چگونه انگیزه خود را حفظ کنیم؟

یکی از مهم ترین لازمه های هر فردی برای داشتن یک زندگی خوب و ایده آل و البته رسیدن به اهداف و آرزوهای خود، بدون شک داشتن انگیزه بالا می باشد. این که چرا انگیزه کاهش پیدا می کند و چطور آن را درون خود افزایش دهیم و… را در مقالات قبلی نظیر راه های افزایش انگیزه توضیح دادیم؛ در این مقاله قصد داریم به یک مرحله پس از این موارد، یعنی راه های حفظ انگیزه خود بپردازیم و ببینیم که چطور باید پس از به وجود آوردن، آن را درون خودمان حفظ کنیم. در واقع شما در مقاله چگونه انگیزه خود را حفظ کنیم با موارد زیر به خوبی آشنا خواهید شد:

  • دلایل بی انگیزگی را از خود دور کنید
  • بی خیال انگیزه بیرونی شوید!
  • سعی کنید زیاد بازخورد مثبت بگیرید
  • برای خود انگیزه روزانه ایجاد کنید
  • سنگ بزرگی انتخاب نکنید
  • بترسید!
  • فردی دیگر را همراه خود کنید
  • تفریح کنید
  • فقط به انگیزه اصلی خود فکر کنید
  • جملات انگیزشی را فراموش نکنید

1. دلایل بی انگیزگی را از خود دور کنید

بسیاری از اوقات اطرافیان ما، برخی مکان ها و یا برخی برنامه ها می توانند حال ما را بسیار بد کنند و به معنای واقعی انگیزه ما را از بین ببرند! به طور مثال برخی افراد با حرف های ناامید کننده و یا تمسخر آمیز، به طور کلی ما را از انجام کاری منصرف می کنند و دیگر انگیزه ای برای انجام آن باقی نمی گذارند.

به همین دلیل می گویم که سعی کنید تا حد امکان این دلایل را به طور کامل شناسایی کنید و از آن ها دوری کنید تا بتوانید انگیزه خود را در حد معقولی نگه دارید.

پیشنهاد می کنم حتماً مقاله درمان بی انگیزگی را در این رابطه مطالعه کنید تا خیلی بهتر متوجه منظور این بخش شوید.

2. بی خیال انگیزه بیرونی شوید!

انگیزه بیرونی به همان اندازه که می تواند برای شما موثر باشد و انگیزه تان را در حد خوبی قرار دهد، می تواند کمر به نابودی آن نیز ببندد! چطور؟

زمانی که شما به واسطه یک عامل بیرونی انگیزه می گیرید، به نوعی به آن معتاد می شوید! یعنی اگر دفعه بعد که قرار باشد آن کار را انجام دهید خبری از این عامل بیرونی نباشد، دیگر نه تنها انگیزه ای برای انجام آن کار نخواهید داشت، بلکه حتی با همان عامل نیز راضی به انجام کار نخواهید شد! چرا که به دیگر با آن عامل ارضا نمی شوید و نیاز دارید که یک محرک قدرتمندتر به شما کمک کند!

پس اگر می توانید سعی کنید تا حد امکان از انگیزه های بیرونی استفاده نکنید و آن را از درون خود تقویت کنید تا دچار افت انگیزه نشوید.

انگیزه بیرونی می تواند یکی از عوامل حفظ یا نابودی انگیزه باشد
انگیزه بیرونی می تواند یکی از عوامل حفظ یا نابودی انگیزه باشد

3. سعی کنید زیاد بازخورد مثبت بگیرید

این مورد بسیار بدیهی است که اگر شما هنگام انجام دادن یک کار ببینید که خروجی خوبی نصیبتان می شود و می توانید از آن بازخوردهای خوبی بگیرید، انگیزه تان رشد فوق العاده ای پیدا کند و بتوانید همیشه آن را در حد بالا نگه دارید.

اما اگر این طور نباشد و بعد از مدت زیادی شما هیچ واکنش مثبتی نسبت به کار خود نگیرید، ناخودآگاه بعد از مدتی دچار بی انگیزگی می شوید و نمی توانید با همان قدرت ابتدای مسیرتان، ادامه دهید.

پس سعی کنید هر چقدر که می توانید از کارهای خود خروجی و بازخورد بگیرید تا بتوانید انگیزه تان را به خوبی حفظ کنید.


در ادامه بخوانید: مهم ترین دلایل بی انگیزگی


4. برای خود انگیزه روزانه ایجاد کنید

زمانی که شما هر روز یک انگیزه داشته باشید و به خاطر آن از خواب بیدار شوید، طبیعتاً امکان این که انگیزه اصلی شما برای رسیدن به هدفتان کاهش پیدا کند بسیار کم خواهد شد.

در واقع انگیزه های کوچک اما موثر، می توانند مثل یک نوع سوخت و انرژی برای انگیزه اصلی شما واقع شوند و اتفاقات خوب را برای شما رقم بزنند. پس سعی کنید برای هرروز خود برنامه داشته باشید و به انگیزه های کوچک هم بسنده کنید.

برای حفظ انگیزه خود چه کار کنیم
برای حفظ انگیزه خود چه کار کنیم

5. سنگ بزرگی انتخاب نکنید

از قدیم گفته اند که سنگ بزرگ نشانه نزدن است! یعنی اگر یک انگیزه خیلی بزرگی را برای خود انتخاب کنید که به هیچ وجه نتوانید به آن دست پیدا کنید، حتماً بعد از مدتی کارتان به بی انگیزه شدن خواهد کشید!

به طور مثال یک فرد نابینا هیچ گاه نمی تواند انگیزه خود را قهرمانی در مسابقات رالی و ماشین سواری قرار دهد! چرا که بدون شک برای او غیر قابل دستیابی است. شاید هم در ابتدا تصور کند که می تواند و کمی انگیزه داشته باشد، اما بعد از مدتی حتماً این انگیزه کاذب از بین خواهد رفت.

پس برای حفظ انگیزه خود، ابتدا آن را به درستی در وجود خود ایجاد کنید.

6. بترسید!

ترس هم می تواند یکی از محرک های خوب برای ایجاد و حفظ انگیزه باشد. برخی افراد ممکن است به این دلیل برای کاری انگیزه داشته باشند که آن را دوست دارند؛ اما برخی دیگر به دلیل ترس از یک عامل انگیزه را در وجود خود به وجود و حفظ می کنند.

مثل افرادی که برای جلوگیری از چاقی رژیم می گیرند؛ در واقع انگیزه این افراد از رژیم گرفتن، ترسشان از چاقی می باشد. این نکته را هم به یاد داشته باشید که معمولاً قدرت ترس از اشتیاق می تواند بیشتر باشد.

پس شما هم سعی کنید یک انگیزه بدین ترتیب برای خود ایجاد کنید تا بتوانید به خوبی آن را حفظ کنید.

راه های حفظ انگیزه
راه های حفظ انگیزه

7. فقط به انگیزه اصلی خود فکر کنید

سعی کنید حین حرکت به سوی هدف و انگیزه اصلی خود، درگیر حاشیه نشوید و همین عامل، یاعث نشود که شما از آن دور شوید. شما تا زمانی می توانید به انگیزه خود به طور کامل و دقیق فکر کنید و روی آن تمرکز کنید که ذهنتان درگیر مسائل حاشیه ای نشود.

پس یکی از مهم ترین کارهای شما برای حفظ انگیزه، باید رهایی از هر گونه فکر و خیال منفی و خارج از هدف نهایی شما باشد تا بتوانید به خوبی به هدفتان دست پیدا کنید و انگیزه بالایی هم برای رسیدن به آن داشته باشید.

تأثیر انجام کارهای مورد علاقه در حفظ انگیزه
تأثیر انجام کارهای مورد علاقه در حفظ انگیزه

8. جملات انگیزشی را فراموش نکنید

به عنوان آخرین راه برای حفظ انگیزه هم می خواهم اهمیت جملات انگیزشی را برایتان یادآوری کنم؛ شاید این جملات در نگاه اول برای برخی از افراد ساده و حتی شاید بی معنی به نظر برسند، اما اگر تنها یک بار از آن ها استفاده کنند و در طول روز تکرارشان کنند، تأثیر فوق العاده شان را خواهند دید.

پیشنهاد می کنم حتماً تعدادی از این جملات را که می توانند برای شما تأثیرگذار باشند در تلفن همراه، دفتر، دیوار اتاق یا هر جای دیگر که در معرض دیدتان است قرار دهید تا همیشه در مقابل شما باشند و بتوانند انگیزه شما را در بالاترین حد ممکن نگه دارند.

اگر می خواهید به تعداد زیادی از آن ها دسترسی پیدا کنید، پیشنهاد می کنم حتماً مقاله جملات انگیزشی را که در آن به بیش از 110 مورد از آن ها اشاره کرده ایم را هم مطالعه کنید.

تأثیر جملات انگیزشی در حفظ انگیزه
تأثیر جملات انگیزشی در حفظ انگیزه

بهترین راه افزایش انگیزه

در این مقاله تماماً درباره انگیزه صحبت کردیم و جوانب مهمی از آن را مورد بررسی قرار دادیم. اما شما باید این نکته را بدانید که انگیزه، بحثی نیست که به این راحتی ها بتوان از آن رد شد و با چند نکته مختصر، آن را به طور کامل مدیریت کرد. در واقع شما تنها زمانی می توانید آن را در وجود خود مدیریت کرده و به بالاترین حد ممکن برسانید که به طور کامل آموزش آن را دیده باشید و بدانید که نسبت به خودتان باید چگونه آن را افزایش دهید. ما در اپلیکیشن گام برتر آموزش های رایگان فوق العاده ای در این رابطه برای شما قرار داده ایم که مشاهده آن ها حتماً می تواند تأثیر بسزایی در افزایش انگیزه شما داشته باشد. پس فرصت را از دست ندهید و همین حالا با کلیک روی تصویر زیر، از این آموزش های رایگان استفاده کنید.

Keep motivatedپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image