دلایل پایین بودن اعتماد به نفس

دلایل اعتماد به نفس پایین یکی از مسائلی است که ممکن است همه ما در زندگی خود بخواهیم بدانیم که دلایل اعتماد به نفس پایین چه چیزهایی هستند. شاید شما هم بارها آرزو کرده باشید که ای کاش اعتماد به نفس بیشتری داشتید این مشکل می‌تواند ناشی از عوامل مختلف و متعددی باشد. بدون شک با شناخت درست آن ها می‌توانید در صدد رفع این عوامل اقدام کنید. 

20 دلیل اعتماد به نفس پایین

1_رسانه ها در اعتماد به نفس پایین

شاید برای شما جالب باشد که بدانید یکی از عمده‌ترین دلایلی که امروزه موجب ایجاد مشکل  اعتماد به نفس پایین در افراد می‌شود؛ رسانه‌ها و فضای مجازی می‌باشند اغلب مردم به این مشکل دچار هستند که فریب تبلیغات تلویزیونی و یا رسانه‌هایی نظیر اینستاگرام را می‌خورند.

اگر دقت کرده باشید در این فضاها همه افراد زندگی بسیار بی عیب و نقصی دارند و خودشان نیز از هر لحاظ ایده آل به نظر می‌رسند. درحالیکه این موضوع هرگز واقعیت ندارد. زمانی که فرد بیش از حد تحت تاثیر این تبلیغات قرار می‌گیرد؛ موجب می‌شود اعتماد به نفس پایین بیاید. زیرا مرتب در حال غبطه خوردن به افرادی است که در این تبلیغات می‌بیند و بر این باور است که آنها نسبت به او بهتر و برتر هستند.

یکی از دلایل پایین بودن اعتماد به نفس تبلیغات دروغ رسانه ها است
یکی از دلایل پایین بودن اعتماد به نفس تبلیغات دروغ رسانه ها است

2_عدم دریافت محبت کافی

اولین مکانی که اعتماد به نفس فرد در آن شکل می‌گیرد در محیط خانواده است. اغلب افرادی که در محیط خانواده از محبت کافی برخوردار نبوده اند دچار مشکل اعتماد به نفس پایین می‌شوند. این افراد مرتباً درگیر این هستند که بتوانند احساس دوست داشتن و محبت را از دیگران دریافت کنند. به همین علت اعتماد به نفس پایین می‌آید.

و حتی در مواردی ممکن است شخصیت خود را زیر سوال ببرند. تنها به این دلیل که نیاز دارند مورد محبت قرار بگیرند. بنابراین خانواده باید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشد که فرزندان محبت کافی را در محیط خانواده دریافت کنند تا دچار مشکلات اعتماد به‌ نفس پایین نشوند.

عدم محبت کافی در خانواده موجب اعتماد به نفس پایین می شود
عدم محبت کافی در خانواده موجب اعتماد به نفس پایین می شود

3_عدم توجه به نقاط قوت

بدون شک هر انسانی دارای نقاط ضعف و قوت می‌باشد اما مسئله اصلی اینجاست که در برخی موارد تمرکز ما بر روی نقاط ضعف افراد بسیار بیشتر از نقاط قوت آنهاست.

به همین علت موجب می‌شویم که آن فرد اعتماد به نفس پایین پیدا کند و مرتب با نقاط ضعف خود درگیر باشد. حتی ممکن است در موارد بسیار حاد و شدید، فرد این احساس را داشته باشد که انسان مفیدی نیست. حتی توانایی انجام هیچ کاری را نیز ندارد. به همین دلیل دچار اعتماد به نفس پایین می‌شود.

درست است که افراد باید از نقاط ضعف خود آگاه باشند و آن ها را رفع کنند. اما می‌توان این نقاط ضعف را در سایه نقاط مثبت فرد به او یادآوری کرد. تا شخص احساس بیهودگی نداشته باشد. بداند که با کمی تلاش می‌تواند نقاط ضعف خود را تبدیل به نقاط قوت کند.

یکی از دلایل پایین بودن اعتماد به نفس نادیده گرفتن توانایی است
یکی از دلایل پایین بودن اعتماد به نفس نادیده گرفتن توانایی است

4_سلب قدرت تصمیم گیری

یکی از اشتباهات رایج که اغلب والدین انجام می‌دهند این است که قدرت تصمیم گیری را از فرزندان خود سلب می‌کنند. فکر می‌کنند که می‌توانند بهتر و درست تر برای آنها تصمیم بگیرند و به جای آنها فکر کنند. این موضوع به مرور زمان موجب می‌شود که فرد هویت خود را به عنوان یک انسان از دست بدهد و دچار اعتماد به نفس پایین می‌شود.

در واقع این باور القا می‌شود که توانایی تصمیم گیری و انتخاب کردن را ندارد. به همین دلیل حتی در سنین بالا مرتب به این نیاز دارد تا دیگران به جای او تصمیم بگیرند و مسیر زندگی او را انتخاب کنند. نهایتاً زمانی که او احساس کند در زندگی خود هیچ گونه نقشی ندارد و نمی‌تواند آن را اداره کند دچار  اعتماد به نفس پایین خواهد شد.

5_سرزنش های مکرر

برخی والدین عادت دارند که مرتب در حال سرزنش کردن فرزندان خود باشند. در واقع آن ها  فکر می‌کنند که فرزندشان باید از هر لحاظ بی عیب و نقص باشد. مانند یک فرد کامل رفتار کند. به همین علت متاسفانه مرتب در حال سرزنش کردن او هستند.

از او ایراد گیری می‌کنند. این ایراد گیری های مکرر به فرزند شما این باور را القا می‌کند که توانایی انجام هیچ گونه کاری را به صورت درست و کامل ندارد . در نتیجه به مرور زمان شاهد این موضوع خواهید بود که حتی اگر در یک زمینه مهارت بسیار بالایی هم داشته باشد باز هم توانایی انجام آن کار را به صورت کامل و درست ندارد.

این امر تنها ناشی از اعتماد به نفس پایین او می‌باشد. که به دلیل سخت گیری ها و ایراد گیری های بیش از حد پدر و مادر ایجاد شده است. بنابراین به شدت باید از این موضوع اجتناب کنید. فراموش نکنید که ایرادگیری های دائمی شما در سنین کودکی می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات جدی در سنین بزرگسالی برای فرزندتان باشد.

یکی از دلایل پایین بودن اعتماد به نفس ایراد گیری است
یکی از دلایل پایین بودن اعتماد به نفس ایراد گیری است

6_احساس گناه

متاسفانه در برخی از خانواده ها به خصوص خانواده هایی که گرایش بیشتری نسبت به مذهب دارند؛ این موضوع به وفور به چشم می‌خورد. که فرزندان دارای مشکلات اعتماد به نفس پایین باشند. علت این امر آن است که متاسفانه برخی از این والدین به فرزندان خود اینگونه القا می‌کنند؛ که در صورت انجام کار خطا و گناهی از سوی پروردگار مورد مواخذه قرار خواهند گرفت.

همچنین ارزش انسانی آنها کاهش پیدا خواهد کرد و به همین علت کودکانِ آن ها مرتب درگیر این احساس هستند. آن ها بر این عقیده هستند که فرزندان آن ها باید از هر لحاظ عالی و بی‌نقص باشند و هرگز نباید مرتکب هیچ گونه خطایی شوند.

درست است که انجام کاری که خلاف موازین شرعی باشد جایز و شایسته نیست. اما نباید از حد اعتدال هم گذشت و این احساس به فرد داده شود که با انجام کوچکترین اشتباهی دیگر آن ارزش سابق را ندارد و باید مرتب درگیر عذاب وجدان باشد. این حس به مرور زمان اعتماد به نفس پایین در فرد ایجاد می‌کند.

7_مقایسه شدن

هر انسانی برای خود ویژگی های شخصیتی و اخلاقی خاصی دارد. یکی از اشتباهات رایجی که در بسیاری از روابط، (چه روابط پدر و مادر با فرزندان چه روابط همسران با یکدیگر) به چشم می‌خورد؛ این است که مقایسه دائمی می‌کند. این مقایسه کردن به مرور زمان می‌تواند عواقب بسیار جبران‌ناپذیری را با خود همراه بیاورد.

ممکن است فرد را به این باور برساند که دارای نقص می‌باشد. بنابر این هرگز نباید افراد را با یکدیگر مقایسه کرد. زیرا بدون شک هر شخصی توانایی های خاصی دارد که دیگران آنها را دارا نیستند. در نتیجه این مقایسه کردن می‌تواند باعث ایجاد احساس منفی در وجود افراد بشود. پس سعی کنید تا حد ممکن از مقایسه کردن پرهیز کنید.

افرادی که مرتب مورد مقایسه قرار می‌گیرند به مرور زمان دیگر نسبت به توانایی های خود هیچ گونه باوری ندارند. مرتب تمرکز آنها بر روی قابلیت‌های دیگران است و حتی در مواردی ممکن است بسیار بهتر از فردی باشند که با او مقایسه شده اند. اما چون نقاط قوت آنها نادیده گرفته شده دیگر نسبت به توانایی های خود احساس مثبتی نخواهند داشت.

یکی از دلایل پایین بودن اعتماد به نفس مورد مقایسه قرار گرفتن است
یکی از دلایل پایین بودن اعتماد به نفس مورد مقایسه قرار گرفتن است

8_انتظارات غیر واقعی از خود

شاید برایتان جالب باشد که خود شما گاهی اوقات می‌توانید عامل اعتماد به نفس پایین تان باشید. زمانی که از خود انتظارات غیر واقعی و نابجا دارید. برخی از افراد فکر می‌کنند که باید بیش از حد از خود توقع داشته باشند و در هر زمینه‌ای به عالی ترین شکل ممکن عمل کنند.

در غیر این صورت به این باور می‌رسند که توانایی های کافی و لازم را ندارند و اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند. این یک اشتباه بسیار بزرگ است. شما به عنوان یک انسان قرار نیست در هر زمینه ای عالی باشید و به بهترین شکل ممکن فعالیت خود را انجام دهید.

گاهی اوقات ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید و حتی گاهی شکست بخورید. بهتر است از خود و توانایی های تان باور واقع بینانه و منطقی داشته باشید. البته در کنار آن ایمان داشته باشید که می‌توانید با تلاش و تمرین و تکرار توانایی‌ها و مهارت‌های خود را بهبود بخشید و اگر مشکلی دارید آن را رفع کنید. نسبت به خود بیش از حد سخت گیری نداشته باشید زیرا این سخت گیری موجب می‌شود اعتماد به نفس پایین بیاید.

9_نداشتن مسئولیت

افرادی که هیچ گونه مسئولیتی ندارند، معمولاً بعد از مدتی دچار مشکلِ اعتماد به نفس پایین می‌شوند. علت این است که این افراد هرگز در زندگی مسئولیتی را بر عهده نگرفته اند و نتوانستند کاری را به سرانجام برسانند.

زمانی که شما فعالیتی را انجام می‌دهید و آن را به خوبی به پایان می‌رسانید. هورمون هایی در بدن شما ترشح می‌شوند که به شما احساس مفید بودن دست می‌دهد. این احساس بدون شک اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد.

زمانی که افراد با مسئولیت ها مواجه نباشند و نتوانند در چالش های زندگی توانایی های خود را به دیگران و خودشان اثبات کنند قطعاً بعد از مدتی دچار این باور می‌شوند که از عهده انجام هیچ کاری بر نمی آیند و اعتماد به نفس آنها در اثر چنین باوری به مرور زمان از بین می‌رود.

یکی از دلایل پایین بودن اعتماد به نفس نداشتن مسئولیت است

10_ رفاه بیش از حد

شاید برای شما جالب باشد که بدانید رفاه بیش از حد نیز مانند عدم فراهم بودن امکانات مالی می‌تواند در میزان اعتماد به نفس افراد موثر باشد. گاهی اوقات افراد به خصوص فرزندان در خانواده از هر لحاظ دارای رفاه می‌باشند و هیچ گونه مشکلی ندارند و این موضوع شاید در نگاه اول برای خانواده و والدین آنها عامل ایجاد شادی باشد.

شاید خیالشان را راحت کند که توانسته‌اند امکانات رفاهی مناسب را برای فرزندان خود فراهم کنند. اما نکته‌ای که وجود دارد این است آن هایی که معمولاً هر چیزی می‌خواهند برای آنها فراهم می‌شود؛ در سنین بزرگسالی دچار مشکل کمبود اعتماد به نفس خواهد شد.

افرادی که همه چی برایشان مهیا است به جایی می‌رسند که در زندگی احساس پوچی می‌کنند. در واقع تلاشی برای به دست آوردن چیزی نمی‌کنند  به همین علت اعتماد به نفس او به مرور زمان از بین خواهد رفت زیرا احساس غیر مفید بودن به او دست می‌دهد.

در نتیجه آن ها احساس شادی و رضایت مندی نمی‌کنند. به همین علت دچار کمبود اعتماد به نفس خواهند شد. از سوی دیگر به جز امکانات رفاهی خود چیز دیگری ندارد که قرار باشد درباره آن برای دیگران صحبت کنند؛ از این رو زمانی که این امکانات از او سلب شود و یا اگر روزی دیگر مانند گذشته این امکانات برای او فراهم نباشد به شدت دچار مشکل پایین بودن اعتماد به نفس خواهد شد.

11_طرد شدن و شکست

میزان اعتماد به نفس افراد تا حد زیادی به وقایع اخیر زندگی آنها ارتباط دارد. افرادی که در زندگی خانوادگی و یا شخصی خود دچار شکست شده اند و یا در روابط عاطفی از سمت شریک احساسی خود طرد شده باشند؛ معمولاً به مشکل پایین بودن اعتماد به نفس گرفتار می‌شوند؛ زیرا احساس می‌کنند که قطعاً در وجود آنها نقصی وجود داشته که موجب شده شخص مقابل آنها را ترک کند و یا از آنها فاصله بگیرد.

از سوی دیگر کسانی که در محیط خانواده با مشکل مواجه هستند؛ به عنوان مثال جدایی والدین و یا مشکلات مرتبط با آنها همگی اینها می‌تواند اعتماد به نفس افراد را زیر سوال ببرد؛ زیرا به فرد این احساس را القا می‌کند که نسبت به دیگران از کمبودی برخوردار است. به همین علت مشکلاتی که در محیط خانواده وجود دارند می‌توانند از مهمترین عوامل پایین بودن اعتماد به نفس افراد باشند.

یکی از دلایل پایین اعتماد به نفس شکست های عاطفی است

12_بی توجهی پدر و مادر نسبت به کودک

کودکانی که در محیط خانواده نادیده گرفته می‌شوند اغلب در سنین بزرگسالی دچار مشکل کمبود اعتماد به نفس خواهند شد. زیرا در محیط خانواده و از سوی پدر و مادر آن طور که باید و شاید به آنها توجه نشان داده نشده است. به همین علت عملاً به آنها احساس اضافی بودن دست داده است.

عواقب این احساس و این گونه رفتارها در سنین بزرگسالی خود را به شکلی آشکار و واضح در وجود فرد نشان خواهد داد که ممکن است موجب مشکلات بسیار زیادی در زندگی او باشد.

13_تخریب و تحقیر در مقابل دیگران

کسانی که در مقابل دیگران مورد تخریب و تحقیر شدن قرار می‌گیرند، معمولاً اعتماد به نفس پایینی دارند. زیرا هر فردی برای خود یک شخصیت اجتماعی دارد و اگر این شخصیت زیر سوال برود و فرد در مقابل دیگران تحقیر شود و مورد توهین قرار بگیرد؛ بدون شک بر روی اعتماد به نفس تاثیر مستقیم خواهد گذاشت.

همچنین موجب می‌شود که تا حد قابل توجهی اعتماد به نفس فرد کاهش پیدا کند. همه افراد خواهان این هستند که در مقابل دیگران از احترام برخوردار باشند و به هیچ عنوان دوست ندارند که در برابر چشم سایرین مورد بازخواست و تحقیر و توهین باشند. گاهی اوقات فرد پس از بروز چنین مشکلی برای همیشه از آن جمع فاصله خواهد گرفت و از حضور مجدد در بین آن ها خودداری خواهد کرد.

تخریب در مقابل دیگران موجب اعتماد به نفس پایین می شود
تخریب در مقابل دیگران موجب اعتماد به نفس پایین می شود

14_دعوای دائمی والدین

زمانی که در خانواده پدر و مادر مرتب درگیر مشکلات و چالش ها هستند و با یکدیگر در حال کشمکش باشند، به فرزندان آنها این احساس القا می‌شود که عامل ایجاد این مشکلات می‌باشند. حال اگر در این بین یکی از والدین نسبت به فرزند خود رفتار ناشایستی نشان دهد و یا با اوبرخورد مناسبی نداشته باشد این احساس و این عذاب وجدان در وجود فرزند چندین برابر می‌شود.

همچنین خود را عامل عدم آرامش خانواده می‌داند به همین دلیل نیز از خود یک موجود مزاحم در ذهن می‌سازد و اعتماد به نفس او به شدت کاهش پیدا می‌کند.

یکی از دلایل پایین بودن اعتماد به نفس کودکان درگیری والدین است

15_تشویق نشدن

مورد تشویق و تحسین قرار گرفتن یکی از نیازهای اساسی هر انسانی می‌باشد که در شکل گیری شخصیت او نیز بسیار اهمیت دارد افرادی که به دلیل توانایی های خود مورد تشویق قرار می‌گیرند و یا زمانی که کاری را به درستی و به نحوه احسن انجام می‌دهند از آنها تقدیر می‌شود؛ معمولاً نسبت به سایرین دارای اعتماد به نفس بالاتری هستند.

زمانی که شما فردی را مورد تشویق و تحسین قرار می‌دهید، در واقع به او این احساس را خواهید داد که فردی مفید می‌باشد و توانایی انجام کارهایی را دارد که از نظر شما شایسته تقدیر و تشکر باشد. والدین باید نسبت به فرزندان خود درباره این موضوع توجه ویژه ای را نشان دهند آنها باید توانایی های  فرزندانشان را تشویق کنند و هر زمان که کار درستی را آن ها انجام می‌دهند؛ حتماً آنها را به دلیل این موضوع تشویق کنند.

انجام این کار تا حد بسیار زیادی در بالا رفتن اعتماد به نفس کودک شما موثر خواهد بود و به او احساس خوبی را خواهد داد در غیر این صورت اگر به این مورد توجه نداشته باشید، قطعاً در آینده شاهد پایین بودن اعتماد به نفس در وجود او خواهید بود.

16_حمایت بیش از حد

یکی از اشتباهات رایج والدین این است که فرزندان خود را بیش از حد مورد حمایت قرار می‌دهند. منظور ما این نیست که پدر و مادر باید نسبت به فرزند خود بی توجهی داشته باشند، بلکه هدف ما این است که والدین بدانند که گاهی اوقات لازم است که فرزند آنها به تنهایی مشکلات خود را حل کند. قرار نیست به محض این که او در مورد مسئله ای به مشکل برخورد شما در صدد حل آن مشکل برآیید.

بلکه لازم است اجازه دهید تا او به تنهایی راه حلی برای مشکل خود پیدا کند. یکی از رفتارهای غلط والدین این است که زمانی که فرزندانشان دچار درگیری با سایر همسالان خود می‌شوند به سرعت نقش واسطه را ایفا می‌کنند.

آن ها سعی می‌کنند از فرزند خود دفاع کنند در حالی که این کار کاملاً غلط است. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که تلاش کنید از ایجاد سوء تفاهمات بیشتر جلوگیری کنید و باید اجازه دهید فرزندتان بتواند به تنهایی مشکلات خود را با همسالان خود رفع کند.

یکی از دلایل پایین بودن اعتماد به نفس حمایت بیش از حد والدین است
یکی از دلایل پایین بودن اعتماد به نفس حمایت بیش از حد والدین است

17_ عدم حمایت کافی

همانطور که حمایت و پشتیبانی بیش از حد می‌تواند موجب پایین بودن اعتماد به نفس کودکان شود، عدم امنیت کافی نیز می‌تواند این مشکلاتی را برای آنها در پی داشته باشد. همه انسان ها برخی مواقع در زندگی خود نیاز دارند که احساس کنند از سمت دیگران حمایت می‌شوند. در واقع تکیه گاهی دارند که در مواقع لزوم بتوانند روی آن حساب کنند.

در مورد کودکان نیز باید به این موضوع توجه داشته باشید که کودک شما باید این احساس را داشته باشد که از سمت شما مورد حمایت کافی قرار می گیرد و در واقع افرادی را در زندگی دارد که بتوانند روی آنها حساب باز کند.

به هیچ عنوان نباید این احساس در کودک ایجاد شود که هیچ پشتوانه ای ندارد و به تنهایی مسئول اتفاقات زندگی خود می‌باشد. درست است که برخی مسائل را باید به تنهایی حل کند اما فراموش نکنید در مقابل باید حضور شما را نیز به حد کافی احساس کند.

پیشنهاد می کنم اگر می خواهید درباره این مورد یعنی افزایش اعتماد به نفس در کودک ها بیشتر بدانید، حتماً مقاله اعتماد به نفس کودکان را هم مطالعه کنید.

احساس عدم پشتوانه در اعتماد به نفس پایین

18_تنبیهات مکرر

هرگز نباید کودک خود را به صورت دائم و مکرر مورد تنبیه و توبیخ قرار دهید. کودکانی که از سوی والدین مدام در حال تنبیه شدن هستند مرتب این احساس را دارند که هر کاری انجام دهند خطاست و منتظر تنبیه از جانب شما خواهند بود. این مشکل همراه آن ها می‌ماند و در سنین بزرگسالی زمینه‌ساز پایین بودن اعتماد به نفس در آنها می‌شود. این احساس باعث می‌شود که در مقابل دیگران اعتماد به نفس کافی نداشته باشند و مرتب بر این باور باشند که هر کاری انجام می دهند اشتباه است و شایسته توبیخ هستند.

19_بی اعتمادی

اگر فرد در فضایی رشد کرده باشد که مشکلات مختلف موجب بی اعتمادی او نسبت به سایرین شده باشد؛ بعد از مدتی دچار احساس بی اعتمادی نسبت به همه خواهد شد. این بی‌اعتمادی پایین آمدن اعتماد به نفس را برای او به دنبال خواهد داشت زیرا دیگر نمی‌تواند در جامعه با کسی ارتباط موثر و خوب برقرار کند و در کنار دیگران زندگی آرامی داشته باشد. به همین علت اعتماد به نفس او پایین خواهد آمد زیرا نتوانسته آن طور که باید به عنوان یک فرد در اجتماع حضور پیدا کند و با دیگران تعامل داشته باشد.

20_مورد فحاشی قرار گرفتن

در برخی محیط ها افراد مرتب مورد فحاشی و توهین قرار می‌گیرد و به همین دلیل اعتماد به نفس آنها کاهش پیدا می‌کند. زیرا زمانی که فردی مورد احترام نباشد و دیگران با او خوب صحبت نکنند احساس بی ارزشی به او دست خواهد داد و نتیجه این احساس چیزی نیست جز کمبود اعتماد به نفس نیست.

برخی از والدین نسبت به فرزندان خود اینگونه رفتار می‌کنند و در طول مکالمات خود و جملاتی که به کار می‌برند مرتب نسبت به آنها فحاشی می‌کنند به همین علت اعتماد به نفس فرزندان ها کاهش پیدا می‌کند. این 20 مورد دلایل اعتماد به نفس پایین بود که هر مورد از آن ها به گونه اعتماد به نفس را خدشه دار میکند همچنین اعتماد به نفس پایین علائمی نیز دارد که اگر میخواهید بدانید فرد با اعتماد به نفس هستید یا خیر میتوانید مقاله علائم کمبود اعتماد به نفس را مطالعه کنید.


نویسنده:معصومه تیموری
نویسنده:معصومه تیموری از تیم گام برتر

 1. صفری

  دادن مسئولیت هایی متناسب با سن و جنسیت و توانایی به کودک و ایراد نگرفتن های مداوم از کارها و سخنان او می تواند در افزایش اعتماد به نفس در کودک موثر باشد و او را تبدیل به فردی با اعتماد به نفس و قدرتمند کند.

  پاسخ دادن
  1. کاملاً درسته
   موفق باشید

 2. سمیه تیموری

  سلام اعتماد به نفس در زندگی نقش بسیار مهمی را دارد امیدوارم با رفتار درستمون با فرزندان اعتماد به نفس بالا را در آنها پرورش دهیم تا در آینده دچار مشکل نشوند.
  ممنون بابت مقاله ی پر بارتون ??????

  پاسخ دادن
  1. سلام
   بله کاملاً درسته
   خوشحالیم براتون مفید بوده
   موفق باشید

 3. کیانمهر

  سلام واقعا اعتمادبه نفس نقش مهمی درزندکی دارد کاش اعتمادبه نفس کودکان راخراب نکنیم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از همراهی شما

 4. حمیده فعال فرد

  سلام مقاله مفید و جامعی بود متشکرم

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خوشحالیم براتون مفید بوده
   موفق باشید

 5. معصومه شاهری

  سلام.میتوانیم با سپردن کارها ومسولیت های کوچک درخانه باعث افزایش اعتماد بنفس در کودکان باشیم.عالی بود سپاس

  پاسخ دادن
  1. سلام
   بله همینطوره
   سپاس از همراهی شما

 6. رقیه کریمی

  سلام موارد خوبی بود استفاده کردم. به نظر من انسان اگر با تمام این شرایط اعتماد به نفس پایینی داشته باشد باز با اداره خودش میتونه اعتماد به نفسش را بالا ببره

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از نظر شما

 7. پریزاد

  سلام ممنونم عالی بود . اعتماد به نفس بالا قدرت عجیبی به انسان میده که میتونه از پس کارهای بزرگ بر بیاد .

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خوشحالیم براتون مفید بوده
   ممنون از شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image