چطور سخنران انگیزشی شویم؟

سخنرانی انگیزشی ، نوعی از سخنرانی است که از زمان های گذشته تا کنون طرفداران زیادی داشته است و بسیاری از افراد برای افزایش انگیزه خود و حرکت بهتر به سمت اهدافشان، در این نوع سخنرانی ها شرکت می کردند . ما در این مقاله  قصد داریم ابتدا تاریخچه، معایب و مزایای این نوع سخنرانی را بررسی کنیم و بعد هم به بیان راه هایی بپردازیم که به شما کمک می کند تا خودتان هم به یک سخنران انگیزشی حرفه ای تبدیل شوید. در واقع شما در این مقاله با راه های زیر به خوبی آشنا می شوید:

 • تاریخ سخنرانی انگیزشی
 • فواید سخنرانی انگیزشی
 • معایب سخنرانی انگیزشی
 • آموزش سخنرانی انگیزشی
 • معروف ترین سخنرانان انگیزشی جهان

تاریخ سخنرانی انگیزشی

اگر خودتان هم کمی دقت کنید، می بینید که سخنرانی انگیزشی حتی از هزاران سال پیش رواج داشته و رهبران و فرماندهان، برای افزایش انگیزه لشکریان و افراد خود به نوعی این نوع از سخنرانی را انجام می دادند و تلاش می کردند با بیان عباراتی که انگیزه افراد را برای انجام کاری که آن ها می خواستند افزایش می داد، به نوعی آن ها را تهییج کنند و بمب انگیزه شان کنند.

یا حتی پیامبر خود ما هم گاهی این طور صحبت می کرد تا یاران و شاگردان خود را برای انجام کاری مثبت، تهییج کند و با قدرت بیشتری به سوی اهداف خودشان پیش بروند.

اصلاً یکی از مهم ترین دلایل پیروزی هیتلر و ارتش او در جنگ های مختلف، همین سخنرانی های حیرت انگیز او بود که بسیاری از مردم آلمان را به پیروزی امیدوار و آماده جنگ می کرد.

حالا می بینید؟ سخنرانی انگیزشی از همان ابتدا که بشر بوده وجود داشته و فقط به مرور زمان، شکل جدیدی به خود گرفته و با توجه به افراد روز جامعه، تغییر یافته است.

فواید سخنرانی انگیزشی

همان طور که می دانید بیشتر فایده این نوع سخنرانی، در افزایش انگیزه و انرژی افراد است و همه مردم می توانند با شرکت در سخنرانی های انگیزشی به طرز فوق العاده ای انگیزه خود را حداقل برای چند روز تقویت کنند. وقتی انگیزه شما هم بالا باشد، هم بهتر در کار خود فعالیت می کند، هم زندگی بهتری خواهید داشت، هم با دیگران به خوبی رفتار خواهید کرد و هم پیشرفت فوق العاده خوبی در زمینه های مختلف خواهید داشت. یادتان باشد که زیگ زیگلار هم می گوید: “اکثر مردم می گویند چرا نکات انگیزشی دوام همیشگی ندارند؟ خب حمام کردن نیز همین طور است؛ به همین دلیل روزانه توصیه اش می کنند.”

این سخنرانی ها هم می توانند تا چند روز انگیزه تان را بالا نگه دارند و حال شما را خوب نگه دارند. اما یک عیب بزرگ در این روش افزایش انگیزه وجود دارد! در بند بعدی به طور مفصل به آن خواهیم پرداخت.

فواید سخنرانی انگیزشی
فواید سخنرانی انگیزشی

معایب سخنرانی انگیزشی

همان طور که گفتم شرکت زیاد در سخنرانی های انگیزشی یک عیب بزرگ دارد و آن، اعتیاد به این نوع سخنرانی است! یعنی ذهن شما شرطی سازی می شود که برای افزایش انگیزه فقط باید به آن متکی باشد و تا زمانی که یک سخنرانی انگیزشی فوق العاده نبیند یا در آن شرکت نکند، نمی تواند به خوبی کاری را انجام دهد و با انگیزه و اشتیاق بالایی به سراغ آن برود؛ یعنی به نوعی به سخنرانی انگیزشی معتاد می شود. در صورتی که برای افزایش انگیزه راه های بسیار زیاد دیگری مانند خواندن جملات انگیزشی، حرکت در مسیر علایق و استعدادها و… هم هست و باید از آن ها هم استفاده شود تا تعادل ایجاد شود.

اگر قرار باشد بی رویه فقط به سخنرانی های انگیزشی توجه شود، بعد از مدتی حتماً آن ها هم تکراری خواهند شد و دیگر نمی توانند انگیزه ای برای شما ایجاد کنند. به علاوه، شما در شرایط عادی بسیاری از اوقات انگیزه بالایی دارید اما اگر به سخنرانی های انگیزشی اعتیاد پیدا کنید، حتماً همین اوقات هم از بین خواهند رفت و باید برای هر کاری، حتماً یکی از این سخنرانی های را مشاهده کنید تا روی روال بیفتید.

پیشنهاد می کنم حتماً مقاله راه های افزایش انگیزه را هم مطالعه کنید تا با سایر راه های بالا بردن قدرت اشتیاق و انگیزه هم آشنا شوید و بتوانید بهتر از آن ها بهره بگیرید. خب، حالا اگر موافق هستید برویم سراغ اصلی ترین بخش مقاله؛ چگونه سخنران انگیزشی شویم؟

برای افزایش انگیزه خود فقط از سخنرانی انگیزشی استفاده نکنید
برای افزایش انگیزه خود فقط از سخنرانی انگیزشی استفاده نکنید

آموزش سخنرانی انگیزشی

برای این که به یک سخنران انگیزشی خوب تبدیل شوید، باید یک سری نکات را رعایت کنید که در ادامه می خواهیم به برخی از مهم ترین آن ها اشاره کنیم. این نکات عبارتند از:

 • مخاطب باید شما را قبول داشته باشد
 • فن بیان شما باید در بالاترین حد ممکن باشد
 • خدای اعتماد به نفس باشید
 • صدای خود را تنظیم کنید
 • مخاطبینتان را بشناسید
 • مخاطب باید حس کند که دارید با او صحبت می کنید
 • از جملات پر قدرت و انگیزشی استفاده کنید
 • ملموس باشید
 • خودتان هم نکات خودتان را قبول داشته باشید
 • مثبت باشید، مثبت باشید، مثبت باشید

1. مخاطب باید شما را قبول داشته باشد

اولین کاری که باید برای تبدیل شدن به یک سخنران انگیزشی حرفه ای انجام دهید، این است که کاری کنید که مخاطب شما را قبول کند. اولین چیزی هم که مخاطب می بیند، ظاهر شماست. سعی کنید همیشه زیبا و خوش تیپ در محل سخنرانی حاضر شوید و مانند افراد جنتلمن و کاریزماتیک باشید. برای این که ظاهر مناسبی داشته باشید، پیشنهاد می کنم نکات مقاله پوشش سخنرانی را مطالعه کنید تا به خوبی بدانید باید چه لباسی را در چه مکانی به تن کنید.

اما یادتان باشد که قبول کردن مخاطب، فقط ظاهر نیست؛ زبان بدن، سخنان مناسب و از ته دل، کیفیت مطالب و… هم جز نکات مهم اعتماد سازی هستند که باید حتماً آن ها را هم رعایت کنید.

مخاطبین باید یک سخنران انگیزشی را به خوبی بپذیرند

2. فن بیانتان باید در بالاترین حد ممکن باشد

طبیعتاً مهم ترین مهارتی که یک سخنران انگیزشی باید داشته باشد، فن بیان قدرتمند اوست. اصلاً شما نمی توانید یک سخنران را تصور کنید که دارای فن بیان قوی نباشد! برای تقویت این مهارت هم راه های بسیار زیادی وجود دارد که در مقالات مختلف سایت هم می توانید آن ها را مطالعه کنید.

اما یکی از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره غیر حضوری فن بیان کلیک کنید.

دوره غیر حضوری فن بیان

3. خدای اعتماد به نفس باشید

طبیعتاً ویژگی دیگر یک سخنران انگیزشی حرفه ای، اعتماد به نفس بالای اوست. اگر دیده باشید، همه این سخنرانان با اعتماد به نفس و خودباوری فوق العاده بالا به روی صحنه می آیند و سعی می کنند این اعتماد را به مخاطبین خود هم منتقل کنند. اگر واقعاً شما هم می خواهید به یک سخنران انگیزشی حرفه ای تبدیل شوید، پیشنهاد من این است که حتماً روی اعتماد به نفس خود هم کار کنید و سعی کنید با برخی تکنیک هایی که وجود دارد، آن را تقویت کنید. اکنون برخی از مهم ترین تکنیک های آن را برایتان نام می برم:

 • همیشه در حال یادگیری باشید
 • از منفی باف ها فرار کنید!
 • باور داشته باشید که می‌توانید
 • مطمئن و با صلابت صحبت کنید
 • زبان بدن خود را تقویت کنید
 • درست لباس بپوشید!
 • مثبت نگر باشید
 • به موفقیت های قبلی خود فکر کنید
 • ورزش کردن را جدی بگیرید
 • منطقه امن ذهنی خود را فراموش کنید
 • زیاد نه بگویید
 • موفقیتی را که می‌خواهید به آن برسید تجسم کنید

4. صدای خود را تنظیم کنید

صدای خوب هم دیگر لازمه یک سخنران انگیزشی موفق است. او باید بتواند در مواقع لازم صدای خود را پایین بیاورد تا حواس مخاطب به خوبی جمع شود، گاهی داد بزند تا آدرنالین خون مخاطبین بالا برود و بعضی اوقات هم معمولی صحبت کند. فکر می کنم نکات مقاله چگونه صدای خوبی داشته باشیم برایتان خیلی بهتر و کامل تر باشند و به همین دلیل، دیگر در اینجا اضافه گویی نمی کنم و به دلیل اهمیت بالای بحث، شما را به خواندن همان مقاله دعوت می کنم.

5. مخاطبینتان را بشناسید

قبل از هر چیز نکات زیر را بخوانید:

 • تعداد مخاطبان شما چند نفر است؟
 • جنسیت مخاطبانتان چیست؟
 • مخاطبان شما چند ساله هستند؟
 • شغل مخاطبان شما چیست؟
 • مخاطبان شما چه تحصیلاتی دارند؟
 • فرهنگ غالب مخاطبان غالب شما چیست؟
 • مخاطبان چه انتظاری از شما دارند؟

شما باید برای سخنرانی انگیزشی، همه این موارد را به خوبی بدانید تا متوجه شوید چطور باید سخنرانی کنید؛ طبیعتاً شما نمی توانید آن طور که به یک استاد دانشگاه انگیزه می دهید، به یک دانش اموز هم بدهید! پس ابتدا بدانید مخاطبینتان چه کسانی هستند و چه ویژگی هایی دارند و بعد برای آن ها سخنرانی کنید و انگیزه بدهید.

شناخت مخاطب، یکی از اصلی ترین مهارت هایی است که یک سخنران انگیزشی باید داشته باشد
شناخت مخاطب، یکی از اصلی ترین مهارت هایی است که یک سخنران انگیزشی باید داشته باشد

6. مخاطب باید حس کند که دارید با او صحبت می کنید

سعی کنید در سخنرانی خود، طوری صحبت کنید که تک به تک مخاطبین فکر کنند که با آن ها هستید! یعنی گاهی به میان جمعیت بروید، با همه مخاطبین به خوبی ارتباط چشمی برقرار کنید، در میان صحبت های خود، نکاتی را بیان کنید که همه افراد با آن ها درگیر هستند و…

پس هر کاری که می توانید بکنید تا مخاطب با شما احساس راحتی کند و همان طور که در ابتدا هم گفتم، شما را بپذیرد.

7. از جملات پر قدرت و انگیزشی استفاده کنید

معمولاً خواندن یا به کار بردن جملاتی که در اصطلاح به آن ها جملات انگیزشی می گویند، می تواند به خودی خود انرژی و انگیزه افراد را افزایش دهد؛ حالا فرض کنید یک سخنران انگیزشی پر انرژی، این جملات را بیان کند! قطعاً مهجزه خواهد کرد و سخنرانی انگیزشی را در اصطلاح منفجر خواهد کرد. پس سعی کنید در بین سخنان خود، زیاد از این دست جملات استفادده کنید و به مردم انگیزه و امید بیشتری بدهید.

اگر می خواهید با تعداد زیادی از این جملات آشنا شوید، پیشنهاد می کنم حتماً مقاله جملات انگیزشی بزرگان دنیا را هم مطالعه کنید.

تاثیر جملات انگیزشی در سخنرانی

8. ملموس باشید

منظور از ملموس بودن، این است که جملات و سخنانی را بیان کنید که مخاطب با آن ها سر و کار داشته باشد؛ به عنوان مثال در یک سخنرانی انگیزشی موفق، هیچ گاه سخنران درباره افزایش انگیزه برای کارمندان سازمان ها صحبت نمی کند! بلکه سعی می کند مواردی را بیان کند که همه مردم با آن ها سر و کار داشته باشند و اصلاً دلیل بی انگیزگی یا افزایش انگیزه آن ها باشد!

پس حتماً سعی کنید در سخنرانی انگیزشی خود، صحبت های ملموسی را بیان کنید.

9. خودتان هم نکات خودتان را قبول داشته باشید

یکی از اصول ابتدایی یک سخنرانی عادی، این است که سخنران، سخنان خود را قبول داشته باشد؛ چون طبیعتاً وقتی حتی خودش هم صحبت های خود را قبول ندارد، هرگز نمی تواند روی دیگران تأثیرگذار باشد. پس سعی کنید سخنرانی انگیزشی خود را با صحبت ها و راهکارهایی پیش ببرید که خودتان هم از آن ها استفاده کرده باشید و ازشان مطمئن باشید.

یک سخنران انگیزشی، باید قبل از هر چیز خودش را قبول داشته باشد
یک سخنران انگیزشی، باید قبل از هر چیز خودش را قبول داشته باشد

10. مثبت باشید، مثبت باشید، مثبت باشید

و آخرین نکته هم این که همان طور که از اسم سخنرانی انگیزشی پیداست، این سخنرانی باید مثبت و پر از انرژی و انگیزه باشد؛ پس سعی کنید روز به روز خودتان را مثبت اندیش تر و پر انرژی تر کنید تا همان طور که بارها هم در این مقاله گفتم، مخاطب هم شما را بپذیرد و به عنوان یک سخنران انگیزشی، به صحبت هایتان گوش کند. پس یادتان باشد که: مثبت، مثبت، مثبت و بمب انگیزه باشید.

معروف ترین سخنرانان انگیزشی جهان

این که سخنرانی های انگیزشی معروف ترین سخنرانان را هم مشاهده کنید، می تواند به شدت برای سخنران شدن خودتان هم کمک کند. چون نکات زیادی یاد می گیرید و می توانید آن ها را به خوبی تمرین کرده و در سخنرانی های خود هم استفاده کنید. اکنون قصد دارم 10 نفر از معروف ترین های این افراد را برایتان نام ببرم تا هم آن ها را به خوبی بشناسید و هم به خوبی ازشان نکته برداری کنید. همچنین می توانید با مطالعه مقاله بهترین سخنرانان انگیزشی جهان ، با زندگی نامه و شیوه های سخنرانی آن ها بیشتر آشنا شوید.

 1. نیک وویچیچ
 2. رابین شارما
 3. برایان تریسی
 4. آنتونی رابینز
 5. جیم ران
 6. لس براون
 7. اریک توماس
 8. آرنولد شوارتزنگر
 9. زیگ زیگلار
 10. وین دایر

بهترین راه افزایش انگیزه

در این مقاله تماماً درباره انگیزه صحبت کردیم و جوانب مهمی از آن را مورد بررسی قرار دادیم. اما شما باید این نکته را بدانید که انگیزه، بحثی نیست که به این راحتی ها بتوان از آن رد شد و با چند نکته مختصر، آن را به طور کامل مدیریت کرد. در واقع شما تنها زمانی می توانید آن را در وجود خود مدیریت کرده و به بالاترین حد ممکن برسانید که به طور کامل آموزش آن را دیده باشید و بدانید که نسبت به خودتان باید چگونه آن را افزایش دهید. ما در اپلیکیشن گام برتر آموزش های رایگان فوق العاده ای در این رابطه برای شما قرار داده ایم که مشاهده آن ها حتماً می تواند تأثیر بسزایی در افزایش انگیزه شما داشته باشدو پس فرصت را از دست ندهید و همین حالا با کلیک روی تصوی زیر، از این آموزش های رایگان استفاده کنید.

How to become a motivational speakerپاسخ به سوالات

 1. محمدجواد زارعی

  بدون انگیزه ، احتمال موفقیت ما به شدت کاهش پیدا میکنه . اگه که ممکنه ما اهدافی هم داشته باشیم ولی بدون انگیزه هیچ کاری نمیتونیم انجام بدیم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله دقیقا همین طوره

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 2. بیتا محمدیان

  با درود فراوان خدمت شما مقاله ی بسیار جذاب و زیبا بود از دیدگاه من برای اینکه یک سخنران حرفه ای و قوی باشیم اول باید اعتماد و باور به خودمان داشته باشیم چون وقتی این حالت در وجود ما برقرار باشد قطعا مخاطب از راه تلپاتی که بدون کلام هست و مربوط به زبان بدن هست آنرا حتما دریافت می کند پس باور و اطمینان به خود رکن اساسی یک سخنران موفق هست و دومین مورد مطالب گردآوری شده برای بیان کردن که حتما باید جذابیت داشته باشد و دیگر رکن مهم نوع لحن بیانی ما می باشد که اون هم می تواند تاثیر گذار باشد . پاینده باشید

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله حتما همین طوره…ممنون از نظرتون

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 3. محدثه صباحی

  به نظر من سخنران انگیزشی بودن خیلی جذاب هستش. ما وقتی فقط به یک نفر انگیزه میدیم و حالش رو خوب می کنیم حال خودمون هم خوب میشه و کلی انرژی میگیریم حالا اگر بتونیم به چندین نفر این انگیزه رو بدیم قطعا انرژی خودمون هم جندین برابر میشه….
  مقاله عالی و جالبی بود. خیل ممنون.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله دقیقا همینه…شما وقتی به دیگران انگیزه میدید، انگیزه خودتون هم چند برابر میشه

   موفق باشید

 4. رقیه کریمی

  سلام . درست است که شرکت در سخنرانی های انگیزشی به انسان انگیزه و انرژی میدهد ولی انسان باید انگیزه و انرژی را از درون خودش ایجاد کند نه این که متکی به بیرون باشد.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر…بله دقیقا همین طوره

   ممنون از نظرتون

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image