هوش درون فردی

تحت نظریه هوش های ده گانه هوارد گاردنر که در مقاله هوش های گاردنر به طور کامل به آن اشاره کردیم و حتی تست آنلاینی برای تشخیص میزان هوش های شما طراحی کردیم، انواع مختلفی از هوش وجود دارد که هوش درون فردی یکی از آن ها است. هوشی هرکسی می تواند آن را به راحتی تقویت کند و اتفاقات خوبی را برای خودش رقم بزند. من در این مقاله سعی کردم مهم ترین مباحثی که در رابطه با تقویت این هوش وجود دارد را با شما در میان بگذارم و درباره توضیحات کاملی ارائه کنم. پس با من همراه باشید…

در مقاله هوش درون فردی می‌خوانید

 • هوش درون فردی چیست؟
 • ویژگی های افراد دارای هوش درون فردی بالا
 • چگونه این هوش را تقویت کنیم؟
 • این هوش چه اهمیتی دارد؟

پس از استقبال شما از مقاله هوش طبیعت گرا که در آن ویژگی ها و راه های تقویت این هوش را بررسی کردیم، در این مقاله قصد داریم یک هوش دیگر را از هوش های دهگانه گاردنر بررسی کنیم که پیشنهاد می‌کنم حتماً اگر موفقیت خود برایتان مهم است، ما و این مقاله را تا انتها همراهی کنید…

هوش درون فردی چیست؟

هوش درون فردی (Intrapersonal intelligence) به عنوان توانایی داشتن درکی واضح از خود و سازمان دهی زندگی است. به عبارت دیگر هوش درون فردی به معنای خود آگاهی و فهمیدن خود است. این هوش توسط دانشمند روان شناس هوارد گاردنر در نظریه هوش های چندگانه معرفی شده است. فردی که دارای هوش درون فردی بالایی است از ویژگی های درونی خود آگاهی دارد و این آگاهی بر شیوه تفکر، احساسات و رفتار آن فرد تاثیر می گذارد.

هوارد گاردنر در نظریه “هوش چندگانه” خود، ده تقسیم بندی برای هوش انجام داده است که یکی از جالب‌ترین جنبه‌های آن، هوش درون فردی است. گاردنر هوش درون فردی را به توانایی انسان در شناخت و درک عمیق از حالات، احساسات و افکار خودش تعبیر می‌کند. به این ترتیب کسانی که دارای هوش درون فردی بالا هستند، نسبت به درون و آنچه در دل دارند، آگاهی زیادی دارند. شاید شنیده باشید که بسیاری از مردم در مورد خودشان معتقدند که هنوز شناخت کافی از خود ندارند و گاه از آنچه بروز می‌دهند، خود نیز شگفت زده می‌شوند. اما افراد با هوش درون فردی بالا نسبت به خلقیات، رفتار و احساسات خود شناخت کافی و درک عمیقی دارند. به عبارتی خودشناسی آن ها در حد بالایی است.

هوش درون فردی به عنوان توانایی داشتن درکی واضح از خود و سازمان دهی زندگی است
هوش درون فردی به عنوان توانایی داشتن درکی واضح از خود و سازمان دهی زندگی است

ویژگی افراد دارای هوش درون فردی بالا

این افراد آگاهی خوبی از افکار، احساسات، ایده ها، انگیزه ها و اهداف خود دارند. آن ها شنونده های خوبی هستند و شیوه بیان احساسات و مقصودهای دیگران برای آن ها جالب است. با وجود آن که این افراد قدرت هم ذات پنداری و همدردی بالایی با دیگران دارند، اما به ندرت شدت احساسات خود را به دیگران نشان می دهند و ترجیح می دهند در خلوت خود مسائلشان را حل کنند.

این افراد از انجام کارهای گروهی بیزار هستند و دوست دارند خودشان به تنهایی کار کنند، به تنهایی درس بخوانند و حتی به تنهایی فیلم ببینند. این افراد کمتر نگران برداشت مردم از خودشان هستند، بیشتر درون‌گرا و آشنا به روحیات خویش هستند و ارضای حس درونی‌شان را با مطرح شدن در جمع و نقل محافل بودند عوض نمی‌کنند. آن ها برای خوشحال بودن، نیازی به دیگران ندارند، از خلوت خود لذت می‌برند.

همچنین آن ها در تشخیص نقاط قوت و ضعف خود مهارت دارند. آن ها از تعیین هدف برای خود و برنامه ریزی برای رسیدن به آن اهداف لذت می برند. این افراد اغلب برای پردازش تجربه ها و اطلاعاتی که جمع آوری کرده اند به ساعتی قرار گرفتن در یک محیط آرام به تنهایی احتیاج دارند. اغلب پس از آن می توانند تجربه های خود را به شیوه ای خلاقانه نظیر نویسندگی و هنر بیان کنند.

اما بهترین زمان برای تقویت این هوش، سن کودکی است. در مقاله استعدادیابی کودکان ، بهترین راه های تقویت هوش درون فردی کودکان را به همراه تست آنلاینی برایتان طراحی کرده ایم که بتوانید با استفاده از آن ها هم این هوش را تقویت کنید و هم میزان آن را در وجود کودکان خود بسنجید.

افرادی که هوش درون فردی بالایی دارند، از احساسات، انگیزه ها، باورها و اهدافشان آگاهی دارند
افرادی که هوش درون فردی بالایی دارند، از احساسات، انگیزه ها، باورها و اهدافشان آگاهی دارند

راه های تقویت هوش درون فردی

درک احساسات خود و یادگیری شیوه متمایز کردن موقعیت هایی که این احساسات را به وجود آورده اند از جمله راهکارهایی است که به تقویت این نوع هوش کمک می کند. ابتدا باید احساسات و دلیل به وجود آمدن آن ها را به خوبی درک نمایید تا بتوانید به خوبی نسبت به آن واکنش نشان دهید.

برای توسعه هوش درون فردی به شیوه صحیح لازم است سه مهارت افزایش یابند: خود آگاهی عاطفی، نظم فردی و انگیزه. برای توسعه هر یک از این سه مهارت روش های عملی وجود دارد.

1. خود آگاهی

این توانایی به معنی دانستن وضعیت جسمی و ذهنی خود است. افرادی که مهارت خود آگاهی بالایی دارند از احساسات و دلیل برانگیخته شدن احساسات خود در هر لحظه با خبر هستند. مهارت هایی که زیر مجموعه خود آگاهی قرار دارند عبارتند از: آگاهی عاطفی، ارزیابی شخصی و اعتماد به نفس.

برای توسعه خود آگاهی لازم است:

یک دفتر یادداشت روزانه داشته باشید و در آن در مورد وقایع روزانه و احساس خود نسبت به آن بنویسید. تلاش کنید علت احساسات خود را یافته و آن ها را تشریح کنید.

وقتی خشم یا اضطراب شدیدی را تجربه کردید، جلو افکاری که به ذهن شما هجوم می آورند را به مدت 10 ثانیه بگیرید. این کار به شما کمک می کند تا درک کنید چرا آن احساس را با آن شدت تجربه می کنید. اگر لحظه ای درنگ کنید بهتر می توانید نسبت به شرایط واکنش دهید.

یک ماتریس SWOT (نقاط ضعف و قوت، فرصت ها و تهدیدها) را در رابطه با ویژگی های خود بسازید. نقاط قوت و ضعف خود را بنویسید و معین کنید کدام ویژگی ها شما را در راه رسیدن به اهداف یاری می کند (فرصت ها) و کدام ویژگی ها شما را از پیشرفت کردن باز می دارد (تهدیدها).

افرادی که هوش درون فردی بالایی دارند، از احساسات، انگیزه ها، باورها و اهدافشان آگاهی دارند
افرادی که هوش درون فردی بالایی دارند، از احساسات، انگیزه ها، باورها و اهدافشان آگاهی دارند

2. نظم فردی

توانایی نظم و سامان دادن به احساسات خود در موقعیت های مختلف نظم فردی نامیده شده است. با نظم فردی می توان واکنش ها و خلق و خوی خود را با توجه به وضعیت هماهنگ کرد. مهارت هایی که زیر مجموعه نظم فردی هستند عبارتند از: کنترل خود، قابل اعتماد بودن، صداقت و انطباق پذیری. برای توسعه نظم فردی لازم است:

مدتی را صرف آزمایش باورها و ارزش هایی که احساسات شما را تحت تاثیر قرار می دهند نمایید تا هنگام تصمیم گیری و عمل کردن اولویت های خود را بهتر شناسایی کنید.

نسبت به اشتباهاتی که از شما سر زده و عواقب آن ها مسئولیت پذیر باشید.

پیش از عمل سناریوهای مختلفی که در اثر تصمیم گیری های مختلف به وجود می آیند را در ذهن خود بازسازی کنید. هدف از این تمرین داشتن آمادگی رو به رو شدن با شرایط مختلف است.بیش از حد توانایی خود مسئولیتی را نپذیرید.

با نظم فردی می توان واکنش ها و خلق و خوی خود را با توجه به وضعیت هماهنگ کرد
با نظم فردی می توان واکنش ها و خلق و خوی خود را با توجه به وضعیت هماهنگ کرد

3. انگیزه

توانایی ایجاد محرک های انگیزشی در خود و دیگران در جهت رسیدن به اهداف از مهارت های مهم افراد با هوش درون فردی بالا است. افراد با انگیزه میل فراوان به دستیابی به اهداف و تعهد بالایی دارند. این افراد اغلب بسیار خوشبین هستند، برای آغاز کردن مسیر پیشرفت خودشان پیش قدم می شوند و منتظر مساعد شدن شرایط نمی مانند. برای ایجاد انگیزه لازم است:

اهداف شخصی که ما را به آنچه می خواهیم هدایت می کند را تحلیل کنیم. چرا این خواسته برای ما مهم است؟ لازم است دلیل پشت اعمالمان را درک کنیم.

با موقعیت های چالش برانگیز و اشتباهاتی که مرتکب شده ایم رو به رو شویم. اغلب به دلیل احساس بدی که این گونه موقعیت ها در ما ایجاد می کند از قرار گرفتن در آن پرهیز می کنیم ولی در هر یک از این وضعیت ها تجربه و درسی نهفته است که ما را در تجربه های بعدی یاری می کند. در صورتی که با اجتناب از آن به تدریج انگیزه خود را برای پیشرفت از دست می دهیم.

توانایی ایجاد محرک های انگیزشی در جهت رسیدن به اهداف از مهارت های افراد با هوش درون فردی بالا است
توانایی ایجاد محرک های انگیزشی در جهت رسیدن به اهداف از مهارت های افراد با هوش درون فردی بالا است

اهمیت هوش درون فردی

فعالیت های هوش درون فردی بر آگاهی بیشتر از خود و راحتی بیشتر با نیازها و علایق شما متمرکز است. این به این معنی است که به خودتان فرصت دهید تا واقعاً به صدای درون خود گوش دهید. نگه داشتن یادداشت ها راه خوبی برای آگاه شدن از چیزی است که واقعاً درباره تجربیات خود فکر می کنید.

مدیتیشن هم می تواند ارزشمند باشد و شما نیازی به داشتن عقاید خاصی برای تمرین آن ندارید.

برای افرادی که هوش درون فردی بالایی دارند، سپری کردن زمان به تنهایی در زمانی که به آن نیاز دارند بسیار راحت است، حتی اگر از بودن با دیگران هم بسیار لذت ببرند.

ایجاد توانایی تمرکز هنگامی که تنها هستید، به مطالعه شما کمک زیادی خواهد کرد.

بهبود هوش درون فردی می تواند به شما کمک کند تا همسر، دوست، و همکار بهتری باشید، چون می توانید بهترین خود را به کسانی که کنار شما هستند ارائه کنید.

در کلیپ زیر که بخشی از محصول استعدادیابی و افزایش هوش کودکان است، چند بازی فوق العاده جهت افزایش هوش درون فردی کودکانتان به شما معرفی کردیم که انجام آن ها می‌تواند تاثیرگذاری فوق العاده ای روی افزایش هوش درون فردی کودکان شما داشته باشد، پیشنهاد می‌کنم حتماً آن را هم مشاهده کنید.

در حال بارگذاری...

کلام پایانی

در پایان به شما پیشنهاد می‌کنم حتماً با مطالعه سایر مقالات ما درباره انواع هوش های گاردنر از جمله هوش اخلاقی با سایر هوش های هوارد گاردنر هم به خوبی آشنا شوید و با تقویت آن هوش ها هم از همیشه به موفقیت نزدیک تر شوید.

راستی، همان طور که گفتم بهترین زمان برای افزایش هوش درون فردی ، زمان کودکی است چرا که طبق تحقیقات علمی، 80 درصد هوش افراد تا قبل از 8 سالگی شکل می گیرد. پس فرصت را از دست ندهید و همین الان سری هم به بسته جامع افزایش هوش درون فردی کودکان به همراه 9 هوش دیگر کودک را که بخشی از آن را در این مقاله مشاهده کردید بزنید.

استعدادیابی و افزایش هوش کودکان
استعدادیابی و افزایش هوش کودکان


پاسخ به سوالات

 1. مرتضی خالقیان

  هوش منطقی – ریاضی 37.5%
  هوش اجتماعی 43.75%
  هوش اخلاقی 50%
  هوش تصویری – فضایی 37.5%
  هوش حرکتی – جنبشی 18.75%
  هوش درون فردی 56.25%
  هوش طبیعت گرا 25%
  هوش موسیقیایی 31.25%
  هوش هستی گرا 37.5%
  هوش کلامی 37.5%
  *
  سه هوش برتر من:
  1) هوش درون فردی
  2) هوش اخلاقی
  3) هوش اجتماعی

  پاسخ دادن
 2. نیما

  سلام هوش من شامل 50% جسمی – حرکتی
  64% کلامی – زبانی
  70% منطقی – ریاضی
  56% موسیقیایی – ریتمیک
  62% میان فردی
  80% درون فردی
  56% طبیعت گرا.
  چه ویژگی دارد و چه انتخاب رشته ای انجام دهم کلاس نهم من خود به تجربی هلاقه دارم از جایی که استعداد + علاقه=موفقیت

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   به دلیل تخصصی بودن سوال، پیشنهاد میکنم به شماره 09038942379 در واتساپ پیام بدید تا دوستان راهنماییتون کنند

   موفق باشید

 3. لیلا

  سلام
  فردی با شخصیت هنری و spfi و هوش درون فردی باید به چه کاری مشغول بشه
  و اینک هوش درون فردی به چه دردی میخوره

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   ببینید خب هر کدوم از این هوش ها به تنهایی نمیشه دربارش نظر داد و باید با توانایی ها و استعدادهای خود فرد ترکیب بشن تا بشه نظر نهایی رو داد

   پیشنهاد می کنم به شماره 09038942379 در واتساپ پیام بدید تا با خود استاد استعدادیابی ما به صورت مستقیم و رایگان ارتباط بگیرید تا کمکتون کنند.

   موفق باشید

 4. اکبر نوروزی امیری

  سلام
  آیا تمرینات جهت تقویت هوش را همزمان میتوان برای چندین هوش انجام داد یا اینکه اول بایست یکی از هوشها تقویت شود بعد سراغ هوش دیگر رفت؟ لطفآ راهنمایی کنید.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز

   نه این کار مشکلی نداره و میتونید همزمان چند هوش خودتون رو افزایش بدید.

   بازم اگه سوالی داشتید حتما بپرسید

   موفق باشید

 5. اکبر نوروزی امیری

  سلام آیا هوش هیجانی جدا از هوشهای دهگانه گاردنر است؟و خودش یک هوش جداگانه است؟

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز

   هوش هیجانی توسط آقای دانیل گلمن ابداع شده و ارتباطی به هوش های ده گانه گاردنر نداره. اما خیلی از افراد و صاحب نظران این هوش رو مانند هوش برون فردی یا همان اجتماعی گاردنر میدونند و نظرشون اینه که با افزایش هر کدوم از اونها، میتونیم به یک نتیجه دست پیدا کنیم.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --