نشانه های استرس

نشانه های استرس را این روزها به دلیل مشکلات بسیار زیادی که وجود دارد، می‌توان در زندگی غالب افراد مشاهده کرد. شاید باورتان نشود اما به احتمال زیاد شما هم جز افرادی محسوب می‌شوید که که در اصطلاح به آن ها استرسی می‌گویند اما خودتان از این موضوع خبر ندارید! در این مقاله به نشانه هایی از استرس اشاره خواهیم کرد که بسیار رایج هستند و شاید در زندگی بسیاری از افراد به عادت تبدیل شده باشند. به همین علت است که می‌گویم ممکن است خود شما هم از استرسی بودنتان خبر نداشته باشید. پیشنهاد می‌کنم حتماً تا انتها مقاله نشانه های استرس را مطالعه کنید تا هر چه سریع تر جلوی این پدیده نابودکننده را در خود بگیرید…

نشانه های استرس
نشانه های استرس

آنچه که در مقاله نشانه های ترس از استرس می‌خوانید:

 • نشانه های استرس
 • استرس مثبت
 • نشانه های استرس در رفتار
 • نشانه های استرس در ذهن
 • نشانه های استرس در بدن

استرس مثبت

زمانی که واژه استرس به گوشمان می‌خورد اولین چیزی که به ذهن ما می‌آید بار منفی این کلمه است. چراکه بار ها از اتفاق های مختلف استرس گرفته ایم و تجربه و خاطره خوبی از استرس برایمان به جا نمانده. اگر با همین ذهنیت بدی که نسبت به استرس برایتان ایجاد شده، کسی ادعا کند که این استرس ها بسیار مفید نیز هستند؛ به او چه می‌گویید؟

استرس بر خلاف جنبه ها و آثار منفی زیادی که دارد از جنبه های مثبتی نیز برخوردار است که خانم مک کونیکال در سخنرانی خود به جوانب مختلف آن پرداخته است. قبل از اینکه نشانه های استرس را بدانید لازم می‌دانم که دید خودتان را نسبت به استرس نیز تغییر دهید برای همین امر کلیپ زیر را برایتان فراهم کرده ایم تا آن را مشاهده کنید.

بسیار خب همانطور که با دیدن این کلیپ متوجه شدید استرس گاهاً برایمان نیز مفید است. اگر فک می‌کنید که هنوز نمی‌دانید که استرس چیست؟ می‌توانید مقاله استرس چگونه ایجاد می‌شود را مطالعه کنید.

نشانه های استرس

استرس واکنشی است که ما نسبت به اتفاقات اطرافمان داریم. این واکنش نشانه هایی دارد که در رفتار، ذهن و در بدن ما به گونه های مختلف ظاهر می‌شود.

نشانه های استرس در رفتار

همانطوکه گفته شد استرس در رفتار ما نیز خودش را نشان می‌دهد مانند:

 1. بی‌خوابی
 2. افزایش خطا و اشتباه
 3. بی حوصلگی
 4. جویدن ناخن

1_ بی‌خوابی

اولین نشانه استرس در رفتار، بی خوابی است. اگر تا به حال برای شما هم پیش آمده است که با وجود خستگی زیاد در طول روز خوابتان نیاید. در حقیقت این بی خوابی در اثر وجود استرس است. زمانی که استرس می‌گیریم فعالیت مغز دو چندان می‌شود که همین امر موجب بی‌خوابی خواهد شد.

در برخی مواقع نیز این استرس ها موجب خواب های پریشان و سطحی می‌شوند. به طوری که بعد از بیداری احساس خستگی از وجود افراد بیرون نمی‌رود و همچنان خسته و بی خواب هستند. همین روند موجب ایجاد استرس خواهد شد

بی خوابی از نشانه های استرس است
بی خوابی از نشانه های استرس است

2_ جویدن ناخن

دومین نشانه استرس در رفتار جویدن ناخن است. برخی از افراد زمانی که استرس می‌گیرند شروع به جویدن نوک ناخن های خود می‌کنند البته برخی از آنها متوجه این رفتار نمی‌شوند اما اطرافیانشان به وضوح این تغییر رفتار را در آن ها می‌بینند.

حتی این نشانه در برخی از افراد آنقدر بزرگ می‌شود که به عادت تبدیل می‌شود. عادتی که گاهاً بدون وجود استرس نیز در رفتار آن ها دیده می‌شود. جویدن ناخن ناشی از استرس، از جمله رفتار های مخرب است که افراد مبتلا به آن به به راحتی نمی‌توانند آن را ترک کنند.

3_ بی حوصلگی

سومین نشانه رفتاری در اثر استرس بی حوصلگی است. معمولاً برخی از افرادی که استرس می‌گیرند، تنها به اتفاقی فکر می‌کنند باعث استرسشان شده است. و جواب منفی و تندی نسبت به هر واکنش و رفتار دیگران نشان می‌دهند. برخی دیگر تند خو می‌شوند و هر درخواستی را از اطرافیان قبول نمی‌کنند. چرا که حوصله هیچ کاری را تا زمانی که استرس همراه آنان است ندارند.

بی حوصلگی از نشانه های استرس است
بی حوصلگی از نشانه های استرس است

4_افزایش خطا و اشتباه

چهارمین نشانه استرس رفتاری افزایش احتمال خطا و اشتباه در افراد بالا می‌رود. استرس تمرکز حواس را از افراد می‌گیرند و انجام کارها بدون داشتن تمرکز یعنی بالا رفتن احتمال خطا و اشتباه. شاید شما هم افرادی را دیده باشید که برای یک سخنرانی کوتاه چندین روز تمرین کرده اند تا بتواند مسلط شوند.

اما بعد از اجرا می‌گویند که آن طور که تمرین کرده بودیم، اجرا نکردیم. در واقع به علت استرس همه تمرینات و چهار چوب کار خودشان را از یاد بردند. حتی برخی از افراد نیز متن سخنرانی خود را فراموش می‌کنند و یا در حین سخنرانی بسیار مکث می‌کنند و ارائه خوبی را از خودشان نشان نمی‌دهند. از جمله عوارض فراموشی و خطا کاهش اعتماد به نفس است.

یکی از نشانه های استرس عدم تمرکز است
یکی از نشانه های استرس عدم تمرکز است

نشانه های استرس در ذهن

استرس علاوه بر تاثیر گذاری در رفتار انسان ها در ذهن و عملکرد آن نیز تاثیر گذار است که نشانه های زیر از جمله تاثیرات استرس بر ذهن می‌باشد. این نشانه ها عبارت اند از :

 1. فراموشی
 2. عدم تمرکز
 3. منفی بافی

1_ فراموشی

اولین نشانه استرس در ذهن فراموشی است. استرس های بیش از حد و همیشگی در هیپوکامپ مغز تاثیر دارد. هیپوکامپ در بخش عملکرد حافظه مغز تاثیر دارد. این فرایند تاثیر گذاری موجب کاهش هیپوکامپ مغز می‌شود در نتیجه فراموشی برای افراد اتفاق می‌افتد. البته این برای زمانی است که افراد استرس دارد اما بعد از اینکه استرس رفع می‌شود هیپوکامپ به جای قبلی خود بر می‌گردد.

یکی از نشانه های استرس فراموشی است

2_ عدم تمرکز

دومین نشانه استرس در ذهن عدم تمرکز حواس است. استرس از جمله  مواردی است که ذهن را از عملکرد طبیعی خودش باز می‌دارد. شاید شما نیز تجربه کرده باشید زمانی که دچار استرس می‌شوید دیگر نمی‌توانید به خوبی مطلب را حفظ کنید یا شروع به یادگیری کنید. یادگیری و آموزش دیدن نیازمند تمرکز حواس است اما استرس این تمرکز را سلب می‌کند.

3_ منفی بافی

سومین نشانه استرس منفی بافی است. منفی بافی بیش از اندازه به مسائل مختلف روزمره معمولاً نشان دهنده استرس افراد است. استرس که موجب این منفی نگری و بد بینی می‌شود در تصمیم گیری های کوچک و بزرگ نیز تاثیر گذار است. چرا که بد بینی بیش از اندازه به کار ها، افراد را از انجام آن کار باز می‌دارد یا نحوه آن را تغییر می‌دهد.

یکی از نشانه های استرس تصمیم گیری اشتباه است
یکی از نشانه های استرس تصمیم گیری اشتباه است

نشانه های استرس در بدن

همانطور که گذشت استرس علاوه بر تاثیر گذاری در رفتار و ذهن انسان ها، حالاتی را در بدن و جسم ما نیز نمایان می‌کند از جمله آن ها موارد زیر می‌باشد.

 1. خارش
 2. سردرد
 3. تکرر ادرار
 4. ریزش مو
 5. لرزش صدا
 6. تیک چشم
 7. عرق کردن
 8. خشکی دهان
 9. افزایش تپش قلب
 10. سست شدن اعضای بدن

1_ خارش

اولین مورد از نشانه های استرس در بدن خارش است. برخی از افراد زمانی که استرس وجود آن ها را فرا می‌گیرد؛ بدنشان شروع به خاریدن می‌کند.  البته این خارش بدن در همه افراد یکسان نیست و به این شکل نیست که همه افرادی که استرس می‌گیرند به خارش بدن نیز دچار شوند. در برخی از قسمت های بدن مانند صورت، دست، کمر و ناحیه هایی در شکم که با ایجاد لکه های قرمز رنگ شروع به خاریدن می‌کنند، پدید می‌آیند.

یکی از نشانه های استرس خارش بدن است
یکی از نشانه های استرس خارش بدن است

2_ سر درد

دومین مورد از نشانه های استرس در بدن سردرد است. استرس بدن انسان را تحت فشار قرار می‌دهد و این فشار موجب ایجاد سر درد و حتی درد در برخی از عضلات دیگر بدن می‌شود. در زمانی که ذهن انسان خطری را در برابر جسم انسان ببینید؛ استرس در وجود افراد ایجاد می‌شود. این سردرد ها نیز ناشی از فشاری است که ذهن انسان در برابر خطرات احتمالی از خود نشان می‌دهد.

3_ تکرار ادرار

سومین مورد از نشانه های استرس در بدن تکرر ادرار است. استرس باعث فعل و انفعالاتی در بدن می‌شود که در برخی از افراد موجب تکرر ادرار می‌شود و خودش را اینگونه نشان می‌دهد. این افراد دائماً در حال رفت و آمد به سرویس بهداشتی هستند و آرام  و قرار نمی‌توانند داشته باشند.

یکی از نشانه های استرس تکرر ادرار است

4_ ریزش مو

چهارمین مورد از نشانه های استرس در بدن و جسم ما ریزش مو است. ریزش مو تا حد کمی طبیعی است چرا که چرخه ریزش و رویش مجدد دارند. اما استرس زیاد موجب می‌شود که این روند و چرخه مختل شود و به طور طبیعی و عادی پیش نرود. یعنی ریزش مو بیشتر و رویش آن کمتر شده است.

5_ لرزش صدا

پنجمین مورد از نشانه های استرس در بدن لرزش صدا داشتن است. استرس در تارهای صوتی تاثیر گذار است. حتماً شما هم دیده اید افرادی را که در زمان ترس و استرس صدای شان به لرزه می‌افتد و به خوبی نمی‌توانند صحبت کنند. این حالت را می‌توانید در ارائه پایان نامه های دانشگاهی و یا سخنرانی در جمع ببینید.

یکی از نشانه های استرس لرزش صداست

6_ تیک چشم

ششمین مورد از نشانه های استرس در بدن تیک چشم است. تیک چشم حرکت غیر ارادی و آزار دهنده است که به طور موقت ایجاد می‌شود. زمانی که این حالات برایتان پیش آمد چشم هایتان را ببندید و به آن ها کمی استراحت دهید.

7_ عرق کردن

هفتمین مورد از نشانه های استرس در بدن عرق کردن است. تپش و ضربان بالای قلب موجب گرم و داغ شدن اعضای بدن می‌شود که در نتیجه آن تعریق اتفاق می‌افتد. استرس باعث عرق کردن می‌شود به خصوص در کف دستان بیشتر است.

8_ خشکی دهان

هشتمین مورد از نشانه های استرس در بدن خشک شدن دهان است. استرس به اندازه ای بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد که برخی از افراد به شدت احساس تشنگی می‌کنند و دهان آن ها خشک می‌شود.

یکی از نشانه های استرس خشکی دهان است
یکی از نشانه های استرس خشکی دهان است

9_ افزایش تپش قلب

نهمین مورد از نشانه های استرس در بدن افزایش تپش قلب است. استرس تپش قلب را بالا می‌برد و جریان خون رسانی با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتد. این تپش و ضربان بالای قلب موجب گرم و داغ شدن اعضای بدن می‌شود.

10_  سست شدن اعضای بدن

دهمین مورد از نشانه های استرس در بدن سست شدن اعضا بدن است. سست شدن اعضای بدن برای آن هایی که می‌ترسند نیز اتفاق می‌افتد. به طوری که دیگر نای رفتن ندارند و با زحمت قدم از قدم بر می‌دارند. استرس با ایجاد تغییرات در بدن موجب سستی عضلات می‌شود. به حدی این عضلات تحت تاثیر قرار می‌گیرند که قوت خوشان را از دست می‌دهند.


نویسنده:مهدی حسین نژاد
نویسنده:مهدی حسین نژاد مربی رشد و توسعه فردی از تیم گام برتر

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*اینستاگرام ما فقط یک صفحه اینستاگرام نیست
ما را دنبال کنید
close-image