راه های افزایش هوش

یکی از مهم ترین دغدغه های افراد در تقریباً همه سنین به خصوص کودکی و نوجوانی، تقویت و افزایش هوش است. بسیاری از افراد فکر می‌کنند با تقویت هوش خود می‌توانند موفقیت را برای خود هموار کنند و بهترین اتفاقات را برای خود رقم بزنند. ما هم به همین دلیل در این مقاله بهترین و جامع ترین راه ها و بازی های تقویت هوش کودکان و بزرگسالان را بررسی خواهیم کرد و گام به گام برای افزایش هوش در کنارتان خواهیم بود. در واقع شما در این مقاله با موراد زیر به خوبی آشنا خواهید شد:

 • هوش چیست؟
 • راه های افزایش هوش
 • بازی های افزایش هوش
 • خوراکی های افزایش هوش
 • افزایش هوش کودکان
 • انواع تست هوش

هوش چیست؟

هوش مجموعه ای از استعدادهاست که حافظه، دقت، تمرکز، یادگیری، درک، سرعت پردازش و استدلال در آن دخیل هستند.

بخشی از هوش با هر فرد متولد می‌شود و موروثی است و بخش دیگر آن اکتسابی می‌باشد که با تعلیم و تربیت مناسب و قرار گرفتن فرد در محیط و بستر آموزشی مناسب، متبلور شده و می‌تواند موفقیت فرد را تضمین نماید.

تعریف هوش در واقع درک و فهم و یادگیری سریع و استدلال مفاهیم و درک موقعیت‌های جدید است و حافظه مفهومی ذهنی و همه انواع یادگیری‌ها را شامل می‌شود.  هوش اقسام مختلفی دارد که در مقاله هوش چیست و انواع آن به صورت مفصل آن ها را بررسی کرده ایم و حتی تست آنلاینی طراحی کرده ایم که می‌توانید با استفاده از آن تست، میزان هوش های خود را اندازه گیری کنید. پیشنهاد می‌کنم حتماً آن مقاله را هم مطالعه کنید.

بدیهی است که به دلیل اهمیت مغز انسان در توسعه و پیشرفت او، همه به دنبال راه‌های تقویت مفاهیم مربوط به آن باشند. مثل راه‌های تقویت هوش که در ادامه قرار است به طور مفصل به بررسی آن ها بپردازیم!

هوش چیست

راه‌های افزایش هوش

طرز زندگی مدرن نقشی اساسی در کاهش عملکرد مغز ما دارد. قرارگیری در معرض سم‌ها و مواد شیمیایی، رژیم غذایی ضعیف، کمبود خواب و استرس بهره‌وری مغز را کاهش می‌دهد.

روش‌های زیر نیازی به هزینه‌های سرسام‌آور ندارند و داروی افزایش هوش نیز نیستند. کافی است به مغزتان توجه کنید، به‌خوبی آن را تغذیه کنید و فعالیت خوبی نیز برای تقویتش انجام دهید. در ادامه به 6 مورد اشاره شده است.

1. ورزش کنید

احتمالاً از همان اول که شروع به خواندن این مقاله کردید، منتظر بودید به این مورد برسید. از جمله راه‌های افزایش هوش ، ورزش کردن است. ورزش نه تنها در سلامت جسمانی مؤثر است، بلکه موجب تقویت حافظه نیز می‌شود. مخصوصاً ورزش‌های تمرکزی و حرکتی مثل یوگا.

ورزش کردن سبب می‌شود بتوانیم تمرکز بیشتری روی کارهای‌مان داشته باشیم. سیستم قلبی و عروقی سالمی داشته و سطح انرژی‌مان را تا شب بالا نگه داریم. با انجام مدیتیشن می‌توانید از بیشترین ظرفیت مغز استفاده کرده و همچنین نیم‌کره راست و چپ مغز را به تعادل برسانید.

ورزش به یادگیری سریع‌تر و افزایش سطح هوشیاری می‌انجامد و همگی این فواید فقط با تحرک بدنی حاصل می‌شود.

ورزش با تحریک سلول‌های عصبی، تولید آن‌ها را سرعت می‌بخشد، ارتباطات آن‌ها را قوی‌تر و از آن‌ها در برابر صدمات محافظت می‌کند؛ به این ترتیب مغز شما با بهینه‌ترین ظرفیت ممکن کار خواهد کرد.

اهمیت ورزش در افزایش هوش
اهمیت ورزش در افزایش هوش

2.معاشرت با خانواده و دوستان

معاشرت با خانواده و دوستان و برقراری روابط سالم نیز می‌تواند به ما در رشد میزان هوش و حافظه و داشتن روانی سالم کمک کند.

افراد برونگرا از برقراری ارتباط با دیگران فایده‌ مضاعف می‌برند.

ماریا بریلاکی (Maria Brilaki) می‌گوید در یکی از کلاس‌هایی که در دانشگاه استنفورد تجربه‌ کرد، یاد گرفت افراد برونگرا از طریق صحبت کردن با دیگران سعی می‌کنند به درک صحیح‌تری از افکار خود برسند و در واقع با این رفتار، افکار خود را پردازش می‌کنند.

ماریا می‌گوید استادش در کلاس تعریف کرد که وقتی نتیجه‌ی آزمون شخصیتش را دید، حسابی تعجب کرده بود، چرا که همیشه فکر می‌کرده خصلت درونگرایانه دارد.

اما نتیجه‌ آزمون ثابت کرده بود که از جمله افراد برونگرا به شمار می‌رود. از آن زمان به بعد، استاد ماریا متوجه شد که چقدر هم‌صحبتی با دیگران به ساماندهی افکارش کمک می‌کند و به این ترتیب بود که موقعیت جدیدش را به عنوان یک فرد برونگرا پذیرفت. در حقیقت استاد ماریا تا به الآن متوجه هوش هیجانی بالای خودش نشده بود و نمی‌دانست که با استفاده از آن می‌تواند چه تغییرات بزرگی را به وجود بیاورد. راستی، شما هم هوش هیجانی بالایی دارید؟ خب، اگر می‌خواهید به این قضیه اطمینان پیدا کنید، کافی است تست هوش هیجانی ما را دهید.

معاشرت با دیگران باعث افزایش هوش می شود

3.خواب شبانه

دلایل اثبات شده ای وجود دارند که نشان می‌دهند، خواب یکی از مهمترین عناصر برای افزایش هوش و حافظه است. خواب شبانه باعث می‌شود عملکرد حافظه‌ و هوش شما بهبود یابد و عملکرد شما در مهارت‌های چالش‌برانگیز بهتر شود.

خواب شبانه‌ی بین ۴ تا ۶ ساعت، باعث می‌شود در روز بعد بهتر فکر کنید. از آنجایی که بیشترین مقدار تثبیت حافظه در خواب صورت می‌گیرد، مشخص می‌شود که مغز ما بدون داشتن خواب کافی به دردسر می‌افتد.

حتی یک چرت کوتاه می‌تواند بازیابی شما را بهبود ببخشد. از شرکت کنندگان یکی از بررسی ها خواسته شد برای اندازه گیری قدرت هوش و حافظه شان، کارت های تصویر سازی شده ای را به خاطر بسپارند.

بعد از به خاطر سپردن دسته ای از کارت ها یک استراحت 40 دقیقه ای به همه آن ها داده شد، نیمی از آن ها در این زمان خوابیدند و نیمی دیگر بیدار ماندند. بعد از این استراحت هر دو گروه مورد آزمایش قرار گرفتند.

محققان متعجبانه دیدند آن هایی که خوابیده بودند به شکل قابل توجهی آزمون را بهتر انجام دادند و 80% آنها پاسخ درست و گروهی که نخوابیده بودند تنها 60% موارد را درست پاسخ داده بودند.

تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی موضوعی برای اولین بار به سمت مغز وارد می‌شود. هنوز شکننده است و به راحتی فراموش می‌شود. به خصوص اگر از مغز خواسته شود تا در همان لحظه چیزهای بیشتری به خاطر بسپرد.

برای خواب بهتر می‌توانید چند نکته‌ زیر را رعایت کنید:

 • در محیطی کاملاً تاریک بخوابید.
 • وسایل الکترونیکی و وسایلی را که میدان مغناطیسی ایجاد می‌کنند، از بسترتان دور کنید.
 • حداقل یک ساعت قبل از خواب، مسائل کاری را رها کنید.
 • دقیقاً قبل از خواب تلویزیون نبینید.
 • چند ساعت پیش از خواب، میان وعده‌ای پُر پروتئین مصرف کنید.

اهمیت خواب بر افزایش هوش

4.مهارتی جدید یاد بگیرید

شرکت در فعالیتی هدفمند و معنادار سیستم عصبی شما را تحریک می‌کند و اثرات بیماری‌های مربوط به استرس را از بین می‌برد. ریسک زوال عقل را کاهش می‌دهد و سلامت شما را بهبود می‌بخشد.

پژوهش‌ها نیز نشان داده‌اند که شرکت در فعالیت‌های نیازمند فعالیت مغزی، مانند عکاسی، فراگیری نوازندگی یک ساز یا ساختن مدل، عملکرد حافظه را بهبود می‌بخشد. البته راه‌های تقویت قدرت یادگیری فقط به اینجا ختم نمی‌شود. چرا که در مقاله چگونه با یکبار خواندن یاد بگیریم؟ خیلی هوشمندانه‌تری ارائه شده است که می‌توانید با استفاده از آن‌ها کلی چیز یاد بگیرید، پس حتماً آن را مطالعه کنید. چرا که اگر ما برای رسیدن به هر چیزی به یادگیری مهارت‌های رسیدن به آن نیاز داریم. فرقی نمی‌کند که موفقیت باشد یا درس خواندن.

در انتخاب یک فعالیت باید به ۴ نکته توجه داشته باشید. فعالیت مورد نظر باید:

 • چیزهای جدیدی به شما بیاموزد: این فعالیت باید برای شما نا آشنا و جدید باشد تا مغزتان را به فعالیت وا‌ دارد.
 • چالش‌برانگیز باشد: این فعالیت باید توجه و تمرکز شما را تماماً به خود اختصاص دهد و این حالت را در همه‌ زمان‌ها حفظ کند.
 • امکان پیشرفت داشته باشد: به دنبال فعالیت‌هایی باشید که می‌توانید آن‌ها را از سطوح آسان شروع کنید و سپس در آن پیشرفت کنید.
 • پاداش بگیرید: پاداش گرفتن ضامن ادامه‌ پروسه‌ یادگیری مغز است. هرچقدر بیشتر به این فعالیت علاقه‌مند باشید، ادامه‌ی آن محتمل‌تر خواهد بود؛ بنابراین فعالیتی را انتخاب کنید که گرچه چالش‌برانگیز است، اما لذت‌بخش نیز هست.
فعالیت مغزی چگونه باعث افزایش هوش می شود
فعالیت مغزی چگونه باعث افزایش هوش می شود

5.یادگیری زبان جدید

به سراغ یادگیری زبان جدید بروید تا علاوه بر بهره گیری از مزیت های یادگیری یک زبان جدید، مغز خود را همانند یک منبع یادگیری محیا سازید.

دانشمندان بر این باورند که افراد چند زبانه قدرت بیشتری در حل مسائل سخت و پازل های دشوار دارند. یادگیری یک زبان جدید این امکان را به مغز شما می دهد که در تحلیل مسائل قدرت بالاتری داشته باشد و برای حل مشکلات و مسائل راه کارهای بهتری خلق کند. علاوه بر آن صحبت کردن به دو زبان می تواند اعتماد به نفس و تسلط بر محیط را در شما افزایش دهد.

تاثیر یاد گرفتن زبان بر افزایش هوش
تاثیر یاد گرفتن زبان بر افزایش هوش

6.روزه گرفتن متناوب

از نظر علمی ثابت شده که روزه گرفتن، تولید فاکتور نورون زای مشتق شده از مغز (BDNF) را که پروتئینی در مغز است را افزایش می‌دهد. از این طریق می‌توان به گسترش نورون های جدید و ایجاد سیناپس های عصبی (پیوند نورون ها) کمک کرد.

طبق نظر مایکل ایدز، فاکتور BDNF نقش “محافظ عصبی در مقابله با استرس و صدمات خطرناک مغزی” را دارد و افرادی که سطح بالاتری از BDNF را دارند، دارای درجات پایین تری از افسردگی هستند.

اساساً آنچه رخ می‌دهد، این است که روزه گرفتن متناوب، استرس کمتری برای مغز ایجاد می‌کند که این اتفاق به واسطه ترشح بیشتر BDNF صورت می‌گیرد. همان گونه که قبلا گفته شد، مغز انسان شدیداً به محرک هایی که به آن می‌دهیم، پاسخ می‌دهد.

مارک پاتسون دانشمند عصب شناس معتقد است که در موضوعات سلامت، روزه گرفتن متعادل می‌تواند یک روز در هفته باشد و به کاهش کالری در بقیه روزهای هفته کمک کند. این کار برای تقریباً همه افراد مزایایی از جمله تقویت حافظه و هوش را در پی دارد.

روزه گرفتن می تواند باعث افزایش هوش شما شود
روزه گرفتن می تواند باعث افزایش هوش شما شود

7. کمتر از شبکه های اجتماعی استفاده کنید

شبکه های اجتماعی به دلیل این که هم ذهن شما را خیلی زیاد به خود درگیر می‌کنند و هم معمولاً زمان زیادی را در آن می‌گذرانید، می‌توانند تا حد زیادی هوش شما را کاهش دهند. پیشنهاد می‌کنم تا می‌توانید از آن ها کمتر استفاده کنید تا هم ذهن بازتر و آزادتری داشته باشید و هم به تقویت هوش خود کمک زیادی بکنید.

بازی های افزایش هوش

یک روزنامه انگلیسی در زمینه پزشکی طی مطالعه ای به این نتیجه رسید که افرادی که فعالیت های ذهنی انجام می‌دهند، 63درصد کمتر از افرادی که به ندرت فعالیت های فکری دارند در معرض ابتلا به زوال عقل قرار دارند. طبق مطالعه ای که در دانشگاه میشیگان انجام شد، محققان دریافتند که بزرگسالانی که بازی های فکری را به صورت روزانه به مدت چند هفته انجام می‌دهند به طور چشمگیری هوششان بهتر از بقیه می‌شود.

وقتی مغز شما اطلاعات جدیدی دریافت نکند، به چالش کشیده نشود یا فعالیت نداشته باشد، به‌تدریج ضعیف خواهد شد. اگر بتوانید مغز خود را تحریک کنید و به فعالیت وا‌دارید، می‌توانید این ضعف را از بین ببرید.

به همین دلیل راه های تقویت هوش را در این مقاله به دو بخش تقسیم کردیم که بخش اول آن را که در حال مطالعه آن هستید بازی های افزایش هوش نامیدیم (به دلیل این که زمان زیادی از شما نمی‌گیرد و حتی انجام دادن آن ها برای شما مانند بازی جذاب و هیجان انگیز است) و بخش دوم آن را راه های افزایش هوش عنوان کردیم که می‌توانید با استفاده از آن ها هوش خود را در دراز مدت تقویت کنید. پیشنهاد می‌کنم حتماً تا انتها همراه ما باشید.

تاثیر فعالیت های ذهنی بر تقویت و افزایش هوش

1. مسواک زدن با دست غیر غالب

با انجام دادن کارهای روزمره تان با دست مخالفتان بین سلول های مغز اتصال ایجاد کنید. اگر راست دست هستید، از دست چپتان برای کارهای روزمره مثل مسواک زدن، شانه کردن مو، و خوردن استفاده کنید. حتی سعی کنید با دست چپتان بنویسید.

تحقیقات دانشمندان نشان داده است، اگر هنگام مسواک زدن، از دست غیر غالب مثل دست چپ برای راست دست ها استفاده کنید، قسمت هایی از قشر خارجی مغز که اطلاعات لمسی را از دست دریافت می‌کنند، به سرعت و به میزان زیادی گسترش پیدا می‌کنند و استفاده از این دست برای انجام کارها، باعث فعال شدن قسمت مخالف مغز می‌شود.

پس برای انجام کاری مانند مسواک زدن، با دستی خمیر دندان و مسواک را بگیرید که معمولاً از آن استفاده نمی‌کنید.

2. فقط با 7 کلمه

قوه تخیلتان را با این تست شفاهی امتحان کنید. یک داستان کوتاه بنویسید و فقط از 7 کلمه در آن استفاده کنید. شاید این کار در ابتدا برایتان کمی سخت باشد، اما به مرور زمان می‌توانید داستان های بهتری بسازید و هوش خود را به آسان ترین روش ممکن تقویت کنید.

بهترین راه تقویت هوش

3. به خاطر سپردن تصاویر موجود در عکس

حافظه تصویری تان را تمرین کنید. عکسی را به مدت 1 دقیقه ببینید. سپس عکس را از چشمتان پنهان کنید و هرآنچه در عکس دیدید و به خاطر می‌آوردید را یادداشت کنید. یکبار دیگر امتحان کنید اما قبل از اینکه شروع کنید یک نفس عمیق بکشید و به عکس دقت کنید. دفعه دوم بهتر نبود؟ شک نکنید این بازی در عین سادگی، کمک بسیار زیادی به افزایش هوش شما خواهد کرد.

4. کارهای تکراری خود را تغییر دهید

مطالعاتی که روی تصاویر مغز انجام شده، نشان داده است انجام کارهای جدید و متنوع باعث پرورش قسمت های بزرگی از قشر خارجی مغز می‌شود و این، حاکی از این مطلب است که در چندین ناحیه ویژه، فعالیت مغز افزایش می‌یابد. وقتی کارهای نو، تکراری و روزمره شوند، فعالیت آن نواحی از مغز هم کاهش می‌یابد.

اگر همیشه قبل از خوردن صبحانه، لباس هایتان را عوض می‌کنید، گاهی بعد از صبحانه این کار را انجام دهید؛ کانال تلویزیونی را که معمولاً هر روز صبح تماشا می‌کنید، تغییر دهید و کانال جدیدی را ببینید و از کوچه و خیابان هایی که تا به حال نرفته اید، بگذرید.

تاثیر انجام کار جدید بر افزایش هوش
تاثیر انجام کار جدید بر افزایش هوش

5. اشیاء آشنا را وارونه کنید

وقتی که اشیایی که طبق معمول سر جای خودشان هستند نگاه کنید، قسمت زبانی سمت چپ مغزتان به سرعت آنها را می‌شناسد و توجه شما به چیزهای دیگر معطوف می‌شود. وقتی شیئی به طور وارونه قرار بگیرد، شبکه مغز شما دچار درگیری می‌شود و سعی می‌کند که شکل، رنگ و روابطی را که در این تصویر وجود دارد، تغییر کند.

می‌توانید قاب عکس خانوادگی، ساعت و تقویم رومیزی را وارونه کنید.

6. جای خود را سر میز غذا عوض کنید

در اکثر خانواده ها، هر نفر جای مخصوص خود را سر میز غذا دارد اما می‌توان با عوض کردن جا، مغز را تحریک کرده و پرورش دهید.

هر از گاهی جای خود را بر سر میز غذا را با یکی از اعضای خانواده عوض کنید، تا هم به غذاهای مختلف و نمک و فلفل از زوایای گوناگون دسترسی داشته باشید و هم زاویه دیدتان نسبت به اتاق عوض شود.

7. پنجره ماشین خود را پایین نگهدارید

هیپو کامپ مغز، یعنی آن ناحیه از مغز که خاطرات را پردازش می‌کند، برای ساختن نقشه های ذهنی عطرها، بوها، صداها و تصاویر را با هم مرتبط می‌سازد.

هم زمان با اینکه در خودروی خود نشسته اید و مسیر را طی می‌کنید، سعی کنید با باز نگهداشتن پنجره ماشین، بوها و صداهای جدید را شناسایی کنید. باز نگهداشتن پنجره، مواد خام بیشتری را در اختیار مدارهای هیپو کامپ مغز قرار میدهد. البته تحقیقات نشان داده است که پیاده روی هم، یکی از بهترین تمرینات برای مغز است.

اهمیت پیاده روی بر افزایش هوش

برای افزایش هوش چه بخوریم؟

از جمله راه‌های تقویت هوش، داشتن یک تغدیه سالم است. ناگفته پیدا است که تغذیه‌ شما بر قدرت هوشتان تأثیر دارد. مصرف غذاهای خانگی و سالم و پرهیز از استفاده بیش از حد از خوراکی‌ها و غذاهای بیرون از خانه، رمز سلامتی جسم و روان است.

1. آنتی‌اکسیدان‌ها:

بهتر است مصرف میوه‌های قرمز رنگ که حاوی آنتی اکسیدان هستند و غذاهای دریایی، مصرف گردو، کنجد، کشمش و انواع مغزها را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید.

آنتی اکسیدان‌ها سلامت مغز شما را حفظ می‌کنند و حتی می‌توانند ساخت سلول‌های جدید مغزی را تحریک کنند. آنتی‌اکسیدان‌ها در میوه‌های رنگی و سبزی‌هایی مانند کرفس، کلم بروکلی و گل‌کلم بسیار فراوان هستند. پودر کاری و گردو نیز منابع مفید آنتی‌اکسیدان هستند. در چای سبز آنتی‌اکسیدانی به نام پلی فنول وجود دارد که از مغز شما در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

تاثیر آنتی اکسیدان بر افزایش هوش

2. امگا 3:

امگا 3 نوعی چربی حیوانی است. مصرف غذاهایی که حاوی اُمگا 3 هستند نیز برای حافظه بسیار مفید است. مصرف گردو و انواع غذاهای دریایی مانند ماهی و میگو در این زمینه توصیه می‌شود.

از غذاهایی که اسید چرب امگا ۳ زیاد دارند استفاده کنید. بذر کتان، کدوحلوایی، لوبیا قرمز و لوبیاچیتی، اسفناج، بروکلی، تخمه‌کدو تنبل و دانه‌های سویا اسیدهای چرب امگا ۳ باعث افزاش جریان خون شده و عملکرد انتقال‌دهنده‌‌های عصبی را بهبود می‌دهند که به معنی ارتقاء عملکرد مغز است.

3. تری گلیسیرید:

این چربی هم از بیماری‌های عصبی پیشگیری می‌کند و هم می‌تواند آن‌ها را درمان کند. روغن نارگیل منبعی غنی از این نوع چربی است. یک قاشق سوپ‌خوری از این روغن حاوی بیش از ۲۰ گرم از این چربی مفید است.

4. کربوهیدرات:

کربوهیدرات‌های پیچیده انرژی موردنیاز مغز و بدن شما را در یک بازه‌ی زمانی طولانی‌تری تأمین می‌کنند. غذاهایی مانند نان کامل، برنج قهوه‌ای، بلغور جو دوسر، غلات پر فیبر و عدس حاوی این نوع کربوهیدرات هستند.

تاثیر کربوهیدرات بر هوش
تاثیر کربوهیدرات بر هوش

5. ویتامین D:

گیرنده‌های ویتامین D رشد عصب‌های مغزی شما را افزایش می‌دهد. پژوهش‌ها نیز نشان می‌دهند که مسیرهای متابولیکی مربوط به ویتامین D در قسمت‌هایی از مغز که به برنامه‌ریزی، پردازش اطلاعات و شکل‌گیری حافظه مربوط هستند، یعنی هیپوکامپ و مخچه، وجود دارند. هرچقدر سطح ویتامین D شما کمتر باشد، عملکرد ذهنی ضعیف‌تری خواهید داشت. ویتامین D در بدن و در اثر تابش نور آفتاب ساخته می‌شود.

6. کولین:

کولین همان ویتامین B4 است و برای متابولیسم و سوخت و ساز چربی لازم است. در بزرگسالان کولین به عملکرد درست غشاهای سلولی کمک می‌کند، در ارتباطات سلول‌های عصبی نقش دارد. خانم‌های باردار می‌بایست این ویتامین را در رژیم روزانه خود بگنجانند چرا که از نقص‌های مادرزادی جلوگیری می‌کند. اثر ویتامین B4 در کودکان، رشد سلول‌های مغزی است. این ماده در گوشت و تخم‌مرغ وجود دارد. افراد گیاه خوار می‌بایست از مکمل‌های دارویی استفاده نمایند.

قهوه و شکلات تلخ نیز آرامش بخش هستند. شکلات تلخ برای سلامت قلب مفید بوده، عملکرد ادراکی را بهبود داده و سبب تمرکز بیشتر می‌شود.

غذاهای حاوی منیزیوم مهم هستند چراکه به انتقال پیام‌های عصبی در مغز کمک می‌کنند؛ غذاهایی مانند انواع نخود.

دانشمندان معتقدند بین رژيم‌های غذایی‌ای که مقدار زیادی بلوبری دارند و یادگیری سریع، تفکر بهتر و حافظه‌ی قوی‌تر ارتباط وجود دارد.

سعی کنید از شکر، آرد سفید و نمک کمتر استفاده نمایید. این مواد که فرآوری شده هستند در بلند مدت سبب بروز بیماری‌هایی مانند فراموشی، زوال عقل و چاقی می‌شود. بهتر است از منابع غذایی جایگزین مانند عسل، خرما، آرد کامل سبوس‌دار استفاده نمایید. اگر غذایی کم نمک است می‌توانید از آبلیموی تازه برای جایگزین آن استفاده نمایید. البته اگر میخواهید بدانید که چه میوه ها و گیاهانی برای تقویت حافظه، هوش و مغزمفید است، میتوانید با مطالعه مقاله برای تقویت حافظه چه بخوریم به آگاهی از آن ها برسید.

تاثیر منیزیوم بر هوش

تقویت هوش کودکان

همه والدین می‌خواهند که فرزندان باهوشی را پرورش دهند تا با این کار فرصت موفق شدن را به آنان بدهند. بدون هیچ تردیدی زمین‌های بازی بخشی کامل و جدانشدنی از خاطرات هر کودکی است. در حالی که تمرینات گروهی نقشی غیرقابل انکار در ارتقای سلامت جسمانی و قدرت فیزیکی کودکان دارد، کارشناسان بر نقش مؤثر زمین‌های بازی در تعلیم و تربیت و بهبود روابط اجتماعی کودکان تاکید دارند.

به همین دلیل قبل از مطالعه بازی های تقویت هوش کودکان، پیشنهاد می‌کنم حتماً سری به بسته جامع افزایش هوش کودکان هم بزنید تا به وسیله بازی ها و تکنیک هایی که در آن گفته شده، بتوانید برای رسیدن به موفقیت کودکانتان، هوش های دهگانه آن ها را نیز افزایش دهید. برای این که توضیحات این بسته را مطالعه کنید، روی عکس زیر کلیک کنید.

استعدادیابی و افزایش هوش کودکان

1. خوراک خوب برای افزایش هوش کودک

دشوار است که غذاهای فردی یا مواد مغذی را به هوش بالاتر متصل کنید؛ اما مطمئناً درست است که رژیم سالم و متنوع از رشد بدن و مغز حمایت می‌کند.

سوء تغذیه و برخی از کمبود ویتامین و مواد معدنی، به طور خاص از ید و آهن، می‌تواند نقش مهمی در اختلال شناختی ایفا کند.

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهد که تغذیه با شیر مادر موجب افزایش هوش می‌شود (گرچه چالش هایی برای این مطالعات وجود دارد).

آنچه که ما می‌دانیم، این است که شیر مادر منبع خوبی از اسیدهای چرب اشباع شده طولانی مدت است که برای توسعه مغز ضروری هستند (ماهی قزل آلا منبع خوبی برای کودکان بزرگتر است).

به كودكان ميان وعده هاي سالم و مغذي بدهيد و از دادن ميان وعده هاي بي فايده مانند پفك و چيپس به كودك خودداري نماييد.

برای تقویت هوش کودکان، به آن ها میان وعده های سالم بدهید

2.با کودک خود صحبت کنید

شواهد زیادی وجود دارد که صحبت کردن با کودک، حتی قبل از اینکه او بتواند صحبت کند، مهارت های پردازش زبان و واژگان او را تقویت می‌کند.

طی مطالعاتی که توسط Adriana و پروفسور Anne Fernald در دانشگاه استنفورد انجام شده و در مجلات علمی روانشناسی نیز منتشر شده است،دریافته اند که کودکانی که پدر و مادرشان با آنها صحبت نمی‌کردند، در آزمونهای زبان بدترین حالت را داشتند و این ضعف طولانی مدت بود.

این کودکان در ۲۴ ماهگی تا ۶ ماه پشت سر هم و حتی در ۶ سال بعد در دوران مدرسه هم احساس ناراحتی می‌کردند.

محققان به والدین توصیه می‌کنند که با بچه ها و فرزندانشان به صورت محبت آمیز و دوست داشتنی صحبت کنند تا بتوانند رشد مغز و مهارت های زبان را در اوایل رشد کودک توسعه دهند.

دامنه‌ لغات‌ كودك‌ بستگي‌ مستقيم‌ به‌ ميزان‌ صحبت‌ والدين‌ طي‌ دو سال‌ اول‌ زندگي‌ او دارد.

تاثیر صحبت کردن بر هوش کودک

3. با کودک خود ارتباط چشمی برقرار کنید

از اینکه ساعت ها به طور مداوم به چشمان زیبای کودک خود نگاه کنید، لذت می برید؟ این کار را ادامه دهید.

با این کار مغز کودک شما بهتر رشد می‌کند و باعث تقویت هوش کودک شما از همان اوایل میشود.

محققان ثابت کرده اند نوزادان از سه یا چهار ماهگی حالت های مختلف چهره والدین خود را تشخیص می‌دهند.

احساس، نخستین چیزی است که کودک به واسطه آن با دیگران ارتباط برقرار می‌کند.

فهمیدن حالات و احساس دیگران باعث تقویت مهارت های غیر کلامی کودکان می‌شود و این کودکان در کارهای گروهی موفق تر عمل خواهند کرد.

ارتباط چشمی با کودک باعث می شود مغز او بهتر کار کند
ارتباط چشمی با کودک باعث می شود مغز او بهتر کار کند

4.موسیقی در افزایش هوش کودک موثر است

ادعاها نشان میدهد که گوش دادن به موسیقی کلاسیک باعث می شود که بچه ها باهوش تر باشند، هرچند کمی بلندپروازانه است. اما منصفانه می‌توان گفت که موسیقی می‌تواند به رشد فکری کودک شما کمک کند.

موسیقی دنیایی فراتر از ریتم و آهنگ و ملودی به کودک می‌آموزد. موسیقی به صورت قدرتمندی به توانایی های دیگر مثل ریاضیات و زبان متصل است. مانند گفتار و سخنرانی، موزیک هایی که وزن و قافیه و زیر و بمی دارند.

از طریق گوش دادن و پیوستن به آهنگ های ساده، نوزادان و کودکان نوپا مهارت های شنیداری قابل توجهی را فرا می‌گیرند. آهنگ ها حافظه و مهارت های شناختی را نیز توسعه می‌دهند، زیرا کودک شما کلمات را به یاد می‌آورند و معنای آنها را پردازش می‌کنند.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد یادگیری یک ابزار در دوران کودکی است که می‌تواند مفید و سودمند باشد. مطالعات نشان داده اند که یادگیری پیانو باعث افزایش هوش مکانی و زمانی کودکان می‌شود.

كودكانی که تمرین موسیقی داشتند، در تركيب‌ و ساخت‌ پازل‌ در مقايسه‌ با بچه‌هايي‌ كه‌ تمرين‌ موسيقي‌ نداشته‌اند، دقيق‌تر و سريع‌تر و در درك‌ مفاهيم‌ رياضي‌ موفق‌‌ترند.

جالب است بدانید در دسته بندی هوش های چندگانه، نوعی هوش وجود دارد که گوش دادن موسیقی می‌تواند آن را به شدت تقویت کند و اصلاً نام آن هوش، هوش موسیقایی نام دارد! پیسنهاد می‌کنم حتماً سری هم به مقاله هوش موسیقایی بزنید تا درباره این هوش و راه های تقویت آن بیشتر بدانید.

تاثیر موسیقی بر تقویت هوش

انواع تست هوش

برای این که میزان هوش خود را اندازه گیری کنید، چندین تست هوش معتبر وجود دارد که هر کدام از آن ها متفاوت هستند. یکی از آن ها همان طور که پیش تر هم گفتم، تست هوش های ده گانه گاردنر است که هوش را بر اساس چندین مقوله متفاوت طبقه بندی می کند. علاوه بر آن، چندین تست هوش دیگر هم وجود دارد که هوش را از جنبه های دیگری مانند همین iq مورد بررسی قرار می دهد. این تست ها عبارتند از:

 1. تست هوش وکسلر
 2. تست هوش استنفورد بینه
 3. تست هوش ریون
 4. تست هوش آدمک (گودیناف)
 5. تست هوش کتل

اگر می خواهید با آن ها به طور کامل آشنا شوید، پیشنهاد می کنم حتماً مقاله تست هوش را هم مطالعه کنید تا بتوانید به خوبی از پس ارزیابی هوش خود بر بیایید.

امیدوارم با استفاده از راه هایی که در این مقاله گفته شد بتوانید به خوبی هوش خود را افزایش دهید و به فرد باهوشی تبدیل شوید. اگر شما هم راه دیگری برای این کار می شناسید، حتماً آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

موفق باشید…مطالبی که مناسب شماست:

خوراکی های تقویت هوش و حافظه
خوراکی های تقویت هوش و حافظه
افزایش هوش کلامی
افزایش هوش کلامی
هوش چیست و انواع آن
هوش چیست و انواع آن

پاسخ به سوالات

 1. امیرحسین نقشی نیا

  سلام

  ممنون از مقاله جامع و کاربردیتون. خواستم ببینم تو این بسته افزایش هوش کودکان که معرفی کردین، چه تعداد بازی و تمرین برای افزایش هوش گفته شده؟

  و این که بازی هاش مثل همین بازی هاییه که تو این مقاله گفته شده؟ چون واقعا تمرین های این مقاله عالی هستن.

  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   سلام دوست عزیز

   توی این بسته، بیش از 200 بازی و تمرین برای افزایش هوش کودکان گفته شده که هر کدوم از اونها میتونند یکی از هوش های فرزند شما رو به بهترین شکل ممکن تقویت کنند.
   بله و خیلی بهتر از ای بازی ها هم هستند. چون بر اساس هوش های ده گانه هوارد گاردنر طراحی شده و میتونه به آینده کودکتون کمک بسیار زیادی بکنه.

   پیشنهاد میکنم حتما توضیحات بسته افزایش هوش کودکان رو که خیلی کامل تر در این رابطه نوشته شده مطالعه کنید.

   موفق باشید…

 2. حمیده فعال فرد

  مقاله جامع و خوبی بود.

  پاسخ دادن
  1. خوشحالم براتون مفید بوده
   ممنون از شما

 3. معصومه شاهری

  سلام.عالی بود.سپاس

  پاسخ دادن
  1. سلام
   سپاس از همراهی شما

 4. مختاری

  عالی و متتفاوت بود
  بسیار مفید
  خدا قوت و تشکر

  پاسخ دادن
  1. خوشحالیم براتون مفید بوده
   ممنون از همراهی شما جناب مختاری

 5. رقیه کریمی

  سلام مرور شد

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خوشحال میشیم نظراتتون رو بدونیم
   ممنون از شما

 6. صفری

  سلام مقاله ی خوب و مفیدی بود استفاده کردم ممنون از شما خانم حاج علی.
  هرچه سن آدم بالاتر میره آثار فراموشی بیشتر خودشو نشون میده و عمل به این راهکارها کمک کننده است.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خیلی خوشحالم که براتون مفید بوده و استفاده کردید
   موفق و سربلند باشید

 7. میناکریمی

  بسیار عالی بود.
  حافظه و هوش انسان هم مثل یک ماهیچه ی بدن میمونه و باید تقویت بشه

  پاسخ دادن
  1. بله کاملاً درسته
   ممنون از شما

 8. کیانمهر

  سلام بسیارعالی بود واقعا غذاهایی که طبع سرددارند زیاده روی بشوددرخوردنشان واسترس وکم خوابی به مغز آسیب میزند

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خوشحالم که براتون مفید بوده
   متشکرم

 9. منیر سادات حسینی

  سلام. ممنون خانم حاجی علی عزیز مثل همیشه عالی بود واستفاده کردیم.
  پیامبر اکرم (ص)می فرمایند:سه چیز حافظه را افزون میکندوبلغم را ازبین میبرد قرائت قرآن،عسل وکندر.

  پاسخ دادن
  1. سلام
   ممنون از نظر لطف شما خانم حسینی جان

 10. رقیه کریمی

  سلام من هم از این روشها برای تقویت حافظه استفاده میکنم .

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خیلی عالیه
   موفق باشید

 11. معصومه شاهری

  سلام.شب بخیر.خیلی مطالب عالی بود.خانم حاج علی خیلی آموزنده واز نظر علمی ثابت شده بود استفاده کردم.سپاس

  پاسخ دادن
  1. سلام
   خوشحالم براتون مفید بوده
   سپاس از همراهی شما خانم شاهری جان

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --