جملات بزرگان درباره استعداد

استعداد، یکی از مهم ترین ویژگی های هر فرد است که اگر به درستی کشف شود، می تواند یک فرد را به اوج قله های موفقیت برساند. در واقع معنای درست استعداد می شود: یادگیری یک مهارت با زمان کمتر و تلاش کمتر. اگر شما دیدید می توانید یک کار را در زمان کم و با تلاش کم هم یاد بگیرید، متوجه می شوید در آن کار استعداد دارید. پیشنهاد می کنم اگر معنای استعداد را به درستی هنوز نمی دانید به مقاله استعداد چیست مراجعه کنید؛ زیرا ما در این مقاله می خواهیم 20 مورد از مهم ترین جملات بزرگان درباره استعداد را برایتان بیان کنیم تا بیشتر با اهمیت آن آشنا شوید. پس حتماً تا پایان همراه ما باشید.

من صاحب استعداد خود نیستم، من مدیر آن هستم. (مدونا)

منظور مدونا از این جمله دقیقاً این است که شما باید یاد بگیرید که استعدادهای خود را به خوبی مدیریت کنید و بعد از کشف آن ها، کاری کنید که در راستای آن ها به موفقیت برسید. چون این استعدادها نزد شما امانت هستند و باید از آن ها به بهترین شکل ممکن استفاده کنید؛ در غیر این صورت حتماً از شما گرفته خواهند شد.

من صاحب استعداد خود نیستم، مدیر آن هستم
من صاحب استعداد خود نیستم، مدیر آن هستم

استعداد، هدفی را نشانه می گیرد که هیچ کس دیگری نمی تواند نشانه بگیرد. نبوغ، هدفی را نشانه می گیرد که هیچ کس دیگری نمی تواند ببیند. (آرتور شوپنهاور)

استعداد هر فردی مخصوص به خود اوست و فقط او می تواند از آن ها به بهترین شکل ممکن استفاده کند. به عبارتی دیگر، هر فردی اثر انگشت خود را در جهان دارد و می تواند یک کار مخصوصی را انجام دهد. اما نبوغ چیزی است که این استعدادها را قوی تر و بهتر می کند و می تواند در جهت بهتری از آن ها کار بکشد. پس سعی کنید از استعدادهای خود در هدفی که مناسب است استفاده کنید و هدفی را نشانه بگیرید که فقط خودتان می توانید به آن برسید.

استعداد بزرگ بدون اراده بزرگ وجود ندارد. (انوره دو بالزاک)

شک نکنید استعداد بدون اراده هیچ معنایی نخواهد داشت و اگر فقط به آن تکیه کنید، نتیجه مناسبی را دریافت نخواهید کرد. به قول ادیسون: موفقیت نتیجه 1 درصد استعداد و 99 درصد تلاش است. در مقاله استعداد مهم تر است یا سخت کوشی ، به این مسئله به طور کامل پرداخته ایم اما اکنون هم می گویم که شما حتی اگر در کاری استعداد هم نداشته باشید، می توانید با تلاش کردن در آن به موفقیت برسید.

استعداد هدیه ای است که خداوند مخفیانه به ما داده، و ما بدون اینکه متوجه باشیم آن را آشکار می کنیم. (شارل دو مونتسکیو)

این جمله هم تقریباً درست است و طبیعتاً خداوند هدیه ای به نام استعداد را در وجود همه ما قرار داده؛ اما این که ما بدون این که بدانیم آن را آشکا می کنیم در همه موارد درست نیست. یعنی در خیلی از مواقع ما باید برای کشف استعداد خود تلاش های زیادی انجام دهیم و کارهای بسیاری بکنیم تا در نهایت استعداد واقعی و ذاتی ما کشف شود که در انتها به شما خواهم گفت این کارها چه هستند.

استعداد هدیه ای است که خداوند مخفیانه به ما داده و ما بدون این که متوجه باشیم آن را آشکار می کنیم
استعداد هدیه ای است که خداوند مخفیانه به ما داده و ما بدون این که متوجه باشیم آن را آشکار می کنیم

زندگی برای هیچ کس آسان نیست. اما که چه؟ باید پشتکار و از همه مهم تر اعتماد به نفس داشته باشیم. باید باور کنیم که هر یک برای انجام کاری استعداد داریم و آن کار باید انجام شود. (ماری کوری)

گفتم که پشتکار و سخت کوشی از استعداد مهم تر هستند اما استعداد می تواند سرعت حرکت ما را دز مسیر موفقیتمان بسیار کوتاه تر کند. اما شک نکنید که همه شما درونتان استعدادهای زیادی وجود دارد که هنوز کشف نشده و اصلاً انسانس در این دنیا وجود ندارد که خداوند در وجودش استعدادی قرار نداده باشد. پس هیچ گاه با خودتان فکر نکنید که فردی بی استعداد هستید که کاری از دستتان بر نمی آید.

بزرگترین اشتباه در استخدام افراد این است که بیش از اندازه روی استعدادهای فرد تمرکز کنی و شخصیت او را به اندازه کافی بررسی نکنی. (ایلان ماسک)

استعداد بسیار مهم است اما همه چیز نیست. یک استعدادیابی واقعی، استعدادیابی است که همه جنبه های شخصیتی، توانایی های درونی، علایق، مزاج ها، تیپ های شخصیتی و… فرد مورد بررسی قرار بگیرند و آن گاه است که می توان راه اصلی زندگی را پیدا کرد. ایلان ماسک هم منظورش همین بوده و گفته که فقط لازم نیست استعداد و توانایی فردی را بررسی کنید، بلکه باید همه جنبه های او را مورد کنکاش قرار دهید.

پدرم به من یاد داد که استعداد یک مزیت است، ولی چیزی که واقعاً پیروز می شود پشتکار است. (زاشا ممت)

این جمله هم که تعریف جدیدی نیست و همان طور که گفتیم پستکار مهم تر از استعداد است. پس خیلی دربارخ آن توضیح نمی دهم تا خود شما بیشتر روی آن تأمل کنید.

پدرم به من باد داد استعداد یک مزست است ولی چیزی که واقعاً پیروز می شود پشتکار است
پدرم به من باد داد استعداد یک مزست است ولی چیزی که واقعاً پیروز می شود پشتکار است

استعداد، آدمی را می پوشاند و وقتی استعدادش رو به کاستی نهاد، آنچه هست نمایان می شود. (فریدریش نیچه)

منظور نیچه از این جمله این است که این استعدادهای انسان هستند که او را به یک مقام و جایگاه مناسب می رسانند و اگر آن ها نباشند، دیگر خبری از اتفاقات خیلی خوب و این شخصیت کاریزماتیک فعلی او نخواهد بود.

تنها یک مدرسه ادبیات وجود دارد، و آن استعداد است. (ولادیمیر ناباکوف)

این جمله یکی از فلسفی ترین جملات است و واقعاً برای درک آن باید بسیار تعقل و تأمل کرد. منظور ناباکوف از مدرسه ادبیات احتمالاً درک و فهم و موفقیت در اعمال بوده و گفته که یکی از بهترین راه های موفقیت، کشف استعدادهاست.

تنها یک مدرسه ادبیات وجود دارد و آن استعداد است

انسان‌های بسیاری در این دنیا وجود دارند که از استعدادها، شایستگی‌ها و توانایی‌ها و مهارتهای چشم‌گیری برخوردارند، ولی چون خودباوری و آگاهی کافی ندارند، نمی‌توانند کامیاب شوند و به خواسته‌ها و اهداف خود برسند. (آنتونی رابینز)

این جمله آنتونی رابینز آنقدر واضح و مشخص است و حق مطلب را به خوبی ادا کرده که واقعاً نیاز به توضیح خاصی نداشته باشد و خود شما به راحتی متوجه آن بشوید. شما تا زمانی که آگاه نباشید و برای کشف استعداد خود اقدام نکنید، خبری از رسیدن به آرزوها و اهدافتان هم نخواهد بود.

استعداد، دنبال کردن علاقه است. هر چیزی که حاضر باشید تمرین کنید، می توانید انجام دهید. (باب راس)

شما حتی اگر در کاری استعداد هم نداشته باشید، می توانید آن قدر در آن تلاش کنید که در نهایت به موفقیت برسید. یادتان نرفته که؟ سخت کوشی مهم تر از استعداد است و می توان با تلاش و پشتکار زیاد، در هر کاری به موفقیت برسید.

نفوسی که دارای کمال استعداد باشند، بر اثر سوء تربیت به پست‌ترین درجه‌ی فرومایگی، می‌رسند. (افلاطون)

شما اگر استعدادهای خود را به درستی مدیریت نکنید و نتوانید از آن ها به خوبی استفاده کنید، به هیچ وجه اتفاقات خوبی برایتان رخ نخواهد داد و از عرش به فرش سقوط خواهید کرد؛ حتی اگر دارای بیشترین استعدادهای ممکن هم باشید.

هزاران هنرمند بسیار بسیار با استعداد وجود دارند که هرگز شناخته نمی شوند، حتی بعد از مرگشان. (باب راس)

این جمله باب راس آنقدر مهم و درجه یک است که فکر می کنم خود ما هم بارها از آن استفاده کرده ایم و فوق العاده هم کمکمان کرده است. شک نکنید اگر شما هم به سراغ استعدادیابی و کشف علایق خود نروید، هرگز به مقام هایی که لایقتان است نخواهید رسید. از کجا معلوم، شاید شما لیونل مسی، لئوناردو داوینچی، چارلی چاپلین و… بعدی باشید! پس امید خود را از دست ندهید و برای کشف استعدادتان تلاش کنید.

جمله باب راس درباره استعداد
جمله باب راس درباره استعداد

صرف داشتن موهبت و استعداد کافی نیست، زیرا اگر آن را به حال خود رها کنند عقیم می ماند. (آندره موروا)

این جمله هم که اهمیت بالای سخت کوشی و پشتکار را می رساند و فکر می کنم نیازی به توضیح خاصی ندارد. چون بارها و بارها به این موضع اشاره کردیم و توضیح دادیم.

هنرمند بدون استعداد هیچ چیز نیست، ولی استعداد بدون تلاش هیچ چیز نیست. (امیل زولا)

باز هم جمله ای دیگر در رابطه با تلاش؛ کمی با خودتان فکر کنید: واقعاً به این نتیجه نمی رسید که باید ابتدا استعدادهای خود را کشف کنید و بعد در راستای آن ها تلاش زیادی انجام دهید؟

چون شما وقتی استعدادهای خود را شناسایی نکنید، ممکن است تلاش بسیار زیادی هم انجام دهید اما چون در مسیر درستی قرار نگرفته اید، هر چه بیشتر تلاش می کنید، از هدف دورتر می شوید. می بینید؟ هر چه جلوتر می رویم به اهمیت این دو عنصر اصلی موفقیت یعنی استعداد و تلاش بیشتر پی می بریم.

جمله امیل زولا درباره استعداد

ما باور داریم انسانی که ماشین اختراع می کند و سبب بیکار شدن کارمندی می شود، این استعداد را هم دارد که شغل بیافریند. (جان. اف. کندی)

بله واقعاً هم همین طور است؛ انسان ها توانایی انجام هر کاری را دارند، فقط باید در مسیر درستی هم قرار بگیرند تا بتوانند موفقیت های بزرگی به دست آورند. شک نکنید که مسیر درست و تلاش زیاد = موفقیت است.

استعدادهای خود را پنهان نکن چرا که برای استفاده شدن ساخته شده اند. ساعت آفتابی در سایه کاربردی ندارد. (بنجامین فرانکلین)

فکر می کنم اصلاً این که شما از استعدادهای خود استفاده نکنید و در راستای آن ها گام برندارید، هم به خودتان و هم به جهان هستی ظلم کرده اید! چون می توانستید با آن تغییرات مثبتی ایجاد کنید و اتفاقات خوبی را هم برای خودتان و هم برای دیگران رقم بزنید، اما مانند یک ساعت آفتابی در سایه قرار گرفتید و از استعدادتان بهره ای نبردید! این کار واقعاً ظلم نیست؟!


در ادامه بخوانید: تست استعدادیابی شغلی


هر انسان عادی تنها از یک دهم استعدادها و قدرت فکری خود استفاده می کند. (ویلیام جیمز)

آلبرت انیشتین هم در این رابطه می گفت: اگر انسان ها یک میلیونیومی که از معده شان کار می کشیدند، از مغزشان این خواسته را داشتند، الآن دنیا جای دیگری برای زندگی کردن بود!

واقعاً استعداد بحثی فوق العاده مهم است که حتی استفاده از یک دهم آن، می تواند ما را به شدت به موفقیت نزدیک کند چه برسد به این که از کل آن بهره بگیریم!

هر انسان عادی از یک دهم استعدادهای خود استفاده می کند
هر انسان عادی از یک دهم استعدادهای خود استفاده می کند

وقتی که در پایان عمرم در مقابل خدا می ایستم، امیدوارم که هیچ ذره ای از استعدادم باقی نمانده باشد و بتوانم بگویم از همه چیزی که به من دادی استفاده کردم. (ارما بومبک)

در رابطه با این جمله فقط یک سوال از شما می پرسم: آیا شما هم چنین خواسته ای دارید؟ اگر واقعاً دارید که حتماً باید مسیر زندگی خود را عوض کنید و در غیر این صورت، هرگز به آن نخواهید رسید.

از همه چیز مهمتر در زندگی آن است که انسان هدفی داشته و برای رسیدن به هدف خود دارای استعداد کافی باشد. (فون گوته)

هدف در کنار استعداد غوغا می کند و می تواند شما را به فردی مهم و موفق مثل بیل گیتس، وارن بافت، جف بیزوس یا هر فردی که از دید شما موفق است تبدیل کند. برای آخرین بار می گویم: شک نکنید موفقیت شما در گروی کشف استعدادهایتان است.

بهترین راه کشف استعداد

ابتدا گفتم که شما اگر دیدید کاری را با زمان و تلاش کم یاد می گیرید یعنی در آن استعداد دارید؛ اما نه اشتباه نکنید، کشف کشف استعداد واقعاً انقدر راحت و بی دردسر نیست!

برای این که استعدادتان هم کشف شود، نیاز به 4 عنصر اصلی دارید: علایق، ارزش ها، هوش ها و تیپ های شخصیتی؛ تا زمانی که این 4 عنصر در کنار هم شناخته نشوند، شما نمی توانید استعداد اصلی و رسالتزندگی خود را پیدا کنید. کشف این عناصر هم طبیعتاً کار ساده ای نیست و یک فرد متخصص باید این کار را انجام دهد. خبر خوب من به شما این است که:

تیم متخصص گام برتر بعد از مدت ها بررسی میان تمام تست ها و شیوه های استعدادیابی نوین جهان، کامل ترین و جامع ترین بسته استعدادیابی موجود را تهیه کرده و به افراد به راحت ترین شکل ممکن امکان استعدادیابی آن ها را می دهد. پیشنهاد می کنم حتماً سری به این پکیج جامع کشف استعداد و علایق بزنید و بین کشف استعدادها و پله های ترقی با زندگی عادی یکی را انتخاب کنید.

موفق باشید…

بسته جامع استعدادیابی

Great sayings about talentپاسخ به سوالات

 1. بانو مليحه كاوياني

  بله دقيقا درسته مثلا من اينقدر از كارم لذت ميبرم كه هر كيك و شيريني رو همون دفعه اول ميتونم خوب درست كنم و هيچ ايرادي نداره همينطور تمام نمونه كارهاي من كه در پيجم هست همشون بار اول هست كه درست شده و بعد از اون سفارشي درست شدن و از اين بابت خدارو شاكرم كه توانستم استعداد خودم رو پيدا كنم و چه بسا چقدر بهتر بود كه اين اتفاق خوب چند سال پيش افتاده بود چون الان با صرف كمترين انرژي ميتونم بهترين نتيجه رو بگيرم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقتتون بخیر

   بسیار هم عالی. خوشحالیم که درحال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید

   موفق باشید خانم کاویانی بزرگوار

 2. محدثه صباحی

  چقدر همه این جملات زیبا بودند و واقعا مطالعه سخن بزرگان چقدر مفید و موثر هستش برای پیدا کردن مسیر درست .
  خیییلی عالی بود . متشکرم

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   ممنون از نظر لطف شما

   خوشحالیم که مطالب مورد استفادتون قرار گرفته، موفق باشید

 3. رقیه کریمی

  سلام . واقعا هم همین طور است . استعداد بدون هدف و پشتکار بی نتیجه است. چه بسا انسانهایی که استعداد خیلی زیادی دارند ولی چون هدف و پشتکار ندارند به جایی نمی رسند.

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله ممنون از نظر شما

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

 4. بیتا محمدیان

  با درود فراوان خدمت شما مقاله ی بسیار جذاب و زیبا بود به نظر منهم استعداد مهم هست اما استعداد بدون تلاش اصلا شکوفا نمی شود و در مسیر رشد شخص قرار نمی گیرد از قدیم هم گفته اند نا برده رنج گنج میسر نمی شود مزد ان گرفت که جان برادر که کار کرد . پاینده باشید

  پاسخ دادن
  1. پارسا هموله | پشتیبانی گام برتر

   وقت بخیر

   بله خب قطعا همین طوره این مطلب درست هستش

   خوشحالیم که در حال برداشتن گام برتر زندگیتون هستید…موفق باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

محصول آموزشی بگیر، اگه راضی بودی پولشو بده!
close-image