گزارش جلسه دوم دوره نوجوان برتر

جلسه دوم دوره بلندمدت نوجوان برتر روز جمعه مورخ 98/9/8 برگزار شد. هدف دوره بلند مدت نوجوان برتر تربیت نوجوانان می‌باشد که بتوانند در جامعه حضور موفق و فعالی را داشته باشند. مهم ترین بحث این جلسه، استعدادیابی نوجوانان بود که به شیوه هوارد گاردنر برگزار ششد و استعدادهای این نوجوانان به آن ها معرفی شد. در ادامه به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت…

آنچه در جلسه دوم دوره نوجوان برتر گذشت

 • ویژگی های افراد موفق
 • شناخت موانع مسیر
 • ارزش و اهمیت موفقیت
 • تاثیر اطرافیان
 • اهمیت حضور مشاور و همراه
 • استعدادیابی نوجوانان به شیوه هوارد گاردنر

در ادامه با این مباحث بیشتر آشنا خواهید شد…

دوره نوجوان برتر چیست؟

در جلسات مشاوره های مختلفی که با این گروه سنی داشته‌ایم، به این نیاز پی بردیم که تعداد بسیار زیادی از آنها متاسفانه مهارت های اولیه و ضروری برای تبدیل شدن به یک فرد موفق را دارا نیستند. در دوره بلند مدت نوجوان برتر تمام مهارت های لازم و ضروری از جمله:

 • مهارت های ارتباطی
 • فن بیان
 • برنامه ریزی تحصیلی
 • مهارت های موفقیت
 • کشف استعداد ها و علایق واقعی
 • و…

به نوجوانان آموزش داده می‌شود.

با پیشرفت هر روزه علم و دانش، اهمیت ارتباطات و مهارت های فردی برای حضور در جامعه روز به روز بیشتر می‌شود. بنابراین اگر فردی تمایل به این دارد که بتواند به موفقیت دست پیدا کند، باید به تمامی این مهارت ها آشنا باشد و بر روی رشد فردی و شخصیتی خود تمرکز کند.

نوجوان برتر
نوجوان برتر

ویژگی های افراد موفق

یکی از دغدغه‌های اصلی نوجوانان این است که نمی‌دانند ویژگی های افراد موفق چیست. به همین علت در بسیاری از مواقع ممکن است در تشخیص یک فرد کامل و موفق دچار خطا و اشتباه شوند.

سن نوجوانی یکی از حساس ترین و در عین حال خطرناک ترین دوره های عمر هر فردی محسوب می‌شود. اگر در این دوران شما موفق نشوید نوجوان خود را به سمت مسیر درست هدایت کنید و آنچه را که باید بداند به خوبی در اختیار او قرار دهید، شک نداشته باشید که در آینده دچار مشکلات بسیار زیادی خواهد شد.

زمانی که فرزندان شما در سنین نوجوانی قرار دارند، شخصیت آنها به طور کامل در حال شکل گیری است. بنابراین بهترین فرصت می‌باشد که بتوانید آنها را به خوبی راهنمایی کنید و تمام چیزی که باید برای داشتن یک آینده موفق به آن آگاهی داشته باشند، در اختیارشان قرار دهید.

البته بهتر است در این راه از متخصصان و افرادی که در این حوزه تجربه دارند، کمک بگیرید. حتی ممکن است خود والدین نیز در مورد ویژگی های شخصیتی یک فرد موفق دچار خطا و اشتباه شوند. به همین علت سعی کنید حتماً با یک فرد زبده مشورت نمایید.

گام برتر

شناخت موانع مسیر

یکی از نکته های اصلی و لازم برای رسیدن به موفقیت این است که شما موانع مسیر خود را به خوبی بشناسید. شما تنها هنگامی قادر خواهید بود، یک مشکل را حل کنید و یا یک مسئله را به خوبی پشت سر بگذارید که با تمام ابعاد و جنبه های آن آشنایی کامل داشته باشید.

یک پزشک را تصور کنید. می‌تواند بیماری ها را درمان کند به این علت که با ویژگیهای آنها به طور کامل آشنااست. بنابراین اگر قرار است بتوانید موانع مسیر را از سر راه بردارید و راه رسیدن به موفقیت خود را هموار کنید،بدون شک یکی از آگاهانه ترین رفتارها می‌تواند بررسی جزئیات مسیر و شناخت کامل موانع آن باشد.

شناخت یک مشکل به شما این فرصت را می‌دهد که برای حل آن راه حل های مختلفی را مد نظر قرار دهید و نهایتاً بهترین راه‌حل را اتخاذ کنید.

مجتبی مصطفایی

تاثیر اطرافیان

اطرافیان یک نوجوان معمولاً همسالان او هستند، که خودشان نیز در سن حساس و خطرناک قرار دارند. ممکن است یک نوجوان در مدرسه و یا خارج از محیط خانه با افرادی معاشرت کند که برای او صدمات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشند.

در جلسه اول دوره نوجوان برتر به تاثیر ویژه و غیر قابل انکار اطرافیان بر روی نوجوانان پرداخته شد. نکته جالب اینکه بسیاری از آنها خود متوجه این موضوع شده بودند که تا چه اندازه از دوستان خود تاثیر می پذیرند و تا چه حد ممکن است این تأثیرپذیری حرکت آنها را در مسیر مختل کند. و یا حتی به طور کلی مسیر حرکت آنها را تغییر دهد.

اما با همه این نکات امکان این وجود ندارد که شما نوجوان خود را محدود کنید و از او بخواهید که با بسیاری از افراد هیچ رابطه ای نداشته باشد. بلکه آن چیزی که مهم است این می‌باشد که نوجوان بتواند در مقابل دیگران از خود رفتار مناسب را بروز دهد و از اثرات مخرب آن ها جلوگیری نماید.

دوره نوجوان برتر از گام برتر

ارزش رسیدن به موفقیت

متاسفانه به دلیل شرایط نامساعد جامعه و باورهایی که در بین جوانان و نوجوانان رایج شده ، آنها فراموش کرده اند رسیدن به موفقیت به چه معنایی می‌باشد.

برخی از آنها موفقیت را تنها در دانش و تحصیلات بالا می دانند. در مقابل برخی دیگر نیز فکر می کنند، موفقیت یعنی رسیدن به پول و ثروت فراوان. در این بین گروه سومی نیز وجود دارند که موفقیت خود را وابسته به خانواده می‌دانند. یعنی به طور کامل تمایل دارند، زیر چتر حمایتی خانواده قرار داشته باشند.

هیچ یک از این موارد درست و صحیح نیست. موفقیت یعنی شما یک هدف مشخص برای خود تعیین کنید و در مسیر رسیدن به آن حرکت کنید. در این بین اطلاعات لازم و مهارت‌های مختلف را کسب کنید و در واقع هر روز تلاش نمایید تا یک گام بهتر باشید.

این موضوع یکی از مسائلی بود که در جلسه دوم دوره نوجوان برتر به آن پرداخته شد و سعی کردیم تا یک بار دیگر شرایط رسیدن به موفقیت درست را به نوجوانان گوشزد کنیم و باورهای غلط ذهنی آنها را تغییر دهیم.

نکته بسیار مهمی که والدین باید به آن توجه داشته باشند این است که نوجوانان اغلب تمایل دارند، به طور مستقل عمل کنند و خودشان برای زندگی و اهدافی که در نظر دارند، تصمیم گیری نمایند. در این بین ممکن است مخالفت های والدین موجب سرکشی و یا حتی با بروز رفتارهای لجبازانه از نوجوان شود.

نکته ای که شما به عنوان یک پدر یا مادر باید به آن توجه کنید، این است که بهترین روشی که در این مواقع می‌توانید اتخاذ کنید، انتخاب یک مشاور و همراه مناسب برای نوجوان می‌باشد که کاملاً بی‌طرفانه با او صحبت کند و اشتباهاتش را به او گوشزد نماید. این روش قطعاً می‌تواند موثرترین کاری باشد که برای کمک به نوجوان خود انجام می‌دهید.

مصطفایی

استعدادیابی به شیوه هوارد گاردنر

یکی دیگر از دغدغه های بسیار مهم نوجوانان و حتی والدین آن ها در این اسن، این است که بدانند آیا اصلاً استعدادی در آن ها نهفته هست یا خیر؟ و اگر استعدادی دارند در چه زمینه ای است؟

در پاسخ به سوال اول باید بگوییم همه انسان ها، تکرار می‌کنم همه انسان ها استعدادی در وجود خود دارند که می‌توانند با تکیه بر آن ها به موفقیت برسند. اصلاً اگر استعدادی نداشتند که خدا آن ها را نمی‌آفرید!

اما درباره سوال دوم باید گفت که برای کشف استعداد شیوه ها و تست های مختلفی وجود دارد. از جمله:

درباره این استعدادها در سایت ما مقالات مختلفی نوشته شده که می‌توانید آن ها را مطالعه کنید.

اما شیوه ای که در این جلسه مورد بررسی و استفاده قرار گرفت، استعدادیابی به شیوه هوارد گاردنر بود که در پایان و پس از پاسخ دادن به سوالات مطرح شده، نوجوانان استعدادهای خود را شناختند.

امیدوارم همه نوجوانان ما بتوانند با شناخت استعدادهای خود و البته تلاش خودشان و با برنامه ریزی درست، به موفقیت برسند…


گزارش از: معصومه تيموری
گزارش از: معصومه تيموری از تيم گام برتر