اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان

بسیاری از مردم دوست دارند که با برنامه ریزی خوب کارهای خود را بهبود بخشند و بتوانند با استفاده از آن به موفقیت راه یابند. در واقع ما می‌خواهیم با این کار زمان خود را مدیریت کنیم اما نمی دانیم چگونه؛ برای این کار باید بدانیم که برنامه ریزی دقیقا چه نقشی در مدیریت زمان دارد؟ چرا که دانستن اهمیت این موضوع به ما برای انجام آن انگیزه می بخشد. هنگامی که به چرایی موضوع و مزایای آن پی ببریم، تمایل عمل به آن افزایش می یابد. نمیتوان اهمیت بسیار بالای این موضوع را انکار کرد، چرا که عده زیادی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند؛ پس با ما همراه باشید تا با اهمیت این موضوع آشنا شوید و بدانید نقش آن در زندگی ما چیست و چگونه می‌تواند در موفقیت ما موثر باشد. در واقع در مقاله اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان با موارد زیر به خوبی آشنا می شوید:

  • اهمیت برنامه ریزی و مدیریت زمان
  • با مدیریت زمان کارها را به موقع انجام دهید
  • انجام کارهای بیشتر به شکل بهتر
  • کاهش استرس و افزایش رضایت از خود
  • افزایش قدرت تصمیم گیری و جلوگیری از تعلل و بلاتکلیفی
  • زمان آزاد بیشتر و زنده کردن اوقات مرده
  • مورد اعتماد بودن و افزایش اعتماد به نفس

اهمیت برنامه ریزی و مدیریت زمان

برای دانستن اهمیت این دو موضوع ابتدا باید تعریف درست آنها را بدانیم. مدیریت  در زمان موضوعی بسیار مهم است که یکی از اصلی ترین نکاتی که در آن وجود دارد برنامه ریزی درست است.  در زندگی چه چیزی می تواند برای ما مهم تر از زمان باشد؟ زمانی که اگر از دستمان برود به هیچ وجه قابلیت بازگشت ندارد. این قابل توجه ترین دلیل برای وجود ارتباط میان این دواست. قطعا بدون وجود برنامه ای مناسب و اولویت بندی درست نمی‌توان به اهداف خود رسید. مدیریت زمان در موفقیت و خوشبختی شما نقش اساسی دارد. برای اطلاعات بیشتر حتما به مقاله مدیریت زمان مراجعه کنید، قطعا کمک زیادی به شما خواهد کرد.

و اما مبحث مهم برنامه ریزی که شامل اولویت بندی درست کارها، مکتوب بودن و اقداماتی برای عمل به آن است. برنامه ریزی به کارها جهت می‌بخشد و باعث انجام کارها به بهترین نحو میشود. اصلی ترین پایه و اساس برای مدیریت زمان، برنامه ریزی است. هرکه باشیم و هر چه باشیم فقط 24 ساعت در روز را داریم. بنابراین افرادی به موفقیت و اهداف خود در زندگی میرسند که از این زمان به درستی استفاده کنند، برنامه ریزی دقیقا همین کار را برایمان انجام میدهد در صورتی که اصول و قواعد خاص خودش را رعایت کنیم. در این رابطه بهتر است مقاله اصول برنامه ریزی را مطالعه کنید.

برنامه ریزی چیست
برنامه ریزی چیست

1. با مدیریت زمان کارها را به موقع انجام دهید

یکی از مواردی  که موجب اهمیت برنامه خوب در مدیریت کردن زمانمان میشود، به موقع انجام گرفتن کارها است. ویژگی یک برنامه ریزی مطلوب، در نظر گرفتن اولویت ها، قابلیت تغییر، وضوح و مشخص بودن هرچیز و زیبایی و انگیزه بخش بودن آن است.

شما تصور کنید که اگر کارهای خود را به زیبایی مکتوب کنید و در آن هر چیز را مطابق با اولویت ها مشخص کنید، قطعا انگیزه بیشتری برای انجام آن خواهید داشت و راحت تر هم انجامشان میدهید؛ چرا که میدانید دقیقا هدفتان چیست و برای رسیدن به آن به انجام چه کارهایی نیاز دارید. در نتیجه کارهایتان را سر وقت انجام می‌دهید.

برخی از افراد فکر می‌کنند که نوشتن کارها اهمیت چندانی ندارد و میگویند: میدانیم چه کنیم پس نیازی به نوشتن آنها نیست! اما واقعیت این است که نوشتن اهداف از اهمیت بالایی برخوردار است و به انجام کارهایمان کمک زیادی میکند. این کار باعث میشود چیزی را فراموش نکنیم و نگرانی کمتری برای به فراموشی سپردن آنها داشته باشیم. همچنین موجب آزادی ذهن می‌شود و تمرکز ما فقط برای انجام آنها صرف می‌شود نه نگرانی برای فراموش کردن آنها.

برنامه ریزی مناسب در طولانی مدت موثر است
برنامه ریزی مناسب در طولانی مدت موثر است

2. انجام کارهای بیشتر به شکل بهتر

هنگامی که سعی می‌کنید کارهایتان را با برنامه‌ای از پیش طراحی شده پیش ببرید، به آنها رسیدگی می‌کنید و می‌توانید در کنار آنها به کار های بیشتری بپردازید. بر فرض مثال شما در برنامه خود سحرخیزی را قرار می‌دهید و با تعیین دیگر کارها تا پایان روز تکلیف خود را میدانید. اگر طبق برنامه صبح زود از خواب برخیزید و با نظم شروع به فعالیت کنید نه تنها کارهایتان انجام می‌گیرد بلکه ممکن است وقتی هم اضافه بیاید.

یک برنامه خوب شامل تفریحات و خواب و تغذیه درست هم می‌شود و نباید صرفا کار کنید و به نیازهای ضروری خود بی توجه باشید. ممکن است عده‌ای بگویند آنقدر کارهایشان زیاد است که با هیچ انضباطی آنطور پیش نمی رود که زمانی هم اضافه بماند. توجه داشته باشید که با هیچ نظم و برنامه ای در طی یک یا دو روز نمی‌توان به این حالت رسید. مهم ترین اصل در این موضوع مداومت است. نباید در برابر اتفاقات و پیشامد های ناگهانی زانو بزنید و برنامه خود را رها کنید. مطلبی که وجود دارد این است که برنامه ریزی در طولانی مدت می‌تواند در روزمره شما را موفق کرده و منجر به مدیریت صحیح زمان بشود.

اگر در مدت مثلا یک ماه با برنامه مشخص پیش بروید، می‌بینید که دیگر کارهای عقب افتاده شما از بین رفته‌اند و فقط نیاز دارید به انجام کارهای واجب بپردازید. اینگونه می‌شود که در برنامه خود به تعادل می رسید و نگرانی هایتان از بین می‌رود. بنابراین اهمیت وجود برنامه برای کارها در طولانی مدت تاثیر خود را نشان میدهد. سعی کنید به قدرت عادت، ایمان بیاورید و خود را به منظم بودن عادت بدهید تا نتیجه بهتری بگیرید.

به همین دلیل افرادی که از سنین کمتر و نوجوانی به برنامه ریزی کردن و نظم در کارها میپردازند در آینده هم به موفقیت بیشتری می‌رسند. برنامه ریزی برای این سنین از اهمیت بالایی برخوردار است. به این منظور پیشنهاد میکنم مقاله برنامه ریزی نوجوانان را هم مطالعه کنید.


در ادامه بخوانید: انواع برنامه ریزی


یکی از مواردی که باعث اهمیت برنامه ریزی در مدیریت زمان می شود، به موقع انجام شدن کارهاست

3. کاهش استرس و افزایش رضایت از خود

اکثریت افراد هنگامی که کارهای زیادی دارند دچار اضطراب و استرس میشنود. و یا اینکه مدام نگران آینده خود هستند که قرار است چه اتفاقی بیافتد و برای مثال  پنج سال بعد در چه حالی خواهند بود. آوردن زمان آینده به حال یکی از تعاریف برنامه ریزی کردن است. بدیهی است که وقتی میدانید هدفتان چیست و در مسیر آن تلاش و حرکت می‌کنید، نگرانی شما از بین می‌رود. در واقع هنگامی که بدون برنامه پیش میروید و خودتان هم نمیدانید دقیقا می‌خواهید چه کنید، قرار نیست چند سال بعد اتفاق خاصی برایتان رخ بدهد.

و بالعکس وقتی مطابق با اهداف خود، اولویت هایی دارید و برای بهره گیری از آنها تلاش میکنید، اثرات بسیار مثبتی به همراه دارد. انسانی که هدف دارد و میداند به سبب تلاش به آنها خواهد رسید، رضایت بیشتری از خود دارد. رضایت از خودمان باعث ایجاد حال خوب میشود و اعتماد به نفس ما افزایش میابد. چرا که زندگی هدفمند ما را به رشد خوبی می رساند.


در ادامه بخوانید: چگونه برنامه ریزی خود را عملی کنیم؟


4. افزایش قدرت تصمیم گیری و جلوگیری از تعلل و بلاتکلیفی

فرض کنید که از شب قبل برای خود برنامه ای طراحی کرده اید، در این حال قطعا صبح با انگیزه بیشتری از خواب بیدار میشوید چرا که هدف مشخص شده و بدون اتلاف وقت دست بکار می شوید.

گاهی هم ممکن است دقیقا بدانیم که چه کارهایی را باید انجام دهیم اما مشکل آن باشد که نمیدانیم ابتدا کدام کار را انجام دهیم. همین یک مورد سردرگمی میتواند مقدار قابل توجهی از وقت مارا به خود صرف کند و حتی باعث ایجاد تنش بشود.

هنگامی که کارها بر اساس اولویت درستی صورت نگیرند، کار مارا سخت تر می کنند و انرژی بیشتری را از ما میگیرند. کارهای سختی که اهمیت بیشتری برای ما دارند باید زودتر و ترجیحا صبح که انرژی ما بیشتر است انجام شوند. دراین صورت با انجام آن کار انگیزه ما هم برای دیگر کارها و ادامه روز بیشتر می شود.

هنگامی که کارها بر اساس اولویت درستی قرار نگیرند، کار افراد را سخت تر می کنند

5. زمان آزاد بیشتر و زنده کردن اوقات مرده

همانطور که پیش تر هم گفته شد یکی از مزایای مهم مدیریت زمان، آزاد کردن زمان بیشتر است. کار کردن فقط مشغول بودن نیست. انسانی که اهداف مشخصی داشته و برای موفقیت بیشتر خود برنامه ریزی میکند باید با مدیریت درست زمان، وقت آزادی برای یادگیری و رشد خود پیدا کند. قطعا یادگیری، رشد و پیشرفت مرا به موفقیت نزدیکتر میکند.

جدا از این موضوع، در زندگی چیزهای دیگری هم مانند رسیدگی به خانواده و تفریح وجود دارد که از اهمیت بالایی برخوردار هستند و نمی شود خود را غرق کار کرد و نسبت به آنها بی توجه بود. بنابراین توانایی ایجاد اوقات فراغت در میان کارهای مهم و ضروری هم یکی از مهارت های مدیریت زمان است.

برای مدیریت بهتر زمان باید اوقات مرده خود را زنده کنید. برای مثال هنگامی که در ماشین نشسته اید و یا درحال پیاده روی در مسیری هستید، پادکست های صوتی مختلف گوش کنید و با استفاده از آنها اطلاعات خود را بالا ببرید. اینگونه با رشد و پیشرفت خود می‌توانید از این اوقات کوچک استفاده کنید.

6. مورد اعتماد بودن و افزایش اعتماد به نفس

هنگامی که کارهایتان را به موقع انجام میدهید، به قول خود عمل میکنید و آن را به بهترین شکل انجام میدهید، اعتماد دیگران را به خود جلب میکنید. معمولا انجام کارهای بیشتر باعث نتیجه گیری خوب از خودمان میشود. وقتی حاصل تلاش خود را مشاهده می‌کنیم احساس ارزشمندی و انگیزه انجام کارهای بزرگتر بیشتر میشود و در واقع به اعتماد به نفس بالایی میرسیم.

حتی افرادی که مبنای کار خود را ”هرچه پیش آید خوش آید” در نظر میگیرند و به برنامه ریزی اعتقادی ندارند هم افراد منظم را تحسین می‌کنند و آنها را بیشتر قابل اعتماد می دانند. در حقیقت دوست دارند که مثل افرادی که مدیریت زمان بهتری دارند عمل کنند. چنین چیزی میتواند حس اعتماد به نفس را افزایش دهد و حتی محبوبیت بیشتری به ما ببخشد.

برنامه ریزی یکی از اصلی ترین اصول مدیریت زمان است. با برنامه ریزی خوب میتوانید کارهای خود را در درست ترین زمان ممکن با صرف انرژی کمتر به بهترین شکل انجام دهید.  با انجام به موقع کارهایتان استرس و اضطراب کمتری خواهید داشت. داشتن اوقاتی مفید و بدون اتلاف در زندگی میتواند به ما احساس رضایت بدهد، اعتماد به نفسمان را بیشتر کرده و حالمان را خوب کند. با برنامه ریزی خوب، منظم و خوش قول باشید و اعتماد دیگران را به خود جلب کنید.

اهمیت برنامه ریزی و مدیریت زمان
اهمیت برنامه ریزی و مدیریت زمان

با دفتر برنامه ریزی، مدیریت زمان بهتری داشته باشید

جدا از تمام مباحثی که در این مقاله گفته شد که می تواند به برنامه ریزی و مدیریت زمان بسیار کمک کند، یکی از بهترین راه ها برای برنامه ریزی مناسب، استفاده از چک لیست و یک نوع برنامه خاص می باشد که شما را هر روز، گام به گام به انجام کارهای روزانه نزدیک تر کند.

دفتر برنامه ریزی چک لیست برتر، دقیقاً همین کار را برای شما انجام می دهد و برنامه ریزی را از همیشه آسان تر خواهد کرد؛ چرا که شما در این چک لیست، روزانه می توانید تمام کارهای خود را در آن یادداشت کرده، شکرگزاری داشته باشید، اتفاقات روزانه و مثبت را ثبت کنید، با جملات انگیزشی بمب انگیزه شوید، داستان های افراد موفق را بخوانید، با بهترین قوانین موفقیت آشنا شوید و در یک کلام، هر آنچه برای برنامه ریزی کامل و جامع به آن نیاز مندید را داشته باشید! فوق العاده است! تمام این امکانات را می توانید یکجا در اختیار داشته باشید! پس این فرصت را از دست ندهید و برای این که بهترین نوع برنامه ریزی روزانه را تجربه کنید، همین الآن چک لیست برتر را تهیه کنید.

برای این کار، روی دفتر برنامه ریزی حرفه ای کلیک کنید.

موفق باشید…

بهترین دفتر برنامه ریزی

The importance of planning in time management


نویسنده: محدثه سادات صباحی
نویسنده: محدثه سادات صباحی عضو انجمن نویسندگان گام برتر

پاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --