آداب مکالمه تلفنی

آداب مکالمه تلفنی ، یکی از مهم ترین آداب و مهارت هایی است که باید آن را به خوبی یاد بگیرید و رعایتشان کنید. چرا که ممکن است همه ما در طول روز بارها با تلفن صحبت کنیم و اگر آداب آن را به خوبی ندانیم، اتفاقات نه چندان خوب و حتی در بعضی موارد جبران ناپذیری را رقم بزنیم. پس برای یاد گرفتن هر چه بهتر آداب مکالمه تلفنی و رعایت نکات مربوط به آن، با من و این مقاله تا انتها همراه باشید.

در مقاله آداب مکالمه تلفنی می‌خوانید

همان طور که گفتیم، در این مقاله قرار است بهترین آداب مکالمه تلفنی را برای شما بیان کنیم که با استفاده از آن بتوانید بهترین مکالمه تلفنی های ممکن را داشته باشید. این آداب و تکنیک ها عبارتند از:

 • زمان را در نظر بگیرید
 • به مکان خود یا فرد مقابل توجه کنید
 • صدای مناسبی داشته باشید
 • لبخند بزنید
 • به مکالمه تلفنی با دقت گوش کنید
 • پشت تلفن همه مطالب را بیان نکنید
 • قبل از صحبت کردن فکر کنید
 • محترمانه خداحافظی کنید
 • فن بیان تلفنی چیست و چگونه آن را تقویت کنیم؟

مشاوره تخصصی واتساپ

1. زمان را در نظر بگیرید

اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید، زمان است. مسلماً ساعت 7 صبح، 3 بعد از ظهر یا 12 شب زمان خوبی برای یک مکالمه تلفنی نیست! قطعاً مخاطب شما در این زمان ها نه تنها از تماس شما خوشحال نخواهد شد، بلکه احتمالاً دور از چشمتان مقدار زیادی بد و بیراه چاشنی صحبت هایشان درباره شما خواهد کرد!

پس ابتدا ببینید آن زمانی که می خواهید مکالمه تلفنی با کسی برقرار کنید، زمان مناسبی برای این کار هست یا خیر.

یکی از مهم ترین آداب مکالمه تلفنی ، این است که زمان مناسبی را برای تماس گرفتن استفاده کنید
یکی از مهم ترین آداب مکالمه تلفنی ، این است که زمان مناسبی را برای تماس گرفتن استفاده کنید

2. به مکان خود یا فرد مقابل دقت کنید

مکان هم دیگر نکته مهمی است که برای یک مکالمه تلفنی خوب موثر است؛ هم مکان شما و هم مکان مخاطبتان.

دقت کنید که شما اگر در مکان شلوغی باشید، جایی باشید که تلفن به خوبی آنتن ندهد یا مجبور باشید به آرامی صحبت کنید، مخاطب از شما به شدت خواهد رنجید و طبیعتاً مکالمه خوبی با او نخواهید داشت.

یا اگر مخاطب در محلی باشد که نتواند به هر دلیلی به خوبی صحبت کند (بودن افرادی در کنار آن ها، حضور در مکان شلوغ یا خلوت، بودن در خیابان و…) قطعاً مکالمه آن طور که باب میل شماست پیش نخواهد رفت و حتی ممکن است نتیجه عکس نیز داشته باشد.

پس دومین نکته مهم در آداب مکالمه تلفنی ، مکانی است که خودتان یا مخاطب در آن حضور دارید.

3. صدای مناسبی داشته باشید

صدای خوب، یکی از مهم ترین عوامل هر گفتگویی به شما می رود؛ مخصوصاً گفتگوی تلفنی که فقط به صدا مربوط است! یعنی شما اگر نتوانید به خوبی صدای خودتان را به درستی مدیریت کنید، قطعاً اتفاقات خوبی در آن مکالمه تلفنی نخواهد افتاد.

وقتی می‌گوییم صدای خوب، منظورمان عوامل زیادی است که باید در کنار یکدیگر جمع شوند تا در نهایت آن صدایی که باید، حاصل شود. عواملی از جمله:

 • تلفظ صحیح کلمات
 • شمرده ادا کردن حروف
 • بالا و پایین بردن تن صدا
 • نفس کشیدن مناسب در حین صحبت کردن برای تنظیم صدا
 • مناسب بودن لحن صدا

و بسیاری نکته دیگر که اتفاقاً بسیار هم به این مقاله مرتبط هستند و طبیعتاً چون نمی‌توان به همه آن ها در این مقاله اشاره کرد، شما را توصیه می‌کنم به خواندن مقاله چگونه صدای خوبی داشته باشیم و رعایت نکات آن که در نهایت می‌توانند به یک مکالمه تلفنی فوق العاده و جذاب هم کمک کنند.

اما قبل از پایان دادن به این بحث، چند مورد تمرین ساده اما کاربردی بیان می‌کنم برای این که بتوانید صدای خوب و مناسبی داشته باشید:

 • ضبط کردن صدا و بررسی نقاط قوت و ضعف آن
 • خواندن متن با صدای بلند
 • تمرین سخنرانی به سبک حرفه ای
 • تمرین با یک مربی
 • و شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان

صدای خوب، یکی از مهم تری عوامل هر گفتگویی به شمار می رود

4. لبخند بزنید

درست است که مخاطب لبخند شما را از پشت تلفن نمی‌بیند و شاید حتی متوجه آن هم نشود، اما درون لبخند زدن آرامشی نهفته است که حتماً می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی ارتباط شما با مخاطبتان داشته باشد.

این آرامش قطعاً حسی درونی است که از شما به مخاطب منتقل می‌شود و به خیلی از مسائل از جمله موفقیت آن مکالمه تلفنی کمک می‌کند.

پس به هیچ عنوان لبخند زدن را، چه در صحبت کردن حضوری و چه در مکالمه تلفنی فراموش نکنید.

5. به مکالمه تلفنی با دقت گوش کنید

دقت کنید که در یک مکالمه تلفنی موفق، فقط شما نیستید که حق صحبت کردن دارید و مخاطب شما هم دقیقاً به همان اندازه ای که شما حرف می‌زنید باید صحبت کند.

از قدیم هم گفته اند که مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق آورد. پس شما باید آنقدر خوب و حرفه ای گوش دهید که فرد مقابل شما هم به ادامه مکالمه تلفنی علاقه داشته باشد.

این نکته را هم به یاد داشته باشید که وقتی شما به خوبی به صحبت های مخاطب خود گوش دهید، قطعاً این مخاطب از شما بسیار راضی خواهد بود و احتمالاً صحبت هایتان تاثیر بیشتری بر روی او خواهد گذاشت. همچنین او سعی می‌کند در ادامه این کار شما را جبران کند و طبیعتاً صحبت های شما را با دقت بیشتری گوش خواهد داد. پس به صحبت های طرف مقابل خوب گوش کنید تا او هم به صحبت های شما توجه کند.

اما برای خوش شنیدن و در واقع گوش دادن فعال و موثر، تکنیک های بسیار زیادی وجود دارد که رعایت هر کدام از آن ها، می‌تواند تحول فوق العاده خوبی در رابطه شما با هر فردی ایجاد کند. در ادامه به برخی از این تکنیک ها اشاره خواهم کرد اما برای آشنایی بیشتر با آن ها، پیشنهاد می‌کنم مقاله تکنیک های گوش دادن فعال و موثر را هم مطالعه کنید.

بهترین تکنیک های خوب گوش دادن عبارتند از:

 • حواس گوینده را پرت نکنید
 • هنگام صحبت کردن مخاطب، حرف های او را تایید کنید
 • بگذارید صحبت های او کاملاً تمام شود
 • به لحن گوینده بسیار دقت کنید
 • احساس خود را منعکس کنید
 • درک خود را از صحبت های او منعکس کنید
دز یک مکالمه تلفنی ، شما فقط گوینده نیستید و گاهی هم باید به خوبی گوش کنید
دز یک مکالمه تلفنی ، شما فقط گوینده نیستید و گاهی هم باید به خوبی گوش کنید

6. پشت تلفن همه مطالب را بیان نکنید

یکی دیگر از نکات بسیار مهمی که باید برای یک مکالمه تلفنی خوب و موفق به آن دقت کنید، این است که شما نمی‌توانید به خوبی همه مطالب را از پشت تلفن بیان کنید.

قطعاً تلفن وسیله مناسبی برای انتقال همه صحبت ها به یکدیگر نیست و باید یک سری حرف های مهم را حضوری بیان کنید. چون ممکن است نه تنها صحبت هایتان پشت تلفن موثر نباشد، بلکه سوءتفاهم های بزرگی را رقم بزند که حتی بعضاً هم جبران ناپذیر باشد!

مثلاً ممکن است منظور شما از مطلبی یک چیز باشد، اما مخاطبتان کاملاً یک چیز دیگر برداشت کند. در صورتی که اگر حضوری آن مطلب را به او می‌گفتید، با توجه به زبان بدنتان و سایر ارتباطات کلامی و غیر کلامی که با او داشتید، می‌توانستید خیلی بهتر و موثرتر آن را بیان می‌کردید.

پس دقت کنید که مطالب مهم را در یک مکالمه تلفنی بیان نکنید.

7. قبل از صحبت کردن فکر کنید

طبیعتاً شما باید هر کجا که می‌خواهید هر حرفی بزنید، باید قبل از بیان کردن آن فکر کنید. چرا که همان طور که امام علی (علیه السلام) می‌فرمایند: قبل از این که کلام از دهان شما خارج شود، شما صاحب آن هستید اما بعد از این اتفاق، این کلامتان است که صاحب شماست!

پس شما باید حتماً حواستان باشد که چه حرف هایی بیان می‌کنید و چه چیزی می‌گویید. مخصوصاً این که همان طور که گفتم پشت تلفن ممکن است مخاطب شما دچار سوءتفاهم شود و یک مطلب را اشتباه برداشت کند. پس حتماً دقت کنید که چه چیزی می‌گویید و قبل از بیان هر حرفی، کمی به آن حرف و عواقبش فکر کنید.

قبل از این که کلام از دهان شما خارج شود، شما صاحب آن هستید اما بعد از این اتفاق، این کلامتان است که صاحب شماست

8. اشتباهات رایج را انجام ندهید

خیلی از افراد هستند که هنگام مکالمه تلفنی اشتباهاتی انجام می‌دهند که باعث می‌شود مخاطبشان کمی نسبت به آن ها بی اعتماد و حتی نا امید شود. رایج ترین این اشتباهات عبارتند از:

 • خوردن و آشامیدن
 • صحبت کردن با فردی دیگر در حین مکالمه تلفنی
 • بی توجهی به حرف های مخاطب و پرت بودن حواس

و هر چیزی که باعث توجه کمتر به مخاطب شود. قطعاً این اشتباهات می‌توانند عواقب بعضاً جبران ناپذیری را برای شما به همراه داشته باشند و مخاطب را به شدت ازتان برنجانند. پس مواظب رفتارهای خود هم هنگام مکالمه تلفنی باشید.

9. محترمانه خداحافظی کنید

سعی کنید هنگام پایان مکالمه تلفنی، بعد از خداحافظی اجازه دهید ابتدا مخاطبتان گوشی را قطع کند و بعد شما این کار را انجام دهید. دقت کنید که نوع صحیح خداحافظی می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی رابطه شما با مخاطبتان داشته باشد؛ چرا که بعضاً دیده شده همه چیز مناسب است و در حالت عادی پیش می‌رود و بعد از خداحافظی هم، همه فکر می‌کنند همه چیز مرتب است. اما وقتی دو طرف مکالمه یکدیگر را ملاقات می‌کنند، معلوم می‌شود که یکی از آن ها از دست دیگری ناراحت است! چرا؟ چون او هنگام مکالمه تلفنی به خوبی خداحافظی نکرده بود.

فکر می‌کنم با این تفاسیر به خوبی متوجه اهمیت بالای نوع پایان مکالمه شده باشید. درست است؟ البته این نکته را هم به شما بگویم که حتی اگر به بدترین شکل ممکن با فرد مقابل بحث کرده بودید و از او ناراحت هم بودید، باز هم خداحافظی کنید؛ چرا که هم ادب خود را نشان می‌دهید، هم آداب و تکنیکهای مکالمه تلفنی را به خوبی رعایت کرده اید و هم به مخاطبتان ثابت کرده اید که فردی قابل احترام و متشخص هستید.

نوع صحیح خداحافظی در مکالمه تلفنی ، تاثیر بسیار زیادی روی رابطه شما با مخاطبتان دارد

فن بیان تلفنی !

فرهنگ تماس تلفنی ، نحوه پاسخگویی به تلفن ، نحوه احوال پرسی تلفنی ، مهارت مکالمه تلفنی و… همگی بستگی به فن بیان شما دارند. اگر فن بیان خودتان را تقویت کرده باشید، قطعاً می‌توانید این موارد را هم به طور کامل و دقیق داشته باشید و آن ها را رعایت کنید. اما در صورت نداشتن فن بیان قدرتمند، حتماً خبری از مکالمه تلفنی خوبی هم نخواهد بود.

برای تقویت فن بیان، راه های بسیار زیادی وجود دارد که من در ادامه برخی از مهم ترین تمرین ها و تکنیک های آن را برای شما نام می‌برم:

 1. خود را به طور مرتب در معرض صحبت کردن قرار دهید
 2. صدای رسا داشته باشید
 3. محکم و با اطمینان صحبت کنید
 4. از تیکه کلام ها استفاده نکنید
 5. زیاد کتاب بخوانید

در این رابطه تعداد بسیار زیادی تکنیک دیگر وجود دارند که می‌توانید آن ها را در کتاب ها و مقالات دیگر مطالعه کنید. اما پیشنهاد من این است که مقاله فن بیان و راه های تقویت آن را که به خوبی به تمام حوزه ها و تکنیک های مختلدف فن بیان اشاره کرده است را مطالعه کنید. همچنین یک پیشنهاد فوق العاده و رد نشدنی دیگر هم برایتان دارم که در بخش بعدی آن را خواهید دید.

بهترین راه یاد گرفتن آداب مکالمه تلفنی

اما یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و در کل مهارت های مربوط به آن مثل همین مکالمه تلفنی و داشتن صدای خوب معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تثویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره فن بیان کلیک کنید.

اگر سوالی هم در رابطه با آداب مکالمه تلفنی دارید و یا حتی تکنیک دیگری برای این کار می‌شناسید، می‌توانید در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت، پاسخ آن را به شما بدهیم و یا از آن استفاده کنیم.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیانپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --