راه های افزایش انگیزه در ورزشکاران

از شنبه… این اصطلاح را شاید تا کنون از بسیاری افراد شنیده باشید که قصد دارند از روز شنبه ورزش خود را آغاز کنند؛ شنبه ای که احتمالاً هیچ وقت هم فرا نمی رسد! مهم ترین دلیل این اتفاق، می تواند عدم انگیزه و نداشتن اشتیاق کافی برای این کار باشد. بسیاری از اوقات هم حتی ورزشکاران حرفه ای دست از تمرین خود می کشند و گویا دیگر مشتاق به ادامه این کار نیستند. ما در این مقاله قصد داریم دقیقاً همین مورد را بررسی کنیم و با چند تکنیک ساده اما مهم، راه های افزایش انگیزه در ورزشکاران را بیان کنیم. در واقع شما در این مقاله با موارد زیر به خوبی آشنا خواهید شد:

 • به هدف و مقصد نهایی خود فکر کنید
 • وسایل ورزشی خود را همیشه آماده نگه دارید
 • اگر می توانید در ابتدای صبح ورزش کنید
 • به دنبال ورزشی بروید که به آن علاقه دارید
 • به جای تمرین، تفریح کنید!
 • با چند تن از دوستان خود ورزش کنید
 • از موسیقی استفاده کنید
 • یک برنامه دقیق مشخص کنید
 • استراحت کافی داشته باشید
 • از جملات انگیزشی استفاده کنید

1. به هدف و مقصد نهایی خود فکر کنید

زمانی که شما به دلیل و هدفی که برای ورزش کردن خود دارید فکر می کنید، به طور ناخودآگاه انگیزه تان هم برای این کار بیشتر می شود. این هدف و دلیل می تواند لاغر شدن، سلامتی، پرانرژی شدن و… باشد.

به طور کلی همان طور که در مقاله راه های افزایش انگیزه هم گفتیم، برای ایجاد انگیزه حداقل یکی از این دو خصلت لازم است: لذت و رنج. یعنی ممکن است همان طور که گفتم یک نفر برای سلامتی ورزش کند (لذت) و یک نفر دیگر برای جلوگیری از چاقی (رنج). پس شما هم هدف و برهان خود را از ورزش کردن پیدا کنید و دائماً آن را مدنظر داشته باشید تا انگیزه تان هم برای ورزش کردن افزایش پیدا کند.

افزایش انگیزه ورزشکاران
افزایش انگیزه ورزشکاران

2. وسایل ورزشی خود را همیشه آماده نگه دارید

زمانی که شما وسایل ورزش خود مانند کفش ورزشی، ست گرم کن، توپ، تردمیل یا هر وسیله دیگری را در برابر چشمان خود قرار دهید، هر بار که آن ها را ببینید ذهنتان تشویق به ورزش کردن می شود و بعد از چند بار رخ دادن این اتفاق، مغزتان مجبور است تن به خواسته شما دهد و ورزش کردن را جز اولویت خود قرار دهد.

هر چیزی که در برابر چشمان شما باشد، امکان به تعویق انداختن یا فراموش کردن آن به شدت کاهش پیدا می کند و چون گویا یک فایل باز در ذهنتان وجود دارد، مغز تمام سعی خود را خواهد کرد که آن را ببندد و بتواند به کارهای مهم تری بپردازد. پس سعی کنید همیشه وسایل ورزشی خود را در برابر دید قرار دهید.

3. اگر می توانید در ابتدای صبح ورزش کنید

محققان ثابت کرده اند که بین ساعات 5 تا 8 صبح، افراد پرانرژی تر و با انگیزه تر از هر زمان دیگری هستند و می توانند به بهترین شکل ممکن کارهای خود را انجام دهند. حال شما با ورزش کردن در این زمان با یک تیر چند نشان می زنید:

 • روز فوق العاده پرانرژی را تجربه خواهید کرد
 • انگیزه تان برای ادامه روز چند برابر خواهد شد
 • به شدت به سلامتی خود کمک می کنید
 • و از همه مهم تر، به خواسته خود یعنی ورزش کردن می رسید.

این تکنیک را فقط به اندازه یک هفته انجام دهید، شک نکنید که دیگر خودتان هم مایل نخواهید بود که از ورزش صبحگاهی دور باشید.

چه زمانی برای ورزش کردن مناسب است

4. به دنبال ورزشی بروید که به آن علاقه دارید

اگر شما به یک چیز علاقه داشته باشید، به نظرتان آیا امکان دارد از انجام دادن آن لذت نبرید و انگیزه ای برای انجام دادنش نداشته باشید؟ مسلماً خیر.

پس کاری که باید انجام دهید این است که رشته ورزشی مورد علاقه خود را پیدا کنید و در آن راستا حرکت کنید؛ این کار یکی از موثرترین راه های افزایش انگیزه ورزش کردن می باشد و امکان ندارد شما آن را عملی کنید و نتیجه نگیرید.

طبیعتاً این علاقه می تواند در هر فرد متفاوت باشد؛ یک نفر به فوتبال علاقه داشته باشد و این کار به او لذت دهد و فردی دیگر، همین احساس را از بسکتبال یا هر ورزش دیگری دریافت کند. پس شما هم ببینید کدام ورزش مناسب شماست و به آن علاقه دارید و بعد همان را انجام دهید.

5. به جای تمرین، تفریح کنید!

سعی کنید دید خود را نسبت به ورزش کردن تغییر دهید و دائماً تصور نکنید که ورزش یک کار سخت و طاقت فرساست. بله شاید این کار کمی دشوار باشد اما قطعاً می تواند برای شما بسیار موثر واقع شود.

به جای این که ورزش را بسیار سخت و به شکل یک کار سنگین در نظر بگیرید، تلاش کنید به دید یک تفریح آن را ببینید و با انجام آن، به خودتان انرژی بالایی تزریق کنید. وقتی شما دید خود را نسبت به موضوعات تغییر می دهید، به شکل ناخودآگاه رفتارتان هم نسبت به آن عوض می شود و بعد از مدتی همان طور عمل خواهید کرد که فکر می کنید. پس حتماً در ابتدا طرز فکر خود را تصحیح کنید.

راه های ایجاد انگیزه ورزش کردن
راه های ایجاد انگیزه ورزش کردن

6. با چند تن از دوستان خود ورزش کنید

زمانی که شما چند فرد دیگر که از همراهی با آن ها لذت می برید را با خود همراه کنید، سختی ورزش به کمترین حد ممکن خود می رسد و گویا علاقه دارید که با آن ها فضای رقابی ایجاد کنید.

این کار هم شما و دوستانتان را به سوی ورزش کردن خواهد کشاند و از این طریق کمکتان خواهد کرد، و هم از تنبلی و اهمال کاری شما نسبت به ورزش جلوگیری می کند و بعد از مدتی زندگیتان را نیز دستخوش تغییرات می کند.

می توانید چند نفری به یک مکان ورزشی بروید و یا قرار بگذارید که بعد از مدتی در فلان ورزش پیشرفت بسیاری خواهید کرد. شک نکنید که همین اتفاق خواهد افتاد و دیگر ورزش کردن را ترک نخواهید کرد.

7. از موسیقی استفاده کنید

گوش دادن به موسیقی همان طور که می تواند برای افراد آرامش را به همراه داشته باشد، می تواند میزان دوپامین خون را نیز افزایش دهد و کاری کند که شما نتوانید آرام در یک جا بنشینید! دقت کرده اید که وقتی موسیقی های حماسی و انگیزشی را می شنوید چه احساسی پیدا می کنید؟ گویا می خواهید از جا بپرید و هر طور شده یک کاری انجام دهید!

پس سعی کنید از این دست موسیقی ها زیاد گوش کنید و هنگام ورزش هم این کار را انجام دهید تا بدون کوچکترین سختی و دشواری، ورزش را هم پیش ببرید.

اهمیت گوش دادن به موسیقی در ورزش
اهمیت گوش دادن به موسیقی در ورزش

8. یک برنامه دقیق مشخص کنید

برنامه ریزی همیشه و در انجام هر کاری موثر بوده و می تواند گام بلندی در راستای انجام صحبح کارها باشد. زمانی که شما به خوبی برای خود برنامه ریزی می کنید که چقدر در طول روز به ورزش کردن مشغول باشید، حتماً ذهنتان خود را موظف می بیند که آن کار را انجام دهد؛ مخصوصاً اگر برنامه خود را روی کاغذ هم بیاورید! چرا که اهداف و برنامه هایی که نوشته می شوند، 40 درصد به انجام شدن نزدیک تر هستند.

پس سعی کنید به طور دقیق بنویسید چقدر و در چه زمان هایی قصد دارید به ورزش کردن بپردازید و چطور می خواهید این کار را انجام بدهید.

9. استراحت کافی داشته باشید

قرار نیست شما دائماً به ورزش بپردازید و هیچ استراحتی برای خود در نظر نگیرید! این کار نه تنها انگیزه ای برای شما باقی نخواهد گذاشت، بلکه احتمالاً برای همیشه از ورزش کردن دوری کنید و دیگر به سراغ آن نروید!

سعی کنید در برنامه ای که قرار است برای خود طراحی کنید، طوری ورزش را قرار دهید که فشار زیادی به شما وارد نشود و استراحت کافی در میان آن وجود داشته باشد تا بتوانید انگیزه خود را برای این کار حفظ کنید.

تاثیر استراحت در افزایش انگیزه ورزش کردن
تاثیر استراحت در افزایش انگیزه ورزش کردن

10. از جملات انگیزشی استفاده کنید

جملات انگیزشی هم دیگر راه افزایش انگیزه برای ورزش کردن می باشند. این جملات شاید قدرت کافی برای قهرمان کردن شما در رشته های مختلف ورزشی را نداشته باشند، اما حتماً می توانند تأثیرات بسیار مهم و مثبتی را رویتان بگذارند تا از جا بلند شوید و ورزش کردن را آغاز کنید!

سعی کنید تعدادی از این جملات را گلچین کرده و هر وقت که انگیزه ای برای ورزش نداشتید، تعدادی از آن ها را مطالعه کنید. حتی می توانید در بیشتر اوقات آن ها را در برابر چشمان خود قرار دهید تا این انگیزه دائماً به شما یادآوری شود. اگر قرار باشد این جملات را در اینجا بیان کنیم حتماً نیاز به توضیحات زیاد و حوصله بالایی داریم! اما می تواند با مراجعه به مقاله جملات انگیزشی برای ورزشکاران ، تعداد بسیار زیادی از این جملات را به صورت یک جا در کنار یکدیگر داشته باشید. شک نکنید که کمک بسیار زیادی به شما خواهند کرد.

بهترین راه افزایش انگیزه

در این مقاله تماماً درباره انگیزه صحبت کردیم و جوانب مهمی از آن را مورد بررسی قرار دادیم. اما شما باید این نکته را بدانید که انگیزه، بحثی نیست که به این راحتی ها بتوان از آن رد شد و با چند نکته مختصر، آن را به طور کامل مدیریت کرد. در واقع شما تنها زمانی می توانید آن را در وجود خود مدیریت کرده و به بالاترین حد ممکن برسانید که به طور کامل آموزش آن را دیده باشید و بدانید که نسبت به خودتان باید چگونه آن را افزایش دهید. ما در اپلیکیشن گام برتر آموزش های رایگان فوق العاده ای در این رابطه برای شما قرار داده ایم که مشاهده آن ها حتماً می تواند تأثیر بسزایی در افزایش انگیزه شما داشته باشد. پس فرصت را از دست ندهید و همین حالا با کلیک روی تصویر زیر، از این آموزش های رایگان استفاده کنید.

Motivation in athletesپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image