انگیزه شغلی

می توان با قطعیت بیان کرد که انگیزه در انجام هر کاری مهمترین عامل است. در اصل آنچه که میزان بازدهی و کیفیت کار شما را تعیین می کند، میزان انگیزه شما برای انجام فعالیت مورد نظر است. زمانی که شما انگیزه کافی و لازم را داشته باشید، به تناسب انرژی و شور و شوق بیشتری نیز خواهید داشت. همین انرژی بالا موجب می شود تا تلاش کنید کاری که به شما واگذار شده است، با بهترین کیفیت انجام دهید. ضمن آنکه چون با داشتن انگیزه شغلی یا هر چیز دیگری نسبت به انجام آن شور و شوق دارید، ایده های بهتری نیز به ذهن شما می رسد که می تواند جذابیت کار را چندین برابر کند. البته در مقاله انگیزه چیست خیلی بهتر و کامل تر به این موضوع پرداخته ایم که می تونید آن را هم مطالعه کنید.

اهمیت انگیزش شغلی

در محیط کاری نیز همین موضوع صدق می کند. اگر هر روز صبح با شور و شوق از تخت خواب خارج شده و آماده حضور در محل کار خود می شوید می توان گفت که انگیزه بالایی دارید. در غیر این صورت شک نکنید انجام دادن کار برای شما یک فعالیت کسل کننده و بیهوده محسوب می شود. در ادامه قصد داریم چند راهکار کاملا آسان و بدون هزینه به شما معرفی کنیم تا انگیزه بیشتری برای حضور در محل کار پیدا کنید. در واقع شما در این مقاله با راه های زیر برای افزایش انگیزه شغلی به خوبی آشنا خواهید شد:

  • انگیزه به دنبال علاقه ایجاد می شود
  • انگیزه درونی خود را پیدا کنید
  • همکانران شما خانواده دومتان هستند
  • علایق خود را وارد محیط کار کنید
  • به جای فرصت سوزی، فرصت سازی کنید
  • نقاط مصبت را پررنگ تر کنید

1. انگیزه به دنبال علاقه ایجاد می‌شود

همگی ما حداقل یکبار در زندگی با فردی مواجه شده ایم که در حال دنبال کردن فعالیت مورد علاقه خود می باشد و موفقیت بسیار زیادی نیز در آن کسب کرده است. شاید بتوان گفت اصلی ترین علت موفقیت این فرد چیزی نیست جز علاقه. زمانی که شما نسبت به انجام کاری علاقه داشته باشید، قطعاً انگیزه بسیار زیادی برای دنبال کردن آن در وجودتان ایجاد می شود.

تصور کنید فردی که برای مدتی توانایی راه رفتن نداشته و اکنون می خواهد با تمرین مداوم مجدداً قدرت حرکتی خود را بازیابد. آنچه که این فرد را ترغیب می کند تا سختی ها و حتی شکست هایی را که ممکن است در این مسیر تجربه کند، تحمل نماید، چیزی نیست جز: انگیزه حرکت دوباره. در واقع انگیزه مانند سوخت برای موتور شما عمل می‌کند. هر چقدر که این سوخت با ارزش، بیشتر باشد، قطعاً کیفیت حرکت شما و همچنین شتاب تان بیشتر خواهد بود. بنابراین هنگامی که قرار است شغلی را برای آینده خود انتخاب کنید، لطفاً در مرحله اول فارغ از هرگونه اظهار نظر های دیگران تنها علایق شخصی خود را در نظر بگیرید و سعی کنید انتخاب های خود را برمبنای علایقتان تعیین کنید.

برای این کار پیشنهاد می کنم مقاله چگونه علایق واقعی خود را پیدا کنیم را هم که خیلی بهتر و کامل تر به این مضوع پرداخته مطالعه کنید.

انگیزه برای انسان مانند سوخت برای خودرو است
انگیزه برای انسان مانند سوخت برای خودرو است

2. انگیزه درونی خود را پیدا کنید

گاهی وقت‌ها هم شرایط به گونه‌ای ایجاد می‌شود که ممکن است مجبور باشیم فعالیتی را دنبال کنیم که هیچ علاقه ای به آن نداریم. قطعاً بعد از مدتی دچار احساس دل زدگی خواهیم شد و حتی ممکن است تصمیم بگیریم دست از کار بکشیم. در این مواقع چطور باید انگیزه خود را برای ادامه مسیر حفظ کنیم؟

وقتی تحت چنین شرایطی قرار می گیریم، نوبت به کشف انگیزه دهنده های درونی می رسد. شما چه خانم باشید و آقا،  مجرد یا متاهل، بدون شک از مشغول شدن به کار هدف خاصی را مد نظر دارید. این هدف خاص ممکن است امرار معاش، پرداخت اقساط، کسب درآمد کافی برای موضوع خاص، رسیدن به استقلال مالی و یا هر چیز دیگری باشد. پس  همانطور که مشاهده می کنید شما چندان هم بی انگیزه نیستید. اگر هیچ انگیزه ای وجود نداشت مطمئن باشید که اصلاً فکر اشتغال به ذهن شما خطور نمی‌کرد. بنابراین تمام زمان هایی که احساس می‌کنید از کار خسته شده اید و حتی حس تنفر نسبت به آن دارید، بد نیست که با مرور همه چیزهایی که در قبال انجام این کار به دست می آورید موتور خود را مجدداً روشن کنید و به سمت جلو حرکت نمایید.

بهترین راه افزایش انگیزه، پیدا کردن انگیزه درونی است
بهترین راه افزایش انگیزه، پیدا کردن انگیزه درونی است

3. همکاران شما خانواده دومتان هستند

همیشه و در همه محیط ها حضور افرادی که نسبت به آنها احساس علاقه و دوستی می‌کنیم و از بودن در کنار آنها لذت می‌بریم، می‌تواند یکی از عوامل موثر و شاید اصلی ترین مشوق ما برای حضور در آن محل باشد. محیط کار هم از این قاعده مستثنا نیست. اگر یک حساب سر انگشتی کوچک داشته باشید، متوجه خواهیم شد اغلب ما بیشتر از اینکه در کنار خانواده خود باشیم زمان خود را در محل کار صرف می‌کنیم. بنابراین همکاران ما بسیار بیشتر از افراد خانواده در کنار ما حضور دارند.

پس می توان گفت محل کار خانه دوم ما و همکاران ما نیز خانواده دوم ما هستند. ما می توانیم تا جایی که ممکن است روابط نزدیک و صمیمی با همکاران خود برقرار کنیم تا زمان هایی که در محل کار حضور داریم برای ما لذت بخش تر و پر انرژی تر سپری شوند. شک نکنید حضور گرم و صمیمی شما در محل کار لذت کار کردن را برای شما چندین برابر خواهد کرد و حس مفید بودن به شما می دهد. برای برقراری این ارتباط گرم نیاز نیست حتماً منتظر باشید تا دیگران پیش قدم شوند؛ خود شما می توانید آغازکننده این زنجیره باشید.


در ادامه بخوانید: جملات انگیزشی بزرگان


4. علایق خود را وارد محیط کار کنید

خیلی وقت ها تصور ما این است که میز کار و یا اتاق ما در محل کار باید کاملاً خشک و رسمی چیدمان شود. در حالی که این تصور کاملاً غلط است. عدم حضور رنگ ها و یا استفاده از اجسامی که به فضای کاری شما احساس زنده بودن و سرزندگی را می دهند، به مرور زمان موجب خستگی روانی شما خواهد شد و باعث می شود دوست داشته باشید تا حد امکان از محل کار خود دوری کنید. حتی بازدهی شما را تا حد زیادی کاهش می دهد. یکی از بهترین روش ها این است که علایق خود را وارد محیط کار کنید. البته منظور ما این نیست که محل کار خود را از حالت رسمی بودن خارج کنید و یا بیش از حد آن را شلوغ نمایید؛ بلکه صرفاً با چند ایده ساده و کوچک که میتوانند میزان جذابیت و شیک بودن محیط کاری شما را افزایش دهند، فضا را زیبا سازی کنید. در ادامه با هم چند نمونه از این ایده ها را بررسی می کنیم.

1. فضای کاری خود را سبز کنید

حضور گلدان و گیاهان آپارتمانی همیشه یکی از بهترین ایده ها برای بالابردن جذابیت محیط می باشد. علاوه بر زیبایی خاصی که با خود همراه دارند، احساس بسیار خوبی را نیز در وجود شما ایجاد می کنند. برای انجام این کار نیاز نیست حتما از گلدان های بسیار بزرگ و یا گران قیمت استفاده کنید. گلدان های کوچک تزیینی زیادی در بازار وجود دارند که می‌توانید تعدادی از آنها را با قیمت بسیار مناسب تهیه کنید و مورد استفاده قرار دهید.

حضور گلدان یکی از بهترین راه های بالا بردن جذابیت محیط می باشد
حضور گلدان یکی از بهترین راه های بالا بردن جذابیت محیط می باشد

2. خود را از نور محروم نکنید

اگر محل کار شما دارای پنجره می باشد، سعی کنید حتماً از پرده هایی برای تزئین آن استفاده کنید که جلوی ورود نور را نگیرند. فضاهای تاریک معمولاً موجب احساس کسالت و خستگی می شوند. از سمت دیگر اگر پنجره ای در کار نیست می توانید از لامپ های کم مصرف ای که نور بسیار خوبی دارند، استفاده کنید تا علاوه بر صرفه جویی در مصرف برق فضا را از حالت کسالت و کم نور بودن خارج کنید.

3. از تابلوهای رنگی و شاد غافل نشوید

یکی دیگر از راه های بسیار ارزان قیمت که می تواند جذابیت محیط را چندین برابر کند و جلوه خاصی به آن ببخشد، استفاده از تابلوهای با رنگ های شاد و روشن است. نصب تابلو بر روی دیوار ها به آنها روح می بخشد و احساس خوبی را با خود همراه می آورند. بنابراین اگر طالب حضور در یک محل کار شاد و سرزنده هستید حتماً این نکته را مد نظر قرار دهید.

همه راهکارهای ذکر شده هزینه بسیار کمی دارند اما می‌توانند جذابیت محل کار شما را تا حد بسیار زیاد و قابل توجهی افزایش دهند.

نصب تابلو روی دیوار به آن روح می بخشد
نصب تابلو روی دیوار به آن روح می بخشد

5. به جای فرصت سوزی، فرصت سازی کنید

  • از شرایط شغلی خود ناراضی هستیم
  • محل کار خود را دوست نداریم
  • نسبت به همکارانمان احساس راحتی نداریم
  • فکر می‌کنیم انجام این کار در حق ما اجحاف محسوب می شود

و هزاران دلیل دیگر که می تواند موجب ایجاد احساس بسیار بدی در وجود ما شود. در حالت اول می‌توانید با تمام این دلایل خود را قانع کنید که بهتر است هرچه زودتر از شغل خود استعفا داده و به دنبال کار دیگری بگردید. البته هر انتخابی همیشه عواقبی را با خود همراه دارد. به عنوان مثال اگر محل کارتان را ترک کنید ممکن است مدت زمانی طول بکشد تا بتوانید شغل مناسب تری پیدا کنید و یا حتی مشکلات مالی زیادی گریبانگیر شما شوند که در نتیجه در صورت عدم کسب نتیجه دلخواه مسائل بسیار پیچیده تر و تحمل شرایط بسیار سخت تر خواهد شد.

در مقابل راه دیگری که وجود دارد این است که به جای از دست دادن فرصت فعلی فرصت های جدیدی را برای خود ایجاد کنید. به این شکل که اگر قرار گرفتن در موقعیتی که آرزویش را دارید، نیازمند کسب مهارت خاصی می باشد می توانید هزینه ای را که در قبال انجام کار فعلی دریافت می کنید صرف یادگیری مهارت های مورد نظر نمایید تا بتوانید به جایگاهی که آرزویش را دارید برسید. یا حتی شغل فعلی شما می تواند یک مرحله آموزشی محسوب شود که در آن مهارت های بسیار خوبی را آموزش ببینید و بتوانید از این تجربیات برای دست پیدا کردن به موفقیت های بزرگتر در آینده خود استفاده کنید. بنابراین بهتر است قبل از گرفتن هر تصمیمی همه جوانب کار را به خوبی بسنجید تا موقعیت های خوبی که می توانید از آنها استفاده کنید به سادگی از دست ندهید.

به جای از دست دادن فرصت فعلی، فرصت های جدید برای خود ایجاد کنید
به جای از دست دادن فرصت فعلی، فرصت های جدید برای خود ایجاد کنید

6. نقاط مثبت را پررنگ تر کنید

حتی درون بدترین اتفاق ها گاهی اوقات بهترین تجربیات وجود دارد. شرایط کاری نیز شامل همین قاعده می‌شود. شاید گاهی اوقات تصور کنید شرایط آنقدر بد و طاقت فرسا شده که دیگر قادر به تحمل آن نیستید. اما حقیقت چیز دیگری است. حتی در همین شرایط سخت شغلی قطعاً اتفاقات مثبتی وجود دارد که شما از آنها غافل شده اید. اگر غیر از این بود شک نکنید که حتی برای یک لحظه حاضر به ادامه مسیر نخواهید بود.

مردی که تصور می کند شرایط شغلی او آنقدر بد است که نمی تواند به هیچ عنوان با آن کنار بیاید اما همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد. هدف چنین فردی چه چیزی می تواند باشد؟ قطعاً یک نکته مثبت کوچک وجود دارد که او را برای ادامه مسیر ترغیب می کند. حتی اگر این نقطه کوچک تامین معاش خانواده باشد.

بنابراین اگر فکر می‌کنید که واقعاً از کار کردن خسته شده اید، شاید بهتر است برای یک بار هم که شده کمی واقع بینانه تر و منصفانه به قضایا نگاه کنید. بدون شک خودتان متوجه می شوید که هیچ موضوعی وجود ندارد که شما را تاحد تنفر از کاری که انجام می دهید و محیط کاری تان پیش ببرد.

شاید بتوان گفت این یکی از بزرگترین ضعف های افراد است که همیشه نقاط منفی را بسیار پررنگ تر جلوه می دهند. در صورتی که اگر کمی از بیرون به قضایا نگاه کنید، متوجه خواهید شد حتی این نقاط منفی هم گاهی می‌توانند شبیه یک آزمون باشند که مهارت جدیدی را برای حل مشکلات به شما آموزش می دهند. در شرایط خوب و مطلوب قطعاً همه موفق خواهند بود و کار خود را نیز به بهترین شکل ممکن انجام می دهند اما موفقیت واقعی برای افرادی است که زمانی که با ناملایمات و مشکلات ناخواسته مواجه می شوند، آنها را مدیریت کرده و از این مرحله عبور کنند. پیشنهاد می کنم مقاله مثبت اندیشی را که در همین رابطه نوشته شده را هم مطالعه کنید تا خیلی بهتر این موضوع را یاد بگیرید.

نکته مهم درباره انگیزه شغلی

هیچ فردی در هیچ جای دنیا وجود ندارد که به طور کاملا مطلق از شرایط شغلی خود رضایت داشته باشد مگر اینکه خود این فرد یک کارآفرین باشد بنابراین اگر در حال حاضر خودتان صاحب یک کسب و کار نیستید شاید بهترین راه این است که تمام تلاشتان را به کار ببندید تا برای خود فرصت سازی کنید و نهایتاً با بالا بردن انگیزه تان بتوانید به آنچه که واقعاً تمایل دارید و شرایط ایده آلی که در ذهن شماست دست پیدا کنید.

بهترین راه افزایش انگیزه

در این مقاله تماماً درباره انگیزه صحبت کردیم و جوانب مهمی از آن را مورد بررسی قرار دادیم. اما شما باید این نکته را بدانید که انگیزه، بحثی نیست که به این راحتی ها بتوان از آن رد شد و با چند نکته مختصر، آن را به طور کامل مدیریت کرد. در واقع شما تنها زمانی می توانید آن را در وجود خود مدیریت کرده و به بالاترین حد ممکن برسانید که به طور کامل آموزش آن را دیده باشید و بدانید که نسبت به خودتان باید چگونه آن را افزایش دهید. حالا چطور می توان این کار را انجام داد؟

تیم متخصص گام برتر بعد از مدت ها تحقیق و بررسی در این زمینه، کامل ترین و بهترین پکیج ساخت و افزایش انگیزه را با توجه به جدیدترین شیوه های دنیا به بهترین شکل ممکن برای شما تولید کرده که بتوانید با استفاده از آن، همیشه انگیزه خود را در بالاترین حد ممکن نگه دارید. پیشنهاد می کنم اصلاً در این رابطه تعلل نکنید؛ من هم ترجیح می دهم بیش از این وقت شما را نگیرم و مستقیم هدایتتان می کنم به توضیحات بیشتر این پکیج جامع و کامل. برای این کار، روی دوره افزایش انگیزه کلیک کنید تا اطلاعات خیلی بیشتری در رابطه با آن به دست آورید.

امیدوارم از نکات این مقاله به بهترین شکل ممکن استفاده کرده باشید و بتوانید اگیزه کاری و شغلی خود را به بالاترین حد ممکن برسانید. اگر هم سوال یا نظری در این رابطه داشتید، حتماً در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

موفق باشید…

دوره افزایش انگیزه

Job motivationپاسخ به سوالات

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --