تمرینات سخنرانی

همه ما به خوبی می دانیم که هیچ مهارت و توانایی، بدون تمرین و انجام تلاش های مستمر به وجود نمی آید و تقویت نمی شود؛ از زمان کودکی هم این نکته را بارها و بارها شنیده ایم. مهارت سخنرانی نیز از این قاعده مستثنی نیست و بدون انجام تمارین مربوط به آن، نمی توان انتظار داشت که یک فرد این کار را به شکل مناسبی انجام دهد؛ چرا که هیچ فردی، حتی بزرگترین سخنرانان دنیا هم از ابتدا فاقد این توانمندی بوده اند و ذاتاً سخنران به دنیا نیامده اند! به همین دلیل، در این مقاله قصد داریم بهترین تمرینات سخنرانی را برای شما بیان کنیم که بتوانید با استفاده از آن ها، به خوبی این توانایی را در وجود خود تقویت کنید. در واقع شما در این مقاله با تمرینات زیر آشنا خواهید شد:

 1. صحبت کردن درباره موضوع مناسب
 2. فن بیان قدرتمند
 3. اعتماد به نفس بالا در صحبت کردن
 4. دقت به زبان بدن
 5. بداهه گویی قدرتمند
 6. مخاطب شناسی
 7. داستان گویی و استفاده از طنز در سخنرانی
 8. تن صدای مناسب

1. صحبت کردن درباره موضوع مناسب

سخنرانی زمانی کامل است که همه جنبه های آن به خوبی رعایت شده باشد و بتواند مخاطب را به کلی میخکوب کند. برای رخ دادن این اتفاق نیز باید نکات مهمی را رعایت کنید که ستون ها و اصول اصلی سخنرانی و مهارت صحبت کردن در جمع می باشند.

اولین نکته مهم، انتخاب موضوع مناسب سخنرانی می باشد. شما باید به خوبی بدانید که برای مخاطبین شما چه موضوعی جذاب تر است و چه چیزی می تواند آن ها را به وجد بیاورد. دقت کنید که مخاطب برای شما باید از هر چیزی مهم تر باشد تا سخنرانی حرفه ای و خوبی داشته باشید.

پس پیش از هر چیزی، موضوع مناسبی برای صحبت های خود پیدا کنید. در مقاله انتخاب موضوع سخنرانی لیست 80 موضوع فوق العاده را برای شما آماده کرده ایم که می توانید با استفاده از آن ها، دغدغه خود را برای انتخاب موضوع سخنرانی تان از بین ببرید و با توجه به شرایط مختلف، سخنرانی خوبی داشته باشید.

2. فن بیان قدرتمند

مهم ترین موضوعی که می تواند یک سخنران را به شدت حرفه ای نشان دهد یا در نقطه مقابل آن، ضعف او را نمایان کند، فن بیان می باشد. امکان ندارد که یک سخنرانی فن بیان خوبی نداشته باشد اما بتواند به خوبی از پس سخنرانی برآید. این ها دو موضوع کاملاً مرتبط و یک راستا هستند.

برای تقویت فن بیان، تمرینات بسیار زیادی وجود دارد که در اینجا برخی از آن ها را نام می بریم:

 • تمرین صحبت کردن در برابر آینه برای خود
 • تمرین ضبط کردن صدای خود و مرور چند باره آن و پیدا کردن مشکلات
 • تمرین خودکار برای باز و بسته شدن خوب لب و دهان
 • تمرین مشددگویی بیش از حد کلمات
 • تمرین بلندخوانی و تندگویی

همه این تمرینات می توانند توضیحات مهمی داشته باشند که درک و فهم آن ها، به تقویت این مهارت در وجود شما به شدت کمک می کنند. به همین علت، پیشنهاد می کنم حتماً مقاله آموزش فن بیان را با دقت فوق العاده بالایی مطالعه کنید تا بتوانید با استفاده از نکات آموزشی آن، فن بیان خود را به بهترین شکل ممکن تقویت کنید.

فن بیان در سخنرانی
فن بیان در سخنرانی

3. اعتماد به نفس بالا در صحبت کردن

جالب است بدانید که ترس از سخنرانی، رایج ترین ترس در جهان است و افراد حتی بیشتر از مرگ، ترس از سخنرانی دارند! از همین رو تقویت اعتماد به نفس در صحبت کردن می تواند به طرز قابل توجهی در انجام یک سخنرانی حرفه ای برای شما موثر باشد.

نکات زیر، می توانند تقویت کننده های خوبی برای تقویت اعتماد به نفس شما هنگام صحبت کردن باشند:

 1. یافتن موقعیت مناسب برای صحبت
 2. به دیگران هم اعتماد به نفس دهید
 3. اطلاعات زیادی برای صحبت داشته باشید
 4. ارتباط چشمی را فراموش نکنید
 5. از موضوعاتی که آن ها را درک کرده اید، حرف بزنید
 6. زودتر از سخنرانی در محل حاضر شوید
 7. برنامه ریزی ذهنی درستی داشته باشید
 8. باور خود را تقویت کنید
 9. از مقایسه دست بردارید
 10. لباس مناسب به تن کنید

4. دقت به زبان بدن

زبان بدن به این دلیل مهم است که می تواند میزان اثرگذاری کلام شما را چند برابر کند و منظور شما را به طور واضح تری به شنونده منتقل کند. تصور کنید اگر این مهارت در وجود شما نباشد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ قطعاً صحبت کردن شما شکل و شیوه ای متفاوت به خود خواهد گرفت و بسیاری از موارد تغییر خواهند کرد!

اگر در زبان بدن هم مانند سایر مهارت ها به خوبی مسلط شوید و مسیر عصبی آن را برای خودتان بسازید، مسلماً بعد از مدتی مغز می تواند در جای درست، رفتار درست را از خودش نشان دهد. مثل ترسیدن، هیجان زده شدن، کنجکاو بودن و…

به طور مثال وقتی شما می ترسید، نا خودآگاه دستتان بالا می آید، زمانی که هیجان زده یا کنجکاو می شوید فرم صورتتان تغییر می کند، لحظه ای که بی حال باشید خمیده و بی انرژی می شوید و…

پس وقتی مسیر عصبی زبان بدن به خوبی در ذهنتان ساخته شود، می توانید در جای درست، رفتار درست را بروز دهید و بسیار تأثیرگذارتر باشید. پیشنهاد می کنم در این رابطه حتماً مقاله تکنیک های زبان بدن را مطالعه کنید تا بتوانید به خوبی مسیر عصبی آن را در وجود خودتان به وجود آورید.

تاثیر زبان بدن در سخنرانی
تاثیر زبان بدن در سخنرانی

5. بداهه گویی قدرتمند

سخنرانی بداهه یعنی صحبت بدون اطلاع قبلی!

به طور مثال تصور کنید در جمعی هستید و یک دفعه به شما گفته می شود که باید سخنرانی کنید، یا می پرسند نظر تو درباره این موضوع چیست، یا حتی گاهی هم نیاز دارید از خودتان در جمعی دفاع کنید.

اما بعضی از افراد متأسفانه به اشتباه می گویند “بداهه گویی یعنی سخنرانی بدون آمادگی قبلی.” نه اصلاً این طور نیست. چون فردی که فن بیان قدرتمندی داشته باشد و سخنران حرفه ای باشد، همیشه آماده صحبت کردن است اما همیشه از آن اطلاع ندارد.

آقای مارک تواین، درباره سخنرانی بداهه می گوید:

من برای آماده کردن یک سخنرانی بداهه، بیشتر از سه هفته زمان لازم دارم!

او با این جمله می خواهد به ما بگوید که سخنرانی بداهه، سخنرانی نیست که از قبل برای آن برنامه نداشته باشید. باید همیشه از قبل پیش بینی کنید که در چه اوقاتی ممکن است از شما بخواهند صحبت کنید و در واقع از قبل، آماده سخنرانی کردن در هر شرایطی باشید.

مارک تواین در واقع فرهنگ بداهه گویی را برای ما بیان می کند که باید از قبل کارهایی را انجام دهیم که هر گاه نیاز شد سخنرانی انجام دهیم، برای آن آماده باشیم. پس شما هم حتماً بارها و بارها قبل از سخنرانی، بارها و بارها آن را تمرین کنید و برای آن آماده شوید.

6. مخاطب شناسی

شرایط مخاطبان شما که قرار است برای آن ها سخنرانی کنید، فوق العاده مهم است. یعنی برای داشتن سخنرانی هر چه بهتر و موفق تر، باید ابتدا مخاطبان خود را بشناسید تا هم بدانید چگونه باید با آن ها صحبت کنید و هم چه مطالبی را برایشان بیان کنید. این شرایط که در اصطلاح به آن ها دموگرافی هم می‌گویند، عبارتند از:

 • تعداد مخاطبان شما چند نفر است؟
 • جنسیت مخاطبانتان چیست؟
 • مخاطبان شما چند ساله هستند؟
 • شغل مخاطبان شما چیست؟
 • مخاطبان شما چه تحصیلاتی دارند؟
 • فرهنگ غالب مخاطبان غالب شما چیست؟
 • مخاطبان چه انتظاری از شما دارند؟

در مقاله مخاطب شناسی در سخنرانی این موضوع را خیلی کامل تر و دقیق تر بررسی کرده ایم که پیشنهاد می کنم برای آگاهی هرچه بیشتر درباره این موضوع، حتماً آن مقاله را هم مطالعه کنید.

مخاطب شناسی در سخرانی
مخاطب شناسی در سخرانی

7. داستان گویی و استفاده از طنز در سخنرانی

شما وقتی از داستان و طنز در صحبت هایتان استفاده کنید، به شدت به جذابیت کلام شما افزوده می شود.

همه ما انسان ها به شدت با داستان اُنس داریم و عاشق آن هستیم. چه در سنین کودکی و چه در بزرگسالی! حتی خود خداوندی که خالق ماست هم بارها در قرآن از داستان استفاده کرده و این نشان دهنده اهمیت بالای داستان گویی برای انسان هاست.

نکته بعدی هم استفاده از طنز است؛ شما نگاهی به سخنرانانی نسبت به آن ها شناخت دارید بیندازید، قطعاً متوجه خواهید شد که همیشه سخنرانانی محبوب تر هستند و طرفداران بیشتری دارند که می توانند به خوبی مخاطب را هنگام ارائه مطلب بخندانند. شما چه بخواهید و چه نخواهید مردم از طنز خوششان می آید و وقتی بتوانید به خوبی آن ها را بخندانید، به کلام شما بیشتر توجه می کنند.

تمرین طنزپردازی در سخنرانی

8. تن صدای مناسب

در شرایط عادی صحبت کردن، نه افراط کنید و نه تفریط، یعنی نه خیلی صدایتان را بالا ببرید و نه زیاد آن را پایین بیاورید، یعنی طوری صحبت کنید که وقتی کسی صدایتان را می شنود، نگوید که چرا داد می زنید یا چرا انقدر آرام صحبت می کنید!

اما این نکته برای عادی صحبت کردن و شرایط معمولی شماست. گاهی اوقات شما برای مورد خاصی، باید تُن صدایتان را بالا و پایین کنید؛ مثل لحظاتی از سخنرانی.

پس در شرایط عادی که تقریباً اکثر صحبت های ما را در بر می گیرد، روی تُن صدایتان دقت داشته باشید و در آن، نه افراط کنید و نه تفریط.

بهترین راه تقویت مهارت سخنرانی

یکی از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و سخنرانی معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که زبان بدن یکی از دروس تخصصی آن نیز محسوب می شود و با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی و غیر کلامی در ارتباطات خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره فن بیان کلیک کنید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیان

Lecture exercises


نویسنده: پارسا هموله
نویسنده: پارسا هموله از تیم گام برتر

پاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --