پوشش سخنرانی

پوشش سخنرانی ، یکی از مهم ترین و کلیدی ترین نکات می باشد که باید حتماً آن را در صحبت کردن ها و سخنرانی های خود رعایت کنید. چرا که لباس و ظاهر سخنران، برای مخاطب بسیار مهم است و حتی گاهی اوقات با توجه این موارد تصمیم می گیرد که به سخنران توجه کند یا خیر و فقط فن بیان شما برای مخاطب مهم نیست! در ادامه در این رابطه بیشتر صحبت خواهم کرد اما بحث اصلی مقاله امروز درباره برخی نکاتی است که هم خانم ها و هم آقایان باید آن ها را رعایت کنند تا در نهایت مخاطب به خوبی به آن ها اطمینان کرده و صحبت موفقی را تجربه کنند. پس حتماً تا پایان با مقاله پوشش سخنرانی همراه ما باشید.

در مقاله پوشش سخنرانی می خوانید

 • اهمیت پوشش سخنرانی
 • تاثیر اثر هاله ای روی سخنرانی
 • نکات مهم در پوشش سخنرانی (6 نکته مهم و ضروری)
 • لباس سخنران آقا
 • لباس سخنران خانم
 • آموزش سخنرانی به سبک حرفه ای ها
 • بهترین راه تقویت مهارت سخنرانی

در ادامه با این موارد به خوبی آشنا خواهید شد و می توانید با سلیقه خودتان، بهترین پوشش ممکن برای سخنرانی را داشته باشید تا هم زبان بدن موجه و مناسبی داشته باشید و هم مثل حرفه ای ها لباس بپوشید.

مشاوره تخصصی واتساپ

اهمیت پوشش سخنرانی

در گذشته افراد می گفتند: “تن آدمی شریف است به جان آدمیت، نه همین لباس زیباست نشان آدمیت”

اما در زمان کنونی، اوضاع طوری شده که باید گفت “نه، همین لباس زیباست نشان آدمیت!” چرا که اگر دقت کرده باشید معمولاً افرادی که زیباتر و آراسته تر هستند و در اصطلاح تیپ بهتری دارند، بیشتر مورد استقبال مردم قرار می گیرند و در اصطلاح محبوب تر هستند. مخصوصاً سخنرانان و افرادی که دائماً با افراد در ارتباط هستند باید حتماً به ظهر خود توجه داشته باشند؛ در غیر این صورت نمی توانند ارائه مطلوبی داشته باشند، چون اصلاً مخاطب به آن ها علاقه ای ندارد و واکنشی هم نشان نمی دهد. طبیعتاً هم شما وقتی نتوانید در سخنرانی خود جلب توجه داشته باشید، عملاً صحبت های بدون تأثیری خواهید کرد.

پس اکنون اهمیت پوشش و لباس سخنران را به خوبی دانستیم و متوجه شدیم چرا باید آراسته و با ظاهری زیبا به سراغ سخنرانی برویم. اما بحث مهم دیگری که در این رابطه وجود دارد، موضوع اثر هاله ای است. اثر هاله ای چیست؟ در ادامه خواهید دانست.

معمولاً افرادی که زیبا و آراسته تر هستند محبوب ترند

تأثیر اثر هاله ای روی سخنرانی

اثر هاله ای یعنی افراد یکی از ویژگی های یک نفر را به سایر ویژگی های او تعمیم می دهند و در واقع صفر و صدی فکر می کنند.

بگذارید کمی این مبحث را با مثال ساده سازی کنم؛ شما وقتی خوش تیپ به روی سن بروید و بخواهید سخنرانی کنید، مخاطبین شما این تیپ و ظاهر شما را به تمام ویژگی های شخصیتی شما ربط می دهند و می گویند که فوق العاده هستید. اگر دقت کرده باشید خود شما هم وقتی یک انسان خوش لباس را ببینید، با خودتان می گویید که او حتماً خوش صدا هم هست، ثروتمند است، بسیار خوش اخلاق است و…؛ اما ممکن است اگر همان فرد را با لباسی پاره و کثیف ببینید دقیقاً برعکس این ویژگی ها را تصور کنید و فکر کنید کهاو بد صدا، فقیر و بد اخلاق است!

پس نتیجه می گیریم که هر چقدر زیباتر، آراسته تر و خوش لباس تر در سخنرانی خود حاضر شویم، به صورت خودکار در ذهن مخاطبمان به فردی کاریزماتیک و جذاب تبدیل می شویم و مهرمان در دل او می افتد و در واقع با یک تیر، چند نشان می زنیم!

اثر هاله ای چیست
اثر هاله ای چیست

پوشش مناسب در سخنرانی

حالا که به خوبی با اهمیت لباس سخنران و پوشش مناسب در سخنرانی آشنا شدیم، زمان آن رسیده که بگوییم دقیقاً باید چه نکاتی را رعایت کنیم تا در اصطلاح خوش تیپ بوده و ظاهر مناسبی داشته باشیم. چند نکته ای که در اینجا گفته می شود، نکاتی هستند که هم خانم ها و هم آقایان باید آن ها را به خوبی رعایت کنند و تفاوتی میان آن ها نیست. اما بعد از آن، یک سری نکته تخصصی درباره نوع پوشش زنان و مردان در سخنرانی گفته می شود که باید هر کدام آن ها را رعایت کنند و در واقع مشترک نیستند. پس حتماً تا انتها همراه ما باشید. اما نکاتی که می خواهم به شما بیتن کنم عبارتند از:

 • تمیز و مرتب باشید
 • متناسب با جمع باشید
 • پوشیدن لباس های روی مد ممنوع
 • از همه بهتر باشید
 • کفش نشانه شخصیت افراد است
 • لباس راحت بپوشید

1. تمیز و مرتب باشد

اولین و مهم ترین شاخصه ای که لباس و پوشش شما باید داشته باشد، آراسته بودن است. یعنی لباس شما باید:

 • اتو کشیده
 • تمیز و بدون لکه
 • نو
 • اندازه

باشد تا شخصیت شما را حفظ کرده و سر سنگینتان کند. پس حتماً دقت کنید که لباستان این ویژگی های حداقلی را دارا باشد.

اولین و مهم ترین شاخصه پوشش سخنرانی
اولین و مهم ترین شاخصه پوشش سخنرانی

2. متناسب با جمع باشد

وقتی می گوییم متناسب با جمع، یعنی باید به خوبی شخصیت و ویژگی های مخاطبانتان را بشناسید و با فرهنگ آن ها آشنا باشید تا بتوانید نوع لباس پوشیدن خودتان را درست انتخاب کنید. مثلاً اگر مخاطبین شما کودکان دبستانی باشند، مسلماً نیازی نیست کت و شلوار رسمی بپوشید و کراوات زده در محل حاضر شوید!

یا همین کراواتی که اکنون گفتم؛ همان طور که احتمالاً می دانید افراد مذهبی کمی با این لباس تزئینی مشکل دارند و از آن استفاده نمی کنند. پس اگر با کراوات در محل سخنرانی حاضر شوید حتماً بازخورد خوبی نخواهید گرفت.

به همین دلیل است که می گویم ویژگی های مخاطبینتان را بشناسید. برخی از مهم ترین این ویژگی ها عبارتند از:

 • تعداد
 • جنسیت
 • سن
 • شغل
 • تحصیلات
 • فرهنگ غالب
 • انتظارات از شما

اگر می خواهید با این ویژگی ها بیشتر آشنا شوید و بدانید که چگونه باید مخاطبین خود را برای سخنرانی بهتر بشناسید، پیشنهاد می کنم حتماً مقاله مخاطب شناسی در سخنرانی را هم مطالعه کنید.

3. پوشیدن لباس های روی مد ممنوع

لباس پوشیدن با توجه به مد روز بد نیست (البته نه هر مدی، طبیعتاً پوشیدن لباس پاره، شلوار کوتاه، جوراب نصفه و… نشانه شخصیت پایین افراد است)، اما در سخنرانی باید حتماً لباس در شأن مجلس بپوشید و سعی کنید از لباس های خاص دوری کنید. شاید خیلی از این لباس ها هم بد نباشند، اما مناسب سخنرانی نیستند. پس سعی کنید پوششی مناسب و درخور داشته باشید.

در سخنرانی حتماً باید پوشش مناسب جمع داشته باشید
در سخنرانی حتماً باید پوشش مناسب جمع داشته باشید

 

4. از همه بهتر باشید

دقت داشته باشید که شما سخنران هستید؛ یعنی همه افراد منتظرند که از شما نکته یاد بگیرند و آموزش ببیند. معنای این یعنی مقام و شخصیت شما از دیگران بالاتر است. پس باید لباس و ظاهر شما هم این نکته را نشان دهد. سعی کنید همیشه بهترین لباش های خود را انتخاب کرده و با این کار، هم به خودتان و هم به مخاطبانتان احترام بگذارید. شما برای مخاطبین لباس می پوشید، درست است؟ پس با به تن کردن لباس های زیبا، بهترین خودتان باشید و همان طور که گفتم احترام مخاطبان خود را حفظ کنید.

5. کفش نشانه شخصیت افراد است

بحث بعدی ما، کفش است. از قدیم می گفتند که کفش، نشانه شخصیت افراد است. یعنی اگر زیبا و جذاب باشد، شخصیت شما بالاتر است! این جمله مسلماً درست نیست اما کاملاً غلط هم نیست! قطعاً پاهای شما که قلب دومتان هستند بسیار در ظاهرتان تأثیرگذار و مهم می باشند. پس باید دقت کنید که کفش هایتان:

 • کثیف نباشند
 • حتماً واکس خورده و تمیز باشند
 • متناسب با لباس هایتان انتخاب شوند
 • حتی الامکان نو باشند

و هر نکته دیگری هم که به ذهن خودتان می رسد را دارا باشند. شک نکنید که با این کار فقط شخصیت خودتان را بالا می برید و بس!

کفش نشانه شخصیت افراد است

6. لباس راحت بپوشید

به هیچ وجه لباس یا کفش تنگ یا گشاد و یا هر چیز دیگر که شما را اذیت کند نپوشید. چون در این صورت دائماً فکر و ذکرتان به سمت آن خواهد رفت و نمی توانید صحبت جذابی داشته باشید. پس حتماً دقت کنید که باید لباستان حتماً راحت بوده و شما در آن احساس خوبی داشته باشید.

لباس سخنران آقا

حالا نوبت به این می رسد که لباس های مخصوص آقایان و خانم ها را بررسی کنیم.

همان طور که می دانید آقایان معمولاً:

 • کت و شلوار
 • پیراهن
 • تیشرت

می پوشند و لباسشان از این سه حالت خارج نیست. شلوار آن ها هم مدل های مختلفی دارد. اما باید بدانند که در هر مکان و جلسه ای، چطور باید حاضر شوند.

مثلاً در جلسه ای کاملاً رسمی و مهم یا در سخنرانی، پوشیدن لباسی غیر از کت و شلوار به هیچ وجه جایز نیست. در رفت و آمدهای روزانه خود هم بهتر است از پیراهن استفاده کنند و در نهایت در جمع های دوستانه، می توانند تیشرت بپوشند.

پس اگر آقا هستید سعی کنید حتماً در سخنرانی لباسی رسمی به تن داشته باشید. البته دو نکته دیگر هم در اینجا به وجود می آید:

1. پیش تر هم گفتیم که ابتدا باید مخاطبین خود را بشناسید تا درباره انتخاب لباستان تصمیم گیری کنید و لازم نیست برای سخنرانی مقابل کودکان کت و شلوار بپوشید!

2. خود بحث پوشیدن لباس رسمی هم صحبت مفصلی دارد که طبیعتاً نمی توان در این مقاله به تمامی آن ها اشاره کرد. مثلاً نوع بستن دکمه های کت، آستین پیراهن هنگام پوشین کت، نحوه صحیح قرار گرفتن کمربند و… که پیشنهاد می کنم حتماً درباره آن ها هم اطلاعات کاملی جمع آوری کرده و رعایتشان کنید.

ابتدا باید مخاطبین خود را بشناسید و بعد درباره انتخاب لباستان تصمیم گیری کنید
ابتدا باید مخاطبین خود را بشناسید و بعد درباره انتخاب لباستان تصمیم گیری کنید

لباس سخنران خانم

خانم ها باید در سخنرانی بسیار محتاط تر از آقایان باشند؛ مخصوصاً اگر مخاطب مرد هم داشته باشند. خانم ها در سخنرانی بهتر است علاوه بر نکاتی که گفتیم، به موارد زیر هم توجه کنند تا پوشش مناسب تری داشته باشند:

 • آریش زیادی نکنند و آن را در حد ملایم باقی بگذارند
 • کفش پاشنه بلند به هیچ وجه نپوشند
 • پوششی موجه داشته باشند (یعنی تا حد زیادی حجاب خود را رعایت کنند تا مشکلی برایشن پیش نیاید)
 • و بسیاری موارد دیگر که طبیعتاً از حوصله بحث خارج است.

آموزش سخنرانی به سبک حرفه ای ها

در این مقاله سعی شد بهترین و مهم ترین نکات پوشش یک سخنران گفته شود تا بتوانید با استفاده از آن ها، ظاهری موجه و در شأن خود و مخاطبانتان داشته و در نهایت سخنرانی موفقی را تجربه کنید. طبیعتاً فقط پوشش مناسب برای موفقیت یک سخنرانی لازم نیست و باید نکات بسیار دیگری را هم رعایت کنید تا در نهایت به هدف و خواسته خود از صحبت کردن برسید. به همین دلیل پیشنهاد می کنم حتماً سری هم به مقاله آموزش سخنرانی به سبک حرفه ای ها بزنید تا با تکنیک ها و راهکارهای عملی فوق العاده ای آشنا شوید که موفقیت شما را در سخنرانی تضمین می کنند.

اما قبل از پایان، برای تقویت مهارت سخنرانی و فن بیانتان یک پیشنهاد فوق العاده دیگر هم دارم.

بهترین راه تقویت مهارت سخنرانی

اما یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و در کل مهارت های مربوط به آن مثل همین سخنرانی معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تثویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره فن بیان کلیک کنید.

اگر سوالی هم در رابطه با پوشش سخنرانی دارید و یا حتی تکنیک دیگری برای این کار می‌شناسید، می‌توانید در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت، پاسخ آن را به شما بدهیم و یا از آن استفاده کنیم.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیانپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --