ساخت دفتر برنامه ریزی

یکی از بهترین راه ها بری این که به برنامه ریزی روزانه تشویق شویم، ساخت دفتر برنامه ریزی مناسب و حرفه ای است. در واقع این که ما برنامه ریزی خوبی نداریم دو دلیل بسیار مهم دارد: یا اصول آن رابه خوبی بلد نیستیم و یا انگیزه ای برای انجام آن نداریم. اصول برنامه ریزی حرفه ای را در مقاله برنامه ریزی روزانه به طور کامل توضیح دادیم، اما برای ایجاد انگیزه در این کار داشتن دفتر برنامه ریزی را توصیه می کنیم که در این مقاله قرار است دقیقاً به همین مورد بپردازیم و بگوییم که چطور می توان به بهترین شکل ممکن یک دفتر برنامه ریزی ساخت و از آن بیشترین بهره ممکن را برد؟ پس اگر این اتفاق برایتان مهم است، حتماً تا انتها با ما همراه باشید. در واقع شما در این مقاله با موارد زیر به خوبی آشنا خواهید شد:

  • دفتر زیبایی را انتخاب کنید
  • چک لیست برای برنامه های روزانه تهیه کنید
  • شکرگزاری داشته باشید
  • اتفاقات مثبت را بنویسید
  • اگر خواستید یادداشت های روزانه را هم بنویسید
  • دفترتان را شخصی سازی کنید
  • برنامه ریزی ماهانه و سالانه چطور باشد؟

1. دفتر زیبایی را انتخاب کنید

همان طور که گفتم داشتن دفتر برنامه ریزی باعث افزایش انگیزه افراد برای این کار می شود. اما به نظر شما، دفتری که یک رنگ و درهم برهم نوشته شود و هیچ زیبایی بصری نداشته باشد، انگیزه ای برای فرد باقی می گذارد؟

مسلماً خیر؛ نه تنها هیچ انگیزه ای ایجاد نمی کند، بلکه ممکن است به طور کلی فرد را از برنامه ریزی ناامید کند! پس بسیار مهم است که چه دفتری را با چه ظاهری انتخاب می کنید. سعی کنید با چند خودکار و چند طراحی مختلف برنامه هر روزه خود را یادداشت کنید که برای مراجعه به آن حال و حوصله مناسبی داشته باشید.

چگونه دفتر برنامه ریزی بسازیم
چگونه دفتر برنامه ریزی بسازیم

2. چک لیست برای برنامه های روزانه تهیه کنید

اکنون می رسیم به مهم ترین بخش دفتر برنامه ریزی روزانه، یعنی نوشتن برنامه ها.

بهترین شیوه ای که برای نوشتن برنامه روزانه پیشنهاد می شود، نوشتن به صورت چک لیستی است. یعنی زمانی که شما برنامه های روزانه خود را می نویسید، در مقابل آن ها یک مربع قرار دهید و بعد از این که هر کدام از آن ها را انجام دادید در آن مربع ها تیک بزنید

نکته مهمی که بایدبه آن توجه کنید، این است که علامت گذاری در مربع های خالی، رابطه مستقیم با مغزتان دارد و پرونده باز کاری که رو به روی مربع قرار دارد را در ذهن شما می بندد. علاوه بر این، باعث ترشح آدرنالین در بدن شما شده و کمک می کد انرژی و انگیزه بالاتری پیدا کنید و با قدرت بیشتری به سراغ انجام سایر کارهای خود بروید.

سعی کنید برنامه هر روز را از شب قبل بنویسید؛ چرا که شما وقتی برنامه روز بعد خود را به طور کامل از شب قبل مشخص می کنید، هم خواب بسیار بهتر و آرام تری خواهید داشت و هم با آمادگی بیشتری به سراغ انجام آن کارها خواهید رفت.

سعی کنید کارهایی را هم یادداشت کنید که ممکن است آن ها را فراموش کنید یا به هر دلیلی انجامشان ندهید؛ مانند ملاقات یا تماس گرفتن با دیگران و… چرا که احتمال این که شما کاری مانند رفتن به مدرسه یا محل کار و… را انجام ندهید یا افراموش کنید بسیار کم است و واقعاً نوشتن آن ها ضرورتی ندارد.

3. شکرگزاری داشته باشید

سعی کنید همیشه اولین کار برنامه ریزی روزانه خود را شکرگزاری قرار دهید؛ چرا که شکرگزاری اهمیت بسیار زیادی دارد و می تواند به شدت در روز شما موثر باشد. به چند دلیل مهم هم شما باید شکرگزاری خود را ابتدای صبح انجام دهید:

  1. شکر نعمت، نعمتت افزون کند
  2. داشتن حس شادی و آرامش بابت نعمت هایی که دارید
  3. رضایت خداوند و اعطای نعمت های بیشتری به شما

البته شکرگزاری آثار بسیار خوب دیگری هم دارد که پیشنهاد می کنم حتماً با مطالعه مقاله اهمیت شکرگزاری ، آن ها را دریابید و انگیزه خود را برای شکرگزاری چند برابر کنید. پس به هیچ وجه این کار مهم را در ابتدای صبح فراموش نکنید.

تهیه دفتر برنامه ریزی
تهیه دفتر برنامه ریزی

4. اتفاقات مثبت را بنویسید

در انتهای شب، یادداشت اتفاقات مثبتی که در آن روز رخ داده است می تواند خواب درجه یکی را برای شما رقم بزنند. نوشتن این وقایع به شما کمک می کند که ذهن خود را فقط معطوف به کارهای مثبت کنید و از منفی بافی و فکرهایی نظیر آن فرار کنید. در واقع شما با نوشتن آن ها، گویا ذهن خود را از نو بازسازی می کنید و آن را با تفکرات مثبت می سازید!

البته در هر زمانی از شبانه روز هم می توانید این کار را انجام دهید تا در همان لحظه، انرژی خوب و مثبتی به خود تزریق کنید. باید ببینید که کدام زمان برای شما بهتر است و چگونه تأثیر بیشتری می توانید روی خود بگذارید. شک نکنید این یادداشت اتفاقات مثبت به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

5. اگر خواستید یادداشت های روزانه را هم بنویسید

می توانید یک بخش هم در دفتر برنامه ریزی خود ایجاد کنید مخصوص نوشتن کارهایی مهمی که در طول روز پیش می آید، قول هایی که به خود می دهید، کارهایی که به هر دلیلی نتوانستید در بخش کارهای روزانه آن ها را بنویسید و هر کاری که فکر می کنید نیاز به نوشتن دارد تهیه شده است.

این کار هم کمکتان می کند که کمتر مسائل را فراموش کنید و اتفاقات بهتری را در طول روز رقم بزنید.

6. دفترتان را شخصی سازی کنید

درباره سایر کارهایی که می توانید در این دفتر باید انجام دهید فقط می توانم بگویم که سعی کنید آن را شخصی سازی کنید؛ یعنی هر بخشی را که می بینید زندگی شما بیشتر لازم دارد یادداشت کنید. به عنوان مثال اگر دانش آموز هستید، می توانید یک بخش تحت عنوان برنامه ریزی درسی ایجاد کنید و یا اگر ممکن است برخی از کارهای محل کارتان را فراموش کنید، یک بخش اضافه کنید به نام چک لیست شغلی یا هر چیزی که خودتان می خواهید و بعد کارهای آن را یادداشت کنید.

دقت کنید که برنامه ریزی بسیار گسترده است و هر فرد برای این که بهترین نتیجه را از این کار بگیرد، باید با توجه به زندگی خود این کار را انجام دهد. پس می توان گفت که شخصی سازی کردن دفتر برنامه ریزی نیز بسیار مهم است.

ساختن دفتر برنامه ریزی
ساختن دفتر برنامه ریزی

7. برنامه ریزی ماهانه و سالانه چطور باشد؟

یکی از مهم ترین بخش هایی که می توانید به دفترتان اضافه کنید (البته این کار خیلی ضروری نیست و همان طور که گفتم خودتان باید تصمیم گیری کنید که چه چیزهایی را در آن قرار دهید) برنامه ریزی ماهانه و سالانه است. یعنی بعد از هر 30 روز و یا حتی هر هفته، چند روز گذشته را بررسی کنید و ببینید چه بخش هایی را باید با دقت بیشتری انجام دهید؟ چه کارهای عقب افتاده ای دارید؟ چه اتفاقات خوب و بدی در این مدت در زندگیتان افتاده است و…

این کار باعث می شود که به نوعی از خودتان بازخورد بگیرید و در زندگی خود خیلی بهتر عمل کنید.

اما اگر قصد دارید در این دفتر برنامه ریزی خود برنامه ریزی بلند مدت برای چند ماه یا چند سال خود داشته باشید، پیشنهاد می کنم حتماً مقاله برنامه ریزی بلند مدت را مطالعه کنید؛ چرا که در آن خیلی بهتر و کامل تر این مبحث را آموزش داده ایم و می توانید از آن بیشترین استفاده را ببرید.

چک لیست برتر، بهترین دفتر برنامه ریزی

طبیعتاً نکاتی که در این مقاله گفته شد را خودتان می توانید به خوبی انجام دهید و از آن استفاده کنید. اما اگر به هر دلیلی نمی توانید یا نمی خواهید خودتان دفتر برنامه ریزی تان را بسازید، ما این کار را جهت راحتی شما انجام داده ایم و برنامه ریزی را از همیشه آسان تر کرده ایم.

دفتر برنامه ریزی چک لیست برتر، حاصل تلاش و تجربه سال های متمادی مجموعه گام برتر می باشد که می تواند به بهترین شکل ممکن برای شما اثرگذار باش.

چرا که شما در این چک لیست، روزانه می توانید تمام کارهای خود را در آن یادداشت کرده، شکرگزاری داشته باشید، اتفاقات روزانه و مثبت را ثبت کنید، با جملات انگیزشی بمب انگیزه شوید، داستان های افراد موفق را بخوانید، با بهترین قوانین موفقیت آشنا شوید و در یک کلام، هر آنچه برای برنامه ریزی کامل و جامع به آن نیاز مندید را داشته باشید! در واقع تمام امکاناتی که در این مقاله گفته شد را به همراه برخی امکانات فوق العاده دیگر را می توانید یکجا در اختیار داشته باشید!

پیشنهاد می کنم به هیچ وجه تعلل نکنید و برای موفقیت و آینده خودتان هم که شده، از همین حالا برنامه ریزی را شروع کنید. حالا یا با دفتری که خودتان ساخته اید و یا به وسیله چک لیست برتر. اگر قصد تهیه این دفتر را دارید، می توانید روی دفتر برنامه ریزی کلیک کنید تا به صفحه توضیحات کامل و خرید آن هدایت شوید.

موفق باشید…

بهترین دفتر برنامه ریزی

 Make Planning notebookپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image