هوش اخلاقی

هوش اخلاقی ، از آخرین هوش های معرفی شده نظریه هوش های 10 گانه گاردنر است که به تازگی توسط دانشمند روانشناس، هواردگاردنر مطرح شده است. او ابتدا 8 نوع از انواع هوش را معرفی کرد و سپس به مرور زمان آن ها را کامل تر کرد و حالا نظریه هوش های چندگانه خود را به عدد 10 رسانده است. در مقاله معرفی هوش های گاردنر ، این 10 هوش را به طور کامل و جامع بررسی کرده ایم و حتی تست آنلاینی برایتان طراحی کرده ایم که می‌توانید با استفاده از آن، میزان هوش های خود را تحت نظریه گاردنر بسنجید. پیشنهاد می‌کنم حتماً آن مقاله را هم مطالعه کنید. در این مقاله قصد داریم هوش اخلاقی را به طور جامع بررسی کنیم و دلایل اهمیت آن را به همراه راه هایی برای تقویت آن بیان کنیم. پیشنهاد می‌کنم حتماً تا انتها همراه ما و این مقاله باشید…

در مقاله هوش اخلاقی می خوانید:

  • هوش اخلاقی چیست؟
  • ضرورت آموزش هوش اخلاقی
  • راهکارهای تقویت هوش اخلاقی
  • هوش اخلاقی در کودکان
  • راهکار های تقویت هوش اخلاقی در کودکان

پس از استقبال شما از مقاله هوش کلامی که در آن ویژگی ها و راه های تقویت این هوش را بررسی کردیم، در این مقاله قصد داریم یک هوش دیگر را از هوش های دهگانه گاردنر بررسی کنیم که پیشنهاد می‌کنم حتماً اگر موفقیت خود برایتان مهم است، ما و این مقاله را تا انتها همراهی کنید…

هوش اخلاقی (Moral Intelligence) چیست؟

گاردنر هوش اخلاقی را ظرفیت و توانایی درک درست از اخلاق، داشتن اعتقادات اخلاقی قوی و عمل به آنها و رفتار درجهت صحیح و درست تعریف می‌كند. هوش اخلاقی به کاربرد اصول اخلاقی در اهداف، ارزش ها و عملکرد شخصی افراد بسیار کمک می کند.

كسي داراي هوش اخلاقي است كه از باورهاي اخلاقي راسخ و قوي و توانايي عمل كردن به آنها برخوردار باشد، به گونه اي كه فرد به شيوه اي صحيح و محترمانه رفتار كند.

ولی آیا آنچه که یک فرد را ایده آل و اخلاق مدار می سازد، برای همه یکسان است؟

هوش اخلاقی برگرفته از ارزش ها، باورها و اعتقادات فرد هستند که به آن ها شأن و شخصیت می دهند. روشن است که این ارزش ها فرد به فرد، گروه به گروه، حتی زمان به زمان متفاوت است.

هوش اخلاقی چیست
هوش اخلاقی چیست

ضرورت آموزش هوش اخلاقی چیست؟

هوش اخلاقي، هوشی حياتي براي همه انسان ها است؛ زیرا نقطه عطفي براي تمام هوش ها محسوب مي شود. به دليل اين كه هوش اخلاقي اشكال ديگر هوش را به انجام كارهاي ارزشمند هدايت مي كند.

به جرأت می‌توان هوش اخلاقی را به عنوان سازه اساسی و تاثیرگذار در تقویت جامعه سالم و اخلاقی مد نظر گرفت.

هوش اخلاقی در کودکان

محققان دریافتند شکل گیری هوش اخلاقی و گسترش آن از زمان کودکی نقشی بسیار حیاتی در شخصیت انسان ها دارد. زیرا كودكاني كه به هر دليل هوش اخلاقي كسب نكرده اند، در معرض خطرهاي جدي قرار دارند. اين كودكان به دليل وجدان متزلزل، ضعف در مهار كردن اميال، رشدنيافتگي حساسيت هاي اخلاقي و باورهاي كه به گونه اي نادرست هدايت شده، تا حد زيادي به عقب افتادگي اخلاقي و اجتماعي دچار و در بزرگسالی به شخصيت هاي ناهنجار و ناموفق تبديل مي شوند.

تقویت این هوش از خردسالی بهترین فرصت است که فرزندانمان را در مسیر درست قرار دهیم تا آنان بتوانند علاوه بر درست فکر کردن، درست هم عمل کنند. البته قبل از هر کاری لازم است ابتدا ارزش ها و شایستگی های اخلاقی را به عنوان اولین قدم به آنان آموزش دهید و بر انجام آنها هم از سوی خود و هم فرزندانتان مُصِر باشید.

والدین از همان ابتدا به عنوان اولین معلم فرزندشان می توانند این هوش را با یاد دادن شایستگی های اخلاقی مانند خویشتنداری، بردباری، انصاف، همدلی، گذشت و دیگر صفت های خوب به آنان آموزش دهند.

با توجه به روایات، اولین دورۀ آموزشی اخلاق برای فرزندان از سن 7 سالگی آغاز می‌شود. پدر و مادر از سن هفت سالگی باید رعایت «ادب و اخلاق» را به فرزندان خود آموزش بدهند تا بچه‌ها اصل رعایت اخلاق و ادب را درک کرده و بدانند که باید با «دلم می‌خواهد»های نابجای خودشان مبارزه کنند. طبق دستور اسلام، ادب و نظم را از 7 تا 14سالگی و در خانواده باید یاد گرفت.

تاثیر تقویت هوش اخلاقی در کودکی

راهکار های رشد هوش اخلاقی در کودکان

در این بخش می‌خواهیم راهکارهای فوق العاده ای برای تقویت هوش اخلاقی در کودکان اشاره کنیم که رعایت آن ها می‌تواند برای فرزندان شما معجزه کند. پس اگر تقویت این هوش در کودکان شما مهم است حتماً تا انتها همراه ما باشید.

اما قبل از بررسی راه های تقویت این هوش، پیشنهاد می‌کنم برای تقویت این هوش در وجود کودکان خود، حتماً بسته جامع تقویت هوش اخلاقی کودکان به همراه 9 هوش دیگر را هم بررسی کنید تا بتوانید با استفاده از راهکارهای آن، این هوش را در وجود کودکان خود به بهترین شکل ممکن تقویت کنید.

استعدادیابی و افزایش هوش کودکان
استعدادیابی و افزایش هوش کودکان

1. آموزش اخلاق و ادب توسط خانواده

تمرین هایی مانند مرتب کردن وسایل شخصی و محل زندگی، رعایت وقت خواب و بیدار شدن، احترام به بزرگتر و خیلی از آداب دیگر یکی از مهم ترین راه های تقویت این هوش برای کودکان است.

2. رفتارهای اخلاقی را از فرزندتان بخواهید

پدر و مادرها نباید از سر دلسوزی‌های بی‌جا و به خاطر اینکه رعایت کردن این آداب، برای فرزندشان کمی سخت است، او را از این کارها معاف کنند. باید بدانند که این سختی‌ها‌ در ذات زندگی دنیا وجود دارد و این مخالفت با هوای نفس برای رشد و تربیت فرزندشان لازم و ضروری است.

3. فرزندتان باید بتواند تصمیم های اخلاقی بگیرد

به فرزندتان کمک کنید درباره نتایج عملش فکر کند و سپس با او همراه شوید تصمیم های درست بگیرد. بگذارید او خودش تصمیم بگیرد و تصمیمات خود را به او القا نکنید.

برای تقویت هوش اخلاقی کودکان خود با آن ها همراه شوید

4. به فرزندتان راه های مقابله با بی عدالتی را آموزش دهید

برای تقویت هوش اخلاقی فرزندان خود آنها را تشویق کنید با بی عدالتی برخورد کرده و نسبت به آن واکنش نشان دهند.

5. شما الگوهای فرزندانتان هستید

قدم به قدم با فرزندانتان جلو بروید و بدانید قبل از آنکه شما به او متذکر شوید، خودتان از قبل با عملتان به او آموزش داده اید.

6. برای فرزندتان وقت بگذارید

به او یادآوری کنید چگونه با ادب باشد و هرگز تصور نکنید خودش راه و رسم ادب را می داند و نیاز به تذکر نیست.

در کلیپ زیر که بخشی از محصول استعدادیابی و افزایش هوش کودکان که پیش تر آن را به شما معرفی کردم است، یک بازی فوق العاده به نام “اگه جاش بودم!” را به شما معرفی کردیم که انجام آن می‌تواند تاثیرگذاری فوق العاده ای روی افزایش هوش اخلاقی کودکان شما داشته باشد، پیشنهاد می‌کنم حتماً آن را هم مشاهده کنید.

در حال بارگذاری...

در پایان به شما پیشنهاد می‌کنم حتماً با مطالعه سایر مقالات ما درباره انواع هوش های گاردنر از جمله هوش موسیقایی با سایر هوش های هوارد گاردنر هم به خوبی آشنا شوید و با تقویت آن هوش ها هم از همیشه به موفقیت نزدیک تر شوید.

امیدوارم بتوانید با استفاده از راهکارهایی که گفته شد به بهترین شکل ممکن این هوش را در وجود خودتان و فرزنداتان تقویت کنید بهترین اتفاقات را رقم بزنید. راستی اگر می‌خواهید بررسی کنید و ببینید که کدام یک از انواع هوش های 10 گانه گاردنر، بیشتر در وجود کودک شما وجود دارد و چگونه می‌توانید آن ها را افزایش دهید، حتماً تست استعدادیابی کودکان را که به صورت آنلاین و کاملاً رایگان در مقاله استعدادیابی کودکان برای شما آماده شده را هم انجام دهید. برای این کار روی تست استعدادیابی کودکان کلیک کنید.

موفق باشید…


نویسنده: زهرا شاه زهی
نویسنده: زهرا شاه زهی عضو انجمن نویسندگان گام برتر

پاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image