راه های تقویت حافظه و هوش

راه های تقویت حافظه و هوش

راه های تقویت حافظه و هوش اصلاً چرا تقویت حافظه؟ مگه حافظه من مشکلی داره؟ چگونه هوش و حافظه خود را افزایش دهیم؟ آیا افزایش حافظه ممکن است؟ چرا تقویت حافظه؟ تا حالا چندبار شده وارد اتاقی بشید اما یادتون نیومده برای چی اومدید و دنبال چی می‌گشتید؟تا حالا چند بار شده نکته ای رو که دقیقا مطمئن بودید، هرچی فکر کردید یادتون نیومده؟ تا حالا شده هزار بار بهتون بگن وقتی داری برمیگردی خونه فلان چیز رو بخر اما کلا یادتون بره؟ تا حالا شده نگران بشید که نکنه حافظه من مشکلی داره؟ اگر شما هم با این چالش ها مواجه شدید تا انتهای مقاله راه های تقویت حافظه و هوش با گام برتر همراه باشید.

آنچه که در مقاله راه های تقویت حافظه و هوش می‌خوانید:

 • تعریف حافظه و هوش
 • راه‌های تقویت حافظه و هوش
 • بازی های افزایش هوش
 • تقویت هوش کودکان
 • راه های تقویت حافظه برای درس خواندن

تعریف حافظه و هوش

مغز انسان پیچیده‌ترین عضو بدن است و مفاهیم مختلفی طبق آن تعریف شده است که بیشتر این مفاهیم انتزاعی هستند مثل هوش و حافظه!

حافظه هر فرد نیز به دو بخش بلندمدت و کوتاه‌مدت تقسیم می‌شود. همه مطالب ابتدا وارد حافظه کوتاه مدت می‌شود و با تمرین و تکرار وارد حافظه بلند مدت می‌گردد. هر چه ذهن خود را بیشتر به کار ببریم، بازی‌های فکری انجام دهیم، مطالعه نماییم و قبل از هر کاری فکر کنیم، حافظه قوی‌تری خواهیم داشت و کمتر دچار فراموشی‌های زودگذر و یا حتی همیشگی خواهیم شد.

حتماً بخوانید: هوش کلامی چیست؟

حافظه چیست؟

حافظه نوعی فعالیت ذهنی است که به ما امکان می‌دهد حالات خودآگاهی از قبیل لذات، دردها، تمایلات، خواسته‌ها، احساسات، دریافتهای حسی، اندیشه ها و قضاوتها را حفظ کرده و آنها را مجدداً در ذهن خویش بازیابیم. حافظه امکان بازشناسی و مراجعه به گذشته را به ما می‌دهد.

مزه دست پخت مادرتان، خاطره مسافرتی که با بهترین دوست یا اعضای خانواده مان داشته ایم، خاطره شنیدن صدای امواج دریا و مرغان دریایی، طلوع خورشید کنار دریا و یا از دست دادن عزیزترین کس در زندگی، همه و همه تجارب ما در زندگی است که در حافظه باقی می‌ماند.

بخشی از هوش با هر فرد متولد می‌شود و موروثی است و بخش دیگر آن اکتسابی می‌باشد. که با تعلیم و تربیت مناسب و قرار گرفتن فرد در محیط و بستر آموزشی مناسب متبلور شده و می‌تواند موفقیت فرد را تضمین نماید.

هوش مجموعه ای از استعدادهاست که حافظه، دقت، تمرکز، یادگیری، درک، سرعت پردازش و استدلال در آن دخیل هستند.

تعریف هوش در واقع درک و فهم و یادگیری سریع و استدلال مفاهیم و درک موقعیت‌های جدید است و حافظه مفهومی ذهنی و همه انواع یادگیری‌ها را شامل می‌شود.  هوش اقسام مختلفی دارد که در مقاله هوش چیست و انواع آن به صورت مفصل بیان کرده ایم.

بدیهی است که به دلیل اهمیت مغز انسان در توسعه و پیشرفت او، همه به دنبال راه‌های تقویت مفاهیم مربوط به آن باشند. مثل راه‌های تقویت حافظه و هوش!

راه های تقویت هوش و حافظه بخشی از آن اکتسابی است

راه‌های تقویت حافظه و هوش

طرز زندگی مدرن نقشی اساسی در کاهش عملکرد مغز ما دارد. قرارگیری در معرض سم‌ها و مواد شیمیایی، رژیم غذایی ضعیف، کمبود خواب و استرس بهره‌وری مغز را کاهش می‌دهد.

روش‌های زیر نیازی به هزینه‌های سرسام‌آور ندارند و راه‌حل‌های دارویی نیز نیستند. کافی است به مغزتان توجه کنید، به‌خوبی آن را تغذیه کنید و فعالیت خوبی نیز برای تقویتش انجام دهید. در زیر به7 مورد اشاره شده است:

1.تقویت حافظه و هوش با تغذیه سالم

از جمله راه‌های تقویت حافظه و هوش، داشتن یک تغدیه سالم است. ناگفته پیدا است که تغذیه‌ی شما بر قدرت حافظه‌تان تأثیر دارد. مصرف غذاهای خانگی و سالم و پرهیز از استفاده بیش از حد از خوراکی‌ها و غذاهای بیرون از خانه رمز سلامتی جسم و روان است.

آنتی‌اکسیدان‌ها:

بهتر است مصرف میوه‌های قرمز رنگ که حاوی آنتی اکسیدان هستند و غذاهای دریایی، مصرف گردو، کنجد، کشمش و انواع مغزها را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید.

آنتی اکسیدان‌ها سلامت مغز شما را حفظ می‌کنند و حتی می‌توانند ساخت سلول‌های جدید مغزی را تحریک کنند. آنتی‌اکسیدان‌ها در میوه‌های رنگی و سبزی‌هایی مانند کرفس، کلم بروکلی و گل‌کلم بسیار فراوان هستند. پودر کاری و گردو نیز منابع مفید آنتی‌اکسیدان هستند. در چای سبز آنتی‌اکسیدانی به نام پلی فنول وجود دارد که از مغز شما در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

امگا 3:

امگا 3 نوعی چربی حیوانی است. مصرف غذاهایی که حاوی اُمگا 3  هستند نیز برای حافظه بسیار مفید است. مصرف گردو و انواع غذاهای دریایی مانند ماهی و میگو در این زمینه توصیه می‌شود.

از غذاهایی که اسید چرب امگا ۳ زیاد دارند استفاده کنید. بذر کتان، کدوحلوایی، لوبیا قرمز و لوبیاچیتی، اسفناج، بروکلی، تخمه‌کدو تنبل و دانه‌های سویا اسیدهای چرب امگا ۳ باعث افزاش جریان خون شده و عملکرد انتقال‌دهنده‌‌های عصبی را بهبود می‌دهند که به معنی ارتقاء عملکرد مغز است.

تری گلیسیرید:

این چربی هم از بیماری‌های عصبی پیشگیری می‌کند و هم می‌تواند آن‌ها را درمان کند. روغن نارگیل منبعی غنی از این نوع چربی است. یک قاشق سوپ‌خوری از این روغن حاوی بیش از ۲۰ گرم از این چربی مفید است.

کربوهیدرات:

کربوهیدرات‌های پیچیده انرژی موردنیاز مغز و بدن شما را در یک بازه‌ی زمانی طولانی‌تری تأمین می‌کنند. غذاهایی مانند نان کامل، برنج قهوه‌ای، بلغور جو دوسر، غلات پر فیبر و عدس حاوی این نوع کربوهیدرات هستند.

ویتامین D:

گیرنده‌های ویتامین D رشد عصب‌های مغزی شما را افزایش می‌دهد. پژوهش‌ها نیز نشان می‌دهند که مسیرهای متابولیکی مربوط به ویتامین D در قسمت‌هایی از مغز که به برنامه‌ریزی، پردازش اطلاعات و شکل‌گیری حافظه مربوط هستند، یعنی هیپوکامپ و مخچه، وجود دارند. هرچقدر سطح ویتامین D شما کمتر باشد، عملکرد ذهنی ضعیف‌تری خواهید داشت. ویتامین D در بدن و در اثر تابش نور آفتاب ساخته می‌شود.

یکی از راه های تقویت هوش و حافظه تغذیه درست است
یکی از راه های تقویت هوش و حافظه تغذیه درست است

کولین:

کولین همان ویتامین B4 است و برای متابولیسم و سوخت و ساز چربی لازم است. در بزرگسالان کولین به عملکرد درست غشاهای سلولی کمک می‌کند، در ارتباطات سلول‌های عصبی نقش دارد. خانم‌های باردار می‌بایست این ویتامین را در رژیم روزانه خود بگنجانند چرا که از نقص‌های مادرزادی جلوگیری می‌کند. اثر ویتامین B4 در کودکان، رشد سلول‌های مغزی است. این ماده در گوشت و تخم‌مرغ وجود دارد. افراد گیاه خوار می‌بایست از مکمل‌های دارویی استفاده نمایند.

قهوه و شکلات تلخ نیز آرامش بخش هستند. شکلات تلخ برای سلامت قلب مفید بوده، عملکرد ادراکی را بهبود داده و سبب تمرکز بیشتر می‌شود.

غذاهای حاوی منیزیوم مهم هستند چراکه به انتقال پیام‌های عصبی در مغز کمک می‌کنند؛ غذاهایی مانند انواع نخود.

دانشمندان معتقدند بین رژيم‌های غذایی‌ای که مقدار زیادی بلوبری دارند و یادگیری سریع، تفکر بهتر و حافظه‌ی قوی‌تر ارتباط وجود دارد.

سعی کنید از شکر، آرد سفید و نمک کمتر استفاده نمایید. این مواد که فرآوری شده هستند در بلند مدت سبب بروز بیماری‌هایی مانند فراموشی، زوال عقل و چاقی می‌شود. بهتر است از منابع غذایی جایگزین مانند عسل، خرما، آرد کامل سبوس‌دار استفاده نمایید. اگر غذایی کم نمک است می‌توانید از آبلیموی تازه برای جایگزین آن استفاده نمایید.

2.تقویت حافظه و هوش با ورزش

احتمالاً از همان اول که شروع به خواندن این مقاله کردید، منتظر بودید به این مورد برسید. از جمله راه‌های تقویت حافظه و هوش، ورزش کردن است. ورزش نه تنها در سلامت جسمانی مؤثر است، بلکه موجب تقویت حافظه نیز می‌شود.

ورزش‌های تمرکزی و حرکتی مثل یوگا. ورزش کردن سبب می‌شود بتوانیم تمرکز بیشتری روی کارهای‌مان داشته باشیم. سیستم قلبی و عروقی سالمی داشته و سطح انرژی‌مان را تا شب بالا نگه داریم. با انجام مدیتیشن می‌توانید از بیشترین ظرفیت مغز استفاده کرده و همچنین نیم‌کره راست و چپ مغز را به تعادل برسانید.

ورزش به یادگیری سریع‌تر و افزایش سطح هوشیاری می‌انجامد و همگی این فواید فقط با تحرک بدنی حاصل می‌شود.

ورزش با تحریک سلول‌های عصبی، تولید آن‌ها را سرعت می‌بخشد، ارتباطات آن‌ها را قوی‌تر و از آن‌ها در برابر صدمات محافظت می‌کند؛ به این ترتیب مغز شما با بهینه‌ترین ظرفیت ممکن کار خواهد کرد.

یکی از راه های تقویت هوش و حافظه ورزش کردن است
یکی از راه های تقویت هوش و حافظه ورزش کردن است

3.معاشرت با خانواده و دوستان

معاشرت با خانواده و دوستان و برقراری روابط سالم نیز می‌تواند به ما در تقویت حافظه و هوش و داشتن روانی سالم کمک کند.

افراد برونگرا از برقراری ارتباط با دیگران فایده‌ی مضاعف می‌برند.

ماریا بریلاکی (Maria Brilaki) می‌گوید در یکی از کلاس‌هایی که در دانشگاه استنفورد تجربه‌ کرد، یاد گرفت افراد برونگرا از طریق صحبت کردن با دیگران سعی می‌کنند به درک صحیح‌تری از افکار خود برسند و در واقع با این رفتار، افکار خود را پردازش می‌کنند.

ماریا می‌گوید استادش در کلاس تعریف کرد که وقتی نتیجه‌ی آزمون شخصیتش را دید، حسابی تعجب کرده بود، چرا که همیشه فکر می‌کرده خصلت درونگرایانه دارد.

اما نتیجه‌ی آزمون ثابت کرده بود که از جمله افراد برونگرا به شمار می‌رود. از آن زمان به بعد، استاد ماریا متوجه شد که چقدر هم‌صحبتی با دیگران به ساماندهی افکارش کمک می‌کند و به این ترتیب بود که موقعیت جدیدش را به عنوان یک فرد برونگرا پذیرفت.

معاشرت با خانواده یک از راه های تقویت هوش و حافظه است

4.خواب شبانه

دلایل اثبات شده ای وجود دارند که نشان می‌دهند؛ خواب یکی از مهمترین عناصر برای تقویت حافظه است. پژوهش‌های بسیاری در مورد ارتباط خواب و عملکرد مغز صورت گرفته است. خواب شبانه باعث می‌شود عملکرد و حافظه‌ی شما بهبود یابد و عملکرد شما در مهارت‌های چالش‌برانگیز بهتر شود.

خواب شبانه‌ی بین ۴ تا ۶ ساعت، باعث می‌شود در روز بعد بهتر فکر کنید. از آنجایی که بیشترین مقدار تثبیت حافظه در خواب صورت می‌گیرد، مشخص می‌شود که مغز ما بدون داشتن خواب کافی به دردسر می‌افتد.

حتی یک چرت کوتاه می‌تواند بازیابی شما را بهبود ببخشد. از شرکت کنندگان یکی از بررسی ها خواسته شد برای اندازه گیری قدرت حافظه شان، کارت های تصویر سازی شده ای را به خاطر بسپارند.

بعد از به خاطر سپردن دسته ای از کارت ها یک استراحت 40 دقیقه ای به همه ی آن ها داده شد، نیمی از آن ها در این زمان خوابیدند و نیمی دیگر بیدار ماندند. بعد از این استراحت هر دو گروه مورد آزمایش قرار گرفتند.

محققان متعجبانه دیدند آن هایی که خوابیده بودند به شکل قابل توجهی آزمون را بهتر انجام دادند و 80% آنها پاسخ درست و گروهی که نخوابیده بودند تنها 60% موارد را درست پاسخ داده بودند.

تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی موضوعی برای اولین بار به سمت مغز وارد می‌شود. هنوز شکننده است و به راحتی فراموش می‌شود به خصوص اگر از مغز خواسته شود تا در همان لحظه چیزهای بیشتری به خاطر بسپرد.

چرت زدن، موضوعات را به سمت نئوکورتکس ها هدایت می‌کند. جایی که ذخیره دائمی تر صورت می‌گیرد و به این ترتیب از جایگزین شدن آن ها جلوگیری می شود.

نه تنها خوابیدن بعد از یادگیری بخش مهمی از فرآیند ایجاد حافظه است، خوابیدن قبل از یادگیری مسائل جدید هم به همان مهمی است. تحقیقات نشان داده است که محرومیت از خواب می‌تواند روی توانایی ما برای سپردن چیزهای جدید به حافظه و تثبیت آن ها اثر بگذارد.

برای خواب بهتر می‌توانید چند نکته‌ی زیر را رعایت کنید:

 • در محیطی کاملاً تاریک بخوابید.
 • وسایل الکترونیکی و وسایلی را که میدان مغناطیسی ایجاد می‌کنند، از بسترتان دور کنید.
 • حداقل یک ساعت قبل از خواب، مسائل کاری را رها کنید.
 • دقیقا قبل از خواب تلویزیون نبینید.
 • چند ساعت پیش از خواب، میان وعده‌ای پُر پروتئین مصرف کنید.

5.مهارتی جدید یاد بگیرید

شرکت در فعالیتی هدفمند و معنادار سیستم عصبی شما را تحریک می‌کند. اثرات بیماری‌های مربوط به استرس را از بین می‌برد. ریسک زوال عقل را کاهش می‌دهد و سلامت شما را بهبود می‌بخشد.

پژوهش‌ها نیز نشان داده‌اند که شرکت در فعالیت‌های نیازمند فعالیت مغزی، مانند عکاسی، فراگیری نوازندگی یک ساز یا ساختن مدل، عملکرد حافظه را بهبود می‌بخشد.

در انتخاب این فعالیت باید به ۴ نکته توجه داشته باشید. فعالیت مورد نظر باید:

-چیزهای جدیدی به شما بیاموزد: این فعالیت باید برای شما ناآشنا و جدید باشد تا مغزتان را به فعالیت وا‌دارد.

-چالش‌برانگیز باشد: این فعالیت باید توجه و تمرکز شما را تماماً به خود اختصاص دهد و این حالت را در همه‌ی زمان‌ها حفظ کند.

-امکان پیشرفت داشته باشد: به دنبال فعالیت‌هایی باشید که می‌توانید آن‌ها را از سطوح آسان شروع کنید و سپس در آن پیشرفت کنید.

-پاداش بگیرید: پاداش گرفتن ضامن ادامه‌ی پروسه‌ی یادگیری مغز است. هرچقدر بیشتر به این فعالیت علاقه‌مند باشید، ادامه‌ی آن محتمل‌تر خواهد بود؛ بنابراین فعالیتی را انتخاب کنید که گرچه چالش‌برانگیز است، اما لذت‌بخش نیز هست.

یکی از راه های تقویت هوش و حافظه خواب کافی است
یکی از راه های تقویت هوش و حافظه خواب کافی است

6.یادگیری زبان جدید

حل کردن پازل های مختلف را برای تقویت هوش و حافظه خود فراموش کنید و به سراغ یادگیری زبان جدید بروید تا علاوه بر بهره گیری از مزیت های یادگیری یک زبان جدید مغز خود را همانند یک منبع یادگیری محیا سازید.

دانشمندان بر این باورند که افراد چند زبانه قدرت بیشتری در حل مسائل سخت و پازل های دشوار دارند. یادگیری یک زبان جدید این امکان را به مغز شما می دهد که در تحلیل مسائل قدرت بالاتری داشته باشد و برای حل مشکلات و مسائل راه کارهای بهتری خلق کند. علاوه بر آن صحبت کردن به دو زبان می تواند اعتماد به نفس و تسلط بر محیط را در شما افزایش دهد.

7.روزه گرفتن متناوب

از نظر علمی ثابت شده که روزه گرفتن، تولید فاکتور نورون زای مشتق شده از مغز (BDNF) را که پروتئینی در مغز است را افزایش می‌دهد. و از این طریق می‌توان به گسترش نورون های جدید و ایجاد سیناپس های عصبی(پیوند نورون ها) کمک کرد.

طبق نظر مایکل ایدز، فاکتور BDNF نقش “محافظ عصبی در مقابله با استرس و صدمات خطرناک مغزی ” را دارد و افرادی که سطح بالاتری از BDNF را دارند،دارای درجات پایین تری از افسردگی هستند.

اساساً آنچه رخ می‌دهد، این است که روزه گرفتن متناوب، استرس کمتری برای مغز ایجاد می‌کند که این اتفاق به واسطه ترشح بیشتر BDNF صورت می‌گیرد. همان گونه که قبلا گفته شد، مغز انسان شدیدا به محرکهایی که به آن می‌دهیم،پاسخ می‌دهد.

مارک پاتسون دانشمند عصب شناس معتقد است که در موضوعات سلامت، روزه گرفتن متعادل می‌تواند یک روز در هفته باشد و به کاهش کالری در بقیه روزهای هفته کمک کند. این کار برای تقریبا همه افراد مزایایی در پی دارد.

بازی های افزایش هوش

یک روزنامه انگلیسی در زمینه پزشکی طی مطالعه ای به این نتیجه رسید که افرادی که فعالیت های ذهنی انجام می‌دهند؛ 63درصد کمتر از افرادی که به ندرت فعالیتهای فکری دارند در معرض ابتلا به زوال عقل قرار دارند. طبق مطالعه ای که در دانشگاه میشیگان انجام شد؛ محققان دریافتند که بزرگسالانی که بازی های فکری را به صورت روزانه به مدت چند هفته انجام می‌دهند به طور چشمگیری هوششان بهتر از بقیه می‌شود.

وقتی مغز شما اطلاعات جدیدی دریافت نکند، به چالش کشیده نشود یا فعالیت نداشته باشد، به‌تدریج ضعیف خواهد شد. اگر بتوانید مغز خود را تحریک کنید و به فعالیت وا‌دارید، می‌توانید این ضعف را از بین ببرید.

یکی از راه های تقویت هوش و حافظه فعالیت مغز است

بعضی بازی ها نیاز به شرایط و یا وسایل خاص و حتی افراد دارند. اما بازی هایی که در این مقاله برایتان ذکر کردیم نه وقت چندانی از شما می‌گیرد و نه به شرایط خاصی نیاز دارند.

1.مسواک زدن با دست غیر غالب

با انجام دادن کارهای روزمره تان با دست مخالفتان (اگر راست دست هستید، از دست چپتان استفاده کنید) بین سلولهای مغز اتصال ایجاد کنید. اگر راست دست هستید، از دست چپتان برای کارهای روزمره مثل مسواک زدن، شانه کردن مو، و خوردن استفاده کنید. حتی سعی کنید با دست چپتان بنویسید. آیا استفاده از دست مخالفتان در طول روز آسان تر میشود؟

تحقیقات دانشمندان نشان داده است ،اگر هنگام مسواک زدن از دست غیر غالب،مثل دست چپ برای راست دست ها استفاده کنید، قسمت هایی از قشر خارجی مغز که اطلاعات لمسی را از دست دریافت می‌کنند، به سرعت و به میزان زیادی گسترش میایند استفاده از این دست برای انجام کارها، باعث فعال شدن قسمت مخالف مغز می‌شود.

هنگام مسواک زدن، با دستی خمیر دندان و مسواک را بگیرید که معمولاً از آن استفاده نمی‌کنید.

2.فقط با 7 کلمه

قوه تخیلتان را با این تست شفاهی امتحان کنید. یک داستان کوتاه بنویسید و فقط از 7 کلمه در آن استفاده کنید.

3.به خاطر سپردن تصاویر موجود در عکس

حافظه تصویری تان را تمرین کنید. عکسی را به مدت 1 دقیقه ببینید. سپس عکس را از چشمتان پنهان کنید و هرآنچه در عکس دیدید و به خاطر می‌آوردید را یادداشت کنید. یکبار دیگر امتحان کنید اما قبل از اینکه شروع کنید یک نفس عمیق بکشید و به عکس دقت کنید. دفعه دوم بهتر نبود؟

4.در هنگام صبح و بعد از بیدار شدن،کارهای تکراری خود را تغییر دهید

مطالعاتی که روی تصاویر مغز انجام شده، نشان داده است انجام کارهای جدید و متنوع باعث پرورش قسمت های بزرگی از قشر خارجی مغز می‌شود و این، حاکی از این مطلب است که در چندین ناحیه ویژه، فعالیت مغز افزایش می‌یابد وقتی کارهای نو، تکراری و روزمره شوند، فعالیت آن نواحی از مغز هم کاهش می‌یابد.

اگر همیشه قبل از خوردن صبحانه،لباس هایتان را عوض می‌کنید، گاهی بعد از صبحانه این کار را انجام دهید؛ کانال تلویزیونی را که معمولاً هر روز صبح تماشا می‌کنید، تغییر دهید و کانال جدیدی را ببینید و از کوچه و خیابان هایی که تا به حال نرفته اید، بگذرید.

انجام کارهای متفاوت یکی از راه های تقویت هوش و حافظه است
انجام کارهای متفاوت یکی از راه های تقویت هوش و حافظه است

5.اشیاء آشنا را وارونه کنید

وقتی که اشیایی که طبق معمول سر جای خودشان هستند نگاه کنید، قسمت زبانی سمت چپ مغزتان به سرعت آنها را می‌شناسد و توجه شما به چیزهای دیگر معطوف می‌شود. وقتی شیئی به طور وارونه قرار بگیرد، شبکه مغز شما دچار درگیری می‌شود و سعی می‌کند که شکل، رنگ و روابطی را که در این تصویر وجود دارد، تغییر کند.

قاب عکس خانوادگی، ساعت و تقویم رومیزی را وارونه کنید.

6.جای خود را سر میز غذا عوض کنید

در اکثر خانواده ها، هر نفر جای مخصوص خود را سر میز غذا دارد اما می‌توان با عوض کردن جا، مغز را تحریک کرده و پرورش دهید.

هر از گاهی جای خود را بر سر میز غذا را با یکی از اعضای خانواده عوض کنید، تا هم به غذاهای مختلف و نمک و فلفل از زوایای گوناگون دسترسی داشته باشید و هم زاویه دیدتان نسبت به اتاق عوض شود.

7.پنجره ماشین خود را پایین نگهدارید

هیپو کامپ مغز، یعنی آن ناحیه از مغز که خاطرات را پردازش می‌کند، برای ساختن نقشه های ذهنی عطرها، بوها، صداها و تصاویر را با هم مرتبط می‌سازد.

هم زمان با اینکه در خودروی خود نشسته اید و مسیر را طی می‌کنید، سعی کنید با باز نگهداشتن پنجره ماشین، بوها و صداهای جدید را شناسایی کنید. باز نگهداشتن پنجره، مواد خام بیشتری را در اختیار مدارهای هیپو کامپ مغز قرار میدهد. البته تحقیقات نشان داده است که پیاده روی هم، یکی از بهترین تمرینات برای مغز است.

پیاده روی یکی از راه های تقویت هوش و حافظه است

تقویت هوش کودکان

همه والدین می‌خواهند که فرزندان باهوشی را پرورش دهند که با این کار فرصت موفق شدند را به آنان می‌دهند. بدون هیچ تردیدی زمین‌های بازی بخشی کامل و جدانشدنی از خاطرات هر کودکی است. در حالی که تمرینات گروهی نقشی غیرقابل انکار در ارتقای سلامت جسمانی و قدرت فیزیکی کودکان دارد کارشناسان بر نقش مؤثر زمین‌های بازی در تعلیم و تربیت و بهبود روابط اجتماعی کودکان تاکید دارند.

1.خوراک خوب برای تقویت هوش کودک

دشوار است که غذاهای فردی یا مواد مغذی را به هوش بالاتر متصل کنید؛ اما مطمئناً درست است که رژیم سالم و متنوع از رشد بدن و مغز حمایت می‌کند.

سوء تغذیه و برخی از کمبود ویتامین و مواد معدنی، به طور خاص از ید و آهن، می‌تواند نقش مهمی در اختلال شناختی ایفا کند.

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهد که تغذیه با شیر مادر موجب افزایش هوش می‌شود (گرچه چالش هایی برای این مطالعات وجود دارد).

آنچه که ما می‌دانیم، این است که شیر مادر منبع خوبی از اسیدهای چرب اشباع شده طولانی مدت است که برای توسعه مغز ضروری هستند (ماهی قزل آلا منبع خوبی برای کودکان بزرگتر است).

به كودكان ميان وعده هاي سالم و مغذي بدهيد و از دادن ميان وعده هاي بي فايده مانند پفك و چيپس به كودك خودداري نماييد.

تغذیه شیر مادر یکی از راه های تقویت هوش و حافظه است

2.با کودک خود صحبت کنید

شواهد زیادی وجود دارد که صحبت کردن با کودک، حتی قبل از اینکه او بتواند صحبت کند، مهارت های پردازش زبان و واژگان او را تقویت می‌کند.

طی مطالعاتی که توسط Adriana و پروفسور Anne Fernald در دانشگاه استنفورد انجام شده و در مجلات علمی روانشناسی نیز منتشر شده است،دریافته اند که کودکانی که پدر و مادرشان با آنها صحبت نمی‌کردند، در آزمونهای زبان بدترین حالت را داشتند و این ضعف طولانی مدت بود.

این کودکان در ۲۴ ماهگی تا ۶ ماه پشت سر هم و حتی در ۶ سال بعد در دوران مدرسه هم احساس ناراحتی می‌کردند.

محققان به والدین توصیه می‌کنند که با بچه ها و فرزندانشان به صورت محبت آمیز و دوست داشتنی صحبت کنند تا بتوانند رشد مغز و مهارت های زبان را در اوایل رشد  کودک توسعه دهند.

دامنه‌ لغات‌ كودك‌ بستگي‌ مستقيم‌ به‌ ميزان‌ صحبت‌ والدين‌ طي‌ دو سال‌ اول‌ زندگي‌ او دارد.

صحبت کردن با کودک نیز یکی از راه های تقویت هوش وحافظه است

3.با کودک خود ارتباط چشمی برقرار کنید

از اینکه ساعت ها به طور مداوم به چشمان زیبای کودک خود نگاه کنید، لذت می برید؟ این کار را ادامه دهید.

با این کار مغز کودک شما بهتر رشد می‌کند و باعث تقویت هوش کودک شما از همان اوایل میشود.

محققان ثابت کرده اند نوزادان از سه یا چهار ماهگی حالت های مختلف چهره والدین خود را تشخیص می‌دهند.

احساس، نخستین چیزی است که کودک به واسطه آن با دیگران ارتباط برقرار می‌کند.

فهمیدن حالات و احساس دیگران باعث تقویت مهارتهای غیر کلامی کودکان می‌شود و این کودکان در کارهای گروهی موفق تر عمل خواهند کرد.

4.موسیقی در تقویت هوش کودک موثر است

ادعاها نشان میدهد که گوش دادن به موسیقی کلاسیک باعث می شود که بچه ها باهوش تر باشند،هرچند کمی بلندپروازانه است. اما منصفانه می‌توان گفت که موسیقی می‌تواند به رشد فکری کودک شما کمک کند.

موسیقی دنیایی فراتر از ریتم و آهنگ و ملودی به کودک می‌آموزد. موسیقی به صورت قدرتمندی به توانایی های دیگر مثل ریاضیات و زبان متصل است. مانند گفتار و سخنرانی، موزیک هایی که وزن و قافیه و زیر و بمی دارند.

از طریق گوش دادن و پیوستن به آهنگ های ساده، نوزادان و کودکان نوپا مهارت های شنیداری قابل توجهی را فرا می‌گیرند. آهنگ ها حافظه و مهارت های شناختی را نیز توسعه می‌دهند، زیرا کودک شما کلمات را به یاد می‌آورند و معنای آنها را پردازش می‌کنند.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد یادگیری یک ابزار در دوران کودکی است که می‌تواند مفید و سودمند باشد. مطالعات نشان داده اند که یادگیری پیانو باعث افزایش هوش مکانی و زمانی کودکان می‌شود.

كودكانی که تمرین موسیقی داشتند، در تركيب‌ و ساخت‌ پازل‌ در مقايسه‌ با بچه‌هايي‌ كه‌ تمرين‌ موسيقي‌ نداشته‌اند، دقيق‌تر و سريع‌تر و در درك‌ مفاهيم‌ رياضي‌ موفق‌‌ترند.

گوش دادن به موسیقی نیز راه های تقویت هوش وحافظه است

راه های تقویت حافظه برای درس خواندن

بعضی‌ها بارها و بارها درسی را می‌خوانند و تکرار می‌کنند ولی در پایان، نتیجه‌ی خوبی نمی‌گیرند و در مقابل بعضی دیگر، با وجود اینکه وقت و انرژی کمتری برای درس خواندن صرف می‌کنند، نتیجه‌ی بسیار بهتری به دست می‌آورند.

کیفیت درس خواندن بسیار مهم‌تر از کمیت و مقدار آن است و هر دانش‌آموز یا دانشجو باید با روش‌های درست درس خواندن آشنا باشد تا در امتحانات، نتایج بهتری کسب کند. در اینجا با مروری بر راه های تقویت حافظه برای درس خواندن، به بیان بهترین راه‌های کمک به مغز، برای به خاطر سپردن سریع‌تر و آسان تر اطلاعات و در نهایت، داشتن عملکرد بهتری در امتحانات، پرداخته شده است.

این کار سبب می‌شود که شما دیگر برای امتحانات نگرانی نداشته باشید. بتوانید با آرامش و اطمینان کامل مطالعه کنید.

1.تصویرسازی

تصویرسازی قطعا یکی از بهترین تکنیک های مطالعه است؛ که می‌تواند به تقویت حافظه شما نیز کمک بسیاری کند. ذهن ما تصاویر را بهتر به یاد می‌آورد و قادر است آنها را با جزئیات بیشتری درون حافظه ثبت کند.

برای تصویرسازی کافی است چشمانتان را ببندید و مطلبی که در حال مطالعه آن هستید را بصورت تصویر تجسم کنید. مثلا فکر کنید که در حال مطالعه یک مطلب تاریخی هستید و به جایی می‌رسید که یک نبرد در حال وقوع است.

باید چشماناتان را ببندید و خود را در میانه میدان نبرد تجسم کنید. یا مثلا فکر کنید در حال مطالعه داستان دل تاریکی هستید که در دل دریا اتفاق می‌افتد. کافی است چشمان خود را بسته و خود را بر روی یک کشتی در دریا تجسم کنید.

تصویر ساز یکی از راه های تقویت هوش و حافظه است

2.شرایط مطالعه

یکی از مهمترین اقدامات برای تقویت حافظه، آماده کردن شرایطی است که به ما کمک کند راحت تر مطالعه کنیم. این کار موجب می‌شود که ما مطالب را راحتتر به ذهن بسپاریم و برای یادآوری آنها نیز دچار مشکل نشویم.

ممکن است مهم به نظر نرسد، اما اینکه ما در کجا مطالعه می‌کنیم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. مطالعه کردن بهتر است در مکان هایی صورت بگیرد که به دور از هرگونه آلودگی صوتی مثل تویزیون و یا صدای بلند موسیقی باشد.

بهتر است مکان مشخصی را در اتاق یا منزلتان پیدا کنید و به طور معمول همان جا مطالعه کنید. علاوه بر سکوت، سعی کنید جایی را انتخاب کنید که نور و اکسیژن هم به میزان لازم به شما برسد. کمبود نور می‌تواند باعث خستگی زودرس چشم ها شود و از طرفی هم کمبود اکسیژن و نرسیدن آن به سلول های مغزی موجب می‌شود که پس از مدت کوتاهی مطالعه احساس خواب آلودگی کنید.

علاوه بر مکان مطالعه، زمان مطالعه نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. مطالعه کردن در زمان نامناسب نه تنها حافظه ما را تقویت نمی‌کند، بلکه می‌تواند تاثیر منفی نیز بر آن بگذارد. بدون شک همه شما افرادی را دیده اید که چند ساعت مانده به شروع یک آزمون، دیوانه وار در حال مطالعه مطالب مربوط به آزمون هستند.

این کار نه تنها به فرد کمکی نمی‌کند، بلکه باعث می‌شود مطالبی که فرد قبلا مطالعه کرده و در حافظه او ثبت شده اند هم از یاد او بروند و یا فرد در دسته بندی آنها دچار مشکل شود. یکی دیگر از عواملی که انجام دادن آن باعث تقویت حافظه برای درس خواندن نمی شود، مطالعه کردن در حالی است که احساس خستگی و خواب آلودگی داریم.

این کار باعث خستگی مغز هنگام مطالعه شده و در این شرایط مغز قادر نخواهد بود تا مطالب را به خوبی یاد گرفته و درون حافظه دسته بندی کند. به همین خاطر وقتی می‌خواهیم مطالب را به یاد بیاوریم، مغز ما قادر به انجام چنین کاری نخواهد بود. یادتان نرود که جلسات مطالعه تان را بیش از حد طولانی نکنید و حتما در بین آنها زمانهایی را به استراحت اختصاص دهید.

یکی از راه های تقویت هوش و حافظه این است که در حال خستگی مطالعه نکنیم

3.تاثیر نظم بر تقویت حافظه برای درس خواندن

داشتن نظم و برنامه برای مطالعه می‌تواند به تقویت حافظه شما به شدت کمک کند. حتما این جمله را شنیده اید که انسان به همه چیز عادت می‌کند و مثل اغلب جانوران یک موجود شرطی است.

خب طبیعتاً مغز ما هم از این قاعده مستثنی نیست و طبق همان الگوی رفتاری عمل می‌کند که ما به آن عادتش دادیم. ساخت یک الگوی رفتاری درون مغز شاید یک ماه طول بکشد، اما تاثیرات مثبتی بر روی حافظه می‌گذارد که می‌توانند تا آخر عمر باقی بمانند.

سعی کنید در یک زمان مشخص و به یک میزان مطالعه کنید. این کار علاوه بر اینکه شما را به کتاب خواندن و مطالعه کردن عادت می‌دهد، انگیزتان را نیز بالا می‌برد. هرگاه در مطالعه کردن تنبلی کنید، الگوی رفتاری شکل گرفته در مغز شما، شما را وادار می‌کند که بازهم مطالعه کنید.

یکی از را های تقویت هوش و حافظه داشتن نظم و برنامه است

4.همه چیز را به شب امتحان موکول نکنید

یکی از بدترین عاداتی که ایرانی ها دارند، به تعویق انداختن کارهایشان تا دقیقه آخر یا به اصطلاح دقیقه ۹۰ است. مطالعه حجم زیادی از مطالب در شب امتحان، مغز شما را با یک بمباران اطلاعاتی روبرو می‌کند که خود این موضوع تاثیر منفی بر روی حافظه شما خواهد گذاشت.

بهترین راه برای تقویت حافظه برای درس خواندن این است که مطاالب را کم کم و در طول ترم مطالعه کنید. این کار علاوه بر اینکه باعث فشار آمدن به مغز شما نمی‌شود، از طرفی به شما ابن امکان را می‌دهد که مطالبی را که در طول ترم مطالعه کرده اید را در روز های منتهی به امتحان تنها مرور کنید و به راحتی آنها را بیاد بیاوردید.

توجه داشته باشید که…

این که در مورد همه چیز برنامه‌ریزی انجام دهیم و موازی کاری نکنیم در واقع یکی از راه‌های تقویت حافظه و هوش را انجام داده‌ایم. انجام تنها یک کار در زمان مشخص تمرکز و خلاقیت ما را افزایش می‌دهد.

سعی کنید همواره مهارت‌های جدیدی را یاد یگیرید و آن‌ها را تمرین کنید. یادگیری مهارت‌های جدید و تمرین و تکرار آن‌ها باعث ساخته شدن مسیرهای عصبی جدید می‌شود. مهارت‌هایی مثل زبان، موسیقی و غیره.

از استرس‌ها دوری کنید و سفر و تفریح را در برنامه زندگی‌تان بگنجانید و شاد و مثبت باشید. 1. حمیده فعال فرد

  مقاله جامع و خوبی بود.

  پاسخ دادن
 2. معصومه شاهری

  سلام.عالی بود.سپاس

  پاسخ دادن
 3. مختاری

  عالی و متتفاوت بود
  بسیار مفید
  خدا قوت و تشکر

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   خوشحالیم براتون مفید بوده
   ممنون از همراهی شما جناب مختاری

   پاسخ دادن
 4. رقیه کریمی

  سلام مرور شد

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   خوشحال میشیم نظراتتون رو بدونیم
   ممنون از شما

   پاسخ دادن
 5. صفری

  سلام مقاله ی خوب و مفیدی بود استفاده کردم ممنون از شما خانم حاج علی.
  هرچه سن آدم بالاتر میره آثار فراموشی بیشتر خودشو نشون میده و عمل به این راهکارها کمک کننده است.

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   خیلی خوشحالم که براتون مفید بوده و استفاده کردید
   موفق و سربلند باشید

   پاسخ دادن
 6. میناکریمی

  بسیار عالی بود.
  حافظه و هوش انسان هم مثل یک ماهیچه ی بدن میمونه و باید تقویت بشه

  پاسخ دادن
 7. کیانمهر

  سلام بسیارعالی بود واقعا غذاهایی که طبع سرددارند زیاده روی بشوددرخوردنشان واسترس وکم خوابی به مغز آسیب میزند

  پاسخ دادن
 8. منیر سادات حسینی

  سلام. ممنون خانم حاجی علی عزیز مثل همیشه عالی بود واستفاده کردیم.
  پیامبر اکرم (ص)می فرمایند:سه چیز حافظه را افزون میکندوبلغم را ازبین میبرد قرائت قرآن،عسل وکندر.

  پاسخ دادن
 9. رقیه کریمی

  سلام من هم از این روشها برای تقویت حافظه استفاده میکنم .

  پاسخ دادن
 10. معصومه شاهری

  سلام.شب بخیر.خیلی مطالب عالی بود.خانم حاج علی خیلی آموزنده واز نظر علمی ثابت شده بود استفاده کردم.سپاس

  پاسخ دادن
  1. حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   حدیثه حاجی علی|پشتیبانی گام برتر

   سلام
   خوشحالم براتون مفید بوده
   سپاس از همراهی شما خانم شاهری جان

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

Call Now Buttonتماس با گام برتر
با این راهکار ها فروشت رو چند برابر کن
میخوام از تخفیف استفاده کنم
close-image