شعر انگیزشی

انگیزه و امید دو فاکتور مهم در زندگی همه افراد هستند که بدون وجود آنها بدون شک زندگی تا حد بسیار زیادی کسل کننده و حتی گاه غیر ممکن خواهد شد. شاید شما هم جز افرادی باشید که در شبکه های اجتماعی و حتی کوچه و خیابان این واژه آشنا را زیاد شنیده باشید. اما نکته قابل تامل این است که مبحث انگیزه صرفاً مربوط به زمان حال و دوران ما نمی باشد؛ بلکه از گذشته های بسیار دور تا همین امروز امید داشتن در زندگی و انگیزه ادامه حیات مورد توجه افراد بسیاری بوده است. شاعران هم ازین قاعده مستثنی نبوده اند و اشعار زیادی وجود دارد که مفهوم و مضمون آن ها بر انگیزه و لذت بردن از لحظات عمر بنا نهاده شده است. در این مقاله قصد داریم تعدادی از این اشعار را همراه شما مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم. پس حتماً تا پایان مقاله شعر انگیزشی ، با ما همراه باشید…

شعر کوتاه انگیزشی

 روزی ما دوباره کبوترهایمان را پرواز خواهیم داد و مهربانی دست زیبایی را خواهد گرفت… و من آن روز را انتظار می کشم حتی روزی که نباشم (شاملو)…

استاد شاملو یکی از شاعران برجسته ایرانی که عمده شهرت او به دلیل نوآوری در شعر نو می باشد. همانطور که مشاهده می کنید در شعر بالا به وضوح به این نکته اشاره شده است که بعد از هر دوره سختی و رن،  روزگار خوشی در راه خواهد بود. پرواز کبوترها و مهربانی همگی نشانه هایی از امید و انگیزه ادامه حیات در اشعار این شاعر میباشند. هرگز نباید ناامید شد هرچند که زندگی به شما سخت بگیرد و تنگناهای مختلف را در مسیر شما قرار دهد، نهایتاً این امید و انگیزه است که پیروز میدان خواهد بود و روزهای خوش از راه خواهند رسید. قطعاً پرواز کبوتر در آسمان برای شما هم نماد آرامش، زیبایی و آزادی است.

بنابراین همانطور که مشاهده می کنید شاعران معاصر ما نیز سعی در اشعار خود تا جایی که ممکن است است؛ یادآور این نکته باشند که زندگی بی وقفه جریان دارد و هرگز نباید انگیزه خود را از دست بدهیم. به قول زنده یاد سهراب سپهری ” تا شقایق هست زندگی باید کرد….”


بعد از مقاله شعر انگیزشی می توانید بخوانید: بهترین جملات انگیزشی بزرگان دنیا


نه تو می مانی و نه اندوه ،

و نه هیچ یک از مردم این آبادی!

به حباب نگران لب یک رود قسم،

و به کوتاهی آن لحظه ی شادی که گذشت،

غصه هم می گذرد،!

آنچنانی که فقط خاطره ای خواهد ماند،

لحظه ها عریانند . به تن لحظه خود، جامه اندوه مپوشان هرگز… (سهراب سپهری)

سهراب سپهری یکی دیگر از از شاعران معاصر می باشد که در زمینه سرودن شعر نو بسیار ماهر و توانا بوده است. اغلب اشعار سهراب به امید و انگیزه در زندگی اشاره میکند و غم و پریشانی را فانی و گذرا می داند. شاید بتوان گفت اشعار سهراب در بین دیگر شاعران بیش از همه در بردارنده مفاهیم انگیزشی می باشند.

شعر بالا یکی از اشعار بسیار زیبای اوست که به ساده ترین زبان ممکن احساس امید را در قلب خواننده زنده می‌کند. غم، شادی، سختی و خوشبختی همه و همه گذرا هستند و قرار نیست هیچ کدام تا ابد پایدار باشند. واژه” عریان” که در شعر بالا به کار رفته است، به خوبی بیانگر این است که هر لحظه ای  که از راه می‌رسد، می‌تواند برای ما خاطره جدیدی را ثبت کند.

پس چه بهتر که با انگیزه و امید خود این لحظه ها را به شادی بگذرانیم. هیچ چیز در این دنیا ماندنی نیست. زندگی چند صباحی بیش نیست که می توان با انگیزه و امید و تلاش از آن به بهترین شکل ممکن لذت برد. درست است که گاهی لحظه ها بسیار سخت و مشقت بار می شوند اما خبر خوب اینکه همه این لحظه ها گذرا هستند.

شعر سهراب سپهری
شعر سهراب سپهری

شعر انگیزشی از مولانا

به درون توست مصری که تویی شکرستانش

چه غم است اگر ز بیرون مدد شکر نداری

شده ای غلام صورت به مثال بت پرستان

تو چو یوسفی ولیکن به درون نظر نداری (مولانا)

جلال الدین محمد بلخی یا همان مولانا یکی از معروف ترین و برجسته ترین شاعران زبان فارسی است که شهرت او به دلیل آثار بی نظیرش، نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا زبانزد عام و خاص است. حتی آثار او در آمریکا جزو پرفروش ترین آثار ادبی محسوب می شوند.

 نکته قابل توجهی که در شعر مولانا وجود دارد این است که شاعر معتقد است انگیزه و امید برای زندگی باید از درون خود انسان سرچشمه بگیرد .در اصل مولانا در این شعر به مهمترین بعد انگیزه اشاره می کند که از آن با عنوان انگیزه درونی یاد می‌شود. اغلب ما برای  امیدواری به زندگی و رسیدن به موفقیت به دنبال عوامل بیرونی هستیم و خود را وابسته افراد یا اشیا می‌کنیم؛اما حقیقت این است که تمام اینها ممکن است یک روز از دست بروند و به دنبال آن انگیزه ما نیز که وابسته به این مسائل بوده از بین خواهد رفت.

بنابراین موفقیت واقعی زمانی حاصل می‌شود که شما ابتدا انگیزه درونی خود را برای رسیدن به مقامات بالا و طی کردن پله های ترقی پیدا کنید و سپس پس به دنبال انگیزه دهنده های بیرونی باشید. شاید یکی از بزرگترین ایرادات انسان این است که خودش را دست کم میگیرد و آنچه که واقعاً درونش وجود دارد نادیده می گیرد و مدام در پی عوامل خارجی  میگردد غافل از اینکه تمام ملزومات خوشبختی و موفقیت در درون خود فرد نهفته است.


بعد از مقاله شعر انگیزشی می توانید بخوانید: راه های افزایش انگیزه


شعر انگیزشی سعدی

خدا ار به حکمت ببندد دری | گشاید به فضل و کرم دیگری (سعدی)

همه ما در زندگی تجربه لحظاتی را داشته ایم که مهمترین خواسته مان مورد اجابت قرار نگرفته و از زمین و زمان شاکی شده ایم. هزاران مرتبه با خود به این موضوع فکر کرده ایم که چرا و به چه دلیل نباید به آنچه که دوست داریم برسیم؟ تا مدتها ذهنمان درگیر  آن موضوع بوده است  است و به خاطرش  رنج و ناراحتی زیادی را متحمل شده ایم.

اما اغلب بعد از گذشت مدت زمانی اتفاقات زندگی به ما اثبات کرده‌اند که نرسیدن به خواسته مورد نظرمان قطعاً به صلاح و مصلحت ما بوده است و چه بسا حتی اتفاقات بسیار بهتر و جذاب تری برای ما رخ داده است. البته بدون شک وقتی چیزی یا کسی که بسیار مورد علاقه انسان است از دست برود؛ ناراحتی های بی شماری همراه خواهد داشت و حفظ انگیزه و مثبت اندیشی در این لحظات کار دشواری است. اما همانطور که جناب سعدی در بیت بالا اشاره فرمودند زمانی که خداوند چیزی را را از انسان دریغ می کند، بدون شک اتفاق بهتر و مهم تری را در زندگی شما رقم خواهد زد. شاید زمان آن کمی به طول بیانجامد ولی یقین داشته باشید که خدا هرگز برای بنده اش کم کاری نخواهد کرد.

البته ذکر این نکته نیز لازم است که اگر فردی از روی تنبلی و یا ناتوانی خود چیزی را از دست می دکرد؛ نباید نسبت به زندگی و پروردگار شاکی و ناسپاس باشد بلکه باید برای جبران آن تلاش کند تا به مقصود برسد.

شعر انگیزشی سعدی
شعر انگیزشی سعدی

اگر دانی که دنیا غم نیرزد

بروی دوستان خوشباش و خرم

غنیمت دان اگر دانی که هر روز

ز عمر مانده روزی می شود کم

منه دل بر سرای عمر سعدی

که بنیادش نه بنیادیست محکم

برو شادی کن ای یار دل افروز

چو خاکت می خورد چندین مخور غم (سعدی)

شعر بالا یکی دیگر از اشعار بسیار با محتوا و زیبا از شاعر بزرگ سعدی شیرازی می باشد. همانطور که مشاهده می کنید در این شعر نیز به گذرا بودن غم و همینطور گذرا بودن فرصت عمر اشاره شده است. هر روزی که از زندگی میگذرد در اصل یک روز دیگر از عمر انسان کم می شود. شاید برای همین است که اغلب افراد معتقدند وقت طلاست و نباید آن را به سادگی از دست داد.

قسمت اول این شعر که به فانی بودن غم اشاره میکند انگیزه بخش بوده و شاید بخش دوم آن را که بیانگر کوتاهی عمر و از دست رفتن سریع فرصت هاست؛ می توان به عنوان یک نهیب برداشت کرد تا بیشتر از قبل حواسمان جمع لحظه های زندگی باشد و بدانیم روزی که می گذرد دیگر هرگز تکرار نخواهد شد. البته که در بعضی از مواقع این گذر کردن و تکرار نشدن موهبتی است که خدا به انسان عرضه داشته. زیرا بعضی لحظه ها بدون شک آنقدر سخت هستند که انسان مایل است هرچه سریعتر از آنها گذر کند. از جنبه دیگر متاسفانه تمام این لحظه هایی که می گذرند، فرصت هایی است که از دست رفته و دیگر تکرار نخواهد شد. بنابراین همیشه در ذهن داشته باشیم غم گذراست و زندگی زیباست. با انگیزه و امید می توان لحظاتی را که هنوز از دست نرفته اند به زیباترین شکل ممکن ثبت کرد.


بعد از مقاله شعر انگیزشی می توانید بخوانید: راه های درمان بی انگیزگی


ای که پنجاه رفت و در خوابی | مگر این پنج روزه دریابی (سعدی)

بیت بالا از سعدی اشاره به افرادی دارد که بخش عظیمی از روزهای زندگی و عمر خود را بیهوده تلف کرده اند و هیچ کار مفیدی انجام نداده اند. بدون شک همه ما در اطراف خود این اشخاصی را دیده ایم و یا حتی ممکن است خودمان جزو این گروه افراد باشیم.

اما همانطور که جناب سعدی در بیت بالا اشاره کردند حتی اگر سالهای بسیار طولانی را تلف کرده اید و آن طور که باید و شاید برای زندگی خود تلاش نداشته‌اید، نگران نباشید. هنوز هم فرصت هست. شاید این بیت را بتوان یکی از انگیزشی ترین ابیات برای افرادی دانست که معتقدند برای آنها دیر شده و دیگر تلاش آنها سودی نخواهد داشت. اما نگران نباشید هنوز وقت هست.به قول معروف” ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازه است” پس تا دیرتر از این نشده اقدام کنید و نگران هیچ چیزی نباشید. هنوز لحظه های بسیار زیادی در راه هستند که  میشود از آن ها به بهترین شکل ممکن استفاده کرد و اتفاقات بزرگی را رقم زد.

بهترین شعرهای انگیزشی
بهترین شعرهای انگیزشی

دوست آن دانم که گیرد دست دوست | در پریشان حالی و درماندگی (سعدی)

شاید یکی از بهترین لحظه های زندگی همان لحظه هایی باشد که با حضور دوستان زیبایی آن چندین برابر شده و به بهترین شکل ممکن می گذرد. در اصل حضور دوستان همراه و دلسوز یکی از موثرترین عوامل در بالا بودن انگیزه افراد است. زمانی که شما در اطراف خود کسانی را دارید که با دلسوزی همراه شما هستند و اجازه نمی دهند در لحظه های تلخ و شیرین زندگی احساس تنهایی کنید، امید و انگیزه تان چندین برابر می شود و حال بهتری پیدا می کنید. بیت بالا نیز دقیقاً به همین موضوع اشاره دارد. به حضور یک دوست خوب که بتواند حال پریشان شما را تغییر دهد  و آرامش را به سمت زندگی شما سرازیر کند. از نظر جناب سعدی دوست خوب به کسی گفته می شود که نه تنها در لحظه های خوب و خوش شما همراه است، بلکه در لحظات سخت زندگی شما نیز بتواند برای شما ایجاد انگیزه و امید کند و هر زمان که زمین خوردید، دستتان را گرفته و مجدداً به شما کمک کند تا سرپا شوید.


بعد از مقاله شعر انگیزشی می توانید بخوانید: بهترین فیلم های انگیزشی


شادی بطلب که حاصل عمر دمی است

هر ذره خاک کیقبادی و جمی است

احوال جهان و اصل این عمر که هست

خوابی و خیالی و فریبی و دمیست (سعدی)

غم و ناراحتی و گرفتاری در زندگی همگی اتفاقاتی هستند که هیچ راه فراری از آنها وجود ندارد و در اصل شاید بتوان گفت این خود انسان است که با سخت گیری لحظات را برای خود دشوار می کند و عامل ایجاد غم و ناراحتی در زندگی خویش می شود. پس هنرمند واقعی و اصلی کسی است که بتواند در بین این همه اتفاقات ناخوشایند زندگی برای خود لحظات شیرینی را رقم بزند و ثانیه های عمر را به خوبی استفاده کند. بالاترین انگیزه هم چیزی نیست جز خود انسان و آرامش روحی او.

سختی ها و خوشی ها همگی توسط اعمال و رفتار و افکار خود ما ایجاد می شوند پس چه بهتر که با امید و دلخوشی زندگی خود را به سمت روزهای خوش هدایت کنیم.

همیشه در ذهن داشته باشید زندگی را شاید بتوان به یک بازی تشبیه کرد که گاهی اوقات مراحل آن را با مهارت بالا طی می‌کنیم و برنده این بازی می شویم. در مقابل برخی مواقع هم سختی ها و مشکلات باعث می شوند تا احساس بازنده بودن به ما دست دهد. اما حقیقت این است در لحظه های خوشی باید نهایت استفاده را برد و در سختی ها نیز تا حد ممکن انگیزه خود را حفظ کنیم و مسیر زندگی را  با آرامش پشت سر بگذاریم.


در ادامه بخوانید: داستان های انگیزشی


بهترین راه افزایش انگیزه

در این مقاله تماماً درباره انگیزه صحبت کردیم و جوانب مهمی از آن را مورد بررسی قرار دادیم. اما شما باید این نکته را بدانید که انگیزه، بحثی نیست که به این راحتی ها بتوان از آن رد شد و با چند نکته مختصر، آن را به طور کامل مدیریت کرد. در واقع شما تنها زمانی می توانید آن را در وجود خود مدیریت کرده و به بالاترین حد ممکن برسانید که به طور کامل آموزش آن را دیده باشید و بدانید که نسبت به خودتان باید چگونه آن را افزایش دهید. حالا چطور می توان این کار را انجام داد؟

تیم متخصص گام برتر بعد از مدت ها تحقیق و بررسی در این زمینه، کامل ترین و بهترین پکیج ساخت و افزایش انگیزه را با توجه به جدیدترین شیوه های دنیا به بهترین شکل ممکن برای شما تولید کرده که بتوانید با استفاده از آن، همیشه انگیزه خود را در بالاترین حد ممکن نگه دارید. پیشنهاد می کنم اصلاً در این رابطه تعلل نکنید؛ من هم ترجیح می دهم بیش از این وقت شما را نگیرم و مستقیم هدایتتان می کنم به توضیحات بیشتر این پکیج جامع و کامل. برای این کار، روی دوره انگیزشی کلیک کنید تا اطلاعات خیلی بیشتری در رابطه با آن به دست آورید.

موفق باشید…

دوره افزایش انگیزه

Motivational poetryپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --