فن بیان مدیران

فن بیان مدیران … یکی از مهم ترین لازمه هایی که یک مدیر توانمند باید داشته باشد تا بتواند خود و کسب و کارش را به قله های موفقیت برساند، داشتن فن بیان قوی است. اکثر مدیران ما فن بیان خوبی ندارند و همین دلیل، باعث شده که کارمندانشان از آن ها به شدت ناراضی باشند و اختلافاتی میانشان به وجود بیاید. در این مقاله به تکنیک هایی برای تقویت فن بیان مدیران اشاره کرده ایم که اگر آن ها را به خوبی رعایت کنید، قطعاً می‌توانید شما هم به مدیری توانمند تبدیل شوید. پس حتماً تا انتها با ما همراه باشید…

در مقاله فن بیان مدیران می‌خوانید

 1. انگیزه، مهم ترین لازمه برای کارمندانتان است
 2. کارکنان خود را تشویق کنید
 3. به هیچ وجه کارمندتان را تخریب نکنید
 4. مواظب خط قرمزها باشید
 5. فقط از کارمندان بازدهی بخواهید
 6. با کارکنان خود صادق باشید
 7. نسبت به کارمندان تان بی خیال نباشید
 8. از نظر کارکنان خود استفاده کنید
 9. کاسه صبر کارمندان را لبریز نکنید

در ادامه با این 10 تکنیک به خوبی آشنا خواهید شد. اما اگر هنوز هم معتقد هستید که مهارت فن بیان، برای یک مدیر خیلی هم ضروری نیست و بدون آن هم می‌تواند از پس مدیریت کارها بر بیاید، حتماً مقاله اهمیت فن بیان را هم مطالعه کنید تا بهتر به این موضوع پی ببرید.

مشاوره تخصصی واتساپ

1. انگیزه، مهم ترین لازمه برای کارمندانتان است

انگیزه، مهم ترین چیزی است که هر انسانی برای رسیدن به موفقیت و سرعت در کارهایش به آن نیاز دارد. اصلاً می‌توان گفت انگیزه برای انسان، مانند سوخت برای خودرو است. پس طبیعی است که تا زمانی کارمندان شما انگیزه کافی برای کار کردن نداشته باشند، نه به اندازه کافی کار می‌کنند، و نه اصلاً کار آن ها بازدهی بالایی دارد.

یکی از بزرگان دنیا این رابطه جمله ای دارد که می‌گوید: برای استخدام کارمندان خود به انگیزه و اشتیاق آن ها دقت کنید نه به مهارتشان.

منظور این بزرگ از گفتن چنین جمله ای این است که یک فرد با انگیزه آن قدر خوب کار می‌کند و عطش یادگیری دارد که بعد از مدتی از آن فرد با مهارت بالا پیشی می‌گیرد و می‌تواند موفقیت ای بیشتری نصیبش شود.

پس طبیعی است که مدیران باید با صحبت ها و بیان خود کاری کنند که انگیزه کارمندانشان روز به روز افزایش پیدا کند و بتوانند با قدرت بیشتری کار کنند. اما متأسفانه یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که اکثراً در فن بیان مدیران وجود دارد، این است که آن ها نه تنها تلاشی برای بالا بردن انگیزه کارمندانشان نمی‌کنند، بلکه با صحبت ها و بعضاً تخریب های خود کارمند خود را رسماً نابود می‌کنند! در ادامه به این نکته مفصل صحبت خواهیم کرد اما دقت داشته باشید که اگر مدیر هستید و قصد موفقیت در شغلتان را دارید، حواستان به انگیزه کارمندان خود باشد.

به کارمندان خود انگیزه دهید

2. کارکنان خود را تشویق کنید

گفتیم که تا زمانی که کارمندان یک شرکت یا مجموعه انگیزه نداشته باشند، قطعاً موفقیتی برای آن شرکت در کار نخواهد بود. پس یکی از مهم ترین کارهایی که یک مدیر باید در تمامی رفتارهایش از جمله بیان خود رعایت کند، این است که به کارمندان خود انگیزه بدهد. اما یکی از بهترین راه هایی که می‌تواند منجر به افزایش انگیزه کارمندانتان شود، تشویق کردن آن ها مخصوصاً میان سایر کارکنان است. سعی کنید حتی به کوچک ترین بهانه ممکن هم کارمندان خود را تشویق کنید. حال این تشویق شما می‌تواند به صورت زبانی باشد (یعنی فقط از آن ها بابت کارهایشان تشکر کنید و یا در جمع سایرین از آن ها تقدیر کنید)، و یا به صورت عملی آن ها را مورد تشویق قرار دهید (با دادن هدیه، افزایش حقوق و یا…)

به هیچ وجه فکر نکنید که ممکن است کارکنان شما پر توقع شوند و یا به قول بعضی افراد (پررو) شوند! به این دقت کنید که هر چقدر انگیزه کارمندانتان بیشتر باشد، بهتر هم کار خواهند کرد و در نتیجه شما پیشرفت بیشتری هم خواهید داشت.

فن بیان مدیران اگر خوب باشد باعث افزایش انگیزه کارمندان خواهد شد
فن بیان مدیران اگر خوب باشد باعث افزایش انگیزه کارمندان خواهد شد

3. به هیچ وجه کارمندتان را تخریب نکنید

طبیعی است که در برخی مواقع یک مدیر ممکن است به هر دلیلی از دست کارمند خود عصبانی و ناراحت باشد و بخواهد به یک نحوی این عصبانیت را به او نشان دهد. اما قطعاً راه نشان دادن این ناراحتی، تخریب کردن کارمند نیست.

منظورم از تخریب کردن این است که تمام تلاش ها و کارهای آن ها را نادیده نگیرید. حتی اگر از دست کارمند خود ناراحت و عصبانی هستید و یا از نوع کار کردن او راضی نیستید، باز هم حواستان باشد که او برای شما تا کنون خوب کار کرده و نباید تمام کارهای قبلی او را با یک کاری که شاید به مذاق شما خوش نیامده نادیده بگیرید.

شک نکنید تخریب کردن کارمندانتان نه تنها سودی برایتان نخواهد داشت، بلکه منجر به بی انگیزگی و بی‌حوصلگی آن ها و همچنین سرد شدن نسبت به کارشان خواهد شد. پس آیا بهتر نیست به جای تخریب و نادیده گرفتن تمام تلاش های آن ها، به فکر افزایش انگیزه کارمندان تان باشید؟

همانطور که در مقاله چگونه به یک مدیر موفق شویم؟ گفتیم، کمی سیاست‌های مدیریتی از خودتان به خرج دهید و با یک رفتار غیر معمول کارمندتان را متوجه اشتباهش کنید. اگر از علم روانشناسی در مدیریت مجموعه خود استفاده کنید، می‌بینید که بدون حرص و جوش مشکلات این چنینی را خیلی راحت حل می‌کنید.

فن بیان مدیران وقتی خوب است که آن ها را تخریب نکنید

4. مواظب خط قرمزها باشید

هر انسانی در زندگی خود خط قرمزهایی دارد که قطعاً دوست ندارد کسی از آن ها رد شود. خط قرمزهایی که شاید چیزهای خیلی بزرگی نباشند و حتی خیلی هم کوچک باشند! مثلاً در حد نوع لباس پوشیدن! اما برای خود فرد مهم هستند و زمانی که دیگران از آن ها رد شوند، احساس بسیار بدی بهشان دست خواهد داد و مأیوس می‌شوند.

پس اگر مدیر هستید، حواستان باشد که به خودتان اجازه ندهید از خطوط قرمز کارمندانتان رد شوید و آن ها را ناراحت و عصبانی کنید. چرا که قطعاً به شدت از شما ناردلسرد خواهند شد. در واقع سعی کنید در همه جوانب، احتیاط کنید.

مهم ترین نکته برای فن بیان مدیران این است که به خط قرمزها نزدیک نشوند
مهم ترین نکته برای فن بیان مدیران این است که به خط قرمزها نزدیک نشوند

5. فقط از کارمندان بازدهی بخواهید

شما مدیر هستید و باید از کارمندان خود نتیجه و بازدهی کاری که به آن ها سپرده اید را بخواهید. پس به شما هیچ ربطی ندارد که آن ها چه کار می‌کنند و چه کار نمی‌کنند! شما وظیفه مدیریت خود را انجام دهید و کارمندتان هم وظیفه خود را. در نهایت هم از او کاری که تحویلش داده اید را درخواست کنید.

این نکته یکی از مهم ترین نکات فن بیان مدیران است. شاید برایتان سوال باشد که این نکته چه ربطی به فن بیان دارد؟ خب حق دارید. چون اگر درباره فن بیان اطلاعات داشتید، می‌دانستید که این مهارت فقط محدود به صحبت کردن نمی‌شود. در واقع زبان بدن، نوع صحبت کردن، لحن بیان، نوع رفتار کردن شما و… همگی جز فن بیان و مهارت های ارتباطی محسوب می‌شوند. پیشنهاد می‌کنم اگر بازهم درباره خود فن بیان اطلاعات جامع تر و کامل تری می‌خواهید، حتماً مقاله فن بیان را هم مطالعه کنید.

یک مدیر فقط باید از کارمندان خود نتیجه و بازدهی کاری بخواهد و کاری به کار زندگی شخصی آن ها نداشته باشد

6. با کارکنان خود صادق باشید

همه انسان ها، افراد صادق را دوست دارند. زمانی که با دیگران صادق باشید، ناخودآگاه اعتماد آن ها را جلب می‌کنید و به محبوب ترین حالت ممکن خواهید رسید.

زمانی که با کارمندان خود صادق باشید و همه چیز را برایشان شفاف سازی کنید، به شدت در میان کارکنان و کارمندان خود محبوب خواهید شد و همان طور که گفتم اعتماد کارمندان خود را جلب می‌کنید. در مقاله اصول کار گروهی هم بهتان گفتیم که زمانی که اعتماد و علاقه میان کارمندان و مدیران زیاد باشد، آن کسب و کار بسیار موفق خواهد شد و اتفاقات بسیار خوبی برایش خواهد افتاد. پس حتماً صدا

صداقت و راستگویی از مهم ترین اصول فن بیان مدیران است

7. نسبت به کارمندان تان بی خیال نباشید

درست است که گفتیم در زندگی شخصی کارمندان خود دخالت نکنید. اما این به این معنی نیست که اصلاً کاری به کار آن ها نداشته باشید. برخی اوقات ممکن است کارمندان شما مشکلی داشته باشند که شما بتوانید در حل آن مشکل کمکی به آن ها بکنید. زمانی که دیدید کارمندان تان حوصله ندارند، حالشان خوب نیست، ناراحت و عصبانی هستند و…، می‌توانید مانند یک مشاور و دوست عمل کنید و دلیل ناراحتی آن ها را جویا شوید و اگر او صلاح دید که شما می‌توانید کمکش کنید، حتماً این کار را انجام دهید.

شک نکنید این کار نتایج بسیار خوبی را برایتان به همراه خواهد داشت. فایل صوتی زیر می‌تواند حق مطلب را در این رابطه برای شما خیلی بهتر ادا کند.

فن بیان مدیران ، برای کارمندان خود مانند دوست و مشاور عمل کنید

8. از نظر کارکنان خود استفاده کنید

نظرخواهی از کارکنان و کارمندان خود، موجب وجود آمدن حس اعتماد به نفس و خودباوری در آن ها خواهد شد. با نظرسنجی شما از آن ها، کارمندان تان از این که در تصمیمات مهم محل کار خود شریک هستند بسیار خوشحال خواهند بود و احساس بسیار خوبی به آن ها دست خواهد داد.

علاوه بر این موارد، باز هم باعث می‌شود رابطه مدیر با کارمندان خود عمیق تر و بهتر شود و علاقه میان شما بیشتر و بیشتر شود. همچنین شاید نظرات آن ها تاثیر بسیار زیاد و مثبتی در توسعه و موفقیت کسب و کارتان داشته باشد. در کل می‌توان گفت نظر سنجی برای شما نوعی معامله برد برد محسوب می‌شود و تحت هر شرایطی نتایج خوبی را برایتان به همراه خواهد داشت.

9. از دید کارمندان به مسائل نگاه کنید

از دید یک مدیر، ممکن است بسیاری از مسائل کامل باشند و هیچ مشکلی در آن ها وجود نداشته باشد؛ اما همان مسائل از دید کارمندان آن ها اتفاقات بسیار اذیت کننده ای باشند. مثلاً شاید یک مدیر تصور کند همه امکانات موسسه یا سازمان خود فوق العاده است و کارمندان باید محل کار خود بیشترین بازدهی ممکن را داشته باشند؛ اما اگر خود را جای کارمندانشان بگذارند قطعاً متوجه خواهند شد که واقعاً کار کردن در آنجا سخت است و باید بیشتر به فکرشان باشند.

طبیعتاً اگر یک مدیر خود را به جای باغبان موسسه خود تصور کند و کمی در گرما و سختی کار کند، متوجه خواهد شد که قطعاً سختی هایی وجود دارد و می‌توان با افزایش امکانات، این سختی ها را تا حدود بسیار زیادی کاهش داد؛ در این صورت هم میزان رفاه کارمندان و کارگران بسیار بیشتر خواهد شد و هم بازدهی بیشتری در کار خواهد بود. همچنین این مدیر تلاش می‌کند که در برخورد با کارمندان خود رفتار بسیار بهتری داشته باشد و در نهایت هم کارمندان او از رفتار و بیان او بسیار راضی تر خواهند بود.

برای این که مدیر بهتری باشید باید به مسائل از دید کارمندان خود نگاه کنید

10. کاسه صبر کارمندان را لبریز نکنید

تمامی مواردی که گفتم باید به صورت دقیق و مو به مو اجرا شوند. وگرنه به احتمال زیاد دچار سوء تفاهمات و مشکلات کاری زیادی خواهد شد. شک نکنید رعایت نکات گفته شده، به بهبود روابط کاری و موفقیت کسب و کار شما بسیار کمک خواهد کزد.

اما اگر این نکات رعایت نشوند، آن وقت است که کاسه صبر کارکنانتان لبریز شده و به احتمال زیاد اتفاقات بسیار بد و جبران ناپذیری رخ خواهد داد. کاسه صبر فقط زمانی لبریز می‌شود که مدیر نتواند به خوبی نیازها و خواسته های به حق کارمند خود را اجابت کند. تکنیک های این مقاله دقیقاً از همان تکنیک هایی هستند که می‌توانند یک مدیر را به بهترین مدیر ممکن برای کارمندانشان تبدیل کنند. پس باز هم تاکید می‌کنم؛ حتماً این تکنیک ها را به صورت ریز به ریز و دقیق اجرا کنید.

نحوه تذکر به کارمند

شما نمی‌توانید هیچ انسانی را روی زمین پیدا کنید که از مورد انتقاد قرار گرفتن و تذکر شنیدن خوشش بیاید و با شنیدن آن ناراحت نشود. حتی انتقاد پذیر ترین انسان روی زمین هم کمی از شنیدن انتقاد ناراحت و متاثر خواهد شد. طبیعتاً از انتقاد کردن هم که نمی‌توان دست کشید و انتقادی نکرد. پس باید اصول و آداب این کار را به خوبی بلد باشید تا بتوانید با استفاده از این اصول، انتقادی سازنده داشته باشید و اتفاقات خوبی را برای خودتان رقم بزنید.

در مقاله اصول و آداب انتقاد کردن ، به موارد بسیاری برای این کار اشاره کردیم که پیشنهاد می‌کنم حتماً آن مقاله را هم مطالعه کنید؛ اما در ادامه برخی از مهم ترین این اصول را برای شما بازگو می‌کنیم.

 1. ابتدا از خوبی های فرد تعریف کنید
 2. در جمع تذکر دادن ممنوع!
 3. در زمان مناسب تذکر بدهید
 4. افراط نکنید

1. ابتدا از خوبی های فرد تعریف کنید

برای این که انتقاد مناسب و سازنده ای از کارمندان خود داشته باشید، ابتدا باید از خوبی ها و مزایای او تعریف کنید. به طور مثال ابتدا تلاش های او را که منجر به پیشرفت کار شما شده تحسین کنید، سپس شروع به انتقاد و تذکر دادن کنید. شک نکنید با این کار ابتدا ذهن او کمی برای انتقاد شنیدن آماده خواهد شد و بابت کارها و توانایی هایش خوشحال و راضی خواهد شد. سپس شما می‌توانید هر انتقادی را با رعایت برخی اصول دیگر که در ادامه به شما بیان می‌کنیم به راحتی بیان کنید.

برای انتقاد صحیح از کارمندان خود، ابتدا از خوبی ها آن ها تعریف کنید

2. در جمع تذکر دادن ممنوع

مسلماً هیچ فردی دوست ندارد در برابر دیگران مخصوصاً دوستان و همکاران خود به اصطلاح ضایع شود و دیگران متوجه اشتباهات او شوند. پس زمانی که یک مدیر در جمع به کارمند خود تذکری دهد، قطعاً بزرگ ترین اشتباه ممکن را مرتکب شده و او را به شدت از خودش ناراحت و عصبانی می‌کند. همان طور که یک معلم نباید دانش آموزش را جلوی دیگران تنبیه کند که در مقاله فن بیان در تدریس هم به آن اشاره کردیم.

اگر مدیر هستید و می‌خواهید به هر دلیلی به کارمند خود تذکر دهید، باید حواستان به این نکته باشد که هیچ کس متوجه این تذکر نشود و فقط این موضوع میان شما دو نفر باقی بماند. شک نکنید در این شرایط احتمال این که کارمند شما به تذکرتان با دقت بیشتری گوش خواهد داد و به آن عمل خواهد کرد.

هر زمانی که خواستید در جمع به کامند خود تذکر دهید، سریع یاد این نکته بیفتید که قطعاً خودتان هم به هیچ وجه دوست ندارید کسی در جمع به شما چیزی را گوشزد کند. پس همان طور که اما علی (علیه السلام) می‌فرمایند: چیزی که برای خود نمی‌پسندی، برای دیگران نیز نپسند.

حدیث امام علی درباره فن بیان مدیران

3. در زمان مناسب تذکر دهید

زمان مناسب هم یکی از پارامترهای مهم انتقاد به حساب می‌آید. یعنی اگر کارمند شما حوصله نداشته باشد، کار به خوبی پیش نرفته باشد، یا حتی خود شما عصبانی و ناراحت باشید، قطعاً زمان مناسبی برای تذکر دادن نخواهد بود.

پس حتماً به این پارامتر بسیار مهم توجه کنید و در زمان مناسب تذکر دهید.

4. افراط نکنید

چهارمین نکته مهمی که می‌خواهم درباره تذکر دان به کارمندان به شما بیان کنم، این است که به هیچ وجه افراز نکنید؛ گفتم که ممکن است در برخی شرایط کاسه صبر کارمندان شما لبریز شود و اتفاقات خوبی رخ ندهد و حتی روی او در روی شما باز شود. پس مناسب و به اندازه تذکر دهید تا حرمت ها و حد و حدود به خوبی رعایت شوند.

در انتقاد کردن افراط نکنید

فن بیان مدیریت جلسات اداری

یک مدیر علاوه بر این که باید با کارمندان خود ارتباط خوبی برقرار کند و بتواند آن ها را همیشه راضی نگه دارد، باید با سایر افرادی که به شرکت یا موسسه و یا کسب و کار خود مراجعه می‌کنند به خوبی ارتباط بگیرد و فن بیان قدرتمندی داشته باشد. در واقع می‌توان گفت مدیر مانند ویترین کسب و کار خود می‌ماند و خیلی از افراد با توجه به مدیر، بیان و رفتارهای او تصمیم می‌گیرند که آیا با آن کسب و کار همکاری کنند یا خیر.

به همین دلیل فن بیان مدیران فقط شامل ارتباط مدیر با کارکنانش نمی‌شود و باید با دیگران هم به خصوص در جلسات مهم و اداری خوب صحبت کند تا بتواند به خوبی کسب و کار خود را رونق و گسترش دهد. بهترین مطلبی که می‌تواند به شما برای تقویت این مهارت کمک کند، مقاله فن بیان در فروش است که در آن به 15 مورد از بهترین تکنیک های فن بیان که می‌تواند به راحتی افراد دیگر را متقاعد کند که با شما و کسب و کارتان همکاری کنند اشاره کرده ایم. پیشنهاد می‌کنم حتماً آن مقاله را هم مطالعه کنید اما در اینجا به برخی از بهترین تکنیک های آن اشاره می‌کنیم.

 • فرد مقابل را به خوبی بشناسید و بدانید باید با او با چه لحنی صحبت کنید.
 • خوب به صحبت های افراد مقابلتان گوش دهید.
 • زبان بدن مناسبی داشته باشید.
 • بیش از خودتان به فکر مخاطب خود باشید.
 • بیش از حد روی موضوعی اصرار نکنید.
یک مدیر باید فن بیان قدرتمندی داشته باشد تا دیگران به کسب و کار او اعتماد کنند
فن بیان مدیران به قدری مهم است که می‌تواند باعث همکاری یا عدم همکاری دیگران با آن کسب و کار شود

بهترین راه تقویت فن بیان

در پایان باید به شما بگویم که حواستان باشد شما مدیر هستید و مسئولیت همه چیز با شماست. باید کارمندان خود را طوری مدیریت کنید که بهترین اتفاقات برای خود و کسب و کارتان رخ دهد.

راستی، یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره غیر حضوری فن بیان کلیک کنید.

دوره غیر حضوری فن بیان

در کلیپ زیر می‌توانید تکنیک های فوق العاده ای برای تقویت فن بیان در مدیران را در یک دقیقه مشاهده کنید.

در حال بارگذاری...


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --