تسلط بر سخنرانی

ارائه یک سخنرانی شاید یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های همه ما باشد که در طول زندگی حداقل برای یک بار هم که شده آن را تجربه کرده ایم. به طور مثال اگر اولین بار که قرار است روی سن حاضر شویم و سخنرانی خود را در حضور جمعیت زیادی که همگی چشم به دهان ما دوخته‌اند، ارائه دهیم استرس و اضطراب بی وقفه ما را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل ممکن است خواه ناخواه حین سخنرانی به مشکلات بسیار زیادی برخورد کنیم و نتوانیم نهایتاً آنطور که باید و شاید سخنرانی خود را ارائه دهیم. نکته مهم این است که انجام هر کاری به بهترین شکل نیاز به تمرین و تکنیک های خاصی دارد و برای تسلط بر سخنرانی هم باید نکات مربوط به خودش را یاد بگیرید.

اگر شما قرار است به سخنرانی خود تسلط کامل داشته باشید، بدون شک باید بتوانید قبل از ارائه به خوبی تمرین کنید تا با اعتماد به نفس کامل و تسلط به تمام قسمت های مطالب در صحنه حاضر شوید. در این مقاله قصد داریم تعدادی تکنیک ساده اما کاربردی در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید با استفاده از آنها یک سخنرانی فوق العاده عالی با تسلط کامل ارائه دهید. این تکنیک ها برای تسلط بر سخنرانی عبارتند از:

  • تمرین قبل از خواب
  • بدانید که قرار است چه بگویید
  • نیاز به استفاده از کلمات پیچیده نیست
  • در مقابل دوستان و خانواده تمرین کنید
  • صدای خود را ضبط کنید
  • از کلام مخاطب خود بهره ببرید
  • تکنیک های خاص خود را داشته باشید

1. تمرین قبل از خواب

حتماً شما هم بارها شنیده اید که اگر قبل از خواب درباره موضوعی فکر کنید و به چیزی توجه داشته باشید، در ذهن شما ماندگار خواهد شد. تمرین سخنرانی هم دقیقاً جز همین مقوله محسوب می شود. زمانی که شما قبل از رفتن به رخت خواب یک تمرین جزئی سخنرانی داشته باشید، به دلیل اینکه در ساعات پایانی روز قرار دارید و ذهن شما تقریباً از مسائل دیگر خالیست و آماده استراحت می شود، این سخنرانی به مراتب تا حد قابل توجهی در ذهن شما باقی خواهد ماند.

بنابراین اگر خواستار این هستید که در مدت زمان کوتاه بتوانید به متن سخنرانی خود به صورت کامل مسلط شوید، توصیه می‌کنیم حتماً قبل از خواب حتی برای چند دقیقه هم که شده سخنرانی خود را تمرین کنید و سپس با خیال آسوده به رختخواب بروید. شک نکنید انجام این تمرین تا حد بسیار زیادی به شما کمک می کند که بتوانید به سخنرانی خود تسلط کامل داشته باشید و آن را به بهترین شکل ارائه دهید. لابته برای تسلط روی متن سخنرانی راه های فوق العاده دیگری نیز هست که می توانید در مقاله چگونه متن سخنرانی خود را آماده کنیم آن ها را مطالعه کنید.

اگر قبل از خوب درباره موضوعی فکر کنید، در ذهن شما ماندگار خواهد شد
اگر قبل از خوب درباره موضوعی فکر کنید، در ذهن شما ماندگار خواهد شد

2. بدانید که قرار است چه بگویید

مهم ترین سوالاتی که باید ابتدا خودتان به آن جواب دهید این است که آیا می دانید قرار است درباره چه چیزی صحبت کنید و نهایتاً به چه نتیجه‌ای برسید؟ متاسفانه یکی از ایراداتی که در بسیاری از سخنرانی ها به چشم می خورد همین است که سخنران بدون دنبال کردن یک مسیر مشخص، مدام از این شاخه به آن شاخه می پرد.

همین موضوع باعث می‌شود که مخاطب نتواند ذهن خود را برروی صحبت‌های شما متمرکز کند. به علاوه خود شما نیز ممکن است به دلیل عدم تمرکز کافی رشته کلام را از دست بدهید. قبل از اینکه در مراسم سخنرانی حاضر شوید به طور واضح و دقیق مشخص کنید، اصلاً به چه دلیل این سخنرانی ارائه می شود. در طول سخنرانی چه مطالبی باید بازگو شود و به چه سوالاتی باید پاسخ داده شود.

حتی می توانید سوالات احتمالی مخاطب خود را پیش بینی کنید. یعنی فهرستی از سوالاتی که فکر می کنید ممکن است در موضوع مورد نظر ذهن مخاطب شما را دارای ابهام کند، یادداشت نمایید و حتماً در طول سخنرانی خود به آنها پاسخ دهید. در صورت انجام این کار مخاطب شما علاوه بر اینکه از دریافت پاسخ سوالات ذهنی خود لذت بسیاری می برد، متوجه این موضوع هم خواهد شد که شما تا حد بسیار زیادی بر سخنرانی و موضوعی که درباره آن صحبت می‌کنید، تسلط دارید و در نهایت برای جمع بندی سعی کنید به یک نتیجه کوتاه  و خلاصه برسید. نتیجه ای  که در عین شفافیت کامل سخنرانی شما را به یک پایان قوی و مفهومی برساند.

مشخص کردن هر بخش سخنرانی به طور واضح و دقیق تا حد بسیار زیادی می‌تواند به شما کمک کند که به مطالب خود تسلط کامل پیدا کنید.

3. نیاز به استفاده از کلمات پیچیده نیست

 یکی از تفکرات اشتباهی که در ذهن اغلب ما وجود دارد، این است که هرچه در صحبت‌های خود از کلمات پیچیده‌تری استفاده کنیم، به نظر مسلط تر و آگاه تر می رسیم. اما همان طور که در مقاله چگونه لفظ قلم و باکلاس صحبت کنیم هم گفتیم، شاید استفاده از کلمات پیچیده و واژگان بیش از حد رسمی و کتابی بتوانند سخنرانی شما را اصطلاحاً بسیار باکلاس تر کند، اما گاهی اوقات همین کلمات پیچیده می تواند موجب آشفتگی ذهنی شما و مشکل در تمرکز شود.

بهتر است تا آنجایی که می توانید هنگام سخنرانی کردن از کلمات ساده و معمولی استفاده کنید. هر چه واضح تر صحبت کنید، مسلط تر به نظر می رسید، برای اینکه توانسته اید حرف های خود را برای تمام افراد حاضر در جمع ساده سازی کنید. شاید برایتان جالب باشد که یکی از لذت بخش ترین موضوعاتی که مخاطب در طول سخنرانی تجربه می‌کند، این است که به دلیل ساده بودن صحبت‌های شما و واضح بودن آنها می‌تواند از مطالبی که ارائه می شود، بهره کامل ببرد و به نتیجه خوبی از حضور در جلسه شما برسد. پس مجدد تکرار می کنیم لطفاً تا حد امکان در صحبت های خود از کلمات ساده و معمولی استفاده کنید.

در سخنرانی خود از کلمات ساده و معمولی استفاده کنید
در سخنرانی خود از کلمات ساده و معمولی استفاده کنید

4. در مقابل دوستان و خانواده تمرین کنید

از اعضای خانواده و یا دوستان خود خواهش کنید، برای چند دقیقه به سخنرانی شما گوش دهند. اگر زمان کافی و لازم  تا ارائه سخنرانی در اختیار دارید، می توانید این تمرین را چندین مرتبه پشت سر هم انجام دهید. هر بار که این کار را می‌کنید متوجه خواهید شد در دفعات بعدی کیفیت سخنرانی شما تا چه اندازه بهتر شده. به علاوه زمانی که این کار را در کنار نزدیکان خود تمرین می کنید، آنها می توانند بسیار راحت تر و ساده تر ایرادات شما را بیان کنند و با کمک آنها این ایرادات را رفع کنید. حتی یکی از کارهای بسیار خوب و عالی که می‌توانید، انجام دهید این است که از آنها کمک بگیرید. قطعاً می توانید آنها را به جای مخاطب خود در نظر بگیرید. از آنها بپرسید:

درباره موضوع مورد بحث چه سوالاتی در ذهن شان وجود دارد؟

دوست دارند بیشتر در کدام قسمت از موضوع مطلب به آنها ارائه شود؟

همه این ها می تواند به شما کمک کند که یک سخنرانی بسیار خوب و عالی را ارائه کنید. تمرین کردن سخنرانی در مقابل دیگران یک روش کاملاً تضمینی و تایید شده برای بالا بردن کیفیت سخنرانی شما و همچنین افزایش تسلط شما بر مطالب محسوب می شود. لحن خود، کلمات مورد استفاده، نحوه بیان کلمات و مواردی از این قبیل را که به فن بیان ارتباط دارد را می توانید با تمرین مکرر در مقابل دیگران بهبود ببخشید و نهایتاً در بهترین حالت خود مقابل دیگران حاضر شوید.

5. صدای خود را ضبط کنید

بدون شک شما هم بارها شنیده اید که تاکید می‌شود برای بهبود کیفیت سخنرانی حتماً صدای خود را ضبط کنید. ضبط کردن صدا یکی از تمریناتی است که آث  فوق‌العاده‌ای بر روی تسلط شما به مطالب و کیفیت سخنرانی شما خواهد داشت. هر بار که صدای خود را ضبط می کنید، یک برگه کاغذ کنار دست خود داشته باشید. بعد از اینکه فایل ضبط شده را مجدد گوش کردید، سعی کنید ایراداتی که که در آن به چشم می خورد یکی یکی یادداشت کنید.

حالا نوبت این است که این ایرادات را به ترتیب رفع کنید. هر بار که فایل جدیدی ضبط می کنید یکی از ایراداتی که یادداشت کردید، اصلاح کنید. نیاز نیست همه آنها را به یکباره تصحیح کنید و یا اینکه تمام این تمرین را در یک روز انجام دهید.

می توانید در چند روز متوالی و مداوم این تمرین را با تمرکز کامل و با کیفیت بالا انجام دهید. همه فایل هایی که ضبط می کنید نگهداری کنید. بعد از اتمام تمریناتتان زمانی که همه ایرادات رفع شد، بهترین زمان است تا فایل های اولیه را گوش دهید. خودتان متوجه این موضوع خواهید شد که فایل هایی که اخیراً ضبط کرده اید، با فایل های پیشین تا چه اندازه تفاوت دارند و کیفیت سخنرانی شما تا چه حد چشمگیری افزایش پیدا کرده است.

برای بهبود کیفیت سخنرانی، حتما صدای خود را ضبط کنید
برای بهبود کیفیت سخنرانی، حتما صدای خود را ضبط کنید

6. از کلام مخاطب خود بهره ببرید

در طول سخنرانی یکی از بهترین و مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که مخاطب شما هم باید در بحث درگیر شود و همراه شما مشارکت کافی و لازم را داشته باشد. گاهی اوقات در حین سخنرانی شما مخاطب مطالبی را مطرح می‌کند و یا سوالاتی را می پرسد که می‌تواند برای شما حکم یک دریچه تازه را داشته باشد.

برای اینکه میزان تسلط و توانایی خود را نشان دهید، سعی کنید از مطالبی که توسط مخاطب تان مطرح می شود تا حد بسیار زیادی استفاده کنید، هر کجا احساس کردید نیاز است که مطلبی را اضافه کنید و یا توضیحی در باب ابهامات ایجاد شده ارائه نمایید، حتماً این کار را انجام دهید و به سادگی از کنار این نکات کوچک ولی پر اهمیت عبور نکنید.

زیرا همین نکات به ظاهر کوچک و دم دستی می تواند در ذهن مخاطب تان، میزان تسلط شما را و همین طور میزان توانایی های تان را تا حد بسیار زیادی تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین زمانی که از سوی مخاطب مطلبی بیان می شود، حتماً پیگیر آن شوید و به آن توجه داشته باشید و تا زمانی که مطمئن نشدید ابهام ایجاد شده در ذهن مخاطب تان به صورت کامل از بین رفته از این موضوع عبور نکنید. به علاوه این که مخاطب نیز در بحث مشارکت کند، می‌تواند از لحاظ محتوایی تاثیر بسزایی در بالا رفتن کیفیت مطالبی که ارائه می شود داشته باشد. به هر حال شما حتی اگر به بهترین شکل ممکن هم آماده سخنرانی باشید، امکان دارد که در بعضی بخش ها نیاز به ذکر کردن نکات تکمیلی داشته باشید.

تاثیر شرکت مخاطب در بحث سخنرانی
تاثیر شرکت مخاطب در بحث سخنرانی

7. تکینک های خاص خود را داشته باشید

تکنیک یعنی هرگونه نوآوری که از سمت شما انجام شود و کیفیت سخنرانی را بالا ببرد. همین طور توجه مخاطب را نسبت به سخنرانی شما افزایش دهد. پس سعی کنید وقتی که در حال طراحی مراحل مختلف سخنرانی خود هستید، در بعضی بخش ها نوآوری هایی داشته باشید. سوالی مطرح کنید یا از یک کلیپ استفاده نمایید و یا هر موضوع دیگری که بتواند نشان دهد شما به حدی نسبت به سخنرانی خود تسلط دارید که بتوانید چیزهای جدیدی را نیز وارد آن کنید و مخاطب خود را تحت تاثیر قرار دهید. قرار نیست در ارائه سخنرانی تابع دیگران و قوانین همیشگی باشید. گاهی اوقات قانون‌شکنی و ایجاد قاعده های شخصی اثربخش ترین و موثرتربن کاری است که می‌توانید برای تقویت سخنرانی خود از آن استفاده کنید.

برای ارائه یک سخنرانی خوب و عالی مهارت های بسیار زیادی وجود دارد که اگر قرار باشد همه آن ها را به ترتیب بیان کنیم باید یک کتاب بنویسیم. که  البته کتاب هایی از این قبیل در بازار کم نیستند که می توانند شما را در طراحی و ارائه یک سخنرانی موفق یاری کنند. (پیشنهاد می کنم در این رابطه سری هم به مقاله بهترین کتاب های فن بیان و سخنرانی بزنید)

فراموش نکنید هر بخش از سخنرانی از اهمیت و جایگاه خاص خود برخوردار است. از پیدا کردن موضوع گرفته تا ارائه آن و رساندن پیام نهایی به مخاطب که اصلی ترین هدف آن است. قطعاً هر گاه سخنرانی ارائه می شود هدف اصلی این است که یک پیام جدید و مطالب تازه به مخاطب آموزش داده شود. شما تنها زمانی موفق خواهید شد این کار را به خوبی انجام دهید که با تسلط کامل و بالا مطالب را ارائه کنید که مستلزم تمرین و آموزش دیدن است.

تکنیک سخنرانی چیست
تکنیک سخنرانی چیست

بهترین راه تقویت مهارت فن بیان و سخنرانی

یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و مهارت های سخنرانی معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره که بخشی از آن را در همین مقاله هم مشاهده کردید و تهیه آن، روی دوره فن بیان کلیک کنید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیان

Mastery of speechپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image