چطور با اعتماد به نفس صحبت کنیم؟

اینکه چگونه با اعتماد به نفس صحبت کنیم ، موضوع مورد بحث ما در این مطلب است. چه حرف زدن با چند نفر از دوستانتان باشد، چه داوطلب شدن در کلاس برای اظهار نظر و چه صحبت کردن در یک مصاحبه، خیلی خوب است که همیشه افکار و عقایدتان را با دیگران به اشتراک بگذارید و یا حتی فقط حرف بزنید! پس تا پایان با این مقاله همراه باشید تا ببینید که باید چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم و اعتماد به نفس در صحبت کردن خود را افزایش دهیم…
مشاوره تخصصی واتساپ

چگونه با اعتماد به نفس باشیم؟

اعتماد به نفس در صحبت کردن ، یک نیاز برای این است که بتوانیم با دیگران، موثر تر و صمیمی تر صحبت کنیم و برای اینکه بتوانیم سخنورِ خوبی باشیم باید با آرامش و بدون دلهره و ترس با دیگران حرف بزنیم.

برای اینکه بتوانید روی دیگران تاثیر بگذارید، فروش بهتری داشته باشید، فرد موفق تری نشان داده شوید و … نیاز به مهارت گفت و گو دارید و این مهارت در زندگی بسیار به کارتان خواهد آمد و موفق ترین افراد جهان، اغلب سخنوران ماهری هستند. حالا اگر بخواهید یک گفت و گوی عالی داشته باشید و به صورت خارق العاده با هر کسی حرف بزنید، اولین قدم این است که از لحاظ ذهنی مسلط باشید و اعتماد به نفس بالایی داشته باشید.

وقتی صحبت می کنید، هدفتان این است که با اعتماد به نفس از جایتان بلند شوید: خوش بین، آرام، همراه با احساسی فوق العاده نسبت به خودتان. بهترین شرایط این است که درست همان طوری که از یک مهمانی در روز عید لذت می برید، از این که حرف می زنید هم لذت ببرید.

مسئله این است که چگونه می توان در مقابل مخاطبان به آرامش، وضوح و اعتماد به نفس دست یافت؟ در این مقاله جواب این سؤال را می گیرید.

برای افزایش اعتماد به نفس در حرف زدن و تسلط ذهنی، باید موارد زیر را اجرایی کنید اما قبل از آن، به شما پیشنهاد می‌کنم کلیپ زیر را که بخشی از دوره غیر حضوری فن بیان است مشاهده کنید تا هم بهتر با موضوع اعتماد به نفس آشنا شوید و هم با ذهنیت بازتری تکنیک های افزایش اعتماد به نفس در صحبت کردن را مطالعه کنید.

در حال بارگذاری...

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس در هنگام صحبت کردن

راهکارهایی که قرار است در ادامه به آن ها اشاره کنیم عبارتند از:

 1. یافتن موقعیت مناسب برای صحبت
 2. به دیگران هم اعتماد به نفس دهید
 3. اطلاعات زیادی برای صحبت داشته باشید
 4. ارتباط چشمی را فراموش نکنید
 5. از موضوعاتی که آن ها را درک کرده اید، حرف بزنید
 6. زودتر از سخنرانی در محل حاضر شوید
 7. برنامه ریزی ذهنی درستی داشته باشید
 8. باور خود را تقویت کنید
 9. از مقایسه دست بردارید
 10. لباس مناسب به تن کنید

در ادامه با این موارد به خوبی آشنا خواهید شد. همچنین پیشنهاد می کنم برای تسلط هرچه بهتر در اعتماد به نفس هنگام صحبت کردن، مقاله چگونه خوش صحبت باشیم را هم مطالعه کنید.

1. یافتن موقعیت مناسب برای صحبت

موضوع اول در صحبت کردن در جمع این بود که افراد معمولاً موقعیت شناسی خوبی نداشتند؛ یعنی زمان مناسب برای صحبت کردن را نمی‌دانستند. بگذارید یک مثال خیلی ساده بزنم؛ ممکن است که ما یک لطفه فوق‌العاده بامزه در ذهنمان باشد، اما آیا درست است که در یک جلسه ختم راجع‌به این موضوع صحبت بکنیم یا مثلاً در یک سخنرانی که شرایط واقعاً خیلی خوب پیش می‌رود و سخنران قبلی یک سخنرانی حرفه‌ای و پرانرژی را داشته و یک سخنرانی انگیزشی را داشته، حالا آیا مناسب است که ما شروع کنیم به انتقاد‌های بسیار شدید و زیر سوال بردن همه چیز؟

مطمئناً این سخنرانی محکوم به شکست خواهد بود. خب پس بسیار مهم است که موقعیت را خوب بسنجیم و قبل از هر صحبتی بررسی کنیم ببینیم آیا بهترین زمان همین زمان هست یا این که نه! ما باید زمان دیگری را انتخاب کنیم برای این صحبت؟

برای با اعتماد به نفس حرف زدن باید موقعیت را به خوبی بسنجیم

2. به دیگران هم اعتماد به نفس دهید

هر وقت کسی به شما انتقاد کرد، نظراتش را در کمال آرامش بشنوید و حتی اگر نظراتش را قبول ندارید، خیلی مؤدبانه از اینکه دیدگاهش را صادقانه با شما در میان گذاشته صحبت و تشکر کنید. این واکنش نشان می‌دهد که در حرف زدن با اعتماد به نفس هستید، به خودتان مسلط هستید و از هر بازخوردی که شاید به بهبود عملکردتان بینجامد، استقبال خواهید کرد. به‌علاوه، این طرز برخورد نشان می‌دهد به اندازه‌ی کافی، عاقل هستید که بازخوردهای کاربردی را به مرحله‌ی اجرا درآورید.

همچنین یادتان باشد دیگران را به دلیل نقاط ضعف‌شان به باد انتقاد نگیرید. در عوض، با تعریف و تمجید و صحبت سازنده بکوشید تا روحیه‌ی همکاران‌تان را تقویت کنید. مثلا بگویید: «خیلی داری کارت رو خوب انجام می‌دی.» یا مثلا «می‌دونم که می‌تونی انجامش بدی.» دیگران با شنیدن این قبیل تأکیدات مثبت ترغیب خواهند شد که نهایت تلاش‌شان را به کار ببندند.

برای تقویت اعتماد به نفس در حرف زدن، حتی دیگران را هم به دلیل نقط ضعفشان به باد انتقاد نگیرید

3. اطلاعات زیادی برای صحبت داشته باشید

اما موضوع بعدی که می‌خواهم در مورد آن صحبت بکنم این است که راجع به هر موضوعی که می‌خواهیم صحبت بکنیم اولاً اطلاعات بسیار زیادی داشته باشیم؛ یعنی تا حد ممکن اطلاعات داشته باشیم و دوم این که اطلاعات ما واقعاً موثق باشد.

فرض کنید در یک جمع قرار می‌گیرید و یک داستان یا یک رویداد را صحبت و تعریف می‌کنید یا یک خبر را بازگو می‌کنید! بعد یک نفر در جمع بلد می‌شود و می‌گوید که نه! این خبر که یک شایعه بود و همه خبرگزاری‌ها آن را نقض کرده‌اند و یا این داستانی که گفتی یک شایعه بود و صحّت ندارد آن موقع است که حال ما واقعاً بد می‌شود و به همین دلیل است که ما باید اطلاعات واقعاً کاملی داشته باشیم.

همیشه اگر قرار است در جمعی صحبت کنید و یا برای گروهی از افراد و یا حتی فردی خاص چیزی را بگویید دقت کنید که از قبل در رابطه با موضوع اشراف و اطلاعات کامل داشته باشید و به نوعی برای صحبت کردن در رابطه با آن آماده باشید. همیشه عدم اطلاعات و دانش کافی در را رابطه با موضوع مطرح شده از سوی شما، می تواند به استرس، افزایش ضربان قلب، لرزش در صدا و … ختم شود و از اعتماد شما در صحبت کردن بکاهد.

برای افزایش اعتماد به نفس در صحبت کردن و نداشتن استرس، اطلاعات و دانش کافی داشته باشید

4. ارتباط چشمی را فراموش نکنید

بازهم ارتباط چشمی! چندمین بار است که در مقالات گام برتر درباره نقش ارتباط چشمی در ارتباطات صحبت می کنیم (پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله چگونه ارتباط چشمی خوبی داشته باشیم را هم مطالعه کنید)؛ این مهارت در خوب و با اعتماد صحبت کردن نقش مهم خود را داراست. اگر به هنگام صحبت کردن متوجه شوید که کسی به شما گوش فرا نمی دهد چه حسی به شما دست خواهد داد؟

شاید بخشی از موضوع عدم توجه به خود شما مربوط باشد که نتوانستید شنوندگان خود را خوب در گیر صحبت کنید. حتی اگر با دوستان و خانواده خود صحبت می کنید مدام با آن ها ارتباط چشمی داشته باشید و آن ها را درگیر مطالب و حرف های خود کنید.

برقراری ارتباط چشمی با مخاطب به افزایش اعتماد به نفس در صحبت کردن شما کمک زیادی خواهد کرد
برقراری ارتباط چشمی با مخاطب به افزایش اعتماد به نفس در صحبت کردن شما کمک زیادی خواهد کرد

5. از موضوعاتی که آنها را درک کرده اید، حرف بزنید

درباره موضوعی که می خواهید صحبت کنید،سعی کنید از صمیم قلب صحبت کنید. حتما بعضی از افراد را دیده اید که در مورد موضوعی که آن را درک نکرده اند و به آن اعتقادی ندارند، حرف می زنند. در بیشتر مواقع این افراد در حرف زدن خود موفق نمی شوند چون درکِ درستی در مورد موضوعی که می خواهند بزنند ندارند و بر موضوع مسلط نیستند.

سعی کنید با صداقت در مورد موضوعاتی که می دانید و درک کرده اید حرف بزنید، این موضوع باعث می شود به شدت اعتماد به نفس پیدا کنید و تسلطِ ذهنی داشته باشید.

از گفتن کلمه نمی دانم و یا در این موضوع تحقیقی نکرده ام نترسید. به نظرِ من وقتی از شما در مورد موضوعی سوال می کنند و شما در آن موضوع اطلاعاتِ کافی ندارید، اگر بگویید نمی دانم نشانه شهامت و اعتماد به نفسِ تان است.وقتی در مورد موضوعاتی که در آن ها به درکِ درستی نرسیده اید حرف نزنید و بگویید نمی دانم بعد از مدتی اعتبار بسیار زیادی کسب خواهید کرد و دیگران به این باور میرسند که شما هیچ گاه حرفِ بیهوده و بدونِ اطلاع نمی زنید و بر همین اساس، برای حرف های شما بیشتر ارزش قائل خواهند بود و به صورتِ مؤثر تری به حرف های شما گوش خواهند داد و این موضوع به آرامی روی اعتماد به نفس شما در حرف زدن برای دیگران، تاثیرِ مثبت می گذارد.

همچنین استفاده از کلمات لفظ قلم و با کلاس هم خیلی از اوقات به افزایش اعتماد به نفس شما در صحبت کردم کمک می کند. پیشنهاد می کنم با تکنیک های مقاله چگونه با کلاس صحبت کنیم این کار را هم انجام دهید.

صحبت کردن در ارتباط با موضوعاتی که آن ها را درک کرده اید باعث می شود به شدت اعتماد به نفس پیدا کنید

6. زودتر از سخنرانی در محل حاضر شوید

همان طور که در مقاله آموزش سخنرانی هم گفتم، وقتی می خواهید برای جمعی حرف بزنید، باید زودتر به محل بروید و اتاق را به دقت بررسی کنید. وقتی این کار را می کنید و شما اولین نفری هستید که در جمع می روید، احساس آرامش بیشتری خواهید داشت و هنگامی که دیگران آرام آرام به آنجا می آیند، شما به صورت ناگهان با موجی از افراد روبرو نمی شوید و اضطراب تان کمتر خواهد شد.

از این تکنیک استفاده کنید و تاثیرش را ببینید، مطمئن هستم که از آن شگفت زده خواهید شد.

برای افزایش اعتماد به نفس در صحبت کردن حتما زودتر در محل سخنرانی حضور داشته باشید
برای افزایش اعتماد به نفس در صحبت کردن حتما زودتر در محل سخنرانی حضور داشته باشید

7. برنامه ریزی ذهنی درستی داشته باشید

یک راه دیگر برای حرف زدن با اعتماد به نفس در میان جمع این است که به ویژه قبل از خواب خودتان را تجسم کنید که سخنرانی تان را به بهترین نحو ارائه می دهید. ضمیرِ ناخودآگاه چند دقیقه قبل از خواب و چند دقیقه بعد از بیداری، نسبت به هر زمان دیگری در روز، بیشترین آمادگی را برای برنامه ریزی دارد.

وقتی می خواهید بخوابید خودتان را تجسم کنید که برای دیگران سخنرانی بی نظیری ارائه می دهید. این تصور نهایی در ضمیر ناخودآگاه نفوذ می کند و وقتی خواب هستید شما را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار می دهد. هرچه بیشتر این تمرین را انجام دهید، موقع سخنرانی آرامش و اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. تمرین ذهنی بسیار مفید است.

یکی از راه‌های بالا بردن اعتماد به نفس در حرف زدن تجسم است. این موضوع را جدی بگیرید.

یکی از راه های اقزایش اعتماد به نفس در صحبت کردن تجسم است

8. باور خود را تقویت کنید

نقطه شروع برای غلبه بر ترس یا اضطراب هنگام صحبت کردن در میان جمع این است که بدانید وقتی برای حرف زدن در جمع می شوید، همه مخاطبان خواستار موفقیت شما هستند. مخاطبان از شما حمایت می کنند. همه آن  ها موفقیت شما را می خواهند، طوری که گویی در مراسم اهدای جایزه شما شرکت کرده اند. آنها برای این، آنجا هستند که شما را تشویق کنند و مشتاقانه امیدوارند که صحبت کردنِ شما موفقیت آمیز و لذت بخش باشد.

شما باید چنین باوری را در خود ایجاد کنید که همگان دوست دارند من برایشان صحبت کنم و از حرف زدنِ من لذت ببرند و باید این موضوع را به صورت مداوم تصور کنید تا آرام آرام باورتان شود و ایمانِ تان تقویت شود.

شما می توانید با چندین بار صحبت کردن در جمع، بالاخره ترس و اظطراب تان را از بین ببرید. هیچ چیز به اندازه تکرار به افزایش اعتماد به نفس، کمک نمی کند.

برای افزایش اعتماد به نفس در حرف زدن نیاز به تکرار دارید.

اگر می‌خواهید بدانید چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم ، باید بدانید یکی از بهترین راه های آن تکرار است

9. ازمقایسه دست بردارید

برای حرف زدن با اعتماد به نفس هی ‌وقت خود را با دیگران مقایسه نكنید. مشكل اینجاست كه شما فقط قسمت كوچكی از شخصیت فردی را كه در حال مقایسه‌اش با خودتان هستید، می‌بینید. هر شخصی به صورت متفاوت فكر، درك و احساس می‌كند و یاد می‌گیرد.

شما تنها فرد این جهان هستید كه قابلیتی خاص دارید. منظور من توانایی‌های خارق‌العاده نیست بلكه منظور روش و راهی است كه شما برای حل یك مسئله از آن استفاده می‌كنید. یادتان باشد هیچ دو اثر انگشتی یكسان نیست. وقتی شما خود را با فرد دیگری مقایسه می‌كنید، در ذهن‌تان او را در تمام مسائل بهتر از خود می‌بینید. این كار به هیچ‌وجه روش خوبی برای ارزیابی خودتان نیست. به جای این كار بهتر است نگران این باشید كه چقدر خودتان را دوست دارید. احتمالا وقتی ببینید افرادی كه خود را دوست دارند چقدر شاد‌تر از افرادی هستند كه خود را دوست ندارند به‌طور حتم شگفت‌زده می‌شوید.

یکی از بهترین روش ها برای تقویت اعتماد به نفس در صحبت کردن این است که از مقایسه خود با دیگران دست برداریم
یکی از بهترین روش ها برای تقویت اعتماد به نفس در صحبت کردن این است که از مقایسه خود با دیگران دست برداریم

10. لباس مناسب به تن کنید

وقتی که شما خوب به نظر برسید دیگران دید متفاوتی نسبت به شما پیدا می کنند. با حمام و مرتب کردن سر و صورت و پوشیدن لباس تمیز می توانید اعتماد به نفس لازم را کسب کنید اما آراستگی به این معنا نیست که پول زیادی خرج کنید. می توانید به جای تهیه انبوهی لباس ارزان قیمت، چند تکه لباس با کیفیت مناسب خریداری کنید و با این کار ظاهر خود را آراسته تر کنید.

وقتی ظاهرتان خوب باشد احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت. زندگی و کارتان را جوری نظم و ترتیب بدهید که در خور شخصیت شما باشد و احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا کنید، همه‌ی اینها باعث تقویت اعتماد به نفس شما می‌شود. لباس‌تان باید طوری باشد که موفقیت را نشان بدهد. لوازم شخصی شما نشان‌دهنده‌ی شخصیت‌تان هستند پس در انتخاب‌شان دقت کنید.

برای افزایش اعتماد به نفس در حرف زدن لباس مناسب بپوشید

چگونه در صحبت کردن بهترین شویم؟

برای متخصص شدن در هر فنی تمرین و تجربه شرط اساسی است و این موضوع درباره هنر سخنرانی و فن بیان هم صادق است. با تمرین است که استاد می شوی!

ضمن اینکه به یاد داشته باشید که هر کسی که درحال گوش کردن به صحبت‌های شماست دوست دارد که شما در آن خوب عمل کنید. در غیر این صورت اصلا برای سخنرانی شما حاضر نمی‌شد.

اعتماد به نفس داشته باشید اما نه خیلی زیاد! بعضی‌ها ممکن است فکر کنند شما سعی در خودنمایی یا سلطه‌گری دارید.

حالا که متوجه شدیم که چگونه با اعتماد به نفس صحبت کنیم ، پیشنهاد می‌کنم حتماً برای افزایش فن بیان خود، مقاله راه های افزایش فن بیان را هم مطالعه کنید تا بتوانید به وسیله آن خیلی با اعتماد به نفس بیشتری صحبت کنید.

چگونه با اعتماد به نفس باشیم؟

راهکارهایی که در این مقاله برای شما بیان کردیم، می توانند به شدت در افزایش اعتماد به نفس شما نه تنها در صحبت کردن، بلکه در تمامی کارها موثر باشند. اما برای افزایش اعتماد به نفس، تکنیک ها و تمرینات بسیار زیاد دیگری هم وجود دارند که ما در مقالات مختلفی از جمله راه های افزایش اعتماد به نفس به آن ها پرداخته ایم و اکنون می خواهم برخی از مهم ترین آن ها را هم با شما در میان بگذارم.

 • زبان بدن خود را تقویت کنید
 • مثبت نگر باشید
 • همیشه در حال یادگیری باشید
 • شأن و مقام خود را پایین نیاورید
 • به موفقیت های قبلی خود فکر کنید
 • ورزش کنید!
 • سعی کنید فقط خودتان باشید، نه دیگران!
 • از منطقه امن ذهنی خود خارج شوید
 • اطرافیان خود را از افراد مثبت پر کنید (شما میانگین 5 نفری هستید که بیشترین وقت را با آن ها می گذرانید.)
 • و….

شما میانگین پنج نفری هستید که بیشترین زمان را با آن ها می گذرانید

بهترین راه با اعتماد به نفس صحبت کردن

راستی، یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و با اعتماد به نفس صحبت کردن معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تقویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره غیر حضوری فن بیان کلیک کنید.

موفق باشید…

دوره غیر حضوری فن بیانپاسخ به سوالات

 1. سمیه نوری

  بنظر من برای صحبت کردن با اعتمادبه نفس باید در یک زمینه به مهارت برسیم و به مهارت رسیدن نیازمند تمرین زیاد در اون زمینه ست .‌.. و بطور ناخوداگاه اطلاعاتمون در اون حیطه زیاد میشه ادمهای اطرافمون ادمهای موفق در اون عرصه میشن و کلی اتفاقات دیگه میافته ک به رشد ما کمک میکنه….

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   بله حتما همین طوره

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 2. محمدجواد زارعی

  واقعا مقاله ی کاملی بود
  ما برای این که بتونیم کاری رو انجام بدیم باید اعتماد به نفس داشته باشیم
  با نگاه کردن به معنی اعتماد به نفس متوجه میشیم که لازمه ی هر کاری هست
  چون اعتماد به نفس یعنی داشتن مهارت در کاری و باور داشتن خودمان که میتوانیم آن کار را انجام دهیم
  هر کدام از این دو مورد در کاری نباشد پایان جالبی نخواهد داشت
  پس لازمه ی هر کاری داشتن مهارت و باور داشتن خودمان در آن کار است که میشود اعتماد به نفس

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ممنون از نظرتون…خوشحالیم که این مقاله تونسته بهتون کمک کنه

   همچنین خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 3. بانو ملیحه کاویانی

  با تشکر از مقاله خوبتون
  اعتماد به نفس و عزت نفس کلید موفقیت هر کاری هست فقط کافیه که خودمونو باور کنیم و با تمرین و تکرار، به نتایج دلخواه برسیم.
  به امید موفقیت های هرچه بیشتر برای تیم گام برتر

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله دقیقاً همین طوره…ممنون از نظر شما

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 4. بیتا محمدیان

  با سلام و وقت بخیر خدمت شما به نطر من اعتماد به نفس کلید موفقیت در هر کاری هست چون رضایت درون و بیرون انسان را در بر دارد و باعث می شود هم انسان دست به انتخابهای سنجیده بزند و هم بتواند به خوبی مسائل را برای خود تحلیل کند تا بتواند دست به انتخاب درست بزند از شما سپاسگزارم که در کنارمان هستید

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله حتماً همین طوره…ممنون از نظرتون

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 5. صباحی

  مطالب عالی بودند اما سوالی برای من پیش اومد که
  اگر در جمعی که در حال گفتگو هستیم بحثی پیش امد که اطلاعاتی در ان زمینه نداشتیم نظری بدهیم یا سکوت کنیم و منتظر بمانیم بحث به موضوع دیگری راه پیدا کند؟

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   طبیعتاً اگه اطلاعاتی درباره اون موضوع ندارید، نباید صحبت کنید؛ چون ممکنه مطلبتون اشتباه باشه و اتفاقات خوبی نیفته.

   یادتون باشه بعضی موقعا صحبت نکردن بیشتر از صحبت کردن جرأت می خواد

 6. حسین بیات

  اطلاعات زیاد داشتن_ ارتباط چشمی داشتن_عمل کردن به گفته هایی که مطرح میکنیم یعنی خودمون عمل کرده باشیم وتکرار وتمرین جزءبهترین روش‌های ایجاد اعتماد به نفس درسخنرانی است خداقوت خانم حاجی علی بابت مقاله خوبتون تشکر 🙏👌

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   بله دقیقا همین طوره…ممنون از نظر لطف شما

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 7. ر. نژادشجاعی

  باسلام خدمت شما ، باتشکر از مقاله خوبو کاربردیتون
  خیلی از افراد از جمله خودم فکر میکردم اعتمادبه نفس ندارم چون معنی درستش رو نمیدونستم ، باخوندن این مقاله متوجه شدم بخش اول اعتماد به نفس (مهارت داشتن درکاری)رو دارم اما توی بخش دومش ( باورانجام درست آن کار) میلنگم…
  پس الان متوجه شدم اشکال کارم اینه که باید باورهامو تقویت کنم. این باور چیه که انقد مهمه و مسیر زندگی ما رو تغییر میده …
  نمیدونم چی شد یدفه یاد این بیت شعر افتادم (رشته ای در گردنم افکنده دوست میکشد هرجا که خاطرخواه اوست) کلمه “دوست” استعاره از باور (البته درحال حاضر ،اونم ازنظر من ).
  واقعا این باور چیه که ما رو به هرجا دلش بخواد میکشه …

  پس تلاش کنید باوراتونو تقویت کنید تا واقعا بشه دوست و یاور شما برای رسیدن به جاهای خوب و در نهایت موفقیت …

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   ممنون از به اشتراک گذاری نظرتون

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 8. رقیه کریمی

  سلام. من تلاش زیادی کرده ام که در صحبت کردن اعتماد به نفس داشته باشم. ولی باز باید تلاش بیشتری کنم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   شک نکنید با تمرین کرد و اصولی پیش رفتن میتونید به این هدفتون برسید

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --