اذیت کند. ما می‌خواهیم این را با هم انجام بدهیم. جالب می‌شود.

من می‌خواهم همه تان وارونه بشمارید از 996 در بازه هفت، شما با صدای بلند می‌شمارید. به سریع ترین شکلی که می‌توانید، با 996 شروع می‌کنید.

 (شما هم حتماً این کار را انجام دهید!!!)

تندتر بشمار. تندتر لطفاً. خیلی آهسته می‌شمارید. ایست، ایست، ایست. دوباره از نو می‌شماریم. شما در اینکار خیلی ماهر نیستید، این طور نیست؟ خب، پس شما فهمیدید اوضاع چجوری است، الآن اگر شما واقعاً در این مطالعه بودید احتمالاً کمی استرس گرفته بودید. ممکن بود تپش قلب می‌گرفتید یا سریع تر نفس می‌کشیدید، شاید شروع به عرق کردن می‌کردید.

و طبیعتاً ما این تغییرات جسمی را به عنوان تشویش و اظطراب قلمداد می‌کنیم یا علائمی که نشان می‌دهند ما خیلی خوب از عهده استرس برنمی آییم.

نشانه های نیرو گرفتن بدن با استرس مثبت

این دقیقاً چیزی بود که به شرکت کننده ها در تحقیقی که در داشگاه هاروارد انجام شد، گفته شده بود. قبل از اینکه آن ها آزمون استرس جمعی را انجام بدهند، آموزش دیده بودند که استرسشان را به عنوان یک عامل مفید ببینند. آن تپش قلب دارد آماده ات می‌کند برای اقدام، طوری نیست اگر سریع تر نفس می کشی. این باعث می‌شود اکسیژن بیشتری به مغزت برسد.

و شرکت کنندگانی که یاد گرفته بودند چطور به نشانه های استرس به عنوان عامل مفید و کمک کننده برای اجرایشانن نگاه کنند، استرس کم تری داشتند، بی قراریِ کم تر، اعتماد به نفس بیشتر، اما چیزی که من را بیشتر از همه مجذوب خودش کرد، این بود که چطور عکس العمل فیزیکی بدن آن ها به استرس تغییر کرد؟

در عکس العمل معمولی استرس، ضربان قلب شما افزایش پیدا می‌کند و رگ های شما منقبض می‌شوند. و این یکی از پاسخ ها است وقتی استرس شدید با بیماری های قلب و عروق مرتبط است.

همیشه در این شرایط بودن، برای سلامتی اصلاً خوب نیست. ولی در این تحقیق وقتی شرکت کننده ها دیدیشان را نسبت به استرس به طور مثبت تغییر داده بودند، عروق خونی آن ها به این شکل آرام باقی ماند. قلبشان همچنان تند می‌تپید، ولی این سیستم قلبی و عروقی خیلی سالم تر است. در واقع اتفاقی که می‌اُفتد خیلی شبیه لحظاتی است که لذت و شجاعت را تجربه می‌کنیم.

بیش از یک عمر تجربه استرس زا، همین یک تغییر بیولوژیک می‌تواند تغییر ایجاد کند بین یک حمله قلبی ناشی از استرس در سن سالگی 50 سالگی و سالم زندگی کردن تا 90 سالگی.

استرس مثبت
استرس مثبت

طرز فکر شما نسبت به استرس

این را علمِ جدید استرس آشکار کرده است. بنابراین هدف من نسبت به یک روانشناس سلامت تغییر کرده است. دیگر قصد ندارم شما را از شر استرس رها کنم، می‌خواهم شما را در مواجهه با استرس بهتر کنم.

و الآن یکمی انجامش دادیم. اگر شما دستتان را بالا بردید و گفتید که استرس خیلی زیادی در سال گذشته داشتید، ما می‌توانیم زندگیتان را نجات بدهیم، چون خوشبختانه دفعه بعد که از استرس تپش قلب گرفتید، این سخنرانی را به یاد می‌آورید و با خودتان فکر می‌کنید، این بدن من است. دارد بهم کمک می‌کند از پس این چالش بر بیایم. و هنگامی که به استرس این نگاه را داشته باشید، بدنتان شما را باور می‌کند و پاسخ به استرس شما سالم تر خواهد بود.

گفتم که بعد از داشتن 10 سال استرس اهریمنی که باید خودم را از آن رها کنم، ما یک عمل دیگه خواهیم داشت.

می‌خواهم راجع به یکی دیگر از ناشناخته ترین خصوصیت های واکنش به استرس برایتان بگویم، ایده اینجاست که: استرس شما را اجتماعی می‌کند!

استرس شما را اجتماعی می‌کند!

برای درک کردن این وجه استرس، باید راجع به هورمونی به نام ” اکسیتوسین ” صحبت کنیم و می‌دانم که قبل از این، به اکسیتوسین به عنوان یک هورمون به اندازه کافی توجه شده است.

یک اسم جالب دیگر هم دارد: هورمون نوازش! به خاطر اینکه وقتی کسی را در آغوش می گیرید، میزانش افزایش پیدا می کند. اما این بخش کوچکی از کارایی اکسیتوسین است. اکسیتوسین یک هورمون عصبی است که غریزه اجتماعی بودن مغز شما را تنظیم می‌کند. شما را تشویق می‌کند که کارهایی را برای تقویت روابط نزدیکتان انجام دهید.

اکسیتوسین به شما تمایل برای ارتباط فیزیکی با دوستان و خانوادتان می‌دهد، همدلی شما را با دیگران افزایش می‌دهد. حتی باعث می‌شود ترغیب بیشتری پیدا کنید برای کمک کردن و حمایت از کسانی که برایشان اهمیت قائل هستید. حتی برخی از افراد پیشنهاد دادند که ما باید اکسیتوسن بِکشیم (مثل نوعی مواد مخدر مصرف کردن) تا مهربان تر و دلسوز تر بشیم.

اما اینجا چیزی که بیشتر مردم در مورد اکسیتوسین نمی دانند اینه که اکسیتوسین هورمون استرس است! غده هیپوفیذ شما آن را بیرون می‌ریزد به عنوان بخشی از علائم پاسخ به استرس. مانند آدرنالین که باعث تپش قلب شما می‌شود. اکسیتوسین در پاسخ به استرس شما سهم زیادی دارد و وقتی اکسیتوسین در پاسخ به استرس ترشح می شود، به شما انگیزه می‌دهد که جویای حمایت بشوید.

پاسخ طبیعی بدن شما به استرس شما را تحریک می‌کند تا احساستان را با یک نفر در میان بگذارید. به جای اینکه آن را در خودتان بریزید. پاسخ استرس شما می‌خواهد مطمئن شود که وقتی یک آدم دیگر در زندگی شما با مشکلات درگیر است، شما متوجه می شوید و بنابراین شما می توانید از  او هم حمایت کنید. وقتی زندگی دشوار است، پاسخ استرس شما می‌خواهد شما در میان افرادی باشید که شما را دوست دارند.

استرس مثبت
استرس مثبت

استرس باعث می شود شما سالم تر باشید!

اکسیتوسین فقط مغز شما را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد بلکه روی بدن شما هم تأثیر دارد، و یکی از اصلی ترین آن نقش ها این است که از سیستم قلب و عروق شما در برابر اثرات استرس محافظت می کند. یک جور ضد التهاب طبیعی است. همچنین کمک می کند رگ های خونی شما در حین استرس داشتن آرام و عادی باقی بمانند. اما تأثیر مورد علاقه من در واقع آنی هست که روی قلب واقع می شود.

قلب شما گیرنده هایی برای این هورمون ها دارد و اکسیتوسین به احیا کردن سلول های قلب کمک می کند و هرگونه آسیب ناشی از استرس را بهبود می بخشد.

این هورمون استرس قلب شما را تقویت می‌کند، و نکته جالب این است که تمام این مزیت های فیزیکی اکسیتوسین به واسطه روابط اجتماعی و حمایت دیگران تقویت می‌شوند، بدین ترتیب که وقتی شما حین استرس به دیگران می‌پیوندید، چه برای جست و جو حمایت و چه برای یاری رساندن به بقیه، هورمون بیشتری را آزاد می کنید، پاسخ بدن شما به استرس سالم تر می‌شود، و در واقع سریع تر بهبود پیدا می‌کند. به نظر من این فوق العاده است، که پاسخ استرس شما یک مکانیزم درونی برای انعطاف پذیر کردن استرس دارد و آن مکانیزم روابط انسانی است.

می خواهم با گفتن در مورد یک تحقیق دیگر صحبتم را تمام کنم. توجه کنید، چون این تحقیق می تواند جان کسی را نجات دهد.

تحقیقی که می‌تواند جان کسی را نجات دهد!

این مطالعه حدود 1000 فرد بالغ را در بر می گیرد، آن ها بین 34 تا 93 سال سن دارند و از آن ها پرسیده شده ” چقدر استرس در سال گذشته تجربه کردید؟ ” همچنین ” چه قدر زمان را برای کمک به دوستان، همسایگان و افراد درون جامعه تان سپری کردید؟ ” سپس آن ها از آمار رسمی در 5 سال بعد استفاده کردند تا بفهمند چه کسی مرده است.

خب، اول خبر های بد: هر تجربه پرتنش در زندگی ، مثل مشکلات مالی یا بحران های خانوادگی، خطر مردن را 30 درصد افزایش می‌دهد. اما افرادی که به توجه و حمایت از دیگران وقت گذراندند هیچ  افزایش خطر مرتبط با استرس را نشان ندادند. صفر. اهمیت و توجه به دیگران حالت انعطاف پذیری را ایجاد کرد. بنابراین دوباره می‌بینم که علائم مخرب استرس بر سلامتی شما اجتناب ناپذیر نیستند.

این که چطور فکر می‌کنید و چطور عمل می کنید می‌تواند تجربه شما را در قبال استرس دگرگون کند. وقتی شما انتخاب می‌کنید که پاسخ استرستان را مفید ببینید، شما یک مدل زیستی شجاعت می‌سازید. و وقتی شما انتخاب می‌کنید که هنگام استرس با دیگران ارتباط برقرار کنید، انعطاف پذیری به وجود می‌آورید.

الآن لزوماً تجربیات پر استرس تری در زندگیم نمی‌خواهم، اما این علم درک جدید برای قدردانی از استرس به من داده است.

استرس مثبت
استرس مثبت

استرس، به ما دسترسی به قلب هایمان را می‌دهد

قلب مهربانی که لذت و معنا را در ارتباط با دیگران کشف می کند و همین طور تپش فیزیکی قلب شما، خیلی سخت دارد کار می‌کند تا به شما انرژی و قدرت بدهد، و وقتی تو انتخاب می‌کنی که استرس را اینگونه ببینی، نه تنها در استرس مهارت پیدا می‌کنی، بلکه داری ادعای بزرگی می کنی داری میگی که اعتماد به نفس این را داری که از پس چالش های زندگی بربیای، و به یاد میاوری که نباید تنهایی با آن ها مقابله کنی.

چیزی که ما از آن مطمئنیم این است که جست و جو یک مفهوم در زندگی برای سلامتی، بهتر است از تلاش برای دوری کردن از زحمت و دردسر.

پس به نظر من این بهترین را برای تصمیم گرفتن است، اینکه بروی دنبال چیزی که به زندگیت معنی می‌دهد و بعد به خودت اعتماد داشته باشی که از پس استرس آن برمی آیی.

متشکرم…

برگرفته از سایت TED


دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*Call Now Buttonتماس با گام برتر
با این راهکار ها فروشت رو چند برابر کن
میخوام از تخفیف استفاده کنم
close-image