راه های مقابله با بی انگیزگی

بی انگیزگی ، یکی از مهم ترین مشکلاتی است که افراد این روزها با آن دست و پنجه نرم میکنند و می خواهند تحت هر شرایطی که شده از دست آن راحت شوند. احتمالاً شمایی که در حال مطالعه این مقاله هستید هم به همین مشکل دچارید. به شما تبریک می گویم؛ چون در جای درستی قرار دارید! ما در این مقاله می خواهیم با بی انگیزگی به خوبی آشنا شویم و چند تکنیک فوق العاده برای درمان آن به شما پیشنهاد کنیم که بتوانید با استفاده از آن ها، به خوبی بر این مشکل غلبه کنید. پس حتماً تا پایان با ما همراه باشید…

راه های درمان بی انگیزگی

 • افزایش اعتماد به نفس
 • از بین بردن ترس ها
 • درس گرفتن از شکست ها
 • برنامه ریزی مناسب
 • داشتن هدف مناسب
 • جملات انگیزشی
 • داشتن چک لیست شارژر
 • اطلاعات خود را زیاد کنید

در ادامه با این موارد به خوبی آشنا خواهید شد؛ اما قبل از آن به شما پیشنهاد می کنم حتماً مقاله راه های افزایش انگیزه را هم که به طور کامل در آن به راه های تخصصی افزایش انگیزه اشاره کرده ایم مطالعه کنید تا بتوانید خیلی بهتر و سریع تر انگیزه خود را افزایش دهید.

1. افزایش اعتماد به نفس

بسیاری از اوقات دلیل بی انگیزگی های افراد، نداشتن اعتماد به نفس است. در واقع اعتماد به نفس به افراد کمک می کند تا خودشان را باور داشته باشند و بدانند که فردی قدرتمند هستند و کارهای زیادی از دستشان بر می آید. حالا شما تصور کنید که افراد دیگر این ویژگی را نداشته باشند؛ چه اتفاقی می افتد؟

طبیعی است که بی انگیزه شوند و نتوانند به خوبی پر انرژی و سرحال باشند. پس شما اولین کاری که باید برای افزایش انگیزه خود انجام دهید، این است که اعتماد به نفس خودتان را افزایش دهید. برای افزایش اعتماد به نفس هم می توانید مقاله راه های افزایش اعتماد به نفس را مطالعه کنید.

بسیاری از اوقات دلیل بی انگیزگی افراد نداشتن اعتماد به نفس است
بسیاری از اوقات دلیل بی انگیزگی افراد نداشتن اعتماد به نفس است

2. از بین بردن ترس ها

ترس، در واقع احساسی می‌باشد که در واکنش به خطرات از شما بروز می‌کند. احساس ترس، حس ناخوشایندی است که وقتی خطری شما را تهدید می‌کند، در ذهن شما پدیدار می‌شود. فرقی نمی‌کند این خطر بیرونی باشد یا درونی.

حالا شما هر چقدر بیشتر بترسید و از چیزهای بیشتری واهمه داشته باشید، حتماً انگیزه تان به مرور زمان کتر و کمتر خواهد شد. اگر شما هم جز افرادی هستید که به همین دلیل، یعنی ترس، بی انگیزه شدید، به احتمال زیاد به دلیل یکی از عوامل زیر این اتفاق برایتان رخ داده است.

 1. تجربیات گذشته
 2. شنیده ها و حوادث اخیر
 3. عدم آگاهی
 4. ناتوانی در کنترل شرایط

اگر می خواهید به طور کامل ترس هایتان را از بین ببرید و با عوامل و راه های درمان آن به خوبی آشنا شوید، پیشنهاد می کنم حتماً مقاله ترس چیست را هم مطالعه کنید.

3. درس گرفتن از شکست ها

بسیاری از افراد وقتی در یک موضوعی شکست می خورند، دیگر از آن نا امید شده و فکر می کنند عرضه انجام هیچ کاری را ندارند و دیگر هیچ کاری انجام نمی دهند! در صورتی که این کار، بزرگ ترین اشتباه ممکن است. از قدیم گفته اند که شکست، مقدمه پیروزی است؛ اما من با این جملات کلیشه ای کاری ندارم! خودتان قضاوت کنید: اکثر افراد موفق دنیا، بعد از شکست های پی در پی و متوالی توانستند موفقیت بزرگی کشف کنند.

مثل ادیسون که گفت: من شکست نخوردم، فقط 999 راه پیدا کردم که به موفقیت ختم نمی شوند!

پس سعی کنید به جای این که انگیزه خود را از دست دهید و مثل افراد افسرده یک جا بنشینید، به تلاش خود ادامه دهید و راه موفقیت را برای خود با افزایش انگیزه تان هموارتر کنید.

جمله ادیسون درباره شکست
جمله ادیسون درباره شکست

4. برنامه ریزی مناسب

از قدیم گفته اند که برنامه ریزی، یکی از اصلی ترین دلایل موفقیت است؛ خود شما هم اختمالاً بارها این جمله را شنیدید. اما واقعاً چطور باید برنامه ریزی کنیم؟

طبیعتاً برنامه ریزی باید با توجه به هدف شما متفاوت باشد؛ مثلاً اگر می خواهید در درس به موفقیت برسید، باید یک نوع برنامه ریزی کنید، اگر می خواهید ثروتمند شوید یک نوع دیگر، و یا اگر می خواهید یک کاری را به درستی انجام دهید هم به یک شکل دیگر.

برنامه ریزی آنقدر اهمیت دارد که بزرگان دنیا جملات بسیار زیادی درباره آن نقل کرده اند که اکنون برخی از مهم ترین آن ها را برای شما بیان می کنم:

 • اگر شما تصمیم نگیرید چگونه روزتان را بگذرانید، دیگران برای شما این کار را خواهند کرد. (جان سی مکسول، نویسنده کتاب برنامه ریزی روزانه)
 • وقتی در نقشه اهداف خود شکست میخورید، در واقع برای شکست خوردن آماده شده اید. (بنجامین فرانکلین)
 • یک هدف، بدون برنامه ریزی، تنها یک آرزوست. ،(آنتوان دوسنت اگزوپری)
 • اگر ندانی به کدام سمت حرکت می‌کنی، به مقصد نخواهی رسید. (یوگی برا)
 • برنامه ریزی در زندگی باعث می‌شود آینده را به جال بیاورید و در آن تغییر ایجاد کنید. (آلن لاکین)

پیشنهاد می کنم با مطالعه مقاله چگونه برنامه ریزی کنیم ، با راهکارهیا برنامه ریزی صحیح و درست بیشتر آشنا شوید.

5. داشتن هدف مناسب

هدف و هدف گذاری و هر آن چه که به این موضوع مرتبط است، مسائلی هستند که باید در زندگی به آن‌ها آگاهی کامل داشته باشید. چرا که اگر نتوانید به خوبی برای زندگی خود هدفی را تعیین کنید، در اصل مفهوم صحیح زندگی را از دست داده‌اید. در مقاله آموزش هدف گذاری به بیان این نکات به طور کامل پرداخته ایم که پیشنهاد می‌کنم برای آموزش هدف گذاری صحیح آن را مطالعه کنید.

فردی را فرض کنید که هیچ هدفی ندارد. طبیعتاً او هر روز صبح هیچ انگیزه‌ای برای بیدار شدن و انجام فعالیت های روزانه خود ندارد و به همین علت است که بسیاری از افراد معتقد هستند که دچار روزمرگی شده اند. اگر هدفی وجود داشته باشد و شما هر روز در حال انجام فعالیت های مرتبط با آن باشید، بدون شک دچار این احساس روزمرگی و کسالت و خستگی نخواهید شد.

بنابراین سعی کنید برای زندگی خود اهدافی را تعیین کنید. چه کوچک و چه بزرگ، تلاش کنید تا در زمینه رسیدن به آن‌ها موفق شوید. این موفقیت ها حس اعتماد به نفس را در وجود شما زیاد می‌کند و این احساس را به شما می دهد که فردی مفید و موثر هستید. مطمئن باشید هدف گذاری برای شما امری بسیار ضروری است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

اهداف برای شما مثل قطب نما عمل می کنند
اهداف برای شما مثل قطب نما عمل می کنند

6. جملات انگیزشی

جملات انگیزشی هم همیشه یکی از بهترین راه های افزایش انگیزه بوده و هستند و شما می توانید با استفاده از آن ها انگیزه خود را برای مدتی افزایش دهید.

ما در مقاله بهترین جملات انگیزشی ، صد مورد از بهترین و مهم ترین این جملات را برای شما جمع آوری کرده ایم که پیشنهاد می کنم حتماً آن را هم مطالعه کنید؛ اما اکنون برخی از مهم ترین و انگیزشی ترین این جملات را برایتان بیان می کنیم:

به کسانی که به شما حسودی می‌کنند احترام بگذارید، آنها کسانی هستند که از صمیم قلب معتقدند: شما بهترین هستید.

اگر بهت گفتند نمی‌تونی کاری رو انجام بدی، فقط بهشون بخند! بعدا می‌فهمند که چرا بهشون خندیدی.

این موقعیت نیست که انسان را می‌سازد، این انسان است که موفقیت و ثروت را خلق می‌کند. (برایان تریسی)

خیلی از شکست های زندگی به خاطر این است که نمی‌دانیم چقدر به موفقیت نزدیک بودیم، وگرنه هرگز تسلیم نمی‌شدیم.

هر چه در ناخودآگاه ذهن بکاریم و با تکرار آن را تغذیه کنیم یک روز به واقعیت تبدیل خواهد شد. (ارل نایتینگل)

جهانی که برای خودمون ساخته ایم، نتیجه تفکراتمان است. نمیتوان دنیا رو بدون تغییر طرز فکرمان تغییر دهیم. (آلبرت انیشتین)

هیچ کس نمی‌تواند به عقب برگردد و دوباره شروع کند، اما می‌تواند از همین حالا شروع کند و پایان جدید بسازد. (کارل برد)

یکی از کلید های موفقیت، داشتن نظم در انجام دادن کارهایی است که باید انجام دهید. حتی اگر میلی به انجامشان ندارید!

اگر هدف خود را از زندگی ندانید و نشناسید، چگونه قرار است در بازی زندگانی برنده باشید؟ (آنتونی رابینز)

ثروتمندان، تلویزیون های کوچک و کتابخانه های بزرگ دارند. ولی افراد فقیر کتابخانه های کوچک و تلویزیون های بزرگ دارند.

جمله انگیزشی
جمله انگیزشی

7. داشتن چک لیست شارژر

داشتن چک لیست انرژی یا به قول استاد مصطفایی چک لیست شارژر، یکی دیگر از راه های فوق العاده ای است که شما را از بی انگیزگی نجات می دهد. در واقع شما باید بهترین و مهم ترین راه ها، مکان ها و یا افرادی را که به شما انرژی می دهند یادداشت کرده و زمانی که بی انگیزه می شود، به آن ها مراجعه کنید.

این تکنیکی است که مجتبی مصطفایی، مدرس رشد فردی و مهارت های موفقیت در کتاب خود یعنی “خودتو شارژ کن” به آن پرداخته و در کنار آن چندین تکنیک و راه فوق العاده دیگر را هم برای پرانرژی بودن همیشگی به طور مفصل بررسی کرده و همان طور که از اسم کتاب پیداست، به صورت تخصصی به راه های شارژ کردن افراد پرداخته است. پیشنهاد می کنم اگر می خواهید انگیزه خود را برای همیشه بالا نگه دارید و مثل افراد موفق پرانرژی باشید، حتماً این کتاب را هم تهیه کنید. برای این کار کافی است روی کلمه خودتو شارژ کن کلیک کنید.

پس حتماً یادتان باشد که برای خودتان چک لیست شارژر درست کرده و در مواقع لازم از آن استفاده کنید.

8. اطلاعات خود را زیاد کنید

مطالعه و تحقیق، هر دو باعث بالا رفتن سطح دانش و آگاهی شما می شود. افرادی که دانش بالایی دارند معمولاً نسبت به دیگران فعال تر هستند. آنها مدام در حال پیشروی و حرکت به سمت جلو می باشند و این امر باعث افزایش انرژی می شود. 

بله بالا رفتن سطح اطلاعات این مزیت را برای شما به همراه می آورد. زمانی که اطلاعات شما افزایش پیدا می‌کند، مدام دوست دارید که آنها را تجربه کنید و در زندگی خود به کار بگیرید تا ببینید واقعاً نتایج آن چه خواهد بود؟

به همین علت است که معتقدیم هرچه دانش و آگاهی شما بالاتر و فراتر برود قطعاً انگیزه شما برای بهتر کردن زندگی خود بیشتر خواهد شد. بنابراین از تأثیر مطالعه و کسب تجربیات جدید غافل نشوید. می توانید در هر جایی که هستید و  از هر شخصی که فکر می کنید کسب دانش کرده  و دریچه های  آگاهی را  برای خود باز کنید.


در ادامه بخوانید: راه های افزایش انگیزه درس خواندن


افزایش انگیزه روزانه

زیگ زیگلار می گوید:

اکثر افراد می گویند نکات انگیزشی دوام همیشگی ندارند؛ خب حمام کردن نیز همین طور است، به همین دلیل روزانه توصیه اش می کنند.

پس شما هم دقت کنید که برای افزایش انگیزه دائمی خود، به طور دائم با این مسائل در ارتباط باشید و سعی کنید که هر روز برای افزایش آن برنامه داشته باشید. شک نکنید بعد از مدتی نتایج بسیار خوبی خواهید گرفت و مثل افراد پر انرژی، می توانید اتفاقات خوبی را برای خودتان رقم بزنید.

بهترین راه افزایش انگیزه

در این مقاله تماماً درباره انگیزه صحبت کردیم و جوانب مهمی از آن را مورد بررسی قرار دادیم. اما شما باید این نکته را بدانید که انگیزه، بحثی نیست که به این راحتی ها بتوان از آن رد شد و با چند نکته مختصر، آن را به طور کامل مدیریت کرد. در واقع شما تنها زمانی می توانید آن را در وجود خود مدیریت کرده و به بالاترین حد ممکن برسانید که به طور کامل آموزش آن را دیده باشید و بدانید که نسبت به خودتان باید چگونه آن را افزایش دهید. ما در اپلیکیشن گام برتر آموزش های رایگان فوق العاده ای در این رابطه برای شما قرار داده ایم که مشاهده آن ها حتماً می تواند تأثیر بسزایی در افزایش انگیزه شما داشته باشد. پس فرصت را از دست ندهید و همین حالا با کلیک روی تصویر زیر، از این آموزش های رایگان استفاده کنید.پاسخ به سوالات

 1. آتوسا

  سلام وقت بخیر
  من تقریبا یک ماه پیش انگیزه ی فوق العاده زیادی برای هدفم داشتم .ولی به مرور زمان انگیزم کمرنگ تر شد
  من میخوام انگیزم مثل یک ماه پیش بشه
  نمیدونم چیکار کنم😔
  لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ببینید پاسخ این سوال چون تخصصی هست و توسط مشاورین باید بررسی بشه، پیشنهاد می کنم به دایرکت پیج اینستاگرام mostafaee_com پیام بدید تا این اتفاق براتون رخ بده و بهتر راهنمایی بشید. موفق باشید

 2. محدثه صباحی

  بله نداشتن انگیزه کافی موضوع خیلی مهمی هستش که گاهی ممکن هستش نه تنها باعث جلوگیری از رسیدن به موفقیت بلکه زندگی عادی افراد رو دچار بحران میکنه. خیلی عالی بود. خداقوت…

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله ممنون از نظر شما

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 3. ابراهیم شکوهیان

  سلام و وقت بخیر خدمت شما و استاد بزرگوار در مورد بی انگیزه بودن و راههای درمان بی انگیزگی انصافا مطالب کاربردی و نابی فرمودند استاد بزرگوار .الحق و الانصاف که برای من بسیار کاربردی بود چون بنده خودم بشدت بی انگیزگی بسراغم میاد و این مقاله باعث شد از خواب بیدار بشم و برای درمان بی انگیزگی خودم کاری کنم که قطعا در آینده نتیجه غیر قابل باوری خواهم دید ممنون از شما و تلاش تیم بسیار فعالان.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ممنون از نظر لطفتون

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 4. رقیه کریمی

  سلام. اگر انسان بخواهد با انگیزه باشد باید تکنیکهای افزایش انگیزه را یاد بگیرد و عمل کند وگرنه بدون انگیزه در هیچ کاری موفق نمیشود.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله دقیقا. ممنون از شما

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 5. بیتا محمدیان

  مقاله ی بسیار جذاب و زیبا بود و باور و اعتماد نداشتن به خود باعث از بین رفتن انگیزه می شود به بیان دیگر نداشتن انگیزه در هر مسئله ای مثل این می ماند که ما سوار قایقی بشویم که پارو نداشته باشد تا ما را به جلو ببرد . پاینده باشید.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله حتما همین طوره. ممنون از نظر شما

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image