اشتباهات برنامه ریزی

برنامه ریزی، یکی از مهم ترین مهارت هایی است که هر فرد برای رسیدن به موفقیت و اهداف خود باید حتماً آن را به خوبی دارا باشد که این مطلب را در مقالات قبل درباره برنامه ریزی به طور کامل توضیح دادیم؛ اما نکته مهم این است که بسیاری از افراد در برنامه ریزی های خود، برخی اشتباهاتی را مرتکب می شوند که سرعت حرکتشان را به سمت موفقیت بسیار کند می کند و همین عامل، سد راه آن ها می شود. در این مقاله قصد داریم مهم ترین اشتباهات برنامه ریزی را با یکدیگر بررسی کنیم تا بتوانید با دوری کردن از آن ها، موفقیت را از همیشه به خود نزدیک تر کنید. در واقع شما در این مقاله با موارد زیر به خوبی آشنا می شوید:

 • مکتوب نکردن برنامه ریزی
 • برنامه ریزی ساعتی
 • قرار دادن کارهای بیش از حد در برنامه
 • عدم اولویت بندی مناسب
 • کمال گرایی
 • تنبلی و اهمال کاری
 • نه نگفتن!

1. مکتوب نکردن برنامه ریزی

بسیاری از افراد برنامه ریزی خود را مکتوب نمی کنند و تصور می کنند که همین که در ذهنشان باشد که چه کارهایی می خواهند انجام دهند کافی است. در صورتی که طبق تحقیقات ثابت شده که افرادی که برنامه های خود را می نویسند، 40 درصد به انجام آن ها نزدیک تر هستند.

اما این که برنامه را چطور بنویسید هم خود نیاز به توضیحات مفصلی دارد. اما به جای آن یک پیشنهاد فوق العاده در همین ابتدا برایتان دارم؛ استفاده از چک لیست و یک نوع برنامه خاص، شما را هر روز، گام به گام به انجام کارهای روزانه نزدیک تر می کند.

دفتر برنامه ریزی چک لیست برتر، دقیقاً همین کار را برای شما انجام می دهد و برنامه ریزی را از همیشه آسان تر خواهد کرد؛ چرا که شما در این چک لیست، روزانه می توانید تمام کارهای خود را در آن یادداشت کرده، شکرگزاری داشته باشید، اتفاقات روزانه و مثبت را ثبت کنید، با جملات انگیزشی بمب انگیزه شوید، داستان های افراد موفق را بخوانید، با بهترین قوانین موفقیت آشنا شوید و در یک کلام، هر آنچه برای برنامه ریزی کامل و جامع به آن نیاز مندید را داشته باشید! فوق العاده است! تمام این امکانات را می توانید یکجا در اختیار داشته باشید! پس این فرصت را از دست ندهید و برای این که بهترین نوع برنامه ریزی روزانه را تجربه کنید، همین الآن چک لیست برتر را تهیه کنید.

برای این کار، روی خرید دفتر برنامه ریزی کلیک کنید.

بهترین دفتر برنامه ریزی

2. برنامه ریزی ساعتی

در گذشته بیان می شد که برای برنامه ریزی، بهتر است تمام کارهای خود را ساعت به ساعت نوشته و بدانیم دقیقاً در هر دقیقه روز چه کاری می خواهیم انجام دهیم. به طور مثال:

8 – 9: مطالعه

9 – 9:35: خوردن صبحانه

9:35 – 10: تماشای تلویزیون

.

.

.

22: خواب

در صورتی که اکنون این شیوه به شدت مورد انتقاد قرار می گیرد. چون اگر تنها یکی از آن کارها انجام نشوند، انرژی و انگیزه شما برای ادامه برنامه ریزی به حداقل خواهد رسید و دیگر نمی خواهید برنامه خود را ادامه دهید. پس به هیچ وجه این طور برنامه ریزی نکنید. پیشنهاد می کنم مقاله تکنیک های برنامه ریزی را حتماً مطالعه کنید تا بتوانید با استفاده از تکنیک های آن، خیلی بهتر از پس این کار بر بیایید.

3. قرار دادن کارهای بیش از حد در برنامه

از قدیم گفته اند که سنگ بزرگ، نشانه نزدن است! بدیهی است که شما اگر در برنامه خود کارهایی بنویسید که نتوانید یا وقت نکنید آن ها را انجام دهید، بعد از مدتی انرژی و انگیزه شما برای این کار کم می شود و دیگر امیدی به برنامه ریزی ندارید.

سعی کنید با توجه به ویژگی های شخصی خودتان طوری برنامه ریزی کنید که به انجام همه آن ها برسید و مفید ترین کارها را انجام دهید. دقت کنید که برنامه ریزی صحیح، برنامه ای نیست که فقط کار و کار و کار باشد و خبری از تفریح و استراحت در آن نباشد. بالعکس، در یک برنامه خوب تمام این نکات با دقت رعایت شده اند و به بهتر شدن حال شما در کنار انجام کارها کمک می کند. پس با دقت برنامه ریزی کنید و کارهای بیش از توان خود در آن قرار ندهید.

مشکلات برنامه ریزی
مشکلات برنامه ریزی

4. عدم اولویت بندی مناسب

اولویت بندی را می توان یکی از حلقه های مفقوده و گم شده برنامه ریزی های ما دانست. یعنی نمی دانیم کدام کارها مهم تر هستند و به همین دلیل، بدون هیچ نظم مشخصی آن ها را در برنامه خود می نویسیم و در نهایت کارهایی را انجام می دهیم که شاید دارای اهمیت زیادی نباشند! همین اتفاق، یکی از اصلی ترین دلایلی است که ما را ااز هدف خود روز به روز دورتر می کند. در نتیجه، برنامه ریزی روزانه برای ما مزیت زیادی هم نخواهد داشت.

استفان کاوی درباره این اولویت بندی می گوید: به جای این که ببینید چه کارهایی در برنامه هایتان وجود دارد و آن ها را اولویت بندی کنید، ببینید چه اولویت بندی هایی در برنامه هایتان وجود دارد و آن ها را زمان بندی کنید.

بهترین راه اولویت بندی، شیوه ای است که به نام ماتریس آیزنهاور مشهور می باشد. به این ترتیب که ما باید کارهای خود را طبق 4 اولویت، دسته بندی کنیم:

 • مهم و فوری
 • مهم و غیر فوری
 • غیر مهم و فوری
 • غیر مهم و غیر فوری

در مقاله برنامه ریزی درسی ، این ماتریس را به طور کامل و مفصل توضیح داده ایم که توصیه می کنم حتماً آن مقاله را هم مطالعه کنید.

مهم ترین بخش برنامه ریزی
مهم ترین بخش برنامه ریزی

5. کمال گرایی

معنای کمال گرایی به زبان ساده یعنی افراد استانداردی بالای برای خودشان وضع کنند که ضررهای آن، بیشتر از منافع موجود باشد.

کمال گرایی زمانی مزاحم برنامه ریزی ما خواهد شد که به جای انجام همه کارهای خود، قصد انجام یک کار را با بالاترین کیفیت ممکن انجام دهیم. البته دقت کنید که همه کارها باید با بالاترین کیفیت ممکن انجام شوند و این اتفاق بد نیست، منظور ما کیفیتی است که بیش از اندازه باشد و بود و نبود آن، تفاوت چندانی نکند. مثل این که متنی را یادداشت کنیم و بعد برای این که مطمئن شویم این متن ساده، کاملاً درست است 10 بار آن را مطالعه کنیم! طبیعتاً این کار اضافی خواهد بود.

پس سعی کنید هر طور که شده کمال گرایی خود را با انجام کارهای زیر درمان کنید:

 • تعیین مهلت زمان برای انجام کارها
 • مشخص کردن اهدافی که واقع گرایانه باشند و با تیپ شخصیتی شما مطابقت داشته باشند
 • امتحان کردن کارها و فرصت های جدید
 • پذیرفتن این نکته که همه ممکن است اشتباه کنند

نوع دیگری از کمال گرایی این است که به هر دلیلی نتوانید بخشی از کارهای برنامه ریزی روزانه خود را انجام دهید و به همین دلیل، از انجام سایر کارهای خود هم منصرف شوید. دقت کنید که به هیچ وجه این اشتباه را مرتکب نشوید و در واقع انجام ندادن یک کار، به معنای عدم انجام سایر برنامه ها نیست.

6. تنبلی و اهمال کاری

این دلیل فکر می کنم واقعاً نیاز به توضیح خاصی نداشته باشد و خودتان بهتر از من بدانید چرا مانع داشتن یک برنامه ریزی خوب می شود! طبیعتاً شما وقتی دائماً کارهای خود را به تأخیر بیندازید و در انجام آن ها تنبلی کنید، نه تنها نمی توانید به درستی در هیچ کاری به موفقیت برسید، بلکه خود را روز به روز بی انگیزه تر و بی انرژی تر خواهید کرد و بدون هیچ هدف و مسیری، به زندگی خود ادامه خواهید داد! همان طور که امیرالمؤمنین (علیه السلام) می فرماید: آفت موفقیت، تنبلی است…

خیلی سریع چند مورد از بهترین راه های درمان تنبلی را نیز با یکدیگر مرور می کنیم:

 • برای خودتان پاداش در نظر بگیرید
 • به عواقب کار خود فکر کنید
 • اهداف بزرگ و مناسبی برای خود تعیین کنید
 • درمان تنبلی را از کارهای کوچک شروع کنید
 • انگیزه خود را افزایش دهید
 • اطرافیان پر انرژی و موفقی برای خود انتخاب کنید
 • و…

پیشنهاد می کنم اگر می خواهید با تکنیک های بیشتری در رابطه با درمان تنبلی آشنا شوید، حتماً مقاله راه های درمان تنبلی را هم مطالعه کنید و از راهکارهای آن هم استفاده کنید.

تاثیر اهمال کاری در برنامه ریزی

7. نه نگفتن!

آخرین دلیلی که معمولاً باعث انجام نشدن برنامه ریزی ما می شود، عدم توانایی ما در نه گفتن است. بسیاری از اوقات دیده شده که افراد برنامه خوبی هم برای خود تهیه می کنند و طبق اصول هم پیش می روند، اما یک پیشنهاد یا خواهش دیگران از آن ها و عدم توانایی نه گفتنشان، باعث می شود نتوانند آن را پیش ببرند و به اجبار، تن به خواسته های دیگران بدهند.

اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید و می خواهید قدرت نه گفتن را در وجود خودتان تقویت کنید، با توجه و دقیق راهکارهای زیر را عملی کنید:

 • بدانید که نه گفتن، بی احترامی به دیگران نیست
 • دلیل خود را برای نه گفتن به طرف مقابل توضیح دهید
 • قبول کنید که شما نمی توانید چند کار را با هم انجام دهید
 • به جنبه های مثبت نه گفتن خود فکر کنید
 • بپذیرید که نمی توانید همه را راضی کنید
 • روی موضوع خود متمرکز شوید

اگر در هر کدام از مسائل بالا ضعف یا مشکلی احساس کردید، خیلی سریع در جهت رفع آن اقدام کنید؛ در غیر این صورت انجام برنامه ریزی روزانه شما در خطر خواهد بود.

امیدوارم با استفاده از نکاتی که در این مقاله آموزش داده شد، بتوانید به بهترین شکل ممکن در طول روز برنامه ریزی داشته باشید و اتفاقات فوق العاده خوبی را برای خود رقم بزنید. اگر سوال یا نظری درباره بخش های مختلف این مقاله یا برنامه ریزی دارید، حتماً در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت کمکتان کنیم. موفق باشید…

Planning mistakes


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

پاسخ به سوالات

 1. علی محمدخوئی

  *سلام . ببخشید . من بخشی رو که میگه، به جای این که ببینید چه کارهایی در برنامه هایتان وجود دارد و آن ها را اولویت بندی کنید، ببینید چه اولویت بندی هایی در برنامه هایتان وجود دارد و آن ها را زمان بندی کنید ، بخش دومش رو متوجه نمیشم😞

  پاسخ دادن
 2. علی محمدخوئی

  سلام . ببخشید . من بخس دو که میگه، به جای این که ببینید چه کارهایی در برنامه هایتان وجود دارد و آن ها را اولویت بندی کنید، ببینید چه اولویت بندی هایی در برنامه هایتان وجود دارد و آن ها را زمان بندی کنید ، بخش دومش رو متوجه نمیشم😞

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --